جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

 قائم مقام وزير علوم:
 طرح وزارت علوم براي جذب 80 هزار دانشجوي خارجي  

 جشن هشتادمين سالگرد تاسيس دانشگاه تهران با حضور دانشجويان خارجي اين دانشگاه در تالار علامه اميني کتابخانه مرکزي برگزار شد

قائم مقام وزارت علوم از برنامه اين وزارتخانه براي جذب 80 هزار دانشجوي خارجي تا پايان برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: تا پايان برنامه ششم توسعه بايد از 26 هزار دانشجوي خارجي به 80 هزار دانشجو برسيم و دانشگاهها بايد سهم خودشان را از تربيت اين دانشجويان مشخص کنند.

به گزارش ايسنا، دکتر عبدالرضا باقري قائم مقام وزير علوم در گردهمايي معاونان آموزشي دانشگاههاي سطح يک و دو که در وزارت علوم برگزار شد، بر ضرورت برنامه‌هاي درسي برخي از رشته‌هاي درسي خبر داد و گفت: اين برنامه بايد جدي گرفته شود به عنوان مثال در رشته کشاورزي همه دوره‌ها به روز شده و به دانشگاه‌ها نيز ابلاغ شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: در حال حاضر بايد با کمک دانشگاه‌ها رشته‌هاي تحصيلي را به روز کنيم. مهمترين مشکل ما اجرا است. اجرايي کردن برنامه‌هاي موجود يکي از مشکلاتي است که دانشگاه‌ها بايد به آن بپردازند.

دکتر باقري همچنين تاکيد کرد: در حال حاضر دانشگاه ها بر روي دوره هاي تحصيلات تکميلي متمرکز شده و دوره کارشناسي را رها کرده‏اند که بايد به بخش کارشناسي به عنوان پايه آموزش عالي توجه ويژه شود.

قائم مقام وزير علوم در ادامه به اجراي برنامه‎هاي مصوب آموزش عالي در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: دغدغه اصلي ما اجراي برنامه‎هاي مصوب است که تصويب شده است. بايد در اين زمينه دانشگاهها جديت داشته باشند.

دکتر باقري گفت: سال گذشته دانشگاهها مبلغ بزرگي را در هيات امنا براي ساختن ساختمانهاي خود تصويب کردند که از درآمدهاي اختصاصي اين مبلغ به دست آمده بود. آنها مي‎‏توانستند 20 درصد اين مبلغ را براي کيفيت آموزشي هزينه کنند.

به گفته وي، امسال افزايش مهارت فارغ‏التحصيلان محور اصلي در برنامه‎هاي دانشگاهي است و همچنين استفاده از ظرفيت دانشجويان دکتري به عنوان دستيارهاي پژوهشي و آموزشي از ديگر برنامه‏هايي است که در دستور کاري قرار دارد.

دکتر باقري در ادامه به آيين‌نامه ترفيع و آيين‌نامه ارتقا اعضاي هيات علمي اشاره کرد و گفت: دانشگاهها براي اجراي مصوبات آموزشي بايد از ابزارهاي آيين‌نامه ترفيع و ارتقا استفاده کنند و در آيين‌نامه ترفيع بايد تجديدنظر کنند.

وي همچنين افزود: در شيوه‏نامه آيين‌نامه ارتقا در بخش آموزشي همه دانشگاهها ملزم هستند فعاليت اعضاي هيات علمي را در طول زمان براي ارتقا ارزيابي کنند که مي‎توان از اين ابزار براي اجراي سياستهاي آموزشي استفاده کرد.

قائم مقام وزير علوم ادامه داد: دغدغه بعدي که ما در حوزه آموزش عالي با آن مواجه هستيم، پذيرش دانشجوي خارجي است. تعداد دانشجويان خارجي ما تا پايان برنامه ششم توسعه بايد از 26 هزار دانشجو به 80 هزار دانشجو برسد و دانشگاه‌ها بايد سهم خودشان را از تربيت اين دانشجويان مشخص کنند. ما بايد دانشجوي خارجي باکيفيت تربيت کنيم. اگر دانشگاهي امکانات ندارد، اين کار را انجام ندهد.

وي در ادامه به ارتقاي کيفي دوره‏هاي تحصيلات تکميلي اشاره کرد و گفت: ما در يک زماني دوره‏هاي تحصيلات تکميلي را بسيار گسترش داديم. در سال جاري 24 هزار دانشجوي دکتري در دانشگاه آزاد و دولتي داريم که در خوشبينانه‎ترين حالت 3 الي 4 هزار نفر از اين دانشجويان جذب دانشگاهها مي‌شوند. ما زمينه جذب فارغ‌التحصيلان دکتري را نداريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي