جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

 خبرنامه 

 رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي:

«آموزش مهارتي» ، نسخه شفابخش نظام کار است

رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: متاسفانه هيچ يارانه‌اي براي آموزش مهارتي وجود ندارد و اميدوارم امسال بتوانيم براي بودجه سال 1398 رقم مورد نياز را جذب کنيم. معتقدم که سوق دادن مردم به سمت آموزش مهارتي نسخه شفابخش نظام کار است.

به گزارش ايسنا، محمد حسين اميد در نشست خبري ضمن اشاره به افتتاح ساختمان جديد دانشگاه علمي کاربردي استان اصفهان، اظهار کرد: اين دانشگاه در محل جديدش استقرار يافت و زيرساختهاي لازم را نيز دارا است، اصفهان ظرفيتهاي بالايي دارد و به اين سطح قانع نيستيم.

وي با اشاره به اهميت آموزشهاي مهارتي ادامه داد: بايد حرف اول را در آموزش مهارتي بزنيم که با فراهم شدن زيرساختهاي لازم به اين مهم دست خواهيم يافت.

اميد با بيان اينکه امروز در مرحله گذار از يک سياست کميت گرا به کيفيت گرا هستيم، تصريح کرد: اصفهان در اين زمينه پيشتاز است و ايده‎هاي خوبي نيز مطرح کرده که در دستور کار قرار گرفته است. اعتقاد ما بر اين است که توسعه کمي تنها در مواقع خاص و ضروري و در مناطقي که قبلا توسعه نيافته بود، جايز است.

رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي با بيان اينکه کمتر از 25 درصد ظرفيت مراکز، پر است، گفت: به دليل عدم شناخت کافي از دانشگاه علمي کاربردي و ضعف در برخي زمينه‏ها باعث شده تا اين ميزان ظرفيت خالي وجود داشته باشد. در اين راستا با توسعه کيفي و تربيت افرادي که کارآفرين باشند زمينه را براي تقاضاي دوره‏ها فراهم مي‏کنيم.

وي با اعتقاد بر اينکه در دو سال اخير، وضع اين دانشگاه بهبود يافته است، افزود: علي رغم اينکه در اين 2 سال 25 درصد مراکزمان کاهش يافته‏اند، اما 25 درصد رشد پذيرش دانشجو داشته‏ايم که اصفهان در اين زمينه نيز پيشتاز بوده است. البته پيش‏بيني مي‌شود دانشگاه علمي کاربردي در سال آينده دچار سکته شود و شاهد کاهش وروديهاي اين دانشگاه باشيم.

تا پايان دولت دوازدهم؛

بهره‌برداري از 262 هزار متر فضاي خوابگاهي در حال احداث

معاون فرهنگي وزير بهداشت با اشاره به اين‌که 107 هزار متر مربع از فضاهاي خوابگاهي در حال احداث تاکنون به بهره‌برداري رسيده است، گفت: 262 هزار متر نيز هم‌اکنون در حال احداث است که تا پايان دولت دوازدهم به بهره‌برداري مي‌رسد و اين در حالي است که در دولت گذشته بودجه‌اي براي احداث خوابگاه در نظر گرفته نشد و اين فضاهاي خوابگاهي توسط خيرين تکميل شد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، دکتر محمدرضا فراهاني در نشست خبري که با حضور تعداد محدودي از رسانه‌ها به مناسبت هفته خوابگاه‌ها برگزار شد، با اشاره به اينکه تا پايان سال 96 مبلغ 9 ميليارد تومان بودجه براساس ظرفيت خوابگاهي براي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تخصيص پيدا کرد، اظهار کرد: اين پول در فروردين ماه به دست دانشگاه‌ها رسيده و نحوه توزيع آن براساس تعداد تخت خوابگاهي در هر دانشگاه بوده است.

وي با اشاره به اينکه قطعا اين ميزان بودجه مبلغ زيادي براي تجهيز و بازسازي خوابگاه‌ها نيست، افزود: در طول برنامه پنجم توسعه دولت حتي يک ريال براي تعمير و تجهيز خوابگاه‌ها نداد؛ ولي در سال 96 مبلغ 20 ميليارد اختصاص داده شد و در بودجه امسال هم 10 ميليارد ديگر در نظر گرفته شده که براي اين منظور پرداخت شود. معاون فرهنگي وزير بهداشت بيان کرد: در دولت يازدهم تعداد پروژه‌هاي خوابگاهي نيمه‌تمام 21 خوابگاه بوده است و به غير از دو خوابگاه که در موقعيت خوابگاهي مناسبي نبوده است، بقيه آنها به مساحت 15 هزار و 170 متر مربع به سرانجام رسيده است. وي بيان کرد: 107 هزار و 782 متر به مساحت خوابگاه‌ها در دولت يازدهم اضافه شد. فراهاني افزود: وزارت بهداشت 8 خوابگاه دارد که در دولت يازدهم قبل از اينکه طرح خوابگاه‌هاي استاندارد به تصويب برسد، به مساحت 318 هزار متر کلنگ زده شد. وي ادامه داد: همچنين وزارت بهداشت 6 خوابگاه دارد که بنياد خيرين خود آن را کلنگ زده و پروژه آن در مساحت 25 هزار و 705 متر است که در مناطق محروم در حال پيشرفت است. فراهاني همچنين اظهار کرد: مواردي که در حال حاضر براي خوابگاه‌ها در دست احداث داريم، 261 هزار متر مربع است و اگر موفق شويم اين موارد را تکميل کنيم، 361 هزار متر مربع فضاي خوابگاهي در دولت دوازدهم تکميل کرده‌ايم.

معاون فرهنگي وزير بهداشت، در ادامه با اشاره به اين که 107 هزار متر مربع از فضاهاي خوابگاهي در حال احداث تاکنون به بهره‎برداري رسيده است، گفت: 262 هزار متر نيز اکنون در حال احداث است که تا پايان دولت دوازدهم به بهره‌برداري مي‌رسد و اين در حالي است که در دولت گذشته بودجه‌اي براي احداث خوابگاه در نظر گرفته نشد و اين فضاهاي خوابگاهي توسط خيرين تکميل شد.

گسترش همکاري علمي، پژوهشي و هنري دانشگاه تهران با وزارت نفت

تفاهم‌نامه همکاري پژوهشي، علمي و هنري با هدف همکاري و تبادل فکر، انديشه و ارتباط صنعت با دانشگاه تهران و بهره‌مندي بيشتر از توان علمي، پژوهشي، صنعتي و هنري طرفين، بين رئيس دانشگاه تهران و معاون مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت به امضاء رسيد.

به گزارش ايسنا، دکتر محمود نيلي احمدآبادي، رئيس دانشگاه تهران در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه مشترک علمي و پژوهشي بين اين دانشگاه و وزارت نفت با بيان اينکه ما الگوهاي جديدي را براي همکاري بين دانشگاه و صنعت ابداع کرده‌ايم، گفت: امروز اين الگو به‌عنوان يک الگوي فراگير در کشور مطرح مي‌شود. تشکيل موسسات نوع سوم در قالب مشارکت دانشگاه و صنعت در حال فعاليت در حوزه‌هاي خود در سطح ملي و بين‌المللي هستند و اين الگو را دانشگاه تهران با استفاده از ظرفيت‌هاي حقوقي خود به دانشکده‌ها، اعضاي هيات علمي و متخصصين وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو متصل کرد.وي افزود: در اين راستا يک زيست‌بوم همکاري مشترک بين متخصصين صنعت و محققان و پژوهشگران دانشگاه حاصل آمده و مرز بين صنعت و دانشگاه برداشته شده است. اگر چه سيستم کارفرمايي و پژوهشگري وجود دارد، اما در تصميم‌سازي و تصميم‌گيري رويکردها، به‌گونه‌اي مشترک است.رئيس دانشگاه تهران با تصريح اينکه ما بحث‌هاي حقوق و قانوني را در جاي خود داريم، گفت: تعامل و همکاري محور همه حرکت‌هاست. اميدوارم با توجه به رويکرد مسئولان حاضر وزارت نفت اين الگو بتواند در سطح جامعه پياده شود. ضعف‌هايي که در حوزه‌هاي ديگر وجود دارد، ناشي از اين مسئله است که صرفاً به مجموعه داخلي خود اتکاء دارند و به گونه‌اي در حوزه تکنولوژي و نوآوري درجا مي‌زنند.دکتر نيلي احمدآبادي از توسعه موسسات دانشگاه تهران با وزارت نفت در بخش‌هايي از جمله نفت سنگين، پالايش و گاز خبر داد و عنوان کرد: در حوزه‌اي که امروز مورد بحث است، بايد گفت دانشگاه تهران خود يک ميراث است. در سال‌هاي اخير تعدادي از واحدهاي دانشگاه تهران مورد مرمت قرار گرفته‌اند و از اين لحاظ دانشگاه مي‌تواند رويکرد خوبي را در اين تفاهم‌نامه ارائه دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي