جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5835

 ميز خبر 

 شيب تند آموزش عالي کند شد

ترمز شيب تند سالهاي اخير در افزايش ظرفيتهاي پذيرش دانشجو در تحصيلات تکميلي کشيده شد و وضعيت آماري ظرفيت در مقطع تحصيلي دکتري نشان از برخي محدوديتها دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در سالهاي اخير با وجود کاهش تعداد داوطلبان در آزمون‌هاي تحصيلات تکميلي ارشد و دکتري، ظرفيت اين مقاطع در رشته‌هاي مختلف در دانشگاههاي آزاد، پيام نور، دانشگاههاي دولتي و دوره‎هاي شهريه‌پرداز دانشگاههاي دولتي افزايش چشمگيري داشت و اين موضوع تا حدي پيش رفت که نگراني بسياري از صاحبنظران آموزش عالي را به دليل بيکاري اين طيف از فارغ‌التحصيلان برانگيخته است. بسياري از صاحبنظران معتقد هستند که آموزش عالي با افزايش بي‎رويه جمعيت دانشجوي تحصيلات تکميلي از کيفيت فاصله گرفته و شيب تندتري را در کمي گرايي طي مي‎کند. پذيرش در دوره دکتري در سالهاي اخير به يکي از مهمترين دغدغه‎هاي آموزش عالي بدل شده است. تغييرات پي در پي نحوه پذيرش از سال 90 به اين سو، اعتراضات دانشگاهها نسبت به فرآيند پذيرش، تغييرات ميزان استقلال دانشگاهها در پذيرش دانشجوي دکتري موجب شده است که هر نوع تغييري در اين موضوع به يک مسئله مهم بدل شود.

از سوي ديگر دوره دکتري براساس تعريف استاندارد، دوره‎اي است که دانشجو به منظور حرکت در مسير علم و دانش و به مدت حدود 5 سال به صورت تمام وقت در يک موضوع تحقق و تدبر مي‌کند. اما اينکه واقعيت موجود چقدر با تعريف استاندارد تطابق دارد نيز جاي بحث ديگري مي‌طلبد.

با اين حال دانشگاههاي دولتي با ايجاد دوره‎هاي شهريه‎پرداز سعي کرده‎اند به نحوي به تقاضاي بالاي داوطلبان براي ورود به دکتري پاسخ دهند و از همين رو يکي از دوره‎هاي پرطرفدار در دکتري پرديسهاي خودگردان است.

از سال 95 با توجه به يکي شدن آزمون دکتري در دانشگاههاي دولتي و آزاد، موضوع پذيرش در اين دانشگاهها رنگ و بوي ديگري گرفت و ظرفيتهاي بالاي دانشگاه آزاد و پيام نور مورد انتقاد برخي داوطلبان قرار گرفت. برخي معتقد بودند که اين ظرفيت بالا باعث شده است که کيفيت آموزش در اين دانشگاهها صدمه ببيند و فلسفه پذيرش محدود و وقت گذاشتن اساتيد براي دانشجويان دکتري زير سئوال برود.

در سال 96 حدود 260 هزار نفر در آزمون دکتري 96 ثبت‌نام کردند اما در سال 97 تعداد 234 هزار نفر ثبت‌نام کردند که اين تعداد نسبت به سال گذشته کمتر بود

در سال 96 حدود 260 هزار نفر در آزمون دکتري 96 ثبت‌نام کردند و در نهايت 14 هزار نفر در دانشگاههاي دولتي پذيرفته شدند اما در سال 97 با توجه به اعمال سياست محدود سازي پذيرش در دوره‎هاي دکتري دانشگاههاي دولتي و آزاد تعداد 234 هزار نفر ثبت‌نام کردند که اين تعداد نسبت به سال گذشته با 30 هزار نفر کمتر همراه بود و ميزان ظرفيت پذيرش نيز کاهش يافت.

اين در حالي است که ظرفيت دانشگاه آزاد نيز از سال 96 به سمت کاهش پيش رفته است. پيش از اين دکتر اميررضا شاهاني رئيس مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد در سال 96 گفته بود که تعداد پذيرش دانشجويان در دوره دکتري نسبت به سال 95 ظرفيت دکتري حدود يک چهارم شده است زيرا دانشگاه آزاد ملزم شده است کيفيت را ارتقاء داده و با دفتر گسترش وزارت علوم هماهنگ باشد.

تدوين آئين‌نامه ارتقاي ظرفيت اشتغال‌پذيري دانشجويان

معاون آموزشي وزارت علوم از تدوين آئين‌نامه ارتقاي ظرفيت اشتغال‌پذيري دانشجويان دوره کارشناسي دانشگاه‌ها بعد از پايان ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبي شريعتي در حاشيه نشست معاونين آموزشي دانشگاه‌هاي سطح يک و دو و مراکز استاني که در وزارت علوم برگزار شد، به جزئيات آئين‌نامه ارتقاء ظرفيت اشتغال‌پذيري دانشجويان کارشناسي پيوسته اشاره کرد و گفت: پيش‌نويس اين آئين‌نامه امروز با حضور معاونين آموزشي دانشگاه‌هاي سطح يک و دو تدوين شد. البته هنوز اين پيش‌نويس قابل استناد نيست.

وي درخصوص هدف برگزاري نشست معاونين آموزشي دانشگاه‌هاي سطح يک و دو و مراکز استاني گفت: هدف از نشست اين بود که برنامه‌هاي پيشنهادي وزارت علوم در حوزه آموزشي به شور کارشناسان و معاونين آموزشي گذاشته شود و بعد از دريافت نقطه‌نظرات اين افراد و انجام چکش‌کاري‌هاي لازم تصميم نهايي در خصوص اين برنامه‌ها اعمال شود.شريعتي يادآورشد: پيش‌بيني مي‌شود پيش‌نويس آئين‌نامه ارتقاي ظرفيت اشتغال‌پذيري دانشجويان کارشناسي تا پايان ماه رمضان نهايي شود و بتوانيم اين آئين‌نامه را به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي ابلاغ کنيم.

معاون آموزشي وزارت علوم همچنين به هدف از تصويب پيش‌نويس آئين‌نامه ارتقاي ظرفيت‌ اشتغال‌پذيري دانشجويان اشاره کرد و گفت: اين برنامه در جهت ارتقاي سطح مهارت‌افزايي دانشجويان دوره کارشناسي تعريف شده و هدفگذاري به گونه‌اي است که پايان شهريور ماه دانشگاه‌ها بتوانند اين آئين‌نامه را اجرايي کنند.

شريعتي افزود: در سال تحصيلي جديد برنامه مهارت‌آموزي و اشتغال‌پذيري دانشجويان در دانشگاه‌ها عملياتي مي‌شود که البته اعلام جزئيات اين برنامه در گرو بررسي و انجام مطالعات کارشناسي است که بايد در طول ماه‌هاي آينده انجام بدهيم.

در ايام ماه مبارک رمضان؛

کاهش ساعت کاري دانشگاه صنعتي شريف

ساعت کاري دانشگاه صنعتي شريف در ايام ماه رمضان کاهش يافت.

به گزارش دانشگاه صنعتي شريف، در اطلاعيه اين دانشگاه آمده است: براساس صورتجلسه 12 ارديبهشت ماه سال 97 هيات رئيسه دانشگاه، در ايام ماه مبارک رمضان سال جاري يک ساعت از ساعت کار روزانه در پايان وقت اداري کاهش مي‎‏يابد.

براين اساس، ساعت کار اداري اين دانشگاه از ساعت 8 تا 15 تعيين شده است.

دانشگاه شيراز ترم تابستانه برگزار مي‎کند

دانشگاه شيراز براي تمامي دانشجويان دانشگاههاي وابسته به وزارت علوم و بهداشت ترم تابستانه برگزار مي‎‏کند.

ثبت‌نام براي شرکت در ترم تابستانه دانشگاه شيراز از 2 تيرماه آغاز و تا 13 تيرماه ادامه دارد.

کلاسها در اين ترم تحصيلي از 16 تيرماه آغاز و تا 25 مردادماه ادامه دارد.

امتحانات ترم تابستانه دانشگاه شيراز نيز از 28 مردادماه آغاز و تا 3 شهريورماه ادامه دارد.طول دوره ترم تابستان بدون در نظر گرفتن زمان آزمون‌ها 6 هفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي