جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3545

مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خبر داد:
مراسم رونمايي از دانشنامه سيره نبوي(ص)

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:
معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي يکي از حاميان ديرين فريضه نماز است

در واحد کرمانشاه برگزار شد
همايش ملي کاربرد نانوتکنولوژي در علوم محض و کاربردي

با دانشگاه ها
دانشگاه آزاد اسلامي واحد بيضا


كوتاه و خواندني

در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلا مي
هشتمين سمپوزيوم جراحي، بيهوشي و راديولوژي دامپزشکي ايران برگزار شد


نشست روساي مراکز کارآفريني دانشگاه هاي جنوب در اهواز برگزار مي شود


 مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خبر داد:
 مراسم رونمايي از دانشنامه سيره نبوي(ص) 

مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه   گفت: مهمترين ويژگي دانشنامه سيره نبوي(ص) رويکرد علمي و نقادانه و جامعيت آن در مسائل مربوط به سيره پيامبر گرامي اسلام(ص) است.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام  والمسلمين دکتر محمدرضا هدايت پناه، با بيان سابقه تاسيس گروه تاريخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از سال 1371 تاکنون، عمده فعاليت پژوهشي اين گروه را مربوط به سال 1376 به بعد دانسته و گفت: حاصل فعاليت اين گروه تا به امروز، بيش از 37 جلد کتاب، 85 مقاله علمي- پژوهشي، 12 همايش و نشست علمي، انتشار 2 ويژه نامه علمي و کسب جوايز و رتبه هاي برتر جشنواره هاي مختلف علمي در کشور بوده است.
دکتر هدايت پناه افزود: اين گروه در راستاي اهداف و رسالت هاي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بر آن بوده است تا از تمام ظرفيت هاي حوزوي و دانشگاهي در زمينه تاريخ اسلام استفاده نموده و از اين رو پيوسته با اساتيد و صاحب نظران حوزه و دانشگاه و مراکز مهم وابسته به اين دو نهاد در تعامل بوده است.
وي سياست کلي اين گروه را تلاش جهت رفع خلا»هاي موجود در زمينه تاريخ اسلام دانست و افزود: «به طور کلي بيشترين توجه و فعاليت هاي اين گروه مشتمل بر دو بخش است. بخش اول پژوهش هاي مربوط به سيره نبوي(ص) است که اين دانش و توجه به آن در يکي از سفرهاي مقام معظم رهبري به قم مورد تاکيد ويژه ايشان قرار گرفته است. دومين بخش نيز تاريخ تشيع و اهل  بيت(ع) بوده است.
مديرگروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مهمترين طرح هاي پژوهشي مربوط به بخش اول را نقد و بررسي منابع سيره نبوي(ص)، رويکرد الصحيح به سيره نبوي(ص) ، دولت رسول خدا(ص) ، پژوهشي در سيره  نبوي، حديث برابري در سيره نبوي، «مناسبات مهاجرين و انصار و... اعلام کرد که منتشر و به جامعه علمي عرضه شده است. دکتر هدايت پناه همچنين به انتشار چاپ ششم کتاب تاريخ تشيع در دو جلد اشاره کرد که به عنوان يکي از منابع درسي حوزه و دانشگاه مورد استفاده قرار گرفته است.
عضو هيات علمي گروه تاريخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در ادامه از برگزاري همايش آسيب شناسي سيره معصومان(ع) در سال آينده خبر داد و گفت: در سال جاري با همفکري برخي از اساتيد و مديران گروه هاي تاريخ مراکز دانشگاهي و حوزوي کشور، محورهاي اين همايش و جزييات برگزراي آن تدوين شده است که ازجمله نتايج اين همايش تاليف چند جلد کتاب، 2 ويژنامه علمي و نيز تدوين يک متن درسي پيرامون آسيب شناسي پژوهش در تاريخ معصومان خواهد بود که اين امر گام مهمي در مطالعات تاريخ معصومان به شمار مي رود.
وي ضمن بيان ويژگي هاي دانشنامه سيره  نبوي(ص) که در اين گروه درحال تدوين و انتشار است، پرداخته و اظهار داشت: با توجه به اينکه تاکنون کتاب هاي منتشره پيرامون سيره نبوي(ص) از جامعيت لازم برخوردار نبوده و بيانگر تمامي زواياي سيره پيامبر گرامي اسلام(ص) نمي باشند، مهمترين ويژگي  اين دانشنامه را رويکرد علمي و نقادانه وجامع بودن آن در زمينه مسائل و اطلاعات مربوط به سيره نبوي(ص) دانست. دکتر هدايت پناه افزود: تاليف اين دانشنامه از سال 1380 آغاز شده و امروز پس از گذشت 8 سال، 4 جلد از آن تدوين شده است. بنابر اعلام وي دانشنامه سيره نبوي(ص) در قالب 15 جلد انتشار خواهد يافت که به 5 بخش تقسيم مي شود.
وي همچنين به تخصص و تجربه فعاليت هاي علمي حوزوي و دانشگاهي شوراي علمي و مولفان اين دانشنامه اشاره کرده و از حجت الاسلام  والمسلمين رسول جعفريان به عنوان نخستين سرپرست علمي و سرويراستار آن نام برد. دکتر هدايت پناه در پايان از برگزاري مراسم رونمايي از اين دانشنامه در روز چهارشنبه 88/12/12 از ساعت 9 الي 12 در مدرسه دارالشفا» قم خبر داد.


  معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:
 معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي يکي از حاميان ديرين فريضه نماز است 

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي به مراسم افتتاحيه نمايشگاه منطقه اي آثار فرهنگي، هنري و علمي با عنوان "نماز، معراج عاشقان" واحد تهران جنوب پيامي صادر کرد.
به گزارش آنا، در اين پيام آمده است: با تعمق در فطرت معبودخواه انسان و با دنبال کردن تاريخ پرستش خداوندگان مي توان چنين گفت که فقدان معبودان و خدايگان در ميان ملل مختلف امري دشوار و تحمل ناپذير مي کرده است. بدانسان که کمتر جامعه اي مي توان يافت که سنتي در پرستش نداشته و پيشينه پرستش قوم خود را مايه مباهات ندانسته است. بي ترديد ذوق و سليقه اقوام نيز در انتخاب خدايگان، بي تاثير نبوده است.
معبوداني همچون ماه و خورشيد و ستارگان و يا بر ساختن تمثال هايي خوش رو از سنگ و گل گواهي بر اين مدعا است. اما همچنان که پيش تر اشاره شد وجه اشتراک تمامي اين اقوام در پرستش، احساس نياز به معبود بوده است. از اين رو اديان آسماني براي هدايت اقوام مختلف نه تنها با مردماني کافر که با بت پرستاني رو به رو بودند که تعصب بي پايه شان به هيچ عنوان رخصت آن را نمي داد که از معبودهاي خويش روي بر تافته و راهي ديگر در پيش گيرند. از اين جاست که نقش پيامبران و اولياي خداوند بيش از پيش نمايان مي شود، اگرچه در اديان مختلف نيز از گونه هايي ازعبادت به عنوان نماز ياد شده است اما اين آيين پرشکوه، به عنوان مظهر ناب پرستش در دين اسلام قلمداد شده و بر آن تاکيد بسيار است. جاي خرسندي است که هرگاه سخن از نماز به ميان مي آيد معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يکي از حاميان ديرين اين فريضه، قلمداد شده و همواره در عرصه هاي دانشگاهي و ملي پيشگام بوده است. چرا که نه تنها در راه ترويج آن از طريق معهود تلاش هاي موثري انجام داده که در زمينه پژوهش هاي نماز نيز طراح بسياري انديشه هايي بوده است که هم اکنون در سراسر کشور و در تمامي مجامع دانشگاهي و غيردانشگاهي از آن بهره گيري مي شود. اين دانشگاه دير هنگامي است که با تشکيل ستاد توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز در راه گسترش فرهنگ نماز گام برداشته و بارها به عنوان نهاد برتر در امر اقامه نماز در ميان دستگاه هاي مختلف و متعدد کشوري و دانشگاهي انتخاب شده است. آنچه بديهي مي کند اقبال دانشجويان از نماز جماعت با توجه به ارتقا» سطح کيفي مساجد در واحدها نسبت به گذشته درحال رشد و تقويت است.اين در حالي است که بسياري از دانشجويان و استادان در زمينه هنرهاي ديني اشتياق فراوان داشته و در جشنواره ها و نمايشگاه هاي مختلفي که از سوي معاونت فرهنگي دانشگاه برگزار مي شود، صميمانه شرکت مي کنند. از آن جمله جشنواره هنر و ادبيات ديني است که به عنوان ديرپاترين برنامه فرهنگي قرآني با رويکرد هنري با استقبال تمام عيار دانشجويان رو بروست، از سويي ديگر، نمايشگاه هاي فرهنگي بسياري در واحدهاي مختلف دانشگاهي برگزار مي شود که هم اينک حاصل يکي از آنها در واحد تهران جنوب رخ نموده است. اينجانب ضمن تقدير و تشکر از رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب و همکاران فرهنگي آن واحد به سبب ميزباني نمايشگاه منطقه اي آثار فرهنگي، هنري و علمي نماز با عنوان "نماز، معراج عاشقان" اميدوارم چنين نمايشگاه هايي درجهت معرفي انديشه هاي ناب و ذوق پاک اسلامي موثر واقع شود.


  در واحد کرمانشاه برگزار شد
 همايش ملي کاربرد نانوتکنولوژي در علوم محض و کاربردي  

دکتر بختياري رييس بسيج اساتيد کشور ضمن حضور در همايش ملي کاربرد نانوتکنولوژي درعلوم محض و کاربردي گفت: اگر ما بتوانيم اين سرمايه عظيم را با حرکتي جهادي يکپارچه سازيم به توفيقات بالايي دست خواهيم يافت.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد کرمانشاه، دکتر بختياري خاطرنشان کرد: ما بايد با تهاجم دشمنان عليه پيشرفت علم و فناوري دانشمندان جوان ايران مقابله کنيم و اجازه مزاحمت و تنش هاي دشمنان بر اين فضا را ندهيم. وي افزود: پشرفت هاي علمي اخير کشور در حوزه دفاعي، ليزر و هوافضا از جمله افتخارات عظيم علمي کشور است و بسيج دانشگاهي در تلاش است تا فضاي موجود دانشگاه را به بستري مناسب براي پيشرفت هاي علمي و تحقيقات مختلف و پژوهش تبديل نمايد.
وي ادامه داد: همايش هاي علمي در زمينه علوم انساني منشا» برکات بسياري براي کشور و جامعه است که اميد است مسئولان، اساتادان و دانشجويان در زمينه تحقيقات مختلف علمي و پژوهشي گام هاي موثري بردارند. دکتر بختياري اظهار داشت: ظرف چند ماه گذشته استان کرمانشاه و بسيج اساتيد اين استان موفق شده است با مشارکت دانشگاه هاي استان چند همايش ملي برگزار نمايد. با مطالعه سابقه سه دهه اول انقلاب با وجود مشکلات فراواني که داشته ايم در يک دوره بسيار کوتاه پيشرفت هاي درخشاني را در کشورمان شاهد هستيم. رييس بسيج اساتيد کشور تصريح کرد: نظام کشور ما راهبرد اصلي خود را در پيشرفت علمي قرار داده و اين موجب افتخار ماست که با اتکا به توانمندي هاي علمي خود توانسته ايم به پيشرفت هاي  بسيار بالايي دست يابيم.
بختياري افزود: پژوهشگران ما در مسير قله هاي پيشرفت قرار دارند و اين پژوهشگران بسيار باهوش، جوان و توانمند عمل نمودند ما در کنار تمام توانمندي هاي کشورمان با مديريت اين سرمايه هاي عظيم يعني جوانان به نتايج خوبي دست يافته ايم.
در ادامه دکتر کيوان قدرتي رييس واحد کرمانشاه از تصويب ژورنال نانو تکنولوژي به زبان لاتين در اين واحد دانشگاهي خبرداد. وي گفت: سال آينده سال شکوفايي پژوهشي براي استان است و براي سال آتي سمينارها و همايش هاي مختلفي خواهيم داشت که سرآغاز اين همايش ها از بهمن ماه سال جاري شروع شده است. همچنين سردار عظيمي فرمانده سپاه نبي اکرم(ص) گفت: حرکت امام(ره) مبتني بر ارزش هاي ديني، فرهنگ ايثار، از خود گذشتگي و توکل به ذات اقدس حضرت حق شکل گرفت و آنچه در ميدان نابرابر جنگ عامل موفقيت بود همين ارزش هاي ديني، توکل به خدا و از خود گذشتگي  بود. وي افزود: ما مديون شهدايي هستيم که همه وجودشان را براي پايداري نظام جمهوري اسلامي ارزاني داشتند و بايد بتوانيم بين علم و فرهنگ بسيجي پيوندي ناگسستني ايجاد کنيم. دکتر محمدمهدي جوکار دبير اجرايي همايش گفت: اين همايش با محورهاي شيمي، فيزيک، کشاورزي و برق و الکترونيک برگزار شد که 170 مقاله به دبيرخانه اين همايش ارسال و از بين آنها 126 مقاله پذيرفته شد. 51  مقاله، 15 سخنراني و 37 پوستر در بخش فيزيک43 ; مقاله، 23 پوستر، 16 سخنراني در بخش شيمي و  32 مقاله، 26 پوستر و 6 سخنراني در بخش کشاورزي ارايه گرديد و در پايان  از نفرات اول تا سوم در بخش هاي مختلف سخنراني و پوستر تجليل شد.


 با دانشگاه ها
  دانشگاه آزاد اسلامي واحد بيضا 

دانشگاه آزاد اسلامي واحد بيضا در سال 1381 در 40 کيلومتري شيراز در دشت وسيع و سرسبز بيضا تاسيس گرديد و در سال 1386 دانشگاه به ساختمان جديد آموزشي و اداري در زميني به مساحت 14 هکتار واقع در مرکز بيضا منتقل گرديد.
دانشگاه در همين سال با پذيرش 40 دانشجو در رشته کارداني کامپيوتر ناپيوسته شروع به کار کرد و در مدتي که از عمر اين دانشگاه مي گذرد در رشته هاي کامپيوتر ، عمران، حسابداري، الکترونيک، معماري، دامپزشکي، اقتصاد بازرگاني دانشجو مي پذيرد و تعداد دانشجويان دانشگاه تا در حال حاضر حدود 1500 نفر مي باشد و نزديکترين واحد دانشگاهي به شيراز مي باشد.


 كوتاه و خواندني  

چاپ مقالات اعضاي هيات علمي واحد
 آيت ا... آملي در مجلاتISI    
ايسکانيوز: مقاله عليرضا اماني عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد آيت ا... آملي در مجلهISI     منتشر شد.  
به گزارش "ايسکانيوز" مقاله اين استاد واحد آيت ا... آملي با عنوان" عالم جهشي و دوباره سازي ميدان برداري در مجلهISI    (PLB)  منتشر شد. 
دکتر عليرضا اماني عضو هيات علمي اين واحد دانشگاهي اعلام کرد: اين تحقيق با همکاري دکتر جعفر صادقي، محمدرضا ستاره و سيده مريم نوربخش صورت گرفت که حاصل آن انتشار اين مقاله درISI     بود. 
وي افزود: با بررسي مدل نوري پيشنهاد شده جهت تعميم اين موضوع به مطالعه حل جهشي عالم پرداختيم به طوري که به بررسي ميدان برداري جرم دار که با جمله گرانشي داراي جفت شدگي ناکمنه دارد پرداخته شده است.  
وي در ادامه اضافه کرد: همچنين به دوباره سازي اين مدل با سه روش مختلف براي انرژي تاريک پارامتريزه نموديم که در خاتمه نمودارهاي کميت هاي فيزيکي دوباره سازي شده براي عالم تخت را رسم کرده ايم. 
همچنين مقاله سيد محمد مهدي حسني عضو هيات علمي گروه کامپيوتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد آيت ا... آملي در يکي از نشرياتISI    منتشر شد. 
به گزارش "ايسکانيوز"سيد محمد مهدي حسني اعلام کرد: اين مقاله با عنوان کارايي اتصالاتTCP     در شبکه هاي بي سيم با همکاري خانم ساناز پشم فروش و آقاي احسان شفيعي به ارزيابي کاراييTCP    پرداخته است. 
اين استاد دانشگاه در ادامه افزود: کهTCP    به عنوان يکي از پروتکل هاي لايه انتقال به طور گسترده در شبکه هاي بي سيم مورد استفاده قرار مي گيرد در اين مقاله بوسيله مدل مارکوف به ارزيابي گذردهيTCP  پرداخته ايم.  
وي ادامه دادTCP :    يکي از پروتکل هاي پرکاربرد لايه انتقال مي باشد الگوريتمي که اين مقاله گذردهي آن را محاسبه نموده است براي اولين بار سرعت محاسبات را به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش داده است.  
قابل ذکر است تاکنون بيش از 20 مقاله از اين استاد واحد آيت ا... آملي در مجلات علمي و کنفرانس هاي بين المللي ارائه شده و به چاپ رسيده است.    
   
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي:  
قرآن کريم و سيره اهل بيت (ع) بزرگترين سرمايه مراکز دانشگاهي است   
ايسکانيوز: رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي گفت: قرآن کريم و سيره اهل بيت (ع) بزرگترين سرمايه جهان اسلام و مراکز دانشگاهي است.   
به گزارش "ايسکانيوز" دکتر اصغري در دومين جلسه شوراي قرآن و عترت مناطق 2 و 13 دانشگاههاي آزاد اسلامي با اعلام اين مطلب گفت : بزرگترين گنجينه و سلاح ما براي حفظ هويت اسلامي و سرافرازي در عرصه هاي علمي و فن آوري قرآن کريم، سيره اهل بيت و ائمه اطهار (ع) است که بايد از اين پتانسيل و گنجينه هاي ارزشمند به نحو مطلوب استفاده بکنيم.  
رئيس واحد خوي تشکيل حکومت اسلامي را از دغدغه هاي 1400ساله علماي اسلامي بيان کرد و گفت : در طول 1400 سال گذشته بزر گترين دغدغه هاي علماي اسلام، تشکيل يک حکومت اسلامي بر اساس ارزشهاي اصيل اسلامي بوده که اين آرزو به لطف حضرت حق وبا عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و رهبري امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري مدظله العالي به وقوع پيوسته است.   
وي در ادامه گفت : امروز انقلاب اسلامي به درخت تنومندي تبديل شده که حيرت و حسرت جهانيان را برانگيخته است واين در حالي است که دشمنان نظام اسلامي براي حفظ منافع استکباري خود در منطقه به انواع حيله ها و دسيسه ها دامن مي زنند.  
رئيس واحد خوي ، جنگ نرم را شيوه استکبار در مقابله با نظام اسلامي بر شمرد وافزود : استکبار جهاني و دشمنان اين ملت ، نسل جوان وتحصيل کرده را هدف تهاجمات فکري وفرهنگي خود قرار داده اند که مقام معظم رهبري از آن به جنگ نرم تعبير فرموده اند و براي مقابله با چنين جنگي و چنين برنامه هايي ، بهترين وعظيم ترين گنجينه ها را داريم که قرآن کريم وسيره ائمه اطهار(ع) است. 
اصغري تصريح کرد: وظيفه ما وجامعه دانشگاهي وعلمي اين است که اين گنجينه عظيم را به نسل آينده و دانشجويان عزيز منتقل نماييم که اگر جوانانمان را با قرآن مانوس کنيم و با مطالعه وتحقيق در سيره اهل بيت (ع) وپيامبر عظيم الشان پيوند دهيم، آنها را در مقابل تهاجم فرهنگي وجنگ نرم بيمه کرده ايم. به گزارش ايسکانيوز در اين جلسه دکتر جوانعلي آذر ، مدير فرهنگي و رئيس شوراي قرآن وعترت منطقه2و13دانشگاه آزاد اسلامي برلزوم برنامه ريزي و برگزاري منظم جلسات تاکيد نمودوعزتي نماينده پژوهشکده قرآن وعترت دانشگاه آزاد اسلامي نيز براهميت خاص آشنايي با قرآن و دو مرحله اي شدن مسابقات قرآني را سبب افزايش کيفيت مسابقات ارزيابي نمود و وحيدي مهر حافظ کل قرآن کريم و دبير شوراي قرآن و عترت منطقه 2و13دانشگاه آزاد اسلامي نيز توضيحاتي دررابطه با آشنايي روشهاي تدريس قرآن کريم ارائه نمود . درپايان جلسه کارشناسان قرآن و عترت نظرات و پيشنهادات خود راارائه کردند.    

برگزاري سلسله نشست هاي حلقه هاي
 معرفت در واحد شهرري
مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در واحد شهرري گفت: در راستاي افزايش آگاهي هاي ديني و تعميق بينش مذهبي و اعتقادي و افزايش بصيرت در فضاي دانشجويي، طرح حلقه هاي معرفت در اين واحد اجرا مي شود و دانشجويان مي توانند پاسخ تمام سوالات فکري و شبهات وارد به دين خود را با مراجعه به مستندات معتبر دريافت نمايند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد شهرري، حجت الاسلام والمسلمين دادگر در مورد چگونگي برگزار شدن اين طرح افزود: طرح حلقه هاي معرفت در قالب سه کلاس و کرسي نقد و نظر دانشجويي به صورت آزاد و رايگان با حضور اساتيد فرهيخته در هر هفته روزهاي يکشنبه در ساختمان IT  واحد شهرري با موضوعات جنگ نرم، ولايت فقيه و هستي شناسي برگزار مي شود که توانمندسازي دانشجويان، تعميق باورها و اعتقادات ديني آنها، آشنايي دانشجويان با مباحث معرفتي و منطق انساني و بهره گيري بهينه از ظرفيت هاي علمي دانشگاه ازجمله اهداف اين طرح است.وي در پايان خاطرنشان کرد: کليه علاقمندان مي توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر به دفتر نهاد مقام معظم رهبري در واحد شهرري مراجعه و يا با شماره تلفن 55229303 تماس حاصل فرمايند.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي زاهدان خبر داد:
تلاش براي رفع کمبودهاي هيات علمي دانشگاه
 رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان گفت: دانشگاه آزاد اسلامي در سال 88 اقدامات خوب و مثبتي در جذب نيروهاي انساني انجام داده است.
دکتر حبيب جديدالاسلام درگفت وگو با ايسنا افزود: تلاش دانشگاه و مسئولين اجرايي براين است که نيروهاي متخصص و کارآمد جذب اين مرکز آموزشي شوند. وي تصريح کرد: با توجه به کيفيت بالاي آموزشي دردانشگاه ها و بکارگيري نيروهاي متخصص هر رشته تلاش مي کنيم که کمبودهاي هيات علمي دانشگاه را مرتفع سازيم.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي زاهدان با بيان اينکه دراين راستا در سال جاري نزديک به 50 هيات اجرايي جذب واحدهاي دانشگاهي شهرستان هاي استان شده اند، افزود: هدف اين است که نيروهاي متخصص مقطع دکترا و دانشجويان مشغول به تحصيل مقطع دکترا، هرچه سريع تر در دانشگاه آزاد اسلامي مشغول به کار شوند. وي تاکيد کرد: جهت تامين نيروهاي متخصص شهرستان ها، بناي کار بر اين است که از طريق فراخوان کساني که مراجعه مي کنند و شرايط لازم را دارند به ويژه نيروهاي بومي، با توجه به نيازهاي فراوان در رشته هاي مورد نياز، جذب واحدهاي دانشگاهي شوند. جديدالاسلام اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامي درجهت ارتقاي علمي به دانشجويان و فراهم کردن امکانات مناسب علمي و پژوهشي، اقدامات قابل ملاحظه اي انجام داده و اين توسعه و گسترش علم و آموزش دانشجويان کاملا مشهود است. رييس دانشگاه آزاد اسلامي زاهدان در خاتمه گفت: سياست حمايت از پايان نامه هاي دانشجويي مد نظر دانشگاه بوده و پايان نامه ها اگر کاربردي باشند; دانشگاه از آنها حمايت، استقبال و استفاده خواهد کرد و همه  واحدهاي دانشگاهي بايد به سوي کاربردي کردن پايان نامه هاي دانشجويي گامي اساسي بردارند.       

نشست روساي مراکز کارآفريني دانشگاه هاي جنوب در اهواز برگزار مي شود
روساي مراکز کارآفريني دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي منطقه جنوب کشور در اهواز گردهم مي آيند.به گزارش ايسنا، دکتر عليرضا زراسوندي، مدير دفتر ارتباط با صنعت و کارآفريني دانشگاه شهيدچمران اهواز در اين باره گفت: نشست سالانه روساي مراکز کارآفريني دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي جنوب به ميزباني دانشگاه شهيدچمران اهواز روز دوشنبه 10 اسفندماه برگزار مي شود. وي هدف از برگزاري اين نشست يکروزه را تبادل نظر درخصوص توسعه کارآفريني در دانشگاه ها عنوان کرد.
زراسوندي اهميت کارآفريني را يادآور شد و اظهار اميدواري کرد: برگزاري اين گردهمايي ها نقطه عطفي بر تغيير نگرش، رويکرد و فعاليت ها در حوزه کارآفريني باشد.
وي با تاکيد بر اقتصاد دانش  محور و نياز امروز جامعه به کارآفريناني با دانش بالا، تصريح کرد: با توجه به آمار دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاه ها، در صورت توسعه کارآفريني در دانشگاه ها مي توانيم هر سال تعداد قابل توجهي کارآفرين جديد با سطح دانش قابل قبول در کشور داشته باشيم.


 در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلا مي
 هشتمين سمپوزيوم جراحي، بيهوشي و راديولوژي دامپزشکي ايران برگزار شد 

  هشتمين سمپوزيوم جراحي، بيهوشي و راديولوژي دامپزشکي ايران در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي با حضور دبير شوراي انقلاب فرهنگي و اساتيد برجسته در اين رشته برگزار شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد علوم وتحقيقات دکتر مخبر دزفولي دبير شوراي انقلاب فرهنگي در اين مراسم به بيان توضيحاتي پيرامون تاريخچه اين کنگره، سابقه و اهداف آن پرداخت و گفت: علم دامپزشکي پس از پيروزي انقلاب اسلامي دستخوش تغييرات بسياري شد و پيشرفت هاي بسياري در زمينه هاي مختلف آن صورت گرفته است طوري که در سال هاي 1367 و 1368 اولين دوره هاي تخصصي دامپزشکي در کشور شکل گرفت و درحال حاضر در 24 رشته تخصصي در کشور دستياران تخصصي تربيت شده اند.
وي افزود: از برکات و دستاوردهاي اين فعاليت هاي تخصصي، پيشرفت کمي و کيفي و افزايش توليدات علمي در امور دامپزشکي در کشور بوده است و در برخي از زمينه ها نيز توانسته ايم دستاوردهاي قابل قياس با کشورهاي پيشرفته در جهان را ارائه کنيم.
دکتر دزفولي ادامه داد: از ديگر ثمرات اين فعاليت ها مي توان به پديد آمدن قطب هاي علمي در علوم دامپزشکي در دانشکده هاي چند دانشگاه کشور اشاره کرد. اين در حالي است که در گذشته فاقد چنين قطب هايي در کشور بوده ايم.
وي آمار روبه رشدي از سال هاي آغازين پيروزي انقلاب تاکنون را ارائه کرد و گفت: اين آمار بيانگر پيشرفت هاي فراوان در زمينه هاي مختلفي همچون مقاله، اختراعات، نشريات علمي- پژوهشي و ديگر فعاليت هاي علمي است و همه اين ها شواهدي است مبني بر رسيدن به خودباوري و صرف فعل خواستن، مشروط به دستيابي به حس مشترک براي پيشرفت کشور که خوشبختانه فراهم شده است. دکتر مخبر دزفولي افزود: خانواده دامپزشکي ايران بيش از پيش بايد توجه خود را به اشتغال زايي فارغ التحصيلان اين رشته و کيفيت و کميت ها معطوف کند.
دکتر سيف الله دهقاني رييس انجمن جراحي دامپزشکي ايران نيز در اين مراسم گفت: انجمن جراحي درحال حاضر از موقعيت خوبي برخوردار است. اولين سمپوزيوه در سال 1376 برگزار شد و تاکنون توانسته اين روند را هر دوسال، يکبار ادامه دهد. همچنين توانسته ايم دوسمپوزيوم بين المللي را نيز برگزار کرده و سومين آن نيز در کيش در ارديبهشت سال 1390 برگزار خواهد شد. وي افزود: برگزاري اين سمپوزيسيوم ها مشکلات فراواني دارد که از آن جمله مي توان به مشکلات مالي اشاره کرد که در صورت برطرف شدن آن با پرداخت به موقع حق عضويت ها مي توان با سهولت بيشتري سمپوزيسيوم ها را برگزار کرد.
دکتر شريفي، دبير علمي سمپوزيوم از فعاليت هاي برجسته اساتيد مربوطه و مسئولان اجرايي قدرداني کرد و آنها راعامل مهمي جهت پيشرفت در اين زمينه دانست و افزايش ثبت مقالات را نيزنشان دهنده زنده بودن بخش پژوهش در جامعه دانست.
دکتر عليرضا جهان ديده، دبير اجرايي سمپوزيوم گفت: حضور جراحان و اساتيد برجسته در اين همايش بزرگ و ملي، موجبات شکوفايي و رشد هرچه بيشتر اين رشته را در ميهن خويش فراهم خواهد کرد و ارائه تازه ترين و پيشرفته ترين متدهاي علمي در اين همايش نشانگر تعالي علمي و پژوهشي همکاران جراح و راديولوژيست است. حمايت بي دريغ دانشکده علوم تخصصي دامپزشکي واحد علوم و تحقيقات در همه زمينه ها مشوق ما دربرگزاري هرچه باشکوه تر اين سمپوزيوم بود. 


  نشست روساي مراکز کارآفريني دانشگاه هاي جنوب در اهواز برگزار مي شود 

روساي مراکز کارآفريني دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي منطقه جنوب کشور در اهواز گردهم مي آيند.به گزارش ايسنا، دکتر عليرضا زراسوندي، مدير دفتر ارتباط با صنعت و کارآفريني دانشگاه شهيدچمران اهواز در اين باره گفت: نشست سالانه روساي مراکز کارآفريني دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي جنوب به ميزباني دانشگاه شهيدچمران اهواز روز دوشنبه 10 اسفندماه برگزار مي شود. وي هدف از برگزاري اين نشست يکروزه را تبادل نظر درخصوص توسعه کارآفريني در دانشگاه ها عنوان کرد. زراسوندي اهميت کارآفريني را يادآور شد و اظهار اميدواري کرد: برگزاري اين گردهمايي ها نقطه عطفي بر تغيير نگرش، رويکرد و فعاليت ها در حوزه کارآفريني باشد. وي با تاکيد بر اقتصاد دانش  محور و نياز امروز جامعه به کارآفريناني با دانش بالا، تصريح کرد: با توجه به آمار دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاه ها، در صورت توسعه کارآفريني در دانشگاه ها مي توانيم هر سال تعداد قابل توجهي کارآفرين جديد با سطح دانش قابل قبول در کشور داشته باشيم.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
آزمون و سنجش
دريچه هنر
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه