جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3545


رشد قبل از تولد و عوامل آسيب زا (تراتوژن ها)
استاد: دکتر حسن احدي------- دانشجو: ساره درمنکي فراهاني( قسمت پنجم)

تاکنون8 هزار بيماري نادر در دنيا شناخته شده است


كوتاه و خواندني


  رشد قبل از تولد و عوامل آسيب زا (تراتوژن ها) 
 استاد: دکتر حسن احدي------- دانشجو: ساره درمنکي فراهاني( قسمت پنجم)

 4-تشعشعات راديو اکتيوواشعه   x  :ازعوامل مهم در آسيبهاي کودک هنگام تولد استفاده از اشعه   x   در عکسبرداري از مادران باردار است.اگرچه تا کنون ضررهاي آن به طور کامل شناخته نشده،مسلم است که اشعه  x  خطرهايي براي نوزادان از قبيل مرگ،نقص عضو،آسيبهاي مغزي،افزايش حساسيت نسبت به بعضي سرطانها وکوتاهي عمردارد.پرتونگاري در فاصله لقاح تا قرار گرفتن تخم در رحم تقريبا در تمام موارد منجر به ازبين رفتن تخمک بارور شده مي گردد.خطر نقص عضو،بين هفته دوم تا ششم بارداري است.هرچند اشعه  x   در دوره هاي بعدي بارداري خطرهاي کمتري دارد،احتمال آسيب مغزي وساير اختلالات درارگانيسم بدن به واسطه کاربردآن وجود دارد.به طور کلي مادراني که احتمال دارد باردار باشند درسه ماه اول بارداري نبايد از عکسبرداري با اشعه   x  استفاده کنند يا معالجه به طريق پرتونگاري را انجام دهند.
5-بيماري هاي مادر در هنگام بارداري: در اوايل دوران بارداري جفت جنين به عنوان يک مانع،در برابر بعضي از عوامل مضر عمل مي کند.ولي حتي در اين دوره نيز بعضي ميکروبها ومواد شيميايي احتمالا از همين طريق وارد جنين مي شوند واختلالاتي دررشد به وجود مي آورند.بعضي از اين عناصر که از طريق خون مادر وارد بدن جنين مي شود جنبه مثبت دارد.
براي مثال آنتي باديها که بدن مادر براي مقابله با بيماري هاي عفوني توليد مي کنداز طريق جفت وارد جنين مي شودو موجب مصونيت نوزاد در برابر اين گونه بيماريها تا ماهها بعد از تولد مي گردد.ابتلا به بيماري هاي ويروسي مانند سرخجه،آبله مرغان وبيماري هاي کبدي مخصوصا در دوره روياني واوايل دوره جنيني بسيار خطرناک است.سرخجه در سه ماه اول بارداري براي رشد جنين خطرناک است واحتمالا موجب نابينائي ،ناشنوايي وبيماري هاي قلبي يا عقب ماندگي ذهني مي شود. تعداد مبتلايان به بيماري سرخجه در ماههاي مختلف متفاوت بوده 50 درصد از نوزاداني که مادران آنها در ماه اول بارداري به اين بيماري مبتلا شده اند به آسيبهاي زمان تولد دچار مي شوند 23درصد از آنها در ماه دوم،6درصد در ماه سوم وتعداد کمتري در ماههاي بعدي دچار گرديده اند.ويروس هرپز که تاولهايي در نواحي تناسلي به وجود مي آورد در بين مادران باردار به سرعت شيوع پيدا کرده که نتايج عفونت آن در جنين در ماههاي آخر واحتمالا هنگام وضع حمل ظاهر مي شود.اين بيماري عفوني موجي آسيب در دستگاه عصبي جنين مي شود.چنانچه مادري چند هفته پيش از وضع حمل بدان مبتلا گردد کودکش دچار بيماريهايي غير عادي مادرزادي مي شود.چنانچه مادر بارداري به اين بيماري مشکوک گردد معالجات دارويي بايد فورا شروع شود.
احتمال ابتلاي جنين به بيماري سيفليس از طريق مادر بسيار است ولي خوشبختانه چون جفت بعد از چهار تا پنج ماهگي اجازه عبور اين قبيل ميکروبها را نمي دهد معالجه به موقع مادر موثر خواهد بود.در غير اين صورت ممکن است 24درصد ازجنينها به اين بيماري مبتلا گردند.اين قبيل نوزادان معمولا ناقص،ضعيف ودچار عقب ماندگيهاي هوشي مي شوند.امکان دارد در بعضي موارد سالها پس از تولد علامت بيماري سيفليس بروز کند.
از بيماري هاي ديگري که بعضي مادران به آن مبتلا مي شوند بيماري توکسيماي      بارداري است که بر اثر ورود مواد سمي به داخل خون بوجود مي آيد.نشانه هاي آن عبارت است از افزايش سريع وزن بدن ،بالا رفتن فشار خون وباقي ماندن مايعات در نسوج بدن.خوشبختانه اقدام سريع در معالجه خطررا از بين مي برد ولي در صورت ادامه آن حالت غش و تشنج به مادر دست مي دهد به واسطه آن 12درصد احتمال از بين رفتن مادرو 50درصد احتمال از بين رفتن نوزاد وجود دارد .خطر پايين بودن درجه هوشي نوزاداني که مادرانشان مبتلا به توکسيما باشند زياد است.
ويروس نقص دستگاه ايمني(HIV  ) که به نشانگان نقص ايمني اکتسابي(AIDS  ) مي انجامد.بيماري اي که دستگاه ايمني را نابود مي کند.نشانه هاي AIDS در کودکان بزرگتر وبزرگسالان چند سال طول مي کشد تا نمايان شود.اين بيماري در نوباوگان سريعا پيشرفت مي کند در 6ماهگي کاهش وزن ،اسهال وبيماريهاي تنفسي مکرر شايع هستند.اين ويروس آسيب مغزي نيز نيز وارد مي کند که حملات صرع،کاهش تدريجي وزن مغز وتاخير رشد ذهني وحرکتي از نشانه هاي آن هستند.اغلب نوزاداني که پيش از تولد به  AIDS   مبتلا شده اند بعد از ظاهر شدن اين نشانه ها فقط 5 تا8ماه زنده مي مانند داروي ضد ويروس زيدوودين ( ZDV  ) ،انتقال  AIDS   پيش از تولد به ميزان 60 تا 70 درصد کاهش مي دهد اما مي تواند نارساييهاي تولد نيز به بار آورد.
6-عامل  Rh   :تا کنون هيچ يک از عوامل موثر در آسيبهاي تولد احتمالا بيش از عامل  Rh     توجه والدين را به خود جلب نکرده است.عامل  Rh    يک ماده شيميايي است که در خون وجود دارد.تقريبا 85 درصد از مردم  Rh  مثبت و15درصد منفي دارند.وجود يا عدم اين ماده شيميايي در خون،هيچ اختلالي در سلامت بدن بوجود نمي آورد ولي چنانچه پدر داراي عامل   مثبت ومادر داراي Rh منفي باشد،احتمالا(احتمال يک در نه)در بدن جنين اختلالي به وجود مي آيد بدين ترتيب که اگر خون جنين داراي  Rh  مثبت باشد،خون مادر با  Rh  منفي شروع به ساختن آنتي باديهايي مي کند تا با عامل Rh  مثبت جنين مبارزه کند .اين آنتي باديها در مرحله بعدي بارداري مادر احتمالا به  Rh   مثبت جنين حمله ور مي شود وموجب اختلالاتي در نيمکره مغز ،ناشنوايي،عقب ماندگي ذهني وحتي مرگ مي گردد.
خوشبختانه در پيشگيري اين مشکل پيشرفتهايي حاصل شده است.براي اين منظور بلافاصله پس از تولد نوزاد خون او را از طريق بند ناف براي آزمايش مي گيرند.چنانچه مادري که داراي  Rh    منفي است،خون نوزاد او Rh  مثبت باشد قبل از اينکه بدن مادر شروع به ساختن آنتي بادي کند به او واکسن داده مي شود تا سلولهاي قرمز خون نوزاد داراي Rh  مثبت را از بين ببرد.بدين ترتيب سلولهاي قرمز کودکان بعدي به علت عدم وجود آنتي بادي در خون مادر مورد حمله واقع نخواهند شد.
ادامه دارد


  تاکنون8 هزار بيماري نادر در دنيا شناخته شده است 

 بيماري هاي نادر از جمله مشکلاتي هستند که نه تنها براي خيلي از مردم، بلکه حتي براي عده اي از پزشکان و دست اندرکاران حوزه سلامت هم ناشناخته اند; در حالي که فقدان اطلاع از وجود چنين بيماري هايي معمولا به تشخيص دير هنگام آنها منجر مي شود و همين مساله، درمان هاي تطبيقي را به تاخير مي اندازد و مي تواندسبب پيشرفت بيماري ها شود و عواقب شديدي را به همراه داشته باشد.
به گزارش جام جم آنلاين اهميت توجه به اين بيماري ها باعث شده تا ارتقاي بيماري هاي نادر به عنوان اولويت عمومي  سلامت، يکي از مهم ترين اهداف سازمان هاي دست اندرکار اين حوزه باشد و روزي به عنوان روز جهاني بيماري هاي نادر نامگذاري شود .
بيماري هاي نادر به بيماري هايي با فراواني کمتر از 5 در10  هزار نفر جمعيت اطلاق مي شود که منشا 80 درصد از آنها ژنتيک است و به گفته کارشناسان، تشخيص اين دسته از بيماري ها بعضا به 3 تا 30 سال زمان نياز دارد. تاکنون8  هزار بيماري نادر در دنيا شناخته شده است اما هنوز اطلاعات و مستندات چنداني از اين دسته از بيماري ها در کشور وجود ندارد و تاکنون شاهد فعاليت هاي نظام مندي در اين باره نبوده ايم.
بيماري هاي نادر (که گاهي به عنوان بيماري فقير از آن ياد مي شود) آنقدر شيوع کمي  دارند که حتي پزشکان با تجربه هم ممکن است با بيش از يک مورد از آنها در سال برخورد نکنند; درحالي که اين نوع از بيماري ها بخصوص آن دسته که منشا موروثي دارند، سلامت فرد را تهديد يا به مرور زمان او را ناتوان مي کنند.
نکته جالب اينجاست که بيماري هاي نادر از نظر شيوع در جوامع مختلف متفاوت هستند، بنابراين ممکن است بيماري که در جمعيتي نادر است، در جمعيت ديگر بسيار عادي به شمار رود. اين موضوع بخصوص در مورد بيماري هاي ژنتيکي و واگيردار صدق مي کند. نمونه بارز آن بيماري ژنتيکي سايستيک فيبروسيس است. اين بيماري در بيشتر نقاط آسيا نادراست، اما به صورت قابل توجهي در اروپا رايج است يا برخي بيماري هاي واگيرداردر نقطه اي جغرافيايي به طرز چشمگيري رواج دارند ولي درجاهاي ديگر نادر به شمار مي روند، مانند برخي از سرطان ها که الگوي پراکندگي منظمي  ندارند.
بيماري هايي که پنهان مي مانند
به طور کلي بيماري هاي نادر آنچنان شيوع کمي  دارند که تلاش  خاصي براي شناسايي آنها لازم است. دکتر داريوش نسبي تهراني با اشاره به وجود ذهنيت هاي متعدد درباره بيماري هاي نادر مي گويد: بيماري هاي نادر به مجموعه اي از بيماري هايي گفته مي شود که فراواني کم و تشخيص و درمان دشواري دارند. براساس اعلام مرکز بيماري هاي نادر دنيا، در مجموع بيش از 8 هزار نوع بيماري نادر شناخته شده است که البته نمي توان هر بيماري ناآشنا را در اين گروه قرار داد. مدير علمي  بنياد بيماري هاي نادر با تاکيد بر اين که هريک از بيماري ها شرايط ويژه اي دارد، مي افزايد: به عنوان مثال اگر در بيماري با فراواني زياد علائم شايعي بروز نکند اين بيماري از ديدگاه پزشکي نادر است; هر چند نام اين بيماري جزو بيماري هاي نادر آورده نشده باشد. حتي در آسيب شناسي موارد شايعي چون سرگيجه و سر درد ساده، اختلال در راه رفتن و کمردرد علت مشخصي شناخته نشود از آن بيماري ها هم مي توان به عنوان بيماري هاي نادر ياد کرد. در اين ميان انواع مقاوم به داروي برخي سردردها را هم مي توان شکل ديگري از بيماري هاي نادر بر شمرد. در هر صورت شناسايي اين دسته از بيماري ها نيازمند بررسي و پژوهش بيشتري است تا شمار واقعي افراد مبتلا به بيماري هاي نادر محاسبه شود.
دکتر تهراني، مراجعه مکرر به متخصص هاي متعدد، روآوري به درمان هاي گياهي و سنتي مثل طب سوزني و حتي پديده هاي علمي  چون انرژي درماني را از عوارض درمان نامناسب اين دسته از بيماري ها برشمرد و افزود: متاسفانه مرکز تحقيقات و پژوهش منظم و سيستماتيکي براي اين بيماران در کشور وجود ندارد; در حالي که براي بسياري از بيماري ها مي توان از طريق يک پژوهش و بررسي راه معالجه آسان پيدا کرد.
مشارکت عمومي  در قلمرو بيماري هاي نادر
وي با تاکيد بر ضرورت وجود بخش پژوهشي و علمي  براي کمک به درمان بيماران نادر گفت: آشنا شدن شخص بيمار با نادر بودن بيماري خود نوعي اضطراب و دلهره به همراه دارد که متعاقب آن موج منفي در بيماران ايجاد مي کند. از اين رو در چنين مرحله اي سازمان هاي مردم نهاد (NGO) اجتماعي حامي بيماران خواهند بود. بخشي از اين بيماري ها با زمينه ارثي (ژني) و به علت جابه جايي و موتاسيون برخي ژن ها ظاهر مي شوند که اين موتاسيون، پروتئين و سلول سازي را مختل مي کند و در چشم، نخاع و ... خود را نشان مي دهد. به طور کلي بيماري هاي نادر در همه شاخه هاي پزشکي وجود دارند. در يک تقسيم بندي کلي و ساده تر مي توان به بيماري هاي ژنتيک ارثي (با شانس نادر شدن بيشتر)، بيماري هاي تکاملي که اختلال در رشد و نمو را به همراه دارد، گروهي از سندرم ها، بيماري هاي دژنراتيو مغز و اعصاب (نورولوژي)، بيماري هاي متابوليک و بيماري هاي عفوني به عنوان بيماري هاي نادر اشاره کرد.
طبق تخمين بنياد بيماري هاي نادر اروپا در نهايت 80 درصد اين بيماري ها خاستگاه ژنتيکي دارند و بقيه آنها نتيجه گونه اي از عفونت ها، حساسيت ها يا حتي به دليل تولد هستند. ممکن است علائم بعضي بيماري هاي نادر در بدو تولد يا در دوران کودکي ظاهر شوند، ولي برخي ديگر وقتي فرد به بلوغ مي رسد، بروز مي کنند. وي با اعتقاد به اين که بيماري هاي نادر جزو بيماري هاي غيرعادي به شمار نمي آيند، در ادامه نادر بودن اين دسته از بيماري ها را عمدتا به علت ناشناخته بودن آنها برشمرد و اظهار کرد: برخي از اين بيماري ها با شناسايي شان از گروه بيماري هاي نادر خارج مي شوند. مدير علمي  و فني بنياد بيماري هاي نادر، گام نخست در اين مسير را شناسايي موارد نادر از طريق بررسي پرونده بيماران عنوان کرد و افزود: بنياد بيماري هاي نادر هم تلاش مي کند. پس از شناسايي، فهرست کاملي از اين بيماري ها را در بانک اطلاعاتي جمع آوري مي کند. در نخستين گام براي حمايت از بيماري هاي نادر، اين بنياد (بيماري هاي نادر) 28 فوريه برابر با 9 اسفند 88  اولين همايش بيماري هاي نادر را برگزار کرد تا ضمن آشنايي پزشکان با اين نوع بيماري ها، مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي هم موارد را شناسايي کنند و از آنها حمايت شود.
در اين همايش يکروزه از پايگاه جمع آوري داده هاي افراد مبتلا به بيماري هاي نادر رونمايي مي شود و به اين ترتيب اين بنياد کار جمع آوري اطلاعات در اين زمينه را به طور رسمي در کشور آغاز مي کند.
اينترنت و بيماران نادر
مطالعات نشان مي دهد با افزايش تعداد بيماران در اروپا، مراجعه آنها به اينترنت به منظور کمک گرفتن براي اداره شرايط خاصشان دو چندان شده است. فرقي نمي کند بيماران امراض نادر، خانواده هايشان و متخصصان بيماري هاي نادر همگي در تلاشند تا هر چيزي که سبب انزوا و فقدان اطلاعات کيفي راجع به بيماريشان شود را با استفاده هرچه بيشتر از ابزارهاي اينترنتي از خود دور کنند. اين افراد به دنبال حمايت همتاهاي خود و اطلاعات مرتبط مناسب هستند، به طوري که درسايت هاي معروف اجتماعي چند صد گروه بيمار وجود دارند که يکديگر را حمايت و وضعيت روزانه خود را تبادل مي کنند.


 كوتاه و خواندني  

 خنده، اکسير سلامتي در قرن حاضر است
نتايج جديدترين مطالعات و تحقيقات محققان و روانشناسان در جهان نشان مي دهد; خنده درماني علاوه بر تضمين سلامت جسم، در درمان بيماري هاي افسردگي، اضطراب موثرترين روش جديد در عصر کنوني است.
زهرا موسوي، روانشناس و کارشناس علوم تربيتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: خنده آثار درماني شگرفي از لحاظ جسمي و روحي بر بيماران دارد; به طوري که 3 دقيقه خنديدن در روز به اندازه يک قرص واليوم تاثير درماني داشته است.
وي در خصوص آثار درماني خنده بر بيماران گفت: خنديدن مداوم در روز و به اصطلاح روانشناسان يک بار خنديدن از ته دل، باعث افزايش هموگلوبين خون و اکسيژن رساني بيشتر به مغز مي شود و در نهايت با رقيق شدن خون، افرادي که داراي شغل هاي پر استرس و سنگين هستند، با انرژي بيشتري فعاليت هاي روزانه خود را انجام مي دهند و اين مسئله سبب مي شود که اين افراد نسبت به سايرين بهتر فکر کرده و کمتر مرتکب خطا شوند.
وي تصريح کرد: در گذشته روش هاي درماني زيادي در علم روانشناسي براي درمان بيماري هاي روحي و رواني وجود داشت، اما هيچ کدام تاثير درماني موفقي مانند خنده را نداشته اند يا کمتر بوده است.
وي خاطرنشان کرد: هم اکنون خنده درماني در بسياري از کشورها به کار برده مي شود و حتي کلاس هايي هم با اين عنوان داير است و مردم استقبال بيشتري نسبت به اين مسئله داشته اند.
وي ادامه داد: خنده، باعث افزايش ايمنولوژي بدن و اعتماد به نفس مي شود و افسردگي و اضطراب را از بين مي برد و به گونه اي عقده گشايي رواني کرده و باعث سبک شدن افراد شده است.
وي تصريح کرد: جامعه با نشاط، کمتر به بيماري هاي عصبي و روحي و رواني دچار مي شوند و خنده يکي از مسايل مهم در رفاه فکري و احساس امنيت کردن افراد شده و اميد به زندگي و طول عمر را افزايش مي دهده و در نهايت سلامت جسمي و روحي را به ارمغان مي آورد.

زنجبيل در کاهش قند و چربي خون موثر است
بر اساس نتايج يک پژوهش، زنجبيل داراي پتانسيل بالقوه اي براي کاهش قند و چربي خون است.
به گزارش  ايسنا ، نتايج اين مطالعه نشان داد زنجبيل توانسته است ميزان سرمي گلوکز، تري گليسيريد، VLDL و LDL را در رت هاي ديابتي در مقايسه با گروه کنترل ديابتي به طور معني داري کاهش دهد.
همچنين کاهش گلوکز، LDL توسط زنجبيل بيشتر از کاهش اين مقادير توسط داروي گلي بن کلاميد بود.
اين پژوهش توسط زهرا شيردل، کارشناس ارشد فيزيولوژي جانوري دانشگاه پيام نور مرکز بجنورد انجام و در مجله ديابت و ليپيد ايران به چاپ رسيده است.

دردهاي مفصلي در افراد هموفيلي، دو برابر بيشتر
از ديگران است
هر چند تعداد افراد مبتلا به هموفيلي در کشور کم است ولي افراد دچار اين بيماري دو برابر بيشتر ازديگران در معرض دردهاي مفصلي هستند.
سهراب محمودي جراح و متخصص ارتوپدي در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران گفت: دردهاي مفصلي به ويژه رماتيسم باعث تورم، خشک و دردناک شدن مفاصل شده و مي تواند قلب، ريه ها و عروق خوني و چشم ها را نيز درگير کند.
وي با بيان اينکه کاهش جريان خون در ناحيه ي مفاصل و همچنين اختلالات خوني مي تواند احتمال آسيب مفاصل را افزايش دهد تاکيد کرد: افرادي که مبتلا به بيماري هموفيلي هستند حدود دو برابر بيشتر از ديگران درمعرض دردهاي مفصلي به ويژه آسيب مفاصل زانو هستند.
محمودي در ادامه يادآور شد: يافته هاي به دست آمده بر اساس مرحله بيماري و مدت زمان استقرار آن متفاوت است در عين حال پس از هر بار حمله ناشي از آسيب مفصلي جديد به دليل خونريزي، زانوي آسيب ديده دچار تورم و دردناکي مي شود.
وي افزود: تورم مفصل تا حدودي به دليل تجمع خون و تا حدودي بر اثر ضخيم شدن عروق خوني است که به علت تراوش خون از عروق به فضاي مياني مفصل وارد مي شود.محمودي ادامه داد: پوستي که مفصل آسيب ديده را پوشانده است به طور غير عادي گرم بوده و حرکات مفصل نيز محدود است همچنين فشار آوردن به مفصل درگير باعث ايجاد درد شديد مي شود.اين جراح و متخصص ارتوپدي خاطرنشان کرد: هر چند که مبتلايان به هموفيلي در کشورمان زياد نيستند ولي اين افراد بايد بيشتر مراقب بيماري هاي مفصلي باشند و در صورت ابتلا به اين بيماري ها بايد هر چه سريعتر تحت معاينات درماني قرار گيرند تا از آسيب بيشتر جلوگيري شود.

کودکان هم دچار سکته مغزي مي شوند
متخصصان طب اطفال هشدار دادند: کودکان هم ممکن است، دچار سکته مغزي شوند که قابل بازگشت است.
به گزارش ايسنا، محققان مي گويند; متاسفانه سکته هاي مغزي اغلب در نوبت اول تشخيص داده نمي شوند و کودکان قبل از سکته دوم، درمان مناسب را دريافت نمي کنند.
ربکا ايچورد رييس برنامه سکته اطفال در بيمارستان کودکان فيلادلفيا، نتايج تحقيقات خود روي سکته در کودکان را در کنفرانس بين المللي سکته مغزي در سان آنتونيوي تگزاس ارائه کرده است.
سکته مغزي نتيجه مسدود شدن يا تنگ شدن يکي از عروق سرخرگي است که نقش اصلي خون رساني به مغز را دارند.
ايچورد در مطالعات خود روي 90 کودک در حدود سن 6 سالگي تحقيق کرد که بين سالهاي 2003 تا 2009 به دليل ابتلا به سکته مغزي تحت درمان قرار گرفته بودند.
در طول مدت اين تحقيقات، 12 تن از اين کودکان نوبت دوم سکته را تجربه کردند که در اکثر موارد ظرف يک ماه پس از نوبت اول رخ داد. اين در حالي است که در 6 کودک از اين 12 کودک تا پيش از بروز سکته دوم،  اقدامي براي تشخيص احتمال بروز دومين سکته صورت نگرفته بود. اين يافته بر ضرورت تشخيص سريع سکته مغزي در کودکان و انجام اقدامات فوري و اورژانسي و مراقبت هاي خاص براي اين کودکان تاکيد مي کند.

فشار خون بالا در بارداري موجب زايمان
 زودرس مي شود
متخصص زنان و زايمان گفت:معمولا فشار خون در حاملگي از هفته بيست و چهارم ظاهر مي شود و بايد فشار خون هاي بالاتر از 14 روي 9 بررسي شود.
نازيلا گوروانچي متخصص زنان و زايمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تاري ديد، درد در ناحيه شکم و کاهش پلاکت در خون از جمله عوامل ناشي از فشار خون در دوران بارداري است که اين موضوع خطرات زيادي را به همراه دارد که منجر به تشنج و مسموميت حاملگي مي شود.
وي خاطرنشان کرد: زماني که نوزاد کمتر از دوران چهل هفتگي به دنيا بيايد اختلالات تنفسي بسياري دارد که کم هوشي يکي از پيامدهاي آن است.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
آزمون و سنجش
دريچه هنر
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه