جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3545

معاون هماهنگي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران
ارتش جمهوري اسلامي ايران امروز در اوج آمادگي و اقتدار است


هرماه يک دستگاه حفاري به ناوگان شرکت ملي حفاري ايران افزوده مي شود


صادرات غير نفتي استان همدان ، از مرز 708 ميليون دلار گذشت


11ميليارد و264 ميليون ريال سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شد


تقارن شکل گيري فين با تولد پيامبر باعث افتخار ماست


گل گشت


ايران زمين


  معاون هماهنگي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران
 ارتش جمهوري اسلامي ايران امروز در اوج آمادگي و اقتدار است 

رباط کريم- خبرنگار آفرينش
معاونت  هماهنگي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت :لشگر 23 تکاور در هشت سال دفاع مقدس و پس از آن دستاورد هاي بسيار  بزرگي را بدست آورده است.
امير سرتيپ محمد حسن باقري در جريان توديع و معارفه فرماندهي لشگر23 تکاور اظهار داشت :  اين لشگر در دوران هشت سال دفاع مقدس فداکاري هاي زيادي از خود به نمايش گذاشت وکارنامه ي زريني رادرعملکرد خود در تاريخ اين انقلاب به ثبت رساند.
ايشان  در ادامه سخنان خودبه ديگر دستاوردهاي ارتش جمهوري اسلامي در همه عرصه ها اشاره کردودر ادامه ضمن قدرداني از خدمات ارزنده امير سرتيپ هوشنگ حيدري فرماندهي لشکر23تکاور، طي حکمي از سوي فرماندهي نيروي زمين ارتش جمهوري اسلامي ايران اميرسرتيپ مرتضي کمرزرين رابه عنوان فرمانده  جديد اين لشگر معرفي نمود. 
 در ادامه اين مراسم امير سرتيپ هوشنگ حيدري  طي سخناني  به اقدامات و عملکرد اين لشگر در طي مسئوليت خويش پرداخت و ضمن آرزوي  توفيق براي فرماندهي جديد از همکاري و تعامل مسئولين  شهرستان  بويژه حسين کاشاني پور فرماندار ربا ط کريم  به عنوان رئيس شوراي تامين منطقه با اين لشگر قدرداني نمود .
در حاشيه برگزاري مراسم توديع ومعارفه فرماندهي لشگر 23تکاور ربا ط کريم   معاونت  هماهنگي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار ما در رباط کريم   گفت: لشگر 23 تکاور در هشت سال دفاع مقدس و پس از آن دستاورد هاي بسيار  بزرگي را بدست آورده است ونيروهاي نظامي امروز در اوج آمادگي و اقتدار براي دفاع از کيان اين نظام مي باشند .
امير سرتيپ محمد حسن باقري با اشاره به دستاوردهاي ارتش در سي و يکمين سال انقلاب اسلامي اظهار داشت :  ارتش جمهوري اسلامي ايران  بعد از پيروزي انقلاب شکوهمند  بخصوص در دوران هشت سال دفاع مقدس به دستاورد هاي بزرگي در همه عرصه ها دست يافت .
اين مسوول تصريح کرد : ماامروز در جهان  به يک ارتشي  قدرتمند وخود کفا  تبديل شده ايم  و هم اکنون نيز  آموزش هاي دفاعي ما در کشور  بومي شده است .
معاون هماهنگي نيروي ارتش با بيان اينکه همه ابزارهاي نظامي و دفاعي ما در داخل توليد مي شود افزود: در قبل از انقلاب ارتش براي مهمات سبک نيز به خارج متکي بود . اما در حال حاضر پيشرفته ترين نوع ادوات نظامي در داخل ايران اسلامي توليد مي شود .
امير سرتيپ باقري تصريح کرد: البته حوزه نظامي  حوزه اي گسترده است و اين گونه نيست که ما نگاهي به خارج نداشته باشيم و سلاح هاي روز را زير نظرداريم  .
وي به ناوشکن جماران که اخيرا به آب انداخته شد ،اشاره و تاکيد کرد: آمادگي نيروهاي مسلح قبل از اين که به ادوات وسلاح هايش باشد در دل شجاعتش نهفته است و ما اعتقاد داريم توانمندي هاي نيروي نظامي در قلب و ايمان آنهاست .به گفته وي : ما هم اکنون در دنيا حرف هاي زيادي براي گفتن داريم و دستگيري ريگي شروع نمونه کوچکي از هماهنگي نيروهاي اطلاعاتي و نظامي ايران اسلامي است .سرتيپ باقري در پايان  خاطر نشان کرد:ما هر حرکت دشمنان را رصد مي کنيم و کافي است آنها قدمي به خطا بردارند تا ببينند ارتش چقدر آمادگي دارد .
گفتي است لشگر 23 تکاور در 26 کيلومتري استان تهران و در حوزه استحفاظي  شهرستان ربا ط کريم واقع شده است  که در برنامه هاي و مراسم هاي اين منطقه حضور چشمگيري دارد .لازم به ذکر است  کمر زرين فرماندهي  جديد اين لشگر  يکي از نيروهاي ارزشي مي باشد که در دوران هشت سال دفاع مقدس   کارنامه درخشاني را از خود به يادگار گذاشته است .


  هرماه يک دستگاه حفاري به ناوگان شرکت ملي حفاري ايران افزوده مي شود 

اهواز - خبرنگار آفرينش
مدير بازسازي و ارتقاي دستگاه هاي حفاري اين شرکت گفت: در اجراي اين طرح طي آذر و دي ماه سال جاري دستگاه هاي حفاري 11 و 12 مکانيکي قدر با بيش از 40 سال عمر، بازسازي، نوسازي و ارتقا کيفي يافته به عنوان دستگاه هاي پيشرفته 25 و 26 فتح در عمليات حفاري چاه هاي نفت و گاز در مناطق نفت خيز عملياتي شدند.
عبدالعلي مطهري افزود: همچنين دستگاه 14 قدر نوسازي و تحت نام 27 فتح در روزهاي آينده رونمايي خواهد شد و تا پيش از پايان سال نيز دستگاه 13 قدر  در قالب دستگاه روزآمد 28 فتح آماده ارايه خدمات  حفاري برروي چاه هاي نفت و گاز مي شود.
وي اظهار داشت: اين نويد را به مجموعه صنعت نفت مي دهم که روند پرشتاب نوسازي جامع دستگاه هاي برنامه شده تا تيرماه آينده به صورت هرماه يک دستگاه ادامه دارد.
مطهري گفت: در طرح بازسازي و نوسازي دستگاه هاي قديمي مکانيکي قدر و ارتقا» آنها به دستگاه هاي تمام برقي فتح بيش از 90 درصد قطعات و تجهيزات تعويص يا بازسازي شده و شماري از دستگاه هاي به سامانه گرداننده فوقاني (تاپ درايو) مجهز خواهند شد.
مدير بازسازي و ارتقاي دستگاه هاي حفاري شرکت ملي حفاري ايران افزود: نوسازي اين دستگاه ها در داخل کشور با نظارت متخصصان اين شرکت و همياري شرکت هاي بخش خصوصي صورت مي گيرد و هزينه هاي انجام شده براي هر دستگاه حفاري که مي توان ادعا کرد به تقريب جديد و برخوردار  از فناوري هاي روز است بيش از 50 درصد ارزانتر از خريد دستگاه از خارج تمام مي شود. 
وي اضافه کرد: بازسازي اين دستگاه ها در قالب پروژه بازسازي و ارتقاي کيفي 8 دستگاه حفاري در داخل کشور محقق شده است که در آن دستگاه هاي حفاري مکانيکي موسوم به "قدر" و دستگاه هاي نيمه برقي "نصر" به دستگاه هاي تمام برقي پيشرفته "فتح" ارتقا مي يابند.
مطهري در زمينه مشخصات فني دستگاه ها پس از نوسازي کامل توضيح داد: ظرفيت اين دستگاه  ها به يک ميليون پوند و توان آنها به 2 هزار اسب بخار افزايش مي يابد و از سامانه پيشرفته برقي هدايت حفاري (اس سي آر) برخوردار مي شوند.
وي يادآور شد: بخش عمده قطعات و تجهيزات به ويژه در بخش سامانه برق و هيدروليک توليد و ساخت داخل است و توجه به ساخت داخل علاوه بر شکوفايي اقتصادي، زمينه ايجاد فرصت هاي شغلي و بومي سازي صنعت حفاري شده است.  مديريت بازسازي و ارتقاي دستگاه هاي حفاري شرکت ملي حفاري ايران از سال 85 فعاليت خود را آغاز کرده و داراي زيرمجموعه هاي سازه هاي فلزي، واحد برق و الکترونيک و کنترل پروژه ها است.
شرکت ملي حفاري ايران يکي از شرکت هاي بالادستي تابع شرکت ملي نفت ايران است که در اهواز استقرار دارد.
اين شرکت با برخورداري از 60 دستگاه حفاري ملکي در خشکي و دريا و بيش از 16 هزار نيروي فني تخصصي، بيش از 90 درصد حفاري چاه هاي نفت و گاز و خدمات ويژه اين صنعت را در 10 استان نفت خيز و گازخيز کشور عهده داراست.


 صادرات غير نفتي استان همدان ، از مرز 708 ميليون دلار گذشت 

همدان - خبرنگارآفرينش
در طول 10 ماهه سال جاري صادرات غير نفتي استان همدان ازمرز 708 ميليون دلار گذشت که ميزان صادرات از گمرک استان در 11 ماهه سال جاري بيش از 178 ميليون دلار بوده که از نظر ارزشي 111 درصد و وزني 397 درصد نسبت به مدت مشابه  سال گذشته رشد داشته است. رئيس سازمان بازرگاني استان همدان با توجه به روند روبه رشد صادرات غير استان گفت: در طول 10 ماهه سال جاري 165 ميليون دلار کالا از گمرک استان و 543 ميليون دلار به 38 کشور از جمله آلمان - فرانسه  - کويت  - عراق  - کشورهاي حاشيه خليج فارس و ... صادر شده که نسبت به مدت مشابه 20 درصد رشد داشته است . محمد مهدي فرشچي موحد ، 10 قلم عمده صادرات استان را سيمان با بيشترين سهم (53 درصد ) کشمش - سفال  - سيب زميني - فرش دست باف - کاشي و سراميک - چيني آلات بهداشتي  - سالامبور وت بلوگوسفندي - چرم و شيشه دست ساز برشمرد و گفت : 84 قلم کالا در طول 11 ماهه به 38 کشور صادر شده که در مدت مشابه 71 قلم کالا به 31 کشور بوده است . وي صادرات صنايع و معادن  - جهاد کشاورزي - ميراث فرهنگي و بازرگاني را از گمرک استان برابر 27  - 38 - 22 و9 ميليون دلار دانست و افزود: که صادرات فوق از ساير گمرکات نيز برابر 159 - 126 - 336 و 11 ميليون دلار بوده است. رئيس سازمان بازرگاني استان همدان د ر مورد فروشگاهها و نمايشگاهها ي بهاره نيز گفت: اين نمايشگاه ها در همدان از 12 تا 21 اسفند در محل نمايشگاههاي دائمي و فروشگاههاي فوق العاده برگزار خواهد شد و عمده کالاهاي مورد نياز مردم در ايام نوروز و پايان سال با 10 تا 20 درصد تخفيف براي کليه اجناس در اختيار مردم خواهد بود.


 11ميليارد و264 ميليون ريال سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شد 

سنندج - خبرنگارآفرينش
رئيس سازمان امور اقتصادي ودارايي استان کردستان گفت 11ميليارد و264 ميليون ريال سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شد به گفته رئيس سازمان امور اقتصادي ودارايي استان کردستان11ميليارد و264ميليون و796هزارو800ريال به بازنشستگان کشوري پرداخت شد. کيومرث اميري گفت در مجموع 28هزارو730نفراز بازنشستگان کشوري دراستان مشمول در يافت سود سهام عدالت شدند که به آنها 11ميليارد و264ميليون و796هزارو800ريال سود سهام عدالت پرداخت شد.
وي مقدار پرداخت سود سهام عدالت به هر نفر400هزارريال وهر خانوار تاسقف 5نفرپرداخت مي شود. رئيس سازمان امور اقتصادي ودارايي استان کردستان ودبير ستاد استاني سهام عدالت گفت سنندج با 20816نفر مشمول دريافت سهام عدالت به ترتيب بيشترين  وبيجار با 389نفرکمترين افراد مشمول دريافت سود سهام عدالت دراين مرحله شدند وبقيه شهرها شامل شهرستان بانه 1059نفر،ديواندره،1029نفر،سقز2593نفر،سنندج20816نفر،قروه1498 نفر،کامياران864نفرومريوان482نفر مشمول دريافت سود سهام عدالت شدند. کيومرث اميري گفت سود سهام عدالت بازنشستگان کشوري از طريق بانکهاي عامل کشاورزي وسپه پرداخت مي شودوسود سهام عدالت بازنشستگان کشوري به طور مستقيم به حساب آنها واريز مي شود.


 تقارن شکل گيري فين با تولد پيامبر باعث افتخار ماست 

بندرعباس - خبرنگار آفرينش
دبيرهمايش فين شناسي گفت: «افتخار مردم فين همواره اين بوده که قدمت شکل گيري شهرشان مقارن با تولد پيامبر بزرگ اسلام بوده است.»حاجي زاده افزود: «اين که مي گوييم تاريخ شکل گيري فين بيش از 1400 سال و تقريبا همزمان با تولد حضرت محمد بوده بر اساس مدارک موجود است.»وي ادامه داد، تقارن اين دو مهم يکي از عواملي بود که همايش فين شناسي همزمان با تولد رسول بزرگ اسلام برگزار مي شود.حاجي زاده اظهار کرد: «فين پس از شکل گيري و با توجه به اينکه پل ورود مذهب و دين بوده در اشاعه اسلام ناب نقش اساسي داشته است.»دبيرهمايش فين شناسي بيان داشت: «وجود روحيه پذيرش اسلام ناب محمدي تاثيرات زيادي بر مردم منطقه داشته و الان به خوبي اين موضوع مشهود است.»وي تصريح کرد، فين يکي از مناطق هرمزگان است که داراي بيشترين مراکز ديني است و بهترين استفاده را از آن برده اند.حاجي زاده نقش بي بديل فين را در فرهنگ هرمزگان را غير قابل انکار دانست و افزود، فين نخبه هاي زيادي دارد که هرمزگان همواره به وجود آنها افتخار دارد و فيني ها هم به داشتن چنين سرمايه هايي مفتخرند.


 گل گشت  

استان مرکزي

تقريبا در مرکز ايران قرار دارد. اين استان از شمال به استان هاي تهران و قزوين، از غرب به استان همدان، از جنوب به استان هاي لرستان و اصفهان و از شرق به استان هاي تهران، قم و اصفهان محدود است. اين استان با مساحتي معادل 29،530 کيلومتر مربع حدود 1، 82 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرين تقسيمات کشوري درسال 1385 استان مرکزي داراي 8 شهرستان، 15 بخش، 19 شهر، 60 دهستان و 1،394 آبادي داراي سکنه و 46 آبادي خالي از سکنه است. مرکز اين استان شهر اراک است. شهرهاي مهم اين استان عبارت اند از: خمين، ساوه، محلات، دليجان، تفرش، شازند و آشتيان و اراک.
 جمعيت استان طبق آخرين سرشماري نفوس و مسکن در سال 1385 بالغ بر1326826  بوده است که از اين تعداد1015375  باسواد بوده اند.
بيشتر مردم استان مرکزي به زبان فارسي سخن مي  گويند. در دليجان مردم به زبان راجي حرف مي زنند که ريشه در زبان مادي دارد.
در کنار فارسي گويش  هايي مانند لري و لکي و وفسي و همچنين در بسياري از روستاهاي اطراف مناطقي مانند اراک، سربند و ساوه و شهرهايي مثل شازند و خنداب، ترکي آذربايجاني و ترکي خلجي نيز رواج دارد. زبان کردي در اين استان در ميان ايل کلهر ديده مي  شود و زبان راجي نيز در مناطقي از دليجان و محلات و نراق استفاده مي  شود.زبان تاتي نيز در برخي قسمت ها مانند شرا، کزاز و سربند صحبت مي  شود.همچنين اقليت  هاي مذهبي مانند ارامنه و زرتشتيان و تعداد کمي از يهوديان نيز در استان موجود هستند که به زبان خويش سخن مي گويند. شمار روستاهاي فارسي  نشين در استان بيشتر از روستاهاي ترک نشين است و در زبان ايشان ته لهجه اي ديده مي  شود. در گروه  هاي ترک زبان مناطق مختلف استان هم  چون شهرستان خمين، زبان ترکي کم کم به دست فراموشي سپرده مي  شود و به جز چند روستا جوانان رغبتي به يادگيري و استفاده از آن، ندارند.
مسجد جامع شش ناو تفرش
يکي از مهمترين آثار معماري دوران سلجوقيان در ايران و همچنين يکي از قديمي ترين مساجدکشور در شهر تفرش استان مرکزي قرار دارد. اين مسجد که در محله فم تفرش واقع شده به مسجد جامع شش ناو معروف است. نام شش ناو از شش ناوداني گرفته شده که آب قنات شش ناو را که از داخل اين ناودانها عبور مي کرده به شش قسمت مساوي تقسيم نموده و به محله هاي مختلف تفرش جاري مي شده است. قدمت قنات به قرن سوم هجري قمري يعني زمان امام حسن عسگري(ع) مي رسد. مجموعه مسجد از يک مناره آجري بسيار قديمي به ارتفاع حدود 20 متر و قطر 3 متر گنبد بزرگي به ارتفاع حدود 15 متر و قطر 16 متر، دو شبستان، ايوان، صحن، قنات، چند حجره و حسينيه تشکيل شده است.
کاشيکاري و مقرنس کاري هاي سقف و ديواره ايوان مسجد يکي از شاهکارهاي مهم معماري سلجوقي در استان مرکزي مي باشد.
براي ورود به صحن مسجد بايستي از داخل تکيه بزرگي گذشت که حدود 300 متر مربع مساحت دارد. اين تکيه در دو طبقه با سقف و ستون هاي چوبي احداث شده است. طبقه همکف براي استفاده آقايان و طبقه دوم که دور تا دور تکيه را در بر گرفته، براي بانوان در مراسم عزاداري مورد استفاده قرار مي گيرد.
شش ناو، مرحوم محمد محدث از صحابه امام حسن عسگري در قرن ششم هجري دفن شده است. همچنين قدمت مناره را قديمي تر از بناي مسجد مسجد دانسته و آن را متعلق به قرن پنجم اوايل صر سلجوقيان مي دانند. در انتهاي فوقاني مناره به خط کوفي کلمه لااله الاالله با آجر نوشته شده است.
در سال 1277 هجري قمري ايواني آجري با مقرنسهاي گچي در جنب شبستان احداث شده که باني آن محمد ابراهيم بن عباس مي باشد. درهاي ورودي به داخل شبستان در اين ايوان تعبيه شده است. اين مسجد در تاريخ 1379/5/19 به شماره 2771 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
 غار کيخسرو
اين غار که به شازنده، کيخسرو و شاه کيخسرومعروف است در فاصله 35 کيلومتري جنوب غرب شهر اراک و در قله کوه مرتفع شاه زنده از رشته کوه راسوند قرار دارد. ارتفاع اين غار از سطح دريا حدود 2890 متر است. دهانه ورودي غار به سوي غرب بوده و 1/90 متر عرض و 1/3 متر ارتفاع دارد. درون غار داراي يک دهليز باريک به طول 18 متر، عرض متوسط 6 متر و ارتفاع 3 متر مي باشد.
غار کيخسرو جايگاه ويژه اي در اسطوره هاي ايران باستان داشته و در نزد زرتشتيان جهان به عنوان يکي از مکان هاي مقدس بشمار مي رود. هر ساله تعداد زيادي از علاقمندان بويژه زرتشتيان ساکن ايران و همچنين کشور هندوستان جهت زيارت و اداي نذر به اين مکان مي آيند. بر روي ديوارهاي غار اسامي پلهوان هاي ايراني از جمله پولاد تير انداز و سياوش شهريار حک شده است.
ايرانيان باستان و پيروان آيين زرتشت معتقدند رابطه اي معنوي بين چشمه بلاغ حک و غار کيخسرو در استان مرکزي وجود دارد و حتي عده اي از آنان اعتقاد دارند که آتشکده آذرگشسب (بزرگترين آتشکده زرتشتيان جهان) در اين استان بوده است. بر اساس شاهنامه فردوسي، کيخسرو که پادشاهي او در ايران زمين به عدل و داد مشهور بوده است قبل از مرگ و پنهان شدن، بدن خود را در چشمه بلاغ شستشو داده و سپس به درون غار رفته و هرگز برنگشته است. فردوسي نقل کرده است که به همراه او در اين سفر تعداد بسيار زيادي از ايرانيان و پهلوانان از جمله دستان، رستم، گودرز، گيو، بيژن، گستهم و فريبرز بوده اند که کيخسرو از آنان خواسته است او را تنها گذارند و از اين منطقه بروند، زيرا او به پايان راه خود رسيده است. همه از جمله دستان، رستم و گودرز بر مي گردند ولي پنج پهلوان ايراني ديگر به نام طوس، گيو، فريبرز، بيژن و گستهم قبول نکرده و نمي پذيرند که شاه را تنها گذارند. شب هنگام که همه به خواب مي روند، کيخسرو از آنان دور شده و به غار رفته و براي هميشه از نظرها پنهان مي گردد. پنج پهلوان ايراني وقتي از خواب بيدار شده و کيخسرو را نمي بينند، بسيار جستجو نموده ولي اثري از او نمي يابند. طوفان شديدي شروع به وزيدن نموده و برف سختي از آسمان مي بارد که اين پهلوانان ايران زمين در برف گرفتار شده و جان به جان آفرين مي سپارند. هم اکنون در نزديکي غار و در روستاي الرج و گورزار در دامنه کوه، تعدادي سنگ قبر به ابعاد 2/25 متر در 40 تا 50 سانتيمتر وجود دارد که به علل فرسايش نبشته هاي روي سنگ ها قابل تشخيص نيست. 


 ايران زمين  

2 هزار دستگاه و سائط نقليه عمومي دراردبيل ساماندهي شده است
 اردبيل -  خبرنگارآفرينش
 فرماندار اردبيل گفت : درسه سال اخير بيش از 2 هزارو 510 دستگاه و سائط نقليه عمومي درون شهري دراردبيل ساماندهي شده است .
به گزارش خبرنگار ما ، يوسف اکبري درجلسه شوراي سازمان تاکسيراني اردبيل افزود : ازاين تعداد 135 دستگاه اتوبوس و 2 هزارو 375 مورد نيز تاکسي بوده است .
وي ادامه داد : ازاين مجموع نزديک يک هزار  مورد ازمحل اعتبارات  سفرهاي اداره اي رئيس جمنهور به ناوگان تاکسيراني افزوده شده است .
وي درادامه خاطر نشان کرد : توجه به توسعه حمل و نقل عمومي درجهت کاهش ترافيک و تاثير آن درمصرف صحيح سوخت حائز اهميت است .
اکبري افزود: دراستمرار توجه دولت نهم به توسعه ونوسازي حمل ونقل عمومي و درون شهري و به منظور کاهش ميانگين ترافيک بعنوان اولويت جدي دردوره دهم نيز بويژه درمراکز استانها دنبال خواهد شد .
فرماندار اردبيل درادامه بااشاره به اينکه همه و سائط عمومي درحوزه تاکسيراني تبديل به مصرف دوگانه سوز شده اندافزود : را راه اندازي 7 جايگاه CNG درحوزه سازمان تاکسيراني علاوه بر خدمت رساني راحت و کم هزينه به آحاد مردم عملا سرمايه گذاري مثبتي براي اين سازمان درسالهاي آتي درجهت درآمد زايي پايدار و مستمر ايجاد خواهد کرد . وي ضمن ياد آوري اينکه درسال 89 اقدام جدي درخصوص ساماندهي ناوگان آژانس هاي درون شهري براي کيفيت بخشي درامر خدمت رساني با استفاده از مساعدت هاي دولتي و تسهيلات بانکي با هدف خدمت رساني بهتر و براي جلوگيري از سو» استفاده هاي احتمالي و جلوگيري از استفاده شخصي ، اين خودروهاي عمومي در اختيار آژانس ها قرار خواهد گرفت .
 
تاسيس مرکز دانشگاهي در آبگرم و دانسفهان بوئين زهرا
رودهن-خبرنگار آفرينش
دکتر ترابي رئيس منطقه 12، حسيني دبير منطقه و عباسپور نماينده بوئين زهرا وآوج به منظور بررسي شرايط تاسيس مرکز دانشگاهي در آبگرم دانسفهان بوئين زهرا به واحد بوئين زهرا و شهرهاي فوق عزيمت نمودند.
به گزارش خبرنگار آفرينش; برنامه هاي انجام شده در شهرهاي مذکور، افتتاح سيستم وايرلس WIRHESS و کارتابل الکتريکي واحد بوئين زهرا، بازديد از زمين هاي اهدايي توسط مردم و مسئولين بخش آبگرم و ساختمان آموزشي مورد نياز جهت تاسيس مرکز دانشگاهي که زمين اهدايي به ميزان 15 هکتار و چهار هزار متر مربع ساختمان واگذاري مورد تاييد قرار گرفت، بازديد از زمين هاي اهدايي توسط مردم و مسئولين بخش رامند (دانسفهان) و ساختمان آموزشي مورد نياز جهت تاسيس مرکز که زمين در سه منطقه به متراژ 25 هکتار و 2000 متر مربع ساختمان مورد تاييد قرار گرفت، بازديد از مرکز دانشگاهي تازه تاسيس شال از مراکز تحت پوشش واحد قزوين که از پيشرفت مرکز تقدير بعمل آمد.
همچنين مقرر شد اسناد واگذاري زمين ها و ساختمان هاي اهدائي توسط مسئولين و معتمدين شهرهاي آبگرم و دانسفهان به منطقه 12 تحويل گردد تانسبت به تاسيس مراکز مورد در خواست بررسي و اقدام لازم به عمل آيد.

160طرح کشاورزي بزرگ در آذربايجان غربي در حال اجراست 
اروميه- خبرنگار آفرينش
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزي استان با اعلام اين خبر گفت:براي اجراي هر کدام از اين طرح ها بيش از 10ميليارد ريال اعتبار هزينه مي شود.کريم زاده به اجراي سه هزار و 972 طرح ديگر در استان اشاره و اضافه کرد: بخشي از طرحها به بهره برداري رسيده و بقيه نيز در سال آينده آماده بهره برداري خواهند شد
 
ايجاد نظام صنفي کشاورزي در آذربايجان غربي
اروميه- خبرنگار آفرينش
فعاليتهاي بخش کشاورزي در آذربايجان غربي با تشکيل نظام صنفي اين بخش ساماندهي مي شود. رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان در چالدران گفت : در اجراي طرح ساماندهي تشکل نظام صنفي در هر شهرستان با هدف قانونمند ساختن فعاليتهاي کشاورزان ، هويت بخشيدن به مشاغل آنان و شناسنامه دار کردن فعالان عرصه کشاورزي ايجاد خواهد شد که اعضاي هيئت مديره اين نظام صنفي در خصوص مسائل و مشکلات مربوط به بخش کشاورزي و خريد و فروش محصولات توليدي تصميم گيري خواهند کرد. عبداله زاده با اعلام اينکه در حال حاضر اعضاي هيئت مديره اين تشکل با برگزاري انتخابات مجمع در بيشتر شهرستانهاي استان مشخص شده است افزود : فعاليت اين تشکل ها با صدور پروانه از سال آينده آغاز خواهد شد.وي از بکارگيري يکهزار و 700 نفر از دانش آموختگان دانشگاهي در شرکتهاي خدمات فني مشاوره اي استان هم خبر داد و اضافه کرد : اين افراد در قالب 152 شرکت بر روند اجراي فعاليتهاي کشاورزي در مناطق مختلف استان نظارت دارند.
 
308 واحد دامداري در مناطق مختلف
 آذربايجان غربي در دست ساخت است
اروميه- خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان جهاد کشاورزي  با اعلام  اين خبر گفت:  اين واحدها در مجموع با ظرفيت پرورش 6 هزار راس گاو ساخته مي شوند و با بهره برداري از آمار جمعيت گاوي استان  در اين واحدها به 30 هزار راس خواهد رسيد. عبداله زاده با بيان اينکه براي اجراي اين واحدها 960 ميليارد ريال  تسهيلات اختصاص يافته است افزود : از اين ميزان تسهيلات  تا کنون 180 ميليارد ريال جذب و هزينه شده است . معاون فرماندار چالدران نيز در اين آئين از اجراي 12 طرح کشاورزي با 100 ميليون ريال اعتبار در اين شهرستان خبر داد و گفت :اين طرحها در زمينه هاي مختلف از جمله پوشش بتوني انهار ، تثبيت  بستر و انتقال  آب کشاورزي  در 10 روستاي چالدران اجرا مي شود و تا پايان سال به بهره برداري  خواهند رسيد .
 
اعزام دانش آموزان رودهن به مناطق
عملياتي جنوب کشور
رودهن - خبرنگار آفرينش
بيش از صد دانش آموز دختر منطقه رودهن به مناطق عملياتي جنوب کشور اعزام شدند .
به گزارش خبرنگار  آفرينش ;کاهکش مدير روابط عمومي اداره آموزش و  پرورش رودهن گفت :براي اعزام اين دانش آموزان در قالب کاروان هاي راهيان نور ،بيش از صد اتوبوس با امکانات رفاهي تدارک ديده شده است و بسته هاي مخصوصي به نام ((اخلاق فرهنگي )) شامل چپيه ،مهر و جانماز،دفتر خاطرات ،خودکار ،پلاک ،بروشور،شعر و غيره مي باشد به دانش آموزان اهدا مي گردد.
وي گفت : اعزام دانش آموزان به مناطق عملياتي با هدف آشنايي آنان با حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس ،تجديد ميثاق با آرمان هاي شهدا و انتقال ارزشهاي معنوي اين دفاع به آينده سازان انجام مي گيرد .
اين دانش آموزان با حماسه آفريني رزمندگان اسلام در مناطق عملياتي طلائيه ،خرمشهر ،آبادان،دوکوهه،هويزه ،شلمچه،شوش و دانيال آشنا مي شوند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
آزمون و سنجش
دريچه هنر
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه