جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3557


اقلام توزيعي سبد نوروزي کارکنان دولت اعلام شد

مديرعامل تامين اجتماعي خبر داد;
ادامه همطرازي حقوق بازنشستگان در سال آينده


چاپ اسکناس 10 هزار توماني در سال آينده


كوتاه و خواندني


  اقلام توزيعي سبد نوروزي کارکنان دولت اعلام شد 

مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني هاي مصرف کارکنان دولت، گفت: سبد رفاهي نوروزي کارمندان دولت، توسط اين اتحاديه تهيه شده و آماده توزيع است.
بهمن عبدالهي در گفت وگو با ايرنا، گوشت، برنج، شکر، روغن نباتي، تن ماهي و ماکاروني را از اقلام سبد کالاي نوروزي پيش بيني شده ذکر کرد.
وي ادامه داد: براساس اين سبد براي هر کارمند 2 کيلوگرم گوشت، 5 کيلوگرم برنج ايراني و 5 کيلوگرم شکر بترتيب به قيمت 58 هزار، 7 هزار و 9 هزار و 200 ريال در نظر گرفته شده است.
مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني هاي مصرف کارکنان دولت تصريح کرد: يک حلب 4/5 کيلويي روغن به قيمت 49 هزار و 500 ريال، 3 قوطي تن ماهي به ارزش هر قوطي 12 هزار ريال و 3 بسته ماکاروني به قيمت هر بسته 4 هزار و 500 ريال از ديگر اقلام موجود در اين سبد است.
وي اظهار داشت: تمام تعاوني هاي مصرف دستگاه هاي دولتي عضو اتحاديه سراسري تعاوني هاي مصرف کارکنان دولت، مي توانند با مراجعه به اين اتحاديه در تهران و مراکز استان هاي اين اتحاديه، براساس تعداد اعضا خود نسبت به دريافت اين سبد، اقدام کنند.
عبدالهي از فعال بودن اتحاديه سراسري تعاوني هاي مصرف کارکنان دولت تا پايان 29 اسفند ماه سال جاري براي تحويل اين کالاها خبر داد و افزود: توزيع اين کالاها بعد از تعطيلات نوروزي نيز تا پايان خرداد سال آينده ادامه خواهد يافت.
وي در پايان يادآور شد: اقلام توزيعي در قالب سبد نوروزي کارکنان دولت با مساعدت وزير بازرگاني و همکاري معاونت توسعه بازرگاني داخلي اين وزارتخانه در نظر گرفته شده است.


  مديرعامل تامين اجتماعي خبر داد;
 ادامه همطرازي حقوق بازنشستگان در سال آينده 

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اين که هنوز درصد افزايش حقوق بازنشستگان براي سال آينده از سوي دولت به سازمان اعلام نشده است، گفت: با توجه به شرايط موجود در سازمان، افزايش حقوق بازنشستگان در سال آينده از محل بودجه هاي سازماني امکان پذير نيست، مگر آن که دولت و مجلس بدين منظور بودجه خاصي را لحاظ کنند.
به گزارش ايسنا، علي ذبيحي با بيان اين مطلب افزود: اين در حالي است که تلاش مي کنيم همطرازي حقوق هاي بازنشستگان همچون امسال در سال آينده و سال هاي پس از آن نيز ادامه مستمر باشد.
وي در ادامه اين بحث تصريح کرد: از دو هزار و 500 ميليارد تومان سهامي که قرار بود در اختيار سازمان قرار گيرد، يک هزار ميليارد تومان آن را دريافت کرده ايم که با صحبت هايي که قرار است صورت گيرد، يک  هزار و 500 ميليارد تومان طلب سازمان از دولت که قرار است از سازمان خصوصي دريافت کنيم، پيگيري مي شود، تا اين رقم منبع ادامه همطرازي حقوق در سال آينده قرار گيرد.
وي با ضمن يادآوري برقرار شدن همطرازي حقوق يک ميليون و 400 هزار نفر از بازنشستگان تامين اجتماعي تصريح کرد: به اين ترتيب 42 درصد متوسط حقوق بازنشستگان افزايش يافت.
ذبيحي با اشاره به اين که بسياري عنوان مي کردند که با همطراز شدن حقوق ها سازمان دچار کمبود بودجه مي شود، ادامه داد: اين در حاليست علاوه بر عيدي، حقوق بازنشستگان را تا پايان اسفند ماه امسال به صورت کامل پرداخت کرده ايم و از اين بابت مشکلي وجود ندارد.


  چاپ اسکناس 10 هزار توماني در سال آينده 

قائم مقام بانک مرکزي از چاپ اسکناس 10 هزار توماني در سال آينده خبرداد و گفت: نفوذ دستگاه ها و دخالت آنها روند وصول مطالبات معوق را پيچيده کرده است.
حميد پورمحمدي در گفت وگو با ايلنا درباره علل شکل گيري مطالبات معوق اظهار داشت: نفوذ دستگاه ها و دخالت آنها فقط مشکل را پيچيده تر مي کند در حالي که بايد مديران بانک ها و مسوولان بانک مرکزي اين مشکل را حل کنند. وي با تاکيد براينکه مردم نبايد نگران چگونگي وصول مطالبات معوق از سوي بانک ها باشند، افزود: درست است که ميزان مطالبات معوق ها از نرم هاي بين المللي بيشتر است اما اين نگراني  بايد براي مسوولان و تصميم گيرندگان بانکي باشد و مردم نبايد نگران باشند.
پورمحمدي با اشاره به روند کاهشي نرخ تورم در ماه هاي گذشته عنوان کرد: در ماه هاي پاياني سال سعي کرديم شرايط انضباطي دقيق تري را در نظام بانکي کشور اعمال کنيم، بنابراين به جاي اينکه نقدينگي را افزايش دهيم سعي کرديم بازار بين بانکي را تسهيل دهيم.
وي افزود: براي اين منظور ابزارهاي آن فراهم کرديم و به جاي اينکه پايه پولي افزايش يابد سعي شد ضريب فزاينده افزايش پيدا کند.
قائم مقام بانک مرکزي با بيان اينکه اين کار باعث شد که پايه پولي 8/8 درصد نقش کاهنده داشته باشد، تصريح کرد: با اين ابزار ضريب فزاينده 25/15 درصد افزايش يافت و در نتيجه نقدينگي کشور در دي ماه رشدي 14/2 درصد را به ثبت رساند که اين نقدينگي تورم 12/2 درصد را در دي ماه در پي داشت.


 كوتاه و خواندني  

     تعرفه خدمات همراه اول سال آينده تغيير نمي کند
مديرعامل شرکت مخابرات ايران گفت: تعرفه خدمات تلفن همراه اول سال آينده تغيير نمي کند. صابر فيضي در گفت وگو با ايرنا با اشاره به برنامه شرکت مخابرات براي افزايش تعرفه مکالمات تلفن ثابت، اظهار داشت: سال آينده، سال افزايش کيفيت خدمات تلفن همراه اول خواهد بود. وي در مورد سود حاصل از فعاليت اپراتور تلفن همراه اول، گفت: سود همراه اول از سود کل شرکت مخابرات ايران قابل تفکيک نيست. فيضي افزود: همراه اول مثل ايرانسل يک شبکه مستقل نيست و بسياري از امور مربوط به همراه اول در مجموع در شرکت مخابرات انجام مي شود. مديرعامل مخابرات ايران گفت: همراه اول به تنهايي يک هزار کارمند دارد در حاليکه مجموع کارکنان شرکت مخابرات به 33 هزار نفر مي رسد که کارکنان شرکت هاي مخابرات استاني امور مربوط به همراه اول را نيز انجام مي دهند. فيضي در مورد اظهارات يک مقام صنعتي مبني بر تهيه يک سفارش کار 300 ميليارد توماني براي همکاري شرکت مخابرات با کارخانجات مخابرات راه دور شيراز، اظهارداشت: در آينده اگر پروژه اي داشته باشيم ترجيح مي دهيم به کارخانجات مخابرات راه دور سفارش دهيم ولي تاکنون پيشنهادي به شرکت مخابرات در اين زمينه نشده است.
  عدم افزايش قيمت طلا و سکه طي روزهاي آينده
رييس اتحاديه کشوري طلا و سکه از افزايش 50 هزار توماني بهاي سکه به طور ميانگين نسبت به سال گذشته در همين ايام خبر داد و گفت: احتمال افزايش قيمت طلا و سکه در اوايل فصل بهار به دليل نوسانات موجود در بازار جهاني وجود دارد. محمد کشتي آراي در گفت وگو با ايلنا، با اشاره به اين که در سال جاري قيمت طلا و سکه نسبت به سال هاي گذشته با رشد کمتري به لحاظ قيمتي مواجه بود افزود: قيمت طلا و سکه به طور ميانگين نسبت به سال گذشته 50 هزار تومان افزايش يافت و اين به دليل افزايش قيمت طلا در سطح جهان بود. به گفته وي قيمت جهاني هر انس طلا نيز نسبت به سال گذشته ميلادي 190 دلار افزايش يافت. وي از کاهش تقاضا و عدم افزايش قيمت طلا و سکه طي روزهاي باقي مانده از سال 88 خبر داد و گفت: احتمال افزايش قيمت طلا و سکه در اوايل بهار به دليل نوسانات موجود در بازار جهاني طلا بسيار زياد است. به گزارش ايلنا، امروز در بازار طلا و سکه قيمت هاي نسبت به روز گذشته با کمترين قيمتي مواجه بوده است. بر اين اساس، قيمت هر سکه تمام بهار آزادي 266 هزار و 500 تومان، هر نيم سکه بهارآزادي 132 هزار و 500 و هر ربع سکه بهار آزادي 67 هزار و 500 تومان معامله شد. قيمت هر يک گرم طلاي 18 عيار نيز 26 هزار و 800 تومان و هر مثقال طلاي 17 عيار 116 هزار و 200 و هر مثقال طلاي 18 عيار نيز 123 هزار تومان در بازار معاملات طلاي کشور به فروش مي رسد.
  طرح نوروزي  رجا» براي مسافران
مديرعامل شرکت قطارهاي مسافربري رجا» با تشريح کارنامه سال 88 اين شرکت از اتخاذ تدابير ويژه براي خدمات رساني بيشتر و بهتر در ايام نوروز به مسافران خبر داد.
به گزارش باشگاه خبري فارس، ناصر بختياري در تشريح فعاليت هاي شرکت قطارهاي مسافري رجا» در ايام نوروز، اظهار داشت:  طرح نوروزي رجا» امسال از 25 اسفندماه آغاز مي شود و تا 15 فروردين ماه 89 ادامه دارد. وي با اشاره به اينکه در نوروز 89  نسبت به نوروز امسال، شش درصد افزايش ناوگان و 6/5 درصد افزايش صندلي ايجادي در رجا» صورت گرفته است، ادامه داد: تعداد قطارها از 105 قطار در نوروز 88 به 111 قطار در نوروز 89 افزايش يافته و بيشترين افزايش ها در محور جنوب بوده است و در واقع نسبت به فعاليت هاي سالانه، 3 قطار در محور جنوب افزايش يافته است. مديرعامل شرکت قطارهاي مسافربري رجا» اظهار داشت:  در محور شيراز نيز قطار از اول بهمن ماه سال جاري هفته اي يک بار در مسير مشهد و هفته اي دو بار در مسير شيراز - تهران سير مي کند. بختياري با مقايسه تعداد قطارهاي اعزامي از مبدا بر اساس محورهاي خط آهن، تصريح کرد:  در ايام نوروز امسال روزانه 32 قطار در محور خراسان سير مي کردند که اين رقم در نوروز 89 به 36 قطار افزايش مي يابد. وي با بيان اينکه ظرفيت ايجادي روزانه در محورهاي جنوب و جنوب شرق 18 قطار است، خاطرنشان کرد:  در محور شمال نيز تعداد قطارها در نوروز امسال افزايش نيافته است.

   واردات 40 درصد کالاهاي وارداتي با کد ملي
بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي در چارچوب بودجه 89، ايران کد از سال آينده نقش فعالي را در مبارزه با قاچاق بالا ايفا مي کند.احمدغلامزاده اظهار داشت: در بند 3 الحاقيه بخش هزينه اي بودجه 89، مقرر شده است به منظور مقابله با واردات کالاهاي قاچاق، کليه کالاهاي وارداتي در سال 89 به گونه اي وارد کشور شود که به تدريج در سامانه  ايران کد قابل رهگيري باشد. وي تصريح کرد: سازمان توسعه تجارت از اواسط سال جاري با همکاري ايران کد طرح برچسب رهگيري کالا را به عنوان ابزاري کم هزينه براي مبارزه با قاچاق کالا و رهگيري کالاهاي وارداتي به کشور طراحي کرده، اما هنوز گمرک براي اجرايي شدن کامل اين طرح همکاري لازم را صورت نداده است. وي افزود: اين در حالي است که هم مصوبات مجلس در چارچوب بودجه 89 و هم مصوبات هيات وزيران که آخرين آن 15 دي ماه امسال ابلاغ شد، بر تطبيق فرآيندهاي کاري تمام دستگاه ها با استانداردهاي اطلاعاتي ايران کد تاکيد دارد. لذا گمرک ايران نيز مانند ساير دستگاه ها بايد امکان تناظر سيستم خود با ايران کد را فراهم آورد. البته احتمال گنجانيدن اين مساله در قانون در حال بررسي امور گمرکي نيز وجود دارد. مديرعامل ايران مرکز ملي شماره گذاري کالا گفت: قطعا اجراي مصوبات قانون بودجه 89 براي رهگيري همه کالاهاي وارداتي نياز به همکاري گمرک ايران دارد و ايران کد منتظر اقدامات موثر در اين باره است و رايزني ها در اين باره ادامه دارد. غلامزاده با اشاره به عملکرد دستگاه هاي مختلف در پياده سازي ايران کد در کشور گفت: هم اکنون در وزارت بازرگاني حدود 40 درصد از کالاهاي وارداتي کد ملي دريافت مي کنند که دامنه اين کالاها گسترده تر خواهد شد. موادغذايي، آشاميدني ها، دارو، لوازم خانگي و... بخشي از اين کالاها هستند.
  کميسيون اصل 44 اتاق ايران تاکيد کرد;
اجراي پلکاني طرح افزايش حقوق در نقاط مختلف کشور
در آخرين نشست کميسيون اصل 44 اتاق ايران در سال 88، مساله افزايش حقوق در سال 89 بررسي و بر "پلکاني اجرا شدن افزايش حقوق در نقاط مختلف" تاکيد شد. به گزارش ايلنا، در نشست کميسيون اصل 44 و سند چشم انداز اتاق ايران، با توجه به تاثيرگذاري لايحه هدفمند کردن يارانه ها بر کسب و کار و به ويژه صنعت، بر حمايت لازم از صنايعي که مصرف انرژي در آن ها سهم مهمي از قيمت تمام شده را داراست، تاکيد شد. هم چنين از آنجا که صندوق توسعه ملي، محل نگهداري منابع حاصل از صادرات نفت، گاز و پتروشيمي و متعلق به نسل آتي است، بايد راه کاري از سوي مجلس اتخاذ شود تا اين صندوق بتواند در امور توسعه ملي از طريق بخش خصوصي اعمال سياست کند.

اختصاص 20 درصد منابع بانک به بخش انرژي
مديرعامل بانک ملت از تجهيز هزار جايگاه عرضه سوخت به امکانات پرداخت الکترونيکي تا پايان ارديبهشت ماه و اختصاص تسهيلات ويژه به جايگاه داران براي اين امر خبر داد. علي ديواندري در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به سوالي درباره اعتراض جايگاه داران به ضررده بودن اين تغييرات گفت: به هر حال تغيير سيستم براي جايگاه داران زحماتي دارد و ما مشوق هايي در قبال اين همکاري براي آن ها در نظر مي گيريم.  وي ادامه داد: اين تسهيلات ويژه است و با نرخ  سودهاي کمتر در اختيار جايگاه داران قرار خواهد گرفت. مديرعامل بانک ملت همچنين به گرايش بانک ملت در جهت حوزه نفت، گاز و پتروشيمي اشاره کرد و گفت: حوزه انرژي در کشور ما يکي از بزرگ ترين حوزه هاي اقتصادي به شمار مي رود و بانک ملت يکي از گرايش هاي خود را در همين حوزه تعريف کرده است. ديواندري در پاسخ به اين سوال که چه ميزان از منابع اين بانک به بخش انرژي اختصاص پيدا خواهد کرد؟ گفت: در عالي ترين سطح 20 درصد تسهيلات بانک ملت به سمت سرمايه گذاري در اين حوزه خواهد رفت.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه