جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3557

وقتي سياست هاي تنظيم بازار در آذربايجان غربي جواب نمي دهد
نوروز و قصه پر غصه

قوم گيل و ديلم با 3 هزار سال سابقه تاريخي
گشت و گذار نوروزي در گيلان


گل گشت


ايران زمين


  وقتي سياست هاي تنظيم بازار در آذربايجان غربي جواب نمي دهد
 نوروز و قصه پر غصه 

اروميه- خبرنگار آفرينش
با نزديک شدن نوروز مردم آذربايجان غربي مثل سال هاي گذشته همچنان نگران تامين مايحتاج و گذران زندگي خود هستند اما بيشتر کالاهاي مصرفي با افزايش قيمت ها روبرو بوده اند و همين مسئله به دغدغه اصلي مردم تبديل شده است مراجعه به فروشگاه هاي مختلف شهر و مشاهده افزايش قيمت چند باره برخي از مواد خوراکي طي يک ماه اخير اين نگراني را تشديد کرده است چرا که بار اصلي گراني و تورم بر دوش مردم عادي ، طبقه متوسط  و پايين جامعه قرار دارد و فقر مردم، روابط غير سالم اقتصادي در سطوح مختلف را موجب مي شود که اين امر نيز باعث نارضايتي و عدم اطمينان مردم به مسئولان و سردمداران دولت مي شود.
اين امر يک قصه تکراري شده است که در روزهاي نزديک به ايام ماه مبارک رمضان، روزهاي عاشورا  و تاسوعاي حسين و ايام نوروز اقلام خوراکي در حد بسياري به لحاظ قيمت دچارنوسان مي شوند که همواره تب و تاب تامين مواد خوراکي را در اين ايام در بين مردم به راه مي اندازد تا در روزهاي اوج قيمت در فکر تامين مايحتاج خود نباشند.
به گفته علي مشکاتي يکي از شهروندان  اروميه اي لباس و پوشاک از مواردي است که مي توان با آنچه داري سر کرد تا اوج روزهاي اوج قيمت سپري شده و بتوان وسايل مورد نياز خود را خريداري کرده و دچار ضرر نشد اما مواد خوراکي چيزي نيست که بتوان صبر را پيشه خود کرد تا روزهاي سپري شود( آنهم روزهاي پر ميهمان عيد نوروز) و سپس به فکر خريد افتاد.
در اين خصوص شايد بتوان نبود کارايي دستگاه هاي نظارتي را بسيار موثر دانست و اينکه شايد عوامل نظارتي، توانايي لازم در جلوگيري از گراني بدون ضابطه را ندارند و يا اينکه فاقد اراده لازم براي ممانعت از گران فروشي هستند.
گراني مايحتاج عمومي موجبات نارضايتي مردم را فراهم مي کند که اين نارضايتي ها مخل امنيت  است و بايد جايگاه عوامل و ارگان هاي نظارتي در جلوگيري از افزايش قيمت ها مشخص باشد.
هر چند قوانين لازم براي صدور  فاکتور، نصب بر چسب و اتيکت روي کالا وجود دارد و براي متخلفان نيز جرايمي  پيش بيني شده ولي به طور کامل ضوابط اجرا نمي شود.
از طرفي آنچه بيشتر تاسف همگان را موجب مي شود ارائه اجناس گران با حداقل کيفيت است که بايد چاره اي در اين زمينه انديشيده شود.
«صديقه . الف» يکي ديگر از شهروندان اروميه اي با انتقاد از قيمت بالاي اجناس مي گويد: اين روزها مردم بدون اينکه توجهي به گراني داشته باشند و به دليل علاقه شان براي خريد در ايام نوروز سراغ خريد مي روند اما در اين ميان نيز به دليل نبود کنترل کافي مسئولان مغازه داران هم با  هجوم مردم، نرخ ها را بالا مي برند.
وي ادامه داد: ولي در اين شرايط وقتي مردم مشاهده مي کنند اقلام گران است ميتوانند با خريد نکردن مغازه داران را مجبور به فروش ارزان اجناس خود کنند.
در اين ميان در برخي مغازه ها و مراکز فروش نيز ميتوان اقلامي مناسب و با قيمت کم پيدا کرد اما دسترسي  همه مردم به اين مراکز کم است و به نظر مي رسد دولت بايد کالاهاي مورد نياز را براي شب عيد در مغازه هاي سطح شهر نيز با قيمت مناسب عرضه کند  تا مردم مايحتاج خود را راحت تر و با قيمت مناسب تري در نزديکي محل زندگي خود تهيه کنند.
اجراي طرح هاي نوروزي يکي از راهکارهاي دولت براي جلوگيري از افزايش بيش از حد قيمت ها در روزهاي فرارسيدن ايام نوروز است اما بسياري ازمردم از ملموس نبودن اين بازرسي ها و برخورد با کسبه ابراز نارضايتي کرده و کسبه کار خود را مي کنند و مردم به دليل نيازي که به ويژه در ايام نوروز  به خاطر رفت و آمدها و ديدارها دارند مجبور به تهيه کالاهاي مورد نياز خود هستند و البته کسبه نيز اين موضوع را به خوبي مي دانند.
 شيوا رنجبر يکي از شهروندان اروميه اي نيز مي گويد: متاسفانه در اين روزها برخي مغازه داراناجناس بنجل خود را در طول سال به فروش نرفته است را حراج مي کنند اگر دقت کنيد بعد از حراج کيفيت و نوع اجناس مغازه ها با زمان حراج تفاوت دارد يا گاهي نيز ديده مي شود قيمت يک کالا در زمان حراج با قيمت قبل آن هيچ تفاوتي ندارد و بازرسان سازمان بازرگاني و مسئولان مجمع امور صنفي  بايد در اين ارتباط پاسخگوي مردم باشند.
وي تصريح مي کند:مردم نبايد تاوارن ناتواني برخي مديران را پس بدهند اگر نمي توانند چاره اي در اين زمينه بيانديشند مي توانند از خود مردم در اين زمينه  کمک بگيرند .
رئيس بازرسي مجمع امور صنفي آذربايجان غربي با اشاره به نزديکي فرا رسيدن سال نو و ضرورت تامين نيازهاي شهروندان اظهار داشت: مهمترين وظيفه ماموران اداره بازرگاني سرکشي به واحدهاي صنفي و کنترل قيمت کالاها و کيفيت کالاهايي است که در اختيار مردم قرار مي گيرد. وي افزود: با توجه به استقرار گروهي در فرمانداري ، گزارش هاي مردمي به سرعت رسيدگي مي شود و در صورت وجود تخلف در واحدهاي صنفي، طبق قانون با آنها برخورد مي شود و در اين زمينه ملاحظه کاري نبايد صورت گيرد.
حسامي تصريح کرد:نظر به اينکه در آستانه سال جديد و تعطيلات نوروز مردم بسياري از مايحتاج خود را تامين مي کنند، بنابراين نظارت بر قيمت کالاها و کيفيت آنها در اين ايام از اهميت بيشتري برخوردار است.
وي اضافه کرد: در اين راستا طرح کنترل قيمت ها از 15 اسفند ماه سال جاري تا 15 فروردين ماه سال 1389 با تلاش ماموران اداره بازرگاني انجام و در صورت مشاهده هر گونه تخلفي با متخلفان برخورد قانوني مي شود تا مردم در اين ايام با هيچ مشکلي مواجه نشوند.
وي خاطر نشان کرد: اميدواريم مردم نيز مانند گذشته با اداره بازرگاني همکاري لازم را داشته باشند، در صورت افزايش قيمت کاذب اجناس، عدم خريد مردم فروشندگان را مجبور به رعايت قانون و فروش به قيمت واقعي مي کند.
وي مهمترين دغدغه اين نهاد را جلوگيري از افزايش قيمت ها دانست و گفت: ما به سودجويان هشدار مي دهيم که اگر قصد ايجاد گراني و يا شبيه آن را دارند به شدت مورد برخورد قرار مي گيرند.
در حال حاضر مردم اعتمادي به بسياري از وعده هاي مسئولان در ارتباط با جلوگيري از افزايش  قيمت ها ندارند و تنها مطلبي را که واقعا خواهان آن هستند را جلوگيري از بروز گراني و ارائه اقلام بي کيفيت آن هم در عمل عنوان مي کنند.
پس بياييد با عزمي جدي مانع از محروميت برخي که محدوديت دارند باشيم و شيريني عيد را به کام همگان بچشانيم.


  قوم گيل و ديلم با 3 هزار سال سابقه تاريخي
  گشت و گذار نوروزي در گيلان  

  رشت - خبرنگارآفرينش
شهرهاي  استان  گيلان-   شهرهاي  استان  گيلان  عبارتنداز رشت ، انزلي ، تالش ، املش ، رضوانشهر، آستانه ،رودبار، فومن ، شفت ، صومعه سرا، سياهکل ، لاهيجان ، لنگرود، رودسر، ماسال ، آستارا، شهر رشت مرکز استان  گيلان  است  اما تنها شهر بزرگ  و مهم  استان  چونا استان هاي  ديگر نيست.  لاهيجان ، انزلي ،لنگرود و حتي  آستارا رقيبان  جدي  اين  شهر هستند اگرچه  شهر رشت  هم اکنون  ديگر در دور رقابت  چه  ازلحاظ  وسعت  و گستردگي  و چه  از جهت  اهميت  سياسي  که  نتيجه  تمرکز نظام  اداري  و دولتي  در اين  شهراست  گوي  سبقت  را از رقباي  خود گرفته  است  اما در گذشته اي  نه  چندان  دور فاصله ي  اندک  ميان  رتبه  واهميت  اين  شهرها گوياي  شکل  خاصي  از فرهنگ  و تمدن  بود. فرهنگي  که  از تک  محوري  و حالت  مطلق يک  قدرت  ثابت  و متمرکز و در اينجا مرکز يک  استان  گريزان  بود. در واقع  اگر هم  امروز شهر رشت  چنان بزرگ  و يکه تاز شده  است  که  لاهيجان  و انزلي  و ساير شهرها در کنار او حکم  شهرک هاي  اقماري محسوب  مي شوند گوياي  يک  حرکت  يکباره  و ناگهاني  در رشد و توسعه ي  اين  شهر است.  جهش  وتوسعه اي  که  شايد حتي  رشد ديگر شهرها را نيز به نام  خود مصادره  کرده  است  طبق  سرشماري  سال1382  جمعيت  شهرستان  رشت  بالغ  بر 814370 نفر بوده  است  مرکز استان  گيلان  در حال  حاضر باوضعيت  نامناسب  و با مشکلات  زيست محيطي  بسياري  روبرو مي باشد.
دو رودخانه  زرجوب  و گوهررود که  زماني  از زيباترين  رودخانه هاي  استان  محسوب  مي شد اکنون  باوضعيتي  اسفبار دست  و پنجه  نرم  مي کند. امروزه  رودخانه  زرجوب  آلوده ترين  رودخانه  جهان  شمرده مي شود علاوه  بر آن  موضوع  انباشت  و دفع  زباله  در حاشيه  شهر رشت  نيز از ديگر مشکلات  اين  ناحيه است.  با اين  وجود در چند سال  اخير فعاليت هائي  از سوي  انجمن هاي  طرفدار محيط  زيست  صورت گرفته  که  در حل  مشکلات  زيست  محيطي  کمک  خواهد کرد. هم اکنون  با کمک  بانک  جهاني  و اعتبارات دولتي  تصفيه خانه  فاضلاب  در شهرستان  رشت  راه اندازي شده است که  جزو مهمترين تصفيه خانه ها خاورميانه  محسوب  مي گردد. انتقال  صنايع  بزرگ  و قديمي  به  مکان هاي  مناسب  ديگر ازجمله  اقدامات  موثري  است  که  در جهت  حفظ  و بازسازي  محيط  زيست  شهرستان  صورت  مي گيرد.
شهرستان  بندرانزلي-    بندرانزلي  با توجه  به  موقعيت  جغرافيايي  و انجام  مراودات  فرهنگي و سياسي  و اقتصادي  با کشورهاي  ديگر از پيشينه  بسيار درخشاني  برخوردار بوده  و سرمنشا» تحولات بسياري  در زمينه هاي  مختلف  در منطقه  شده  است.  در حال  حاضر بخشي  از محيط  زيست  طبيعي  اين شهرستان  را دريا (40 کيلومتر نوار ساحلي ) و بخش  مهم  ديگر را اکوسيستم  ارزشمند تالاب  انزلي  تشکيل مي دهد 27 رودخانه  مهم  جلگه  گيلان  به  اين  تالاب  سرازير مي شوند اين  تالاب  چه  از جهت  وسعت  وچه  از نظر پوشش  گياهي  تنوع  ژنتيکي  و تنوع  جانوران  از مهم تري  تالاب هاي  شناخته  شده  در سطح بين المللي  به  شمار مي آيد که  هر ساله  هزاران  توريست  داخلي  و خارجي  را به  سمت  خود جلب  مي کند.اما متاسفانه  عدم  توجه  به  مسئولان  به  وضعيت  محيط  زيست  انساني  و اکوسيستم  منطقه  منجر به  بروزمشکلات  فراواني  شده  که  حيات  جانداران  منطقه  و اکوسيستم  تالاب  انزلي  را به  شدت  تهديد مي کند. نام انزلي  به  لحاظ  پيشينه  تاريخي اش  در بيشتر شهرهاي  اروپائي  شناخته  شده  است  و به  لحاظ  وجود گمرک و ارتباط  تجاري  از زمان هاي  دور نزد تجار ايراني  و خارجي  به  دروازه  اروپا شهرت  يافته  بود. ضمنا باتوجه  به  اينکه  بيش  از يک  سوم  مساحت  انزلي  را محيط  تالاب  در برگرفته  و به  وسيله  پنج  آبراه  به  اسکله  واز آنجا به  دريا متصل  مي شود مجموعه اي  بسيار زيبا از مناظر طبيعي  ايجاد کرده  است  يکي  ديگر ازمهم ترين  جاذبه هاي  اين  شهر بلوار انزلي  است.
تالش-   تات ها و تاش ها ساکنان  عمده  اين  سرزمين  با تاريخ  ديرينه  و استوار خود سهم  عمده اي  درساختار کلي  فرهنگي  گيلان  داشته اند. تالش  از شهرهاي  پر جمعيت  و بزرگ  استان  گيلان  است  که  به  مانندساير بخش هاي  گيلان  دريا، کوه  و جلگه  سرنوشت  اقتصادي  و شکل  کلي  زندگي  مردمان  آن  را رقم  زده است  هم اکنون  ساحل  گيسوم  منطقه  اصلي  جذب  گردشگري  و گردشگر در شهرستان  تالش  است.
رضوانشهر - شهرستان  رضوانشهر در شمال  غربي  استان  گيلان  و جنوب  شهرستان  تالش  قرار گرفته است  زبان  اکثريت  مردم  اين  شهرستان  تالشي  است  و بخش  قابل  توجهي  از ساکنان  آن  نيز به  زبان  گيلکي تکلم  مي کنند. رضوانشهر به  دليل  موقعيت  جغرافيايي  خاص  و نزديکي  دو عامل  طبيعي  کوه  و دريا داراي زيبائي هاي  توامان  جنگل ، جلگه  و دريا مي باشد. مهمترين  جاذبه هاي  گردشگري  اين  شهرستان  راه  پونل به  خلخال  مي باشد که  بخشي  از راه  فومن-   ميانه  معروف  به  جاده  سنتورا تشکيل  مي دهد.
آستانه اشرفيه-   شهرستان  آستانه اشرفيه  به  دليل  قرار داشتن  آرامگاه  سيد جلال الدين اشرف (ع ) برادرامام  هشتم  شيعيان  از اعتبار خاصي  برخوردار است  و سالانه  حدود 600 هزار نفر از اين  مکان  مذهبي بازديد مي کنند نام  سابق  اين  شهر (کوچان ) بود. شهرستان  آستانه اشرفيه  به  دليل  شرايط  جلگه اي  ومرغوبيت  خاک  از کيفيت  بالايي  در محصولات  کشاورزي  برخوردار است  و سالانه  بيش  از يکصد هزار تن شلتوک  در اين  منطقه  برداشت  مي شود و در کنار برنج  مرغوب  آستانه90   درصد از کل  بادام  زميني  کل کشور نيز در اين  شهرستان  کشت  مي شود. آستانه  با 2500 هکتار زمين  زير کشت  بادام  و با بيش  از 10هزار تن  بادام  زميني  نقش  فرامنطقه اي  در توليد بادام  ايفا مي کند. تسهيلات  يکي  ديگر از منابع  درآمدي آستانه  را تشکيل  مي دهد.
شهرستان  رودبار - رودبار بزرگترين  شهرستان  استان  گيلان  است  ولي  جمعيت  آن  نسبت  به  مساحت آن  از شهرستان هاي  ديگر گيلان  کمتر است.  رودبار در طول  تاريخ  همواره  حکم  دروازه  گيلان  را داشته  ومسافران  همواره  از لوشان ، رودبار، منجيل  و رستم آباد گذشته  تا سريعتر به  گيلان  برسد چنين  شتابي  شايدچندان  نيز بي جهت  نباشد  چرا که  آب  و هواي  رودبار با آن  پستي  و بلندي هاي  کوهستاني اش  و بادهاي مداوم  و رطوبت  اندک  و ارتفاعات  سردسيرش  مطابقت  کمتري  با تصور عموم  از گيلان  دارد. وجود 3شهر صنعتي  و اختصاص  يافتن  نيمي  از کل  مساحت  شهرک هاي  صنعتي  استان  گوياي  وضعيت  مناسب رودبار در توسعه ي  صنعتي  است  همچنين  وجود دو نيروگاه  آبي  و بادي  توليد برق  و درياچه  سد منجيل به وضعيت  مناسب  رودبار جهت  سرمايه گذاري  صنعتي  ابعاد تازه اي  بخشيده  است.  شهرستان  رودباربزرگترين  توليدکننده  گندم  استان  و همچنين  اولين  توليدکننده  زيتون  کشور است.  رودبار داراي  جاذبه هاي گردشگري  فراواني  مي باشد که  تاکنون14   منطقه  گردشگري  شناسائي  شده اند. آب هاي  معدني  گوارا ومناطق  زيباي  عمارلو از شهرت  بسزائي  برخوردارند.    ادامه دارد


 گل گشت  

استان مرکزي

تقريبا در مرکز ايران قرار دارد. اين استان از شمال به استان هاي تهران و قزوين، از غرب به استان همدان، از جنوب به استان هاي لرستان و اصفهان و از شرق به استان هاي تهران، قم و اصفهان محدود است. اين استان با مساحتي معادل 29،530 کيلومتر مربع حدود 1، 82 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. بر اساس آخرين تقسيمات کشوري درسال 1385 استان مرکزي داراي 8 شهرستان، 15 بخش، 19 شهر، 60 دهستان و 1،394 آبادي داراي سکنه و 46 آبادي خالي از سکنه است. مرکز اين استان شهر اراک است. شهرهاي مهم اين استان عبارت اند از: خمين، ساوه، محلات، دليجان، تفرش، شازند و آشتيان و اراک.
 جمعيت استان طبق آخرين سرشماري نفوس و مسکن در سال 1385 بالغ بر1326826  بوده است که از اين تعداد1015375  باسواد بوده اند.
بيشتر مردم استان مرکزي به زبان فارسي سخن مي  گويند. در دليجان مردم به زبان راجي حرف مي زنند که ريشه در زبان مادي دارد.
در کنار فارسي گويش  هايي مانند لري و لکي و وفسي و همچنين در بسياري از روستاهاي اطراف مناطقي مانند اراک، سربند و ساوه و شهرهايي مثل شازند و خنداب، ترکي آذربايجاني و ترکي خلجي نيز رواج دارد. زبان کردي در اين استان در ميان ايل کلهر ديده مي  شود و زبان راجي نيز در مناطقي از دليجان و محلات و نراق استفاده مي  شود.زبان تاتي نيز در برخي قسمت ها مانند شرا، کزاز و سربند صحبت مي  شود.همچنين اقليت  هاي مذهبي مانند ارامنه و زرتشتيان و تعداد کمي از يهوديان نيز در استان موجود هستند که به زبان خويش سخن مي گويند. شمار روستاهاي فارسي  نشين در استان بيشتر از روستاهاي ترک نشين است و در زبان ايشان ته لهجه اي ديده مي  شود. در گروه  هاي ترک زبان مناطق مختلف استان هم  چون شهرستان خمين، زبان ترکي کم کم به دست فراموشي سپرده مي  شود و به جز چند روستا جوانان رغبتي به يادگيري و استفاده از آن، ندارند.
امامزاده يحيي
امامزاده يحيي از نوادگان امام کاظم (ع) است. اين زيارتگاه در غرب امامزاده سليمان در نراق واقع است. گنبد آن از بيرون « برجي » و بر درون « مربعي » است و از بناهاي سده هفتم محسوب مي شود. سبک معماري آن مغولي و از ساختمان هاي منحصر به فرد است.
چشمه آب معدني و آبگرم محلات
در شمال شرقي محلات و در دامنه ارتفاعات 1635 متري کوه خورزن مجموعه اي از چشمه هاي طبيعي آبگرم و معدني با آبدهي بالا قرار دارد که از اعماق زمين با درجه حرارت حداقل 50 درجه سانتيگراد به سطح زمين جاري مي شود.
اين آبها که از روي مواد مذاب داخل زمين همراه با گازهاي عمدتا گوگردي به سطح مي آيد، داراي خواص مختلف طبي و درماني مي باشد. آبگرم محلات که بر سر راه کاروانسراي دودهک و مجموعه تاريخي خورهه قرار دارد از گذشته هاي دور به جهت خواص درماني منحصر به فرد آن داراي اهميت و شهرت فراوان بوده است که اين موضوع در کتب و اسناد تاريخي درج شده است.  سرچشمه اصلي آبگرم محلات در داخل محوطه ميهمانسراي جهانگردي در زير صخره بزرگ سنگي قرار دارد که توسط لوله هاي متعدد به استخر و حمامهاي اطراف هدايت مي شود. آب اين چشمه داراي ترکيبات سولفاته کلسيک و ازته است و براي درمان بيماري هاي نقرس، کبدي، کليوي، صفراوي و دستگاه گوارش مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين در گذشته براي درمان کچلي و امراض پوستي استفاده مي شده است. هم اکنون مجموعه آبگرم محلات از دو بخش آبگرم عليا که در اختيار شرکت سرمايه گذاري ايرانگردي و جهانگردي قرار دارد و آبگرم سفلي که به صورت حمام هاي کوچک در اختيار مردم روستا مي باشد تشکيل شده است.  مجموعه آبدرماني ايرانگردي محلات داراي امکانات بهداشتي: استخر و حمام هاي خصوصي مجهز به وانهاي شستشو، رستوران، کافي شاپ و اقامتگاه مناسب براي گردشگران داخلي و خارجي است. در کنار اين مجموعه تعدادي ميهمانپذير ارزان قيمت هم در روستاي جنب چشمه براي مسافران ساخته شده است.  تجهيز و مستقر نمودن چند پزشک متخصص آبدرماني و معرفي و تبليغ اين مجموعه به جهان مي تواند به طور قابل توجهي به جذب هر چه بيشتر جهانگردان بين المللي کمک نمايد.  راه دسترسي: محلات، جاده محلات به دودهک کيلومتر 15، مجموعه آبدرماني محلات، تمامي مسير آسفالته و با وسيله نقليه سواري تا کنار چشمه مي توان رفت.
يست اسکي پاکل شازند
گردنه روستاي پاکل شازند واقع در جنوب شهر شازند محل پيست اسکي پاکل مي باشد. اين پيست از شازند 20 و از اراک 55 کيلومتر فاصله داشته و در کنار جاده آسفالته شازند به هندودر قرار گرفته و داراي ساختمان اداراي و رستوران مي باشد.
ارتفاع پيست حدود 1200 متر و طول آن 5 کيلومتر و داراي خط تله کابين اسکي نيز مي باشد. اين پيست در حال حاضر ( در فصل زمستان و بهار ) فعال و مورد استفاده علاقمندان قرار مي گيرد.
بازار نراق
در مرکز شهر نراق و در جنب خيابان امام خميني، مجموعه بازار قديمي نراق به نام بازار شمس السلطنه قرار دارد. اين بازار که در ابتداي حکومت قاجاريه ساخته شده است از يک راسته بازار شرقي و غربي با تعدادي بار انداز و کاروانسرا به طول بيش از 200 متر تشکيل شده است. اين بازار با توجه به مرکزيت آن و قرار گيري در مسير شهرهاي اصفهان، کاشان، نطنز، دليجان و اراک در گذشته رونق بسيار زيادي داشته است.
مجموعه بازار از يک راسته، چهار سوق، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و کارگاههاي توليدي و حجره تشکيل شده است. مصالح بکار رفته در بناي بازار، آجر، گچ، آهک و سنگ مي باشد. تمامي بنا با آجر کاربندي و نماسازي شده و بخشي از سکوها و ستون هاي باراندازها با سنگ، ساختمان شده اند. هنوز بافت و تزئينات بکار رفته در سراها و باراندازها دست نخورده باقي مانده و درهاي حجره ها که از چوب درختان ارس ساخته شده، سالم باقي مانده اند. در راسته بازار متاسفانه درهاي چوبي کنده شده و بجاي آن از درهاي آهني استفاده شده است.


 ايران زمين  

فرمانده نيروي زميني ارتش:
بايد ناگفته هاي هشت سال دفاع مقدس را براي مردم به ويژه نسل جوان بازگو کنيم
رباط کريم -  خبرنگار آفرينش
فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت : بايد ناگفته هاي هشت سال دفاع مقدس را براي مردم به ويژه نسل جوان بازگو کنيم
 به نقل از روابط عمومي  نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران اميراحمدرضا پوردستان  اظهار داشت : اگر امروز نگاهي به تاريخ اين سرزمين پهناور بيندازيم خواهيم ديد که مردم غيور اين خاک پاک هيچ گاه تن به زياده خواهي هاي بيگانگان نداده اند و براي دفاع از کيان و عزت اين سرزمين رشادت هايي بي نظير از خود به جاي گذاشته اند.
وي تصريح کرد : جانفشاني ها ي  رزمندگان  اسلام در نبرد هشت سال جنگ تحميلي در دفاع از سرزمين و تماميت ارضي خود، همچون نگيني بر انگشتري تاريخ اين سرزمين مي درخشد.
پوردستان افزود :  ما که در جنگ نابرابرانه مقابل کفار پيروز از ميدان خارج شديم  امروز  دشمنان قسم خورده  ايران اسلامي سعي   دارند  ارزش هاي  انقلاب ما را کم رنگ تر جلوه دهدو فرهنگ عظيم دفاع مقدس را از بين ببرند.
وي حفظ دستاوردهاي اصيل اين نظام  را وظيفه تک تک آحاد ايراني برشمرد و اذعان داشت : ما امروز  مسئوليت خطيري بر دوش داريم  تا با تمامي توان در پاسداري و حفاظت از دستاوردهاي معنوي و روحي اين ارزش ها بکوشيم  تا دشمن نتواند رخنه اي به  اصل اين ارزشهاي ما داشته  و آن را هدف قرار دهد .
امير سرتيپ پوردستان اضافه کرد: بايد بتوانيم با روش هاي فرهنگي مناسب و سازنده تاريخ جنگ و ناگفته هاي آن را براي همه اقشار ملت به ويژه نسل جوان که تشنه واقعي اين حقايق ارزشمند هستند بازگو و منعکس نماييم اين فرمانده رزمندگان و دلاورمردان نيروي زميني ارتش  را بهترين راويان حقايق جنگ خواند و اذعان داشت : در اين برهه  حساس رزمندگان و دلاورمردان نيروي زميني ارتش   با حضور جاودانه خود نه فقط پاسدار کيان و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران هستند، بلکه بهترين راويان صادق و شاهدان عيني به انتقال اين فرهنگ عظيم ايثار مي پردازند. لذا در راستاي پاسداشت ارزش هاي دفاع مقدس و زنده نگه داشتن آن و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان والامقام و ايثارگران سرافراز وميزبان راهيان نور هستند.
فرمانده نيروي زميني ارتش درخصوص اعزام کاروان هاي راهيان نور توسط ارتش  به مناطق جنگي نيز گفت:
يگان هاي نيروي زميني ارتش با استقبال از امت قدرشناس و غيور ايران در قالب کاروان هاي راهيان نور سعي دارند تا مردم عزيز کشورمان را هرچه بيشتر با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کنند و با ايجاد فضاهاي روحاني و عرفاني در مناطق مرزي و عملياتي دوران جنگ تحميلي بيش از پيش ناگفته هاي هشت سال دفاع مقدس را براي مردم به ويژه نسل جوان بازگو نمايند.
به گفته اين مسوول ، ايستگاه هاي متعدد در مناطق غرب و جنوب و اعزام صدها راوي دفاع مقدس برپا و در همان مکان نيز  دلاورمردان ارتش  با اجراي برنامه هاي رزمي  تا حدودي  موجب ترسيم فضاي حاکم در دوران دفاع مقدس شده است .
امير سرتيپ پوردستان فرمانده نيروي زميني ارتش يادآور شد: حضور آحاد ملت شريف ايران در اين مناطق نوراني و آغشته به خون مطهر شهدا را گرامي مي داريم و خشنوديم که در سايه رهبري مدبرانه و دلسوزانه حضرت آيت الله خامنه اي و دلگرمي از وجود ملتي شايسته، حلول سال 1389 را همراه با مردم شريفي که به رزمندگان اسلام منت نهاده اند و در خانه هاي سربازي فرزندان خود حاضر شده اند، به نظاره بنشينيم.
پوردستان در همين باره خطاب به جوانان که قصد عزيمت به مناطق جنگي دارند  گفت : جوانان غيور ايراني که همچون پدرانشان در ارتش و بسيج و سپاه به عزت خود و خانواده بزرگتري به نام جمهوري اسلامي ايران مي انديشند يادآور شويم که اي جوانان عزيز، خاکي که شما بر آن گام نهاده ايد قدمگاه و سجده گاه شهداي بزرگواري چون نياکي ها، آبشناسان ها، اقارب پرست ها، همت ها و باکري هاست.
امير سرتيپ پوردستان افزود:. دفاعي که حتي نسل  جوان امروز نيز مشتاق شنيدن و ديدن آن همه پاسداري ها، جوانمردي ها و سرافرازي هاست و حضور آنان در سرزمين فرشتگان زميني، نشان از آن دارد که اين نسل خودجوش هر روز قدمي محکمتر در راه پايداري از ارزش هاي دفاع مقدس برخواهند داشت.
امير سرتيپ پوردستان اضافه کرد : بايد تلاش کنيم تا ضمن حفظ دستاوردهاي معنوي اين فرهنگ مقدس آن را به نسل امروزي انتقال دهيم و نقشه هاي شوم دشمنان اين آب و خاک را در اين زمينه همچون گذشته نقش بر آب سازيم.
ايشان در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره 48هزار شهيد ارتش جمهوري اسلامي ايران فرمانده گفت : ياد و خاطره رشادت هاي 48 هزار شهيد سرافراز ارتش جمهوري اسلامي ايران چيزي نيست که از ذهن هوشيار ملت پاک شود. ما امروز چون ديروز و فردا تا روزي که خون در رگ هايمان جاري است با استقامت خود فرهنگ پايداري را حفظ کرده و سعي در انتقال آن به برادران و خواهران خود داريم.
وي خبر از آمادگي کامل ارتش در دفاع  ار کيان اين نظام در مرزهاي کشورمان خبر داد و تصريح کرد : امروز به برکت اين انقلاب ،  نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران آمادگي کاملي رادر دفاع از تماميت ارضي کشور را دارد و هر دشمني که بخواهد چشم طمع به اين مرز و بودم داشته باشدسخت پشيمان خواهد شد.
فرمانده نيروي زميني ارتش  در همين راستا ادامه داد :: ارتش ما ارتشي  متعهد و موظف به دفاع از کشور است و از نظر آموزشي، تجهيزات، انضباط و روحيه در يکي از بهترين شرايط و موقعيت هاي آمادگي دفاعي خود قرار دارد و  آماده اند تا با اشاره فرمانده کل قوا از کشور دفاع کنند و هر متجاوزي را عقب رانند.
امير سرتيپ پوردستان به رشادت ها و روحيه  بالاي نيروهاي مسلح کشور اشاره کرد و گفت: آمادگي امروز نيروهاي مسلح به ويژه ارتش حزب ا... بيش از گذشته بوده و شهادت طلبي و ايثار، تفاوت بزرگ نيروهاي مسلح ما با نيروهاي مسلح دشمن است.
ايشان در پايان  با اعلام اينکه با اينگونه  حرفها ما اصلا جنگ طلب  و يا به دنبال جنگ نيستيم گفت : ما  در فکر آرامش، تعالي و ترقي ملت و کشورمان هستيم  و اصلا جنگ صلب نيستيم و اين را تاريخ نشان داده ولي ما هيچ وقت   از تحرکات دشمن غافل نيستيم و اگر بخواهد متجاوزي  به حريم کشور ما وارد شود  ضربه سنگيني را  خواهد خورد.

تشکيل اکيپ هاي راهداري ازبرنامه هاي اداره کل راه وترابري درنوروزمحسوب مي شود
زنجان - خبرنگارآفرينش
مديرکل راه وترابري استان زنجان گفت : باتوجه به در پيش بودن تعطيلات نوروز و افزايش سفرهاي بين شهري ، تشکيل اکيپ هاي گشت راهداري و تجهيز راهدارخانه ها و لکه گيري محورهاي اصلي و فرعي  از اقدامات مهم اداره کل راه وترابري استان  جهت استقبال از نوروز و مسافران نوروزي محسوب مي شود .
به گزارش  آفرينش ، سقندلي در آخرين  جلسه شوراي اداري اداره کل راه و ترابري  استان زنجان در سال 88  بر فعاليت ها و استقرار اکيپ هاي نوروزي،درمحل راهدارخانه نيک پي استان تاکيدکرد.
وي با اشاره به کاهش تصادفات در جاده هاي استان گفت : خوشبختانه در سال 88 شاهد کاهش تصادفات جاده اي بوديم و به اين لحاظ سهم بسيار خوبي را در اين رابطه به خود اختصاص داده ايم . اميدواريم با تلاش راهداران و همکاران سختکوشمان شاهد بروز هيچ گونه تصادفي دراين ايام در جاده هاي استان نباشيم .
مهندس سقندلي اقدامات وفعاليتهاي انجام گرفته درسال جاري از جمله تجهيز راهدار خانه ونوسازي ماشين آلات را مطلوب ارزيابي کرد .


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه