جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1388/12/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3557

علي دايي سرمربي سابق تيم ملي:
مگر جنگ جهاني دوم است که غرامت بخواهم؟

سرنوشت ليگ درسال 89
مدعيان قهرماني دراصفهان!


نگاه


ياد داشت


از لابه لا ي اخبار


دانشگاه آزاد اسلامي، قهرمان مسابقات واليبال ساحلي آسيا - اقيانوسيه

براي ديدار با پاختاکور
سپاهان اول فروردين به ازبکستان مي رود


هشدار سازمان ليگ به مسئولان تراکتورسازي


كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90


پايان سال خوش براي استقلا ل


  علي دايي سرمربي سابق تيم ملي:
 مگر جنگ جهاني دوم است که غرامت بخواهم؟ 

 علي دايي سرمربي سابق تيم ملي درباره اظهار نظر علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال مبني بر اينکه وي از فدراسيون فوتبال درخواست غرامت کرده است گفت: نمي خواهم در اين مورد زياد صحبت کنم، زيرا کاملا مشخص است. به نظرم کفاشيان در اين مورد کمي بي اطلاع است و يا با مسائل حقوقي آشنايي ندارد. شايد وي اصلا قرارداد مرا نديده باشد. قرارداد من 3 ساله بوده، در حالي که پس از يک سال و 9 روز مرا اخراج کردند. فقط حق و حقوق سال اول خود را دريافت کردم و با توجه به اينکه مرا اخراج کردند بايد حقوق 2 سال ديگر را نيز بدهند.
وي با خنده دار خواندن مسئله غرامت تصريح کرد: مگر جنگ جهاني دوم است که به دنبال غرامت گرفتن باشم کفاشيان همه چيز را به مزاح و خنده تلقي مي کند و شايد اين بار نيز موضوع مرا به مزاح گرفته است، اما او اشتباه مي کند. اصلا برويد از او بپرسيد معني غرامت چيست آيا مي تواند توضيح دهد آقايان نمي دانند چه واژه را در چه جايي به کار ببرند. وي عنوان کرد: مطمئن باشيد تمام حق و حقوق خودم را دريافت خواهم کرد. قراردادم موجود است و هر زماني که لازم باشد آن را در اختيار مردم قرار خواهم داد. من يک ماه پيش به کميته انضباطي شکايتم را ارسال کردم و آنها اعلام کردند در حال پيگيري اين موضوع هستند، اما نمي دانم چرا تاکنون طول کشيده است. از شريفي در خواست دارم در اين هفته جواب مرا بدهد. وي با اشاره به ارسال شکايت به فيفا خاطرنشان کرد: مطمئن هستم در ايران به نتيجه خواهم رسيد، اما در صورتي که به خواسته خود نرسم مطمئن باشيد از طريق مقامات بالاتر و فيفا شکايتم را پيگيري خواهم کرد. تا زماني که حق و حقوقم را دريافت نکنم کنار نخواهم نشست.دوست دارم اين موضوع در ايران حل و فصل شود و به فيفا کشيده نشود. مطمئن باشيد اگر مي خواستم به فيفا شکايت کنم از ابتدا اين کار را مي کردم، زيرا تاکنون جواب خود را گرفته بودم، اما احترام گذاشتم و دوست دارم در مملکت خودم اين موضوع حل شود. اميدوارم آقايان به جاي راه هاي فرار از اين موضوع، به دنبال حل کردن آن باشند.


 سرنوشت ليگ درسال 89
 مدعيان قهرماني دراصفهان! 

بازهم سرنوشت قهرماني در ليگ برتر به روزهاي پاياني کشيده شده است و اين بار هم شايد يک تيم سرنوشت قهرماني را برخلاف آنچه تصور اهالي فوتبال است، رقم بزند.در حال حاضر رقابت قهرماني بين دو تيم بالاي جدول يعني سپاهان و ذوب آهن است. البته تيمهايي چون پرسپوليس و استقلال هم روي کاغذ شانس دارند اما سپاهان با دو پيروزي در پنج ديدار پيش رو مي تواند اين دو تيم مدعي را از کورس قهرماني خارج کند.سپاهان اصفهان در پنج هفته پيش رو دو بار در خانه به ميدان مي رود و سه ديدار خارج از خانه هم خواهد داشت، البته حريفان تعقيب کننده سپاهان (ذوب آهن و پرسپوليس) اين شانس را دارند که يک بازي خانگي بيشتر از اين تيم برگزار کنند. سپاهان در پنج هفته پيش رو به غير از پيکان با تيمهايي بازي مي کند که يا مدعي کسب سهميه ليگ قهرمانان آسيا هستند و يا براي ماندن در ليگ برتر تلاش مي کنند.بازي با استيل آذين در تهران، رويارويي با راه آهن در فولادشهر، سفر به مشهد و بازي با تيم ابومسلم که خطر سقوط به ليگ برتر را بشدت احساس مي کند و دست آخر رويارويي با پرسپوليس که نتايج سپاهان مي تواند اين تيم را هم تا هفته آخر مدعي قهرماني نگاه دارد، همه و همه نشان مي دهد کار سپاهان آسان نيست. در اين بين شاگردان قلعه نوعي يک بازي خانگي هم مقابل پيکان برگزار مي کنند، تيمي که در خانه اش پنج گل از سپاهان خورده است در اصفهان نمي تواند حريف سختي براي قلعه نوعي و شاگردانش باشد.ذوب آهن اصفهان کار به مراتب آسان تري نسبت به سپاهان دارد. اين تيم سه بازي تقريبا آسان مقابل تيم هاي ملوان بندرانزلي، مقاومت سپاسي شيراز و پيکان قزوين در خانه اش دارد. دستيابي به سه امتياز در مصاف با اين تيمها که نه خطر سقوط به ليگ برتر را احساس مي کنند و نه مدعي قهرماني و کسب سهميه ليگ قهرمانان آسيا هستند درهفته هاي پاياني ليگ آسان تر از ديگر بازي هاست.البته شاگردان ابراهيم زاده دو مسابقه دشوار هم خواهد داشت، رويارويي با استقلال در ورزشگاه آزادي در هفته سي و يکم و جدال با فولاد در ورزشگاه تختي اهواز در فاصله يک هفته مانده به پايان مسابقات ليگ.ذوب آهن اگر مي خواهد در کورس بماند و با همشهري قدرتمند خود تا پاي قهرماني بجنگد بايد در اين ديدارها امتياز کسب کند. اين تيم به گفته سرمربي اش فعلا يک فينال را از دست داده و پنج فينال دشوار ديگر پيش رو دارد.پرسپوليس در بين مدعيان بالاي جدول کار به مراتب دشوارتري دارد. اين تيم شايد بتواند از سد سايپا و مايلي کهن در هفته سي ام بگذرد اما در ادامه بايد به تبريز سفر کند و با تراکتورسازي و هوادارانش بجنگد، در خانه از استيل آذين و سرخپوشان قديمي پذيرايي کند. در مشهد مقابل ابومسلم در حال سقوط بايستد و در نهايت با ايستادن برابر سپاهان به کار خود در ليگ هشتم پايان دهد.شايد کار پرسپوليس در چند هفته پيش رو تمام شود. پرسپوليس اگر در دو بازي آينده هم امتياز از دست بدهد رويايي قهرماني برايش تمام مي شود. تنها در صورتي اميد قهرماني در دل سرخپوشان روشن مي ماند که در تمامي ديدارهاي پيش رو برنده شوند و البته سپاهان هم امتياز از دست بدهد، اتفاقي که وقوع آن تقريبا بعيد به نظر مي رسد. البته نمي توان از اتفاقات فوتبال هم به سادگي گذشت.حسن بزرگ سپاهان در مقايسه با دو مدعي ديگر تفاضل گل بالاي اين تيم است که قلعه نوعي به درستي از آن به عنوان يک امتياز ياد کرده است. او که فصل گذشته استقلال را با تفاضل گل بهتر نسبت به ذوب آهن قهرمان ليگ برتر کرد، ارزش تفاضل گل بالاي سپاهان را مي داند.


 نگاه  

ضعف فوتبال باشگاهي، دليل افت تيم ملي
 بهمن فروتن
در اين متن فوتبال کشورمان را در 3 بخش بررسي مي کنم تا بخشي از ضعفهاي فوتبالمان نمايان شود.
اولين مساله اي که بايد به آن اشاره کنيم، پرسپوليس يکي از بهترين تيمهاي ليگ و پرطرفدارترين تيمهاي ايران يک هفته قبل از شروع ليگ 89-88 سرمربي خود را انتخاب کرد.
دوم مساله اي که يکسري از تيمها فرصت آماده سازي براي ليگ جديد را نداشتند و زماني فصل گذشته به اتمام رسيد به فکر شرايط تيمشان در اين فصل نبودند و همين مساله باعث شد شرايط خوبي در ليگ امسال نداشته باشند.و البته شروع فصل براي استقلال موفقيت آميز بود و آنها موفق شدند سپاهان را شکست دهند و اين پيروزي اين نويد را به هواداران اين تيم داد که استقلال ندانم کاري پرسپوليس را نکرده است اما در ادامه فصل جور نبودن کادر فني استقلال و نبودن افراد در پستهاي خود باعث شد استقلال بعد از يک شروع خوب تا حدودي به بحران کشيده شود.در ادامه فصل سرخپوشان تهراني هم با تغيير سرمربي و مديرعامل جهت مثبتي را پيش گرفتند و حتي از استقلال هم جلو زدند.تيمهايي مثل مقاومت و پيکان ليگ را بسيار خوب آغاز کردند اما به يکباره زمين خوردند تا جايي که حتي خطر سقوط را احساس مي کردند.صبا که هميشه در رده هاي اول تا چهارم ليگ بوده، امسال آنقدر ضعيف شده که براي سقوط نکردن مي جنگد.شرايط تمام  تيمها حاکي از آن است که تيمهاي قوي ضعيف شدند اما تيمهاي ضعيف قوي نشدند و اين مساله باعث شد تا ليگ به ظاهر حرفه اي ما پسرفت کند و از آنجايي که مسابقات باشگاهي در روند تيم ملي کاملا موثر است تيم ملي ما هم افت محسوس داشته است.
2- در رده ملي 2 ناکامي بزرگ را تجربه کرديم. تيم ملي اميد به المپيک نرفت و تيم ملي بزرگسالان هم به جام جهاني صعود نکرد.
اين ناکامي ها 2 دليل داشت: 1- ضعف فوتبال باشگاهي 2- عدم تناسب بازيکنان تيم ملي با کادر فني
بازيکنان تيم ملي ما به مراتب بيشتر از ديگر جاهاي دنيا در کنار يکديگر بودند و با استفاده از اين مساله مي توانستيم ضعف باشگاهي را جبران کنيم اما نشد. حتي تيمهاي باشگاهي ما سال گذشته در مسابقات جام قهرمانان باشگاههاي آسيا کاملا ضعيف کار کردند. استقلال که با انجام 6 بازي حتي يک پيروزي هم بدست نياورد و البته ساير تيمها هم بهتر از استقلال بودند اما به طور کلي کارنامه خوبي نداشتيم، چون استقلال در ليگ قهرمان شد اما قلعه نوعي با اين تيم در آسيا موفق نشد نبايد بگوييم قلعه نوعي بين المللي نيست و چون مرفاوي نتيجه گرفته بگوييم بين المللي است.
به طور کلي پس از اين 2 ديدار از ليگ قهرمانان باشگاههاي آسيا گذشته نمايندگان کشورمان نتايج بدي نگرفتند. مثلا در سپاهان اگر ابراهيم توره کمي دقت مي کرد الان اين تيم 6  امتياز داشت.
3- در بخش مديريت فوتبال نيزبه مسئولين خرده نمي گيريم اما بي برنامگي در رقابتهاي ليگ باعث شده تيمهايي مثل سپاهان تحليل بروند و نتوانند در 3 جبهه بجنگند.فوتبال ما در حال حاضر دست کساني است که از فوتبال نيامدند و مشاوراني که اطراف آنها هستند درست مشاوره ندادند. نقش کارشناسان و مشاوران در کنار مديران، نقشي انکارناپذير در راس فوتبال ايران است. البته موفقيت تيم ملي نوجوانان نقطه مثبتي براي مديريت فوتبال ايران بود، زيرا تيمهاي پايه هستند که تيمهاي ملي بزرگسالان را شکل مي دهند البته نقش يک مربي  که سرد و گرم فوتبال را چشيده در موفقيت تيم ملي نوجوانان انکارناپذير است.يکي از دلايلي که باعث شده ليگ ما نسبت به ليگ سال گذشته ضعيف تر باشد تعويضهاي زياد سرمربي و مديرعامل در راس باشگاهها است. فوتبال حرفه اي بايد ثبات داشته باشد اما اين تغييرات زياد نشان مي دهد ما هنوز  حرفه اي نشده ايم.
اما تفاوت مديران ورزشي و غيرورزشي چيست؟
مديران ورزشي انتقادات را مي پذيرند و درپي برطرف کردن مشکل خود برمي آيند.درواقع از انتقادات به طورصحيح استفاده مي کنند اما مديران غيرورزشي انتقادات را نمي پذيرند و در واکنش به آن به افراد حمله مي کنند و يا سيستم قهر را در پيش مي گيرند. در واقع آنها نمي خواهند خودشان را از بحران خارج کنند و به تبع آن بيشتر در بحران فرو مي روند. رسانه ها بايد با روانشناسي مديريت آشنا باشند و با اين روش چالشهاي هميشگي مديران غيرورزشي و خودشان را برطرف کنند.


 ياد داشت  

فاکتور مهمي به نام تسهيلات ورزشي
بهزاد ايزدي
تغيرات و تحولات عظيمي که در صنعت ورزش رخ داده، چالشهاي جديدي را فرا روي مديران ورزشي قرار داده است. در حاليکه مديريت سنتي ورزش، به دانش فني و آگاهي از برخي موضوعات اجتماعي نياز داشت، از مدير ورزشي امروزه ملزومات جديدي طلب مي شود. جمعيت و تعداد شهرهاي کشور در چند دهه اخير به شدت فزوني يافته بنابراين برنامه ريزي براي ورزش بايد با توجه به نيازهاي اين قشر بزرگ در انطباق امکانات موجود با احتياجات آنان و يا به وجود آوردن مقدورات جديد ويژه نيازهاي آنان انجام شود. براي اينکه مديران بتوانند تصميمات لازم را براي تغيير و اصلاح اماکن و يا احداث تاسيسات جديد بگيرند بايد اطلاعات جامع و کامل از وضع موجود و وضعيت بودجه در اختيار داشته باشند و اين نوع بررسي ها و ارزيابي ها تا حد امکان مي تواند به آنها کمک نمايد تا تصميمات لازم را براي توسعه و گسترش اتخاذ نمايند و در نتيجه حمايت لازم را نيز از ديگران براي اجراي تصميمات خود اخذ نمايند.
قدم اول براي بررسي و ارزيابي وضعيت موجود اماکن و تسهيلات ورزشي، بررسي آنها از نظر فضا، ابعاد، منطقه، تعداد، اندازه و موقعيت قرار گرفتن آنهاست. اطلاعات حاصل بايد با معيارها و استانداردهاي موجود مقايسه کرد و در نتيجه نقايص و کاستي ها و کمبودها مشخص شوند. يکي از وظايف مديران اين است که هميشه تلاش کنند تا کمبودهاي اماکن و تاسيسات ورزشي را در طي يک برنامه ريزي هدفمند و با توجه به روند رشد جمعيت برطرف نمايند.با توجه به شواهد و قراين ايران از لحاظ تسهيلات ورزشي مطابق با استانداردهاي بين المللي کمبود بسياري دارد. براي رفع اين مشکل با تخصيص بودجه اي مناسب در دوره اي مشخص به برنامه تاسيس تسهيلات ورزشي، مطابق با استانداردهاي بين المللي، ورزشکاران ايراني مي توانند در شرايطي مشابه با رقباي خارجي به تمرين و رقابت بپردازند.
مشکل اساسي تسهيلات ورزشي فقدان يک برنامه ملي تسهيلات ورزشي است که نيازمنديهاي ورزش ملي و اهداف عملياتي آن را مشخص کرده باشد. از ديگر مشکلات بخش تسهيلات ورزشي ميتوان موارد زير را نام برد:
- شرايط و وضعيت تسهيلات در نواحي مختلف متغير و خارج از کنترل و نظارت نهادهاي ملي است.
- عدم اختصاص بودجه به بازسازي و نوسازي اماکن ورزشي مطابق با استانداردهاي روز دنيا
- کمبود يا نبود تسهيلات سرپوشيده براي انجام بازيها در روزهاي نامناسب آب و هوايي
- استاندارد نبودن وسايل ورزشي توليدي در حد استانداردهاي بين المللي در داخل کشور
- هر گونه سرمايه گذاري دولت در بخش تسهيلات ورزشي حالت عکس العملي و موردي دارد و با توجه به رويدادهاي مختلف صورت مي گيرد و هيچگونه هماهنگي در سطح ملي ديده نمي شود.
بيشتر تسهيلات موجود که در حال ساخته شدن و يا نوسازي هستند جهت گيري ساخت آنها بيشتر در راستاي اوقات فراغت مي باشد و هيچ برنامه و تدارکي براي فراهم کردن امکان آموزش يا مسابقات در آنها لحاظ نشده است. مسئله ديگر اين است که اگر سيستم مدارس آموزش و پرورش را وارد معادله کنيم و بخش تسهيلات ورزشي را در نظر بگيريم بحث تسهيلات بيش از پيش مبهم و دشوار مي شود.از نتايج تحقيقات صورت گرفته در بخش تسهيلات ورزشي مي توان نتيجه گرفت که مدارس کشور از حيث امکانات و تاسيسات ورزشي در يک وضعيت نامناسبي به سر مي برند و بين آنها با نيازها و علايق دانش آموزان هيچ سازگاري و تطابقي وجود ندارد.بنابراين براي اينکه بتوانيم از نظر تاسيسات ورزشي در حد مطلوبي قرار بگيريم بايد طراحي و توسعه تسهيلات به عنوان عنصري از نظام ورزش ايران قرار گيرد که محدوده عمل سازمانهاي ورزشي استاني و ناحيه اي و شهرداري ها را دربرگيرد.قبل از هرچيز بايد مطالعات در مورد تسهيلات ورزشي صورت گيرد که ما از نظر داشتن تسهيلات مورد نياز براي رقابتهاي بين المللي در چه سطحي هستيم. درباره  توسعه تسهيلات ورزشي بايد اقدامات زير را انجام داد:
- تاکيد بيشتر بر ايجاد هماهنگي ميان سازمان ها و عوامل مختلف در سطوح ملي، استاني، محلي، شهرداريها و  دانشگاهها
- تشکيل يک نهاد مستقل جهت ارزيابي استانداردهاي تسهيلات ورزشي
- جهت گيري ساخت تسهيلات با ورزش قهرماني و متناسب با نيازهاي جامعه
- اختصاص بودجه کافي براي بازسازي و نوسازي اماکن و تسهيلات ورزشي موجود مطابق با استانداردهاي بين المللي
- انجام پژوهش در مورد امکان ايجاد مراکز ملي چند رشته اي براي ورزش قهرماني


 از لابه لا ي اخبار  

 احداث قطعه دوم نام آوران ورزش بهشت زهرا
شهرداري تهران با احداث قطعه دو نام آوران بهشت زهرا به منظور ارج نهادن به مقام والاي قهرمانان و پيشکسوتان ورزشي موافقت کرد.
 بهرام افشارزاده دبير کل کميته ملي المپيک و رئيس انجمن پيشکسوتان ورزش ايران با توجه به رو به اتمام بودن قبور موجود در قطعه نام آوران بهشت زهرا، از شهرداري تهران درخواست  تخصيص قطعه اي جديد براي ايجاد دومين قطعه نام آوران را به عمل آورد. سيد هادي ايازي معاون امور امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران به منظور ارج نهادن به مقام والاي نام آوران، احياي نام بزرگان و فرهيختگان امر ورزش که موجبات سر بلندي و اقتخار ايران و ايراني رافراهم ساخته اند، با اين درخواست موافقت کرده است.بدين ترتيب طي ديداري که بهرام افشارزاده دبير کل کميته ملي المپيک ، سيد هادي ايازي معاون شهردار و رئيس گروه مشاورين و عليرضا دبير عضو شوراي اسلامي شهر تهران و قهرمان المپيک خواهند داشت اين موافقت نامه امضا و اجرايي خواهد شد.در اين قطعه قهرمانان المپيک ، پارالمپيک، بازي هاي المپيک زمستاني ، قهرمانان جهان در رشته هاي مختلف، قهرمانان مسابقات آسيايي، مسابقات ورزشي دانشگاه ها وارتش هاي جهان در رشته هاي مختلف و همچنين پيشکسوتان رشته هاي مختلف، با تاييد دبيرکل کميته ملي المپيک و رئيس انجمن پيشکسوتان ورزش ايران دفن خواهند شد.


  دانشگاه آزاد اسلامي، قهرمان مسابقات واليبال ساحلي آسيا - اقيانوسيه 

    تيم دانشگاه آزاد  اسلامي (يک) با شکست بانک کشاورزي در ديدار نهايي مسابقات واليبال ساحلي قهرماني آسيا - اقيانوسيه در کيش به مقام قهرماني اين رقابتها دست يافت.
گفتني است دو تيم دانشگاه آزاد اسلامي (يک) و بانک کشاورزي در ديدار نهايي مسابقات واليبال ساحلي قهرماني آسيا - اقيانوسيه در جزيره کيش به مصاف يکديگر رفتند.در اين ديدار تيم دانشگاه آزاد اسلامي با بازي خوب پرويز فرخي و آقا ميرسلاق در دو گيم متوالي بانک کشاورزي را شکست داد.در ديدار رده بندي اين مسابقات نيز دو تيم قزاقستان و اندونزي به مصاف يکديگر رفتند که قزاقستان 2 بر يک پيروز شد و مقام سومي مسابقات واليبال ساحلي آسيا - اقيانوسيه را از آن خود کرد.تيم اندونزي که تنها در گيم دوم اين ديدار با امتياز 23 بر 21 پيروز ميدان شد، در گيم هاي اول و سوم به ترتيب با امتيازات 22 بر 17 و 15 بر 9 نتيجه بازي را واگذار کرد تا مقام چهارمي را از آن خود کند.16 هزار دلار به تيم هاي اول تا هشتم اين مسابقات به عنوان جايزه پرداخت مي شود که تيم هاي اول تا چهارم به ترتيب 4500، 3500، 2500 و 1500 دلار دريافت مي کنند.تيم هاي پنجم و ششم هر کدام 700 دلار و تيم هاي هفتم و هشتم نيز هر کدام 500 دلار جايزه دريافت مي کنند.دومين دوره مسابقات واليبال ساحلي آسيا و اقيانوسيه با حضور هشت تيم از 22 اسفند در جزيره کيش آغاز و  با شناسايي تيم قهرمان پايان يافت.اين رقابتها که همه ساله به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي شود، در تقويم کنفدراسيون واليبال آسيا (AVC) ثبت شده است.


  براي ديدار با پاختاکور
 سپاهان اول فروردين به ازبکستان مي رود 

ديدار تيم هاي فوتبال پاختاکور ازبکستان و سپاهان اصفهان در هفته سوم از مرحله گروهي رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا ساعت 17(به وقت ازبکستان) روز سه شنبه سوم فروردين ماه در ورزشگاه 35 هزار نفري پاختاکور ازبکستان برگزار خواهد شد.
دراين راستاکاروان 50 نفره تيم فوتبال سپاهان اصفهان روز نخست فروردين ماه سال 1389 عازم ازبکستان مي شوند. کاروان 50 نفره سپاهان ايران براي برگزاري سومين ديدار خود در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا برابر پاختاکور ازبکستان ساعت 9 صبح روز اول فروردين ماه سال 1389 با پرواز چارتر از فرودگاه شهيد بهشتي اصفهان راهي تاشکند ازبکستان مي شوند.کاروان نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا پس از حضور در فرودگاه بين المللي تاشکند راهي هتل 5 ستاره شرايتون شده و در اين هتل اسکان مي يابند، هتلي که در مرکز شهر تاشکند واقع شده است.شاگردان امير قلعه نوعي پيش از ديدار با پاختاکور دو جلسه تمريني را در ازبکستان برگزار مي کنند که اولين تمرين آنها ساعت 19 روز اول فروردين ماه در ورزشگاه جار تاشکند و دومين جلسه تمريني زردپوشان نيز ساعت 17 روز دوم فرورين ماه، يک روز قبل از بازي، در ورزشگاه مرکزي پاختاکور برگزار مي شود.


  هشدار سازمان ليگ به مسئولان تراکتورسازي  

عليرضا عليپور مسئول کميته نظارت و بازرسي و ارزشيابي سازمان ليگ به مديران  و مسئولان باشگاه تراکتورسازي در مورد بحران مالکيت هشدار داد.
وي در مورد مالکيت باشگاه تراکتورسازي تبريزبه فارس گفت: باتوجه به اينکه در سنوات گذشته واگذاري سهام باشگاه ابومسلم به طور قانونمند انجام نشد و اين باشگاه اکنون با بحران مالکيت مواجه است و حتي در خطر سقوط به دسته اول قرار دارد، لازم است به مسئولان باشگاه تراکتورسازي نيز در مورد بحران مالکيت هشدار لازم داده شود.اکنون اين هشدار را به مسئولان تراکتورسازي مي دهيم تا مشکل و بحران مالکيت در اين باشگاه به وجود نيايد. گفتني است شرکت استيل آذين هفته گذشته 34 درصد از سهام باشگاه تراکتورسازي را خريداري کرد. ناصر شفق مديرعامل کنوني باشگاه تراکتورسازي در گذشته نيز مديريت باشگاه ابومسلم را برعهده داشت.


 كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90 

باشگاه پرسپوليس:
برنامه اي براي جذب اولادي و نوري نداريم
اين روزها شايعاتي در خصوص حضور مهرداد اولادي و پژمان نوري 2 بازيکن ملوان براي فصل آينده در پرسپوليس به گوش مي رسد اما از سوي مسئولين باشگاه اين خبر تکذيب شد.
دراين راستا هنوز فصل به پايان نرسيده شايعاتي مبني بر حضور چند بازيکن مطرح در پرسپوليس به گوش مي رسد. 2 نفر از بازيکنان مذکور مهرداد اولادي و پژمان نوري هستند که اين روزها شايعات حضورشان براي فصل آينده در پرسپوليس نقل محافل فوتبال شده اما مسئولين پرسپوليس اعلام کردند که شايعه حضور 2 بازيکن نامبرده در پرسپوليس شايعه اي بيش نيست و آنها براي جذب اولادي و نوري هيچ مذاکره اي ندارند، بنابراين مسئولين پرسپوليس بلافاصله بعد از باخبر شدن از موضوع شايعه جذب نوري و اولادي اين خبر را تکذيب کردند.
 
حريف استقلال يکشنبه در تهران
تيم الغرافه قطر جهت برگزاري ديدار خود با استقلال در هفته سوم رقابتهاي ليگ قهرمانان آسيا روز اول فروردين سال 1389 وارد ايران خواهد شد. الغرافه طي مدت حضور خود در تهران در هتل اوين اقامت خواهد کرد.اين تيم قطري موفق شد فصل گذشته در مصاف با پرسپوليس 5 گل به ثمر برساند.

تغيير نگرش در انتخاب مديران  ورزشي
بر اساس نظر فدراسيون بين المللي فوتبال(فيفا) برخورداري از سوابق ورزشي براي مديران باشگاههاي فوتبال ضروري نيست.
در اين راستا در هيچ يک از کشورهاي جهان، مديران ورزشي خود را صرفا بر مبناي برخورداري از سوابق ورزشي انتخاب نمي کنند. تنها درايران است که برخورداري از سوابق ورزشي را براي مديران باشگاهها ضروري مي دانند. فدراسيون بين المللي فوتبال معتقد است، نگاه اقتصادي و سودآوربه اين رشته مي تواند به فوتبال کمک کند، لذا بايد نگرش خود را نسبت به انتخاب مديران باشگاههاي ورزشي کشور تغيير دهيم.  مسووليت باشگاههاي ورزشي را بايد به افرادي واگذار کرد که بتوانند از لحاظ اقتصادي باشگاهها را اداره کنند و از سودآوري فوتبال به سود اين رشته استفاده کنند. صرفا نبايد نگاه ورزشي را در مديريت باشگاههاي فوتبال لحاظ کرد، زيرا در هر باشگاه کميته اي به نام کميته فني وجود دارد که ضعف تخصص ورزشي مدير عامل را جبران مي کند و از لحاظ فني، امور باشگاه را به پيش مي برد. مدير فني، مسوول اجراي تصميمات کميته فني در تيم است و تصميمات اتخاذ شده در کميته فني را براي اجرا به سرمربي تيم ابلاغ و بر حسن اجراي آن نيز نظارت مي کند. بايد تلاش کرد استانداردهاي جديد و نو که از سوي مراجع بين المللي براي پيشرفت اين رشته تدوين شده است را بپذيريم و به استانداردهاي دنياي فوتبال نزديک شويم.

گزارش تمرين پرسپوليس
وساطت خوردبين براي ورود تماشاگران
تمرينات ديروز پرسپوليس طبق روال هر روز ساعت 11 در زمين شرکت واحد برگزار شد. بازيکنان اين تيم بعد از انجام حرکات بدنسازي و کششي به 2 گروه تقسيم شدند که هافبکهاي نفوذي و مهاجمان زير نظر دايي و مدافعان زير نظر عبدي به کار حفظ توپ و پرسينگ پرداختند.حاشيه هاي تمرين پرسپوليس به شرح زير است:
*هواداران پرسپوليس بيرون زمين شرکت واحد منتظر بازيکنان بودند. آنها به محض ديدن ماشين محمود خوربين به سمت وي رفتند و از او خواستند تا کاري کند آنها درون زمين شرکت واحد بروند و با همکاري خوردبين هواداران اين تيم بعد از مدت زيادي که از تمرين گذشته بود، از نزديک نظاره گر تمرين شدند.
*ابراهيم شکوري به همراه محمد پروين لنگ لنگان به دور زمين مي دويدند و بعد از يک ساعت به رختکن رفتند.
*تعدادي ازنوجوان از سوي بهزيستي کرج به محل تمرين آمده بودند که با استقبال بازيکنان پرسپوليس مواجه شدند.
*آرفي غايب تمرين ديروز بود.
*ميثاق معمارزاده با لباس شخصي نظاره گر تمرين بود و بعد از 50 دقيقه به رختکن رفت.
*هوار محمد،  بادامکي و عادل کلاه کج بدون مشکل به تمرينات پرداختند و به بازي با پتروشيمي مي رسند.
*نبي اله باقري ها، سپهر حيدري و مجتبي شيري بعد از اتمام تمرين در محل تمرين ماندند و به طور اختصاصي با دايي کار کردند.
*محمد منصوري و مجتبي زارعي به دليل کم کاري از سوي دايي با جريمه مواجه شدند.
*حقيقي به علت شايعات اخير خط موبايلش را عوض کرده است. وقتي خبرنگاران از او پرسيدند که چرا جواب تلفنش را نمي دهد، گفت: خطم را عوض کردم و در حال حاضر نمي خواهم شماره ام را به هيچ خبرنگاري بدهم و مي خواهم آرامش داشته باشم.
*حدود 100 نفر از تمرينات تيم ديدن کردند.

احضار رئيس فدراسيون جودو به دادسراي انقلاب
به دنبال شکايت برخي منتقدان فدراسيون جودو از عليرضا اميني، وي بايد براي پاسخگويي به اين شکايت در دادسراي کارکنان دولت حاضر شود.
به گزارش مهر، پس از آنکه سه تن از منتقدين فدراسيون جودو به اتهام افترا و تهمت از عليرضا اميني به مراجع قضايي شرکت کردند، روز يکشنبه  23 اسفندماه برگه احضاريه رئيس فدراسيون جودو از سوي بازپرس شعبه نهم داداسراي کارکنان دولت به دفتر امور مشترک امور فدراسيون ها ارسال شد.براين اساس عليرضا اميني از اين تاريخ (23 اسفندماه) سه روز مهلت دارد تا در اين بازپرسي حضور پيدا کند و نتيجه عدم حضور جلب خواهد بود.منتقدين فدراسيون جودو که بعد از برگزاري مجمع و انتخاب عليرضا اميني همچنان بر روي مواضع قبلي خود باقي مانده اند در جديدترين اقدام خود شکايت نامه اي را به فدراسيون جهاني ارسال کردند. اين عده که در مراجع داخلي نيز تقاضاي ابطال انتخابات را به ديوان عدالت اداري ارسال کرده و پيگير موضوع هستند برخي تخلفات فني را نيز از طريق فدراسيون جهاني پيگيري مي کنند.مهرداد حسن زاده يکي از اين منتقدين در اين رابطه گفت: فدراسيون هاي کشوري بايد در چارچوب قوانين فدراسيون هاي جهاني عمل کنند و اگر جودوکاران تخلفات فني ديده و در حق آنها اجحاف شد مي توانند همانند فوتبال و ساير رشته هاي ورزشي با ارائه مدارک مستند در مورد احقاق حق خود به فدراسيون جهاني شکايت کند و ما هم بر همين اساس عمل کرديم.

احمدخجسته رئيس کميته واليبال ساحلي :
 دانشگاه آزاد اسلامي ميزبان ايده آلي بود
احمدخجسته رئيس کميته واليبال ساحلي با تاکيد بر کيفيت مطلوب برگزاري رقابت هاي واليبال ساحلي کيش گفت: دانشگاه آزاد اسلامي ميزبان ايده آلي براي اين رقابت ها بود و  تمامي امکانات لازم را براي برگزاري مطلوب اين مسابقات فراهم کرده بود.
وي ادامه داد:رياست دانشگاه آزاد اسلامي نگاه ويژه اي را به ورزش و به خصوص به رشته واليبال ساحلي داشته و در دو سال اخير شاهد برگزاري اين رقابت ها به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي بوديم. متاسفانه با وجود امکانات بالا در جزيره کيش تعداد تيم هاي شرکت کننده خارجي در اين رقابت ها بسيار کم بود به طوريکه فقط سه تيم خارجي در اين بازي ها حضور داشتند. براي اينکه بتوانيم از تيم هاي بيشتري در اين بازي ها استفاده کنيم دعوت نامه هايي را به کشور هاي مختلف ارسال کرديم اما متاسفانه آنان در اين تورنومنت حضور نيافتند.
وي عنوان کرد: ايران در واايبال ساحلي جايگاه بسيار بالايي در آسيا دارد و ما نياز به حمايت همه جانبه مسئولين در اين رشته ورزشي را داريم.

 عليرضا سهرابيان مديرکل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي:
از سال آينده جام دانشگاه آزاد اسلامي
 را برگزار مي کنيم
عليرضا سهرابيان مديرکل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به ميزباني اين  دانشگاه در رقابت هاي واليبال ساحلي آسيا و اقيانوسيه گفت: از سال آينده جام دانشگاه آزاد را برگزار مي کنيم.با موافقت رئيس فدراسيون واليبال و ناظر مسابقات قصد داريم تا سال آينده جام دانشگاه آزاد را برگزار کنيم.
وي ادامه داد: دانشگاه آزاد براي دومين سال ميزباني رقابت هاي واليبال ساحلي آسيا و اقيانوسيه را بر عهده داشت و امسال نيز توانستيم به نحو مطلوبي اين رقابت ها را برگزار کنيم. با رايزني هايي که انجام شده ناظر فدراسيون واليبال آسيا هم موافقت خود را بابرگزاري رقابت هاي واليبال ساحلي با عنوان جام دانشگاه آزاد اعلام داشته است.
وي گفت: دانشگاه آزاد امسال رقابت هاي مختلف بين المللي را در رشته هايي چون جودو،واليبال و کاراته برگزار کرده است. تمام تلاش خود را انجام مي دهيم تا بتوانيم در همه رقابت ها سرآمد ورزش باشيم و براي ميهن اسلامي افتخار آفريني کنيم.

معتمد با تيم تکواندو دانشگاه آزاد اسلامي
 به هلند نمي رود
تيم تکواندو دانشگاه آزاد اسلامي درحالي بامداد امروز راهي هلند مي شود که معتمد را همراه خود ندارد.
گفتني است محمد باقري معتمد قهرمان جهان در سال 2009 به دليل مصدوميت از ناحيه کمر نمي تواند اين تيم را همراهي کند. او به تشخيص پزشک بايد مدتي را به استراحت بپردازد.يوسف کرمي، روح اله طالبي، حسين تاجيک، عليرضا نصرآزاداني و داود عبدالرضايي ملي پوشان تيم دانشگاه آزاد در اين مسابقات هستند.رقابت هاي آزاد هلند 29 اسفند و اول فروردين ماه به ميزباني شهر آيندهوون برگزار مي شود و بيشتر کشورهاي صاحب نام در آن شرکت دارند.

  فيروزي سرمربي جديد استقلال اهواز
 پس از کناره گيري خداداد عزيزي و مهدي هاشمي نسب که تنها به مدت 2 هفته هدايت استقلال اهواز را برعهده داشتند، مديران اين تيم علي فيروزي را به عنوان سرمربي جديد معرفي کردند.پس از مطرح شدن نام داود مهابادي سرمربي سابق مقاومت شهيد سپاسي شيراز به عنوان سرمربي اين تيم سرانجام علي فيروزي به عنوان سرمربي اين باشگاه انتخاب شد.مجتبي مرتضوي به عنوان دستيار و محسن دارم به عنوان مربي دروازه بان ها به عنوان دستياران فيروزي انتخاب شدند.

برنامه سفر تيم مس به قطر
ديدار تيم هاي فوتبال السد قطر و مس ايران در هفته سوم از مرحله گروهي رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا شب چهارشنبه چهارم فروردين ماه سال 1389 در ورزشگاه خانگي تيم السد برگزار خواهد شد.
دراين راستا تيم فوتبال مس کرمان براي ديدار با تيم السد قطر در سومين روز از مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا صبح دوم فروردين ماه راهي اين کشور مي شود.کاروان تيم فوتبال مس کرمان براي برگزاري دومين ديدار خود در مرحله گروهي رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا صبح روز دوشنبه دوم فرودين ماه تهران را به مقصد دوحه قطر ترک مي کند.اعضاي اين تيم شب اول فروردين ماه راهي تهران شده و ساعت 8 صبح دوم فروردين ماه از فرودگاه امام خميني(ره) راهي دوحه قطر مي شود و پس از ورود به آن کشور در هتل الشرق مستقر خواهند شد.نماينده کرماني ايران در ليگ قهرمانان آسيا پيش از ديدار با السد قطر 2 جلسه تمريني را در قطر برگزار مي کند و يک روز پس از آن مسابقه به ايران باز خواهد گشت.

تماس مسئولان استقلال با مهاجم استيل آذين
محمد غلامي مهاجم استيل آذين در مورد شايعه مذاکره با استقلال گفت: مسئولان باشگاه استقلال با مديربرنامه هايم تماس گرفته اند و خواهان جذب من هستند. البته به آنها گفتم تا آخر فصل با استيل آذين قرارداد دارم و به اين قراردادم نيز متعهد هستم. 5 بازي در ليگ برتر باقي مانده است.ضمن اينکه استيل آذين در جام حذفي نيز حضور دارد. وي در مورد اينکه کدام مسئول از استقلال با مديربرنامه هايش تماس گرفته، گفت: تماس با مدير برنامه هايم صورت گرفته است. ظاهرا من يکي از گزينه هاي استقلال براي فصل آينده هستم.

بيست و دومين دوره تکواندو جام فجر
اعلام آمادگي 14تيم خارجي
 تا کنون 14 تيم آسيايي، اروپايي و آفريقايي براي حضور در بيست و دومين دوره جام فجر تکواندو اعلام آمادگي کرده اند.
گفتني است اين رقابت ها 17 و 18 فروردين ماه سال آينده در خانه تکواندو برگزار مي شود و تيم هاي آذربايجان، ارمنستان، بحرين، اسپانيا، فرانسه، تاجيکستان، پاکستان، روسيه، گرجستان، هلند، نيجريه، کنيا، اردن و کره جنوبي اعلام آمادگي کرده; اما بسياري از آنها هنوز اسامي خود را اعلام نکرده اند.فدراسيون ايران با توجه به لغو مسابقات آلمان به دليل مشکلات مالي، مي کوشد نظر مساعد کشورهاي صاحب نام بيشتري را براي شرکت در جام فجر ايران فراهم کند تا تدارک مناسبي براي تيم ملي تکواندو باشد.اين رقابت ها به شکل آزاد در هشت وزن برگزار مي شود که ايران در هر وزن نمي تواند بيشتر از سه نفر را شرکت دهد.کيک سوک لي، دبير کل و نايب رئيس اتحاديه آسيا ناظر فني فدراسيون جهاني در اين مسابقات است.قرار است همزمان با اين مسابقات، مرکز آموزش جهاني تکواندو ايران نيز با حضور دکتر چو، رئيس فدراسيون جهاني افتتاح شود.

برگزاري گردهمايي روساي تربيت بدني و هيئت بانوان مناطق نيروي دريايي ارتش
سازمان تربيت بدني ارتش به منظور سومين گردهمايي روساي تربيت بدني و هيئت بانوان مناطق نيروي دريايي ارتش وتبيين اهداف و برنامه ريزي کوتاه و بلند مدت 3 رشته فعال در آن نيرو،با حضور مقامات عاليرتبه لشگري همزمان با سالروز ولادت پيامبر اعظم (ص) اقدام به برگزاري سومين گردهمايي سه روزه روساي هيئتهاي ورزشي وهيئت بانوان مناطق نيروي دريايي ارتش به ميزباني دانشگاه علوم دريايي امام خميني (ره ) نمود.
به گزارش روابط عمومي ارتش( تربيت بدني) در اين گردهمايي که با حضور امير سرتيپ دوم مجدآرا رياست سازمان تربيت بدني ارتش و ديگر مقامات لشکري و منطقه اي استان مازندران برگزار شد احکام دو سالانه روساي جديد هيئتهاي ورزشي توسط مدعوين اهدا شد.در ابتداي اين مراسم پيام امير فرمانده نيروي دريايي به مسئولين ورزش نداجا قرائت و سپس امير مجدآرا  رياست سازمان تربيت بدني آجا توصيه هاي لازم را  در جهت اهداف  عالي ورزشي آجا به مسئولين ورزش نداجا  نمودند. ضمنا مدير تربيت بدني نداجا  ضمن خوشامد گويي گزارشي از آخرين وضعيت ورزش و فعاليتهاي هيئتهاي ورزشي ارائه نمودو در پايان اين گردهمايي از هيئتهاي برتر توسط مسئولين حاضر در مراسم تجليل به عمل آمد .

راي کميته انضباطي
  2 بازيکن پيام مشهد تا اطلاع ثانوي محروم شدند
 کميته انضباطي فدراسيون فوتبال راي خود را در مورد ديدار جنجالي دو تيم پيام مشهد و تربيت يزد از ليگ دسته اول صادر کرد.
گفتني است در ديدار دو تيم پيام خراسان و تربيت يزد از ليگ دسته يک از سوي بازيکنان هر دو تيم تخلفاتي صورت گرفت.اين مسابقه21 اسفند برگزار شد که در پايان بازي بين بازيکنان دو تيم درگيري رخ داد.بر همين اساس جان نگودي و ايمان نعمت پور از تيم پيام خراسان با قرار دستور موقت تا اطلاع ثانوي از حضوردر رقابت ها محروم هستند.در خصوص بازيکناني که با يگديگر درگير شدند و با توجه به اينکه اسامي آنها از طرف داور،نماينده بازي و ناظر فدراسيون تا کنون اعلام نشده ،کميته انضباطي پس از باز بيني فيلم مسابقه راي خود را صادر مي کند.

دو سال محروميت براي بازيکن دوپينگي ليگ برتر
کميسيون بدوي پس از رسيدگي به پرونده بازيکن دوپينگي ليگ برتر فوتسال، وي را به مدت دو سال از حضور در مسابقات رسمي محروم کرد.
دراين راستا روز نهم اسفندماه پاسخ 16 نمونه دوپينگ از آزمايشگاه کلن آلمان از سوي فدراسيون فوتبال دريافت شد که از مجموع 16 نمونه ارسالي به کلن آلمان 15 نمونه منفي و يک نمونه مثبت اعلام شده که اين نمونه مثبت مربوط به يکي از بازيکنان ليگ برتر فوتسال بود.کميسيون بدوي فدراسيون فوتبال پس از بررسي اين پرونده وي را به مدت دو سال از کليه فعاليت هاي مرتبط با فوتبال محروم کرد. اين بازيکن که اشاره اي به نام و باشگاهش نشده است، سه روز فرصت دارد تا نسبت به درخواست استيناف اقدام کند.براساس اعلام فدراسيون فوتبال در صورت عدم ارسال درخواست استيناف پس از مهلت قانوني مشخصات ورزشکار بصورت عمومي اعلام خواهد شد.

لغو نشست خبري رئيس کميته فوتسال
نشست خبري رئيس کميته فوتسال فدراسيون فوتبال با نمايندگان رسانه هاي گروهي که قرار بود امروز برگزار شود، به بعد از تعطيلات نوروزموکول شد.
عباس ترابيان دراين خصوص گفت: با توجه به در پيش بودن تعطيلات نوروز از روابط عمومي فدراسيون فوتبال خواسته بودم، نشستم با خبرنگاران روز سه شنبه برگزار شود. به دليل اينکه در اين روز آقاي سعيدلو با خبرنگاران ديدار خواهد کرد، عملا امکان اين فراهم نبود که نشست خبري من برگزار شود.
از آنجائيکه مي خواستم مطالب مهمي را در اين نشست خبري بيان کنم، تصميم گرفتم تا در تاريخي ديگر و بعد از تعطيلات نوروز پاسخگوي خبرنگاران باشم.

 


 پايان سال خوش براي استقلا ل  

 هفته بيست و نهم رقابتهاي ليگ برتر فوتبال ديروز با انجام 2 ديدار به پايان رسيد.
دراين راستا تيم فولاد خوزستان در حالي به مصاف مس کرمان رفت که اين تيم باوجود داشتن رکورد 13 هفته اي بدون شکست در ليگ، آخرين بازي خود مقابل پرسپوليس را واگذار کرد و نتوانست با کسب امتياز از اين بازي جايگاهش را در جدول بهبود بخشد. از سوي ديگر مس که فشردگي حضور در 3 جام را تجربه مي کند براي فرار از ته جدول و تثبيت موقعيت خود نياز مبرمي به 3 امتياز اين بازي داشت که در نهايت موفق شد تيم فولا د را با 4 گل در هم بکوبد، براي مس آشوبي، زالترون و سامره دوبار گلزني کردند.
در آخرين بازي اين هفته  استقلال در حالي ميزبان پاس همدان بود که با توجه به تساوي پرسپوليس در انزلي بهترين موقعيت براي نزديک شدن به اين تيم را داشت. استقلال که از جام حذفي کنار رفت براي کسب سهميه آسيايي مجبوربود با حداکثر امتياز از اين بازي خارج شود. پاس همدان که در رتبه دوازدهم جدول رده بندي است براي بالا کشيدن خود در جدول به فکر کسب 3 امتياز اين بازي بود تا موقعيت خود را در جدول تثبيت کند.اين بازي نيز در نهايت با تک گل دقيقه 78  فرهاد مجيدي به سود استقلا ل به پايان رسيد تا استقلا ل سال 88 را با خوشي به پايان برساند و سال 89 را با مسابقات جام باشگاه هاي اسيا و بازي مقابل الغرافه قطر آغاز کند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه