جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/01/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3568


جزئيات ثبت نام وتاريخ برگزاري آزمون دکتري تخصصي داروسازي اعلام شد


كوتاه و خواندني


معرفي رشته هاي تحصيلي


تاريخ ثبت نام آزمون دکتري دانشگاه پيام نور تمديد شد


  جزئيات ثبت نام وتاريخ برگزاري آزمون دکتري تخصصي داروسازي اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي با اشاره به افزايش تعداد رشته هاي دکتري تخصصي در داروسازي از برگزاري آزمون دکتري تخصصي  (D.Ph)  و دستياري داروسازي درخردادماه سال 89 خبر داد.  
دکتر محمد شريف زاده درگفتگو با مهر افزود : ثبت نام به صورت اينترنتي از روز21 فروردين ماه آغاز شده است و تا 5 ارديبهشت ماه 89 ادامه دارد. همچنين داوطلبان مي توانند در روزهاي 8 تا 10 ارديبهشت ماه 89 مدارک خود را به صورت اينترنتي ارسال کنند.  
دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي گفت: بيست و دومين دوره امتحانات پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي  (D.Ph)  و دستياري در 6 خرداد ماه 89 برگزار مي شود. 
وي با اشاره به جزئيات برگزاري اين دوره از آزمون يادآور شد: در دوره بيست و دوم در رشته هاي فارماسيوتيکس، شيمي دارويي، فارماکوگنوزي، بيوتکنولوژي دارويي، سم شناسي، داروسازي باليني، داروسازي سنتي، اقتصاد و مديريت دارو، کنترل دارو، داروسازي هسته اي ، نانوفناوري دارويي ، زيست مواد دارويي دانشجو پذيرفته مي شود. 
شريف زاده خاطرنشان کرد: ميزان ظرفيت پذيرش در اين دوره از آزمون 165 نفر به صورت آزاد و 28 نفر به صورت سهميه مازاد است که نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.  
به گزارش مهر، شرايط عمومي پذيرش دانشجو در دوره دکتري تخصصي داروسازي شامل اعتقاد به نظام و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، اعتقاد به دين مبين اسلام و يا يکي از اديان شناخته شده در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، دارا بودن شرايط عمومي ورود به دوره مربوطه بر اساس مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دارا بودن دانشنامه دکتري داروسازي و کارشناسي ارشد داروسازي از دانشگاههاي داخل و يا خارج از کشور به تاييد وزارت بهداشت است. 
داوطلبان تنها مجاز به ثبت نام در يک رشته هستند و وضعيت طرح خدمات قانوني و نظام وظيفه بايد براي داوطلبان مشخص باشد. نداشتن نقص عضو موثر براي فعاليت حرفه اي و ارائه تعهد محضري به صورت خاص يا عام از ديگر شرايط ثبت نام در آزمون است. 
آزمون ورودي شامل امتحان کتبي و شفاهي است که نمره امتحان کتبي 80 درصد نمره کل و نمره آزمون شفاهي 20 درصد از کل نمره آزمون ورودي را تشکيل مي دهد و در روز پنجشنبه 6 خردادماه در محل دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي شود و کارت ورود به جلسه آزمون نيز در روزهاي 4 و 5 خرداد به صورت اينترنتي و از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي توزيع مي شود. 


 كوتاه و خواندني  

شرايط برگزاري دوره هاي علمي کاربردي تک پودمان اعلام شد 
 گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي از شرايط برگزاري دوره هاي علمي کاربردي تک پودمان تخصصي علمي کاربردي خبر داد.  
به گزارش خبرنگار آفرينش ، عبداالله افشار اظهار داشت: در راستاي تحقق اهداف نظام آموزش عالي علمي کاربردي و اثربخشي دوره هاي آموزشي، تک پودمان هاي تخصصي در بخشهاي مختلف و به استناد اساسنامه اين دانشگاه و در خصوص صدور مجوز دوره هاي علمي کاربردي مصوب شوراي گسترش آموزش عالي کشور از سوي کميته تخصصي علمي کاربردي شوراي گسترش آموزش عالي ، استانداردهاي آموزشي اجراي اين دوره ها  در12 اسفند سال گذشته تصويب شد. 
معاون آموزشي دانشگاه علمي کاربردي افزود: در اين راستا متقاضيان جديد و متقاضياني که در فراخواني که در مهر ماه سال گذشته انجام شد، نسبت به ارائه درخواست خود از طريق پايگاه الکترونيکي دانشگاه اقدام کردند، مي توانند پس از تصويب پودمان مورد نظر در شوراي برنامه ريزي آموزشي و درسي علمي کاربردي براي ارائه درخواست مجوز اجراي اين دوره ها به دفتر گسترش دانشگاه جامع علمي کاربردي مراجعه کنند. 
متقاضيان براي دريافت اطلاعات بيشتر در خصوص برنامه آموزشي تک پودمان تخصصي مي توانند به پايگاه اينترنتي دانشگاه جامع علمي کاربردي به نشانيir.ac.uast.www    مراجعه و اطلاعات لازم را کسب کنند. 

کارنامه پذيرفته شدگان آزمون کارشناسي ارشد معادل سال 88 منتشر شد
 گروه آزمون وسنجش : بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور کارنامه علمي پذيرفته شدگان آزمون کارشناسي ارشد معادل ديروز بر روي سايت اين سازمان قرار داده شد.  
به گزارش خبرنگار آفرينش ، کليه داوطلباني که در رديف پذيرفته شدگان اين آزمون قرار مي گيرند جهت رويت و دريافت کارنامه علمي خود مي توانند به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانيwww.sanjesh.org   مراجعه نمايند .
حد نصاب علمي کليه داوطلبان داراي سهميه آزاد در آزمون معادل کارشناسي ارشد سال 1388 از 5 هزار به 4 هزار نفر و داوطلبان داراي سهميه ايثارگران به 3 هزار و 200 نفر کاهش يافته است. 
  
آيين نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي بازنگري شد 
 گروه آزمون وسنجش : رييس مرکز هيات هاي امنا و هيات  مميزه مرکزي دانشگاه ها از بازنگري آيين نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي خبر داد و گفت: اصلاحات انجام شده جهت تاييد نهايي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال شده است.  
به گزارش ايسنا ، دکتر مهدي ايرانمنش با اشاره به بازنگري مجدد آيين نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي که سال گذشته تصويب شد، اظهار کرد: وجود ابهاماتي براي برخي دانشگاه ها و کاربران درباره اين آيين نامه و کم بودن سهم پژوهش هاي کاربردي برخي از دلايل بازنگري آيين نامه بود البته در بازنگري آيين نامه قبلي اين موضوع مورد توجه قرار گرفته بود، اما باز هم سهم پژوهش هاي کاربردي در آيين نامه کم بود و بايد افزايش يابد.  
وي کم بودن سهم آموزش را از ديگر دلايل بازنگري آيين نامه ارتقا عنوان کرد و گفت: ساده سازي آيين نامه به نحوي که شفاف، ساده و راحت باشد از ديگر دلايلي است که اين آيين نامه مورد بازنگري مجدد قرار گرفت.  
ايرانمنش با اشاره به برنامه هاي ارايه شده وزيرعلوم به مجلس ، گفت: مواردي که در برنامه هاي وزيرعلوم آمده بود و مشمول آيين نامه ارتقا نيز مي شد در چند سطح بررسي مي شود; سطح اول مربوط به ارتقا، توسعه و بسط توامان علم و اخلاق (دانش و ارزش)، سطح دوم مربوط به تمرکز تحقيقات علمي بر حل معضلات مبتلا به کشور و نهادينه شدن نگاه اقتصادي به توليد، سطح سوم مربوط به پاسداري از کرامت انساني و تقويت موقعيت اجتماعي تمام خانواده بزرگ دانشگاهيان و مورد آخر مربوط به بازيابي و بازسازي جايگاه و منزلت واقعي ايران اسلامي در جهان از نظر علم و فناوري است.  
رييس مرکز هيات هاي امنا دانشگاه ها درخاتمه تصريح کرد: در آيين نامه ارتقا هم به بحث گسترش مرزهاي دانش و هم به نيازهاي کشور توجه مي شود و در اين ميان اولويت بندي لازم انجام مي گيرد.  
 
رييس دانشگاه اصفهان  :  
 ايجاد پالايش در آزمون دوره دکتري دانشگاه ها ضروري بود 
گروه آزمون وسنجش : رييس دانشگاه اصفهان با اشاره به برگزاري آزمون دکتري به صورت سراسري، گفت: برگزاري ابتدايي آزمون به شکل عمومي، به عنوان پيش زمينه، به معناي کم شدن اهميت آزمون نيست.  
دکتر رامشت در گفت وگو با ايسنا  افزود: برگزاري ابتدايي آزمون به شکل عمومي، آزمون تخصصي محسوب نمي شود زيرا پس از آن دانشگاهها به صورت اختصاصي اقدام به انجام مراحل مصاحبه مي کنند.  
وي در مورد تغيير شيوه آزمون دکتري و با اشاره به مشکلات برگزاري اين آزمون ها در هر دانشگاه، عنوان کرد: با توجه به مشکلات دانشگاه ها در برگزاري آزمون دکتري، قرار شد که اين آزمون به صورت دو مرحله اي انجام شود تا در آزمون عمومي ابتدايي، پيش زمينه اي براي شرکت در ساير مراحل دانشگاه ها فراهم شود.  
رييس دانشگاه اصفهان اين طرح را به منزله ايجاد يک پالايش دانست و گفت: در دوره دکتري تنها تعداد کمي از دانشجويان با يکديگر رقابت مي کنند و ساير شرکت کنندگان آمادگي چنداني ندارند و تنها پيشرفت هاي اوليه خود را ارايه مي دهند، بنابراين ايجاد اين پالايش لازم و ضروري بود.  
رامشت با بيان اينکه مطرح کردن اين مساله،  تجربه چندين سال برگزاري آزمون هاي متعدد است، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد آزمون هاي دکتري نسبت به سالهاي گذشته بسيار بيشتر شده و شرکت کنندگان نيز افزايش داشته اند، بنابراين به يک ساماندهي و حفظ استاندارد خاص نياز بود.  
وي افزود: بايد به اين کار،  نظم خاصي داده مي شد; چرا که حضور دانشجويان متقاضي دکتري و شرکت آنان به صورت دلخواه در هر دانشگاه، با اين حجم کار، مناسب نيست.   
رييس دانشگاه اصفهان، تصريح کرد: اين طرح همانند دوره پيش دانشگاهي در پيش از ورود به کنکور، پيش زمينه ورود است و به معناي اين نيست که اساتيد دانشگاه ها در برگزاري آزمون ها شرکت نداشته باشند. 
 
دورشته جديد کارشناسي ارشد دردانشگاه
محقق اردبيلي ايجاد مي شود 
گروه آزمون وسنجش : دو رشته  جديد کارشناسي  ارشد در دانشگاه محقق اردبيلي ايجاد مي شود. به گزارش ايسنا، شوراي گسترش آموزش عالي کشور با ايجاد دو رشته  جديد علمي در مقطع کارشناسي  ارشد در دانشگاه محقق اردبيلي موافقت کرد. 
بنابراين گزارش، شوراي گسترش آموزش عالي با پذيرش دانشجو در رشته هاي مهندسي کشاورزي" گرايش آبخيزداري " و زيست شناسي علوم گياهي " گرايش فيزيولوژي گياهي " موافقت کرده است. 
گفتني است، با ايجاد اين رشته ها مجموع رشته هاي مقطع کارشناسي  ارشد دانشگاه محقق اردبيلي به 40 رشته افزايش مي يابد.  

معاون دانشگاه علوم پزشکي زنجان: 
 دانشکده فناوري هاي نوين پزشکي در زنجان راه اندازي مي شود 
 گروه آزمون وسنجش : معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي زنجان گفت: پتانسيل ها و زمينه هاي لازم از نظر تجهيزات، نيروهاي متخصص و رشته هاي آموزشي موجود جهت راه اندازي دانشکده فناوري هاي نوين پزشکي در دانشگاه علوم پزشکي زنجان در حال تکميل است.  
دکتر عليرضا بيگلري در گفت وگو با ايسنا- منطقه زنجان، تربيت دانشجو در رشته هاي تخصصي مهمي نظير بيوتکنولوژي پزشکي و ژنتيک انساني در دانشگاه علوم پزشکي زنجان را از جمله موفقيت هاي استان زنجان در حوزه آموزش پزشکي برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر نيز دانشگاه در صدد اخذ مجوز راه اندازي رشته هاي پزشکي مولکولي و بيوتکنولوژي پزشکي در مقطع دکتري تخصصي مي باشد که به احتمال بيش از 90 درصد، از مهر ماه آينده اقدام به پذيرش دانشجو در اين رشته ها خواهيم کرد.  
وي ورود فناوري هاي نوين در علوم پزشکي را انقلابي در اين علم دانست و تصريح کرد: فناوري هاي نوين پزشکي موجب شناسايي اکثر ژن هاي عامل بيماري هاي مختلف و در نتيجه پيشگيري از بروز برخي بيماري ها در افراد مستعد، به جاي تشخيص و درمان آنها، شده است که اميدواريم در سال هاي آينده بتوان با بهره گيري از اين فناوري ها به ميزان قابل توجهي، بيماري هاي موجود را در جوامع کاهش داد.  
بيگلري افزود: فناوري هاي نوين از جمله نانو ذرات و مهندسي ژنتيک و همچنين فناوري هسته اي، حتي مي تواند شيوه هاي درماني اختصاصي تر و موثرتري را پيش روي پژوهشگران و محققان، جهت درمان بهتر و تخصصي تر عوارض بيماري هاي مختلف قرار دهد.  
اين مقام مسئول، کمبود نيروي انساني ماهر و متخصص را از عمده ترين مشکل موجود در کشور، در رابطه با دستيابي و بهره گيري از فناوري هاي نوين در علوم پزشکي دانست و خاطرنشان کرد: البته مدت زمان زيادي از عمر فناوري هاي نوين نمي گذرد و بر اين اساس تفاوت چنداني در زمينه پيشرفت در اين حوزه، با ساير کشورهاي دنيا احساس نمي شود، اما براي رسيدن به توسعه پايدار در اين حوزه، بايد با تربيت نيروهاي متخصص، از فناوري ها و تکنولوژي هاي نوين جهت تامين سلامت و امنيت بهداشتي جامعه بهره گرفت.   
بيگلري با بيان اينکه در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکي زنجان اقدام به اعزام 20 دانشجوي بورسيه به خارج از کشور جهت تحصيل در رشته هاي مربوط به فناوري هاي نوين کرده است، ابراز اميدواري کرد: با توجه به تجربه هاي موجود و برنامه ريزي هاي صورت گرفته، دانشجويان بورسيه خارج از کشور و نيروهايي که در دانشگاه مطابق با استانداردهاي روز دنيا تربيت مي شوند، پس از اتمام دوره هاي آموزشي خود به عنوان اساتيد وپژوهشگران کارآمد در داخل استان جذب و آماده ارائه خدمات شوند. 
 
عامري خبر داد:  
 جلوگيري از فعاليت دانشگاهها و موسسات
 آموزش عالي غيراستاندارد 
 گروه آزمون وسنجش : مدير کل دفتر ارزيابي و نظارت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از جلوگيري از فعاليت دانشگاهها و موسسات آموزش عالي غيراستاندارد خبر داد و گفت: بر اساس تاکيدات وزير علوم بحث نظارت و ارزيابي بر موسسات آموزش عالي و دانشگاهها در سال جديد فعالتر مي شود.  
 رضا عامري در گفتگو با مهر افزود: در راستاي اهداف آموزش عالي در سال 89 ارزيابي و نظارت آموزش عالي را فعال تر خواهيم داشت و تمام زير نظام هاي آموزش عالي مشمول اين طرح مي شوند.  
وي اظهار داشت: در سال گذشته گزارشها و بازديدهاي نظارتي زيادي داشتيم و تقريبا از تمامي موسسات يک بار بازديد را انجام داديم. 
مدير کل دفتر ارزيابي و نظارت وزارت علوم گفت: در سال جديد با تاکيد بر شاخص ها و استانداردهايي که در اختيار داريم آموزش عالي را ارزيابي مي کنيم و در صورتي که موسسه آموزش عالي نتوانسته بود استانداردها را رعايت کند توسعه آن متوقف و از ادامه فعاليت آن جلوگيري مي شود. 


 معرفي رشته هاي تحصيلي  

رشته شيمي

موضوع اين رشته تحصيلي:
 بررسي و مطالعه اجمالي ترکيب، ساختار و ويژگي هاي ماده و همچنين کنترل آزمايشگاهي فرآيند هاي شيميايي، مطالب و فعاليتهايي است که در رشته شيمي در سطح کارشناسي ارائه مي گردد. رشته شيمي داراي دو بخش علم شيمي و صنايع شيمي است که علم شيمي به عنوان يکي از علوم پايه زير بناي علوم مختلفي همچون بيولوژي، بيوتکنولوژي، پزشکي، دندانپزشکي، داروسازي ورشته هاي متعدد مهندسي است. اما صنايع شيميايي عبارت است از صنايعي که در آنها واکنش شيميايي انجام مي گيرد يعني اقسام مواد اوليه تبديل به محصولات جديد مي گردد که خواص اين محصولات تا حدودي با مواد اوليه متفاوت است. رشته شيمي داراي دو گرايش محض و کاربردي است که در گرايش محض مبناي کار علم شيمي است و دانشجو درباره چهار گرايش اصلي علم شيمي که عبارتند از: شيمي آلي، معدني، تجزيه و شيمي فيزيک دروسي را مطالعه مي کند. اما در شيمي کاربردي، دروس پايه شيمي کمتر مطالعه مي شود و دانشجو يکسري از دروس مربوط به مهندسي شيمي مثل اصول صنايع شيميايي و تصفيه آب و فاضلاب را مي گذراند.
 
توانايي هاي لازم:
رشته شيمي از بين داوطلبان گروه رياضي و فيزيک و علوم تجربي دانشجو مي پذيرد. اين رشته تلفيقي از مهارتهاي ذهني و استدلالي است و اگر کسي بخواهد در اين رشته موفق گردد بايد در هر دو زمينه توانمند باشد و حتي مي توان گفت که قدرت استدلال بيش از قدرت حافظه در اين رشته اهميت دارد. دانشجوي شيمي لازم است در دروس رياضي، شيمي و فيزيک قوي باشد و رشته شيمي را دوست بدارد يعني از مطالعه درس شيمي لذت ببرد و خسته نشود.
 
موقعيت شغلي در ايران:
تعدادي از فارغ التحصيلان شيمي جذب صنايع شيميايي مختلف مثل صنايع رنگ سازي، چرم سازي، پترو شيمي، مواد غذايي، لوازم بهداشتي و آرايشي مي شوند و در بخش آزمايشگاههاي کنترل کيفيت محصولات شيميايي و يا واحد توليد آنها کار مي کنند. هر کارخانه اي که داير شود، در بخش کنترل کيفيت کالاهاي ساخته شده نياز به يک شيميست دارد. همچنين در تمام صنايع احتياج به فارغ التحصيلان شيمي داريم تا مواد اوليه را با توجه به استانداردهاي جهاني بررسي کرده و رد يا قبول بکنند. گفتني است که فارغ التحصيلان اين رشته توانايي تغيير و تبديل بر روي مواد خام را دارند و به ياري همين توانايي، تعداد زيادي از فارغ التحصيلان اين رشته کارگاهها و کارخانه هاي شيميايي کوچک و بزرگ داير کرده و در کار خود نيز موفق بوده اند.
 
درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس مشترک بين گرايشهاي شيمي :
رياضي عمومي ، فيزيک پايه، شيمي  عمومي، معادلات ديفرانسيل، شيمي آلي، شيمي تجزيه، شيمي تجزيه دستگاهي، شيمي فيزيک، شيمي معدني، زبان تخصصي شيمي، کاربرد طيف سنجي در شيمي آلي، جداسازي و شناسايي ترکيبات آلي، مباني کامپيوتر و برنامه نويسي، روش استفاده از متون علمي شيمي.
 
دروس تخصصي گرايش شيمي محض:
اصول صنايع شيميايي، شيمي آلي فلزي، مباني شيمي کوانتومي، کارگاه يا شيشه گري، گرافيک و نقشه خواني، شيمي فيزيک آلي، طيف سنج مولکولي.
 
دروس تخصصي گرايش شيمي کاربردي:
کارگاه يا شيشه گري، گرافيک و نقشه خواني، اصول محاسبات شيمي صنعتي، شيمي صنعتي، کارآموزي تابستاني، گزارش نويسي و سمينار، اصول تصفيه آب و پسابهاي صنعتي، خوردگي فلزات. (بسياري از دروس اين رشته همراه با آزمايشگاه است.)


  تاريخ ثبت نام آزمون دکتري دانشگاه پيام نور تمديد شد  

 گروه آزمون وسنجش : رييس مرکز آزمون دانشگاه پيام نور گفت: آخرين مهلت ثبت نام دوره دکتري دانشگاه که از نيمه دوم اسفند ماه سال گذشته آغاز شده بود،  تا روز چهارشنبه 25 فروردين ادامه دارد.     به گزارش ايسنا، دکتر امين ناجي در اين باره، افزود: کليه داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت دانشگاه به نشانيir.ac.pnu.www    نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.  
وي با بيان اينکه آزمون دوره دکتري دانشگاه تير ماه برگزار مي شود، گفت: دانشگاه پيام نور در اين دوره در 31 رشته گرايش، دانشجوي دکتري مي پذيرد. 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه