جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/02/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3580


تاريخ وجزئيات برگزاري آزمون کتبي وشفاهي دوره هاي تکميلي تخصصي پزشکي اعلام شد


معرفي رشته هاي تحصيلي


زمان و نحوه اعتراض کنکوريها نسبت به سوابق تحصيلي اعلام شد


كوتاه و خواندني


 تاريخ وجزئيات برگزاري آزمون کتبي وشفاهي دوره هاي تکميلي تخصصي پزشکي اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : آزمون پذيرش در دوره هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) به صورت غيرمتمرکز در دانشگاههاي علوم پزشکي 30 ارديبهشت ماه 89 برگزار مي شود که در اين آزمون 208 نفر پذيرفته مي شوند.  
به گزارش خبرنگارآفرينش ، ظرفيت پذيرش دوره هاي تکميلي تخصصي پزشکي (فلوشيپ) براي آزمون ارديبهشت ماه از سوي دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي وزارت بهداشت 208 نفر تعيين شده است.  دوره هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) به مدت يک سال به طول مي انجامد و دانشگاههاي علوم پزشکي تهران، ايران، شهيد بهشتي، شيراز، زاهدان، يزد، مشهد، اصفهان، تبريز، ارتش، بقيه الله، اهواز، اروميه و کرمان اين دوره ها را برگزار مي کنند.   
 دانشگاه هاي علوم پزشکي تهران و ايران با پذيرش 54 نفر در هر دانشگاه داراي بالاترين ميزان پذيرش دستيار در دوره هاي تکميلي تخصصي هستند.  
 دانشگاه علوم پزشکي کرمان با پذيرش يک نفر در رشته درماتوپاتولوژي داراي کمترين ظرفيت براي پذيرش دستيار دوره تکميلي تخصصي است.  
 آزمون کتبي دوره هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) در روز 30 ارديبهشت ماه 89 و آزمون شفاهي نيز در روزهاي 31 ارديبهشت تا اول خردادماه 89 در محل دانشگاههاي علوم پزشکي پذيرنده دستيار برگزار مي شود.  
 دوره آموزشي دوره هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) از اول مهرماه 89 آغاز مي شود و پذيرش دستياران از طريق معدل گيري آزمون کتبي 100 سئوال با ضريب 2 و آزمون شفاهي به صورت آسکي با ضريب يک خواهد بود.   
 بر اساس مصوبه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي، 50 درصد ظرفيت پذيرش در اين دوره ها به اعضاي هيئت علمي دانشگاههاي علوم پزشکي اختصاص دارد. اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد و شاهد مشمول اين گروه قرار نمي گيرند و هر داوطلب تنها مي تواند در يک رشته و يک دانشگاه ثبت نام کند و تغيير رشته پس از ثبت نام مجاز نخواهد بود.   


 معرفي رشته هاي تحصيلي  

    رشته شيمي

موضوع اين رشته تحصيلي:
  بررسي و مطالعه اجمالي ترکيب، ساختار و ويژگي هاي ماده و همچنين کنترل آزمايشگاهي فرآيند هاي شيميايي، مطالب و فعاليتهايي است که در رشته شيمي در سطح کارشناسي ارائه مي گردد. رشته شيمي داراي دو بخش علم شيمي و صنايع شيمي است که علم شيمي به عنوان يکي از علوم پايه زير بناي علوم مختلفي همچون بيولوژي، بيوتکنولوژي، پزشکي، دندانپزشکي، داروسازي ورشته هاي متعدد مهندسي است. اما صنايع شيميايي عبارت است از صنايعي که در آنها واکنش شيميايي انجام مي گيرد يعني اقسام مواد اوليه تبديل به محصولات جديد مي گردد که خواص اين محصولات تا حدودي با مواد اوليه متفاوت است. رشته شيمي داراي دو گرايش محض و کاربردي است که در گرايش محض مبناي کار علم شيمي است و دانشجو درباره چهار گرايش اصلي علم شيمي که عبارتند از: شيمي آلي، معدني، تجزيه و شيمي فيزيک دروسي را مطالعه مي کند. اما در شيمي کاربردي، دروس پايه شيمي کمتر مطالعه مي شود و دانشجو يکسري از دروس مربوط به مهندسي شيمي مثل اصول صنايع شيميايي و تصفيه آب و فاضلاب را مي گذراند.
 
توانايي هاي لازم:
رشته شيمي از بين داوطلبان گروه رياضي و فيزيک و علوم تجربي دانشجو مي پذيرد. اين رشته تلفيقي از مهارتهاي ذهني و استدلالي است و اگر کسي بخواهد در اين رشته موفق گردد بايد در هر دو زمينه توانمند باشد و حتي مي توان گفت که قدرت استدلال بيش از قدرت حافظه در اين رشته اهميت دارد. دانشجوي شيمي لازم است در دروس رياضي، شيمي و فيزيک قوي باشد و رشته شيمي را دوست بدارد يعني از مطالعه درس شيمي لذت ببرد و خسته نشود.
 
موقعيت شغلي در ايران:
تعدادي از فارغ التحصيلان شيمي جذب صنايع شيميايي مختلف مثل صنايع رنگ سازي، چرم سازي، پترو شيمي، مواد غذايي، لوازم بهداشتي و آرايشي مي شوند و در بخش آزمايشگاههاي کنترل کيفيت محصولات شيميايي و يا واحد توليد آنها کار مي کنند. هر کارخانه اي که داير شود، در بخش کنترل کيفيت کالاهاي ساخته شده نياز به يک شيميست دارد. همچنين در تمام صنايع احتياج به فارغ التحصيلان شيمي داريم تا مواد اوليه را با توجه به استانداردهاي جهاني بررسي کرده و رد يا قبول بکنند. گفتني است که فارغ التحصيلان اين رشته توانايي تغيير و تبديل بر روي مواد خام را دارند و به ياري همين توانايي، تعداد زيادي از فارغ التحصيلان اين رشته کارگاهها و کارخانه هاي شيميايي کوچک و بزرگ داير کرده و در کار خود نيز موفق بوده اند.
 
درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس مشترک بين گرايشهاي شيمي :
رياضي عمومي ، فيزيک پايه، شيمي  عمومي، معادلات ديفرانسيل، شيمي آلي، شيمي تجزيه، شيمي تجزيه دستگاهي، شيمي فيزيک، شيمي معدني، زبان تخصصي شيمي، کاربرد طيف سنجي در شيمي آلي، جداسازي و شناسايي ترکيبات آلي، مباني کامپيوتر و برنامه نويسي، روش استفاده از متون علمي شيمي.
 
دروس تخصصي گرايش شيمي محض:
اصول صنايع شيميايي، شيمي آلي فلزي، مباني شيمي کوانتومي، کارگاه يا شيشه گري، گرافيک و نقشه خواني، شيمي فيزيک آلي، طيف سنج مولکولي.
 
دروس تخصصي گرايش شيمي کاربردي:
کارگاه يا شيشه گري، گرافيک و نقشه خواني، اصول محاسبات شيمي صنعتي، شيمي صنعتي، کارآموزي تابستاني، گزارش نويسي و سمينار، اصول تصفيه آب و پسابهاي صنعتي، خوردگي فلزات. (بسياري از دروس اين رشته همراه با آزمايشگاه است.)


 زمان و نحوه اعتراض کنکوريها نسبت به سوابق تحصيلي اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : معاون اجرايي سازمان سنجش آموزش کشور زمان مراجعه داوطلبان کنکور به مناطق آموزش و پرورش براي اعتراض نسبت به سوابق تحصيلي را 5 تا 15 خردادماه اعلام کرد. 
حسين توکلي در گفتگو با مهر، افزود: قانون اعمال سوابق تحصيلي ويژه ديپلمه هاي نظام جديد آموزش متوسطه که در يکي از سالهاي تحصيلي 83-84، 84-85 ،85-86، 86-87 يا 87-88 و در يکي از رشته هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، علوم انساني و علوم ومعارف اسلامي فارغ التحصيل شده اند است و ساير افراد مشمول آن نيستند.
وي با بيان اينکه ديپلمه هاي کارودانش و فني حرفه اي مشمول اين قانون نمي شوند، گفت: منظور از سوابق تحصيلي نمرات کتبي نهايي سال سوم، دقيقا همان نمرات درج شده در ستون انتهايي کارنامه سال سوم ( تحت عنوان " نمرات کتبي نهايي سوم " ) است.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان مشمول اين قانون در صورت هرگونه اعتراض به سوابق تحصيلي خود مي توانند با در دست داشتن کارت شناسايي معتبر، اصل و کپي کارنامه فارغ التحصيلي و شماره پرونده ثبت نامي در کنکور و پرينت فرم مغايرت اطلاعات و سوابق تحصيلي به منطقه آموزش و پرورش محل فارغ التحصيلي خود مراجعه کنند.
وي اضافه کرد: داوطلباني که کارنامه فارغ التحصيلي را ندارند، مي توانند با مراجعه به مراکز پيش دانشگاهي محل تحصيل کپي کارنامه دانش آموزي را دريافت کنند و در صورت عدم دريافت از مرکز، براي دريافت کپي کارنامه راسا به منطقه آموزش و پرورش مربوطه مراجعه کنند.


 كوتاه و خواندني  

مديرکل استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران خبرداد: 
 پذيرش بدون آزمون برگزيدگان علمي در کليه مقاطع تحصيلي دانشگاه 
گروه آزمون وسنجش : مدير کل استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران پذيرش بدون آزمون دانشجو از ميان برگزيدگان علمي در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري براي ادامه تحصيل در دانشگاه تهران خبرداد.  
دکتر سيد جلال زرگر در گفت وگو با ايسنا، افزود: دانشگاه تهران براي سال تحصيلي 90-89 بر اساس آيين نامه مصوب جلسه مورخ 31 ارديبهشت 86 شوراي هدايت استعدادهاي درخشان وزارت علوم و دستور العمل هاي مصوب جلسه مورخ 28 فروردين 87 شوراي آموزشي و جلسه مورخ 8 خرداد 87 شوراي تحصيلات تکميلي دانشگاه تهران، برگزيدگان علمي را براي ادامه تحصيل در دوره هاي کارشناسي،  کارشناسي ارشد و دکتري  (D.ph)  بدون شرکت در آزمون سراسري و آزمون اختصاصي پذيرش مي کند.  
وي تصريح کرد: پذيرش متقاضيان واجد شرايط بر اساس ارزيابي سوابق علمي آنان و با اعلام نظر پرديس دانشکده، مرکز يا موسسه مربوط و گروه آموزشي ذيربط صورت مي پذيرد.   زرگر از علاقمندان خواست تا براي کسب اطلاعات بيشتر از جزئيات مقررات مربوط، شرايط و بازه زماني تعيين شده و چگونگي انجام اين امر، به متن اطلاعيه هاي دفتر استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران که در هفته دوم ارديبهشت ماه سال جاري بر روي سايت دانشگاه تهران به نشانيir.ac.ut.www     قرار مي گيرد، مراجعه کنند. 
 
وزارت بهداشت خبرداد:
مهلت انتخاب رشته دستياري تمديد نمي شود 
 گروه آزمون وسنجش : مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت در اطلاعيه اي نسبت به عدم تمديد فرصت انتخاب رشته تاکيد کرد.  
 به گزارش  مهر، مرکز سنجش آموزش پزشکي اعلام کرد: با توجه به اختلال و کندي موجود در شبکه اينترنت کشور به کليه داوطلبان سي و هفتمين دوره آزمون پذيرش دستيار که شرايط انتخاب رشته را دارند اکيدا توصيه مي شود در اسرع وقت نسبت به انتخاب رشته / محل و چاپ آن اقدام کرده و آن را به روز آخر موکول نکنند. 
وزارت بهداشت در اين اطلاعيه تاکيد کرده است با توجه به محدوديت زماني اعلام شده و عدم تمديد موعد انتخاب رشته / محل از 4 تا فردا  7 ارديبهشت ماه جاري، داوطلبان از فرصت مذکور استفاده کنند.  
علي عباسپور تهراني فرد رئيس کميسيون آموزش مجلس روز گذشته به مهر گفت: اعتراضات داوطلبان دستياري را از وزارت بهداشت پيگيري مي کنيم و با توجه به اينکه فردا  7 ارديبهشت آخرين مهلت انتخاب رشته است درصدديم از وزارت بهداشت بخواهيم به منظور شفاف سازي افکار عمومي مهلت انتخاب رشته را تمديد کند. 
 سي و هفتمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي صبح پنجشنبه 29 بهمن ماه 88 با حضور 16 هزار و 648 داوطلب در 34 حوزه امتحاني و 25 رشته تخصصي برگزار شد که وزارت بهداشت پس از بررسي اعتراضات داوطلبان اعلام کرد: در بررسي اعتراضات و شکايات برخي از داوطلبين پس از برگزاري آزمون و وارد دانستن برخي از آنها به دستور وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي سي هفتمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي ابطال و آزمون مجدد 13 اسفند برگزار شد.   
حدود 10 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته هستند و در نهايت 2400 نفر در دوره دستياري پذيرفته مي شوند. 
 
پاسخ معاون وزيربهداشت به داوطلبان معترض آزمون دستياري ;
ما به همه ابهامات به صورت شفاف پاسخ خواهيم داد
 گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در پاسخ به اعتراض جمعي از داوطلبان آزمون دستياري،  گفت: منطقي در اعتراض  داوطلبان ديده نمي شود و نبايد با شايعه پراکني وطرح مسائلي که مبناي کارشناسي ندارد و هيچ مرجع رسمي آنها را تاييد نکرده است اذهان داوطلبان را تشويش کنيم.  
دکتر محمدعلي محققي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به روند منطقي کليه فرايند آزمون مجدد سي وهفتمين دوره دستياري، اظهار کرد: در يک مجموعه رقابتي 16 هزار نفري فقط 10 درصد از داوطلبان نمرات در محدوده نمره 400 تا 500 را کسب کرده اند در حالي که سقف نمرات 600 است.  
وي افزود: قرار گرفتن اين دسته از داوطلبان در اين محدوده منطقي و قابل قبول است و درحد انتظارات نظام دانشگاهي و پزشکي کشور مي باشد، البته اين نمرات ازنظر کارشناسي و توقعات نظام آموزشي از دانش آموختگان و کارورزان نه تنها بالا نيست بلکه پايين تر هم است.   
وي با بيان اينکه سقف نمره در اين دوره از آزمون 506 بوده است که يک نفر آن را کسب کرده و سه نفر هم نمره بالاتر از 500 را داشته اند، تاکيد کرد: جمع فرهيخته اي که در اين طيف رقابتي قرار گرفته عمدتا کارورز بودند و در واقع کارنامه کسب شده نه  تنها اعجاب انگيز و غير منتظره نيست بلکه بايد به مراتب سطح رقابت در آينده فشرده تر شود.   
وي با بيان اينکه حدود 5 هزار نفر از داوطلبان نمره کمتر از 150 را کسب کرده اند، خاطر نشان کرد: اين موضوع بسيار تاسف آور و دال بر پايين بودن سطح علمي مي باشد که بايد در آينده براي ارتقاي اين بخش تلاش شود.  
محققي با اشاره به تحليل رتبه هاي صد نفر اول، گفت: توزيع دانشگاهي 100 نفر اول قابل مقايسه با دوره هاي قبل بوده و همچنين طي انطباق نمرات مرحله اول،  نمرات پيش کارورزي و وضعيت دانشگاهي داوطلبان نمرات کسب شده در اين دوره منطقي و قابل انطباق است.  
وي با اشاره به انتقاد و اعتراض جمعي از داوطلبان به اين نتايج، خاطرنشان کرد: عده اي بدون داشتن اطلاعات جنجال ايجاد کرده و موجب تشويش اذهان عمومي شده اند در حالي که يک مقدار بالاتر قرار گرفتن سطح نمرات غير عادي نمي باشد.  
وي با بيان اينکه در دوره سي و ششم 7/5 درصد از داوطلبان در محدوده نمره 400 تا 500 قرار گرفته بودند که در مقايسه با اين دوره که 10 درصد قرار گرفته اند مسئله عجيبي نمي باشد، تصريح کرد: رشد نمرات اين دوره کاملا طبيعي بوده و ما حتي بيشتر از اين انتظار داشتيم.  
 معاون آموزشي وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه ما منطقي در اين اعتراض ها نمي بينيم، خاطر نشان کرد: عموم داوطلبان طبق برنامه پيش بيني شده در حال انتخاب رشته هستند و بايد توجه داشته باشيم که اين مجموعه به آرامش نياز دارد و نبايد با شايعه پراکني وطرح مسائلي که مبناي کارشناسي ندارد و هيچ مرجع رسمي آنها را تاييد نکرده است اذهان داوطلبان را تشويش کنيم.  
وي به داوطلبان توصيه کرد: با حفظ آرامش در فرصت باقي مانده انتخاب رشته را انجام دهند و ما بارها نيز عنوان کرده ايم که اهميت انتخاب رشته از اهميت نمره اگر بيشتر نباشد کمتر نيست.  
وي با تاکيد بر اينکه به هيچ عنوان زمان پيش بيني شده براي انجام انتخاب رشته قابل تمديد نخواهد بود، اظهار کرد: طرح اکاذيب و وارد کردن اتهام محکوم و غير قابل قبول است و بحث تخلف از هر مرجعي اعلام و تاييد شود با آن برخورد مي شود و اطمينان مي دهيم هيچ متخلفي در حاشيه امن قرار نخواهد گرفت.  
محققي با بيان اينکه اين مجموعه معترض کمتر از 100 نفر هستند، اظهار کرد: تا کنون يک سوم افراد واجد شرايط به سايت مراجعه و طيف قابل توجهي از آنان انتخاب رشته انجام داده اند.   
معاون آموزشي وزارت بهداشت در خاتمه گفت وگو با ايسنا با اشاره به تحليل داوطلبان معترض براي اعتراض خود نسبت به نتايج اوليه، تاکيد کرد: اين تحليل ها مبناي علمي ندارد و مجلس نيز طي نامه اي از ما خواستار توضيح شده است که ما به همه ابهامات به صورت شفاف پاسخ خواهيم داد.  

تاريخ برگزاري کنکور کارشناسي
 فراگير پيام نور اعلام شد 
گروه آزمون وسنجش : رئيس مرکز آزمون دانشگاه پيام نور از تغيير زمان کنکور فراگير کارشناسي خبر داد گفت: آزمون نوبت بيست و يکم دوره هاي فراگير کارشناسي سال 89 در 23 گروه امتحاني صبح روز جمعه 31 ارديبهشت ماه برگزار مي شود. 
به گزارش مهر، دکتر محمد هادي امين ناجي افزود: آزمون نوبت بيست و يکم دوره هاي فراگير کارشناسي سال 89 در 23 گروه امتحاني صبح روز جمعه 31 ارديبهشت ماه و آزمونهاي نوبت نهم کارشناسي ارشد در 54 کد رشته امتحاني و نوبت دوم کارشناسي ناپيوسته (کارداني به کارشناسي) در 10 کد رشته امتحاني بعد از ظهر روز جمعه 31 ارديبهشت ماه برگزار مي شود.
وي درباره توزيع کارت اين کنکورها نيز گفت: کارتهاي ورود به جلسه آزمون از روز دوشنبه 27 ارديبهشت ماه بر روي سايت سازمان سنجش به نشاني  org.sanjesh.www   قرارمي گيرد و داوطلبان با وارد کردن اطلاعات لازم مي توانند نسبت به چاپ کارت آزمون خود اقدام کنند. 
رئيس مرکز آزمون پيام نور با اشاره به آمار ثبت نام کنندگان دوره هاي فراگير گفت: طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور حدود 135 هزار نفر در مقطع کارشناسي، 11 هزار نفر در مقطع کارداني به کارشناسي و 103 هزار نفر در مقطع ارشد در دوره هاي فراگير دانشگاه پيام نور شرکت کرده اند.
وي با عنوان اينکه نمره منفي در آزمون دوره هاي فراگير با احتساب يک چهارم نمره اعمال مي شود اظهار داشت: کليه سئوالات از منابع اعلام شده طراحي شده و در برخي از رشته ها توضيحاتي براي داوطلبان در سايت سازمان سنجش قرار داده شده است.
رئيس مرکز آزمون پيام نور افزود: امسال ظرفيت پذيرش در مقطع کارشناسي بين 30 تا 35 نفر در هر رشته محل متغير است. ظرفيت پذيرش در مقطع کارشناسي ارشد نيز بين 10 تا 20 نفر به شکل متغير در هر رشته محل است.
دکتر امين ناجي با اشاره به مکان برگزاري آزمون دوره هاي فراگير گفت: مکان برگزاري آزمون علاوه بر اينکه مانند دوره هاي قبل در ساختمانهاي مربوط به ساير نهادها خواهد بود در اين دوره از فضاهاي فيزيکي دانشگاه پيام نور نيز به شکل بهينه استفاده مي شود. 

معاون آموزشي وزارت علوم : 
 تسهيلا ت جديد وزارت علوم براي
نقل و انتقال دانشجويان
 گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي وزارت علوم از تدوين آيين نامه اي در راستاي اظهارات وزير علوم در خصوص تسهيل روند انتقال دانشجويان از يک دانشگاه به دانشگاه ديگر به ويژه دانشجويان دختر خبر داد و گفت: تسهيل نقل و انتقال دانشجويان يکي از سياستهاي وزارت علوم است.  
 حسين نادري منش در گفتگو با مهر با بيان اين خبر افزود: وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور در حال بررسيهاي لازم براي تسهيل نقل و انتقال دانشجويان هستند و راهکارهاي عملي آن ارزيابي مي کنند.  
وي با بيان اينکه تسهيل نقل و انتقال دانشجويان يکي از سياستهاي وزارت علوم است گفت: تلاش مي کنيم مطابق با استانداردها و رعايت شرايط دانشگاههاي مختلف بحث نقل و انتقال دانشجويان را تسريع بخشيم. 
معاون آموزشي وزارت علوم گفت: از همين رو و در راستاي صحبتهاي وزير علوم مبني بر تسهيل در روند انتقال دانشجويان به ويژه دختران، کارگروهي تشکيل شده است که جزئيات آن پس از تدوين آيين نامه اعلام مي شود.  
به گزارش مهر، کامران دانشجو وزير علوم چندي پيش در جمع تعدادي از روساي دانشگاه هاي کشور از روساي دانشگاهها درخواست کرد روند انتقال دانشجويان را به دانشگاههاي همطراز ديگر بويژه براي دانشجويان دختر و از دانشگاههاي تهران به شهرستانها را تسهيل کنند.  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه