جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/02/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3582


ميز خبر

وزير خارجه برزيل درکنفرانس خبري مشترک با متکي :
درباره ايران تحت فشار نيستيم


احمدي نژاد: با هدفمند کردن يارانه ها هيج فقيري نخواهيم داشت


تاکيد لاريجاني بر استفاده حداکثري ازديپلماسي پارلماني


متکي: گزينه معامله اورانيوم هنوز روي ميز قرار دارد


شمخاني: تا سال 90 در معرض هيچ تهاجم نظامي نيستيم


كوتاه از سياست


سرمقاله


موضع گيري دو پهلوي مدودف درقبال ايران


چاوز حضور سپاه در ونزوئلا را تکذيب کرد


 ميز خبر  

سياست هاي اوباما در قبال ايران سازنده نيست 
گروه سياسي: يک هفته نامه غربي با بررسي سياستهاي آمريکا در قبال ايران و بويژه در موضوع هسته اي، اين سياستها را به کلي ناخوشايند و غير سازنده خواند. به گزارش مهر، فارين پاليسي در مطلب خود مي نويسد: دولت اوباما در حال انجام اقدامات عليه ايران است. به رغم اينکه ايران در سالهاي گذشته توانسته با وجود تحريم ها از اين فشارها عبور کرده و برنامه هسته اي خود را ادامه دهد و علاوه بر آن سايت هسته اي ديگري را نيز در قم راه اندازي کند دولت اوباما به يکباره "سخنان زشتي" را عليه تهران ايراد کرد.اين هفته نامه در ادامه به گزارش "رابرت گيتس" وزير امور خارجه آمريکا به کاخ سفيد درباره ناکارآمد بودن سياست هاي آمريکا عليه ايران اشاره مي کند و مي نويسد : برخي کارشناسان اين گزارش را يک بيدارباش براي آمريکا تلقي مي کنند و اين در حالي است که مشاور امنيت ملي کاخ سفيد گزارش گيتس را بخشي معمولي از يک گزارش هميشگي توصيف مي کند. در اين گزارش آمده است: وقتي از گيتس درباره تفاوت هاي ميان توانايي و تسليحات سوال مي شود وي مي گويد که توانايي دولت آمريکا در قبال ايران بسيار محدودتر از توانايي تهران در پيشبرد برنامه هسته اي خود است.اين هفته نامه در تحليل خود مي نويسد: آنچه مسلم است اين است که از بين بردن برنامه هسته اي از سوي دولت اوباما هنوز روي ميز نيست.

 ابطال گذرنامه زائران حامل مواد مخدر
قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در همايش تقدير از دست اندرکاران برگزاري حج گفت: گذرنامه زائران حامل مواد مخدر براي هميشه باطل مي شود.به گزارش فارس ، طاها طاهري ديروز در همايش تقدير از دست اندرکاران برگزاري حج در امر مقابله با خروج مواد مخدر که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد ، اعلام کرد: معضل مواد مخدر در برخي از حوزه ها چهره نظام را مورد تهديد قرار داده است و مناسک حج يکي از مواقفي است که حمل مواد مخدر توسط برخي از زائران مشکل آفرين شده است.وي با اشاره به آمار رسمي افراد معتاد در کشور، تصريح کرد: آمار افراد معتاد در کاروان هاي حج و زيارت به تبع تعداد افراد معتاد جامعه معادل آمار رسمي معتادان کشور است لذا تصميم گرفته شد که با زائران حامل مواد مخدر با شدت برخورد شود. در سال گذشته حاصل اين تصميم منجر به آن شد که تنها يک نفر توانست همراه با مواد مخدر وارد عربستان شود. قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هماهنگي هاي کامل قضايي با مسئولان در امر برخورد با زائران حامل مواد مخدر يادآور شد: بايد به اين نکته نيز اشاره شود که تمام زائراني که سال گذشته به واسطه حمل مواد مخدر در مبادي پروازي کشور از خروج آنها براي انجام مناسک حج ممانعت به عمل آمد، به کلينيک هاي ترک اعتياد مراجعه کرده اند يعني سخت گيري ها در امر مبارزه با حمل مواد مخدر توسط زائران منجر به تلاش اين افراد براي بهبودي شده است.وي با اشاره به وجود قوانين سخت گيرانه در ستاد مبارزه با مواد مخدر براي برخورد با افراد حامل مواد مخدر، اظهار داشت: آنچه قانون براي اين افراد پيش بيني کرده ابطال دائمي پاسپورت است چرا که اين موضوع به حيثيت نظام بستگي دارد.طاهري خاطرنشان کرد: امسال براي کنترل بهتر و کامل تر تمام ايستگاههاي پروازي عمره به دستگاه "بادي اسنکر" مجهز شده اند تا اگر فردي مواد مخدر را بلعيده باشد نيز موفق به عبور از گيت هاي بازرسي نشود.
تاکيد ايران و عمان بر گسترش مناسبات پارلماني
گروه سياسي: در ديدار هيات گروه دوستي پارلماني ايران و عمان با رئيس مجلس شوراي عمان، بر گسترش مناسبات پارلماني دو کشور تاکيد شد.به گزارش فارس، در ديدار ديروز هيات گروه دوستي پارلماني ايران و عمان و حسين نوش آبادي سفير ايران در مسقط با رئيس مجلس شوراي عمان، دو طرف ضمن تاکيد بر گسترش روابط دوجانبه سياسي و اقتصادي، خواستار افزايش همکاري ها در زمينه مناسبات پارلماني شدند. العيسايي رئيس مجلس شوراي عمان در اين ديدار با اشاره به تاريخ و فرهنگ کهن ايران، سفر سلطان قابوس در سال گذشته به ايران را نشانه علاقه مقامات کشور عمان به گسترش روابط با جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: علاقه منديم روابط خود را علاوه بر زمينه هاي سياسي و فرهنگي در زمينه اقتصادي و پارلماني نيز گسترش دهيم. اميدوار رضايي رئيس گروه دوستي پارلماني ايران و عمان که رياست اين هيات را عهده دار است در مورد اهداف اين سفر، گفت: با توجه به روابط ممتاز تاريخي و ديرينه ايران و عمان و علاقه دو کشور بر گسترش روابط و به منظور نزديکي هر چه بيشتر مجالس دو کشور، اين سفر صورت گرفته است.

  اقامت 5 ميليون ايراني در خارج از کشور 
گروه سياسي: معاون کنسولي، پارلماني و امور ايرانيان خارج کشور وزارت خارجه از تاسيس 12 خانه ايرانيان در سراسر جهان طي سال جاري خبر داد. به گزارش مهر، حسن قشقاوي شامگاه دوشنبه در نشست شوراي ايرانيان مقيم خارج آذربايجان شرقي، افزود: در اين راستا دو خانه ايرانيان در کشورهاي ترکيه و جمهوري آذربايجان تحت نظارت نهاد نمايندگي وزارتخارجه در شمالغرب کشور به زودي راه اندازي مي شود.وي تصريح کرد: اغلب خانه هاي ايرانيان در کشورهاي غربي، آسيائي و برخي هم در افريقا تاسيس خواهد شد.قشقاوي به اهتمام دولت در جذب ايرانيان مقيم خارج و صيانت از حقوق آنان تاکيد کرد و اظهار داشت: اغلب ايرانيان مقيم خارج دلبسته نظام بوده و هر کجاي دنيا ساکن باشند سفيران هويتي ايران اسلامي در خارج از کشورند.معاون وزير خارجه با اشاره به اينکه اغلب ايرانيان در سن بازگشت به کشور قرار دارند بسترسازي و تسهيل ورود آنان به موطن اصلي خود را بسيار ضروري خواند و بر لزوم رفع بروکراسي رايج اداري در اين زمينه تاکيد کرد.به گفته قشقاوي هم اکنون پنج ميليون ايراني در خارج از کشور حضور دارند که از نظر علمي، فکري و اقتصادي قطب و پتانسيل بسيار قابل توجهي به شمار مي روند.  وي در ادامه سخنان خود به پتانسيل بالاي آذري هاي مقيم خارج از کشور در حوزه هاي اقتصادي، تجاري و بازرگاني اشاره کرد و افزود: آذربايجان شرقي قطب سرمايه گذاري در ايران بوده و لازم است با برگزاري همايش هاي تخصصي از ظرفيت آذري هاي مقيم خارج به بهترين نحو استفاده شود.معاون وزير خارجه همچنين فعال کردن ديپلماسي اقتصادي در سفارتخانه هاي ايران در کشورهاي خارجي را امري ضروري خواند.  براساس اين گزارش، اولويت راه اندازي خانه ايرانيان در آن دسته از کشورهايي است که جمهوري اسلامي ايران در آنها سفارتخانه ندارد و مردم براي طرح و پيگيري مشکلات خود در اين مناطق با موانعي روبرو هستند.همچنين اين مراکز در کشورهايي که جمعيت زيادي از اتباع ايراني در آنها ساکن هستند و يا رفت و آمد ايرانيان به آنها زياد است نيز احداث مي شود. بر اين اساس، خانه ايرانيان يک تشکل مردم نهاد و فرادولتي است که به صورت هيات امنايي اداره مي شود و اعضاي هيات امنا در هر کشور را کارشناسان، صاحبنظران و خيرين ايراني در هر کشور تشکيل مي دهند.خانه ايرانيان به عنوان يک پل ارتباطي ميان اتباع ايراني خارج از کشور و مسئولان داخل  عمل مي کند و خواسته ها و مسائل نانوشته اي که بعضا در قانون مسکوت گذاشته شده يا متولي براي آنها مشخص نشده است را مطرح کرده و پيشنهادات اجرايي خود را تا به دست آمدن نتيجه مطلوب  پيگيري مي کند. 
 رئيس ديوان عالي:کسي نمي تواند به قاضي بگويد که چگونه راي دهد 
گروه سياسي:رئيس ديوان عالي کشوربا اعلام اينکه زيربناي استقلال قوه قضائيه علم القضا» و عدالت است، اظهارکرد:هيچ کس نمي تواند به قاضي بگويد که چگونه راي بدهد يا چگونه راي ندهد. به گزارش ايلنا،آيت الله محسني گرکاني طي سخناني در جلسه هيات عمومي ديوان عالي کشور ضمن تسليت سالروز شهادت حضرت صديقه طاهره فاطمه زهرا(ع) و با توصيه به برگزاري هرچه باشکوهتر مراسم سوگواري آن حضرت، گفت:ما هرچه داريم، فقه پويا، قضاي اسلامي و مدرن، به برکت کلمات حضرت زهرا و فرزندان آن حضرت است همه احکام فقهي و مدني و جزائي ما، اصول اخلاقي و حتي زيربناي قانون اساسي، همه برگرفته از کلمات ائمه اطهار(ع) است، لذا همه ما مديون آن حضرت هستيم. وي افزود: اکنون دنيا در سراشيبي سقوط حرکت مي کند و تنها راه سعادت و سلامت، راه اسلام است که در راس آن احکام قضا قرار گرفته است. محسني گرکاني خاطرنشان کرد: احکام قضايي جلوه هاي مختلفي از قبيل امنيت اجتماعي، فکري، امنيت در جان، مال، ناموس، شغل و آبرو و امنيت شخصيت ها را دارد که وقتي همه اينها را در فقه اسلامي جست وجو مي کنيم، مي بينيم اين امور، زيربناي حيات اجتماعي است و متولي اين امور،قضات محترم هستيد. رئيس ديوان عالي کشور با تاکيد بر اهميت مساله استقلال قضات گفت: مجموعه قضات شاغل دادگستري به طور اعم مستقل هستند و اين مساله فقط در مورد قضات مطرح است. اين مساله، به معني استقلال قاضي در صدور راي است و هيچ کس نمي تواند به قاضي بگويد که چگونه راي بدهد يا چگونه راي ندهد. محسني گرکاني تصريح کرد: اگر قاضي در مساله اي، به حق رسيد و آن را تشخيص داد، حتي اگر همه افراد به او بگويند که مصلحت نيست، بايد به حق راي بدهد. 
 انصاري: شاخص نرخ بيکاري و تورم دربرنامه پنجم مشخص نيست 
گروه سياسي: عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه مجلس علاقمند است به لحاظ اهداف کمي، برنامه پنجم توسعه شفاف تر و قابل اندازه گيري باشد، گفت: اين برنامه براي برخي شاخص هايي مثل نرخ بيکاري و تورم و ميزان نقدينگي و اين قبيل موارد در حوزه اقتصاد يا ضريب جيني ارقامي مشخص را مطرح نکرده است. جمشيد انصاري درگفتگو با مهر، با اشاره به بررسي هاي انجام گرفته درخصوص برنامه پنجم توسعه در کميسيون اقتصادي مجلس، گفت: برآورد بررسي هاي ما اين است که آنچه دولت به عنوان لايحه به مجلس تقديم کرده است از قواعد و معيارهايي که در يک قانون برنامه بايد رعايت شود ، برخوردار نيست.وي افزود: از جمله اين موارد آن است که در اين برنامه به هيچ وجه اهداف کمي بخش هاي مختلف لحاظ نشده است. مشخص نيست که رشد اقتصادي که هدف برنامه است چقدر بايد باشد؟ يا اين برنامه براي برخي شاخص هايي مثل نرخ بيکاري و تورم و ميزان نقدينگي و اين قبيل موارد در حوزه اقتصاد يا ضريب چيني ارقامي مشخص را مطرح نکرده است.عضو کميسيون اقتصادي مجلس تصريح کرد: مجلس علاقمند است به لحاظ اهداف کمي، برنامه پنجم توسعه شفاف تر و قابل اندازه گيري باشد.انصاري گفت: مطمئنا در اين بعد تغييرات جدي در مجلس اتفاق خواهد افتاد و اين تغييرات در بخش هاي ديگر تاثيرگذار است .نماينده زنجان خاطرنشان کرد: مرکز پژوهشهاي مجلس نيز گزارشي از برنامه پنجم توسعه به کميسيون ارائه کرد البته مسئولان مرکز، صرفا مشخصات برنامه را براي اعضاي کميسيون بيان کردند به عبارتي يادآور شدند که اين لايحه فاقد چه موارد و داراي چه بندهايي است. حال ما متناسب با اين گزارش بايد به دنبال رفع کاستي هاي آن باشيم.
 پرونده برنج هاي آلوده به قوه قضاييه ارسال مي شود
گروه سياسي: عضو مجمع نمايندگان استان شمالي کشور از ارسال پرونده برنج هاي آلوده به قوه قضاييه خبر داد و گفت: اين پرونده به کميسيون اصل 90 مجلس هم ارجاع خواهد شد. علي ادياني راد با اشاره پرونده برنج هاي آلوده گفت: کميسيون کشاورزي مجلس درخصوص برنج هاي آلوده گزارش خوبي تهيه کرده بود که قبل از پايان سال 88 در صحن مجلس قرائت شد و بر آلوده بودن اين برنج ها صحه گذاشت. نماينده مردم قائمشهر در مجلس با اشاره به محتواي اين گزارش تاکيد کرد: مجلس بر آلوده بودن برنج هاي وارداتي تاکيد کرد و اعلام داشت که متاسفانه مسوولين در اين زمينه کوتاهي کرده و در مبادي ورودي و نظارت بر واردات برنج کنترل مناسبي صورت نگرفته است. به گفته اين نماينده استان مازندران، برنج هاي وارداتي فاقد استاندارد لازم بوده و از نظر بهداشتي و کيفيت نيز مورد تاييد نبوده و از سطح پاييني برخوردار است. ادياني راد در گفت وگو با خانه ملت، افزود: به رغم تهيه چنين گزارشي از سوي مجلس شوراي اسلامي، وزارت بهداشت معتقد است که اين برنج ها هيچ آلودگي نداشته و استانداردهاي لازم بين المللي را دارا هستند. وي گفت: نمايندگان سه استان شمالي کشور و همچنين مجلس شوراي اسلامي در حال حاضر منتظر جمع بندي نهايي پرونده برنج هاي آلوده از سوي کميسيون کشاورزي مجلس هستند و قطعا اين پرونده پس از آماده شدن در اختيار قوه قضاييه قرار مي گيرد تا با خاطيان واردکننده برنج هاي آلوده برخورد شود.  نماينده قائمشهر و سوادکوه با اشاره به وظيفه کميسيون اصل 90 مجلس که رسيدگي به شکايات طرز کار سه قوه را برعهده دارد، گفت: اين ظرفيت وجود دارد تا پرونده برنج هاي آلوده به کميسيون اصل 90 مجلس هم ارسال شود تا به طرز کار دستگاه هاي مسئول در اين زمينه و کوتاهي هاي صورت گرفته رسيدگي شود.ادياني تاکيد کرد: بايد از گزارش کميسيون کشاورزي مجلس که صادقانه و با کار کارشناسي آن را تهيه کرد و به اطلاع عموم رساند، دفاع کرد و توجه داشت که اين گزارش مورد احترام مجلس و مورد قبول نمايندگان است و بايد مورد استناد واقع شده و با خاطيان و مقصرين برخورد جدي مي شود. 
 تهيه دستورالعمل نقل و انتقال قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح
گروه سياسي: معاون نظارت و بازرسي سازمان قضايي نيروهاي مسلح از تهيه دستورالعمل نقل و انتقال قضات اين سازمان خبر داد و افزود: اين دستورالعمل پس از بازبيني به زودي جهت تصويب در اختيار رياست محترم سازمان و شوراي معاونين قرار مي گيرد.به گزارش روابط عمومي سازمان قضايي نيروهاي مسلح، محمود صفري در سومين همايش سراسري قضات اين سازمان، گفت: با توجه به جايگاه بالاي مردم در نظام اسلامي بايد در رابطه با رسيدگي به شکايت مردم، نهايت تلاش بکار گرفته شود و وقت بيشتري جهت پاسخ گويي به مردم اختصاص يابد; چون موجب اعتماد عمومي مي شود. وي با تاکيد بر اين که احکام بايد جنبه بازدارندگي و پيشگيرانه داشته باشد، تصريح کرد: نگاه قضات در رسيدگي ها مي بايست پيشگيرانه، هدفمند و قانونمدار باشد، چراکه دستورات قضايي قضات در جامعه نيروهاي مسلح زود اثر مي گذارد و يک حکم ضعيف مي تواند باعث مخدوش شدن نظم و انضباط در نيروهاي مسلح شود. معاون نظارت و بازرسي سازمان قضايي همچنين بر توجه به جمع آوري دلايل قبل از احضار و جلب، پرهيز جدي از بازداشت افراد جهت تحصيل دليل، دقت و هوشياري لازم در رسيدگي به شکايات مغرضانه، واگذار نکردن کار قضا به کارکنان اداري ، پاسخگويي مناسب به مراجعين و تسريع در پاسخ به گزارش هاي مردمي و نهادهاي نظارتي تاکيد کرد. صفري با اعلام اين که هر ساله نيمي از قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح مورد ارزيابي قرار مي گيرند، تصريح کرد: بخشي از ارزيابي هايي که در مرکز به صورت ثابت انجام مي شد قرار است به صورت محيطي و در حين بازرسي ها صورت گيرد و شاخص هايي که در ارزيابي و ارزشيابي قضات مدنظر قرار مي گيرد عبارت است از "کيفيت و کميت کار قضايي "، "رفتار شغلي " و "رعايت اصول اخلاقي و اعتقادي ". وي افزود: در بازرسي هايي قضايي براي اطلاع از عملکرد قضات، تعدادي پرونده مشخص و با شاخص هاي ابلاغي تطبيق داده مي شود که يکي از اين شاخص ها ميزان نظارت قضات بر مديران دفاتر است. معاون سازمان قضايي نيروهاي مسلح بازرسي از دفاتر شعب دادسرا و دادگاه را يکي از اولويت هاي معاونت نظارت و بازرسي در سال جاري برشمرد و اضافه کرد: اين بازرسي در 6 محور و با 26 شاخص صورت مي گيرد که اقدام به موقع در انجام دستورات قضايي، تعيين وقت، رعايت آيين نگارش، بررسي آمار پرونده ها از جهت دقت و صحت، بررسي نامه هاي وارده از جهت اقدام به موقع و طبق دستور قاضي، برگ شماري و صحافي اوراق، بررسي بايگاني پرونده هاي موقت و وضعيت عمومي شعب مهمترين شاخص ها است. صفري همچنين از تهيه دستورالعمل نقل و انتقال قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح خبر داد و افزود: اين دستورالعمل پس از بازبيني به زودي جهت تصويب در اختيار رياست سازمان و شوراي معاونين قرار مي گيرد.  وي تاکيد کرد: با توجه به محدوديت ها  و مشکلاتي که در زمينه نقل و انتقال قضات وجود دارد تمام درخواست ها امسال به صورت يکپارچه بررسي و تا آنجا که ممکن است جابه جايي هاي ضروري انجام مي شود. معاون سازمان قضايي نيروهاي مسلح ادامه داد: نقل و انتقالات براساس کمبود بخش ها و تامين نفرات مورد نياز صورت مي پذيرد و در مرحله بعد اولويت با کساني است که دچار مشکلات عديده اي هستند و اين انتقالات بر اساس امتياز بندي قضات انجام مي شود. 


  وزير خارجه برزيل درکنفرانس خبري مشترک با متکي :
 درباره ايران تحت فشار نيستيم 

گروه سياسي:وزير امور خارجه برزيل با اشاره به اينکه  کشور ش در مقابل هيچ قدرتي تحت فشار قرار نمي گيرد، گفت: اگر هم فشاري براي رابطه با ايران وارد شود موثر نخواهد بود. به گزارش مهر، سلسيو آموريم ديروز بعد از ديدار با منوچهر متکي و اعلام نتايج ملاقاتش با وي در يک نشست خبري در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درباره فشارهاي غرب به برزيل براي انجام نشدن سفر رئيس جمهور اين کشور به ايران، تصريح کرد: ما از جانب هيچ کشوري براي اينکه آقاي لولا داسيلوا به ايران سفر نکند تحت فشار قرار نمي گيريم چون برزيل کشوري نيست که در مقابل اين فشارها به زانو درآيد.وي ادامه داد: برزيل بر اساس فکر خودش عمل مي کند و کشورهاي ديگر مي دانند برزيل گزينه خوبي براي ارتباطات با ايران است.وزير امور خارجه برزيل افزود: برزيل در رابطه با سفر رئيس جمهورش به ايران تحت فشار قرار ندارد و اگر فشاري هم بوده موثر نبوده است.آموريم در پاسخ به سوال يک خبرنگاربرزيلي درباره توافقاتش با متکي، گفت: توافقات مختلف است و برخي از آنها نياز به مشورت هاي بيشتر دارد اما ما در حوزه ورزشي، بهداشت، مترولوژي، سرمايه گذاري، مواد معدني، علوم و فناوري، نانو و بيوتکنولوژي توافقاتي داشتيم.منوچهر متکي، وزير امور خارجه ايران نيز در پاسخ به سئوال اين خبرنگار برزيلي، اضافه کرد: روابط ايران و برزيل در دو حوزه دو جانبه و بين المللي تعريف مي شود.وي خاطر نشان کرد: هم اکنون ريل سازي هاي خوبي براي روابط صورت گرفته و قطارهمکاريهاي اين دو کشور در مسير درست و با شتاب خوبي رو به پيش حرکت مي کند.وزير امور خارجه ايران يادآور شد: دستگاه هاي اجرايي دو کشور وظيفه دارند بر اساس رهنمودهاي روساي جمهور ايران و برزيل زمينه افزايش حجم مناسبات دو کشور به 5 برابر را فراهم کنند.متکي تاکيد کرد: در حوزه بين المللي نيز برزيل در سياست خارجي ايران جايگاه منطقه اي بالايي دارد و نقش آفريني برزيل در موضوعات مختلف قابل توجه و داراي اهميت است.رئيس دستگاه ديپلماسي ايران با اشاره به حضور برزيل به عنوان عضو غير دائم شوراي امنيت، گفت: تلاش هاي برزيل براي منطبق کردن مناسبات جهاني و تصحيح روند غلط حاکم بر اين مناسبات قابل اهميت است و ايران و برزيل با تشريک مساعي نقش سازنده اي در صلح و امنيت و ارتقاي همکاريها دارند.وي اضافه کرد: محصول همکاري ايران و برزيل نه تنها به نفع دو ملت بلکه به ملت کل صحنه بين المللي خواهد بود.  وزير خارجه برزيل در پاسخ به اين پرسش که با توجه به اعلام مکرر آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر عدم انحراف برنامه هسته اي ايران، برزيل چه موضعي در اين باره اتخاذ مي کند، گفت: هر لحظه، لحظه اي است و ما آنچه را که براي ايران مي خواهيم براي برزيل هم مي خواهيم و معتقديم ايران بايد توانايي برخورداري از انرژي صلح آميز هسته اي را داشته باشد اما بايد براي اطمينان جامعه بين الملل که اين برنامه ها به سمت اهداف نظامي نرود با صراحت با آژانس صحبت شود.وزير خارجه برزيل با اشاره به برخي مشکلات اين کشور با آژانس به دليل فعاليتهاي هسته اي، خاطر نشان کرد: براي برزيل نيز شک و شبهه هايي وجود داشت و بر اين اساس بايد راه هايي پيدا کنيم که اعلام کنيم برنامه هسته اي مان انحراف ندارد و در عين حال حق خودمان را نيز حفظ کنيم.آموريم افزود: برزيل معتقد است رفتارها بايد در جهت اعتماد سازي باشد و بر همين اساس ما از تبادل اورانيوم حمايت مي کنيم و معتقديم اين کار بسيار مهم است و باعث ايجاد اطمينان براي ايران و آژانس و غرب خواهد شد.وي در خاتمه ابراز اميدواري کرد: با انعطاف طرفين در موضوع تبادل سوخت، تفاهم حاصل شود.    وزير امور خارجه ايران نيز با بيان اينکه تبادل سوخت هسته اي مي تواند محوري اعتماد ساز ميان ايران و غرب باشد، اظهار اميدواري کرد که اين توافق در آينده اي نزديک صورت گيرد.   متکي تصريح کرد: چنانچه اين اراده در همه طرف ها جدي شود مي توان مکانيزمي براي ضمانت در اين خصوص طراحي کرد تا عملياتي و اجرايي شدن تبادل سوخت در آينده نزديک را شاهد باشيم. وزير امور خارجه ايران همچنين ازسفر رئيس جمهور برزيل به تهران در هفته پاياني ارديبهشت خبر داد و گفت: وي در اجلاس سران گروه   G15  که در تهران برگزار خواهد شد، حضور مي يابد. متکي همچنين با خوب و روبه جلو توصيف کردن روابط ايران و برزيل ، يادآور شد: دو کشور در دو منطقه بسيار مهم قرار دارند و در همين راستا رايزني هايي پيرامون مسائل مختلف دارند.  وزير خارجه ايران درتشريح توافقاتش با همتاي برزيلي اش، ادامه داد: برزيل به دليل جايگاه مهمش در شوراي امنيت سازمان ملل مي تواند نقطه اتکايي براي ارتقاي جايگاه شورا در تصميم سازي هاي منطقي و عادلانه داشته باشد و  در ملاقات طولاني با وزير خارجه برزيل روابط دو جانبه مرور شد.متکي تاکيد کرد:در اين ديدار توافقات خوبي صورت گرفت و مقرر شد کميته اي ويژه روابط دوجانبه ايران و برزيل را به صورت مستمر پيگيري  و علاوه بر اين زمينه سفر رئيس جمهور به تهران را فراهم کنند.وزير امور خارجه ادامه داد: در اين ديدار همچنين آخرين تحولات روابط ايران و برزيل مورد بررسي قرار گرفت و ما معتقديم روابط دو کشور مسير درست و صحيح خود را طي مي کند.متکي با اشاره به اينکه در ديدار با وزير خارجه برزيل موضوع هسته اي ايران و تبادل سوخت مورد بررسي قرار گرفته است، تصريح کرد: اتفاق نظر داريم که تبادل سوخت مي تواند محوري اعتمادساز براي همه طرفها باشد و اگر اراده طرف ها جدي تر شود مي توان مکانيسمي که بتواند ضمانت را براي همه طرفها ايجاد کند طراحي کرد.  سلسو آموريم وزير امور خارجه برزيل نيز در اين کنفرانس خبري در رابطه با توافقات خود در تهران گفت: روابط دو کشور ايران و برزيل تقويت شده و هيات هاي تجاري خوبي تاکنون تبادل شده است و هم اکنون امکان بزرگتري براي تجارت بين دو کشور فراهم شده است.وي جمهوري اسلامي ايران را کشوري بزرگ و توسعه يافته در زمينه هاي فناوري و علمي توصيف کرد و گفت: تبادلات در اين موضوعات مي تواند بين دو کشور افزايش يابد.آموريم ادامه داد: در زمينه ورزش و به خصوص فوتبال با وزير خارجه ايران گفتگو کرديم و دو کشور مي توانند در اين موضوع همکاري کنند چرا که در جهت نزديکي دو ملت مثبت خواهد بود.وزير خارجه برزيل در رابطه با موضوع هسته اي ايران نيز اظهار کرد: موضوع هسته اي ايران نگراني برزيل را به دنبال داشته چون 7 سال به درازا کشيده و ما فکر مي کنيم اين موضوع بايد از راه مسالمت آميز تمام شود.وي ابراز اميدواري کرد که با انجام اين نوع سفرها راه حلي براي بحث هسته اي و تبادل سوخت پيدا شود.


  احمدي نژاد: با هدفمند کردن يارانه ها هيج فقيري نخواهيم داشت  

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد با اشاره به اهميت اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها اجراي اين قانون را 100 درصد به نفع جامعه کارگري دانست و اعلام کرد: با اجراي اين قانون هيچ فقيري در کشور باقي نمي ماند.به گزارش مهر، رئيس جمهور که ديروز در بيست و يکمين همايش ملي معرفي کارگران و گروه هاي کار نمونه کشورسخن مي گفت، با تاکيد بر اينکه دولت با اجراي هدفمند کردن يارانه ها 50 تا 60 ميليون ايراني را تحت حمايت و پشتيباني قرار مي دهد، اظهار کرد: منابعي که بعنوان يارانه ها پرداخت مي شود از بيت المال و متعلق به مردم است و دولت اين منابع را در اختيار مردم مي گذارد. وي با بيان اينکه همه ماموريت ما ساختن ايران است و ماموريتي بالاتر از اين وجود ندارد، خاطرنشان کرد: بايد همه هياهوها، نگاه ها و حرکت ها معطوف به ساختن ايران باشد و هر اقدام و نظر و سخني که در جهت ساختن و اعتلاي ايران نباشد فاقد ارزش است.رئيس قوه مجريه جامعه کارگري را مهمترين عرصه در خدمت، تعالي و پيشرفت کشور دانست و گفت: جامعه کارگري در داشتن افق ها و همت هاي بلند هم نمونه است و در همه عرصه ها جامعه کارگري درخط مقدم حرکت کرده اند و عليرغم همه فراز و نشيب ها و حوادثي که در طول 31 سال گذشته پيش آمد جامعه کارگري يک لحظه دست از کار و تلاش برنداشت.وي با بيان اينکه بخش عمده اي از پيشرفت کشور ما مرهون جامعه کارگري است، گفت: اگر بخواهيم کارگر نمونه انتخاب کنيم بايد حداکثر قريب به اتفاق همه جامعه کارگري را به حساب بياوريم چرا که همه نوآوري و ابتکارات آنها برآمده از تعهد، پاکي و ايمان است.احمدي نژاد در ادامه با اشاره به وضعيت پيشرفت کشور، تصريح کرد: ارزيابي ما نشان مي دهم وضعيت پيشرفت در کشور ما 3 برابر سالهاي قبل است و اساسا در سالهاي اخير رشد کشور در همه عرصه ها قابل مقايسه با دهه هاي قبل نيست و با همه اين پيشرفت و شکوفايي ها ظرفيت پيشرفت کشورمان 3 برابر وضع موجود است که بايد موانع و مشکلات را از پيش رو برداريم تا به آن برسيم.  رئيس دولت دهم در بخش ديگري از سخنانش خطاب به کارفرمايان، گفت: همه يک خانواده هستيم و همه در خدمت ساختن ايرانيم. فرهنگ ما با فرهنگ سرمايه داري و مادي غرب متفاوت است در فرهنگ ما رسيدگي به حال کارگر بالاترين عبادت است که موجب افزايش برکت کار مي شود اما در دنياي سرمايه گذاري مفهوم برکت را نمي فهمند.وي با اشاره به بخشي از عملکرد دولت در افزايش حقوق و دستمزد کارمندان، گفت: در سال 88 دولت حقوق کارگران را 22 درصد، نيروهاي نظامي را 26 درصد و ساير بخش ها را بين 20 تا 30 درصد افزايش داد. بخش عمده اي از بدهي هاي دولت هاي قبلي را به بانک مرکزي پس داد بيش از سال 87 کار عمراني انجام داد بخشي از بدهي هاي خود را به سازمان تامين اجتماعي پرداخت کرد تورم را کاهش داد و يارانه ها را هم کم نکرد با همه اين احوال مجموعه خرج دولت در سال 88 نسبت به سال 87 تنها 2 درصد اضافه شده است.احمدي نژاد ادامه داد: البته باور ما در دولت اين است که دولت حقوق بازنشستگان و کارمندان را افزايش داد خدا هم به دولت برکت داد. خزائن عالم در دست خداست برخي ها فکر مي کنند آنها روزي مردم را مي دهند.رئيس قوه مجريه در بخش ديگري از سخنانش بارديگر با انتقاد نسبت به کساني که مي گويند تنها 2 بچه کافيست، گفت: برخي ها به محض اينکه کسي 3 بچه مي آورد ناراحت مي شوند و خيال مي کنند که آنها روزي دهنده خلق خدا هستند و مي گويند 2 بچه کافيست اما به چه حقي اين قانون را مي گذارند؟ اين پيام الهي است که مي فرمايد " از ترس فقر بچه هاي خود را نکشيد ما به آنها و شما روزي مي دهيم" اين مثال، مثال وضع وجود جامعه ايران است.  وي در بخش ديگري از توصيه اش به کارفرمايان اظهار کرد: رئيس کارخانه بايد خود را پدر همه کارگرانش بداند و به حال آنها رسيدگي کند اين به کار برکت مي دهد و ماندگار مي شود آفت نمي خورد و صاحبش را دچار اضمحلال نمي کند.احمدي نژاد در ادامه با اشاره به 3 رکن اصلي يک بنگاه، خاطرنشان کرد: بنگاه، کارفرما و کارگر 3 رکن اصلي يک بنگاه اقتصادي هستند اما کسي که کارها را بالا مي برد يا انجام مي دهد کارگر است. احمدي نژاد با تاکيد بر مراعات حال کارگر، خطاب به وزارت کار، گفت: اگر مي خواهيد حوزه کارگري را مديريت کنيد بايد فضا را به گونه اي اداره کنيد تا اختلافي ايجاد نشود اگر هم ايجاد شود طوري عدالت را ايجاد کنيد که به سمت کارگر بچربد و تا مي توانيد با صلح و سازش به کار بريد و بعيد مي دانم کارگري بخواهد از مسير غلطي چيز اضافه اي از کارفرماي خود طلب کند اما مراقب باشيد برخي اظهارنظرها و برداشت ها باعث تضييع حقوق کارگران نشود.وي صيانت از نيروي کار را صيانت از بالاترين ثروت کشور دانست و گفت: دولت هم در خدمت شماست هر کاري که از دست دولت برآيد براي حمايت از جامعه کارگري انجام مي دهد که يکي از آنها حذف شرکت هاي واسطه بين کارگران و کارفرمايان بود.رئيس قوه مجريه با اعلام اينکه تقريبا در کشورغير از امور نگهداري و ساماندهي فضاي سبز و حمل و نقل ساير کارها به دست دولت انجام مي شود، گفت: بايد کاري کنيم تا استفاده از نيروي انساني توسط کارفرماها از بخش خصوصي بيرون برود. اين موضوع به دستگاه هاي دولتي آسيب زيادي وارد کرد. قوانين کار و کارگري خيلي بايد شسته و رفته باشد و حقي از کارگران نبايد ضايع شود چرا که انگيزه را در جامعه پايين مي آورد.احمدي نژاد خطاب به کل دولت گفت: موضوع سهام عدالت را حتما پيگيري خواهيم کرد و آن چند درصدي را که هنوز سهام عدالت دريافت نکرده اند از ساير بخش ها منابعش را تامين خواهيم کرد و کارگران نمونه را به شوراي علمي نخبگان معرفي مي کنيم.وي با بيان اينکه در دولت نهم بخش وسيعي از بدهي هاي دولت به تامين اجتماعي پرداخت شد، اظهار کرد: تامين اجتماعي و بانک رفاه مال کارگران است ملک و مال شخصي کسي نيست دولت هم حق ندارد يک ريال از آن بردارد و تلاش مي کنيم همه بدهي هايي را که در طول چند سال گذشته انباشت شده را به تامين اجتماعي بدهيم.


  تاکيد لاريجاني بر استفاده حداکثري ازديپلماسي پارلماني 

گروه سياسي: رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار سفير سوئيس در تهران براستفاده حداکثري از ديپلماسي پارلماني تاکيد کرد.علي لاريجاني ديروز در ديدار "ليويا لوي آگوستي" با اشاره به روند روابط دو کشور در زمينه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و تجاري آن را خوب و برخوردار از يک چارچوب تعريف شده و مبتني بر احترام متقابل توصيف کرد و گفت: هنوز ظرفيت هاي ديگري وجود دارد که در جهت گسترش مناسبات دو کشور بايد به کار گرفته شود.لاريجاني  استفاده حداکثري از ظرفيت هاي تاثيرگذار ديپلماسي پارلماني به ويژه افزايش رفت و آمدهاي پارلماني در سطوح مختلف را از ديگر راه هاي مهم گسترش و هر چه بيشتر مناسبات و همکاري هاي في ما بين دانست و با اشاره به دعوت مشترک رئيس پارلمان سوئيس و رئيس اتحاديه بين المجالس از رئيس مجلس شوراي اسلامي براي شرکت در سومين اجلاس روساي مجالس جهاني در اواخر تيرماه سال جاري در ژنو سوئيس، تصريح کرد: مجلس شوراي اسلامي ديپلماسي پارلماني را در جهت تقويت روابط و همکاري هاي سياسي و اقتصادي و فرهنگي مفيد و موثر مي داند و از آن استقبال مي کند.رئيس مجلس در بخش ديگري از سخنان خود با تقبيح برخي اقدامات ضد اسلامي دنياي غرب خاطر نشان کرد: برخي اقدامات اهانت آميز در دنياي غرب عليه دين مبين اسلام، نتيجه اي جز خشم و غضب مردم مسلمان جهان را در پي نخواهد داشت.لاريجاني در پايان از همتاي سوئيسي خود براي سفر به تهران دعوت به عمل آورد.در ادامه اين ملاقات همچنين ليويالوي آگوستي سفير سوئيس در تهران روابط کشورش با جمهوري اسلامي ايران را خوب و مبتني بر مفاهمه و احترام متقابل ارزيابي کرد و گفت: مناسبات في ما بين از پيشرفت سازنده اي برخوردار بوده است.وي در ارتباط با موضوع اهانت در برخي کشورهاي غربي به نمادها و ارزش هاي اسلامي گفت: دولت سوئيس براي آزادي اديان به عنوان يک اصل مهم و بنيادين ارزش و احترام زيادي قائل است و اقدامات ضد اسلامي و تحريک کننده مسلمانان را مردود مي داند.سفير سوئيس در ادامه با اشاره به موضوع هسته اي ايران نيز تاکيد کرد: سوئيس بر اين باور است که تمام مسائل و اختلافات بين اعضاي جامعه ملل و از جمله مسئله هسته اي ايران بايد تنها از طريق مذاکره و گفتگو حل و فصل شود.


  متکي: گزينه معامله اورانيوم هنوز روي ميز قرار دارد  

 گروه سياسي: وزير امور خارجه ايران با اعلام اينکه براي کنترل تاسيسات اتمي ايران از سوي آژانس ،هيچ گونه محدوديتي وجود ندارد، اظهار کرد: گزينه معامله اورانيوم هنوز روي ميز قرار دارد.  به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزرات امورخارجه ، منوچهر متکي در مصاحبه با خانم" گودرون هارر" خبرنگار روزنامه استاندارد اتريش که در زمان حضور متکي در وين انجام شده(روز يکشنبه)، در پاسخ به اين پرسش که "شما در کنفرانس مطبوعاتي در خصوص مذاکرات خود با وزير امور خارجه اتريش سخن گفتيد، اين مذاکرات چگونه بود؟"، اظهارکرد:"ما سخنان سازنده و مثبتي رد و بدل کرديم ، هر کدام از ما دو نفر موقعيت طرف ديگر را درک کرديم. وزير امور خارجه اتريش اولويت هاي اين کشور مبني بر مذاکرات و گزينه هاي ديپلماسي را به من گفت. ما براي همه طرف هاي درگير با اين مساله مواردي را آماده کرده ايم که مي تواند موجب اعتمادسازي شود و ملت ايران هم مي تواند براساس پاسخ آنها مطمئن شود. طبيعت سياست بين المللي امروز چنين است و اين خيابان يک طرفه نيست." متکي درپاسخ به اين پرسش که "آيا اين چيزي که گفتيد بدين معنا است که طرف ايراني هم طرحي را براي برنامه هسته اي و معامله اورانيوم دارد؟"، اظهار کرد:"اين چيزي نيست که يکباره بوجود آمده است. اين نتيجه ماه ها تلاش و رايزني با طرف هاي مختلف است." وي در پاسخ به اين سوال که "آيا کشورهاي حاشيه اي نظير ترکيه هم نقشي ايفا مي کنند؟"، خاطرنشان کرد:" کاملا، براي ما فعلا مهم است که جمع بندي ها را که نتيجه ماه ها گفت وگو و مذاکره هستند را اعلام کنيم. مذاکرات جديد مي تواند با اين هدف آغاز شوند که عملي کردن پيشنهادهاي آژانس راحت تر انجام شوند." وزير امور خارجه درپاسخ به اين پرسش که "شما معتقديد که گزينه معامله اورانيوم هنوز روي ميز قرار دارد؟"، گفت:"نه تنها من، ديگران هم اين را مي گويند و اکنون ما قصد داريم اين را کامل کنيم."متکي درپاسخ به اين سوال که "پيشنهاد شما مبني بر تبادل همزمان اورانيوم و ميله هاي سوختي کماکان اعتبار دارد؟"، خاطرنشان ساخت:" من فکر مي کنم براي اين کار راه حل جامعي پيدا شود."وي در پاسخ به اين پرسش که "آيا طرف ديگري مي تواند تضميني براي اورانيوم شما بدهد؟"، اظهار کرد: "گاهي ما دنبال کسي هستيم که چنين تعهدي را به عهده بگيرد. گاهي هم فرمولي پيدا مي کنيم که براي همه طرف ها تضمين کننده است." رئيس دستگاه ديپلماسي کشور درپاسخ به اين سوال که "شما با مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي ديدار کرديد. آيا شما درخواست هاي آژانس را داير بر رفع نگراني از برنامه هسته اي و دسترسي راحت تر آژانس به تاسيسات اتمي ايران را برآورده خواهيد کرد؟"، خاطرنشان کرد: "براي کنترل تاسيسات اتمي ايران از سوي آژانس ،هيچ گونه محدوديتي وجود ندارد." متکي در پاسخ به اين پرسش که پروتکل الحاقي مسئوليت بيشتري را متوجه دولت امضا کننده مي داند، نظر شما چيست؟ گفت:"بخش هايي که براي اعضا تعهدآور نيستند، نمي توانند به ما ديکته شوند. ما با آقاي "آمانو" توافق کرديم که در چارچوب قوانين و مقررات حرکت کنيم. درباره پروتکل الحاقي مي توان صحبت کرد. ما اين قرارداد را امضا کرده و مدت ها آن را اجرا کرده ايم ، ولي وقتي پرونده اتمي ما به شوراي امنيت سازمان ملل ارجاع شد، مجلس ما واکنش نشان داد و قانوني را تصويب کرد که دولت موظف است از آن پيروي کند."وزير امور خارجه در پاسخ به اين پرسش که "فقط يک حرکت سازنده در معامله اورانيوم مي تواند جلوي تحريم ها و مجازات هاي شوراي امنيت را بگيرد. اگر اين کار انجام نشود ، دولت شما چه اقدامي خواهد کرد؟"، خاطرنشان ساخت:"اميدواريم کشورهاي عضو شوراي امنيت دوباره دچار سياست دولت قبلي آمريکا نشوند ، ما نمي توانيم آنها را وادار به تغيير عقيده کنيم ولي مي توانيم به آنها انگيزه بدهيم تا راه هاي ديگري پيدا کنند." متکي درپاسخ به اين سوال که "اگر مناقشه با جامعه جهاني بحراني تر شود، ممکن است که ايران از قرارداد منع گسترش سلاح هاي اتمي خارج شود؟"، اظهار کرد:"نگراني ما درباره گسترش سلاح هاي اتمي نشان مي دهد که از حقوق خود در چارچوب قرارداد منع گسترش سلاح هاي اتمي دفاع مي کنيم." 


  شمخاني: تا سال 90 در معرض هيچ تهاجم نظامي نيستيم  

گروه سياسي: وزير دفاع دولت اصلاحات با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران تا آخر 1389 و آغاز سال 90 در معرض هيچ تهاجم نظامي نيست، اظهار کرد: آمريکايي ها دليل، ظرفيت و آگاهي کافي براي اقدام نظامي عليه ايران ندارند. به گزارش ايلنا، دريابان علي شمخاني که ديروز در سمينار بررسي سند وضعيت هسته اي امريکا سخن مي گفت، با بيان اين مطلب که ما در طول 30 سال گذشته مصداق اصلي آغازگر هيچ تهاجم نظامي نبوده ايم، اظهار کرد: ما نسبت به هيچ نقطه از جغرافياي پيرامون خود تفکر اشغالگري و عرضي داشته ايم. وي افزود: البته در دو موردسياست هاي ما با آمريکا همخوان است ابتدا اين که مي گويد نبايد به سلاح هسته اي دسترسي داشته باشيم ديگر اين که به کارگيري سلاح هاي هسته اي را از نظر شرعي حرام مي داريم و سپس اينکه از نظر شرعي و تجربي آغازگر هيچ تهاجم نظامي نبوده ايم و به نظر مي رسد برخي از کشورها به دنبال آن هستند تا تحت فشار قراردادن ما از اين حقيقت سو» استفاده کنند. وزير اسبق دفاع با تاکيد بر اينکه اگر به کارگيري سلاح هسته اي مناسب بود اسرائيل در جنگ 33 روزه و آمريکا در حمله به افغانستان و عراق به پيروزي مي رسيد، اظهار کرد: در دکترين نظامي ما استفاده از سلاح هسته اي هيچ جايگاهي ندارد. وي همچنين با اشاره به سند وضعيت هسته اي آمريکا، گفت: امسال چهار سند مختلف توسط وزارت دفاع آمريکا به عنوان يک اقدام دوره اي در رابطه با سلاح هاي موشکي ، فضايي و هسته اي ترسيم شده است. شمخاني افزود: سياست هسته اي که در دستور کار امروز ماست يکبار در سال 1994 و بار ديگر در سال 2001 مطرح شد واين بار با برد جديدي ارايه شده است که مي تواند از سوابق گذشته آن استفاده کرد. وي افزود: زماني که سپر موشکي آمريکا در مقابل مقاومت روسيه شکست خورد در اجلاس ژنو قرار شد که اين دو کشور از توافق استارت و ان پي آر بيرون بيايند و اين سند راهبردي را در دستور کار قرار دادند. شمخاني تاکيد کرد: اين سند ، سند ميان مدت است نه دراز مدت و سياست هسته اي آمريکا را براساس آن ترسيم کرده است. وي تصريح کرد: در رابطه با سياست صلح آميز هسته اي ايران نيزبايد گفت آنچه در ابعاد مختلف به آن دست پيدا کرده ايم کاملا جنبه منطقي دارد و نبايد از آن سو» استفاده هايي صورت مي گرفت. که متاسفانه در سند هسته اي آمريکا به آن پرداخته شده است. وزير دفاع دولت اصلاحات بابيان اينکه در بخش سند هسته اي آمريکا از اسراييل خواسته شده است که به ان پي تي بپيوندد، گفت: اين موضوع به اندازه اي مهم بود که اسراييل براساس آن در اجلاس هسته اي واشنگتن شرکت نکرد. وي همچنين با عنوان اين مطلب که سند هسته اي آمريکا با شش دستور العمل داراي مباحثي در رابطه با تهديدات و راهکارهاي بهبود سند هسته اي اين کشور است، اظهار کرد: در سند اول مقابله با رشد افقي توانمندي هسته اي در جهان مورد اشاره قرار گرفته است. شمخاني خاطرنشان کرد: البته ما نيز در اجلاس اخير که با شعار انرژي هسته اي براي همه و سلاح هسته اي براي هيچ کس برگزار شد نگاه انتقادي به اين موضوع داشتيم و پيام رهبر انقلاب نيز اشارات ظريفي به اين موضوع داشتند(نظريه بازدارندگي) . وي ادامه داد: بيانات رهبرمعظم انقلاب بر اين اساس است که علوم اتمي بايد در خدمت رفاه همگان باشد. شمخاني تاکيد کرد: به اعتقاد بنده سياست هسته اي جديد آمريکا يک فعاليت دوره اي است و هدف خاصي ندارد و مي توان آن را مبتني بر تغييرات شرايط محيطي، افزايش توانمندي ها و سياست هاي هسته اي کشورهاي جهان دانست که البته يکي از نکات آن وادار کردن اسراييل به عضويت در ان پي تي است.


 كوتاه از سياست  

  مصطفي تاج زاده تحت عمل جراحي شد 
گروه سياسي: وکيل مدافع مصطفي تاج زاده از عمل جراحي ديسک کمر موکل خود خبرداد و گفت: پس از سپري شدن دوران نقاهت، در صورت لزوم يا دستور مقام قضايي، موکل براي ادامه بازداشت، خود را به زندان معرفي مي کند. هوشنگ  پوربابايي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که مصطفي تاج زاده پنجم ارديبهشت ماه به علت عمل جراحي ديسک کمر، در يکي از بيمارستان هاي تهران بستري است، اظهار کرد: قرار بود موکلم جهت ادامه بازداشت، خود را به زندان معرفي کند، اما به دليل عمل جراحي اين کار صورت نگرفت. 
  انتخاب رئيس مجلس در نشست 4 خرداد فراکسيون اصولگرايان
گروه سياسي: عضو هيات رئيسه مجلس از برگزاري مجمع عمومي فراکسيون اصولگرايان مجلس در چهارم خردادماه و با دستور کار بررسي انتخابات هيات رئيسه مجلس براي سال سوم خبر داد. حسين سبحاني نيا در گفتگو با مهر، با اعلام اين خبر، افزود: از آنجا که انتخابات هيات رئيسه مجلس براي سال سوم، در روز چهارشنبه 5 خردادماه برگزار مي شود، مجمع عمومي فراکسيون اصولگرايان براي بررسي نهايي نظرات اعضا در اين باره روز 4 خرداد تشکيل جلسه خواهد داد.عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان مجلس با بيان اينکه بعيد است تغييرات خاصي در ترکيب هيات رئيسه مجلس در سال سوم صورت گيرد، گفت: تغييرات عمده اي نخواهيم داشت زيرا پس از سپري کردن دو سال اول، معمولا به لحاظ نوع عملکرد اعضاي هيات رئيسه و آشنايي آنها به امور محوله تغييرات زيادي شاهد نخواهيم بود.عضو هيات رئيسه مجلس يادآورشد: تا امروز تنها کانديداي رياست مجلس آقاي لاريجاني است و بعيد است اين پست کانديداي ديگري هم داشته باشد. اگرهم کسي در آينده کانديداي اين سمت باشد به لحاظ عملکرد موفق آقاي لاريجاني شانس کمي براي انتخاب شدن دارد.
   بررسي جزييات تجميع انتخابات در کميسيون شوراهاي مجلس
گروه سياسي: عضو هيات رييسه کميسيون سياست داخلي و شوراها در مجلس،گفت: جزييات طرح تجميع انتخابات هفته آتي در اين کميسيون داخلي بررسي مي شود. سيد محمد جواد ابطحي در گفت وگو با ايرنا،افزود: در جلسه يکشنبه هفته آتي کميسيون سياست داخلي و شوراها جزييات طرح تجميع انتخابات بررسي مي شود. وي اظهار داشت:  صبح دوشنبه نيز در کميسيون مشترک با حضور 13 نفر از اعضاي کميسيون شوراها و سياست داخلي،4 نفر از کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي،4 نفر از کميسيون حقوقي و قضايي و 2 نفر از کميسيون اجتماعي سه طرح با موضوع احزاب، استاني شدن انتخابات و اختيارات شوراها بررسي مي شود. عضو هيات رييسه کميسيون شوراها و سياست داخلي، ادامه داد:  سه شنبه هفته آتي وزير کشور در اين کميسيون حضور خواهد يافت تا به سئوالات نمايندگان درباره تقسيمات کشوري همچنين عزل و نصب در استانداري ها و فرمانداري ها پاسخ دهد. 
 برگزاري انتخابات هيات رييسه فراکسيون اصولگرايان درمرداد 
گروه سياسي: ولي اسماعيلي، نماينده گرمي و دشت مغان،زمان برگزاري انتخابات هيات رييسه فراکسيون اصولگرايان را اوايل مردادماه عنوان کرد. اين عضو کميسيون سياسيت داخلي و امور شوراها در گفت وگو با ايلنا ،يادآور شد:معمولا انتخابات هيات رييسه فراکسيون اصولگرايان پس از انتخابات هيات رييسه مجلس برگزار مي شود و از آنجايي که قرار است انتخابات هيات رييسه مجلس در خردادماه برگزار شود احتمالا انتخابات هيات رييسه فراکسيون در مردادماه برگزار خواهد شد و از تيرماه نيز رايزني در مورد کانديداها آغاز خواهد شد. به گفته اسماعيلي در حال حاضر 10 نفر از شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان براي عضويت در هيئت داوري به مجمع معرفي شده اند که پنج نفر از آنان انتخاب شوند. اين عضو فراکسيون اصولگرايان تاکيد کرد:وظيفه اين هيات داوري رسيدگي به اختلافاتي است که اخيرا در ميان اعضاي فراکسيون به وجود آمده است و اعتراض برخي از آنان را برانگيخته است. وي ابراز اميدواري کرد که با تشکيل اين هيات داوري اختلافات به وجود آمده در ميان اعضاي فراکسيون اصولگرايان رفع شود. 
 امکان شکايت از ميزان يارانه نقدي 
گروه سياسي: رئيس ديوان عدالت اداري با يادآوري اينکه هنوز ميزان يارانه تعيين شده براي افراد مشخص نشده است، گفت: در صورت ارائه دلايل قانوني پس از اعلام ميزان دقيق اين يارانه، امکان شکايت از آن وجود دارد.محمدجعفر منتظري در گفتگو با فارس، با اشاره به اينکه هدفمند کردن يارانه ها يک اقدام مهم و کار مشترک و سنگين قواي مقننه و مجريه است، اجراي دقيق و هوشيارانه اين موضوع را موجب جهش بزرگي براي جمهوري اسلامي ايران توصيف کرد. وي در خصوص امکان شکايت از ميزان يارانه در نظر گرفته شده براي هر فرد، گفت: بايد توجه داشت که ميزان دقيق يارانه هر فرد توسط مجلس مشخص نشده و اين کار به دولت واگذار شده است، لذا بايد تا زماني که اين ميزان مشخص مي شود صبر کرد و پس از آن اگر کسي بتواند با ادله قانوني اثبات کند که ميزان يارانه تخصيص يافته براي او خلاف قانون مصوب در اين زمينه يا قوانين مرتبط است، امکان شکايت از اين يارانه نقدي در ديوان عدالت اداري فراهم خواهد بود. منتظري در عين حال از همه مردم خواست با توجه به تلاش دولت و مجلس براي انجام يک کار بزرگ، مستندات ميزان يارانه تخصيص يافته را به دقت بررسي کرده و سپس در خصوص اعتراض تصميم گيري کنند چراکه حجم پرونده ها در اين زمينه به شدت افزايش خواهد يافت. 
 ديدار مجمع نمايندگان اردبيل با رئيس قوه مقننه
گروه سياسي: مجمع نمايندگان استان اردبيل مجلس هفته آينده با علي لاريجاني رئيس نهاد قانونگذاري کشور جلسه اي برگزار مي کنند.به گزارش فارس، مجمع نمايندگان استان اردبيل از رئيس مجلس براي حضور در اين شهرستان دعوت کرده اند که يکي از موضوعات مورد بررسي در اين جلسه، بحث دعوت مجمع نمايندگان اردبيل از رئيس قوه مقننه خواهد بود. 
 تشريح استراتژي جديد هسته اي آمريکا 
گروه سياسي: رئيس اداره پژوهشهاي مرکز تحقيقات استراتژيک، سند راهبرد هسته اي آمريکا را حاوي بازدارندگي و پيشگيري به عنوان نکته اي جديد دانست. به گزارش مهر، اميرحسين زماني نيا که ديروز در سمينار سند هسته اي آمريکا در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام سخن مي گفت با بيان اينکه دو راهبرد سابق آمريکا در زمينه مسائل هسته اي براي افکار عمومي تشريح نشده بود، گفت: اينکه راهبرد جديد بطور کامل براي جهانيان بازگو شده است گامي در جهت شفاف سازي بشمار مي رود.وي افزود: نکته جديد در اين سند تضمين امنيتي منفي است براي کشورهايي که سلاح هسته اي نداشته و عضو معاهده ان پي تي هستند.زماني نيا در توضيح اين گفته تصريح کرد: کشورهايي که فاقد سلاح هسته اي بودند نسبت به امنيت خود از دارندگان سلاح هاي هسته اي انتقاد داشتند و از همين رو آمريکا در اين سند سعي کرده است که به اين نگراني پاسخ داده و تضمين دهد که به شرط پايبندي به معاهده ان پي تي از سلاح هاي هسته اي بر عليه اين کشورها استفاده نکند.رئيس اداره پژوهش هاي مرکز تحقيقات استراتژيک در پايان گفت: اين سند سه تهديد عمده  سلاح هاي هسته اي، تروريسم هسته اي و جنگ هاي نامتقارن را نگران کننده براي جهانيان عنوان کرده است.
 احضار کاردار امارات در تهران به وزارت خارجه
گروه سياسي: کاردار سفارت امارات متحده عربي در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.به گزارش عصرايران، در پي سخنان گستاخانه وزير امور خارجه امارات مبني بر "اشغالي خواندن" جزاير سه گانه ايراني ، وزارت امور خارجه ايران با احضار کاردار سفارت امارات در تهران (در غياب سفير) ، نسبت به اين مواضع غيرمسوولانه به وي هشدار داد.وزارت خارجه ايران همچنين از کاردار امارات خواست مراتب نارضايتي ايران از اين قبيل اظهارات نسنجيده را به اطلاع مقامات ابوظبي برساند.وزارت خارجه همچنين بر مالکيت ابدي ايران بر جزاير سه گانه تاکيد کرده و تصريح داشته که حاضر نيست در اين باره تسليم اماراتي ها شده ، موضوع تماميت ارضي کشور را به دادگاه هاي بين المللي بسپارد. 
 آماده  شدن  گزارش تفريغ بودجه 87  تا  دو ماه ديگر
گروه سياسي: يک عضو کميسيون برنامه و بودجه از آماده نبودن گزارش تفريغ بودجه 87 براي قرائت در صحن علني مجلس خبر داد و پيش بيني کرد که اين گزارش ظرف يک تا دو ماه آينده تنظيم نهايي شود. محمد کريم شهرزاد در گفت و گو با ايلنا، گفت:کميته اجتماعي مجلس بر اساس وظيفه قانوني خود برخي از دستگاه هاي مختلف کشور را در ارتباط با تفريغ بودجه 87 دعوت و با آنان به گفت و گو پرداخت. اين عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس در ادامه خاطرنشان کرد:با دعوت از اين دستگاه ها در ارتباط با بودجه آن ها و همچنين مشکلات موجودصحبت و گفت و گو شد. به گفته وي دستگاه هايي همچون آموزش و پرورش،رسانه ملي،تربيت بدني و سلامت از زير مجموعه هاي کميته اجتماعي مجلس در ارتباط با گزارش تفريغ بودجه 87هستند. شهرزاد يادآور شد:گزارش تفريغ بودجه 87 هنوز براي قرائت نهايي آماده نشده است و نياز به تنظيماتي دارد. اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه هنوز اعضاي کميسيون برنامه و بودجه پيشنهاداتي در مورد اين گزارش دارند ،گفت:تصور مي کنم گزارش تفريغ بودجه 87ظرف يک تا دو ماه آينده آماده شود. 


 سرمقاله 

  تجمل گرايي آفات اجتماعي
تجمل و تجمل گرايي از مقولاتي است که به نظر مي رسد با شتابي فراوان زندگي اجتماعي ايران را در مي نوردد و به تدريج به عنوان معضلي اجتماعي و اقتصادي پيامدهاي زيان بار خويش را در سطح جامعه بر جا مي گذارد.در واقع از هر نگاهي که به علل پديد آمدن شيوع تجمل گرايي در جامعه نگريسته مي شود يعني چه آن را ناشي از علل بومي ومشکلات چند لايه داخلي انگاشته و يا چه آن را در پرتو تحولات جهاني و رواج جهاني سازي و غلطيدن جامعه ايراني در مسير سرمايه داري جهاني نگاه کنيم ،امري چندان خوشايند براي کشوري همانند ما که در حال طي کردن گام هاي از اقتصادي سنتي به اقتصادي تحول يافته و پيشرفته است، نيست.با نگاهي به سطوح نيازي به نيکي در مي يابيم که زندگي تجملي با زندگي ضروري و زندگي رفاهي فاصله بسياري دارد.حرکت به سوي زندگي تجملي بيشتر با رويکردي مصرف گرايانه و با گذر از مفاهيم توليدي صورت مي گيرد.يعني نگاه تجملي با عبور از انديشه هاي توليد گرايانه در جامعه صرفا به مصرف تجملي و مصرف بي رويه توجه مي کند.حال اينکه با مقايسه سطوح توليدي جامعه با کشورهاي اروپايي اين واقعيت به درستي دريافته مي شود که اصولا اگرچه اين جوامع داراي رفاه کامل است و گرايشاتي به زندگي تجملي نيز دارند اما امر مهم يعني توليد بسيار بالاي اين جوامع و فرهنگ توليدي آنها نيز بايد همپاي آن فرهنگ ديده شود.در حالي که جامعه ما و شيوع فرهنگ تجمل گرايي در نبود فرهنگ توليدي صورت مي گيرد.يعني گرايش صرف به مصرف و مصرف زدگي تجملي بدون نگاه به سطوح رفاهي ميانگين متوسط جامعه. واقعياتي همانند قرارگرفتن ايرانيان در شمار مصرف گراترين مردم جهان،سرانه زياد مصرف کالاهاي اساسي در جامعه،يارانه هاي گسترده،مصرف  يک سوم مواد آرايشي خاورميانه در ايران ،تراز منفي صادرات و واردات کشور و دهها واقعيت ديگر گوشه اي از مجموعه اي چندگانه است که با رواج تجمل گرايي در جامعه و کشورما مرتبط است.حال اين پديده  نامطلوب از ديد متون ديني و فرهنگ ايراني همچنان با سرعتي شگرف به پيش مي رود و پيامدهاي منفي آن همانند وابستگي بيشتر به واردات کالاهاي خارجي ،مصرف گرايي بيشتر و ده ها پيامد اجتماعي ،اقتصادي و رواني در جامعه آشکارتر مي شود.اما امري که با گذشت سال ها همچنان با کم توجهي بدان نگريسته مي شود ،غفلت از برنامه اي مدون براي کاهش موج گريبانگير تجمل گرايي در جامعه است.در اين راستا چنانچه نگاهي به علل آن داشته باشيم دولت و نهادها و سازمان هاي تابع آن مي توانند نقش موثرتري در اصلاح نرم افزاري اين عادت داشته باشند.به طور مثال رسانه اي همانند تلويزيون با ابعاد تاثيرگذاري چندگانه مي تواند با توجه بيشتر به واقعيات جامعه و پرهيز از نمايش رفتارهاي کليشه اي و تجملات اقليتي چند درصدي جامعه احساس کمبود و نياز به تجملات را در سطوح مياني و پاييني دهک هاي جامعه باعث نشود.به علاوه در اين حال آيا به راستي دولت به عنوان تصميم گيرنده اصلي در چند سال گذشته توانسته است گام هايي در راستاي کاهش سيل بنيان برافکن تجمل خواهي و تجمل گرايي بردارد و يا اينکه اين موج مي رود که کشور ما را با دور کردن از فرهنگ توليدي در شمار ملت هايي قرار دهد که بدون فرهنگ نهادينه شده توليدي، فرهنگ تجملاتي و مصرف گرايي عظيمي را فقط از قبل منابع ملي خود همانند ثروت نفت پيگيري مي کنند.


 موضع گيري دو پهلوي مدودف درقبال ايران 

گروه سياسي: رئيس جمهوري روسيه ضمن متهم کردن ايران به رفتار غير مسئولانه در عين حال اذعان کرد که تحريم ها هميشه نتيجه بخش نيست. به گزارش مهر به نقل از سايت اينترنتي "کانال اخبار آسيا"، ديميتري مدودف در گفتگو با تلويزيون دانمارک ايران را به رفتار "غير مسئولانه" متهم کرد و گفت: اگر تمامي ابزارها در قبال موضوع هسته اي ايران با شکست روبرو شود مسکو مي تواند از تحريم تهران حمايت کند.وي در ادامه بدون توجه به همکاري کامل ايران با آژانس به عنوان نهاد مسئول بين المللي هسته اي مدعي شد: ايران هنوز خويشتنداري لازم را از خود نشان نمي دهد و کاملا غير مسئولانه عمل مي کند که البته اين واقعيتي درناک است که در صورت ادامه اين وضعيت ما نمي توانيم هيچ گزينه اي از جمله تحريمها را کنار بگذاريم.رئيس جمهوري روسيه در عين حال ضمن اذعان به نتيجه بخش نبودن تحريم ها مي گويد: البته تحريم ها چيز بدي هستند زيرا که آنها به ندرت جواب مي دهند اما زماني که تمامي راهها بي فايده است چرا که نه؟مدودف همچنين به روابط کشورش با ديگر کشورها اشاره کرد و افزود: روسيه اکنون يک چهره خندان را از خود به نمايش مي گذارد و چنگ و دندان هم نشان نمي دهد، اما انتظار چهره خنداني هم از سوي ديگران دارد.


 چاوز حضور سپاه در ونزوئلا را تکذيب کرد  

گروه سياسي: رئيس جمهوري ونزوئلا حضور نيروهاي ويژه سپاه پاسداران در اين کشور را تکذيب کرد. به گزارش ايلنا به نقل از بي بي سي، "هوگو چاوز" در سخنراني تلويزيوني خود محتواي گزارش اخير پنتاگون مبني بر افزايش حضور نفرات نيروي قدس سپاه پاسداران در کشور خود را به شدت تکذيب و آمريکا را به تلاش براي وارد کردن فشار بر ونزوئلا متهم کرد. بنا بر اين گزارش، هفته گذشته متن غيرمحرمانه گزارش وزارت دفاع آمريکا به کنگره اين کشور انتشار يافت که در آن ادعا شده بود که نيروي قدس در خاورميانه و شمال آفريقا کاملا حضور دارد اما سال هاي اخير شاهد افزايش حضور اين نيرو در آمريکاي لاتين، به ويژه ونزوئلا بوده ايم. چاوز در اين باره گفت: محتواي گزارش پنتاگون "کاملا جعلي" است. وي افزود: هدف آمريکا بهانه جويي براي حمله به ونزوئلا و سرنگوني دولت وي است. رئيس جمهوري ونزوئلا اين گزارش 12 صفحه اي را بي شرمانه خواند و گفت: اتهام حضور نظاميان خارجي در ونزوئلا از آن قبيل اتهام هايي است که آمريکايي ها مطرح و تکرار مي کنند تا بعدا از آن براي توجيه هر اقدام ديگري استفاده کنند. وي افزود: منظور اصلي از انتشار چنين گزارش هايي صرفا "ارعاب دولت ونزوئلا" است. وي تصريح کرد: اين گزارش به منزله تهديدي واضح توسط دولت آمريکا عليه کاراکاس آن هم با توسل به تهمت و دروغ است. هوگو چاوز که از سال 1999 ميلادي سمت رياست جمهوري ونزوئلا را در اختيار دارد، در سياست خارجي خود منتقد سرسخت آمريکا است و دولت خود را مدافع مردم ونزوئلا در برابر تهديدهاي واشنگتن مي داند. 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه