جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/02/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3582


كوتاه و خواندني


مهلت ثبت نام آزمونهاي دستياري دندانپزشکي و داروسازي تمديد شد


معرفي رشته هاي تحصيلي


پانزدهمين المپياد علمي دانشجويي کشور فردا برگزار مي شود


 كوتاه و خواندني  

با اتمام مهلت ارسال مدارک ;
تاريخ برگزاري آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي اعلام شد
 گروه آزمون وسنجش : داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد فرصت داشتند  تا ديروز 7 ارديبهشت ماه  نسبت به ارسال مدارک خود اقدام کنند و در غيراين صورت از فهرست داوطلبان حذف مي شوند.
به گزارش مهر، بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت، داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد سال 90-89   که طي مهلت تعيين شده موفق به ارسال مدارک خود نشده اند  از فهرست داوطلبان حذف شده و مجاز به شرکت در آزمون نخواهند بود. بر اساس اين گزارش ، حدود 50 هزار نفر در آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي ثبت نام کرده اند. آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي در کليه رشته ها در روزهاي 27 و 28 خردادماه سال 89 در 51 رشته و 24 شهر برگزار مي شود .

معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي خبرداد :
واحدهاي جامع و بزرگ، رشته هاي کارشناسي ارشد را توسعه دهند
گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: واحدهاي جامع و بسيار بزرگ رشته هاي کارشناسي ارشد را توسعه دهند به طوري که روز به روز نياز به رشته هاي ارشد بيشتر احساس مي شود.
به گزارش ايسنا - منطقه کوير، دکتر حسينچي در نشست اعضاي هيات رييسه واحد کرمان، افزود: با ايجاد رشته هاي کارشناسي ارشد و دکتري مي توان به جلوگيري از سير مهاجرت داوطلبان به ساير کشورها اشاره کرد.وي به اتفاق مديرکل سنجش و نظارت سازمان مرکزي و دبير منطقه هفت از گلخانه آموزشي و تحقيقاتي اين دانشگاه بازديد کرد.
معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي در حاشيه بازديد از واحد کرمان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي در حال رشد و پيشرفت است و جا دارد از خدمات شايسته مسوولان اين واحد دانشگاهي تقدير کرد.
 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکي لرستان خبرداد:
راه اندازي رشته کارشناسي ارشد پرستاري در دانشگاه 
گروه آزمون وسنجش : سرپرست دانشگاه علوم پزشکي لرستان از راه اندازي رشته کارشناسي ارشد پرستاري در اين دانشگاه خبرداد.
دکترشيخ آزادي در گفت وگو با ايسنا -منطقه لرستان، افزود: در سالي که به فرموده مقام عظماي ولايت به سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاري شده با راه اندازي رشته کارشناسي ارشد پرستاري در اين دانشگاه موافقت شده است.
وي بيان کرد: با مساعدت و توجهات ويژه وزيربهداشت و معاون آموزشي وزارتخانه به استناد راي صادره در جلسه شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور با راه اندازي رشته پرستاري مراقبت هاي ويژه در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته با ظرفيت 4 نفر موافقت به شد.  سرپرست دانشگاه علوم پزشکي لرستان يادآور شد: رسيدن به اين مهم افتخاري بزرگ براي جامعه فرهيخته دانشگاهي استان بوده و گام ارزشمند ديگري در راستاي محروميت زدايي لرستان است . 

معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران اهواز خبرداد:
برگزاري "هفته آموزش" در دانشگاه براي نخستين  بار
گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران اهواز گفت: "هفته آموزش" به استناد مصوبه سي و هفتمين نشست معاونان آموزشي دانشگاه ها در سال 1387 در اهواز، امسال براي نخستين بار در اين دانشگاه برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا - منطقه خوزستان، دکترمحمد علي فيروزي اظهارداشت: هفته آموزش از 11 تا 15 ارديبهشت ماه در اين دانشگاه برگزار مي شود.
وي هدف از نام گذاري يک هفته به عنوان "هفته آموزش" و برگزاري مراسم در آن ايام را تاکيد بر آموزش کيفي و اعتقاد به اصل ارتباط متقابل آموزش و پژوهش عنوان کرد و افزود: آموزش است که پژوهشگر خوب تربيت مي کند و متقابلا، پژوهش هاي خوب، سطح آموزش مراکز آموزشي را در حوزه کلاس، درس، کارگاه و آزمايشگاه ارتقا مي دهد.
معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران اهواز با اشاره به جلسات هماهنگي که تاکنون براي برگزاري هفته آموزش تشکيل شده است، اظهار داشت: در اين هفته سمينارهاي متنوع پيرامون مسائل آموزشي، با حضور اساتيد مرتبط برگزار مي شود.
فيروزي گفت: همچنين سه شنبه 13ارديبهشت ماه، طي مراسم با شکوهي با حضور مسئولان استان،20 نفر از اساتيد که سال گذشته به افتخار بازنشستگي نائل آمدند، تجليل مي شوند.  وي يادآور شد: در ديگر روزهاي هفته آموزش، به تناسب، در دانشکده ها سمينارهاي آموزشي ارائه و از متخصصان امر آموزش و استادان پيشکسوت در رشته هاي تخصصي مختلف استفاده مي شود.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي بردسکن خبرداد:
ارتقاي اين دانشگاه از مرکز به واحد مستقل دانشگاهي
گروه آزمون وسنجش : رييس دانشگاه آزاد اسلامي بردسکن گفت: توسعه امکانات آموزشي، خوابگاهي، رفاهي و گسترش رشته ها از اولويت هاي کاري دانشگاه آزاد اسلامي اين واحد در سال 89 خواهد بود.
به گزارش ايسنا - منطقه خراسان - علي اصغر محمدي از برگزاري کنکور سراسري دانشگاه آزاد در تير ماه و پذيرش 5 رشته کارشناسي و کارداني در مهر ماه براي اولين بار در اين شهرستان خبرداد و گفت: پس از سال ها تلاش و پيگيري دانشگاه آزاد اسلامي بردسکن از مرکز به واحد مستقل دانشگاهي ارتقا يافت و در اسفند ماه سال گذشته مجموعه آموزشي اين دانشگاه با حضور دکتر جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي کشور افتتاح شد.
وي با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان سال همت مضاعف و کار مضاعف، گفت: اولويت دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسکن در سال جاري توسعه کمي و کيفي دانشگاه توسعه بخش هاي خوابگاهي، امکانات رفاهي و آموزشي و گسترش رشته ها مي باشد.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسکن افزود: در حال حاضر اين واحد مستقل دانشگاهي 18 رشته دانشگاهي در مقطع کارداني و کارشناسي دارد و 800 دانشجو دختر و پسر از اقصي نقاط کشور در اين واحد دانشگاهي مشغول به تحصيل هستند.
وي تصريح کرد: در حال حاضر تسهيلات ارائه شده به دانشجويان شامل وام وزارت علوم مي باشد که بازپرداخت آن پس از فراغت تحصيل است، همچنين وام هاي صندوق رفاه دانشجويي به صورت کوتاه مدت يک ساله و دو ساله است و از لحاظ پرداخت آن مشکلي وجود ندارد.  رييس دانشگاه آزاد بردسکن از برگزاري مراسم تجليل از خيرين و هيات موسس دانشگاه و بزرگداشت از چهره هاي ماندگار و اساتيد فرهيخته اين شهرستان طي يک ماه آينده خبر داد.

معاون دانشگاه علوم پزشکي همدان گفت :
همدان شرايط جذب توريست علمي را دارد
 گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي همدان از اعطاي مجوز دانشکده داروسازي همدان براي پذيرش دانشجو براي مهر ماه امسال خبر داد.
به گزارش ايسنا در همدان، دکتر مهناز ياونگي در جمع خبرنگاران افزود: مهرماه امسال 20 دانشجوي داروسازي از طريق آزمون سراسري در اين دانشگاه پذيرفته مي شوند و با انتقال دانشجويان خارج از کشور به اين دانشگاه تعداد دانشجويان حداکثر به 25 نفر مي رسد.
وي خاطرنشان کرد: اساتيد مورد نياز جذب شده اند و تجهيزات و فضاي فيزيکي مورد نياز نيز فراهم شده است. ياونگي درباره تعادل تعداد دانشجويان و بازار کار نيز گفت: دانشگاهها صرفا براي پاسخ به نيازهاي بومي هر منطقه اقدام به جذب دانشجو نمي کنند اما نيروهاي بومي راحت تر جذب بازار کار مي شوند و نيروهاي غير بومي غالبا به استانهاي خود باز مي گردند.
وي اضافه کرد: شرايط جذب توريست علمي با توجه به رشته هايي که در دانشگاه علوم پزشکي همدان در حال تاسيس هستند فراهم مي شود.

معرفي 34 فرآيند برتر آموزش علوم پزشکي در جشنواره شهيدمطهري
گروه آزمون وسنجش :سومين دوره جشنواره شهيد مطهري همزمان با بزرگداشت روز معلم با معرفي برترين فرآيندهاي آموزشي علوم پزشکي در 12 ارديبهشت ماه جاري برگزار مي شود.
  به گزارش مهر، هدف از اين جشنواره بهبود فرآيندهاي آموزش پزشکي، مشاوره و ارتقاي سطح تحصيلي، ارتقاي مراکز آموزشي است و اين دوره با معرفي 34 فرآيند برتر آموزشي در دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار خواهد شد.
جشنواره آموزشي شهيد مطهري اهداف متعددي را در بر دارد که از آن جمله مي توان به تجليل و تکريم اساتيد عرصه آموزش پزشکي و شناسايي و معرفي فرآيندهاي آموزشي مطلوب کشوري، دانشگاهي و همچنين نوآوري ، ابداع و معرفي فرآيند هاي جديد به منظور ارتقا» آموزش پزشکي اشاره کرد.
اين دوره از جشنواره شهيدمطهري با شعار "دانش پژوهي آموزشي مبناي تعالي" در محل همايش هاي بين المللي رازي برگزار خواهد شد.
 
آغاز توزيع کارت  و زمان برگزاري آزمون
حوزه هاي  علميه  اعلا م شد 
   گروه آزمون وسنجش :  فارغ التحصيل دکتري و 600 فارغ التحصيل مقطع کارشناسي ارشد براي تحصيل در حوزه هاي علميه ثبت نام کردند.
مدير پذيرش مرکز مديريت حوزه علميه قم در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر گفت: از سه هزار فارغ التحصيل مراکز آموزش عالي که براي تحصيل در حوزه هاي علميه ثبت نام کرده اند 10 نفرداراي مدرک دکتري، 600 نفرداراي مدرک کارشناسي ارشد و دو هزار و 390 نفر داراي مدرک کارشناسي و کارداني هستند.
حجت الاسلام غيبي افزود: فارغ التحصيلان مراکز آموزش عالي و حافظان کل قران و نهج البلاغه از شرکت در آزمون ورودي معاف هستند ولي بقيه ثبت نام کنندگان بايد در آزمون ورودي شرکت کنند. آزمون ورودي نيز روز جمعه 10 ارديبهشت در 43 نقطه کشور برگزار مي شود.  وي افزود: کارت ورود به جلسه آزمون ازامروز از طريق پايگاه اطلاع رساني معاونت آموزش به آدرس com.qom-eh  zhow.www براساس رمز کارت اعتباري دريافت شده توزيع خواهد شد. منابع آزمون نيز در دفترچه راهنماي پذيرش اعلام شده است.
 
اعطاي اولين رتبه علمي به نشريات تخصصي حوزه
گروه آزمون وسنجش : مدير کل پژوهشي مرکز مديريت حوزه علميه قم گفت: اولين رتبه علمي نشريات تخصصي حوزه به نشريه تخصصي قرآن پژوهي به صاحب امتيازي انجمن قرآن علمي قرآن پژوهان با رتبه علمي پژوهشي اعطا شد.
حجت الاسلام رفيعي در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر گفت: کميسيون نشريات شوراي اعطاي مجوزها و امتيازات حوزه علميه پس از نهايي شدن آيين نامه اعطاي مجوز به نشريات تخصصي حوزه به نشريه علمي پژوهشي "قرآن پژوهي" مجوز اعطا کرد و اعطاي مجوز به دو نشريه تخصصي تاريخ و روانشناسي در دستور کار اين شورا قرار گرفت.
وي افزود: با اعطاي اين مجوز، نشريات تخصصي حوزه داراي شرايط مشابه با نشريات تخصصي مراکز آموزش عالي شده و تمامي امتيازات علمي مرتبط با انتشار مقاله در نشريات تخصصي به صاحبان آثار منتشر شده در اين مجلات تعلق خواهد گرفت.
حجت الاسلام رفيعي افزود: آيين نامه اعطاي مجوز فعاليت پژوهشي در کميسيون واحدهاي پژوهشي در دست تدوين است و با تعيين حجت الاسلام حقي به عنوان دبير کميسيون نظريه پردازي علمي به زودي اين کميسيون نيز تشکيل جلسه خواهد داد.


 مهلت ثبت نام آزمونهاي دستياري دندانپزشکي و داروسازي تمديد شد  

گروه آزمون وسنجش : مهلت ثبت نام اينترنتي آزمونهاي پذيرش دستيار تخصصي در رشته هاي دندانپزشکي و داروسازي به ترتيب تا ساعت 24 امروز هشتم وجمعه  دهم ارديبهشت ماه از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي تمديد شد.
به گزارش مهر، داوطلبان با ورود به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت به نشاني  www.sanjeshp.irمي توانند در فرصت اعلام شده نسبت به ويرايش اطلاعات خود در اين دو آزمون اقدام کنند.  مهلت ثبت نام بيست و چهارمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي در رشته هاي دندانپزشکي تا آخر امروز 8  ارديبهشت ماه و مهلت ثبت نام بيست و دومين دوره امتحانات پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي (D.Ph  ) و دستياري داروسازي نيز تا 10 ارديبهشت ماه تمديد شده است.  بيست و چهارمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي در رشته هاي دندانپزشکي در روز 14 مرداد ماه 89 در 10 دانشگاه علوم پزشکي و 9 رشته تخصصي برگزار مي شود.  همچنين بيست و دومين دوره امتحانات پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي (D.Ph  ) و دستياري در 6 خرداد ماه 89 در 12 رشته برگزار مي شود.


 معرفي رشته هاي تحصيلي  

 رشته باستان شناسي

موضوع اين رشته تحصيلي:
باستان شناس يک محقق است. محققي که شواهد لازم براي تحقيقات خود را از طريق بررسي،  پژوهش و کاوش در نقاط مختلف جهان که روزي محل تردد، سکونت و يا هر نوع فعاليت انساني بوده است، به دست آورده و سعي دارد تا گذشته را بر اساس يافته هاي خود بازسازي کند. باستان شناس از يک سو مسير تاريخ را تعيين مي کند و از سوي ديگر مادر تاريخ است. در واقع روشن کردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و يا مذهبي بدون مراجعه به نظر باستان شناس دشوار و يا حتي غيرممکن است. 
 
توانايي هاي لازم:
باستان شناس بايد علاقه مند به کار در طبيعت باشد. يعني اگر جواني عاشق کاوش و جستجو و کشف مجهولات و نقاط تاريک تاريخ گذشته نباشد، نمي تواند در اين رشته موفق گردد. داشتن اطلاعات مناسب در زمينه تاريخ و جغرافياي ايران و کشورهاي همسايه و همچنين تسلط به زبان انگليسي براي دانشجوي اين رشته ضروري است.
موقعيت شغلي در ايران:
در حاليکه ما تعداد قابل توجهي فارغ التحصيل باستان شناسي بيکار داريم، بسياري از آثار باستان شناسي کشور ما هنوز شناسايي و ثبت نشده است و حتي آثار ثبت شده نيز، بخوبي حفظ و يا معرفي نمي شوند. با وجود اينکه در کشور ما زمينه هاي ملي رشته باستان شناسي وجود دارد و ما داراي فرهنگ و پيشينه ي پرباري هستيم و بايد حداقل در منطقه ي خاورميانه، باستان شناسي ما حرف اول را بزند اما متاسفانه در زمينه مطالعات باستان شناسي بسيار ضعيف عمل مي کنيم. به همين دليل به داوطلبان آزمون سراسري توصيه مي شود که اگر مي خواهند وارد دانشگاه شوند تا بعد از ليسانس پول يا کار راحتي بدست بياورند، رشته باستان شناسي را انتخاب نکنند چون حداقل در سطح ليسانس موقعيت کاري اين رشته بسيار محدود مي باشد. اما اگر عاشق و شيفته ي تاريخ، تمدن و فرهنگ کشورشان هستند، بدانند که اين رشته آنها را راضي خواهد کرد.
 
درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه:
تاريخچه علم باستان شناسي، بررسي تمدنهاي باستاني از نظر قرآن کريم، جغرافياي تاريخي، اصول و مباني انسان شناسي، اسطوره شناسي، تاريخ هنر از باستان تا آغاز اسلام، حفظ آثار باستاني، اصول و مباني باستان شناسي.
 
دروس اصلي و تخصصي:
استخوان شناسي، باستان شناسي پيش از تاريخ ايران، ايران در آغاز شهرنشيني، باستان شناسي و هنر ايلام، باستان شناسي ايران در هزاره اول قبل از ميلاد، باستان شناسي و هنر ماد و هخامنشي، باستان شناسي اشکاني، باستان شناسي ساساني، باستان شناسي و هنر اسلامي، فلزکاري دوره اسلامي، باستان شناسي پيش از تاريخ بين النهرين، هنر و معماري بين النهرين در دوران تاريخي، باستان شناسي مصر باستان، باستان شناسي و هنر آسياي صغير، سکه شناسي، شناخت مهر و تابلت، تاريخ هنر نقاشي در ايران، هنر يونان و رم باستان ، حفاظت اشيا» باستاني، باستان شناسي و هنر سرزمينهاي اسلامي، سير تحول خطوط و خواندن کتيبه هاي اسلامي، کتاب آرايي، هنر خاور دور، هنر هند باستان، خواندن خطوط باستاني، تکنيک و هنر سفالگري، طراحي و ترسيم مدارک باستاني، روش کاوش، موزه داري، کاوش در محل، طبقه بندي سفال،  بررسي آثار باستاني، خواندن متون باستان شناسي، باستان شناسي و هنر قلمرو غربي اسلامي. 


 پانزدهمين المپياد علمي دانشجويي کشور فردا برگزار مي شود  

گروه آزمون وسنجش : پانزدهمين المپياد علمي - دانشجويي کشور (المپياد غير متمرکز) در رشته هاي زبان و ادبيات فارسي،  الهيات و معارف اسلامي، علوم اقتصادي، حقوق، زيست شناسي، رياضي، فيزيک، شيمي، آمار، مهندسي برق، مهندسي شيمي، مهندسي عمران، مهندسي مکانيک، مهندسي کامپيوتر، مهندسي کشاورزي و طراحي صنعتي در روزهاي 9 و 10 ارديبهشت 1389 برگزار مي شود.  به گزارش ايسنا، دکتر محمدي اقدم، معاون تحقيقات آزمون و ارزشيابي آموزشي سازمان سنجش  با اعلام اين خبر افزود: اين آزمون در مراکز قطب هاي هفتگانه (دانشگاهي علم و صنعت ايران، مازندران،  فردوسي مشهد، تبريز، اصفهان، شيراز،  شهيد باهنر کرمان و بعضي از دانشگاه هاي زير مجموعه قطب ها از قبيل دانشگاه هاي سيستان و بلوچستان، کردستان، رازي کرمانشاه،  بوعلي سيناي همدان، زنجان، محقق اردبيلي، کاشان، قم، شهيد چمران اهواز، لرستان، ايلام، اراک، شهرکرد برگزار مي شود.  وي  در خصوص تعداد شرکت کنندگان در آزمون نيمه نهايي پانزدهمين المپياد علمي - دانشجويي کشور، گفت: تعداد دانشجويان شرکت کننده در قطب يک 382 نفر،  قطب دو 291 نفر، قطب سه 226 نفر، قطب چهار 420 نفر، قطب پنج 450 نفر، قطب شش 304 نفر و قطب هفت 250 نفر مي باشد.  وي افزود: مجموعا در المپياد غير متمرکز سال جاري تعداد 2323 نفر از دانشجويان ممتاز دانشگاه هاي ايران در رشته هاي شانزده گانه المپياد به رقابت مي پردازند.  نايب رييس شوراي برنامه ريزي المپياد علمي - دانشجويي کشور اضافه کرد: پس از برگزاري آزمون و تصحيح اوراق و اعلام نتايج در قطب ها، از هر قطب يک تيم پنج نفره در 16 رشته به مرکز المپياد سازمان سنجش معرفي مي شوند تا همراه با برگزيدگان المپياد متمرکز (برگزيدگان آزمون کارشناسي ارشد يا 15 نفر اول) در مرحله نهايي در تاريخ هاي 22 تا 26 تير ماه سال 1389 در شهر تهران به رقابت بپردازند.  به گزارش ايسنا، وي افزود: همچنين در اين آزمون سوالات به صورت تشريحي توسط اعضاي کميته هاي علمي هر قطب طرح و تصحيح مي شود.  گفتني است، کارت ورود به جلسه آزمون هاي المپياد غير متمرکز، يک روز قبل از برگزاري در حوزه هاي مربوط داده مي شود. دانشجويان براي دريافت هرگونه اطلاعات به نشاني  
org.sanjesh.olympiab .www .   مراجعه کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه