جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/02/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3582

پلي آف ليگ واليبال
اولين گام مدعيان براي حضور در فينال

غلامحسين پيرواني سرمربي سابق تيم اميد:
مشکلات برطرف شود برمي گردم


علم ورزش


كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90

منصور ابراهيم زاده سرمربي ذوب آهن:
بازي هاي قبلي را فراموش کرده ايم

هفته ششم ليگ قهرمانان آسيا
استقلال و ذوب آهن به دنبال صدرنشيني


نگاه


ياد داشت


بليت جام جهاني در دستان حسن کامراني فر


  پلي آف ليگ واليبال
 اولين گام مدعيان براي حضور در فينال 

مرحله دوم پلي آف مسابقات واليبال ليگ برتر باشگاه هاي کشور براي معرفي دو تيم فيناليست اين رقابت ها از امروز چهارشنبه آغاز خواهد شد.
گفتني است اين مرحله از رقابت ها با حضور دو تيم تهراني پيکان و سايپا و تيم هاي داماش و کاله از خطه شمال به صورت 2 از 3 برگزار مي شود.امروز (چهارشنبه)و در روز نخست مرحله دوم پلي آف مسابقات واليبال ليگ برتر باشگاه هاي کشور تيم پيکان در خانه واليبال ميزبان کاله خواهد بود. خودروسازان که قهرمان چند ساله رقابت هاي باشگاهي ايران هستند، در پايان رقابت هاي دوره اي (رفت و برگشت) ليگ امسال هم خيلي زود صدرجدول رده بندي را از آن خود کردند. آنها براي آنکه بتوانند صدر جدول نهايي را هم به نام خود ثبت کنند بايد کاله را همچون بانک کشاورزي از پيش رو بردارند، تيمي که با بهروز عطايي پتروشيمي را از پيش رو برداشت تا به اين مرحله برسد.پيکان در حالي آماده استفاده از امتياز ميزباني در ديدار امروزاست که آملي ها هم مصمم هستند بهترين نتيجه ممکن را در خانه واليبال از آن خود کنند خصوصا اينکه ديدار برگشت را بايد بدون تماشاگر برگزار کنند.ديگر ديدار مرحله دوم مسابقات واليبال ليگ برتر باشگاه هاي کشور هم در خانه واليبال برگزار خواهد شد. در اين ديدار شاگردان فريد صائبي که حالا در کنار "آنجل" کوبايي الاصل ترکيب بهتري به خود گرفته اند مقابل داماش به ميدان مي روند. داماش خسته ترين تيم حاضر در اين مرحله از مسابقات است چون بعد از سه بازي سنگين مقابل جواهري بازرگاني گنبد و بدون استراحت به اين مرحله رسيده است. اين مي تواند امتيازي خوب براي سايپا ميزبان باشد که در دور قبل پلي آف هم براي غلبه بر برق کار سختي نداشت.


  غلامحسين پيرواني سرمربي سابق تيم اميد:
 مشکلات برطرف شود برمي گردم 

 غلامحسين پيرواني سرمربي سابق تيم اميد کشورمان درخصوص زمزمه هاي بازگشت مجددش به تيم اميد گفت: اگر مسئولان دغدغه ها و مشکلات گذشته تيم اميد را برطرف کنند به اين تيم برگشته و به کارم ادامه خواهم داد.
وي افزود:  پس از برگزاري جلسه هيات رئيسه فدراسيون فوتبال مهدي تاج و عزيز محمدي و آيت اللهي در تماس با من بحث بازگشتم را مطرح کردند و قول برگزاري جلسه اي را در اين باره دادند. اگر شرايطي که مسئولان براي توافق و همکاري با من ارائه مي دهند همان چيزي هايي باشد که درخواست کرده ام، مجددا به تيم اميد بر مي گردم، چرا که حاضر نيستم در وضعيت سخت گذشته کار کنم. وي درخصوص مشکلات خود در تيم اميد گفت:برگزاري بازي هاي تدارکاتي مناسب، همکاري و تعامل باشگاه ها با تيم اميد و حضور بازيکنان به صورت مستمر در اردوهاي تيم ملي از مهمترين درخواست هايم است که مسئولان مربوطه پيش از اين، آن ها را به خوبي فراهم نمي کردند. وي با بيان اين که به خاطر فشار ناشي از مشکلات تيم اميد را رها کرده ام يادآور شد: همانطور که پيش از اين هم گفته بودم مسائل مالي در اولويت پنج و ششم تنظيم قرارداد بود، اما برخي از مسئولان مسائل مالي را بهانه اي براي امضا نکردن قرارداد با من قرار داده بودند. وي درباره زمان برگزاري جلسه با مسئولان فدراسيون براي تنظيم قرارداد جدي گفت:  هنوز زمان اين جلسه مشخص نيست و مهدي تاج در تماس با من اعلام کرد که به زودي در اين خصوص صحبت خواهد کرد.وي مدت زمان قرارداد جديد با فدراسيون و تيم اميد را نامشخص دانست و خاطر نشان کرد: اين موضوع نيز هنوز مشخص نشده و بايد در خصوص آن با توجه به مفاد قرارداد فکر کنم.


 علم ورزش  

کشف ژن  قهرماني ورزشکاران
پژوهشگران آمريکايي و ايتاليايي ژني را کشف کردند که موجب مي شود سرعت، قدرت و توان ورزشکاران افزايش يافته و موجب قهرماني آنها شود.
محققان دانشگاه وندربيلت در آيوا، دانشگاه نتسي و دانشگاه اودينزه دريافتند که براي رسيدن به اهداف ورزشي در سطح عالي نياز به يک عامل ژنتيکي است.
اين محققان با مطالعه بر روي 205 قهرمان ورزشي که از آنها 53 مورد در سطح عالي و 152 نفر در سطح متوسط قهرماني بودند و مقايسه اين افراد با 458 ورزشکار غير حرفه اي به اين نتايج دست يافتند.اين دانشمندان در تحقيقات خود DNA اين ورزشکاران را براي بررسي حضور چند ريختي (پلي مورفيسم) ژن گيرنده (اينترلوکين يک) مورد مطالعه قرار دادند.(اينترلوکين يک) مولکول مسئول التهاب دستگاه ماهيچه اي در نتيجه تمرينات شديد ورزشي است.نتايج اين بررسيها نشان داد که در قهرمان بسيار عالي، اين ژن دو برابر نسبت به غير ورزشکاران وجود دارد. بنابراين قهرمان عالي با وجود اينکه بيشترين پاسخ التهابي را به ساختار عضلاني خود مي دهد از اين توانايي برخوردار است که به سرعت اين التهاب را از بين ببرد و مدت زمان طولاني تري نسبت به سايرافراد به انجام حرکات شديد فيزيکي ادامه دهد. به گفته اين محققان، هرچند اين ژن به صورت يک پايه ژنتيکي از اهميت ويژه اي برخوردار است اما توانايي يک قهرمان به فاکتورهاي محيطي نيز وابسته است.


 كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90 

آبل براگا سرمربي الجزيره امارات:
پيشنهادي به مجيدي نداده ايم
آبل براگا سرمربي برزيلي تيم فوتبال الجزيره امارات در نشست خبري قبل از ديدار با تيم استقلال تهران گفت: ما مقابل تيم بزرگي به نام استقلال به ميدان خواهيم رفت. تيمي که بسيار پرتلاش و فوتبال هجومي و جذابي را ارائه مي کند و بي شک صدرنشيني در گروه و صعود به دور بعد حق واقعي اين تيم بوده است. استقلال که از بازيکنان بسيار خوبي بهره مي برد، در کل قسمت هاي زمين بسيار عالي ظاهر مي شود و از قدرت هجومي بالايي برخوردار است. تمام تلاش ما در اين بازي اين است که به شکل جدي به ميدان برويم و درصدد ارائه يک بازي قابل قبول هستيم.
وي در مورد اينکه آيا از تمام نفرات اصلي خود در اين ديدار استفاده خواهد کرد، گفت: بازي ليگ قهرمانان آسيا در هر حالتي مهم است. حتي اگر تيم ما حذف شده باشد و اميدي به صعود نداشته باشد. پس سعي داريم با ترکيبي از بازيکنان خوب خود به ميدان برويم تا با پيروزي در اين ديدار، توان روحي بازيکنان را براي بازي هاي باقي مانده ليگ برتر امارات افزايش دهيم.
وي در مورد پيشنهاد باشگاه الجزيره به فرهاد مجيدي بازيکن تيم استقلال گفت: مجيدي بازيکن بسيار بزرگ و بااخلاقي است که همواره من به عنوان يک مربي از داشتن چنين مهره اي در تيم خود بسيار خوشحال خواهم شد اما براي فصل آينده با توجه به نامشخص بودن شرايط من، پيشنهادي به اين بازيکن از طرف باشگاه الجزيره ارائه نشده است و من اين فوتباليست را به عنوان يکي از مهره هاي کليدي تيم استقلال و موثرترين بازيکن حاضر در دور مقدماتي ليگ قهرمانان آسيا قبول دارم.

 ثبت نام پرسپوليس و استقلال درليگ پروازي
با پايان يافتن مهلت ثبت نام تيم ها در ليگ اهداف پروازي حضور دو تيم پرسپوليس و استقلال در اين ليگ قطعي شد.
دراين راستا در پايان مهلت ثبت نام تيم هاي شرکت کننده در دومين دوره ليگ تيراندازي به اهداف پروازي ايران 10 تيم آمادگي رسمي خود را براي حضور در اين ديدارها اعلام کردند که در اين بين تيم پرسپوليس براي اولين بار و با ترکيب کامل در ليگ شرکت خواهد کرد.به دنبال نشست حبيب کاشاني سرپرست باشگاه پرسپوليس با سيد مهدي هاشمي رئيس فدراسيون تيراندازي در محل اين فدراسيون اين تيم  با ترکيب کامل جهت حضور در اين رقابتها اعلام آمادگي کرد.رقابتهاي ليگ اهداف پروازي سال 89 با افزايش سه تيم و با شرکت 10 تيم برگزار خواهد شد. تيم هاي هيئت تيراندازي کرمان، باشگاه تيراندازي نمک آبرود، باشگاه گلوگاه مازندران، باشگاه زوبين، هيئت تيراندازي بوشهر، هيئت تيراندازي خوزستان، باشگاه شهيدآزادي فارس، باشگاه بهار چهارمحال بختياري، باشگاه استقلال قهرمان دوره اول ليگ به همراه پرسپوليس براي شرکت در ليگ حاضر شده اند.

7 استقلالي درخطرمحروميت
 7 بازيکن تيم استقلال در آستانه ديدار با الجزيره امارات در خطر محروميت قرار دارند.گفتني است 7 بازيکن تيم فوتبال استقلال در آستانه ديدار اين تيم مقابل الجزيره داراي کارت زرد هستند و در صورتي که در بازي امشب از داور اخطار بگيرند از بازي بعدي اين تيم محروم خواهند بود.محمد محمدي، اميرحسين صادقي، حسين کاظمي، ميلاد نوري، جان واريو، آرش برهاني و فرهاد مجيدي 7 بازيکني هستند که بايد در ديدارامروز مراقب باشند که از قاضي ميدان کارت زرد نگيرند. کنفدراسيون فوتبال آسيا بخش نامه اي را در خصوص بخشيدن محرومان مرحله گروهي به مسئولان برگزاري ليگ قهرمانان ارائه نکرده است.

 ترکيب احتمالي استقلال
ديدار تيم هاي استقلال و الجزيره امارات از ساعت 15:20 امشب در ابوظبي برگزار خواهد شد. دراين راستابه احتمال فراوان تيم استقلال در مسابقه امشب با اين ترکيب مقابل الجزيره بازي مي کند:محمد محمدي، حنيف عمران زاده، اميرحسين صادقي، پژمان منتظري، هاشم بيک زاده، (مهدي اميرآبادي)، حسين کاظمي، فاريو جان واريو، خسرو حيدري، فرهاد مجيدي، سياوش اکبرپور و آرش برهاني.

جانواريو در دو راهي استقلال و امارات
در پايان فصل قرارداد فابيو جانواريو با باشگاه استقلال به پايان مي رسد و اين بازيکن برزيلي درحالي که فصل به پايان نرسيده از چند تيم اماراتي از جمله الجزيره حريف استقلال در ليگ قهرمانان آسيا پيشنهاد دارد.باشگاه استقلال نيز براي تمديد قرارداد دوساله با جانواريو پيشنهاد مالي خوبي داده است.
اين بازيکن تصميم گيري براي فصل آينده را به بررسي پيشنهادهايش در پايان فصل موکول کرده است.مديربرنامه هاي جانواريو در باره اينکه گفته مي شود وي براي تمديد قرارداد با استقلال اختلاف 100 ميليوني دارد اظهار داشت: جانواريو هنوز پيشنهاد خود به باشگاه استقلال را اعلام نکرده است که بخواهد اختلافي داشته باشد. اين بازيکن با عجله تصميم گيري نخواهد کرد.

صمد مرفاوي سرمربي استقلال:
 مهم نيست با چه تيمي بازي  کنيم
صمد مرفاوي سرمربي تيم فوتبال استقلال در نشست خبري قبل از ديدار با الجزيره امارات در مورد بازي امروز چهارشنبه تيمش مقابل اين تيم اماراتي گفت: اين آخرين بازي ما در دور اول رقابت ها مي باشد که از حساسيت بسيار بالايي برخوردار است.ما در اين ديدار براي سرگروهي به ميدان مي رويم و تمام تلاش مان اين است که با ارائه يک بازي قابل قبول، به عنوان تيم اول گروه صعود کنيم. ما در اين بازي مقابل تيمي به ميدان مي رويم که فوتبال خوبي را ارائه مي دهد الجزيره يکي از تيم هاي برتر امارات است.
وي با اشاره به اينکه ما اين بازي را دست کم نخواهيم گرفت، گفت: ما با تمام نفرات کامل به ابوظبي آمده ايم و به اين موضوع فکر نمي کنم که تيم الجزيره حذف شده است و اميدي به صعود ندارد. پس با تمام بازيکنان تراز اول خود مقابل اين تيم به ميدان مي رويم.
وي در مورد بازي مرحله بعد که مقابل يک تيم ايراني و يا يک تيم خارجي باشد، گفت: براي ما اصلا مهم نيست که در مرحله بعد با چه تيمي بازي مي کنيم و هر تيمي که باشد براي ما تفاوتي نخواهد داشت و مهم اين است که در استاديوم آزادي ما به عنوان ميزبان به ميدان برويم.

 فرهاد مجيدي کاپيتان استقلال:
ديدار سختي با الجزيره  داريم
فرهاد مجيدي کاپيتان تيم فوتبال استقلال تهران در کنفرانس خبري قبل از بازي مقابل الجزيره در ليگ قهرمانان آسيا گفت: بازي سختي خواهيم داشت
وي افزود: تلاش مي کنيم در اين بازي برنده باشيم و مهم ترين تفکرات ما اين است که با کسب اين سه امتياز، به عنوان سرگروه از دور مقدماتي صعود کنيم.
وي ادامه داد: ان شا»الله بازي بعد را با حضور طرفداران پرشور تيم استقلال در استاديوم آزادي تهران برگزار خواهيم کرد.
مجيدي تيم فوتبال الجزيره را يکي از اميدهاي قهرماني ليگ برتر امارات دانست که از بازيکنان باتجربه و خوبي تشکيل شده است.

کارنامه استقلال مقابل اماراتي ها
 4 بازي متوالي بدون برد
استقلال تهران براي نهيمن بار در طول تاريخ حضور در رقابتهاي آسيايي مقابل يک تيم اماراتي قرار مي گيرد.
گفتني است آبي پوشان تهراني در 8 بازي قبلي مقابل تيمهاي باشگاهي امارات، 3 برد و 2 باخت و 3 تساوي بدست آورده اند و امروز براي چهارمين بار متوالي مقابل الجزيره قرار مي گيرند. استقلالي ها در 4 بازي اخير مقابل تيمهاي اماراتي بردي نداشته اند و 3 تساوي متوالي مقابل الجزيره کسب کرده اند. استقلال مقابل الوحده در 3 بازي، دو برد و يک باخت و مقابل العين نيز يک برد و يک باخت بدست آورده است.استقلال در 3 بازي مقابل الجزيره نيز 3 تساوي بدست اورده است.نکته جالب اينکه استقلالي ها هيچگاه مقابل تيمهاي دوبي قرار نگرفته اند و تيمهاي العين، الوحده و الجزيره همگي از منطقه ابوظبي هستند.

دوچرخه سواري به دنبال يک مربي هلندي
به دنبال بازگشت "اتو آلتوک" آلماني به کشورش فدراسيون دوچرخه سواري مذاکرات خود را با يک مربي هلندي براي هدايت ملي پوشان آغاز کرد.
دراين راستا "پيترز" هلندي گزينه اول فدراسيون دوچرخه سواري ايران براي سرمربيگري تيم ملي بزرگسالان و رکابزنان استقامت و نيمه استقامت کشورمان است. اين مربي اروپايي در کارنامه کاري خود مربيگري تيم هاي ملي هلند و لهستان را به يدک مي کشد. 

اعزام تيراندازان جانباز و معلول به مسابقات جهاني
روابط عمومي فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولان اعلام کرد تيراندازان جانباز و معلول تيم صداري زيرآب مازندران راهي رقابتهاي جهاني  شدند.
8 نماينده جانباز و معلول کشورمان پس از يک هفته تمرينات مستمر در سالن تيراندازي مجموعه ورزشي آزادي به مدت سه روز به رقابت با حريفان خود خواهند پرداخت.اين رقابت ها در شهر آنتالياي ترکيه و با حضور ورزشکاراني از کشورهاي سوئد، آلمان، کره جنوبي، چين، ژاپن، آمريکا، استراليا، انگلستان، نيوزلند و اسلواکي برگزار خواهد شد. تيم ملي کشورمان در دور قبل اين مسابقات موفق به کسب يک مدال طلا و دو نقره گرديد.

هفته دوازدهم ليگ برتر هندبال
دانشگاه آزاد اسلامي با يک غايب برابر سپاهان
 تيم هندبال دانشگاه آزاد اسلامي در ديدار هفته دوازدهم با يک غايب برابر نماينده اصفهان صف آرايي مي کند.
گفتني است تيم هندبال دانشگاه آزاد اسلامي که هفته گذشته موفق شد با نتيجه 28 بر 27 مس کرمان را شکست دهد در ديدار هفته دوازدهم خود بايد برابر سپاهان اصفهان قرار بگيرد. دانشگاه آزاد اسلامي در اين ديدار از وجود دروازه بان اصلي خود محروم است.جواد خرمي در هفته گذشته از ناحيه مچ دست مصدوم شد و بازي هفته دوازدهم را از دست داد.تيم هندبال دانشگاه آزاد اسلامي در پايان هفته يازدهم با کسب 5 اميتاز در مکان نهم جدول رده بندي قرار دارد.

برگزاري اردوي تيم ملي واليبال نشسته بانوان
روابط عمومي فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولان اعلام کرداولين مرحله اردوي آمادگي تيم ملي واليبال نشسته بانوان از 10 ارديبهشت به مي-زباني تهران آغاز مي شود.در اين اردو که به منظور آماده سازي بانوان جانباز  و معلول واليباليست تيم ملي کشورمان جهت رقابتهاي گوانگجوي چين برگزار مي گردد، 18ورزشکار حضور خواهنديافت.نخستين مرحله اردوي تيم ملي واليبال نشسته بانوان به سرپرستي ليلي توکلي و مربيگري فريبا سليماني و مليحه دهنوي تا 17 ارديبهشت در جريان خواهد بود. در اين اردو ورزشکاراني از 12 استان در آکادمي ملي المپيک و پارالمپيک تمرينات خود را دنبال خواهند کرد.ورزشکاران مدعو به اين اردو عبارتند از :معصومه زارعي بروتي، زهرا دلخوش، زهرا گل (خراسان رضوي)، نسرين فرهادي، طيبه جعفري (چهارمحال و بختياري)، سکينه کشوري (لرستان)، صفيه عليقورچي (تهران)، زينب ملکي، مژگان سعيدي (اصفهان)، رقيه نعمتي (آذربايجان شرقي)، عشرت کردستاني (کرمان)، سميرا حيدري ،اعظم عمويي (قزوين )، مهري فلاح (گيلان)، مليحه اسکندري (خراسان شمالي) ،بهجت کريمي، بتول معظمي (همدان)، فريبا کمي (گلستان)

علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال :
هرگز نگفتم که عنايت برکنار مي شود
علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال درباره  ماجراي بازگشت پيرواني به تيم ملي اميد و اينکه آيا پيرواني رسما سرمربي تيم ملي شده است گفت: من همانطور که قبلا هم گفته ام از روز اول موافق نبودم پيرواني از تيم ملي برود و دوست داشتم با تيم ملي اميد کارش را ادامه دهد چون او بسيار مربي خوب و دوست داشتني است اما پس از اينکه هيات رئيسه تصميم گرفت که تاج و عزيزمحمدي براي بازگشت پيرواني مذاکره کنند من هم پذيرفتم البته خود تاج و عزيزمحمدي پيشنهاد دادند که با پيرواني مذاکره کنند. اين اتفاق بيفتد اما در حال حاضر بايد کميته تيم هاي ملي با پيرواني مذاکره کند و پيرواني شرايط کميته تيم هاي ملي را بپذيرد اگر مذاکره کند و اين شرايط را بپذيرد طبيعي است که به تيم ملي اميد بازمي گردد و اگر نپذيرفت اين بدان معني است که سرمربي تيم ملي اميد نخواهد بود. هنوز رسما چيزي اعلام نشده و همه چيز بستگي به شرايط کميته تيم هاي ملي و خود پيرواني براي پذيرش يا عدم پذيرش اين شرايط دارد.
وي درمورد برکناري عنايت ازرياست کميته داوران گفت:نه،اصلا اينطور نبوده متاسفانه برخي از حرف هاي من در مورد تباني در فوتبال تفسير اشتباهي داشته است من نامي از عنايت نبردم از ايشان راضي ام و کارش را در کميته داوران تاييد مي کنم . مسعود عنايت يک رئيس کميته زحمتکش است و حضور چشمگير داوران در عرصه هاي بين المللي و آموزش داوري در سطح کشور و بين المللي بيانگر اين موضوع است ايشان مدرس رسمي فيفا هم هست من درباره تباني گفتم که با کساني فدراسيون برخورد خواهد کرد که در فوتبال تباني کند. پس کساني که ادعاي تباني دو تيم را دارند اگر با سند و مدرک مي توانند ادعايشان را ثابت کنند به فوتبال هم کمک مي کنند و اگر کساني که ادعاي تباني تيم هايشان بدون سند و مدرک است طبق آيين نامه جديد کميته انضباطي با آنها برخورد خواهد شد اما من هرگز نگفته ام که عنايت برکنار مي شود.

راه آهن به هيچ شهري نمي رود جز شهرري
عبدالعلي صاحب محمدي مديرعامل شرکت راه آهن پس از حضور در تمرين تيم فوتبال راه آهن و صحبت با کادر فني و بازيکنان اين تيم در گفتگو با خبرنگاران گفت: تيم فوتبال راه آهن به هيچ شهر يا استاني جز شهرري منتقل نخواهد شد و با پيگيري هاي مستمر موانع اين انتقال که نداشتن ورزشگاهي براي برگزاري رقابتهاي ليگ برتر است برطرف خواهد شد.وي ادامه داد: ما به مردم شهرري قول داده ايم که اين تيم متعلق به آنهاست و به تعهد خود پايبند خواهيم بود. شهرري نزديک به 2 ميليون نفر جمعيت دارد و خطه محروم و در عين حال قهرمان پرور و سرشار از استعدادهاي ناب ورزش است و انتقال تيم فوتبال راه آهن به شهرري، هم به نفع اين باشگاه خواهد بود و هم به نفع اين شهر. با پيگيري هاي بنده، استاندار تهران، رياست سازمان تربيت بدني و همچنين نمايندگان مجلس، اين انتقال قطعي خواهد شد و همه اطمينان داشته باشند راه آهن به هيچ شهري نخواهد رفت جز شهرري.
 
تيم ملي بوکس با 9 ورزشکار در ازبکستان
 تيم ملي بوکس ايران با 9 ورزشکار در رقابت هاي بين المللي ازبکستان شرکت مي کند.گفتني است رقابت هاي بين المللي ازبکستان از 26 ارديبهشت ماه در تاشکند آغاز مي شود.کادر فني تيم ملي ايران در نظر گرفته است با 9 ورزشکار در اين رقابت ها که با حضور تمامي تيم هاي مطرح قاره آسيا برگزار مي شود شرکت کند.رضا عباسي در وزن منهاي 52کيلوگرم، عمران اکبري در منهاي 56، فروتن گل آرا در منهاي 60، هومن کرمي در منهاي 64، سجاد محرابي در منهاي 69، علي مظاهري در منهاي 91 و جاسم دلاوري در به اضافه 91 کيلوگرم اعضاي تيم ايران را تشکيل مي دهند.همچنين در وزن منهاي 75 کيلوگرم پس از مبارزه بين محمد ستارپور با علي عبدي و در وزن منهاي 81 کيلوگرم و پس از ديدار انتخابي بين حسن کاردکردي با محمدشوريان نفرات اعزامي اين 2 وزن به ازبکستان مشخص مي شوند.اين 2 مبارزه انتخابي ساعت 18امروز چهارشنبه در مجموعه ورزشي انقلاب برگزار مي شود. تمرينات تيم ملي ايران در حال حاضر با حضور بيش از 30 ورزشکار دنبال مي شود.

عزيزمحمدي رئيس سازمان ليگ:
 امتيازات مثبتي براي حفظ چهار سهميه داريم
عزيزمحمدي رئيس سازمان ليگ فدراسيون فوتبال درخصوص سهميه تيم هاي ايراني در ليگ قهرمانان سال آينده گفت: هر چند بازرسان کنفدراسيون فوتبال آسيا هنوز کار خود را براي بررسي وضعيت باشگاههاي آسيا آغاز نکرده اند، اما فوتبال ايران هيچ مشکلي در اين زمينه ندارد، چرا که امتيازات ما براي حفظ چهار سهميه در ليگ قهرمانان آسيا مثبت است. وي اظهار داشت: بازرسان کنفدراسيون فوتبال آسيا براي بازرسي از امکانات کشورهاي مختلف کار خود را از 11 ارديبهشت ماه جاري آغاز مي کنند و گروهي نيز در همين زمان به ايران خواهند آمد.  اين بازرسان پس از ارائه گزارش هاي مختلف به کنفدراسيون فوتبال آسيا، تصميم نهايي را در خصوص تعداد تيم هاي کشورهاي حاضر در اين مسابقات اتخاذ خواهد شد. وي با اشاره به اين که سهميه نهايي کشورهاي آسيايي در آذر ماه سال جاري مشخص خواهد شد، تاکيد کرد: درآمدزايي بالاي فدراسيون فوتبال، بالا بودن ميزان تماشاگران تيم هاي ايراني، نتايج خوب نمايندگان ايران در دور اول مسابقات آسيا و چند موضوع ديگر از عواملي است که ما را به حفظ هر چهار سهميه آسيايي اميدوار مي کند. وي ادامه داد: بازرسان کنفدراسيون فوتبال آسيا با بازديد از 10 کشور مختلف در اين قاره کار خود را در 24 ارديبهشت ماه جاري به اتمام رسانده و پس از گذشت چند ماه نتيجه گزارش خود را منتشر مي کنند.

محمدرضا سليمان زاده سرمربي تيم هندبال دانشگاه آزاد اسلامي:
سرمايه گذاري بيشتري روي تيم انجام مي دهيم
محمدرضا سليمان زاده سرمربي تيم هندبال دانشگاه آزاد اسلامي بعد از پيروزي برابر مس کرمان گفت: تيم دانشگاه آزاد اسلامي در شرايطي برابر تيم رده سومي کرمان به پيروزي رسيد که تيم ما به واقع دفاع خوبي را از خود به نمايش گذاشت و در حالي با اختلاف يک گل بازي را برديم که نيمه دوم در بيشتر زمان ها سه گل از تيم مس کرمان جلو بوديم.وي با بيان اينکه برد تيم ما در اين بازي حساس به ما ثابت کرد که مي توانيم بازيهاي ديگر را هم ببريم، افزود: بايد تلاش کنيم تا از مسابقه با تيم هاي يزد، کازورن و اروميه امتياز بگيريم و حتي در برابر تيم شهرداري زرند کرمان که در اين روزها شرايطي خوبي ندارد پيروز شويم تا در جدول جايگاه بهتري يافته و از خطر سقوط در امان بمانيم.
وي خاطرنشان کرد: مسئولين جديد تيم دانشگاه آزاد اسلامي همگي ورزشي هستند و به واسطه شناخت خوبي که از حيطه باشگاه داري دارند به ما قول داده اند در صورتي که تيم در ليگ باقي بماند ترکيب تيم را تغيير داده و سرمايه گذاري بيشتري بر روي تيم خواهند کرد.وي با اشاره به بازيهاي سخت دو هفته آينده اين تيم گفت: پنجشنبه هفته جاري با تيم رده اولي فولاد مسابقه مي دهيم که مطمئنا جز» سخت ترين بازيهاي ما محسوب مي شود. هفته بعد هم با تيم سبزوار مسابقه خواهيم داد.

گزارش تمرين  پرسپوليس
 تاکيد بر حفظ حرمت عابدزاده
تمرين تيم فوتبال پرسپوليس پس از دو روز استراحت از ساعت 30:10 صبح ديروز در ورزشگاه شرکت واحد برگزار شد. در اين تمرين يک ساعته بازيکنان پرسپوليس پس از گرم کردن به کارهاي سرعتي، قدرتي پرداختند.
- حدود 60 هوادار و ليدر در تمرين ديروز حضور داشتند. آنها حبيب کاشاني و علي دايي را مورد تشويق قرار داده و عليه مسئولان باشگاه استيل آذين شعارهايي سر دادند.
- کادر فني پرسپوليس تاکيد زيادي به حفظ حرمت احمدرضا عابدزاده داشتند. آنها هر کدام در گفتگو با خبرنگاران عابدزاده را اسطوره تمام نشدني تيم ايران ناميدند.
- علي دايي ديروز با شوخي و خنده هاي زيادي در تمرين حضور داشت و در ابتداي تمرين به مدت 10 دقيقه با بازيکنان صحبت کرد. سپس بيشتر نظاره گر شد و کارهاي تمرين را به مولايي مربي بدنساز سپرد.
- دکتر زرينه به مدت 10 دقيقه در خصوص آخرين وضعيت مصدومان پرسپوليس با دايي صحبت کرد.
- در تمرين ديروز کريم باقري و اشپيتيم آرفي غايب بودند.

نشست کفاشيان،تاج و پيرواني
با تاکيد هيئت رئيسه فدراسيون فوتبال نشست ويژه علي کفاشيان و مهدي تاج براي بازگرداندن غلامحسين پيرواني به تيم اميد پنجشنبه برگزار مي شود.
 در اين نشست غلامحسين پيرواني سرمربي مستعفي تيم اميد ضمن طرح مسائل و مشکلاتي که منجر به کناره گيري وي از اين تيم شد را مطرح و خواسته ها و برنامه هاي خود را براي ادامه همکاري با فدراسيون فوتبال اعلام خواهد کرد.قرار است مسئولان فدراسيون فوتبال نيز با تعيين هدفگذاري براي تيم اميد و فراهم کردن شرايط لازم براي آماده سازي اين تيم، کادر فني تيم اميد را در جهت موفقيت در بازيهاي آسيايي گوانگژو ياري کنند.در اين نشست ضمن بررسي دوباره قرارداد کادر فني تيم اميد برنامه ها و خواسته هاي اين تيم تا بازيهاي آسيايي مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.غلامحسين پيرواني 15 فروردين ماه گذشته به دليل بالا گرفتن اختلافات با مسئولان فدراسيون فوتبال از سرمربيگري تيم اميد کناره گيري کرد.تيم اميد قراراست اواخر آبان ماه جاري دربازيهاي آسيايي گوانگژو چين شرکت و ازعنوان سومي دورگذشته خود در آسيا دفاع کند.


  منصور ابراهيم زاده سرمربي ذوب آهن:
 بازي هاي قبلي را فراموش کرده ايم 

 ديدار تيم هاي فوتبال ذوب آهن ايران و الاتحاد عربستان در چارچوب هفته ششم و پاياني مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسياامروز چهارشنبه هشتم ارديبهشت در ورزشگاه فولادشهر اصفهان برگزار مي شود.
منصور ابراهيم زاده سرمربي تيم فوتبال ذوب آهن با بيان اينکه تيمش در مسابقات بعدي ليگ قهرمانان  آسيا و ليگ برتر با قدرت تمام به ميدان مي رود، گفت: اگر مي خواهيم کارمان براي صعود به مراحل بالاتر سخت نشود، بايد برابر الاتحاد پيروز شويم.
وي اظهار داشت: به غير از حدادي فر همه بازيکنان ما در وضعيت خوبي قرار دارند و هم قسم شده اند تا با فراموش کردن بازي هاي گذشته، در مسابقات بعدي ليگ قهرمانان آسيا و ليگ برتر با قدرت تمام به ميدان رفته و اين مسابقات را با نتايج بسيار خوبي به پايان برسانند. ما در اين چند بازي بايد به همه نشان دهيم همان تيم مقتدر و با برنامه اي گذشته هستيم و با کسب نتايج مطلوب مزد زحمات دست اندرکاران باشگاه و حمايت هواداران خود را به بهترين بدهيم.
وي در مورد ديدار با الاتحاد عربستان هم خاطرنشان کرد: ما در اين ديدار با تفکر پيروزي به ميدان مي رويم و مي دانيم تنها نتيجه اي که مي تواند تضمين کننده صعود الاتحاد باشد، کسب 3 امتياز ديدار است، به همين دليل بايد مهاجمان اين تيم را که سرعتي و تکنيکي هستند را از دروازه خود دور نگه داشته و اجازه ندهيم به محوطه جريمه ما نزديک شوند.
وي با بيان اينکه با شناخت کامل از الاتحاد، در خانه خودمان تنها براي کسب 3 امتياز به ميدان مي رويم، افزود: ما بايد در اين گروه اول شويم، زيرا قرار گرفتن در رتبه دوم باعث مي شود در مسابقه حذفي در عربستان ميهمان الهلال باشيم. قطعا سفر به عربستان و بازي کردن با اين تيم، کارمان را براي صعود به مراحل بالاتر بسيار سخت تر خواهد کرد، به همين دليل نبايد در اين ديدار امتياز از دست بدهيم.


  هفته ششم ليگ قهرمانان آسيا
 استقلال و ذوب آهن به دنبال صدرنشيني  

 تيم هاي استقلال و ذوب آهن که پيش از اين صعود خود به مرحله يک هشتم نهايي مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان آسيا را قطعي کرده اند در هفته پاياني از مرحله گروهي اين رقابت ها براي ماندن در صدر گروه هاي A و B به جدال حريفان مي روند.مرحله گروهي مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان آسياامروز چهارشنبه به اتمام مي رسد و دو تيم ديگر جواز حضور در مرحله يک هشتم نهايي اين رقابت ها را بدست مي آورند. در اين بين دو نماينده شايسته فوتبال ايران يعني استقلال و ذوب آهن که تا هفته پنجم صعودشان به جمع 16 تيم برتر رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا قطعي شده است، در هفته ششم براي صدرنشيني در گروه هاي خود به ترتيب برابر الجزيره امارات و الوحده عربستان صف آرايي مي کنند.
الجزيره امارات - استقلال ايران
استقلال در مصاف با تيم هاي عربي الاهلي عربستان و الغرافه قطر قدرت خود را به رخ کشيد و بالاتر از اين دو تيم با 11 امتياز صدر جدول گروه A مسابقات ليگ قهرمانان را در اختيار گرفت. تيم مرفاوي که در مرحله گروهي مسابقات ليگ قهرمانان آسيا عنوان پرتماشاگرترين تيم را به خود اختصاص داده است براي حفظ جايگاهش در صدر جدول گروه بايد امشب در خانه الجزيره، تيم دوم جدول رده بندي ليگ امارات به پيروزي برسد تا بدون توجه به نتيجه ديدار الاهلي عربستان - الغرافه جشن صعود و صدرنشيني را در ابوظبي برپا کند.تيم مرفاوي در حالي به ديدار الجزيره مي رود که در چهار ديدار گذشته خود در ليگ قهرمانان آسيا مقابل تيم هاي اماراتي به سه نتيجه تساوي و يک شکست تن داده و هيچ بردي در کارنامه اين تيم ديده نمي شود.آبي پوشان کشورمان در صورت صدرنشيني در گروه A مسابقات ليگ قهرمانان آسيا در مرحله يک هشتم نهايي اين رقابت ها بايد برابر تيم دوم گروه C صف آرايي کنند.
ذوب آهن ايران - الاتحاد عربستان
از روز 10 فروردين ماه و پس از سوت پايان بازي بنيادکار ازبکستان - ذوب آهن در ورزشگاه جار تاشکند آب خوش از گلوي ذوب آهني ها پايين نرفته است. اين تيم در کمتر از 2 ماه به اندازه تمام فصل شکست خورده و دو جام (ليگ برتر و جام حذفي) را از دست داده و جايگاهش در صدر جدول گروه B مسابقات ليگ قهرمانان آسيا به خطر افتاده است.تيم ذوب آهن که تا پايان هفته چهارم از مرحله گروهي مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان آسيا، بهترين عملکرد را در بين تيم هاي ايراني از خود برجاي گذاشته بود، با شکست در مصاف با الوحده امارات در هفته پنجم مسابقات، جايگاهش در صدر جدول رده بندي گروه B به خطر افتاده است و تيم الاتحاد عربستان را در يکقدمي خود مي بيند. اين تيم عصرامروز چهارشنبه در بازي صدرنشيني به ديدار الاتحاد مي رود. ذوب آهن در اين بازي حتي اگر به نتيجه تساوي هم دست يابد، به عنوان صدرنشين گروه خود راهي مرحله يک هشتم نهايي مي شود و براي بازي خانگي در روز چهارشنبه 22 ارديبهشت ماه آماده مي شود،ديداري که به احتمال فراوان مقابل السد قطر برگزار خواهد شد.درشرق آسيا نيزامروزچهارشنبه يک بازي حساس بين دو تيم بيجينگ گوان چين و کاوازاکي فرونتال ژاپن در ورزشگاه کارگران پکن برگزار خواهد شد. اين دو تيم که با اختلاف يک امتياز رده هاي دوم و سوم گروه E را به خود اختصاص داده اند براي کسب امتياز صعود به مرحله يک هشتم نهايي برابر هم صف آرايي خواهند کرد.دراين بين بيجينگ گوان کاري به مراتب دشوارتر از کاوازاکي فرونتال دارد. اين تيم در حال حاضر تنها پرچمدار فوتبال چين در ليگ قهرمانان است و بايد از اعتبار فوتبال کشورش در اين رقابت ها دفاع کند.


 نگاه  

افت فني و کيفي جام شهدا
رقابتهاي بين المللي کشتي آزاد و فرنگي جام شهدا با حضور 309 کشتي گير از 5 کشور ترکيه، ارمنستان، عراق، آذربايجان و ايران طي 2 روز در سالن غدير شهرستان اروميه برگزار شد و در نهايت با قهرماني تيم ميزبان در هر 2 رشته اين مسابقات به اتمام رسيد و اين نتيجه گيري باعث شد تا کادرفني آزاد و فرنگي به شرايط آمادگي جسماني و روحي رواني شاگردان خود بيشتر پي ببرند. انجام 363 کشتي و شناخت نفرات برتر اوزان هشت گانه جام شهدا، توجه مربيان تيم ملي هر دو رشته را به موجوديت کشتي در اين رده سني بيشتر جلب کرد، تا در فاصله باقيمانده تا شروع رقابت هاي آسيايي چين و جهاني جوانان در مجارستان کادرفني بتوانند با برطرف کردن نقاط ضعف فني و تاکتيکي مدعيان اصلي دوبنده تيم ملي شاخص ترين ها را در ترکيب تيم اعزامي به اين دو مسابقه قرار بدهند.از اينکه شماري از مسئولان هياتهاي کشتي استانها و مربيان سازنده کشور مرتب در حال رايزني بودند تا کادرفني به شماري از کشتي گيران پشت خط مانده و مهمتر از همه کم شانس ها جواز حضور در جام شهدا را بدهند، و شايد به ديدگاه خودشان کار پسنديده اي بود، اما آيا حضور افراد مذکور در اين جام چقدر به نفع کشتي و اين پشتوانه ها بود نياز به بررسي بيشتري دارد چرا که کسب نتايج به دست آمده دست خيلي ها را رو کرد.
عدم برگزاري مسابقات انتخابي، اصرار مربيان سازنده و مسئولان هياتها براي حضور شماري از نفرات بدون جواز در جام شهدا باعث شد، تا بيش از 300 کشتي گير گام به ميدان مبارزه بگذارند و در نهايت همان کساني حرف اول را زدند که از قبل قابل پيش بيني نيز بود اما حضور مدعيان پر ادعا که به واسطه ديگران جواز غير قانوني را در اين ميدان را گرفتند، با کشتي هاي انتقاد آميز خود نه تنها باعث افت فني و کيفي اين رقابتها شدند، بلکه به طور حتم انگيزه را از ميهمانان خارجي نيز گرفتند و مطمئنا دررقابتهاي آتي آنها هم استقبالي ازاين جام نخواهند کرد.نکته پاياني اينکه بهتر است کادرفني به خصوص سرمربيان با تصميمي به دور از احساس و منطقي با برگزاري يک يا دو مرحله انتخابي نفرات شاخص را شناسايي کنند، سپس با محک زدن برترينها در ميادين مختلف، به انتخاب بهترينها بپردازند، در غير اينصورت با وجود همه تلاشي که خواهند کرد به اهداف اصلي نزديک نخواهند شد و گردش چرخ کشتي نيز کند تر خواهد شد.


 ياد داشت  

 تدوين اساسنامه جامع فدراسيون هاي ورزشي
از سوي سازمان تربيت بدني اساسنامه جامع فدراسيون هاي ورزشي در حال تهيه و تدوين است تا با رفع برخي ابهامات و فقدان دستورالعمل هاي قانوني امور فدراسيون ها به نحو مطلوب تري اداره شود.
دراين راستا سازمان تربيت بدني با هدف به روز کردن اساسنامه فدراسيون هاي ورزشي و تهيه دستورالعملي جامع، هماهنگ و متناسب با هر رشته ورزشي طرح تدوين اساسنامه جامع فدراسيون هاي ورزشي را در دست تدوين دارد.وجود برخي نقايص و اشکالات در اساسنامه جاري فدراسيون هاي ورزشي و مسکوت بودن قانون نسبت به پاره اي از امور اجرايي و اداري فدراسيون ها مشکلات و تعارضاتي را در نحوه اداره فدراسيون ها ايجاد کرده بود که اين روند موانع جدي را براي فعاليت و انجام ماموريت هاي قانوني آنها ايجاد مي کرد.از همين رو سازمان ورزش طرح تدوين اساسنامه جديد فدراسيون هاي ورزشي را آغاز کرد و معاونت طرح و برنامه با همکاري بخش حقوقي سازمان تربيت بدني از چند ماه گذشته ماموريت يافتند تا کار بازنگري، اصلاح و تدوين اساسنامه جديد فدراسيون هاي ورزشي را در اولويت کاري خود قرار دهند.براين اساس در تدوين و نگارش اساسنامه جديد تمامي جوانب حقوقي و بين المللي و تشکيلاتي نهادهاي بين المللي ورزشي مورد دقت نظر قرار گرفت به طوري که ضمن مطالعه و بررسي اساسنامه 12 فدراسيون بين المللي در بخش قهرماني و توجه به الزامات و قواعد بين المللي، قوانين ملي و بومي کشور نيز متناسب با خصوصيات و شاخص هاي هر فدراسيون ورزشي ديده شده که از اين نظر اساسنامه جديد مي تواند از جامعيت و شمول قانوني بالايي برخوردار باشد.مسئولان سازمان تربيت بدني اميدوارند با تدوين اين اساسنامه بخش عمده اي از نارسايي ها و موانع قانوني در مديريت و اداره امور جاري فدراسيون هاي ورزشي برطرف شود.طرح تدوين اساسنامه جديد فدراسيون هاي ورزشي که با رويکردي جديد ايجاد چارچوب هاي قانوني را براي فدراسيون ها ترسيم مي کند، پس از ماه ها کار کارشناسي و ساعت ها بررسي و مطالعه بر روي نواقص موجود در اساسنامه قديمي، اين روزها مراحل نهايي خود را سپري مي کند.اين طرح که اصلاح و بازنگري آن در حوزه ورزش سازمان تربيت بدني به اتمام رسيده در حال حاضر در مرحله تطبيق با قوانين حقوقي سازمان است تا تعارض و ناهماهنگي با قوانين حقوقي سازمان تربيت بدني نداشته باشد.پيش بيني مي شود تدوين اساسنامه جديد فدراسيون هاي ورزشي ظرف دو ماه آينده و حداکثر تا پايان بهار سال جاري نهايي و براي تاييد و اجرايي شدن به هيئت دولت ارائه شود.اساسنامه جديد پس از بررسي در کميسيون هاي تخصصي دولت و انطباق آن با قوانين جاري و دولتي، به تصويب هيئت دولت خواهد رسيد و براي اجرا به سازمان تربيت بدني ابلاغ خواهد شد.سازمان تربيت بدني اميدوار است با اجراي اساسنامه جامع فدراسيون هاي ورزشي ضمن برقراري دستورالعمل هاي جديد، هماهنگ و يکپارچه متناسب با هر رشته ورزشي، موانع و محدوديت هاي قانوني گذشته در نحوه اداره و راهبري فدراسيون هاي ورزشي برطرف شود.


 بليت جام جهاني در دستان حسن کامراني فر 

حسن کامراني فر کمک داور ايراني که براي قضاوت در جام جهاني 2010 انتخاب شده است 12 خرداد ايران را به مقصد بحرين ترک مي کند تا از بحرين به امارات و از امارات به ژوهانسبورگ برود.حضور اين کمک داور ايراني در جام جهاني قطعي شده است و کامراني فر به منظور انجام آخرين تست فيفا روز جمعه همين هفته عازم مالزي خواهد شد. اين تست براي داوران انتخابي است و تست هاي انتحابي براي حضور قبلا انجام شده است.کامراني فر در تيم داوري خليل الغمدي عربستاني به عنوان کمک اول وي قرار گرفته است و به عنوان اولين تيم داوري آسيا به فيفا معرفي شده است.صالح المرزوقي اماراتي کمک داور دوم اين تيم داوري غرب آسياست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه