جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/03/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3621


با دانشگاه ها


خبر

عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي:
دانشگاه آزاد اسلامي سهم عمده اي در پيشرفت و تعالي کشور داشته است

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي:
دانشگاه آزاد اسلامي از بدو تاسيس تاکنون درمسير نظام و انقلاب حرکت کرده است

معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي:
مجموعه اي کاردان و فهيم، موجب رشد خيره کننده دانشگاه آزاد اسلامي شد

استاندار قزوين در ديداربا نخبگان و پژوهشگران مراکز تحقيقاتي واحد قزوين:
بايد قابليت ها و توانمندي هاي خود را به دنيا معرفي کنيم


خبر


 با دانشگاه ها  

دانشگاه آزاد اسلامي واحد دورود

دانشگاه آزاد اسلامي واحد دورود در سال 1376 با پذيرش 50 دانشجو در رشته کارداني حسابداري خود را به عنوان يک دانشگاه در حال رشد به سيستم سراسري دانشگاه آزاد اسلامي معرفي نمود. پس از 10 سال تلاش و کوشش اينک اين واحد دانشگاهي با بيش از 3500 دانشجو در 33 رشته تحصيلي فعال در مقاطع کارداني و کارشناسي حرکت خود را در جهت شکوفايي هر چه بيشتر در عرصه هاي مختلف آغاز کرده است.


 خبر 


سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس:
دانشگاه آزاد اسلامي فرصت خوبي براي
جوانان ايجاد کرد
سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به عملکرد دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي فرصت و موقعيت خوبي براي جوانان است.
سيدکاظم دلخوش در گفت وگو با ايسکانيوز، درخصوص خاطرنشان کرد: در مجموع من اعتقاد دارم که باتوجه به رشد جمعيتي که درکشور شاهد آن هستيم در طي سال هاي گذشته دانشگاه آزاد اسلامي فرصت خوبي براي مردم و جوانان ما بوده است.
وي ادامه داد: البته نقاط ضعف دانشگاه را نمي توان انکار کرد زيرا در هر تشکيلاتي نقاط قوت و ضعفي وجود دارد اما شرايط و موقعيت خوبي براي جوانان با وجود دانشگاه آزاد اسلامي حاصل شد.
 
رئيس واحد علي آباد کتول:
طبق سند استراتژيک منطقه ;10 تا انتهاي سال 1395 به شاخص هاي بين المللي خواهيم رسيد
جلسه شوراي فرهنگي منطقه 10 دانشگاه آزاد اسلامي به منظور برنامه ريزي و ايجاد هماهنگي بين واحدهاي دانشگاهي منطقه در سالن کنفرانس اداري واحد علي آباد کتول تشکيل شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد علي آباد کتول، دراين جلسه که با حضور حجت الاسلام والمسلمين مازندراني مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان گلستان، دکتر همتيان رئيس شوراي فرهنگي و دبير منطقه 10 دانشگاه آزاد اسلامي و روساي دفاتر فرهنگ اسلامي واحدها و مراکز دانشگاهي منطقه برگزار شد; دکتر عليرضا ايرانبخش ضمن تقدير و تشکر از کليه واحدهاي منطقه درخصوص تدوين سند استراتژيک منطقه 10، ازاين سند با رويکرد بين المللي به عنوان يکي از موفق ترين سندهاي استراتژيک دانشگاه آزاد اسلامي ياد کرد که درآن مجموعه شاخص هايي تبديل يک واحد دانشگاهي به واحدي معتبر و جهاني لحاظ شده است.
رئيس واحد علي آباد کتول با بيان اين مطلب که طبق سند تا انتهاي سال 95 به شاخص هاي بين المللي خواهيم رسيد اشاعه فرهنگ دين اسلام را باتوجه به ظرفيت بالاي آن مهمترين هدف فرهنگي اعلام کرد و ابراز اميدواري نمود تا با برنامه ريزي منسجم امکان تشرف دانشجويان غيرمسلمان به دين اسلام بوجود آيد.
دکتر ايرانبخش نماز، تشکيل هيات محبان اهل بيت و حمايت از نخبگان را سه محور اصلي برنامه هاي منطقه 10 اعلام کرد و از کليه روساي دفاتر فرهنگ اسلامي خواست تا با بررسي دقيق و مهندسي فرهنگي دراجراي منويات مقام معظم رهبري که همان مرجعيت علمي ايران در 25 سال آينده است  کوشا باشند.
در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمين مازندراني ضمن تبريک حلول ماه رجب، اين ماه را ازديدگاه پيامبر اکرم ماه خدا دانست و از کار فرهنگي به عنوان کاري مقدس و ارزشمند ياد کرد. مازندراني باتوجه به تاکيد رياست منطقه بر رويکرد ويژه فرهنگي برحضور حداکثري و بروز حداقلي تاکيد نمود.
وي درادامه استفاده ازنظر کارشناسان واساتيد، پرهيز ازموازي کاري و هماهنگي و همدلي بين تشکل هاي دانشجويي را ازجمله راهکارهاي آسيب شناسي فرهنگي دانست. رئيس دفتر نهاد مقام معظم رهبري از اجراي طرح ضيافت انديشه در ماه مبارک رمضان خبر داد و افزود: در راستاي تعميق مباني معرفتي و اعتقادي براي يکصد هزار نفر از دانشجويان کشور در 30 مرکز استاني و 5 مرکز در استان تهران  اين دوره آموزشي - تربيتي برگزار مي شود.
وي درادامه با بيان اين مطلب که اين طرح در مجموع 4 واحد درسي گروه معارف را شامل مي شود از آموزش قرآن، نهج البلاغه، مهارت هاي زندگي، نظام سياسي، شيعه شناسي،  غرب شناسي، جنگ نرم،  اسلام و فمينيسم، جريان شناسي فکري و فرهنگي و اخلاق به عنوان 9 مبحث آموزشي موجود در اين طرح نام برد.
 
کسب رتبه دوم در مسابقات کشوري قرآن و عترت توسط واحد شوشتر
دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي شوشتر به نمايندگي از منطقه شش دانشگاه آزاد اسلامي مقام دوم مسابقات قرآن و عترت کشوري را به خود اختصاص دادند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد شوشتر، در مسابقات قرآن و عترت مناطق چهارده گانه دانشگاه آزاد اسلامي که به مدت 3 روز در تبريز برگزار شد نفرات اعزامي از واحد شوشتر به نمايندگي از منطقه شش موفق شدند در بخش حفظ 20 جز» قرآن کريم پس از تهران مقام دوم را به خود اختصاص دهند.
گفتني است در اين بخش از مسابقات کرمان پس از واحد شوشتر سوم شد.
 
چاپ مقاله عضو باشگاه پژوهشگران جوان واحد ساري در مجله ISI
مقاله جذب هيدروژن توسط جاذب نانوساختار کربني دوپ شده با فلز اثر سيد ارشاد مرادي عضو باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساري در مجله معتبر ISI منتشر شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد ساري، سيدارشاد مرادي که داراي کارشناسي ارشد رشته شيمي است و مقاله اش در مجله تخصصي compounbs anb alloys of journal منتشر شده در مورد اهميت اين مقاله علمي گفت: توسعه صنعت هيدروژن مزاياي بسياري را براي صنايع گوناگون در دنيا ازجمله کاهش هزينه سوخت و آلودگي کمتر محيط زيست به همراه دارد.
وي تصريح کرد: سازمان انرژي آمريکا (DOE) توسعه روش هاي ذخيره هيدروژن به منظور ذخيره هيدروژن با 6 درصد را براي سال 2010 مورد هدف قرار داده است. بنابراين توجه محققين براي دستيابي روشي مناسب براي نزديک شدن به اين مقدار ذخيره هيدروژن چند برابر شده است. وي افزود: دراين مقاله علمي جذب هيدروژن توسط جاذب مطرح و باتوجه مساحت سطح فوق العاده بالا و همچنين بر همکنش مناسب ساختاري در ابعاد نانوئي گزارش شده است.


  عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي:
 دانشگاه آزاد اسلامي سهم عمده اي در پيشرفت و تعالي کشور داشته است  

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با 1/5 ميليون دانشجو و 3/5 ميليون فارغ التحصيل نقش بسيار زيادي در رشد علمي کشور داشته و ناديده گرفتن خدمات اين دانشگاه درعرصه آموزش عالي بي انصافي است.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسين سبحاني نيا در گفت وگو با آنا، با بيان اين مطلب افزود: دانشگاه آزاد اسلامي از اقدامات بسيار مفيد و موثر انقلاب است که با کمک مسوولان دلسوز نظام، توانسته بدون بودجه دولتي به اين مرحله از رشد و تعالي برسد و تقويت اين دانشگاه، تقويت نظام و آموزش عالي است.
نماينده مردم نيشابور درمجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با کمک يک ميليون توماني و با برکت حضرت امام(ره) کار خود را آغاز کرد و امروز از لحاظ فضاي آموزشي و رفاهي و تربيت نيروي مجرب و اعتلاي علمي و فرهنگي، پايگاهي تاثيرگذار در جهان اسلام است.
عضو هيات رئيسه مجلس تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي کانون اميد و اشتياق خيل عظيم جوانان ميهن اسلامي مان براي دستيابي به آموزش عالي است که نيروهاي مجرب و توانمندي پرورش کرده است.
سبحاني نيا افزود: دانشگاه آزاد اسلامي با 400 واحد و مرکز دانشگاهي در سراسر کشور در خدمت نظام و انقلاب است و بزرگترين دانشگاه حضوري جهان محسوب مي شود.
وي يادآور شد: بايد اذعان کرد که حمايت از دانشگاه آزاد اسلامي درحقيقت حمايت از توسعه و تعالي آموزش عالي کشور است. وي افزود: بايد قدردان تلاش ارزنده دانشگاه آزاد اسلامي باشيم و حب و بغض ها باعث نشود که از خدمات فراگير اين دانشگاه چشم پوشي کنيم. نماينده مردم نيشابور درمجلس گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با مديريتي پرتلاش و توانمند در مسير رشد و تعالي حرکت مي کند. دکتر حسين سبحاني نيا با بيان اينکه به طور حتم با حمايت از دانشگاه آزاد اسلامي، پايه هاي علمي نظام اسلامي نيز مستحکم تر خواهد شد، افزود: بايد با تدوين سازوکارهاي مناسب، زمينه لازم براي ارتقاي کيفي و روزافزون را دراين دانشگاه فراهم کرد. وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي نمادي از تحقق اصل 44 قانون اساسي است و بزرگترين مجموعه آموزشي کشور بدون بودجه دولتي، کارايي و بهره وري بسيار مناسبي دارد.
سبحاني نيا خاطرنشان ساخت: دانشگاه آزاد اسلامي مصداق عيني و واقعي همت و کار و تلاش مضاعف است و درجهت دستيابي به شاخص هاي سند چشم انداز 20 ساله برنامه ريزي مناسبي به عمل آورده است.
نماينده مردم نيشابور با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي سهم بسيار زيادي در پيشرفت و توسعه کشور دارد، افزود: زماني که دکتر جاسبي کار را شروع کرد شايد در باور خيلي ها نبود که با امکانات محدود، بتواند چنين تحول عظيم علمي و فرهنگي را در سطح کشور ايجاد کند.
دکتر سبحاني نيا تصريح کرد: امروز دانشگاه آزاد اسلامي ازنظر توسعه و فراگيري درسطح دنيا، رتبه اول را دارد و ازنظر جامعيت درهمه ابعاد انجام وظيفه مي کند. وي با اشاره به تحصيل نيمي از دانشجويان کشور در دانشگاه آزاد اسلامي گفت: امروزه دانشگاه آزاد اسلامي در رشته هاي مختلف کاربردي و علوم و فنون و در همه ابعاد کيفي و کمي پيشرفت هاي خوبي داشته که جا دارد از دکتر جاسبي و ساير مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي تقدير و تشکر شود.


  نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي:
 دانشگاه آزاد اسلامي از بدو تاسيس تاکنون درمسير نظام و انقلاب حرکت کرده است  

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي بدون بودجه دولتي، 16 ميليون مترمربع فضاي آموزشي و رفاهي در سراسر کشور ساخته است. دکتر حسن غفوري فرد در گفت وگو با آنا گفت: دانشگاه آزاد اسلامي يکي از دستاوردهاي بزرگ نظام جمهوري اسلامي ايران درعرصه آموزش عالي است. وي افزود: در حاليکه جمعيت کشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي 2 برابر شده است تعداد دانشجويان از حدود 160 هزار نفر به بيش از 3/5 ميليون نفر رسيده است که نيمي از آنان در دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل مي کنند.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: در طليعه پيروزي انقلاب و درحالي که امکانات دولتي بسيار محدود بود، دانشگاه آزاد اسلامي با تاييد حضرت امام(ره) آغاز به کار کرد و امروز بزرگترين دانشگاه جهان محسوب مي شود. دکتر غفوري فرد تصريح کرد: دانشگاه آزاد اسلامي از بدو تاسيس تاکنون در مسير نظام و انقلاب حرکت کرده است و نقش موثري در ارتقاي فرهنگ و آموزش در کشور داشته است. وي پژوهش و تحقيقات را شرط توسعه يافتگي درجوامع دانست و گفت: هيچ کشوري در دنيا بدون پژوهش و تحقيقات نتوانسته توسعه پيدا کند و دانشگاه آزاد اسلامي درعرصه پژوهش و تحقيقات گام هاي موثري برداشته است.
وي دانشگاه آزاد اسلامي را پيشرو در توسعه کشور دانست و گفت: امروز دانشگاه آزاد اسلامي توانسته در زمينه هاي پژوهشي و تحقيقاتي، رشد مقالات ISI و تکنولوژي هاي نوين در توسعه متوازن و پايدار کشور نقش چشمگيري داشته باشد.


  معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي:
 مجموعه اي کاردان و فهيم، موجب رشد خيره کننده دانشگاه آزاد اسلامي شد 

معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مديريت دلسوز و مجموعه اي کاردان، فهيم در دانشگاه آزاد اسلامي موجب شد روند رشد دانشگاه، توام با رشدي صعودي و خيره کننده باشد.
به گزارش ايسکانيوز، معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: دانشگاه آزاد اسلامي باتوجه به اينکه هيچ گاه از بودجه دولتي استفاده نکرده و درعين حال در مجلس به عنوان موسسه عمومي غيردولتي به ثبت نرسيده بنابراين نه تعاوني است نه دولتي و نه خصوصي.
دکتر کريم زارع درخصوص اهميت و طرح وقف دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: تصويب طرح يک فوريت وقف دانشگاه آزاد اسلامي يک حرکت سازنده، موثر براي نخبگان، جوانان و نسل هاي آينده خواهد بود.
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت: وقف دانشگاه آزاد اسلامي بزرگترين وقف درجهان اسلام به شمار مي آيد و از افتخارات نظام جمهوري اسلامي است.
وي خاطرنشان کرد: افتخار دانشگاه آزاد اسلامي اين است که معمار کبير انقلاب حضرت امام خميني(ره) با قرار دادن 10 ميليون ريال در نخستين اساسنامه آن دانشگاه آزاد اسلامي را به عنوان يک موسسه غيردولتي، غيرانتفاعي به ثبت رسانده است.
معاون دانشگاه آزاد اسلامي يادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامي يادگار امام راحل (ره) و در روز جمعه 31 ارديبهشت 1361 توسط آيت الله هاشمي رفسنجاني و همچنين مقام معظم رهبري اعلام موجوديت آن اعلام و مورد تاييد قرار گرفت.
زارع خاطرنشان کرد: مديريت دلسوز و مجموعه اي کاردان، فهيم در دانشگاه آزاد اسلامي موجب شد روند رشد دانشگاه، توام با رشدي صعودي و خيره کننده باشد، به نحوي که امروز برآوردي که از ساختمان هاي دانشگاه آزاد اسلامي مي شود حدود 16 ميليون مترمربع فضاي آموزشي، با هزاران کارگاه، آزمايشگاه، بيمارستان، کتابخانه و برخورداري از اساتيد نخبه، فهيم و انقلابي است. اين نماينده سابق در مجلس يادآور شد: افتخار دانشگاه آزاد اسلامي اين است که در هر خانه و خانواده اي يک يا چند نفر از اعضاي آن در اين دانشگاه تحصيل کرده اند. وي خاطرنشان کرد: دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي امروزه در بالاترين پست هاي کشور مشغول به فعاليت و ارائه خدمت رساني به نظام، انقلاب و جامعه اسلامي هستند که اين نشان دهنده اهميت و نقش موثر دانشگاه آزاد اسلامي دارد. معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مديريت دانشگاه آزاد اسلامي و رساندن سرمايه مالي از يک ميليون تومان درسال 1361 به 250 هزار ميليارد تومان و وقف آن به عنوان يک امر مقدس و اسلامي بالاترين گواه و سند افتخار براي مسئولان به شمار مي آيد.
زارع خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بنياد بزرگ علمي- پژوهشي يکي از دستاوردهاي افتخارآفرين نظام مقدس جمهوري اسلامي نه تنها در ايران بلکه درسطح جهان است. وي خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي هم درصدد است تا 80 هزار عضو هيات علمي را جذب کند. معاون دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: امسال دانشگاه آزاد اسلامي قرار است 10 هزار عضو هيات علمي را به کار گيرد، که با اين اقدام دانشگاه به کانوني کارآفرين براي نخبگان، استادان و دانش آموختگان کشور درمي آيد. وي درخصوص وقف دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مرحله اوليه وقف دانشگاه آزاد اسلامي با استفاده ازنظر فقهي مقام معظم رهبري که مضمون صحبت معظم له اين بود چون هيات موسس و هيات امناي دانشگاه تصرف مالکانه دارند امکان وقف وجود دارد به ثبت رسيده يعني صيغه وقف آن خوانده شده، صورت گرفته است.
اين نماينده سابق در مجلس شوراي اسلامي در ادامه افزود: اولين سند مادر شماره ثبت گرفته و 2500 سند ديگر نيز براي تکميل وقف درحال اجراست، بنابراين نه تنها وقف دانشگاه آزاد اسلامي کوچکترين ابهامي ندارد بلکه شفاف و روشن براي جاودان ماندن آن وقف شده است.
وي درپايان اظهار اميدواري کرد: وقف دانشگاه آزاد اسلامي موجب خدمت رساني بيشتر به جامعه اسلامي، انقلاب و جهت منويات رهبري قرار گيرد.


  استاندار قزوين در ديداربا نخبگان و پژوهشگران مراکز تحقيقاتي واحد قزوين:
 بايد قابليت ها و توانمندي هاي خود را به دنيا معرفي کنيم 

استاندار قزوين درمراسم تقدير از نخبگان و پژوهشگران مراکز تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در سالن اجتماعات استانداري گفت: خوشبختانه فرزندان اين کشور مسير بالندگي، دانش و علم آموزي را به درستي و به سرعت طي مي کنند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد قزوين، مهندس عجم، استاندار قزوين با اشاره به فرمايش رسول مکرم اسلام(ص) که "اگر علم در ثريا باشد عده اي از ايرانيان به آن دست پيدا مي کنند"، دانشجويان پژوهشگر و نخبه واحد قزوين را از مصاديق اين حديث دانست و اظهار داشت: علم دامنه گسترده اي دارد و درحال حاضر در ابتداي راه علم اندوزي و سير درعلوم قرار داريم و بايد خودمان را براي  کشف علوم جديد آماده کنيم.
وي افزود: جوان ايراني بايد مدام درحال پيشرفت و برطرف کردن نيازهاي جامعه باشد. مهندس عجم با اشاره به کسب افتخارات علمي توسط جوانان ايراني تصريح کرد: کسب افتخارات مختلف باعث مباهات است و بعضي ها متاسفانه نمي خواهند  ايرانيان برتري شان را به دنيا نشان دهند به همين دليل بايد قابليت ها و توانمندي هاي خودمان را به دنيا معرفي کنيم.
وي علم و ايمان را دو بال کمال دانست و تاکيد کرد: اگر مي خواهيم در راه علم توفيقات ماندگاري داشته باشيم بايد به سلاح ايمان نيز مجهز شويم و علم و ايمان دو بال پرواز انسان به سوي کمال است.
مهندس عجم يادآور شد: بايد نيازهاي جامعه به دور از تعصبات صنفي و وابستگي ها به خوبي رصد و شناسايي شود و برآيند اين سرمايه باعث اعتلا، ماندگاري و ارتقاي نام ايران در همه زمينه ها خواهد شد.
استاندار قزوين در پايان با اشاره به اعلام آمادگي براي حمايت بيشتر از نخبگان واحد قزوين گفت: در حوزه هايي همچون ارتباط صنعت با دانشگاه، استانداري حمايت و پيگيري هاي لازم را در ارتباط بيشتر و بهتر صنايع و دانشگاه انجام خواهد داد.
در ادامه دکتر موسي خاني رييس واحد قزوين در سخناني با تشکر از حمايت هاي استانداري قزوين يادآورشد: واحد قزوين سال هاي گذشته از حمايت هاي همه مسوولان استان قزوين به خصوص آيت الله باريک بين به عنوان يکي از اعضاي هيات موسس، نمايندگان استان درمجلس شوراي اسلامي برخوردار بوده است که اين حمايت ها باعث کسب افتخارات متعدد اين دانشگاه در صحنه هاي داخلي و جهاني شده است.
رييس واحد قزوين سپس با اشاره به موفقيت هاي اين دانشگاه اظهار داشت: مراکز تحقيقاتي واحد قزوين همچون مرکز تحقيقات مکاترونيک (MRL)، مرکز تحقيقات صنعت و ساختمان (CCRC) و مرکز تحقيقات خودرو در مسابقات ملي و بين المللي توانسته اند بارها نام اين دانشگاه و پرچم مقدس ايران را به اهتزاز درآورند. وي افزود: با اينکه کشورما در بعضي از صحنه هاي ورزشي توفيق چنداني نداشته اما خوشبختانه در عرصه هاي علمي، جوانان ما درثبت اختراعات متعدد و چاپ مقالات مختلف در مجلات بين المللي با درجه ISI، باعث افتخار آفريني فراواني براي کشورمان شده اند.
دکتر موسي خاني در پايان با اشاره به چشم انداز واحد قزوين ادامه داد: چشم انداز اين دانشگاه را به گونه اي ترسيم کرده ايم که بتوانيم در آينده اي نزديک به عنوان دانشگاهي متفاوت و برتر در ايران و منطقه معرفي شويم و خوشبختانه پس از گذشت 18 سال از تاسيس اين دانشگاه در عرصه هاي علوم رباتيک و هوش مصنوعي به عنوان پرافتخارترين تيم دانشگاهي ايران درجهان مطرح هستيم و هرساله در مسابقات مختلف صاحب چند عنوان جهاني مي شويم.
وي خاطرنشان کرد: هم چنين در مسابقات بتن و پل ماکاروني نيز در سطح ملي و جهاني صاحب عناوين مختلف قهرماني هستيم و اختراعات متعدد در زمينه بتن هاي هوشمند نشان از اين امر است. همچنين در مسابقات ملي خودروي الکتريکي نيز که با حضور دانشگاه هاي برتر کشور برگزار شد; تيم مرکز تحقيقات خودروي اين دانشگاه توانست با اقتدار مقام اول را کسب کند و همه اين افتخارات نشان از اين است که به سمت چشم اندازي روشن درحال حرکت هستيم. در ادامه دکتر مهران سيد رزاقي، رييس مرکز تحقيقات صنعت و ساختمان (CCRC)، مهندس زيارتي ليدر تيم ربات فوتباليست سايز متوسط و از اعضاي مرکز تحقيقات مکاترونيک (MRL) و مهندس هاشمي از اعضاي مرکز تحقيقات خودرو اين دانشگاه گزارشي از چگونگي فعاليت هاي پژوهشي و کسب موفقيت هاي ملي و جهاني مراکز خود را ارائه کردند. در پايان مهندس عجم استاندار قزوين با اهدا هدايا به نمايندگان پژوهشگران و نخبگان برتر مراکز تحقيقاتي واحد قزوين از آنان تقدير و تشکر کرد.


 خبر 

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اراک:
دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه علمي کشور نقش بسزايي داشته است

نشست هم انديشي پيرامون "نقش دانشگاه ها در توسعه علمي کشور"، با حضور دکتر موسوي موحدي استاد دانشگاه تهران و چهره ماندگار کشور، دکتر عباس ملک حسيني رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اراک، دکتر حسين عطار مشاور و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم داروئي، دکتر محمدعلي کرامتي استاد دانشکده مديريت واحد اراک، دکتر حسين هادوي عضو هيات علمي واحد اراک، اعضاي هيات رئيسه، روساي دانشکده ها و جمعي از اساتيد واحد اراک دراين دانشگاه برگزار شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد اراک، دراين هم انديشي رئيس واحد اراک ضمن خيرمقدم و تشکر از حضور دکتر موسوي موحدي و دکتر عطار گفت: بايد با برنامه ريزي دقيق تلاش نماييم به مرحله اي برسيم که در رديف کشورهاي توسعه يافته قرار بگيريم; همانا محور اصلي اين پيشرفت، دانشگاه ها مي باشند که مي توانند کشور را در رديف کشورهاي توسعه يافته قرار دهند.
دکتر عباس ملک حسيني تصريح نمود: بايد فارغ ازمسائل و مشکلات موجود، به فکر افق هاي بلند جهت پيشرفت و رسيدن به استانداردهاي جهاني باشيم و بايد بدانيم چگونه از علمي که در اختيار همگان است بهره کافي را ببريم تا مسائل و مشکلات جامعه خود را حل نماييم و آرزوي ديرينه هموطنان در رسيدن به توسعه را با موفقيت بپيمائيم ولي متاسفانه در مقايسه با کشورهاي ديگر درامر توسعه و تحقق اين خواسته ها و آرزوها، توفيق چنداني نداشته ايم.
رئيس واحد اراک عنوان نمود: درحال حاضر که به فرمايش مقام معظم رهبري سال 89 که سال همت مضاعف و کارمضاعف نامگذاري شده است، دانشگاه ها بايد پرچمدار حرکت به سمت توسعه کشور باشند. وي گفت: سهم دانشگاه آزاد اسلامي در ارتقا» سطح توسعه علمي کشور انکارناپذير است. دانشگاه آزاد اسلامي با پژوهش محوري و تصميم گيري براساس يافته هاي علمي موجب توسعه و گسترش علم و دانش در کشور شده است; لذا بها دادن به فرهنگ تحقيق، ترويج فرهنگ پژوهش درجامعه، ارج نهادن و ايجاد انگيزه به منظور تشويق پژوهشگران و سرمايه گذاري و بکارگيري منابع مالي در راه پژوهش مي تواند زمينه ارتقا علمي در کشور را فراهم آورد.
وي اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي نگاه ويژه اي به علوم و فنون دارد; داشتن نگاه ويژه به علوم و فناوري و توسعه آنها اصل و اساس توسعه علمي در هر جامعه است.
وي، با توجه به اينکه دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان نمادي از پويايي مردمي است که در توسعه علمي ايران نقش بسزايي داشته است تصريح نمود: دانشگاه آزاد اسلامي درجهت رشد و گسترش کمي و کيفي نظام آموزش عالي کشور گام هاي بلندي برداشته است; نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه آموزش عالي و فرهنگ عمومي کشور غيرقابل انکار است.
رئيس واحد اراک گفت: انجام کارهاي تحقيقاتي، تجهيز آزمايشگاه ها، کارگاه ها و
کتابخانه ها به علوم روز، موجب ارتقاي سطح کيفي دانش استادان و پاسخگويي آنان به دانشجويان و به تبع آن ارتقاي دانشگاه مي شود.
وي با اشاره به برخي از فعاليت ها، دستاوردها و موفقيت هاي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: امروزه اين مجموعه آموزش عالي که فعاليت خود را از صفر آغاز کرده; به عنوان يکي از معتبرترين دانشگاه ها درسطح دنيا مطرح است و به عنوان بزرگترين دانشگاه حضوري جهان با دارا بودن يک ميليون و 500 هزار دانشجو، 3 ميليون هزار فارغ التحصيل، 60 هزار عضو هيات علمي و کارمند، 16 ميليون مترمربع فضاي آموزشي و رفاهي، در راستاي توسعه علمي کشور، خدمات ارزنده اي را ارائه نموده است.

دکتر کرامتي: دانشگاه آزاد اسلامي پيش روترين نظام مديريتي کشور است
دکتر محمدعلي کرامتي استاد دانشکده مديريت واحد اراک دراين جلسه هم انديشي گفت: همه ما درخصوص ارتقاي دانشگاه ها درکشور اتفاق نظر داريم اما از زواياي متفاوتي به اين موضوع نگاه مي کنيم. وي افزود: دانشگاه ها نمي توانند هويت مستقل ازجامعه داشته باشند; دانشگاه ها شديدا تحت تاثير ايدئولوژي حاکم بر جامعه هستند حتي اگر تحت تاثير ايدئولوژي حاکم بر جامعه نباشند روش هاي اداره آنها شديدا به اداره جامعه وابسته است.
معاون اداري ومالي واحد اراک تصريح نمود: نمي توان از دانشگاه ها انتظار داشت روش هايي براي اداره خودشان اتخاذ نمايند که متفاوت از روش هاي اداره جامعه باشند. دکتر کرامتي اظهار داشت: تعالي و ترقي دانشگاه ها در سطح کلان به چهار مقوله بستگي دارد که تا اين چهار مقوله در جامعه ما به طور جدي به آن پرداخته نشود اين انتظار واقعيت نخواهد پيوست; يکي از آنها سهمي از توليد ملي است که صرف تحقيق و توسعه مي کنيم. بالاترين رقم در اين زمينه 47 صدم درصد بوده است. موضوع بعدي، نسبت کساني که از تحصيلات عالي برخوردار هستند مي باشد; به عنوان مثال برخي از کشورها، 50 تا 92 درصد از نيروي کار آنها، دانش آموخته دانشگاه ها هستند در حالي که خوشبينانه ترين حالت درکشور ما 4 تا 5 درصد است; سومين موضوع، جابجايي بين المللي نخبگان و کارشناسان است که يونسکو جز» آن شاخص هايي که براي سنجش علوم تعريف مي کند، بر آن تاکيد مي ورزد.
وي چهارمين مورد را يادگيري عنوان نمود و تصريح کرد: يادگيري به معني عام کلمه ازطريق تجربه اتفاق مي افتد; تجربه يعني حل مسئله; اگر قرار است يادگيري صورت پذيرد بايد فرصت حل مساله را داشته باشيم.
دکتر کرامتي اظهار داشت: فرصت حل مسئله ازطريق تفويض اختيار به مديران، کاهش سلسله مراتب عمودي و توزيع قدرت فراهم مي شود اما متاسفانه اين فرصت در سيستم ها و سازمان هاي کشور حداقل ممکن است; با اين حال دانشگاه آزاد اسلامي را مي توان دراين زمينه از پيش روترين نظام هاي مديريتي کشور به حساب آورد.

دکتر حسين هادوي:
تدوين پروژه ها و برنامه هاي آموزشي بين رشته اي در علوم انساني ضروري است
دکتر حسين هادوي، عضو هيات علمي واحد اراک دراين هم انديشي گفت: اگر احساس مي شود علوم انساني و اجتماعي ناکارآمد است و دچار تحريف شده، يکي از علل آن جدا افتادگي اين حوزه معرفتي از ديگر شاخه هاي علمي مي باشد; لذا تدوين پروژه ها و برنامه هاي آموزشي بين رشته اي که به دنبال مضافاتي بر علوم انساني است ضروري به نظر مي رسد.
وي در ادامه افزود: بايد علوم انساني را با ساير رشته هاي ديگر ارتباط دهيم ولي نبايد آن گونه زيرسايه علوم تجربي قرار گيرد که اصالت علوم انساني محذوف گردد; به تعبير ديگر چنانچه بخواهيم در علوم انساني به يک گفتمان مطلوب و ايده آل برسيم، شايسته است تئوري" کنش ارتباطي" را مدنظر داشت.
عضو هيات علمي واحد اراک تصريح کرد: علوم انساني در کنکاشي پايان ناپذير در تفسير جنبه هاي ناديدني و متعالي هستي است و نيازي نيست که با نگاهي تقليل گرايانه به سطح دانش پوزيتويستي و اثبات گرايانه کاهش يابد; اگر چنين پروژه اي پياده شود هدف رهايي بخش و هدايتگرانه علوم انساني مبدل به گفتمان دانش- قدرت مي شود که به نظر مي رسد با اهداف بلند جمهوري اسلامي چندان سازگاري ندارد.
شايان ذکر است در اين هم انديشي هريک از اساتيد و روساي دانشکده ها ديدگاه ها و نظرات خود را پيرامون موضوع "نقش دانشگاه درتوسعه علمي کشور" مطرح نمودند و در اين زمينه به بحث و تبادل نظر پرداختند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه