جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/03/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3621


خبر پزشکي


شناسايي اجزاي دندان


آشنايي با بيماري ايدز


رشد اختلالات رفتاري در نوجوانان
استاد محترم:جناب آقاي دکتر احدي---دانشجو : طاهره رنجبري پور ( قست پاياني )

ماده سياه جديد ويژه هواپيماي رادارگريز


خبرهااز عالم علم


  خبر پزشکي  

دهمين کنگره سالانه انجمن متخصصان پوست،
مو  و  زيبايي ايران برگزار مي شود
 
دهمين کنگره سالانه انجمن متخصصان پوست، مو و زيبايي ايران با موضوع درمان هاي نوين بيماريهاي پوست و زيبايي 26 تا 28 خرداد ماه در مرکز همايش هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي شود.  به گزارش  ايسنا، دکتر سيد محمدگلشني دبير انجمن متخصصان پوست، مو و زيبايي ايران در اين زمينه گفت: بالا بردن سطح علمي متخصصان پوست و بازتاب آخرين دستاوردهاي محققان و استادان رشته تخصصي پوست و زيبايي با همراهي 12 ميهمان خارجي از کشورهاي فرانسه، آمريکا، انگليس، هند، اتريش و مصر مهمترين هدف برگزاري اين گردهمايي علمي و عملي است.  وي افزود:  در اين همايش حدود 50 مقاله علمي در قالب سخنراني و 10 کارگاه عملي تخصصي در خصوص درمانهاي نوين بيماريهاي پوست و مو و راهکارهاي جوان سازي و زيبايي پوست ارائه مي شود.  دکتر گلشني گفت: در کارگاه هاي عملي که به صورت زنده و بر روي بيماران پوست و مو اجرا مي شود درمان لکهاي پوست در اثر بارداري و آفتاب سوختگي، استفاده از فن آوري  نوين ليزرهاي فراکشنال (Affirm  ) در جوانسازي پوست، استفاده از تکنولوژي راديو فرکوئنسي (F.R  ) و کشيدن پوست با متد جديد به متخصصان آموزش داده مي شود.  وي افزود: تزريق سم باکتري براي درمان بيماريهايي از جمله تعريق در نواحي کف دست، پا و زير بغل همچنين تزريق ژل ها و پرکننده هاي زير پوستي مورد تاييد انجمن به منظور رفع عيوب ظاهري در قالب کارگاه عملي به حاضران آموزش داده مي شود.  دبير انجمن متخصصان پوست،  مو و زيبايي از اعلام خبر مربوط به بهره گيري موفقيت آميز از سلولهاي بنيادين در درمان سوختگي هاي پوست و ترميم پوستي خبر داد و گفت: بيش از 500 متخصص پوست و مو از سراسر کشور در اين گردهمايي حضور دارند.  گفتني است، در حاشيه اين همايش که 15 امتياز بازآموزي مدون نيز دارد نمايشگاه تجهيزات پزشکي و دارويي با مشارکت بيش از 40 شرکت توليد کننده داخلي و خارجي برپا است.
 
فوايد تغذيه با شيرمادر،کاهش آسم، آلرژي و عفونت  در نوزادان 
يک متخصص کودکان با اشاره به اهميت تغذيه انحصاري نوزادان با شير مادر تا شش ماهگي، کاهش احتمال ابتلا  شيرخوار به عفونت هاي نوزادي را از فوايد تغذيه انحصاري با شير مادر دانست.  به گزارش  ايسنا ، دکتر نادره طائي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي لرستان در کارگاه ترويج تغذيه با شيرمادر به ارزش تغذيه اي شير مادر اشاره کرد و گفت: نوزاداني که با شير مادر تغذيه مي شوند، نسبت به ديگر نوزادان از وضعيت مطلوب تري برخوردارند.  اين متخصص کودکان به ويژگي هاي ارزش غذايي مناسب براي نوزادان اشاره کرد و گفت: وجود ترکيبات ايمني بخش در شير مادر، کاهش احتمال ابتلاي کودک به آسم و آلرژي و عفونت هاي نوزادان از فوايد و ويژگي هاي تغذيه با شير مادر است.  اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي لرستان ادامه داد: شيرخواراني که از شير مادر استفاده مي کنند کمتر دچار مشکلات دنداني ناشي از پستانک و تغذيه مصنوعي مي شوند.  وي با تاکيد بر لزوم تغذيه انحصاري کودک با شير مادر تا شش ماهگي گفت: تغذيه انحصاري با شير مادر از ابتداي تولد تا 6 ماهگي يکي از قدرتمندترين ابزار مبارزه با مرگ ومير نوزادان و بهبود سلامت کودک و مادر است.  دراين کارگاه دکتر ياراحمدي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي لرستان نيز گفت: لرستان در مقايسه با ديگر استان هاي کشور از نظر مرگ ومير کودکان جز استان هاي ميانه است که سعي و تلاش بيشتري در اين زمينه را مي طلبد. 


  شناسايي اجزاي دندان 

   شناخت اجزاي دندان و بافت هاي حمايت کننده آن مي تواند در درک ماهيت مخرب و پيش رونده پوسيدگي دندان و ناراحتي هاي لثه مفيد باشد.
به گزارش جام جم آنلاين مينا: سخت ترين ماده موجود در بدن است که لايه شفاف سطح دندان را تشکيل مي دهد. اين بخش از دندان علاوه بر حفاظت از دندان در زيبايي دندان تاثير عمده اي دارد. مينا با پوشاندن سطح تاج باعث محافظت از آن در برابر اعمال جويدن و وسايل ساينده مي شود، سختي اين ماده امکان محافظت نسبي مينا و دندان را از پوسيدگي فراهم مي کند. با تخريب مينا توسط پوسيدگي يا شکستگي دندان امکان ساخت مجدد آن توسط بدن وجود ندارد.
عاج: قسمت عمده بافت دندان از عاج تشکيل شده است که در زير لايه مينايي قرار گرفته است. سختي عاج به اندازه سختي مينا نيست بنابراين سرعت پيشرفت پوسيدگي در آن سريع تر است. عاج به طور مداوم در طي عمر انسان تشکيل مي شود.
سمنتوم: لايه بسيار نازکي است که روي سطح ريشه را مي پوشاند (همانند مينا در تاج دندان)، الياف نگهدارنده دندان از يک سو به استخوان و از سوي ديگر در درون سمنتوم ريشه قرار مي گيرند. با خورده شدن (تحليل) لثه، سمنتوم در معرض مواد محرک قرار گرفته و با تحريک سمنتوم درد ايجاد مي گردد.
بخش مرکزي دندان: عصب دندان به همراه رگ هاي خوني در بخش مرکزي دندان قرار گرفته اند. اين توده به صورت کانال در ريشه و در تاج به صورت حفره است. اعمال مربوط به تغذيه دندان، حس دندان و همچنين وظيفه ساخت عاج جديد به عهده اين بخش از دندان است. با ملتهب شدن اين بافت به دليل ترشح سموم ميکروبي حاصل از پوسيدگي يا جراحات، دندان درد در اين بخش ايجاد مي گردد. در صورتي که پيشرفت پوسيدگي زياد شود و به اين بخش برسد با وارد شدن ميکروب ها به اين بخش، امکان حرکت ميکروب ها در چرخه خون و انتقال اين ميکروب ها به نواحي ديگر فراهم مي گردد.
ساختمان هاي حمايت کننده دندان
استخوان: ريشه دندان را در بر گرفته و باعث حمايت دندان در استخوان هاي فک مي شود. حجم استخوان موجود در اطراف ريشه باعث محکم شدن يا لقي دندان ها مي شود. لثه: بافت نرم پوشاننده استخوان است که در نواحي مختلف، جنس متفاوت و کارايي متفاوتي دارد. شکل، قوام، رنگ و ضخامت آن در سلامت دندان تاثير دارد. الياف نگهدارنده (پريودنتال): مانند نخ هاي باريکي هستند که ريشه دندان را به استخوان آلوئول متصل مي کنند. هنگامي که استخوان اطراف ريشه از بين برود، باعث آزاد شدن اين الياف از استخوان شده و باعث معلق شدن دندان در حفره خود مي شوند.


  آشنايي با بيماري ايدز 

  شنيدن آمار رسمي 20 هزار و 975 نفر مبتلا به ايدز در کشور که به استناد آمار وزارت بهداشت رو به افزايش مي رود، اهميت اطلاعات بيشتر درباره اين بيماري را دوچندان مي کند. .بيماري ايدز که در حال حاضر مهم ترين بيماري مسري در جهان است به وسيله ويروس اچ.آي.وي ايجاد مي شود. به گزارش جام جم آنلاين در سال 1981 مرکز کنترل بيماري هاي ايالات متحده آمريکا وجود 2 نوع بيماري خاص را در 31 مرد همجنس باز اعلام کرد. يکي از اين بيماري  ها ، عفونت ريه توسط انگلي به نام پنوموسيستيس کاريني و ديگري سرطاني به نام سارکوم کاپوسي بود. اين دو بيماري قبل از اين فقط در بيماراني که دچار ضعف ايمني بودند، ديده شده بود. از آنجا که اين مردان هيچ گونه سابقه اي از ضعف ايمني نداشتند، تحقيقات آغاز شد و طي چند ماه موارد زيادي از همين بيماري ها در مردان و زناني که معتاد تزريقي بودند و يا خون و فرآورده هاي خوني دريافت مي کردند، ديده شد. اين بررسي ها ادامه داشت تا اين که ويروس عامل بيماري شناخته شد; ويروسي به نام ايدز. آلودگي با ويروس (اچ.آي.وي) داراي دو مرحله است، مرحله اول که دوره نهفته بيماري است و فرد آلوده دچار بيماري واضحي نيست.  در اين مرحله که تا سال ها ادامه خواهد داشت وجود ويروس فقط از طريق آزمايش خون قابل اثبات است و فرد در ظاهر کاملا سالم به نظر مي رسد.  در مرحله بعد علائم بيماري بتدريج ظاهر مي شوند و تمام اعضاي بدن بيمار بتدريج درگير بيماري مي شوند. اين مرحله اي است که آن را ايدز مي ناميم. در مورد ايدز اکنون مواجه با يک پاندمي به معناي همه گيري جهاني هستيم. آمار آلوده شدگان به اين ويروس تا پايان سال 86 حدود 36 ميليون نفر بوده است.
 از اين تعداد 22 ميليون نفر ساکن کشورهاي جنوبي قاره آفريقا هستند. در برخي از اين کشورها تا 15 درصد بزرگسالان مبتلا به اين ويروس شده اند. رتبه دوم آلودگي به ويروس ايدز متعلق به کشورهاي جنوب شرق آسياست که 4 ميليون مبتلا دارند.
مردم آمريکاي جنوبي 5 1/  ميليون مبتلا و مردم آمريکاي شمالي 3 1/  ميليون نفر مبتلا دارند. اين در حالي است که کل کشورهاي آفريقاي شمالي و خاورميانه حدود 380 هزار آلوده به ويروس دارند.
متاسفانه نيمي از اين مبتلايان را خانم ها و حدود 10 درصد را کودکان زير 15 سال تشکيل مي دهند.  اگرچه در شروع همه گيري بيماري ايدز شايع ترين راه هاي آلودگي استفاده از سرنگ هاي آلوده و فرآورده هاي خوني آلوده به ويروس بود ; اما با گسترش اين بيماري اکنون ارتباط جنسي معمولي زن و مرد شايع ترين راه آلودگي است و همه اقشار جامعه در معرض ابتلاي به اين بيماري مهلک هستند.


 رشد اختلالات رفتاري در نوجوانان  
  استاد محترم:جناب آقاي دکتر احدي---دانشجو : طاهره رنجبري پور ( قست پاياني )

با جمع بندي آنچه گفته شد مشخص مي شود که توافق در مورد سازگاري و به هنجاري وجود ندارد "لوتن" براي اين گونه افراد و مشخص کردن آنها از افراد ناسازگار ويژگي هايي را بيان مي کند که عبارتند از: 
1- فرد سازگار هم قادر و هم خواهان گرفتن مسئوليت متناسب با سن خود است.
2- فرد سازگار مايل به پذيرش تجارب و مسئوليت هاي مربوط به نقش و موقعيت خويش در زندگي است.
3- فرد سازگار در تجاربي که متعلق به محدوده رشد سني است با لذت شرکت مي کند.
4- فرد سازگار با اشتياق به حل و فصل مشکلاتي که بر سر راه خويش مي بيند مي پردازد.
5- فرد سازگار با از بين بردن موانع رشد و شادکامي از زندگي خويش لذت مي برد.
6- فرد سازگار قادر است در حالت تعارض و نگراني و ناکامي تصميمات مقتضي بگيرد.
7- فرد سازگار تا زماني که عوامل جديد وارد صحنه نشده اند، به انتخاب خويش وفادار است.
8- فرد سازگار از انديشه خويش براي طرح برنامه هاي عملي استفاده مي کند.
9- فرد سازگار مي تواند انرژي خويش را روي يک هدف معين و واحد متمرکز کند.
10- فرد سازگار خشم خود را در جريان دفاع از حقوق خويش ابراز مي نمايد و چگونگي آن متناسب با نوع آسيب است.
پس از مشخص شدن ويژگي هاي فرد سازگار و به هنجار، لازم است بررسي مفهوم مخالف آن يعني اختلالات رفتاري از ديدگاه هاي گوناگون پرداخته شود. (نوابي نژاد، 1372)
بروز اختلالات رفتاري از نظر خانواده درماني:
درواقع تمام نگرش هايي که محيط اجتماعي را در اختلال هاي رفتاري موثر مي شناسد بر اهميت خانواده اذعان دارند. امکان دارد ديدگاه هاي مختلف شرح دهند که چگونه عامل خانواده در مشکلات رفتاري سهيم مي باشند.
بوئن اعتقاد دارد که خانواده پيچيده تر از آن است که مجموعه بخش هاي آن نشان دهد. خانواده نظام اجتماعي پيچيده اي که هويت مي دهد به نوجوان و براي درمان نوجوان از چنين ديدگاهي استفاده مي شود مخصوصا در سير رشد عاطفي نوجوان (بلوغ عاطفي) خانواده و محيط خانوادگي مهم است. چرا که اگر عواطف و احساس ها به نوجوان ياد نداده باشند البته در کودکي ،در بزرگي يا همان نوجواني در تشخيص عواطف، کنترل احساس ها و خشم، دچار مشکل مي شود و باعث همين اختلالات رفتاري مي شود. بلوغ عاطفي که امروزه رشد عاطفي در طيف وسيع تر و جديدتر هوش عاطفي معرفي شده مساله مهمي در پيدايش رفتار نابه هنجار مي باشد (کريمي، يوسف، 1380)
عوامل موثر بر اختلال رفتاري:
1) عوامل فيزيولوژيک:
آسيب هاي بدني، مغزي پيش از تولد، بيماري هاي و کم کاري يا بدکاري غدد داخلي و تفاوت هاي فردي و بعضي از عوامل ارثي.
2) عوامل غير فيزيولوژيک:
الف) رشد عاطفي: رسيدن به حد تعادل در هيجانات. کنترل احساسات. رفتار منطقي (اينجا منظور بلوغ عاطفي)
ب) خانواده: موقعيت اجتماعي و اقتصادي خانواده، ساختمان منش در روابط درون خانواده.
ج) مدرسه: موقعيت مدرسه، دانش آموزان در مدرسه، نقص هاي تربيتي و آموزش. روابط درون گروهي آموزشي و ...
د) محيط کار- اجتماعي: موقعيت اجتماعي، رفتار اجتماعي فرد در جامعه، دوستان و ... (ضوابطي. محمد، 1375)


 ماده سياه جديد ويژه هواپيماي رادارگريز 

  دانشمندان موفق به ابداع ماده اي شده اند که مي توان آن را "سياه جديد" ناميد ، ماده اي که تمامي نورهاي دريافتي را واقعا به خود جذب خواهد کرد و در ساخت هواپيماهاي رادار گريز کاربرد دارد.
  به گزارش مهر به نقل از نيوساينتيست ، اين ماده "سياه تر از سياه" نمونه اي از مواد مشهور به متامواد است، موادي که از ويژگي هاي نوري متفاوت از مواد طبيعي برخوردارند متامواد از ساختارهاي منظمي از دو يا چند ذره کوچک، کوچکتر از طول موج نوري که با آن در تقابلند تشکيل شده اند همين ساختار داخلي خاص است که ويژگي هاي غير عادي نوري را در اين مواد به وجود مي آورد. محققان دانشگاه پوردو در لافايت غربي ، اينديانا با توجه به اين ويژگي ها دريافتند مي توان متاموادي با ساختار دقيق داخلي که بتواند تمامي تشعشعات الکترومغناطيسي در طيفي خاص به خود جذب کند را طراحي کرد جسمي که از چنين موادي ساخته شده باشد در مقايسه با اجسام سياه معمولي که هميشه مقداري از نور را بازتاب مي دهند، مي تواند به رنگ سياه واقعي ديده شده و تمامي نور دريافتي را جذب کند. اکنون محققان پوردو با همکاري محققان دانشگاه نورفولک در ويرجينيا موفق شده اند چنين ماده سياهي را به وجود آورند اين ماده از کابل هاي 35 نانومتري نقره تشکيل شده که بر روي قطعات يک سانتيمتر مربعي از اکسيد آلومينيوم به ضخامت 51 ميکرومتر کار گذاشته شده اند.
محققان دستاورد مطالعات خود را در دو شکل صيقلي و زبر تحت تابش امواج نوري نزديک به مادون قرمز با طول موجي برابر 900 نانومتر مورد آزمايش قرار دادند. تابش اين نور در درجه اي کمتر از 45 درجه از سطح عمود نشان داد سطح صيقلي پس از دريافت نور 20 درصد از آن را بازتاب مي دهد در حاليکه سطح زبر کمتر از يک درصد از نور دريافتي را بازتاب مي دهد.
به گفته دانشمندان با تاباندن تمامي بخش هاي طيف الکترومغناطيسي بر روي اين ماده مي توان به چنين نتيجه اي دست پيدا کرد; نتيجه اي که از ديد "جان پندري" ، يکي از متخصصان متا مواد در کالج امپريال لندن نتيجه اي جديد و ارزشمند به شمار مي رود.
محققان دانشگاه پوردو مي گويند اصلي ترين کاربرد اين ماده در صنايع نظامي و براي توليد تکنولوژي هاي جاسوسي در طيف گيگاهرتزي خواهد بود ، به بياني ديگر با کمک سياه ترين ماده جهان مي توان تجهيزاتي را توليد کرد که رادارها توان ديدن آنها را نخواهند داشت.


 خبرهااز عالم علم 

شايع ترين علائم و راه هاي درمان کم  خوني 
کم خوني به معني کمبود تعداد گلبول ها يا گويچه هاي قرمز خون است و انواع مختلفي دارد که مي تواند به علت عدم سنتز هموگلوبين، کمبود آهن در ساختار هموگلوبين، دفع بسيار سريع يا توليد بسيار آهسته گلبول هاي قرمز بروز کند. 
به گزارش ايسنا، بسياري از مردم به کم  خوني مبتلا هستند اما بيماري آنها تشخيص داده نشده است و نشانه هاي بيماري مبهم است. 
اغلب مبتلايان به کم خوني از احساس سستي و يا خستگي هميشگي و يا احساس کسالت عمومي و گه گاهي ناتواني تمرکز در هنگام فعاليت شکايت دارند. افراد مبتلا به شکل هاي شديدتر کم  خوني بيشتر از بروز تنگي نفس در هنگام انجام فعاليت هاي بدني شکايت مي کنند. در نوع خيلي شديد کم  خوني، بدن ناچار مي شود عارضه موجود را با افزايش برون ده قلب جبران کند که اين خود موجب تپش قلب و تعريق  شده و در پايان منجر به نارسايي قلبي مي شود. 
به گزارش سايت پزشکي وب ام دي، پزشک شما تا زماني که دليل کم  خوني را تشخيص ندهد، نمي تواند براي درمان آن اقدام کند. درمان براي يک نوع کم  خوني ممکن است براي نوع ديگر نامناسب و يا حتي خطرناک باشد. معمولا پزشک براي تشخيص کم  خوني آزمايش شمارش کامل خون را جزو آزمايش هاي نخستين قرار مي دهد. 
بر اساس اين گزارش، درمان هاي متفاوتي براي کم  خوني وجود دارد که بر پايه شدت بيماري و عامل ايجاد کننده آن تعيين مي شود. کمبود آهن گاهي به دليل فقرغذايي در افراد بالغ که عادت ماهانه نمي شوند شامل زنان يائسه و مردان ديده مي شود. در تشخيص کمبود آهن لازم است يک جستجو براي علل احتمالي از دست رفتن آهن همانند خونريزي دستگاه گوارش از زخم هاي گوارشي و يا از سرطان کولون، صورت گيرد.  کمبود آهن خفيف تا ميانه با تجويز آهن به شکل فروس سولفات و يا فروس گلوکونات درمان مي شود. مصرف ويتامين ث نيز موجب افزايش جذب آهن مي شود. تجويز ويتامين خوراکي اسيد فوليک و يا تزريقي زيرجلدي ويتامين ب 12 کمبودهاي مربوطه را درمان مي کند.  در کم خوني وابسته به بيماري مزمن، کم  خوني مربوط به شيمي درماني يا يک کم  خوني مربوط به بيماري کليه، برخي پزشکان معالج با تجويز پروتئين اريتروپويتين نوترکيب، کوشش در تحريک کردن فرآوري گلبول قرمز دارند. در موارد کم خوني شديد و يا خونريزي در حال پيشرفت، تزريق خون ممکن است ضروري باشد. به طور کلي تاکيد مي شود که از درمان خودسرانه کم  خوني پرهيز شده و حتما با پزشک متخصص مشورت شود. 

کلر بيش از حد در استخرها موجب بروز آسم و برونشيت حاد مي شود
 
تحقيقات نشان مي دهد;وجود کلر بيش از اندازه در آب استخرها يکي از عوامل مهم در بروز آسم و برونشيت حاد است.  دکتر جعفر اصلاني،متخصص ريه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: استفاده از کلر به صورت بيش از اندازه استاندارد جهاني،براي سلامت ريه و راه هاي تنفسي انسان بسيار مضر است. اصلاني با بيان اينکه استفاده بيش از حد کلر نه تنها اثر ضد عفوني کنندگي را تشديد نمي کند، بلکه موجب التهاب راههاي هوايي مي شود، افزود: اين موضوع موجب مي شود تا کساني که از مشکلات زمينه اي تنفسي رنج مي برند در معرض ابتلا به آسم و برونشيت حاد قرار گيرند. وي تصريح کرد:کلر با رسوب در راههاي تنفسي به تنهايي مي تواند،در دراز مدت برونشيت را تشديد کند و خود به تنهايي عامل بروز برونشيت باشد. وي خاطرنشان کرد:در اين گونه موارد فرد بايد به پزشک متخصص مراجعه کند و از هرگونه تماس با آب استخر نيز پرهيز کند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه