جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3633


ميز خبر


کوتاه از سياست


پورمحمدي :تخلف از قانون در دستگاه ها زياد است


مهمان پرست: بيانيه گروه 8 به واقعيات توجه نکرده است


بروجردي: غرب بايد ديريا زود ايران هسته اي را بپذيرد


تشکيل جلسه شوراي امنيت درباره ايران


سرمقاله


دليل راي موافق چين به قطعنامه عليه ايران


مولن:حمله به ايران خاورميانه را بي ثبات مي کند


بان کي مون:تحريم به معناي پايان گفت وگو نيست


شکايت روسيه از آلمان به دليل توقيف مواد نيروگاه بوشهر


امارات 41 حساب بانکي ايران رامسدود کرد


لاوروف خواستارنشست روسيه وامريکا با ايران شد


فيدل کاسترو: تحريم ايران ممکن است به جنگ منجر شود

وزير امور خارجه:
سوخت 20 درصد را هر وقت نياز داشتيم توليد مي کنيم


 ميز خبر  

نماينده ملاير:به جاي خصوصي سازي شاهد اختصاصي سازي بوديم 
گروه سياسي
:عضو کميسيون ويژه نظارت و پيگيري اجراي سياست هاي اصل 44 قانون اساسي، اعلام کرد: به جاي اينکه به سمت خصوصي سازي برويم به سمت اختصاصي سازي رفتيم.حسن ونايي در گفتگو با خانه ملت، با تاييد اينکه کمتر از 10 درصد واگذاري سهام شرکتهاي دولتي به بخش خصوصي صورت گرفته، خاطر نشان کرد: با وجود اينکه بنا به فرمايش هاي رهبر معظم انقلاب و سند چشم انداز بايد بار تصدي گري دولت کاهش يافته و زمينه براي حضور بخش خصوصي مهيا شود، ما در زمينه واگذاري ها به جاي واگذاري شاهد اختصاصي سازي هستيم.نماينده ملاير در مجلس با بيان اين نکته که مشکل خصوصي سازي نه تنها در دولت فعلي بلکه در دولتهاي گذشته نيز وجود داشته، يادآور شد: از سالهاي گذشته تا کنون شاهد هستيم که شرکتهاي دولتي به موسسات شبه دولتي از جمله صندوق بازنشستگي کشوري، تامين اجتماعي و نهادهاي عمومي واگذار شده است.وي ادامه داد: به هر روي روند نهادينه شده گريز از اصل 44 قانون اساسي بوده و واگذاري به دستگاه هاي شبه دولتي رويه مناسبي نيست و گمان نمي کنم اين مسير در مدت زمان کوتاهي اصلاح شود.وي در نهايت  واگذاري سهام ايران خودرو به بانک پارسيان را ادامه  اختصاصي سازي دانست و گفت: شاهد واگذاري  18 درصد سهام ايران خود رو به  بانک پارسيان بوديم که  خود نماينده ايران خودرو است.
ذوالنوري:دشمن بايد از توان ايران حساب ببرد 
گروه سياسي
: جانشين نماينده ولي فقيه در سپاه خواستار حساب بردن دشمن از توان ايران شد و اعلام کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در کنار ديگر نيروهاي نظامي با نوآوري هايي که در زمينه هاي مختلف داشته، توان دفاعي کشور را متناسب با تهديدات دشمن طراحي کرده است. به گزارش مهر ، مجتبي ذوالنوري در حاشيه يادواره شهداي روحاني لرستان در گفت وگو با مهر در پاسخ به سوالي در ارتباط با بد قولي روسها، با اعلام اينکه روسها مطابق منافع خود عمل مي کنند، خاطرنشان کرد: هرجا که منافعشان چربش بيشتري داشته باشد به همان طرف مي غلطتند.وي ادامه داد: لذا با توجه به اينکه ما حسن همجواري و همزيستي را داريم رعايت مي کنيم و سعي مي کنيم با طناب پوسيده روسها برخلاف منافعامان داخل چاه نرويم بنابراين حرکت ما را دو چيز تنظيم و بالانس مي کند.جانشين نماينده ولي فقيه در سپاه ادامه داد: يکي از اين موارد منافع خودمان است و دوم نگاه و عملکرد روسيه; يعني هر طور که آنها با ما عمل کنند به همان شکل جواب خواهند گرفت.ذوالنوري يادآور شد: توصيه مسئولان نظام ما همواره به روسها اين بوده که منافع درازمدت منطقه اي و استراتژيک خود را به يک چراغ سبز مقطعي و منافع زودگذر که غربيها به آنها پيشنهاد مي دهند، معامله نکنند.وي تصريح کرد: يقينا اگر چنين معامله اي هم کرده باشند، امتحان خوبي پس ندادند از جمله قطعنامه اخير به طور يقين بازنده روسها خواهند بود.ذوالنوري در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به سوالي در مورد توان دفاعي سپاه در ابعاد مختلف، گفت:به طور قطع اگر روزي دشمن بخواهد بخت بد خود را امتحان کند ما تنها با امکانات اعلام شده مان قادر به پشيمان کردن دشمن از حمله خود خواهيم بود.ذوالنوري خاطرنشان کرد: البته ما توانمنديهاي ديگري هم داريم که طبيعتا آن برگه ها را همين طوري در يک بازي معمولي رو نخواهيم کرد لذا دشمن بايد از توان جمهوري اسلامي ايران حساب ببرد.
اکرمي:بداخلاقي حاکم شده درکشور بايد اصلاح شود 
گروه سياسي
: عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز با اشاره به سخنان اخير آيت الله هاشمي رفسنجاني مبني بر تمايل وي به کناره گيري از پست هاي سياسي گفت: با شناختي که از هاشمي دارد وي را فردي اصولگرا،  تکليف شناس و زمان شناس مي داند که هيچ گاه نسبت به انقلاب و نظام، فاقد نظر و تشخيص نخواهد بود و معتقد است وي از پست هاي سياسي خود کناره گيري نخواهد کرد.سيدرضا اکرمي در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: مدتي است که در کشور بداخلاقي حاکم شده ما بايد اين را اصلاح کنيم. اين بداخلاقي در قالب حرمت شکني و حريم شکني در جامعه ديده مي شود. وي در ادامه از صداوسيما به دليل اين که اقدامي براي جبران مسائل مطرح شده در مناظره هاي انتخاباتي انجام نداد، انتقاد کرد. اکرمي اضافه کرد: اگر ما مي خواهيم اين مسائل به وجود نيايد بايد مراقب باشيم که حرمت ها شکسته نشوند و هر کس با شناخت جايگاه خود، در همان حوزه فعاليت کند. اين عضو جامعه روحانيت مبارز همچنين تصريح کرد: هاشمي رفسنجاني فردي با سابقه، آبرومند و ارزشمند در انقلاب و نزد امام(ره) و رهبري است که کارنامه خوبي دارد، ايشان در سي سال پس از پيروزي انقلاب در جايگاه هاي مختلف انجام وظيفه کرده و خدماتي براي کشور داشته که بايد آنها را قدر دانست و از آن سپاسگزاري کرد، گرچه او معصوم نيست و نمي توان گفت که خطا نکرده، اما به هرحال اگر کسي انتقادي هم دارد بايد آن را در راستاي اصلاح مطرح کند.
کميسيون تلفيق چندين ماده برنامه پنجم را حذف کرد
گروه سياسي
: سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس از حذف چندين ماده لايحه برنامه پنجم توسعه توسط اين کميسيون خبر داد و گفت: براساس ماده ششم اين لايحه، نشان ملي حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري تعيين مي شود. به گزارش مهر، محمد مهدي مفتح ديروز بعد از جلسه کميسيون تلفيق براي بررسي جزئيات لايحه برنامه پنجم توسعه در جمع خبرنگاران، گفت: کميسيون تلفيق توانست با برگزاري جلساتي ر امروز و روز گذشته تا ماده 21 لايحه را پيش رفته و تصويب و تعيين تکليف کند.  وي افزود: در ماده 6 لايحه برنامه پنجم و در راستاي زنده و نمايان داشتن انديشه هاي ديني، سياسي و سيره حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري و براي برجسته تر کردن انديشه هاي اين دو شخصيت بزرگوار در تدوين الگوي توسعه اسلامي - ايراني و سياست گذاري هايي که مجموعه ارکان نظام به انجام مي رساند دولت موظف شد از پژوهش ها و مطالعات بنيادين حمايت کرده و نشان ملي حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري را تعيين کند.
 امضاي سند همکاري ميان تهران و منامه در 13سرفصل
گروه سياسي
: ديروز در پايان دومين اجلاس کميسيون عالي مشترک همکاري جمهوري اسلامي ايران و پادشاهي بحرين،يک سند همکاري شامل 13 سرفصل مختلف با حضور وزيران امور خارجه دو کشور به امضا رسيد.  به گزارش ايرنا، منوچهر متکي و شيخ خالد بن احمد بن محمد آل خليفه در اين اجلاس سندي را امضا کردند که همکاري درخصوص مسائل قضايي، سياسي، مرزي، امنيتي، اقتصادي، مالي و بازرگاني ميان دو کشور را شامل مي شود. همچنين موضوعاتي نظير صنايع، نفت، گاز و پتروشيمي، بهداشت، کشاورزي، محيط زيست، فرهنگي و گردشگري از جمله ديگر سرفصل هاي موجود در سند همکاري ميان ايران و بحرين است.  متکي پيش از امضاي اين سند با همتاي بحريني خود،اظهار اميدواري کرد که تلاش  هاي مقامات، مسوولان و استفاده از نظرات کارشناسان موجب توسعه مراودات و روابط مودت آميز، استقرار صلح و امنيت پايدار و رشد و شکوفايي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در منطقه باشد.
 تاکيد جليلي برافزايش همکاري هاي دفاعي- امنيتي  درمنطقه
گروه سياسي
:دبير شوراي عالي امنيت ملي تهديدها و منافع مشترک را مبناي همکاري هاي منطقه اي دانست و گفت: توسعه و تعميق همکاري کشورهاي خليج فارس بهترين راه تامين امنيت منطقه است.  به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي،" سعيد جليلي" ديروزدرديدار" شيخ محمد آل خليفه " وزير امور خارجه بحرين درتهران مقابله با خطر رژيم صهيونيستي را از محورهاي عمده همکاري هاي منطقه اي خواند و بر افزايش همکاري هاي دفاعي - امنيتي منطقه تاکيد کرد. جليلي با اشاره به نقش تهديدها و منافع مشترک ، توسعه و تعميق همکاري  کشورهاي خليج فارس را بهترين راه تامين امنيت منطقه و مقابله با تهديدها دانست و امنيت خليج فارس را يک امنيت به هم پيوسته خواند. در اين ديدار دو طرف بر لزوم مقابله با تهديدهاي مشترک تاکيد کردند. وزير امور خارجه بحرين نيز در اين ديدار با اشاره به مناسبات دوستانه و عميق دو کشور خواستار توسعه همکاري هاي دو کشور در زمينه سياسي، اقتصادي و امنيتي شد. شيخ محمد آل خليفه، همچنين رژيم صهيونيستي را تهديدي براي همه کشورهاي منطقه خواند.
ابراهيمي:شرايط جديد ايران براي مذاکره خوب است
گروه سياسي
: نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شرايط مطرح شده از سوي محمود احمدي نژاد براي مذاکره با غرب را خوب توصيف کرد. حسين ابراهيمي درگفتگو با مهر، در خصوص شرايط جمهوري اسلامي ايران براي مذاکره در خصوص موضوع هسته اي که رئيس جمهور اعلام کرد، اظهار داشت: شرايطي که احمدي نژاد برشمرد در مقابل وضعيتي است که طرف هاي مذاکره ايجاد کردند.نماينده بيرجند افزود: بعد از بيانيه تهران و دستيابي 3 کشور ايران، ترکيه و برزيل به يک موافقتنامه، گروه 1+5 حاضر به مذاکره با جمهوري اسلامي ايران نشدند، بنابراين رئيس جمهور با در نظر گرفتن اين مسئله، شرايط را براي مذاکره سخت تر کرد تا تنبيهي باشد براي مذاکره کنندگان.نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياسي خارجي مجلس تصريح کرد: شرايط مطرح شده براي مذاکره از سوي احمدي نژاد شرايط خوبي است.


 کوتاه از سياست 

سفر رئيس مجلس به سوريه
گروه سياسي
: رييس مجلس شوراي اسلامي براي شرکت در اجلاس اضطراري اتحاديه مجالس عضو سازمان کنفرانس اسلامي و بررسي مسايل فلسطين به ويژه غزه ديروز به سوريه رفت.علي لاريجاني در سفر سه روزه خود به سوريه علاوه بر شرکت در اين اجلاس اضطراري با "محمود الابرش" همتاي سوري خود و همچنين ديگر مقام هاي اين کشور ديدار و گفت و گو مي کند. کاظم جلالي، فاطمه رهبر، سيد مصطفي طباطبايي نژاد و غلامرضا کرمي نمايندگان مجلس لاريجاني را در اين سفر همراهي مي کنند. اجلاس اضطراري اتحاديه مجالس عضو سازمان کنفرانس اسلامي در باره بررسي مسايل فلسطين به ويژه وضعيت مردم بي پناه غزه امروز در سوريه برگزار مي شود. 
  دبير کل موتلفه: سفير فرانسه احضار شود
گروه سياسي
: دبير کل حزب موتلفه اسلامي با اشاره به مجوز دولت فرانسه به منافقين براي برپايي ميتينگ سياسي در حومه پاريس گفت: پاريس سردمدار حمايت سياسي از تروريسم شده است و وزارت خارجه بايد سفير اين کشور را احضار کند.    به گزارش روابط عمومي حزب موتلفه اسلامي، "محمد نبي حبيبي" که در پايان نشست دبيران اين حزب سخن مي گفت با بيان اينکه پاريس در آستانه هفتم تير به منافقين مجوز ميتينگ داده است، اظهار داشت: پاريس هميشه از کشتار مردم ايران توسط گروه هاي تروريستي دفاع کرده است. حادثه هفتم تير جنايت بارترين رويداد تروريستي در ايران بوده است. وي تصريح کرد: بني صدر و رجوي پس از اين جنايت به پاريس رفتند و مورد استقبال مقامات فرانسوي قرار گرفتند، اين رفتار فرانسوي ها نشان مي دهد که آنها در پشت پرده ترورهاي دهه 60 ايستاده بودند و در تمهيد و تدارک آن سهيم بودند. وي افزود: وزير خارجه بايد سفير فرانسه را احضار کند و علت اصرار حمايت آنها از منافقين تروريست را سوال کند.
نشست امنيتي درياي خزر درباکو برگزار مي شود 
گروه سياسي: معاون وزير خارجه جمهوري آذربايجان اعلام کرد، نشست امنيتي خزر با حضور معاونان وزراي خارجه کشورهاي ساحلي در ماه جولاي در باکو برگزار مي شود. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري ترند، "خلف خلف اف" گفت: تاريخ دقيق برگزاري اين نشست پس از مشخص شدن شرکت کنندگان در آن معين خواهد شد. به گفته وي، مذاکرات مسايل امنيتي درياي خزر در نشست تهران آغاز شده است. خلف خلف اف افزود: "براي تداوم اين روند لايحه اي آماده شده است. اميدواريم که در نشست باکو به نتايجي در اين باره دست يابيم." به گفته اين مقام آذربايجاني، اگر مسائل تشکيلاتي در اين نشست حل شوند تا پايان سال جاري احتمال برگزاري سران کشورهاي ساحلي وجود دارد. 
   نماينده شازند: ازروس ها شکايت شود
   گروه سياسي
: يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر اين که روس ها بحث سامانه موشکي "اس 300" را به عنوان يک اهرم فشار عليه ايران به کار گرفته اند، خواستار روشن و اجرا شدن اين قرارداد شد. محمود احمدي بيغش در گفت وگو با ايسنا، با يادآوري اين که روس ها همواره به عدم پايبندي به قراردادهايشان در طول تاريخ مشهور بودند، اضافه کرد: روس ها به دنبال امتيازگيري از ايران هستند که در کنار آن قصد دارند از غربي ها نيز امتياز بگيرند، نمونه عملکرد آنها در بحث نيروگاه بوشهر مشخص است که به وعده هايشان در مورد عملياتي شدن آن عمل نمي کنند. به گفته اين نماينده مجلس روس ها براي اين سامانه موشکي هزينه لازم را دريافت کردند، اما آن را به عنوان اهرم فشاري عليه مان به کار مي گيرند. نماينده شازند ادامه داد: جوانان ما توانايي ساختن اين سامانه را دارند، ولي بايد به مجامع بين المللي براي دريافت پول و انجام قرارداد در سقف زماني مشخص شکايت کنيم تا روس   ها بيش از اين از آن به عنوان اهرم فشار استفاده نکنند. 
استاندارتهران:برنامه اي براي شناسايي عوامل فتنه در ادارات نداريم 
گروه سياسي: استاندار تهران اعلام کرد: استانداري هيچ برنامه اي براي برخورد با فتنه گران در سازمان ها و ادارات دولتي ندارد.به گزارش مهر، مرتضي تمدن ديروز درنشستي خبري در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه استانداري تهران درپي تاکيد معاون رئيس جمهور براي شناسايي فتنه گران در سازمان ها و ادارات چه خواهد کرد، گفت: اينکه طرحي با عنوان شناسايي عوامل فتنه در ادارات داشته باشيم چنين طرحي نداريم اما تصور ما اين است که اگر جايي فرد و افرادي در امر خدمت رساني به مردم مسائل حاشيه اي را در دستور کار خود قرار دهند ادارات، سازمان ها و وزارتخانه ها ضوابط و قوانيني دارند که با آن به تخلفات رسيدگي مي کنند. 
نماينده قم:شعار عليه لاريجاني زيبنده نظام نيست 
گروه سياسي
: نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي سردادن شعارهاي تند عليه علي لاريجاني را زيبنده ندانست.به گزارش مهر، حجت الاسلام علي بنايي شامگاه دوشنبه در ديدار اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري با امام جمعه قم، گفت: هفته گذشته عدهاي در مقابل مجلس شوراي اسلامي جمع شدند و عليه دکتر لاريجاني شعارهاي تندي سر ميدادند.وي اضافه کرد: من نميخواهم اين حرکت را آسيبشناسي کنم که چرا و چگونه انجام شد ولي اين نکته حائز اهميت است که مجلس داراي جايگاه والايي است و حتي امام عظيم الشان، مجلس را در راس همه امور دانستند.نماينده مردم قم در مجلس با بيان اينکه شخصيت لاريجاني براي همگان مشخص است، خاطرنشان کرد: تعداد زيادي از دوستداران و دلسوزان انقلاب در تماسهايي که داشتند از اين حرکت ابراز نگراني کردند.
نماينده ايلام:مساله اشتغال با يک وزارتخانه حل نمي شود 
گروه سياسي: عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: مساله اشتغال تنها به وسيله يک وزارتخانه نمي تواند رفع شود."داريوش قنبري" در گفت و گو با خانه ملت، اظهار داشت: مساله اشتغال به عنوان يکي از محورهاي اصلي اقتصادي، اجتماعي و سياسي کشور بايد به گونه فرابخشي و به صورت يک اولويت مدنظر مسئولان قرار گيرد.نماينده مردم ايلام در مجلس درخصوص محوريت وزارت تعاون براي اشتغال زايي در کشور، گفت: وزارت تعاون با چه پيش زمينه، ابزار و امکاناتي مي خواهد مساله اي به اهميت اشتغال را حل کند.وي خاطرنشان کرد: جاي سوال و تعجب است وزارت تعاون با چه استدلال و کار کارشناسي انتخاب شده است.عضو کميسيون اجتماعي مجلس، گفت: دولت بايد به صورت جدي و دقيق تري مساله حل اشتغال را پيگيري کند.قنبري تاکيد کرد: مساله اشتغال نبايد به صورت يک مساله درجه چندم مورد توجه قرار گيرد. در اين بين مسئوليت دادن وزارت تعاون براي اشتغال جاي سوال دارد.عضو کميسيون اجتماعي مجلس، يادآور شد: دولت بايد همه وزارتخانه هاي مرتبط با حوزه اشتغال براي کاهش دادن رقم بيکاري در کشور فعال کند.
برگزاري انتخابات هيات رئيسه فراکسيون اقليت تا يک ماه آينده 
گروه سياسي:عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس شوراي اسلامي از برگزاري انتخابات هيات رئيسه اين فراکسيون تا يک ماه آينده خبر داد."محسن نريمان" درگفت و گو با خانه ملت با اعلام اين مطلب، خاطرنشان کرد: تاريخ دقيق برگزاري انتخابات هيات رئيسه فراکسيون خط امام(ره) مجلس هنوز به صورت دقيق مشخص نشده است. انتخابات هيات رئيسه فراکسيون هاي سياسي مجلس، همچون انتخابات هيات رئيسه و کميسيون هاي تخصصي مجلس هرساله برگزار مي شود.
برگزاري انتخابات هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان در مرداد 
گروه سياسي:عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي از برگزاري انتخابات هيات رئيسه اين فراکسيون در مردادماه خبرداد."ولي اسماعيلي"، نماينده گرمي در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اعلام اين خبر، افزود: اين انتخابات پس از تعطيلات اول تابستاني مجلس برگزار خواهد شد.نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از 13 تيرماه تا 30 تيرماه سه هفته کاري در پيش دارند و از 3 مرداد تا 9 مرداد براي سرکشي به حوزه هاي انتخابيه مي روند.نيمه اول تعطيلات تابستاني مجلس از دهم مرداد تا 23 مرداد است.همچنين مجلس از 24 مرداد تا 17 شهريور ، 4 هفته کاري دارد و از 20 شهريور تا سوم مهر در نيمه دوم تعطيلات تابستاني بسر خواهد برد.انتخابات هيات رئيسه فراکسيون هاي سياسي مجلس، همچون انتخابات هيات رئيسه و کميسيون هاي تخصصي مجلس هرساله برگزار مي شود.


 پورمحمدي :تخلف از قانون در دستگاه ها زياد است  

گروه سياسي
: رييس سازمان بازرسي کل کشور تخلف از قانون در دستگاه ها را زياد دانست و اعلام کرد: گاهي اوقات در بعضي از دستگاه ها مشاهده مي کنيم که در تفسير قانون شبه بدعت ايجاد مي شود. وي افزود: بدين معني که يک قانون را به مصلحت نمي دانند و اجرا نمي کنند يا اجراي يک قانون را به تاخير مي اندازند. به گزارش ايسنا،مصطفي پورمحمدي که در هفتمين روز از هفته قوه قضاييه در برنامه تهران 20 شبکه تهران سخن مي گفت، با تاکيد بر اين که هنگامي که فردي تفسير قانوني متفاوتي کند جلوي اجراي قانون را در گسترهي وسيعي مي گيرد، خاطرنشان کرد: بخشي از قوانين ما داراي ابهام است و بخشي ديگر نيز ابهام ندارد اما اجرا نمي شود. پورمحمدي در پاسخ به اين سوال که براي پيشگيري از قانون گريزي چه اقداماتي بايد انجام داد، گفت: قدم نخست احترام و اجراي قانون است و ما بايد در جامعه اجراي قانون را تمرين کنيم. در دستگاه هاي ما تخلف از قانون زياد است اما نبايد فقط کارکنان را محکوم کرد بي قانوني و بي احترامي به قانون در جامعه ما زياد است و ما نياز به فرهنگ سازي در اين خصوص داريم. پورمحمدي گام بعدي را شفاف سازي قوانين عنوان کرد و افزود: قوانين داراي ابهام و نقايصي است. امسال مجلس تنقيح قوانين را تصويب کرده و به آنها قول داده ايم در پروژه اي بزرگ با مجلس همکاري کنيم که قوانين براي مردم ساده شود. پورمحمدي گام بعدي را نظارت عنوان کرد و افزود: بخش بزرگي از نظارت، نظارت از جهت اطلاع رساني و آگاهي بخشي در حوزه افکار عمومي است که رسانه ها در آن نقش بسيار زيادي دارند. پورمحمدي با بيان اين که سازمان بازرسي کل کشور مسوول نظارت و بازرسي از نحوه اجراي مقررات و قوانين در دستگاه هاي اجرايي است، اظهار کرد: اکنون هيچ مانعي در برابر ما براي بازرسي وجود ندارد بدين معني که ما در برابر بازرسي هاي خود کمتر مانعي را مشاهده مي کنيم اما بايد به اين نکته نيز توجه کرد که آيا ما در انجام وظايف مان به درستي موفق هستيم؟ نمي توانيم اين ادعا را بکنيم.  وي تصريح کرد: حوزه دستگاه اداري بسيار گسترده است و همچنين عمليات مالي داراي حجم بسيار وسيعي است. سازمان بازرسي کل کشور سازمان بزرگي نيست هر چند وظايفش وسيع است. البته به دنبال بزرگ شدن نيستيم زيرا، ما از معترضين جدي به بزرگ بودن دستگاه هاي دولتي هستيم و آن را يک اشکال مي دانيم زيرا در عمل زمينه خدمت رساني کاهش داده مي شود و بخش عظيمي از بودجه صرف خود دستگاه هاي دولتي مي شود و به طور طبيعي دولت با گستردگي نيرو و پرسنل و دستگاه ها بايد پول ها را خرج خود کند.  وي افزود: هنگامي که دستگاه دولتي بزرگ باشد متاسفانه تعدادي افراد ناباب و ناسالم نيز پيدا مي شوند و در عمل کنترل اينها سخت خواهد شد و اين امر موجب گسترش فساد و نارضايتي در ميان مردم خواهد شد. اين بزرگي و دولتي بودن اقتصاد کشور در عمل موجب رانت خواري، ويژه خواري و فساد هاي تودرتو و پنهان مي شود. پورمحمدي در پاسخ به اين سوال که آيا سازمان بازرسي کل کشور مرجع رسيدگي نيز به شمار مي رود، گفت: سازمان بازرسي کل کشور از جهت بازرسي و بررسي مرجع رسيدگي است. زيرا، ما در انجام فعاليت هاي خود تذکر، هشدار و پيشنهادات خود را مطرح مي کنيم که اگر اصلاح کردند چه بهتر و اگر نه آنها را تحت تعقيب قرار مي دهيم. رييس سازمان بازرسي کل کشور بي قانوني را يک بيماري بزرگ برشمرد و اظهار کرد: براي درمان بايد بستر توسعه بيماري کنترل شود. توصيه  اساسي ما همان موضوعي است که رهبري فرمودند مبني بر اين که هيچ کس حق تخلف از قانون ندارد. رييس سازمان بازرسي کل کشور در مورد نظارت بر ارائه  وام و تسهيلات از سوي بانک ها، خاطرنشان کرد: وام هاي زيادي داده مي شود اما نظارت صورت نمي گيرد و در نهايت بانک ها نگران بازپرداخت هستند اين بدين معني است که مطالعات کارشناسي صورت نگرفته و برنامه  ارائه  وام و تسهيلات طبق يک منطق و نظم صحيحي انجام نشده و نظارت صحيح نيز براي هزينه  اين تسهيلات نمي شود و در عمل نگراني بانک ها براي بازپرداخت وجود دارد. وي تصريح کرد: برخي از معوقات علل داخلي از جنس برنامه و نظارت ندارند و عوامل ديگري نيز وجود دارد از جمله اين که تکاليفي به بانک ها مي شود به عنوان مثال، دولت براي خشکسالي يا زلزله به بانک ها تکليف مي کند که بايد تسهيلات پرداخت شود که در اين صورت ديگر چاره اي نيست بخشي نيز نظامات اقتصادي بين المللي تاثير مي گذارد. وي خاطرنشان کرد: در نهايت عوامل داخلي در سيستم اقتصادي - مالي و عوامل خارجي در عمل منجر به آشفتگي نظام اقتصادي مي شود و مشکلاتي را بر سر راه بانک ها قرار مي دهد. در سازمان بازرسي کل کشور به شدت اين موضوع را دنبال مي کنيم و اکنون نيز جلوي افزايش معوقه گرفته شده ولي همچنان معوقات بسيار زيادي باقي مانده است. بخشي از موسسات که وام هاي کلان دريافت کرده اند در موقع بازپرداخت بيان مي کنند که اوضاع اقتصادي خوب نيست و بانک مي تواند موسسه آ نها را ضبط کند که اين امر به نفع نخواهد بود. پورمحمدي ادامه داد: بخشي از معوقات مربوط به شرکت هاي دولتي است و مي توان گفت امروز بزرگترين وام گيرندگان از بانک ها، شرکت هاي دولتي هستند. 


 مهمان پرست: بيانيه گروه 8 به واقعيات توجه نکرده است  

گروه سياسي
: سخنگوي وزارت امور خارجه در واکنش به بندهايي از بيانيه اجلاس گروه هشت در کانادا که به موضوع هسته اي و وضعيت حقوق بشر در ايران پرداخته است،  گفت: بيانيه گروه 8 بدون توجه به واقعيات موجود صادر شده است. به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه،"رامين مهمانپرست" تاکيد کرد:اشاره بيانيه به قطعنامه 1929 به عنوان نگراني بين المللي درحالي است که جامعه بين المللي نگران جنايات رژيم صهيونيستي و عدم اقدام شوراي امنيت سازمان ملل در مقابل اين جنايات مي باشد. مهمانپرست افزود: حمايت مستمر 118 کشور عضو غير متعهد از فعاليتهاي صلح اميز جمهوري اسلامي ايران نشان از موضع اکثريت جامعه بين المللي و نه يک تعداد خاص دارنده سلاح هسته اي و کشورهاي تحت چتر هسته اي که از شوراي امنيت استفاده ابزاري مي کنند،دارد. سخنگوي وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: اتهام نبود شفافيت در برنامه هسته اي کاملا صلح آميز ايران نيز با حضور مستمر بازرسين آژانس که 24 ساعته تمام فعاليت هاي هسته اي را تحت پوشش دارند همخواني ندارد. مهمانپرست در ادامه اظهار داشت:در شرايطي که جمهوري اسلامي ايران آمادگي خود براي مذاکره بر مبناي احترام متقابل و اصل عدالت را همواره اعلام کرده است، ادعاي تحريم ملت ايران به دليل قانع کردن کشورمان براي مذاکره و گفتگو،ادعايي بيهوده است. وي ادامه داد، اگر چه بيانيه گروه هشت از تلاشهاي ترکيه و برزيل در موضوع هسته اي کشورمان استقبال کرده ، اما بدرستي مفاد بيانيه تهران را منعکس نکرده است. بيانيه تهران مبنايي براي مذاکره و فرصتي براي طرفهاي مقابل است تا حسن نيت خود را نشان دهند . سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درخصوص بند مربوط به وضعيت حقوق بشر در ايران در بيانيه گروه هشت،افزود: اين بند با اغراض سياسي در بيانيه گنجانيده شده و ضرورت دارد گروه 8 به شعارهاي انبوه مخالفين گرداگرد محل اجلاس در اعتراض به تصميمات اين گروه نيز گوش فرا دهد. مهمانپرست،اضافه کرد: پذيرش اظهار نگراني واقعي در موضوعات حقوق بشري از سوي گروهي که متحد قوي رژيم صهيونيستي هستند و برغم جنايات اخير اين رژيم در حمله به کشتيهاي کمک رسان به غزه حاصر نشدند به قطعنامه محکوميت اين رژيم در شوراي حقوق بشر راي دهند مضحک بوده و باور آن سخت مي باشد. سخنگوي وزارت امور خارجه در پايان به گروه 8 توصيه کرد که بهتر است اين گروه حقوق ملت ها را محترم شمرده و مانع از دسترسي کشورهاي مستقل به حقوقشان نشوند. کشورهاي آمريکا، روسيه، فرانسه، انگليس، کانادا، ژاپن، ايتاليا و آلمان اعضاي تشکيل دهنده گروه هشت هستند. سخنگوي وزارت امورخارجه همچنين در واکنش به ظهارات اخير سخنگوي وزارت خارجه انگليس پيرامون وضعيت حقوق بشر در ايران، ادعاهاي اين مقام انگليسي را رد کرد. رامين مهمان پرست در پاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص اظهارات اخير سخنگوي وزارت امورخارجه انگليس پيرامون وضعيت حقوق بشر در کشورمان ادعاهاي اين مقام انگليسي را رد و تصريح کرد: عملکرد انگليس در خصوص نقض حقوق بشر مقامات اين کشور را به فرافکني و استفاده ابزاري از ارزشهاي مورد احترام بين المللي واداشته است.رامين مهمان پرست افزود: متاسفانه برخي کشورهاي اروپايي خصوصا انگليس در فراموشي اعمال خود و بزرگنمايي موضوعات حقوق بشري در ساير کشورها متخصص هستند.


 بروجردي: غرب بايد ديريا زود ايران هسته اي را بپذيرد  

گروه سياسي
: رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس غرب را بازنده اصلي در اعمال فشار بر ايران اعلام کرد و گفت:غرب بايد دير يا زود ايران هسته اي را بپذيرد. علا» الدين بروجردي در گفتگو با مهر، با اشاره به مواضع کنوني غرب با محوريت آمريکا در قبال ايران، خاطرنشان کرد: بي توجهي آمريکا به بيانيه سه جانبه تهران نمايش بي اعتمادي به سخنان مسئولان آمريکايي در بالاترين سطح در عرصه بين المللي بود.نماينده مردم بروجرد در مجلس، اضافه کرد: به همين دليل امروز شاهديم فضاي منفي گسترده اي نه فقط در ايران بلکه در دو کشور برزيل وترکيه عليه ايالات متحده ايجاد شده است.وي زيربناي اقدامات بين المللي را پيمانها و تعهدنامه هاي بين المللي دانست وگفت: اگر قرار باشد پيمان معتبر بين المللي مانند پيمان "ان.پي.تي" مورد بي توجهي کشورهاي داراي دانش استفاده از فن آوري هسته اي قرار گيرد طبيعتا اعتماد به جامعه جهاني زير سوال خواهد رفت.
رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي در ادامه به سخنان روز دوشنبه محمود احمدي نژاد در خصوص شرايط تهران براي مذاکره با غرب اشاره کرد وافزود: بر اساس سخنان روز گذشته احمدي نژاد در مورد گروه 1+5 و کاربرد کلمه بي اخلاقي براي عملکرد آنان بيانگر زير پا گذاشتن اصول اخلاقي توسط اوباما است، چرا که از يکسو مسئولان کشورهاي برزيل وترکيه را به مذاکره با ايران ترغيب مي کند واز سويي ديگر به ماحصل مذاکرات آنها با ايران که همان بيانيه سه جانبه تهران است بي اعتنايي مي کند.وي با تاکيد بر اينکه براين اساس ايالات متحده بايد براي پيشنهاد خود ارزش قائل شود، بيانيه تهران را مبناي معتبر ارزشمندي براي برداشتن گامهاي عملي بعدي عنوان کرد.بروجردي با بيان اينکه وقتي آنها براي ساير کشورها ارزشي قائل نيستند پس طبيعتا نبايد انتظار داشته باشند که به صرف اينکه عضو شوراي امنيت هستند ديگران برايشان ارزش قائل شوند، گفت: بنابراين به تعويق انداختن زمان مذاکرات با توجه به فشار آمريکا بر ديگر اعضاي شوراي امنيت متناسب با عمل آنهاست. وي با اشاره به سوال نخست احمدي نژاد مبني بر اينکه "غربيها اول نظر خود را درباره بمب هاي اتمي رژيم صهيونيستي بيان و اعلام کنند که آيا موافق زرادخانه رژيم صهيونيستي هستند يا مخالف؟" گفت: متاسفانه امروز رژيم صهيونيستي با داشتن 200 کلاهک هسته اي يک خطر جدي نه تنها براي منطقه بلکه براي کل دنيا به شمار مي آيد پس بر اين اساس آنها بايد مواضع روشن خود را نسبت به زرادخانه هاي رژيم صهيونيستي اعلام کنند.اين نماينده مجلس با اشاره به سئوال دوم احمدي نژاد مبني براينکه "کساني که مي خواهند با ايران گفتگو کنند با صراحت اعلام کنند آيا مي خواهند از قوانين ان پي تي تبعيت کنند يا نه " گفت: براساس ماده 4 "ان.پي.تي" جمهوري اسلامي ايران محق است که غني سازي را انجام دهد براين اساس اگر آنها قائل به اين قانون هستند پس بايد به ما کمک کنند نه اينکه با ما مخالفت نمايند بطوريکه قطعنامه تحريمي به ما تحميل کنند.وي در ادامه به سومين سوال رئيس قوه مجريه  مبني براينکه " کساني که  مي  خواهند با ايران گفتگو کند بايد اعلام کنند منظورشان از گفتگو چيست آيا مي خواهند با ايران دوستي کنند يا دشمني؟" نيز اظهار داشت: بايد مشخص شود که هدف آنها از مذاکره حل مشکلات موجود است يا اينکه صرفا مي خواهند از مذاکرات بعنوان سکوي پرتاب جهت فشار بيشتر بر ايران استفاده کنند.رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه دوران گذاردن نقطه پايان بر سياست اشتباه غرب در برابر فعاليتهاي هسته اي ايران فرا رسيده است و اين تصور که تحريم مي تواند مشکل را حل کند تصور باطلي است، گفت: تجربه نشان داده است که بازنده اصلي غرب است ضمن اينکه ما به تعهدات خود پايبند بوده ايم وغرب نيز بايد دير يا زود ايران هسته اي را بپذيرد.


 تشکيل جلسه شوراي امنيت درباره ايران 

گروه سياسي: پس از آنکه قطعنامه تحريم هاي جديد بدون اجماع عليه ايران به تصويب رسيد، شوراي امنيت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در خصوص اجرايي شدن اين قطعنامه ضد ايراني تشکيل جلسه داد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد روز سه شنبه در خصوص چگونگي اجرايي کردن تحريم هايي که عليه ايران به تصويب رسانده بودند، ساعاتي پس از پخش سخنان "محمود احمدي نژاد " درباره برنامه هسته اي، تشکيل جلسه داده و با يکديگر ديدار کردند.  بر اساس اين گزارش، 15 عضو شوراي امنيت سازمان ملل متحد در يک جلسه رسمي، گزارشي در ارتباط با اجرايي  کردن تمامي اقدامات ضد ايراني که بدون اجماع در شوراي امنيت سازمان ملل متحد به تصويب رسيد، دريافت کردند. "سوزان رايس "، نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد در اين جلسه، اعلام کرد: زماني که هياتي درباره اين موضوع تشکيل شود، اين هيات تمامي چشم و گوش ما خواهد بود. کارآمدي تحريم هاي ايران در وهله اول در حوزه مسئوليت تمامي اعضاي سازمان ملل متحد است. وي اظهار اميدواري کرد که اين هيات تا پايان تابستان سال جاري ميلادي تشکيل شود.  چندي پيش ايران به منظور اثبات همکاري هاي همه جانبه خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي، بيانيه سه جانبه اي را با برزيل و ترکيه به امضا درآورد تا به موجب آن بخشي از اورانيوم کم غني شده خود را در قبال دريافت ميله هاي سوختي  مورد نياز رآکتور تحقيقاتي تهران به خاک ترکيه ارسال کند.  با وجود اين همکاري ها، آمريکا يک روز پس از امضا شدن اين بيانيه، پيش نويس قطعنامه  تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران را به شوراي امنيت سازمان ملل متحد فرستاد و تحريم هاي جديدي عليه ايران به تصويب رسيد.  آمريکا به اين تحريم ها بسنده نکرد و روز پنجشنبه هفته گذشته در کنگره اين کشور، تحريم هاي جديد عليه ايران به تصويب رساند.اين اقدام کنگره آمريکا شرکت هاي انرژي و مالي خارجي که با ايران تبادلات تجاري انجام مي دهند را مورد هدف قرار خواهد داد.   "محمود احمدي نژاد" در کنفرانس خبري روز دوشنبه خود اعلام کرد: ايران براي از سرگيري مذاکرات در خصوص برنامه هسته اي اين کشور آماده است اما براي تنبيه غرب به علت تحميل تحريم هاي جديد عليه ايران، اين گفت وگوها را براي چندين هفته به تعويق مي اندازد. احمدي نژاد خاطرنشان ساخت: ايران آماده است تنها در نيمه دوم ماه مبارک رمضان به مذاکرات بازگردد و به اين وسيله مي خواهد غرب را تنبيه کند و به آنها بياموزد که چگونه با ملت ها مذاکره داشته باشد. 


 سرمقاله 

نگاه ديپلماسي محور در سياست خارجي

با تصويب قطعنامه 1929 در شوراي امنيت سازمان ملل متحد دور ديگري از تحريم هاي بين المللي بر ضد ايران آغاز شد دوري که هر چند از سوي محافل غربي هوشمندانه و هدفمندانه لقب گرفت اما تحريم هاي چندگانه و يک جانبه بعدي نشان دهنده تشديد فشارها برضد تهران و محکم تر کردن دايره تحريم ها برضد ايران بود در واقع چنانچه با نگاهي نشانه شناسي به تحريم هاي جديد يک جانبه توسط ايالات متحده امريکا،چند جانبه توسط اتحاديه اروپا و يک جانبه توسط استراليا و احتمالا کانادا بنگريم در مي يابيم که فراتر از هدف اعلام شده بازگرداندن ايران به ميز مذاکره در واقع تحريم هاي جديد بين المللي،چند جانبه و يک جانبه دايره فشارها را برضد ايران گسترده تر کرده است علاوه بر اين گفته هاي مقامات تل آويو و سخنان اخير رئيس سازمان سيا درباره احتمال دستيابي ايران به سلاح هسته اي تا سال 2012 اختلافات مقامات اروپايي و واکنش اجلاس رهبران هشت کشور صنعتي جهان همه و همه بيانگر افزايش تلاش ها در راستاي تشديد تحريم ها و اعمال فشار بر ايران است.دراين بين اکنون کشورما در شرايط ويژه و منحصر به فردي قرار گرفته است شرايطي که با ادبيات قطعنامه 1929 (که مشابه ادبيات قطعنامه هاي تصويبي عليه عراق در زمان صدام است)مي بايد توجه بيشتر دستگاه سياست خارجي باشد چه اينکه درک شرايط نوين بين المللي و واقع بيني سياسي و در کنار نگاهي عقلاني به راهبردها و استراتژي هاي و واکنش تهران در مقابل تحريم هاي جديد سازمان ملل و کشورهاي غربي امري است که به نظر ضروري مي رسد  در اين بين اتخاذ رويکردي ديپلماسي محور از سوي دستگاه سياست خارجي بايد با تاکيد بيشتري مورد توجه باشد در اين راستا سياست خارجي دولت مي بايد با توجه به منافع ملي و مصالح کشور با تدوين سناريوهاي متعددي بايد مانع از افزايش فشارهاي چندگانه بين المللي و يک جانبه شود امري که در شرايط فعلي به نظر مي رسد سياستي گريز ناپذير است، در مقابل اين رويکرد آنچه مشخص است واشنگتن و تل آويو در يک ماهه اخير کوشيده اند با يارگيري منطقه اي و بين المللي از يک سو دامنه ي تحريم ها برضد تهران را افزايش دهند و از سوي ديگر با اعطاي امتيازهاي بيشتري همراهي بيشتر مسکو و پکن را عليه برنامه ي هسته اي ايران متمرکزتر کنند و اين واقعيت نگران کننده حکايت از لزوم بکار گرفتن سياست ديپلماسي محور وگفتگو با کشورهاي عضو شوراي امنيت سازمان ملل از يک سو و قدرت هاي منطقه اي است چه اينکه بايد به ديپلماسي فرصت داد و با پرهيز از رويکردهاي واکنشي و گاه شعاري باعث سو» استفاده کشورهايي نظير اسرائيل را در افزايش تلاشها برضد ايران نشد در اين راستا بايد توجه داشت که تحريم هاي جديد اتحاديه اروپا که بخش صنعت نفت و گاز کشور را نيز هدف قرارداده در کنار عدم بکاربستن استراتژي مدون و پراگماتيست و عملگرا از سوي تهران مي تواند با گزينه هايي همچون تشديد تحريم ها برضد کشورمان بيانجامد گزينه هايي که بي شک بر منافع ملي و اقتصادي کشور تاثيرات افزون تري خواهد گذاشت.


 دليل راي موافق چين به قطعنامه عليه ايران 


گروه سياسي: با گذشت بيش از دو هفته از تصويب قطعنامه شوراي امنيت براي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران، بررسي دلايل تغيير موضع چين و روسيه و همراهي با آمريکا همچنان ادامه دارد. به گزارش مهر به نقل از ميدل ايست آنلاين، تحليلگران غربي مدعي هستند، افزايش فروش نفت عربستان به چين، تصميم گيري براي پکن در موافقت با تحريم شوراي امنيت عليه تهران را بسيار ساده کرد.بر اين اساس، چين که از احتمال آسيب وارد آمدن به اقتصاد روبه رشد خود در صورت اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران واهمه داشته است، متقاعد شده که در ازاي دريافت منابع نفتي بيشتري از عربستان راي موافق به قطعنامه 1929 بدهد.در واقع در بررسي چرايي تغيير موضع چين همواره اين مسئله بايد مد نظر قرار گيرد که پکن هرگز حاضر نيست اقدامي بر خلاف جهت توسعه اقتصاد خود بر دارد. بر اين اساس پکن با اطمينان از آسيب وارد نشدن به اقتصاد خود در صورت اعمال تحريمهاي بيشتر عليه ايران حتي از دادن راي ممتنع نيز اجتناب کرده و در صف آمريکا و موافقان قرار مي گيرد.به طور کلي در نظام کنوني جهان بدست آوردن راي هر کشور هزينه هاي خاص خود را دارد. در جايي مي توان با يک تهديد شفاهي عليه کشوري ضعيف راي آن کشور را عوض کرد، اما راي قدرت هاي جهاني بهاي گزافي دارد که تنها از جيب شاهزادگان متمول آل سعود قابليت تامين را دارد.


 مولن:حمله به ايران خاورميانه را بي ثبات مي کند  

گروه سياسي: رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در سخناني ضمن تکرار ادعاهاي مقامات اين کشور عليه تهران اذعان کرد: حمله به ايران منطقه خاورميانه را تا حد غير قابل باوري بي ثبات  مي کند. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، دريادار "مايکل مولن" روز دوشنبه بدون توجه به اهداف صلح آميز و شفاف برنامه هسته اي ايران، ادعا کرد: معتقدم که حتي اگر تحريمها افزايش بيابد بازهم ايران به تلاشهاي خود براي دستيابي به سلاح اتمي ادامه مي دهد.مولن که در کلرادو سخن مي گفت در ادامه ادعاهاي خود تصريح کرد: دست يافتن ايران به سلاح هسته اي بطوري باور نکردني خطرناک خواهد بود.رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در ادامه افزود: اما با اين وجود معتقدم که حمله نظامي به ايران منطقه خاورميانه را تا حد غير قابل باوري بي ثبات مي کند.اين در حالي است که "لئون پانتا" رئيس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا ( سيا ) نيز ادعاهاي بي اساس مشابهي را عليه ايران عنوان کرده بود.


 بان کي مون:تحريم به معناي پايان گفت وگو نيست 

گروه سياسي
: دبيرکل سازمان ملل متحد در واکنش به سخنان محمود احمدي نژاد درباره تعويق مذاکرات، اعلام کرد: تحريم به معناي پايان گفت وگو نيست و هنوز راه مذاکره براي رسيدن به توافق وجود دارد. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، "بان کي مون" گفت: بهتر است راهي ديپلماتيک براي حل مسئله هسته اي ايران پيدا شود و از تهران خواست گفت وگوها را دنبال کند. محمود احمدي نژاد روز دوشنبه در کنفرانسي خبري اعلام کرد، تهران آماده مذاکره است اما براي ادب کردن غربي ها، تا پايان مردادماه  مذاکرات را به تعويق مي اندازد. دبيرکل سازمان ملل که از نشست سران بيست کشور صنعتي جهان موسوم به گروه بيست (G20   ) بازگشته بود، اعلام کرد: در حاشيه جلسه با رهبران اين گروه درباره مسئله هسته اي ايران گفت وگو کرده است. بان کي مون همچنين از تهران و پنج کشور عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل و آلمان خواست به ميز مذاکره بازگردند و گفت وگوها را از سر بگيرند. دبيرکل سازمان ملل گفت: " به تلاش خود ادامه داده و از رهبران کشورهاي جهان و از طرف هايي که نگراني در اين موضوع دارند مي خواهم که به مذاکرات ادامه داده و به راه حلي در اين مسئله برسند." رهبران کشورهاي عضو گروه هشت (G8   ) هم در جريان جلسه دو روزه خود در کانادا که جمعه و شنبه برگزار شد، اعلام کردند، همچنان آماده مذاکره با ايران درباره برنامه هسته اي اين کشور هستند. 


 شکايت روسيه از آلمان به دليل توقيف مواد نيروگاه بوشهر 

گروه سياسي: دولت روسيه به دليل توقيف اقلام ارسالي براي نيروگاه اتمي بوشهر، از آلمان به شوراي امنيت سازمان ملل متحد شکايت کرد. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، ديپلما  ت هاي غربي در سازمان ملل اعلام کردند، نماينده روسيه در اين سازمان، توقيف کالاهاي ارسالي به ايران توسط آلمان را تخطي از قطعنامه  شوراي امنيت و عملي غيرقابل قبول خواند. روسيه پيش از اين نارضايتي خود از توقيف فناوري هاي ارسالي به ايران و بازجويي از افراد مرتبط با محموله هاي ارسالي توسط دولت آلمان را به اطلاع شوراي امنيت رسانده بود. گمرک آلمان در ماه نوامبر سال  ميلادي و ماه ژانويه سال  ميلادي محموله هاي ارسالي روسيه را بازرسي و رايانه ها و ماشين آلات کنترل کيفيت که به مقصد ايران بارگيري شده بود را توقيف کرد.  بنا بر اين گزارش، نيروگاه اتمي بوشهر هزار مگاواتي و از نوع آب سبک است که در 15 کيلومتري جنوب شهر بوشهر قرار دارد. احداث اين نيروگاه در سال 1974 ميلادي با کمک يک شرکت آلماني آغاز شد اما پس از پيروزي انقلاب اسلامي طرف آلماني حاضر به همکاري با ايران نشد و سرانجام در 25 ماه آگوست سال 1992 ميلادي تهران و مسکو توافق نامه جامع همکاري هاي هسته اي را امضا کردند که براساس آن شرکت روسي "اتم استروي اکسپورت" هشتم ماه ژانويه سال 1995 ميلادي عمليات تکميل نيروگاه بوشهر را برعهده گرفت. بر اساس نخستين تاريخ مورد توافق ايران و روسيه، قرار بود اين نيروگاه در هشتم ماه جولاي سال 1999 ميلادي تکميل شود اما تاريخ بهره برداري از آن تاکنون حدود 10 سال است که به تعويق افتاده است. هم اکنون اين نيروگاه در مراحل نهايي تکميل است و شرکت پيمانکار روسي بر شمار نيروهاي خود براي افزايش سرعت کار در اين نيروگاه افزوده است. روسيه همچنين از روز 16 دسامبر سال 2007 ميلادي تحويل سوخت هسته  اي به نيروگاه را آغاز کرد. عرضه  سوخت بر اساس توافق نامه بين دولتي روسيه و ايران و تحت کنترل آژانس بين المللي انرژي اتمي انجام شد. 


 امارات 41 حساب بانکي ايران رامسدود کرد  

گروه سياسي: بانک مرکزي امارات در اقدامي ضد ايراني دستور مسدود شدن 41 حساب بانکي را صادر کرد که هدف آن تحريم هاي جديد سازمان ملل عليه ايران است. به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه با اعلام اين خبر به نقل از روزنامه "امارات بيزينس" گزارش داد: بانک مرکزي امارات در بخشنامه اي که به تمام بانک ها، صرافي ها، شرکت هاي سرمايه گذاري و مالي فعال در امارات ارسال کرد دستور داد وجوه شرکت ها و افرادي که نام شان در فهرست قطعنامه 1929 سازمان ملل قرار دارد، مسدود شود. در اين بخشنامه در عين حال به هدف گرفتن حساب ها و وجوه شرکت ها و افرادي که نام شان در فهرست قطعنامه لحاظ نشده است، هشدار داده شده است. اين گزارش يک هفته پس از آن منتشر مي شود که در اخبار آمده بود 40 شرکت محلي و بين المللي در امارات در راستاي اجراي تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران تعطيل شدند.


 لاوروف خواستارنشست روسيه وامريکا با ايران شد  

  
گروه سياسي: وزيرامور خارجه روسيه ديروزخواستاربرگزاري نشست ميان ايران، امريکا ، روسيه و آژانس بين المللي انرژي اتمي شد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، سرگئي لاوروف ديروز در مصاحبه با "ايتارتاس" خواستار آن شد که روسيه ، آمريکا و آژانس با ايران در مورد مبادله سوخت هسته اي براي راکتور پژشکي تهران گفت وگو کنند. لاوروف که در بيت المقدس مصاحبه مي کرد، به جزئيات درخواست خود براي مذاکرات اشاره نکرد. وزير خارجه روسيه پيش از اين در جريان ديدار با "تزيپي ليوني"، رهبر حزب "ليکود"، گفته بود: "بايد در ارتباط با ايران قانع شده و از اين موضوع که برنامه هسته اي اين کشور واقعا صلح آميز است مطمئن شويم." وي ادامه داد: "بايد بر عملکرد ايران در چارچوب قطعنامه شوراي امينت سازمان ملل و مصوبات آژانس انرژي هسته اي تاکيد کنيم; همچنين بايد ايران را به روند مذاکرات برگردانيم." وزير خارجه روسيه پيش از اين تاکيد کرده بود که مسکو تمامي تلاش خود را به کار خواهد بست تا اوضاع درباره مسئله هسته اي ايران تنها از راه سياسي - ديپلماسي حل شود. وي در اين باره گفت: موضع اصولي مسکو بر اساس گزينش ناپذير بودن روش هاي سياسي - ديپلماسي حل برنامه هسته اي ايران استوار است چرا که استفاده از روش هاي ديگر غير قابل قبول و غيرسازنده است.  اين در حالي است که رئيس جمهوري ايران از مذاکره با گروه 5+1 در پايان مردادماه خبر داده است. 


 فيدل کاسترو: تحريم ايران ممکن است به جنگ منجر شود  

گروه سياسي
: رهبر کوبا اعلام کرد، تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران مي تواند به جنگ گسترده هسته اي تبديل شود. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري نووستي، "فيدل کاسترو" در مقاله اي با عنوان "به موقع از حقيقت مطلع شويم" که توسط رسانه هاي گروهي کوبا منتشر شد، نوشت: "ترديدي ندارم که به محض آن که آمريکا و اسرائيل مواضع خود را اتخاذ کرده و تلاش کنند تا نخستين کشتي ايران را بازرسي کنند، باران آتش از جانب طرفين شروع خواهد شد. آن وقت است که وحشتناک ترين جنگ آغاز خواهد شد." وي در ادامه نوشت: "نمي توان پيش بيني کرد که چند کشتي و تحت چه پرچم هايي غرق خواهند شد." کاسترو در ادامه نوشت: اين عين حقيقت است که قدرت هاي هسته اي مانند انگليس و فرانسه که متفقين آمريکا محسوب مي شوند، با شور و شوقي از قطعنامه سازمان ملل متحد حمايت مي کنند که به جنگ احتمالي مبدل خواهد شد. اين در حالي است که کاسترو تاکيد کرد، روسيه مانند چين تلاش مي کند که با توجه به امکانات و نيروي خود از بروز مناقشه جلوگيري کند. وي درباره اين درگيري احتمالي نوشت: "بدون ترديد مسائلي وجود دارند که نمي توان از آنها اطمينان نداشت. به عنوان مثال آيا دو ابرقدرت هسته اي اصلي دنيا (آمريکا و روسيه) مي توانند که از استفاده از تسليحات هسته اي خود عليه يکديگر خودداري کنند؟" کاسترو همچنين نوشت: فاجعه اي با شتاب به کل بشريت نزديک مي شود و جنگ حتي ممکن است که در جريان بازي هاي يک چهارم نهايي جام جهاني فوتبال آفريقاي جنوبي آغاز شود. رهبر کوبا افزود: "باراک اوباما"، رئيس جمهوري آمريکا وعده داده بود که به شرط آن که کشورش به مرحله بعدي صعود کند، دوم ماه جولاي در مسابقه فوتبال دور يک چهارم نهايي جام جهاني شرکت کند. وي بهتر از هر کسي مي تواند درک کند که دور يک چهارم نهايي مسابقات جام جهاني ممکن است که برگزار نشود چرا که احتمال وقوع حوادث بسيار دردناکي در آن زمان وجود دارد. کاسترو در ماه ژوئن در برخي از مقالاتش با عنوان "تفکرات" که توسط مطبوعات کوبا منتشر شدند، هشدار داده است که تلاش براي تحريم عليه تهران مي تواند به يک مناقشه گسترده منجر گردد. 


 وزير امور خارجه:
 سوخت 20 درصد را هر وقت نياز داشتيم توليد مي کنيم  


گروه سياسي: وزير امور خارجه خواستار برگشتن انگليس به قد و قامت واقعي خود شد و با تاکيد بر اينکه "قطعنامه ها تا زماني که با حربه رواني، دل طرف را خالي کنند، عملياتي نخواهد شد"، خاطرنشان ساخت: ايران براي پاسخ به قطعنامه تحريمي 1929 حرکت هاي ايذايي را طراحي کرده است. منوچهر متکي ديروز دريک نشست خبري که در محل خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) برگزار شد، درباره واکنش ايران به تصويب قطعنامه تحريمي 1929، گفت: امروز راحت ترين کار در دنيا تجارت است. حرکت هاي ايذايي را هم طراحي کرده ايم و پاسخ مناسب خواهيم داد. متکي با تاکيد بر ناکارآمد بودن قطعنامه هاي تحريمي، ادامه داد: تصور مي کنيم براي صادرکنندگان قطعنامه ها نيز روشن است که اين ابزار تا زماني که با حربه رواني دل طرف را خالي کنند، عملياتي نخواهند شد. وي افزود: گاهي کشورها را در وضعي خاص قرار مي دهند تا حرفي را به طور بين المللي اعلام کنند که آيا شما تصميمات شوراي امنيت را قبول داريد يا خير و کشوري نيز اعلام مي کند که ما قطعنامه هاي شوراي امنيت را قبول داريم. وزير امور خارجه ايران همچنين اظهار داشت: اروپايي ها پرونده قطوري از نقض قطعنامه از سوي کشورهايي دارند که طي سه سال گذشته با تحريم مواجه بودند و اگر لازم باشد روزي به اين کشورها نيز اشاره مي کنيم. رئيس دستگاه ديپلماسي کشوربا تاکيد بر اينکه "شوراي امنيت بايد درباره چرايي تصويب قطعنامه هاي خود به افکار عمومي جهان پاسخگو باشد"، افزود: دشمن مي خواست با صدور قطعنامه، جنگي رواني عليه ايران تحميل کند اما به حيثيت زدايي از شوراي امنيت تبديل شد. 
انگليس بايد به قد و قامت خود بازگردد  
متکي در پاسخ به سوالي درباره کاهش سطح روابط ايران با انگليس با بيان اينکه روابط تهران - لندن در 12 حوزه مورد بررسي قرار گرفته  است، اعلام کرد: خوشبختانه اين حوزه ها در دست کالبدشکافي است زيرا انگليس بايد به قد و قامت واقعي خود بازگردد.   وي تصريح کرد:دولت بريتانيا در تاريخ 200 سال گذشته پرونده قطوري از عملکرد سو»، مغرضانه و خصمانه داشته است. متکي با تاکيد بر اينکه دولت هاي بريتانيا عليه منافع و مصالح ملي نقش آفريني منفي داشته اند، گفت: در يک سال اخير هم در فتنه هاي ايجاد شده در داخل ايران شاهد اين بازيگري بريتانيا بوديم. متکي روابط انگليس با ساير کشوها را "پيچيده و اختاپوسي" توصيف کرد و گفت: آنها تصور مي کنند حوزه هاي مختلف روابط با ملت ها و کشورها که در گذشته سيستمي و نهادينه شده بود کماکان مي تواند تداوم داشته باشد. رييس دستگاه ديپلماسي ايران با تاکيد بر لزوم بازتعريف روابط ايران و انگليس گفت: آنچه که از سوي نظام به وزارت امور خارجه ماموريت داده شده، تنظيم روابط با کشورها است; اين تنظيم گاهي به معني افزايش و گاهي هم به مفهوم کاهش روابط است; مهم اين است که اين روابط به قاعده درآيد. متکي به برخي القائات بوجود آمده درباره توانمندي هاي انگليس اشاره کرد و گفت: القا کردند که انگليس دارالشفاي هر بيماري است و يا هر کس مي خواهد تحصيلات عاليه داشته باشد بايد در دانشگاه هاي انگليسي آکسفورد و کميريج تحصيل کند. 
ارسال نامه به 15 عضو شوراي امنيت
رئيس دستگاه ديپلماسي ايران در پاسخ به سوالي مبني بر اين که "رييس جمهوري تنها طرف مذاکره با ايران را گروه 1+5 ندانسته و آن را محدود به برزيل و ترکيه نکرد بنابراين کشورهاي ديگر مذاکره کننده با ايران چه کشورهايي هستند"، گفت: نامه وزارت امور خارجه به 15 کشور عضو شوراي امنيت چه آنهايي که در قطعنامه تحريمي عليه ايران راي مخالف داده اند و چه کشورهايي که راي موافق به اين تحريم داده اند ارسال شده است. متکي با يادآوري اين مسئله که برزيل و ترکيه در مورد مذاکرات مبادله سوخت نقشي محوري ، سازنده و عدالت محور داشتند خاطرنشان کرد: با توجه به درخواست رسمي گروه وين و نامه مکتوب رييس جمهور آمريکا به اين کشورها، برزيل و ترکيه انگيزه بيشتري براي نقش آفريني در بيانيه تهران و واسطه گري در مذاکرات مبادله سوخت نشان دادند. وي با تاکيد بر اين که بيانيه تهران اوج همکاري سه کشور ايران ، ترکيه و برزيل را نشان داد گفت: متاسفانه با توجه به اين مسئله قطعنامه تحريمي عليه ايران با شتاب زدگي خاصي در شوراي امنيت تصويب شد و طرف هاي مقابل مذاکره با ايران در راستاي توجيه عملکرد خود آن را به دليل سالگرد شلوغي هاي تهران دانستند که اين مسئله مي تواند نکته قابل توجهي براي عرصه رسانه اي باشد. متکي با بيان اين که بحث برزيل و ترکيه در قالب بيانيه تهران و تبادل سوخت مي گنجد اظهار داشت: مسئله 1+5 در سطح جهاني مطرح است و ما تصور مي کنيم که طرف هاي مذاکره با ايران بايد کارآمدتر باشند. وي ادامه داد: در زمان حاضر طرحي را در دست بررسي داريم تا گفتمان جديد ميان ايران و کشورها مشارکت عام تري پيدا کند و شرايط به گونه اي شود که کشورهاي با رويکرد متفاوت نيز به جرگه تعاملات با ايران بپيوندند. وزير امور خارجه اطلاع رساني در مورد اعلام طرف هاي ديگر مذاکره با ايران را منوط به مشورت هاي کارشناسي در داخل کشور دانست. 
ما گزينه نظامي را عليه ايران منتفي مي دانيم
متکي در پاسخ به اين پرسش که چند سالي است که آمريکايي ها بحث حمله نظامي به ايران را مطرح مي کنند و اخيرا اعلام شده که با همکاري عربستان و گرجستان مرزهاي ايران را تهديد مي کنند، نظرشما در اين خصوص چيست، گفت: تهديد ايران به حمله نظامي قبل از اين که به عنوان يک واقعيت قابل اجرا در دستور کار باشد به عنوان يک ابزار براي اهداف ديگري مطرح بوده است. وي با بيان اين که در دو سال آخر بوش همواره گزينه نظامي بر روي ميز آمريکا بوده است اظهار داشت: در آن زمان برخي از کشورها و سرويس هاي اطلاعاتي براي ما خبر مي آورند که فلان روز حمله نظامي است. وي گفت: آن چه همواره به عنوان يک سوال جدي براي ما مطرح بود اين مساله بود که آنان اين ظرفيت را دارند که يکسري شيطنت هايي بکنند ولي پيامد و تبعات آن مهم است در مفروضات موجود هيچ تغييري ايجاد نشده بود و ما گزينه نظامي را براي جنگ طلبي مثل بوش نسبت به ايران منتفي مي دانستيم. 
سوخت 20 درصد را هر وقت نياز داشتيم توليد مي کنيم
وزير خارجه درپاسخ به سوالي درخصوص توليد سوخت 20 درصد در ايران گفت: توليد سوخت 20 درصد موضوعي نيست که کشورها مستمرا خط توليد آن را داشته باشند بلکه وقتي نيازي تعريف شود اين خط به کار گرفته مي شود ما امروز به اين توانمندي رسيده ايم هر وقت نياز داشته باشيم توليد مي کنيم و هر وقت نياز نداشت باشيم توليد نمي کنيم.
تاکيد بر تعميق روابط با کشورهاي عربي 
از متکي درباره سطح روابط ايران با کشورهاي عربي با توجه به مواضع دوگانه اين کشورها در قبال ايران سوال شد که وي در پاسخ به آن حوزه خليج فارس و همسايگان را دو بخش مهم در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران دانست. وي افزود: با هم خويشاوند هستيم، غير قابل شمارش زمينه هاي مشترک داريم و منافع و نگراني هاي مشترک داريم و به همين خاطر ديپلماسي خود را در روابط با کشورهاي عربي بر صميمت، همگرايي و هم افزايي قرار داده و از اتخاذ اين سياست ضرر نکرديم. وزير امور خارجه در عين حال تاکيد کرد، در صورتي که کشورهاي عربي حرف هاي نامناسب، نادرست و نسنجيده بزنند، جمهوري اسلامي ايران پاسخ لازم را مي دهد و در گفت وگوهاي دو جانبه اشکالات را مورد نقد قرار مي دهد اما جهت گيري کلي ايران توسعه همکاري ها، وحدت و برادري و تعميق همکاري هاست. 


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه