جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3633


با دانشگاه ها


خبر


واحد علوم و تحقيقات ميزبان کشاورزان و متخصصان به نژادي گياهي و امنيت غذايي

عضو هيات علمي واحد شوشتر:
امتحانات در هر سازمان و مرکز علمي مبين تلاش و خلاقيت هرفرد است

نماينده مردم بناب در مجلس تاکيد کرد:
ضرورت توجه بيشتر به تربيت نيروي انساني در رسيدن به قدرت برتر خاورميانه

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان:
تامين هيات علمي در مقطع دکترا ضرورت اول دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان است


اساتيد معاونت سما واحد قائم شهر از دانشگاهUPM بازديد کردند


 با دانشگاه ها  

موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي مهرگان
دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي به عنوان نهادهاي اجتماعي, آموزشي و پژوهشي مهمترين سهم را درتکوين و تشکيل ساير نهادها و بيشترين تاثير را در رويکردهاي علمي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي کشورها دارا هستند. در سال 1383با هدف بالندگي استعدادهاي جوانان از طريق آموزش و پژوهش علمي و ترويج علوم به منظور کمک به تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز کشور و توسعه دانش بشري و گسترش فناوري و اطلاعات علمي, تعدادي از اساتيد ممتاز و معتبر کشور و تني چند از معتمدين فرهنگي منطقه, انديشه تاسيس يک موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي را درسال 1372 مطرح ساختند. موافقت قطعي وزارت علوم, تحقيقات و فناوري جهت راه اندازي موسسه و مجوز پذيرش دانشجو در مهرماه 1383 ابلاغ شد.


 خبر  

کارگروه هاي تخصصي ارزيابي عملکرد پژوهشي دانشگاه ها تشکيل شد
مديرکل دفتر بررسي و ارزيابي پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از تشکيل کارگروه هاي تخصصي ارزيابي عملکرد پژوهشي و فناوري دانشگاه ها و موسسات پژوهشي خبر داد.
به گزارش مهر، عليرضا بديعي درجلسه کميسيون تشکيل کارگروه هاي تخصصي ارزيابي عملکرد پژوهشي و فناوري دانشگاه ها و موسسات پژوهشي گفت: 5 کارگروه تخصصي با عناوين بازنگري شاخص ها، تدوين نظام درجه بندي، روايي داده ها، پشتيباني، بازديد و پيشنهادات با هدف ساماندهي و منسجم تر کردن فعاليت هاي پژوهشي پژوهشگاه ها و دانشگاه ها ازسوي دفتر بررسي و ارزيابي پژوهشي وزارت علوم تشکيل مي شوند.وي افزود: ضرورت آگاهي دقيق از نوع فعاليت واحدهاي پژوهشي داراي مجوز و تعداد واحدهاي پژوهشي، انتصاب ارزيابان در زمينه هاي تخصصي و تعريف شاخص هاي ارزيابي متناسب با هر نوع فعاليت پژوهشي باعث شد تا لزوم تشکيل اين کارگروه ها احساس شود.مديرکل دفتر بررسي و ارزيابي پژوهشي وزارت علوم گفت: در کارگروه بازنگري شاخص ها شاخص هاي ملي و بين المللي و ضرايب شاخص ها مورد بررسي قرار مي گيرد 30 شاخص ارزيابي موجود به صورت عمومي و کلي هستند که با تشکيل کارگروه بازنگري شاخص ها مي توان متناسب با هر گروه و هر نوع فعاليت پژوهشي شاخص هاي جزئي تر و متناسب با زمينه فعاليت را مشخص کرد و به تدوين شيوه نامه هاي مربوطه پرداخت.وي خاطرنشان کرد: کارگروه تدوين نظام درجه بندي دومين کارگروه تخصصي است که باهدف ارتقاي سطح رتبه بندي به بررسي مدل هاي درجه بندي علم و فناوري، تهيه آيين نامه هاي مرتبط و نظارت براجراي نظام درجه بندي مي پردازد.بديعي افزود: کارگروه روايي داده ها سومين کارگروه تخصصي است که با هدف اطمينان بخشي بيشتر به صحت داده ها به ايجاد سازوکارهاي لازم براي کنترل و پايش داده ها و تهيه شيوه نامه هاي مرتبط مي پردازد.وي گفت: کارگروه تخصصي پشتيباني و بازديد به عنوان چهارمين کارگروه با هدف هماهنگي هاي لازم براي نشست هاي عمومي و تخصصي، بازديدهاي نظارتي درخصوص برگزاري اين نشست ها و تعيين گروه هاي بازديد و آيين نامه ها ايفاي نقش مي کند.مديرکل دفتر بررسي و ارزيابي پژوهشي وزارت علوم افزود: کارگروه پيشنهادات پنجمين کارگروه تخصصي است که پذيرش پيشنهادات و انتقادات نمايندگان، بررسي و اظهارنظر در مورد آنها و ارائه به دفتر بررسي و ارزيابي پژوهشي و هماهنگ کننده نشست هاي کميسيون مشورتي ازجمله وظايف اين کارگروه است.وي درخصوص اعضا» کميسيون مشورتي اضافه کرد: در کميسيون مشورتي نمايندگان دانشگاه ها و موسسات پژوهشي وابسته به وزارت علوم، موسسات پژوهشي بخش هاي خصوصي، نهادهاي عمومي و دستگاه هاي اجرائي در سطح کشور حضور دارند.

پاسخ معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي به شايعات مطرح شده اخير:
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي حدود 50 سال
سابقه همراهي با نهضت انقلاب اسلامي  دارد
معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد: رئيس و هيچ يک از مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي هيچگونه نامه اي براي مسوولان قوا مبني بر تمديد حکم رئيس دانشگاه ارسال نکرده اند.دکتر کريم زارع روز سه شنبه خاطرنشان ساخت: انتشار برخي شايعات درخصوص نگارش نامه به مسوولان قوا براي تمديد حکم رئيس دانشگاه آزاد اسلامي کذب محض است.وي افزود: رئيس دانشگاه آزاد اسلامي حدود 50 سال است که سابقه همراهي با نهضت انقلاب اسلامي را در کارنامه خود داشته و 30 سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز در مسووليت هاي مختلف به ايفاي خدمت به ميهن اسلامي مان و مردم شريف ايران پرداخته است.زارع تصريح کرد: مديريت دلسوز و مجموعه توانمند دانشگاه آزاد اسلامي موجب شده که امروز دانشگاه آزاد اسلامي با بيش از 18 ميليون مترمربع فضاي آموزشي و رفاهي، هزاران کارگاه، آزمايشگاه، بيمارستان، کتابخانه و برخورداري از اساتيد مبرز، دانشجويان آگاه و کارکنان خدوم دانشگاه هاي دولتي را پشت سر بگذارد.

معاون سما دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود :
سما همواره ياريگر آموزش و پرورش شهرستان
بوده است

با همکاري حوزه معاونت سما دانشگاه آزاد اسلامي و مديريت آموزش و پرورش شهرستان شاهرود همايش " نقش خانواده در موفقيت و هدايت فرزندان " برگزار شد . معاون حوزه سما دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود در اين همايش که جمعي از والدين و فرهنگيان حضور داشتند هدف از برگزاري اين همايش را اطلاع رساني در مورد نقش والدين در قبال تربيت و هدايت فرزندان و راهکارها و چالشهاي آن برشمرد و گفت : دانشگاه آزاد اسلامي در سال 1370 سازمان مدارس غير انتفاعي را تشکيل داد که اين سازمان امروزه با 51 هزار و 600 نفر دانش آموز در 95 شهر ايران فعال است .علي رضواني افزود : حوزه سما هم اکنون در شهرستان شاهرود داراي آموزشکده فني حرفهاي با 4 رشته کارداني شامل عمران ، حسابداري ، کامپيوتر و تربيت بدني و نيز دبيرستان و پيش دانشگاهي است . وي با اشاره به موفقيتهاي حوزه خود اظهار داشت : ما امسال در سال اول دبيرستان 92 درصد قبولي داشتيم . معاون مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود خاطر نشان کرد : سعي شده است که تا کنون از مجرب ترين دبيران شهر استفاده گردد که خوشبختانه با حمايتهاي مادي و معنوي سازمان سما اين مهم محقق شده است .رضواني همچنين در بخش ديگري از سخنان خود گفت : در آموزش دانش آموزان از امکانات وآزمايشگاههاي دانشگاه آزاد اسلامي نيز استفاده مي شود . وي افزود : در سال گذشته موفقيتهاي چشمگيري در ورزش و پژوهش داشتيم و همواره نيت ما رشد و بالندگي شهرستان شاهرود و کمک به آموزش و پرورش بوده است . در اين برنامه دکتر نظري محقق و پژوهشگر دانشگاه در مورد نقش ووالدين در تربيت و تحصيل فرزندان سخناني را ايراد کرد .

فرصت مطالعاتي براي عضو باشگاه پژوهشگران واحد تهران مرکزي در دانشگاه ويتس ژوهانسبورگ

غلامرضا روشن دانشجوي دکتري سال سوم اقليم شناسي وزارت علوم و عضو استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي براي انجام رساله خود موفق به دريافت فرصت مطالعاتي دانشگاه ويتس ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبي شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تهران مرکزي، روشن درحال انجام رساله خود تحت عنوان: "مطالعه و شبيه سازي اثر گرمايش جهاني بر نياز آبي غلات در ايران است وهدف از اين فرصت مطالعاتي، استفاده از امکانات پژوهشي و آزمايشگاه هاي دانشگاه ژوهانسبورگ در طي مدت 6 ماه مي باشد که پرفسور استيفن گرب، به عنوان يکي از اساتيد برجسته در زمينه اقليم شناسي، راهنمايي رساله وي را در اين مدت برعهده دارند.


 واحد علوم و تحقيقات ميزبان کشاورزان و متخصصان به نژادي گياهي و امنيت غذايي 

نشست علمي «تنوع زيستي، به نژادي مشارکتي بذر و امنيت غذا» در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات، در اين نشست که با هدف معرفي هرچه بهتر طرح به نژادي مشارکتي بذر، تبادل اطلاعات و تجربيات کارشناسان بين المللي با دانشگاهيان، محققان و کشاورزان پيشرو کشور و نيز آگاهي بخشي به دانشجويان و سياست گذاران بخش کشاورزي در زمينه حفاظت از تنوع زيستي در زيست بوم هاي کشاورزي در واحد علوم و تحقيقات برگزار شد، محققاني از مرکز تحقيقات بين المللي کشاورزي در مناطق خشک (ايکاردا)، پژوهشگران داخلي، سياست گذاران، مسئولان بخش کشاورزي، کشاورزان پيشرو و دانشجويان، پيرامون «طرح به نژادي مشارکتي بذر» به تبادل نظر پرداختند. دکتر "سالواتوره چکرلي" محقق مرکز تحقيقات بين المللي کشاورزي در مناطق خشک با ابراز تاسف از تخريب تنوع زيستي و گونه هاي شناخته شده دنيا به توضيح انحصار بذر پرداخت و گفت: چهار شرکت بذر دنيا را در دست دارند و همان چهار شرکت بيشترين فروش را دارند که داراي اسامي متعددي هستند. اين شرکت ها روي بيوتکنولوژي سرمايه گذاري کرده اند. وي با ذکر اين نکته که يکنواختي ژنتيکي ما را آسيب پذير مي سازد خطر از بين رفتن بذرهاي بومي را يادآور شد. "بهرام سلطاني" کارشناس محيط زيست در ادامه با بيان اينکه ضعف دانش فني در کشاورزي سنتي و مهندسي يک بعدي و تک ساعتي در کشورمان وجود دارد محيط زيست ايران را به صور مختلف تعريف کرد و افزود: به عنوان يک کارشناس محيط زيست معتقدم که با کمبود گونه هاي گياهي و جانوري روبه رو نيستيم آنچه امروزه در ارتباط با کاربرد بيوتکنولوژي در کشاورزي مطرح مي شود همان استدلال هاي قديمي است. انقلاب سبز نتوانست به وعده هايش عمل کند و گرسنگي بخش اعظمي از جمعيت را خاتمه دهد بنابراين راه حل مساله گرسنگي راه حلي تکنولوژيک نيست و ماهيتي اقتصادي و سياسي دارد. در انتهاي اين نشست که به همت گروه گياه پزشکي دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات برگزار شد، جلسه پرسش و پاسخ بين اساتيد و صاحب نظران و حاضرين پيرامون مسائل مطرح شده انجام شد.


 عضو هيات علمي واحد شوشتر:
 امتحانات در هر سازمان و مرکز علمي مبين تلاش و خلاقيت هرفرد است 

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي شوشتر ارتباطات غيرکلامي در امتحانات و آزمون ها را عاملي مهم در نظم بخشيدن به آن دانست. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد شوشتر، عظيم چاروسايي عضو هيات علمي واحد شوشتر، سه عنصر افراد مبتکر و طراح، افراد متخصص و افراد عامي را مهمترين عناصر نظم دهنده و مديريت بر يک سازمان عنوان کرد و گفت: در هر سيستم افراد مبتکر به عنوان مغز متفکر سيستم مباني کلان را طراحي و ارائه مي کنند و در اختيار متخصصان جهت اجرايي و عملياتي کردن قرار مي دهند که در نهايت طيف گسترده اي به عنوان لايه عام تر صرفا طرح ها را اجرا مي کند. وي با اشاره به اينکه امتحانات پاياني يک پروژه عظيم سازماني است افزود: امتحان به عبارتي آموزش نيست بلکه ارزيابي آموخته هاست لذا برگزاري صحيح و دقيق آن به نوعي نحوه، شيوه و سطح کيفي آموزش را ارزيابي مي کند بنابراين توجه و اهتمام مسولان به انجام دقيق اين پرسه بسيار حايز اهميت است. چاروسايي آرامش، نظم، انضباط، دقت در زمان بندي، مکان مناسب، نظارت و کنترل کافي و حذف عوامل استرس زا را ازجمله عوامل مهم و شايان توجه در برگزاري مطلوب آزمون ها و امتحانات برشمرد و افزود: دست اندرکاران برگزاري امتحانات در هر سازمان و مرکز علمي بايستي اين انديشه و تفکر را نهادينه کنند که امتحان در اصل برقراري عدالت و مبين تلاش و خلاقيت هر فرد است.وي ضمن ارزيابي نقاط مثبت و قوت امتحانات پاياني در واحد شوشتر تاکيد کرد: با تلاش خوب همه دست اندرکاران برگزاري امتحانات و با برنامه ريزي مطلوب و دقيقي که صورت گرفته بود به شکرانه الهي امتحانات به بهترين نحو و بادقت و سلامت کامل برگزار شد و به پايان رسيد.


 نماينده مردم بناب در مجلس تاکيد کرد:
 ضرورت توجه بيشتر به تربيت نيروي انساني در رسيدن به قدرت برتر خاورميانه 

نماينده مردم بناب در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: براي رسيدن به رتبه برتر منطقه در آينده بايد روي تربيت نيروي انساني متخصص و متعهد سرمايه گذاري کنيم.
به گزارش آنا، ضيا»الله اعزازي که در نشست هم انديشي اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي بناب سخن مي گفت با اشاره به اينکه مجلس درحال تدوين برنامه پنجم توسعه کشور است، گفت: براساس اين برنامه کشور ايران بايد تا پايان 20 ساله آينده به يکي از قدرت هاي برتر خاورميانه تبديل شود اما لازمه تحقق اين امر، توجه بيشتر به تربيت نيروي انساني مجرب و متدين مورد نياز جامعه است.
وي افزود: متاسفانه در سال هاي اخير به علت وجود برخي اختلافات در کشور، توجه به پرورش انسان هاي کارآمد و توانمند در کشور کمرنگ شده است.
عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس درخصوص اشتغالزايي براي فارغ التحصيلان دانشگاه ها نيز گفت: با اجرا و نهادينه شدن طرح تحول بنيادين آموزش و پرورش و طرح ارتباط صنعت با دانشگاه در کشور، علاوه بر تامين شغل متناسب با رشته تحصيلي جوانان، زمينه جذب آنها به بازار کار و بدنه صنعت بر حسب نياز جامعه فراهم خواهد شد.
اعزازي همچنين اظهار اميدواري کرد: با پايان تدوين نهايي نقشه جامع علمي کشور،  ضمن تغيير اساسي محتواي کتب درسي، رشته هاي متناسب با نياز جامعه در دانشگاه ها تاسيس و راه اندازي شود.
اين نماينده مجلس در بخش ديگري از سخنان خود از شيوه هاي موجود جذب دانشجويان و فارغ التحصيلان مقاطع دکتراي تخصصي در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه اين روند ناعادلانه بوده و نيازمند اصلاح و بازنگري است.
اعزازي از افزايش ظرفيت جذب و بکارگيري متخصصان دکترا در برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت: در اين صورت پس از اتمام برنامه پنجم توسعه شاهد جلوگيري از فرار مغزها و مهاجرت نخبگان به خارج خواهيم بود.


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان:
 تامين هيات علمي در مقطع دکترا ضرورت اول دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان است 

دکتر جديدالاسلامي تاکيد کرد: در استان سيستان و بلوچستان 408 نفر هيات علمي دارد که بيشترين هيات علمي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان مشغول به فعاليت مي باشند. تامين هيات علمي خصوصا در مقطع دکترا ضرورت اول واحد زاهدان است.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد زاهدان، دکتر جديدالاسلامي رئيس واحد با اشاره به توسعه رشته هاي تحصيلات تکميلي در واحد زاهدان گفت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان هم اکنون تعداد 100 رشته در مقاطع کارداني، کارشناسي و کارشناسي ارشد دارد که احتمال حذف دوره هاي کارداني و ارتقاي رشته کارشناسي ارشد را خواهيم داشت.
وي توسعه آموزش عالي را يکي از کارهاي بزرگ صورت پذيرفته در استان سيستان و بلوچستان دانست و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي فرصت تحصيل در استان سيستان و بلوچستان را براي مردم مستعد و دانش پژوه به خوبي فراهم نموده است. در بسياري از نقاط اين استان خروج خانم ها از شهرستان امکان نداشت و به همين دليل سطح علمي و فرهنگي زنان در اين استان پائين بود اما هم اکنون در دورترين نقاط اين استان مرزي واحد و مرکز دانشگاهي راه اندازي شده و بدين ترتيب مشکل آموزش عالي مرتفع شده است. رئيس واحد زاهدان در پايان به امکانات رفاهي و برنامه هاي در دست اقدام اشاره کرد و گفت: خوابگاه برادران، استخر شنا و فضاي سبز دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان پروژه هاي دست ساخت هستند که علاوه بر آنها 63000 مترمربع زمين براي ساخت بيمارستان نيز درنظر گرفته شده است.


 اساتيد معاونت سما واحد قائم شهر از دانشگاهUPM بازديد کردند 

کارکنان مدارس و اساتيد معاونت سما دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم شهر با هماهنگي سازمان مرکزي سما دانشگاه آزاد اسلامي طي يک تور 9 روزه از دانشگاهUPM ، مدارس و اماکن فرهنگي شهر کوالالامپور بازديد کردند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد قائم شهر، دکتر عليرضا داداش زاده در جلسه توجيهي که قبل از سفر برگزار شد، گفت: دانشگاهUPM  که در شهر کوالالامپور کشور مالزي قرار دارد يکي از معتبرترين دانشگاه هاي مالزي در رشته هاي مختلف تحصيلي و مورد تاييد وزارت علوم و تحقيقات و فناوري مي باشد که تجربيات کسب شده در بازديد علمي از اين کشور مي تواند ما را در توسعه فضاي آموزشي و پژوهشي واحد ياري دهد.
وي در ادامه تصريح کرد: با توجه به وجود رشته هاي مشترک فني، کامپيوتر، معماري و... در آموزشکده سما واحد و دانشگاهUPM  در آينده نزديک مي توان تفاهم نامه هايي درخصوص ارتباط علمي و پژوهشي بيشتر تنظيم کرد.
لازم به ذکر است مديران و مدرسان سما همچنين از مدارس ايرانيان مقيم در شهر کوالالامپور بازديد کردند و دستاوردهاي آموزشي و پژوهشي خويش را جهت پيشبرد اين اهداف در مدارس به سازمان سما ارائه کردند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه