جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3633


خبر پزشکي


رشد از هفت تا يازده سالگي
استاد محترم:جناب آقاي دکتر احدي---دانشجو : مرضيه سينا( قست ششم)

اثرات ضدالتهابي اسانس زيره سياه در بافت کبد و ريه


عوارض پرتوهاي فرابنفش خورشيد براي چشم کودکان 10 برابر بزرگسالان است


خبرهااز عالم علم


  خبر پزشکي  

قدرت گاز گرفتن در انسان بيشتر از بزرگترين ميمون هاست  

محققان مي گويند: قدرت گاز گرفتن در انسان بيشتر از آن است که تصور مي کنيم.   به گزارش ايسنا، پژوهشگران دريافته اند، طراحي و ساختار آرواره هاي انسان در واقع  به گونه اي است که آن را 40 تا 50 درصد قوي تر از آرواره هاي تمام انواع ميمون هاي بزرگ مي سازد. محققان استراليايي مي گويند: مکانيک  جمجمه اي و استخوان هاي آرواره اي باعث شده که قدرت گاز گرفتن در انسان ها خيلي بيشتر از تصور قبلي ما باشد.   استفان ورو، محقق دانشگاه نيوساوت ولز در سيدني و دستياران وي تحقيق خود درباره مقايسه جمجمه هاي انسان و ساير حيوانات را در نشريه پيشرفت هاي انجمن سلطنتيB    منتشر کرده اند. به گزارش ديسکاوري، در حالي که نگرش قديمي تر اين بوده که انسانهاي مدرن توانايي گاز گرفتن قدرتمند را از دست داده اند، دانشمند ان در اين تحقيق اين فرضيه را به چالش کشيده اند. در اين تحقيق، ورو و دستيارانش با استفاده از يک نرم افزار مهندسي کامل حداکثر قدرت گاز گرفتن را در انسان مدرن و ميمون هاي بزرگ مقايسه کردند.   اين محققان از روشي با عنوان تحليل عنصري سه بعدي مدل هاي ديجيتالي جمجمه ها را بررسي کردند. آنها مي گويند: با مشاهده وضعيت مکانيک آرواره ها در مي يابند که قدرت آرواره هاي انسان زياد و بسيار موثر است.  

مصرف داروهاي ضد چاقي باعث پيري زودرس پوست مي شود   

دبير انجمن علمي داروسازان ايران گفت: مصرف داروهاي ضد چاقي که حتي مورد تاييد سازمان هاي بين المللي غذا و دارو هستند عوارضي همچون پيري زودرس پوست و مشکلات قلبي - عروقي و انعقادي را به همراه دارند.  به گزارش ايرنا از انجمن علمي داروسازان ايران، دکتر "فريبرز فرساد" افزود: مصرف داروهاي ضد چاقي با مکانيسم اثر دفع دست نخورده چربي از سلول به دليل اختلال در روند جذب ويتامين هاي محلول در چربي ها، بدن را با مشکلات مختلفي از جمله کمبود ويتامين و املاح مواجه مي کند.   وي يادآور شد : در چنين شرايطي ويتامين هايA  وD    همراه با چربي هاي دفعي از بدن خارج مي شود و اين مساله تاثيرات سو» از جمله از دست رفتن طراوت ، شادابي و درخشش پوست و پيري آن را موجب مي شود. اين متخصص داروسازي گفت: بيماران قلبي و عروقي که داروهاي ضد انعقاد از جمله داروي وارفارين مصرف مي کنند در صورت مصرف داروهاي ضد چاقي در پي دفع ويتامينKبا مشکلات انعقاد خون مواجه مي شوند که جان آن ها را به خطر مي اندازد.   فرساد تاکيد کرد : هيچ دارويي بدون عارضه نيست و به دليل شيوع روزافزون چاقي ، تبليغات و شايعات روي داروهاي ضد چاقي در دنيا افزايش يافته اما چون سودآور است به عوارض احتمالي و جانبي آن کمتر اشاره مي شود.   دبير انجمن علمي داروسازان ايران در آستانه برگزاري نهمين همايش اين انجمن گفت: تنها در موارد چاقي مرضي که ضريب توده بدني از 27 بالاتر باشد ، مي توان از طريق تحرک و ورزش در کنار رژيم غذايي مناسب يعني کاهش حجم غذا و حذف مواد پر کالري از جمله غذاهاي فوري و چرب ، نوشابه هاي قندي و شيريني ها به کاهش وزن رسيد.   دبير انجمن علمي داروسازان ايران به افراد چاق پيشنهاد کرد تا از شکلات تلخ و چاي سبز به عنوان دو ماده مهم و موثر در کاهش وزن که از سوي سازمان هاي بين المللي غذا و دارو توصيه شده است ، استفاده کنند.   نهمين کنگره انجمن علمي داروسازان ايران با همکاري انجمن پوست ايران از سي ام تيرماه تا اول مرداد با رويکرد دارو و بيماري هاي پوستي در مرکز همايش هاي رازي برگزار مي شود.  


  رشد از هفت تا يازده سالگي  
  استاد محترم:جناب آقاي دکتر احدي---دانشجو : مرضيه سينا( قست ششم)

  علاوه بر اين، کودکان دبستاني از طريق تعامل با والدين ، معلمان و همسالان از روشهاي مورد تاييد جامع براي نشان دادن هيجان منفي بيشتر آگاه مي شوند. آنها به طور فزاينده اي راهبردهاي کلامي( لطفا هل ندهيد و منتظر نوبت خود بمانيد.) را به گريه کردن ، دلخوري يا پرخاشگري ترجيح مي دهند. کودکان دبستاني خردسال با اشاره به اجتناب از تنبيه يا تاييد بزرگسالان، اين جلوه هاي هيجاني پخته تر را توجيه مي کنند، اما در کلاس سوم ، روي اهميت قائل شدن براي احساسات ديگران تاکيد مي ورزند. کودکاني که از اين آگاهي برخوردارند توسط معلمان خود بسيار سودمند، ياري گر و از لحاظ اجتماعي حساس ارزيابي مي شوند و همسالان آنها را بيشتر دوست دارند.
   هنگامي که خود گرداني هيجاني کاملا رشد مي کند ، کودکان دبستاني احساس کارايي هيجاني را کسب مي کنند - اين احساس که بر تجربه هيجاني خود کنترل دارند. احساس کارايي هيجاني،  خود انکار مطلوب و نگرش خود بينانه را پرورش مي دهد که به کودکان کمک مي کند تا با چالشهاي هيجاني  رو به رو شوند. کودکاني که از لحاظ هيجاني کاملا خودگردان هستند، خلق، همدلي، و نوعدوستي خوبي دارند. در مقابل کودکاني که نمي توانند هيجانهاي خود را خوب کنترل کنند، هيجان منفي خود را به صورت تکانشي آشکار مي سازند، و اين پاسخ در رفتار نوع دوستانه و پذيرش همسالان اختلال ايجاد مي کند.
درک کردن ديگران : درک ديدگاه ديگران
   اواسط کودکي پيشرفت هاي عمده اي را در درک ديدگاه ديگران به همراه دارد: توانايي تجسم کردن آنچه ديگران ممکن است به آن فکر و درباره آن احساس کنند. اين تغييرات به خود پنداره و عزت نفس ،درک کردن ديگران ، و انواع مهارت هاي اجتماعي کمک مي کنند . به طوري که زنجيره 5 مرحله اي رابرت سلمن تغييرات در مهارت درک ديدگاه ديگران را بر اساس پاسخهاي کودکان و نوجوانان به وضعيت هاي دشوار اجتماعي شرح مي دهد که در آنها شخصيت ها اطلاعات و عقايد متفاوتي درباره يک رويداد دارند، درک ديدگاه ديگران در طول سالهاي دبستان به مقدار زيادي بهبود مي يابد. آنها آگاه مي شوند که افراد مي توانند رويداد واحدي را به صورت کاملا متفاوت تعبير کنند . طولي نمي کشد که آنها مي توانند " پا در کفش ديگري بکنند" و افکار ، احساسات و رفتار خود را از ديدگاه طرف مقابل در نظر بگيرند . آنها تشخيص مي دهند که ديگران نيز مي توانند همان کار را انجام دهند. کودکاني که ديدگاه ديگران را خوب درک مي کنند مهارتهاي اجتماعي مثبت تري دارند.
هيجان ها و عواطف مشترک کودکان
   به طور کلي بيشتر واکنشهاي عاطفي در اين دوره از واکنشهاي عاطفي خوشايند و مطلوب است . خنده هاي کودکان در اين دوره زياد مي شود که گاه علت مشخصي نيز ندارد. کودکان در اين دوره ، مرتب در حال جنب و جوش و تکان خوردن هستند و لحظه اي آرام و قرار ندارند . اين قبيله واکنش هاي عاطفي هر چند ممکن است نزد بزرگسالان به عنوان واکنش هاي رشد نيافته و نا پخته به نظر آيد ، نشانه آن است که کودکان شادند و از سازگاري خوبي برخوردارند . البته همه واکنش هاي عاطفي کودکان در اين دوره از نوع واکنشهاي عاطفي خوشايند و مطلوب نيست آنها در عين خوشحالي گاه دچار اضطراب و ناکامي نيز مي شوند انواع واکنشهاي عاطفي کودک در اين دوره مانند ترس ، نگراني ، خشم ،کنجکاوي ، لذت ، غم و محبت به شرح زير است :
   ترس : حوادث ناخوشايندي که براي کودکان اتفاق   مي افتد و براي آنها بصورت شرطي شده يا نگهداري شده در حافظه تکرار مي شود، دلايل مهمي براي ترس کودکان به شمار مي آيد . البته  ترس آور بودن انگيزه ها به عوامل گوناگوني از جمله سن ، تجربه هاي پيشين و ميزان رشد ذهني کودک بستگي دارد . بنابراين طبيعي است که هيچ دو کودکي را نتوان يافت که ترس هايشان يکسان باشند. با اين وجود پژوهش انجام شده در مورد کودکان بسياري با سن هاي گوناگون ، نشان داده است که برخي از ترس ها کم و بيش مخصوص سن مشخصي هستند. در دوره دبستان ترس هاي کودک رشد يافته هستند و ترس هاي معنوي مانند ترس از شکست ، سرزنش و انتقاد ، بي آبرويي ، از دست دادن ارزش و اعتبار ، بيماري ، آسيب هاي جسماني و تمسخر شدن با گذشت زمان افزايش مي يابند . کودک در اين دوره و دوره نوجواني به مفهوم مرگ پي مي برد و از آن مي ترسد . در اين دوره تفاوت ميان ترس هاي دختران و پسران آشکار مي شود . شدت و تعداد ترس هاي دختران بيش از پسران است . مثلا  در ميان جانوران ، پسران از جانوران وحشي و دختران از حشرات مي ترسند . پسران بيشتر از کارهاي مدرسه مي ترسند و دختران از تصور بيماري ، شب و تاريکي دچار ترس مي شوند .
    نگراني : نگراني يک نوع ترس خيالي است که با محرکهاي موجود در محيط رابطه مستقيم ندارد . منشا» نگراني بچه ها ممکن است تصور چيزهايي باشد که در صورت وقوع خطرناک يا مضر باشند علي رغم تفاوت ميان کودکان ، برخي علل مشترک نگراني در ميان کودکان سنين مختلف بدست آمده که عمده ترين آنها مسائل خانوادگي و امور مربوط به مدرسه است. با افزايش سن و رفتن به کلاسهاي بالاتر مسائل نوع دوم بيشتر اهميت پيدا مي کنند . از جمله مسائل خانوادگي که موجب نگراني مي شوند ، سلامت افراد خانواده و فکر تنبيه و سرزنش پدر و مادر را بايد نام برد. دير سر کلاس حاضر شدن،  تنبيه يا سرزنش معلم ، گزارش مدرسه ، شکست در امتحانات و عقب ماندن از همکلاسي ها از عواملي هستند که در مدرسه موجب نگراني بچه ها مي شوند. علاوه بر اين علل ديگر نگراني هاي کودکان عبارتند از : مساله تندرستي ، خيال مردن يا کشته شدن ، لياقت شخصي و اجتماعي و مسائل اقتصادي و لباس روي هم رفته نگراني هاي مربوط به مدرسه از ديگر نگراني ها معمول ترند . دختران مخصوصا راجع به مدرسه و سلامت خودشان بيش از پسران نگراني دارند.
    خشم :  دلايل عمده خشم کودکان در اين دوره نزاع بر سر اسباب بازي ، ناديده گرفتن خواسته هاي ديگران و مورد حمله واقع شدن از سوي ساير کودکان است . علاوه بر اين مسائل ، قيدهاي بي جهت ، تکاليف طاقت فرسا که انجام دادن آن براي کودک دشوار است و تکرار بيهوده بعضي مسائل موجب خشم کودکان مي شود . عامل ديگر وجود تضاد ميان اوامر يا خواسته هاي بزرگسالان است . به اين معني که مادر يا پدر يا مربي کودک ، او را به کاري امر و بعد او را از انجام دادن آن باز مي دارد و يا بر عکس .
کودکان خشم خود را به صورت شلوغ کردن ، گريه کردن ، فرياد زدن ، پا به زمين کوبيدن ، لگد زدن ، بالا و پايين پريدن يا اعتصاب کردن نشان مي دهند .
   بايد اين نکته را به ياد داشت که کودک طرز تغبير هيجان خشم را از بزرگسالان خود ياد مي گيرد. و افزايش و گسترش علايق کودک به محيط خارج انگيزه هايي که موجب خشم  مي شوند را بيشتر بايد در بيرون جستجو کرد تا در محيط خانواده .
   حسادت : حسادت کودک در اين دوره بيشتر زماني ظاهر مي شود که توانايي يا دارايي يک کودک ديگر براي او به شکل تقويت شده اي مطرح شود. حسادت کودکان ممکن است به شکلهاي گوناگون ظاهر شود. متداولترين شيوه ، گله و شکايت از نداشتن آن توانايي يا دارايي و سعي و تلاش در به دست آوردن آن است .
ادامه دارد


 اثرات ضدالتهابي اسانس زيره سياه در بافت کبد و ريه  

 نتايج پژوهش محققان گروه بيوشيمي باليني دانشگاه تربيت مدرس نشان داد که اسانس زيره سياه داراي اثرات محافظتي در دو بافت کبد و ريه عليه آسيب هاي حاصل از واکنش هاي التهابي و اکسيداتيو مي باشد.  
به گزارش  ايسنا، عفونت يا سپسيس درصد بالايي از موارد مرگ و مير را به خود اختصاص داده است. در اين بيماري، سايتوکين ها پيش التهابي و ضد التهابي، نقش مهمي را در پاسخ هاي سيستماتيک التهاب بازي مي کنند.  
التهاب نه تنها مستقيما با فعال سازي سيستم ايمني بلکه به واسطه سيکلواکسيژناز2-  (2-COX)  نيز در ايجاد بيماري دخالت مي کند. راديکال هاي فعال توليد شده در فرايند التهاب منجر به فعال شدن فاکتور نسخه برداري مي شوند که آن نيز باعث افزايش سطح فاکتورهاي دخيل در فرايند التهاب از جمله سايتوکين ها وCOX2    مي شود.   با توجه به نقش مهم و اصليCOX2    داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي  (NSAIDs)  براي درمان التهاب و همچنين سرطان ناشي از آن به کار گرفته مي شوند.   دکتر فائزه فاطمي که اين پژوهش در قالب رساله تخصصي وي در رشته بيوشيمي باليني انجام و ارائه شده با بيان اين مطلب افزود: با توجه به عوارض ناشي از مصرفNSAIDها استفاده از گياهان دارويي داراي خاصيت ضد التهابي مانند زيره سياه براي درمان و کاهش عوارض ناشي از التهاب مورد توجه قرار گرفته است.   وي در ادامه به پرتودهي دانه هاي زيره سياه اشاره کرد و در خصوص اهداف اين پژوهش گفت: يکي از راههاي نگاهداري دانه هاي زيره سياه به عنوان يک گياه دارويي پرتودهي آن مي باشد که متاسفانه تاکنون مطالعه چنداني راجع به حفظ خواص فارماکولوژيکي زيره سياه پس از پرتودهي صورت نگرفته است.   در اين پژوهش تاثير عصاره هيدروالکلي و اسانس استخراج شده از دانه هاي زيره سياه پرتونديده و پرتوديده با اشعه گاما بر روي پارامترهاي دخيل در التهاب و آسيب اکسيداتيو بافت کبد و ريه در مدل تجربي التهابيCLP    در موش مورد مطالعه قرار گرفت.   دکتر فاطمي در تشريح نتايج اين مطالعه اظهار داشت: نتايج اين مطالعه نشان داد که پارامترهاي التهابي در بافت کبد، ريه و پلاسما و همچنين بيان ژنCOX2    در بافت کبد القا» شده در مدل التهابيCLP  در موش هاي تيمار شده با اسانس زيره سياه به طور معني داري کاهش يافته است. همچنين فاکتورهاي دخيل در آسيب اکسيداتيو بافتي نظير پراکسيداسيون ليپيدها، گلوتاتيون و آنزيم ميلوپراکسيداز در بافت کبد و ريه موشهاي تيمار شده با اسانس کاهش مي يابد و اين در حالي است که عصاره هيدروالکلي زيره سياه هيچگونه تاثيري بر روي پارامترهاي مذکور نمي گذارند.   در تائيد اين نتايج بررسي هاي هيستوپاتولوژيکي نشان دادند که شاخص هاي آسيب پاتولوژيکي در بافت کبد و ريه که در گروه سپسيس بطور قابل ملاحظه اي ديده مي شود، در گروههاي تيمار شده با اسانس زيره کاهش مي يابد.   وي در پايان تاکيد کرد: نتايج هيستوپاتولوژيکي و بيوشيمي اين تحقيق بيان مي کنند که اسانس زيره سياه و نه عصاره هيدروالکلي داراي اثرات محافظتي در دو بافت کبد و ريه عليه آسيب هاي حاصل از واکنشهاي التهابي و اکسيداتيو مي باشد.   به نظر مي رسد که بخشي از اين مکانيسم به دليل تاثير اسانس استخراج شده از زيره سياه بر روي فعاليت پارامترهاي التهابي و نيز فاکتورهاي دخيل در آسيب اکسيداتيو باشد. به علاوه اين اثرات در اسانس زيره پرتو ديده نيز حفظ مي شود.  
گفتني است اين پژوهش با راهنمايي دکتر عبدالامير علامه و دکتر حسين خلفي و با مشاوره دکتر شهرام لواساني در دانشکده علوم پزشکي دانشگاه تربيت مدرس انجام شد. 


 عوارض پرتوهاي فرابنفش خورشيد براي چشم کودکان 10 برابر بزرگسالان است  

   دبير علمي سيزدهمين کنگره اپتومتري ايران گفت: پرتوهاي مضر آفتاب براي چشمان کودکان در مقايسه با بزرگسالان 10 برابر خطرناک تر است.     
به گزارش ايرنا از دبيرخانه سيزدهمين کنگره اپتومتري ايران، دکتر "ابراهيم جعفرزاده پور" با بيان اين مطلب افزود: عوارض پرتوهاي فرابنفش خورشيد براي چشم کودکان 10 برابر چشم افراد بزرگسال است که همين امر ضرورت استفاده از عينک آفتابي را براي کودکان بيشتر مي کند.  
وي شرايط خاص فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي موجود در جامعه را دليلي براي بي توجهي والدين به اين نکته عنوان کرد و گفت: خانواده ها استفاده از عينک آفتابي براي کودکان را تنها، يک وسيله تزييني مي دانند و در مواردي هم با تهيه عينک هاي آفتابي غير استاندارد براي کودکان ، مشکلات و عوارض بيشتري را براي دستگاه بينايي آنها ايجاد مي کنند.   دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: عينک هاي آفتابي يا طبي که والدين استفاده مي کنند را نمي توان با ابعاد کوچکتري براي کودک تهيه کرد، بلکه با توجه به اينکه کودکان نيازهاي خاص خود را دارند بايد براي برطرف کردن مشکل بينايي آنها در انتخاب فريم، عدسي تصحيح کننده و حتي روند ساخت آنها توجه ويژه شود.  
وي افزود: والدين براي بررسي مشکل بينايي فرزندان خود و همچنين تهيه عينک آفتابي مناسب به مراکز مجاز که داراي مجوز از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي هستند مراجعه کنند تا از ايجاد مشکلات آتي و تشديد بيماري آنها پيشگيري به عمل آيد.  
جعفرزاده پور با بيان اينکه سيزدهمين کنگره اپتومتري ايران از 29 تا 31 شهريورماه برگزار مي شود، گفت: ارايه جديدترين روش هاي درمان کم بينايان و روش هاي جديد ساخت و ارايه عينک هاي طبي و آفتابي از جمله موضوعات مهم مورد بررسي در اين کنگره است.  
سيزدهمين کنگره اپتومتري ايران از 29 تا 31 شهريورماه در مرکز همايش هاي رازي تهران برگزار مي شود.  


 خبرهااز عالم علم 

 چرا با بالا رفتن سن، عاقل تر مي شويم؟  
به گفته محققان، مغز ما در سنين سالمندي و پيري کمتر تحت تاثير احساسات و هيجانات قرار مي گيرد و کمتر تحريک مي شود و اين زماني رخ مي دهد که ما صاحب عقل و خرد مي شويم.  
به گزارش ايسنا، محققان آمريکايي مجموعه اي از تحقيقات را روي سه هزار نفر در گروه هاي سني بين 60 و 100 ساله انجام دادند تا دريابند که با بالا رفتن سن چه اتفاقي براي مغز رخ مي دهد.  
محققان دريافتند که سالمندان هم مي توانند توانايي هاي جديدي را کسب کنند حتي در زماني که مغزشان کمتر به هورمون هاي "حس خوب" وابسته است که در نتيجه آن، با احساسات و هيجانات کمتر تحريک مي شود. اين تاثير به گفته محققان در کالج سلطنتي کنگره روانپزشکان در ادينبورگ، "خرد" است.  
روزنامه  تلگراف به نقل از پرفسور ديليپ جسته از دانشگاه کاليفرنيا مي نويسد : اين واقعيت که سالمندان در واکنش هاي خود کندتر از جوانان عمل مي کنند، عمدتا به عنوان يک کاستي در نظر گرفته مي شود، اما هميشه هم موضوع زيان آوري نيست.  
اين کندي در واکنش که در واقع نتيجه کاهش هورمون هاي هيجان آور مثل دوپامين در مغز است، چيزي است که ما آن را به "خرد و حکمت" تعبير مي کنيم.  

   سم زنبور براي درمان و پيشگيري از آرتريت مفيد است 

دريک تحقيق جديد نشان داده شد: با سم نيش زنبور مي توان به درمان آرتريت (التهاب مفصلي) و يا حتي پيشگيري از آن کمک کند.  
به گزارش ايسنا،  تيم پژوهشي دانشگاه سائوپائولو در برزيل دريافته اند که سم زنبور مي تواند التهاب مضر در مفاصل را که منجر به عارضه آرتريت روماتوئيد مي شود، کنترل کند. سم اين حشره حاوي مولکولهايي است که سبب افزايش هورمونهاي طبيعي در بدن شده و التهاب را تنظيم مي کند.   کارشناسان معتقدند که از سم زنبور مي توان براي توليد داروهاي جديدي استفاده کرد که درد ناشي از آرتريت را تسکين مي دهد و حتي از پيشرفت آن جلوگيري مي کند.   محققان دريافته اند که سم زنبور سبب افزايش ترشح هورمونهاي ضد التهابي در بدن موسوم به " گلوکوکورتيکوئيدها" مي شود.   به گزارش روزنامه تلگراف، سم زنبور ترکيب پيچيده اي از موادي است که به تحريک سيستم ايمني و واکنش هاي آلرژيک در بدن انسان معروف هستند.   در پژوهش جديد در واقع خواص التهابي سم اين حشره مورد بررسي قرار گرفته است. اين تحقيقات نشان داد که سم زنبور از پيشرفت آرتريت در خرگوشهايي که به اين عارضه دچار بودند از طريق عملکرد هورمونهاي مذکور جلوگيري مي کند.  

  استرس مهمترين عامل ابتلا به زخم معده است  

استرس زياد موجب افزايش ميزان ترشح اسيد معده و در نتيجه زخم معده مي شود.      دکتر جمشيد نصيري متخصص و جراح دستگاه گوارش در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: افرادي که به دل درد و ترشح کردن معده مبتلا مي شوند ، بيشتر از ديگران در معرض خطر ابتلا به زخم معده قرار دارند ، لذا در مواردي که سلول هاي مخاطي معده تحت تاثير قرار دارند امکان ايجاد زخم معده افزايش مي يابد. 
وي افزود: اين بيماران بايد از مصرف داروهاي سنتي که توسط افراد غير متخصص تجويز مي شود خودداري کنند ، زيرا پزشکان براي مداواي اين بيماري ترکيبي از داروهاي گياهي و شيميايي را تجويز مي کنند.  نصيري خاطرنشان کرد: با ورود داروهاي جديد کنترل کننده اسيد معده که موجب جلوگيري از خونريزي معده مي شود ، تعداد عمل هاي جراحي معده کاهش پيدا کرده و همچنين سيستم آندوسکوپي سهم زيادي در تشخيص اين بيماري داشته است. 


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه