جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3633


ايران زمين

دادستان کرج :
تعداد پرونده هاي ورودي به دادسرا در سال هاي اخير کاهش يافته است

پست هاي برق 400 و 132 کيلوولت دزفول به بهره برداري رسيد
صنعت برق کشور از جايگاه خوبي برخوردار است

معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان:
80 درصد مويرگ هاي حياتي شهر زنده شد


گل گشت


 ايران زمين  

تعداد روستاهاي برخوردار از گاز طبيعي کردستان سال آينده به 630 روستا افزايش مي يابد
سنندج - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت گاز استان کردستان با اشاره به گازرساني به 400روستاي استان در قالب مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب طي سه سال، گفت: تا پايان سال 90 تعداد روستاهاي بهره مند از گاز طبيعي در استان کردستان به 630روستا افزايش مي يابد.
مهندس محمد مهدي مهدوي با اشاره به گازرساني به 400روستا طي سال هاي 88، 89 و 90، افزود: در قالب مصوبات، سال گذشته در 130روستا عمليات گازرساني آغاز گرديد و امسال حدود 130روستا از نعمت گاز طبيعي برخوردار مي گردند.
وي اظهار داشت: تا پايان سال 90 با تحقق تعهدات مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب، 60 درصد جمعيت روستايي استان کردستان زير پوشش شبکه گاز طبيعي قرار مي گيرند.
وي با اشاره به اينکه ضريب نفوذ گاز طبيعي در روستاهاي استان کردستان اکنون 36درصد است، گفت: اين ضريب نفوذ تا پايان امسال به 50 درصد افزايش مي يابد.
وي جمعيت روستايي استان کردستان را 582هزار و 700نفر در قالب 127هزار و 700 خانوار ذکر کرد و گفت: از اين ميزان جمعيت در حال حاضر 38هزار خانوار روستايي تحت پوشش گاز طبيعي قرار دارند.
به گفته وي تا پايان امسال 68هزار نفر ديگر شامل 33 هزار و 330 خانوار از نعمت گاز طبيعي برخوردار خواهند شد.
 
به همت فرهنگ وارشاد اسلامي همدان انجام شد
نخستين کارگا آموزشي خبرنگاران استان همدان برگزار شد
همدان - خبرنگارآفرينش
:
 نخستين کارگاه آموزشي ويژه خبر نگاران استان همدان به همت سازمان فرهنگ وارشاد اسلامي همدان در محل دانشکده علمي کاربردي همدان با حضور بيش از 120نفر برگزار شد .
دراين کارگاه يک روزه خبر نگاران استان با اصول اوليه خبرنگاري  ،خبر نويسي و....آشنا شدند ودر آينده نزديک نيز کلاسهاي مبتدي ومقدماتي ،پيشرفته وتخصصي با حضوراساتيدي از تهران براي خبرنگارن استان برگزار خواهد شد .
يکي از استادان حاضر در کارگاه گفت:اميد است با برگزاري اين گونه کارگاهها وکلاسها مشکلات خبر نويسي و....دراستان رفع شده ومطبوعات استاني وکشوري برمبناي اصول خبرنويسي  صحيح بيش از گذشته بپردازند.

 شروع برداشت و خريد گندم دراستان اردبيل
اردبيل - خبرنگارآفرينش

خليل نيکشاد گفت : درسال زراعي 89، 88، 294000 هکتار ازاراضي زراعي ديم و 83400 هکتار ازاراضي زراعي آبي به کشت گندم اختصاص يافته است و ي گفت : پيش بيني مي شود امسال بيش از 700 هزارتن گندم از مزارع استان توليد شود که ازاين مقدار حدود 100 هزارتن بذر وخودمصرفي و 600 هزارتن به صورت گندم مازاد برنياز ازکشاورزان استان خريداري خواهد شد .همچنين بنا به گزارش اداره روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل ، مدير جهاد کشاورزي شهرستان پارس آباد ازشروع برداشت گندم آبي و ديم درسطح 27000 هکتار ازمزارع شهرستان خبرداد .
حسن فخيمي گفت : با توجه به شرايط جوي و ميزان بارندگي و ميزان زير کشت پيش بيني مي شود 130/000 تن گندم استحصال گردد وي نبود انبار مسقف به اندازه کافي را ازجمله مشکلات کشاورزان دراين زمينه برشمرد و ازمسئولين اداره غله خواست براي حل مشکل تحويل گندم مازاد برمصرف چاره انديشي نمايند .
فخيمي با اشاره به هماهنگي هاي به عمل آمده براي خريد محصولات کشاورزان گندم گفت : 6 مرکز خريد براي اين کار پيش بيني شده که با نرخ مصوب تضميني ازطريق مباشرت تعاون روستايي و اداره غله انجام مي شود .
 
فرزندان مراکز شبانه روزي بهزيستي شهرستان
 رباط کريم ترخيص شدند
رباط کريم - خبرنگار آفرينش 
اداره بهزيستي شهرستان رباط کريم فرزندان مراکز شبانه روزي را ترخيص نمود.
معاون امور اجتماعي اداره بهزيستي شهرستان رباط کريم گفت: شهرستان رباط کريم در حال حاضر داراي  3مرکز شبه خانواده پسرانه بين سنين (15الي20سال)و 2مرکز شبه خانواده دختران بين سنين (7الي17سال)ميباشد که بصورت هيئت امنائي اداره ميشود.
بهادر مهکي در گفتگو با خبرنگار ما در رباط کريم اظهار داشت : با تلاش و پيگيريهاي بهزيستي رباط کريم از طريق کميته استاني از ابتداي سال تا کنون تعداد 3نفر از فرزندان اين مرکزکه به سن 18 سال رسيده و به دانشگاه راه يافته بودند به شکل مستقل ترخيص شده و با حمايتهاي بهزيستي رباط کريم وارد بازار کارگرديده اند  و به هر يک از  فرزندان مبلغ(50/000/000ريال) حق ترخيص پرداخت شد.
وي ادامه داد: بازگشت آنها به آغوش خانواده يا تشکيل زندگي توسط فرزندان از مهمترين برنامه هاي معاونت امور اجتماعي بهزيستي رباط کريم ميباشد.
شايان ذکر است در 5 مرکز شبه خانواده بهزيستي رباط کريم در مجموع تعداد 74فرزند نگهداري ميشوند.  
 
شناسايي 114 نقطه حادثه خيز در محورهاي روستايي آذربايجان غربي
اروميه- خبرنگار آفرينش
 معاون راههاي روستايي راه و ترابري آذربايجان غربي از شناسايي114 نفطه پر حادثه در راههاي روستايي استان خبر داد.
ارسلان شکري با تاکيد بر ايمن سازي نقاط حادثه خيز در محورهاي روستايي، تصريح کرد: در حال حاضر با اقدامات زودبازده ساماندهي و ايمن سازي  راههاي روستايي آغاز شده و با تامين اعتبار لازم اقدامات تکميلي نيز انجام مي يابد. وي از اتمام طرح آسفالت راه روستاهاي بالاي 100 خانوار در سال جاري خبر داد و افزود: 427روستاي بالاي 50 خانوار در سطح استان با مجموع يک هزار و 600 کيلومتر راه وجود دارد و با تخصيص اعتبارات لازم طي برنامه دو ساله جشن آسفالت راه روستايي بالاي 50 خانوار برگزار مي شود.
شکري به ترافيک بالاي محورهاي روستايي اشاره کرد و گفت: آذربايجان غربي در شاخص تراکم راه روستايي جز 11 استان اول کشور قرار گرفته است.
اين مقام مسئول شاخص بهره مندي خانوار روستايي از راه آسفالته و شوسه در استان را 73 درصد عنوان کرد و بيان داشت: امروز بسيار مفتخريم که هيچ روستاي بدون راه در سطح استان وجود ندارد. شکري، مشارکت و سرمايه گذاري بخش خصوصي در طرحهاي عمراني راه روستايي را خواستار شد و خاطر نشان کرد: استفاده از ظرفيت و پتانسيلهاي بخش خصوصي در شکوفايي طرحهاي روستايي نقش بسزايي دارد.
وي درصد برخورداري روستاها از راه آسفالته و شوسه را 84 درصد اعلام کرد و گفت: براي بهسازي و نوسازي روستاهاي بالاي 50 خانوار مناطق مرزي مطالعات امکان سنجي در حال اجراست.
شکري خطاب به روستاييان بيان داشت: در حفظ و نگهداري شبکه راه روستايي همکاري لازم با  راهداران و راهسازان  را داشته و از تخريب محورها خودداري کنند.


 دادستان کرج :
 تعداد پرونده هاي ورودي به دادسرا در سال هاي اخير کاهش يافته است 

همزمان با گراميداشت هفته قوه قضائيه ، نشست خبري مسئولين قضايي شهرستان کرج با حضور جمعي از خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل ساختمان دادگستري اين شهرستان برگزار شد .
در اين نشست دادستان عمومي و انقلاب شهرستان کرج اظهار داشت : رسيدگي به جرايم در دادسرا که با هويت افراد سرو کار دارد ، منحصر به اين است که حيثيت افراد حفظ شود .
علي فرهادي تعداد پرونده هاي ورودي به دادسراي کرج را از 112 پرونده در سال 85 به 82 هزار پرونده قضايي عنوان کرد و گفت : اين موضوع کاهش تعداد پرونده هاي ورودي را در سالهاي اخير نشان مي دهد.
وي ادامه داد: با توجه به اينکه توسعه بهداشت قضايي از ضرورت هاي دستگاه قضاست، دراين راستا دادسراي کرج به نوبه خود با بهره گيري از نقطه نظرات کارشناسان اجتماعي تلاش هاي ويژه اي را براي پيشگيري از جرم در جهت بهداشت قضايي آغاز کرده است.
فرهادي افزود: در خصوص جرائم شهري و منطقه اي بحث ساخت و ساز غيرمجاز به عنوان يکي از مهمترين مشکلات مطرح است و در حقيقت ساخت وسازها بيش از توان شهر و کنترل شهرداري است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود بيان داشت: وجود چهار زندان در کرج ، لزوم توسعه بهداشت قضايي را بيش از پيش ضرورت بخشيده و براين اساس از اين پس روند مرخصي و حضور زندانيان در زندانها به موجب آيين نامه ويژه اي که دراين زمينه تدوين شده است ، براي هر زنداني صورت مي گيرد.
وي اضافه کرد: بنابراين براي هر زنداني پرونده شخصيتي برمبناي تعاريف فرهنگي و مذهبي نظير حفظ قرآن و حضور در کلاسها تشکيل و امتيازات زندانيان در اين پرونده ها ثبت مي شود .
دادستان عمومي و انقلاب کرج ، نظام مند کردن اين کار را در سازمان زندان ها بسيار مفيد ارزيابي کرد و گفت : اين کار مي تواند در ذهنيت رواني زنداني تاثير بسزايي داشته باشد و از طرفي نيز براي منظم کردن برنامه هاي تاديبي يا آموزشي زندانيان مورد توجه قرار گيرد .
وي همچنين در خصوص پرونده اختلاس در يکي از بانک هاي کرج عنوان کرد : در اين پرونده ، دو نفر به عنوان مجرم شناسايي شده اند که يکي از آنها  در حال حاضر فراري است و پس از دستگيري تحقيق در رابطه با جرم انجام شده و مجازات مجرمان بر عهده دادسراست .
در اين نشست رئيس دادگستري شهرستان کرج نيز طي سخناني با اشاره به روند توسعه قضايي پس از انقلاب ، اين روند را بسيار مطلوب و ارزشمند ارزيابي کرد و افزود : سالانه حدود 300 هزار پرونده در دادگستري شهرستان کرج تشکيل مي شود و در مجموعه قضايي مورد بررسي و رسيدگي قرار مي گيرد .
سيد حميد رضا طباطبايي ادامه داد : در حال حاضر در کنار برخي احکام بازدارنده از وقوع جرم، توسط دادستان ها در کشور تدابيري اتخاذ مي شود تا مجازات هاي جايگزين نيز اجرا شوند.
طباطبايي گفت: در حال حاضر همگام با دستگاه قضايي کشور راهکارهاي مديريتي مناسبي را براي خدمات دهي بهتر به مردم آغاز کرده ايم.
وي عنوان کرد: خارج شدن روند رسيدگي به پرونده هاي قضايي دراين شهرستان از حالت سنتي به فناوري هاي روز از موارد قابل توجه دراين زمينه خواهد بود.
 اين مسئول با اشاره به وظايف دادسرا بيان داشت : در تمام کشور ، هرجا که دادگستري وجود دارد ، در معيت آن دادسراي عمومي و انقلاب فعاليت مي کند که وظيفه آن تحقيق در علل وقوع جرم است .
وي بيان داشت : بحث پيشگيري از وقوع جرم تنها بر عهده قوه قضائيه نيست ، بلکه دستگاه هايي که وظايف اجرايي دارند نيز مي توانند در پيشگيري از جرم ، کمک شاياني به مجموعه قضايي کشور ارائه دهند .
طباطبايي اضافه کرد : ما معتقديم که با تشکيل سازمان پيشگيري از وقوع جرم ، مي توان در اين راستا قدم هاي موثري برداشت .
وي در پاسخ به سئوالي در خصوص طرح گسترش عفاف و حجاب تصريح کرد : به موجب قانون اساسي ، عدم رعايت حجاب جرم محسوب مي شود و برخوردهايي که دستگاه قضايي در رابطه با عفاف و حجاب انجام مي دهد ، بر اساس قانون است .
وي با اشاره به نحوه رسيدگي به پرونده هاي وارده به دادسرا خاطرنشان کرد : حدود 70 درصد از پرونده هاي موجود در دادسرا منع قانوني مي خورد و در همان دادسرا مختومه مي شود و 30 درصد باقيمانده به محاکم کيفري و انقلاب ارسال مي شود .
در ادامه اين نشست ، رئيس شوراي حل اختلاف شهرستان کرج نيز ضمن معرفي اين شورا اظهار داشت : شوراي حل اختلاف يکي از زير مجموعه هاي دادگستري است که در سال 1382 تصويب و از سال 1383 بر اساس آيين نامه اي که براي فعاليت هاي آن تدوين شده بود ، اجرايي شد و از نيمه دوم سال 1387 نيز با قانوني که در خصوص اين شورا به تصويب رسيد، با آيين نامه جديد فعاليت خود را ادامه داد .
لقمان کيا پاشا با اشاره به نکات تغيير آيين نامه جديد شوراي حل اختلاف بيان داشت : در آيين نامه قبلي شوراي حل اختلاف ، اعضا راي مي دادند و قاضي تنها به عنوان مشاور اين راي را تاييد يا نقض مي کرد اما در آيين نامه جديد قاضي راي مي دهد و وظيفه اعضا ، تحقيق و تنظيم صورت جلسه و بررسي مدارک موجود است .
وي اضافه کرد : در کرج 3 مجتمع مرکزي شوراي حل اختلاف وجود دارد و علاوه بر آن در شهرهاي اقماري و توابع نيز حوزه هاي شوراي حل اختلاف مستقر و مشغول به فعاليت هستند .
کيا پاشا با اشاره به اينکه هر حوزه شوراي حل اختلاف 3 عضو و يک دبير دارد ، بيان داشت : افرادي که تمايل دارند به عنوان عضو با حوزه هاي شوراي حل اختلاف همکاري کنند ، با داشتن چهار شرط فردي که عبارتند از : داشتن 35 سال سن ، تاهل ، ساکن بودن در شهرستان کرج وداشتن مدرک ليسانس ، مي توانند به عنوان عضو جذب شوراي حل اختلاف شوند . البته کساني که ليسانس حقوق و مباني فقه و حقوق داشته باشند ، در اولويت قرار مي گيرند .
وي بيشتر پرونده هاي وارده به شوراي حل اختلاف را پرونده هاي حقوقي دانست و گفت : در سال 88 ، 123 هزار و 618 فقره پرونده به شوراي حل اختلاف شهرستان کرج وارد و 125 هزار و 621 فقره پرونده مختومه شد .
رئيس شوراي حل اختلاف شهرستان کرج در پايان تاکيد کرد : از ميان پرونده هاي وارده به شوراي حل اختلاف در سال 88 ، قريب 20 هزار پرونده به مصالحه انجاميد .


 پست هاي برق 400 و 132 کيلوولت دزفول به بهره برداري رسيد
 صنعت برق کشور از جايگاه خوبي برخوردار است 

  اهواز  خبرنگار آفرينش

ايستگاههاي برق 400/132 کيلوولت و 132/33 کيلوولت زيباشهر دزفول راه اندازي و به بهره برداري رسيد.
وزير نيرو در اين مراسم با اشاره به نقش و جايگاه بالاي صنعت برق کشور اظهار داشت : اين رشد و پيشرفت و توانمندي ها واقعا غرورآفرين بوده و آوازه کشور عزيزمان ايران از مرزهايمان گذشته است.
مهندس نامجو در ادامه اظهار داشت: ما چندين پروژه مهم را در اهواز و دزفول بازديد و مورد افتتاح قرارداديم و براي چهارمين مرتبه از نيروگاه رامين بازديد نموديم و توصيه مي کنم همه عزيزان از آن نيروگاه و پست ها و پروژه هاي مهم برق بازديد نمايند.
وزير نيرو در بخشي از سخنان خود گفت :هرچند صنعت برق کشور از جايگاه خوبي برخوردار است ولي بايد اقدامات اساسي را در  برنامه هاي خودش قرار دهد.                                                                                
عضو هيات دولت نياز ساليانه برق کشور را 5 هزار مگاوات اعلام کرد و گفت:  با توجه به مشکلات موجود بايد موضوع مديريت مصرف برق را جدي گرفته و در دستور کارمان قراردهيم و از مردم انتظار داريم با همکاري خوبشان وزارت نيرو را در اجراي هدفمند کردن يارانه ها و کنترل مصرف انرژي ياري دهند.
 مديرعامل شرکت برق منطقه اي خوزستان درخصوص اين  پروژه ها گفت :پست بزرگ 400 کيلوولت دزفول که در طول 5 سال تلاش بي وقفه و پيگيري هاي مداوم مسئولان بالاخره به اتمام رسيد، با هزينه اي بالغ بر 341 ميليارد ريال ساخته گرديده است.
مهندس مسعود معين پور افزود: احداث اين پروژه، جهت افزايش ضريب اطمينان و پايداري شبکه انتقال شهرهاي دزفول، شوشتر و انديمشک و ايجاد ظرفيت و تامين برق مشترکين جديد صنعتي، تجاري و خانگي شهرستان دزفول صورت گرفته است.
وي افزود: تمام تلاش ما و  همکارانمان در برق منطقه اي خوزستان فراهم نمودن آسايش، رفاه و رضايت مندي مردم شريف خوزستان با تامين برق مطمئن و پايدار مي باشد.
مدير عامل برق منطقه اي خوزستان در اين خصوص گفت: اين پست در افزايش ضريب اطمينان و پايداري شبکه انتقال برق مناطقي از شهر دزفول ايجاد ظرفيت و تامين برق متقاضيان خانگي، صنعتي، تجاري، کشاورزي و عمومي شمال دزفول و حومه آن نقش مهمي دارد.
معين پور افزود: هزينه اين طرح نيز با اعتباري بالغ بر 88 ميليارد ريال و به همت متخصصان داخلي طراحي وساخته شده است.
همچنين در ادامه اين برنامه پست برق 132 کيلوولت زيباشهر دزفول توسط وزير نيرو افتتاح گرديد


 معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان:
 80 درصد مويرگ هاي حياتي شهر زنده شد 

اصفهان - خبرنگارآفرينش
معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان از اختصاص 15 ميليارد ريال در سال جاري براي احياي مادي هاي اين کلان شهر خبرداد وگفت: تاکنون 80 درصد انهار اصلي شهر اصفهان بهسازي شده است.   
به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي روابط عمومي شهرداري اصفهان، منصور باقرصاد با اعلام اين خبر اظهارکرد: در شهر اصفهان 270 کيلومتر نهر ومادي وجود دارد که از سال 77 با تشکيل کميته وکارگروه  مادي ها متشکل از معاونت هاي مختلف روند احياي انهار  شهر با فعاليت بيشتري شروع شد.
وي با بيان که سالانه شهرداري در سطح مناطق 14 گانه نزديک به 10 ميليارد ريال براي بهسازي، نظافت ولايروبي مادي هاي سطح شهرهزينه مي کند افزود: امسال براي اين مهم 15 ميليارد ريال تخصيص يافته که تاکنون از 11نهر  بيش از  80 درصد مادي هاي اصلي اين کلانشهر ساماندهي وبهسازي شده  است. معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان مادي  نياصرم را از بزرگترين مادي هاي شهر ومادي فرشادي نيز جزو طولاني ترين مادي هاي شهر معرفي واذعان کرد: تا پايان سال جاري از طريقGIS  ميزان انهار فرعي که بهسازي شده مشخص خواهد شد.
وي با اشاره به اين که شهرداري سالانه شهرداري 5 ميليارد ريال براي نظافت ولايروبي و رفع خطر نقاط حادثه خيز رودخانه هزينه مي کند خاطرنشان کرد:شهرداري در سه بخش نظافت،علف زني و لايروبي و رفع خطر در رودخانه فعاليت مي کند .
باقرصاد با تاکيد بر اين که شهروندان نيز بايد در خصوص لايروبي انهار و رودخانه همکاري لازم را با شهرداري داشته باشند ، ادامه داد: شهروندان و به ويژه کسبه و مهمانان بايد از ريختن زباله به داخل انهار و رودخانه خودداري کنند .
وي ، از برنامه معاونت  خدمات شهري شهرداري اصفهان در برخورد با متخلفان و زباله ريزان در انهار  و رودخانه خبر داد و تاکيد کرد: در صورت مشاهده چنين اقدامي شهرداري نواحي تذکر داده و در صورت تکرار مجدد ماموران مديريت پسماند برخورد قانوني خواهند کرد و اين رويکرد را نيز به صورت ويژه دنبال خواهيم کرد .
معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان رعايت نکردن بهداشت عمومي، ريختن زباله در کنار انهار و رودخانه  از عوامل اصلي افزايش موش در سطح شهر دانست يادآور شد:با توجه به زاد و ولد زياد موش ها اگر شهروندان محيط مناسب براي رشد آنها فراهم کنند  جلوي ازدياد آنها را در سطح شهر اصفهان گرفته نخواهد شدهمچنين ريختن زباله در مادي ها منجر به آبگرفتگي سطح معابر خواهد شد.


 گل گشت 

استان تهران

شهريار
شهرستان شهريار با 1329 کيلومتر مربع وسعت داراي سه بخش، 9 شهر،11دهستان و 103 آبادي، حدود 7% مساحت استان و 9% جمعيت را در خود جاي داده است.
اين شهرستان به لحاظ نزديکي به شهر تهران و پايتخت سياسي کشور و نزديکي به فرودگاه هاي بين المللي و ... داراي ويژگي هاي منحصر به فردي است که آن را از ساير شهرستان هاي استان متمايز مي سازد. در کنار آن با توجه به قابليتهاي مهم با چالش ها و بحرانهايي نيز روبرو مي باشد که مهمترين آن مهاجرت و رشد جمعيت است.
بحران جمعيتي باعث شده است امکانات با تقاضاهاي شهرستان متناسب نبوده و در پاره اي نيز فاصله بسيار زيادي با معيارها و ضوابط استاني پيدا نمايد. به عنوان نمونه عدم ساماندهي جمعيت منجر به سکونتهاي غير رسمي در شهرها و روستاها شده و اين مهم تامين شاخصهاي بهداشتي، امنيتي، درماني، عمراني، رفاهي و ... را با مشکل روبرو ساخته است
شناخت منطقه
 شهرستان شهريار يکي از مراکز ثقل استان تهران از لحاظ کانون هاي جمعيتي شهري  شهرکها، روستاها را در اطراف خود شکل داده و در عين حال با توسعه اين شهرستان، آباديها و روستاهاي زيادي در اين شهرستان تبديل به شهر شده اند. در حال حاضر اين شهرستان با 6 شهر به نام هاي شهريار،  شاهدشهر، صباشهر، فردوسيه،  انديشه و وحيديه بيشترين شهرها را در استان در خود جا داده است. همچنين پيوند عميق شهرستان شهريار با شهرستانهاي همجوار خود معلول وجود مرز مشترک و پيوندهاي اجتماعي ، اقتصادي و جغرافيايي مي باشد. چرا که تعداد قابل ملاحظه اي از شاغلين بخشهاي مختلف شهر تهران در اين شهرستان ساکن بوده و در صورت قطع اين پيوند فعاليت هاي اقتصادي آنها دچار اختلال ميگردد.
ويژگي هاي مناطق جغرافيايي اين شهرستان به شرح ذيل مي باشد :
از شمال و غرب همجوار با شهرستان کرج
از شرق به شهر تهران و شهرستان اسلامشهر
از جنوب و جنوب غرب به شهرستان رباط کريم و ساوه
از شرق همجوار با شهرستان اسلامشه
شهريار در گذر زمان ;
شهريار از جمله مناطقي است که ريشه در دل تاريخ داشته و آثار باستاني و بقاع متبرکه موجود در آن و همينطور اظهارنظرهاي مورخين در کتب معتبر تاريخي مويد اين مطلب مي باشد که اين منطقه از قديمي ترين نقاط مسکوني در جهاد بوده و در دورانهاي مختلف ، مردم خونگرم ، مهمان نواز ، سلحشور و متدين آن در مقابل يورشها و حکومتهاي جور ، حريت و ايمان خويش را پاس داشته اند.
نگاهي گذرا به آثار باستاني و بناهاي تاريخي اين شهرستان که از هزاره هاي قبل از ميلاد تا ظهور دين مبين اسلام بر جاي مانده و صبغه علمي و اقتصادي مردم ديار پاک شهريار بيانگر اين واقعيت است که اين منطقه قبل از ظهور اسلام و پس از آن جايگاه مطمئني براي علم و دانش و پايگاه امني براي نوادگان ائمه اطهار بوده و مردم دين باورش خط سرخ ولايت و ديانت را ياري صديق بوده اند.
همچنين بقاع متبرکه و گلزارهاي شهداي هميشه جاويد جنگ تحميلي در اين خطه از ميهن هميشه سربلند ايران همصدا با تمام ملت اسلامي فريادي از عليه همه ظالمين و متجاوزين که ما راست قامتان جاودانه تاريخ خواهيم ماند
 پل آبرسان ورامينک
پل آب رسان ورامينک بناي است آجري به طول 26،عرض2/1 و ارتفاع 6 متر در حال حاضر اين پل يک چشمه طاق مرکزي به عرض دهانه 3/2 متر و آب راهي باريک بر فراز امتداد طولي خود دارد. به نظر مي رسد اين پل چشمه ديگري نزديک به ساحل شرقي داشته است که اکنون تخريبي شده است . بدنه پل با عرض 210 سانتي متر متشکل از دو نماي آجري در طرفين و بخش مياني آن با خاک،شن و قطعات آجر پر شده است.ابعاد آجرهاي بکار رفته02x02x4)  )مي باشد. سقف چشمه طاق مرکزي گهواره اي شکل است .آنچه به نظر ميرسد اين پل زماني ساخته شده که رود خانه کرج و شاخه هاي آن دوران پر آبي را پشت سر مي گذاشته اند. اين پل در دوران قاجار و حتي پيش از آن ساخته شده است. اين پل در دوره قاجار ساخته شده است .
تخت رستم
تخت رستم کوهي است  با ارتفاع 1318 متر در کنار ارتفات غرب روستاي قجر از توابع دهستان جوقين بخش مرکزي شهرستان شهريار قرار دارد .اين کوه مخروطي شکل بارزترين ويژگي طبيعي و باستاني در روستاي قجر مي باشد  و به مناسبت اثر باستاني واقع در دامنه ي آن کوه ،تخت رستم ناميده شده است.بقاياي يک آتشکده ساساني در دامنه کوه ديده ميشود. اثر باستاني تخت رستم که يکي از آتشکده هاي مهم منطقه در دوران ساساني بوده است; در دهستان جوقين و در حدود 20 کيلومتري غرب شهريار; در کنار روستاي قجر تخت رستم واقع است.« آندره گودار» در کتاب خود درباره اين اثر گفته است: نماي کلي تخت رستم مانند ساير بناهاي مشابه مي باشد که در مذاهب و کيش هاي باستاني وجود داشته است. هدف از ساخت اين بنا انجام مراسم آتش در آن بوده است; که فقط موبدان زرتشتي بدان راه داشته اند.بنا بر تحقيق آنوبانيني در اين آتشکده، آتش در حجره هاي وسط محوطه مدور سنگي روشن بوده است که در شب از حدود صدو پنجاه کيلومتري در معرض ديد قرار داشته است. در قسمت پائين کوه يک سکو و يک بناي کوچک وجود دارد. اين بناي کوچک که در 15 متري سکو قرار دارد و تقريبا سالم مانده است سقف کوتاهي دارد; فاصله راس گنبد آن تا سطح زمين 238سانتيمتر بوده و داراي دو مدخل با طاق هايي به سبک معماريهاي پيش از اسلام است. تخت رستم تا امروز هم تقدس خود را تا حدود زيادي حفظ کرده و مردم محلي در مراسم و اعياد ملي، جشنهاي محلي را دور اين بناي باستاني برگزار مي کنند و به خصوص در روز سيزده نوروز (سيزده به در) در باغ هاي اطراف تخت رستم جشن هايي را برگزار کرده و پس از صرف ناهار همگي در کنار اين کوه باستاني- آييني جمع شده و مردان محلي اقدام به چوب بازي و رقص محلي مي نمايند; اميد است در جهت حفظ آداب و رسوم محلي و آيين هاي سنتي، نيروهاي انتظامي از برگزاري اين مراسم جلوگيري نکرده و سازمان هاي مسوول با عمل به وظيفه خود در جهت حفظ اين آيين ها همکاري نموده و مراسم فوق هر ساله به صورت باشکوهي برگزار شود.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه