جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3633


اخبار کوتاه

توصيه به بيماران ريوي هنگام ورود ريزگردها:
با دستمال خيس دهان و بيني خود را بپوشانيد


مصرف نا ن هاي تخمير نشده موجب کوتاهي قد مي شود

مديرعامل تاکسيراني تهران:
تاکسيهاي بدون سرنشين به دليل بازگشت به خانه مسافر سوار نمي کنند


سمنان مي تواند براي انتقال پايتخت در آينده مورد مطالعه قرار گيرد


  اخبار کوتاه  

نماينده ايران معاون سازمان جهاني گردشگري
در کشورهاي جنوب آسيا شد

احمد ميرزا کوچک خوشنويس، معاون سازمان جهاني گردشگري در کشورهاي جنوب آسيا شد. به گزارش ايلنا، در بيست و دومين اجلاس مشترک کميسون هاي سازمان گردشگري جهاني در منطقه اقيانوسيه،  جنوب و شرق آسيا که در ويتنام برگزار شد، دکتر خوشنويس با اکثريت آراي شرکت کنندگان به اين سمت انتخاب شد. خوشنويس در اين اجلاس به نمايندگي از کشور جمهوري اسلامي ايران و به عنوان رئيس کميسيون منطقه جنوب آسيا متشکل از کشورهاي هندوستان، پاکستان، ايران، بنگلادش، افغانستان، سريلانکا،  بوتان، مالديو و نپال شرکت کرده و به ايراد سخنراني پرداخته بود. گفتني است، آبان ماه امسال ايران براي نخستين بار و پس از 40 سال ارتباط با UNWTO (سازمان جهاني گردشگري) ، ميزبان 28 کشور عضو شوراي اجرايي اين سازمان جهاني در جزيره کيش است. هند، اسپانيا، برزيل، عراق، اندونزي، آلمان، فرانسه، صربستان، کره جنوبي، ايران، السالوادور، پرو، کنيا، کاستاريکا، زيمباوه، روماني، آرژانتين، آفريقاي جنوبي،  بورکينافاسو، چين، مراکش، مصر، پاکستان، افغانستان، نپال، بوتان و کلمبيا از جمله کشورهايي هستند که در اين اجلاس شرکت مي کنند. در حال حاضر طالب رفاعي رياست سازمان جهاني گردشگري را عهده دار است.
 
سرمايه گذاران تمايلي به سرمايه گذاري براي احداث پارکينگ ندارند

به اعتقاد مدير عامل شرکت نوسازي عباس آباد، سرمايه گذاران تمايلي به سرمايه گذاري براي احداث پارکينگ ندارند.بهنام اتابکي در گفت وگو با فارس با اشاره به اينکه بوستان نوروز (اکو پارک) به مساحت 10 هکتار در سال جاري آماده بهره برداري مي شود، گفت: مسائل تفرجي و گردشگري کشورهاي اکو در عيد نوروز در اين پارک به نمايش گذاشته مي شود. مدير عامل شرکت نوسازي عباس آباد درباره هزينه هاي صرف شده براي اجراي اين پروژه رقمي را اعلام نکرد و گفت: بوستان نوروز در خيابان آفريقا ضلع جنوبي غربي اراضي عباس آباد قرار دارد. وي با بيان اينکه اجراي اين پروژه از 5.1 سال قبل آغاز شده است، گفت: 5.1 هکتار از فضاي اين پارک را درياچه و 5.8 هکتار آن پارک است و خدمات گردشگري، غذا و لباس در آنجا ارائه مي شود. اتابکي در پاسخ به اين پرسش که براي احداث پارکينگ در اين مجموعه تدابيري صورت گرفته است، گفت: جانمايي سه پارکينگ صورت گرفته است اما سرمايه گذار نداريم. به گفته اتابکي، سرمايه گذاري در پارکينگ، هتل و سينما کم است. مدير عامل شرکت نوسازي عباس آباد در ادامه گفت: هزينه ساخت هر پارکينگ مکانيزه 15 تا 20 ميليارد تومان است و هنوز سرمايه گذاري پيدا نشده است، سرمايه گذاران مي خواهند 5 تا 6 طبقه را تجاري کنند و اين موضوع خارج از ضوابط ماست. وي اضافه کرد: در حال رايزني براي احداث پارکينگ هستيم.
 
با دستگيري متهمان
باند سرقت موتور سيکلت متلاشي شد

افرادي که با سرقت موتورسيکلت موجب ناامني شده بودند توسط ماموران پليس آگاهي شناسايي و دستگير شدند.به گزارش فارس،  از اوايل ارديبهشت امسال در پي شکايت تعدادي از شهروندان مبني بر سرقت موتور سيکلت در مناطقي از بوشهر کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت موضوع را در راس اقدامات خود قرار دادند. ماموران با ايجاد گشت هاي نامحسوس در مناطقي که بيشترين سرقت در آنها صورت گرفته بود سارقي بنام رضا را در هنگام سرقت موتور دستگير و براي تحقيقات بيشتر به پليس آگاهي انتقال دادند. در بازجويي هاي انجام شده توسط ماموران متهم صراحتا به بزه خود با همدستي 3 نفر بنام هاي جليل، حسين و عليرضا اعتراف و به 34 فقره سرقت اقرار کرد. متهم در بيان شيوه و شگرد خود، گفت: عصرها، زماني که خانواده براي تفريح و گردش به مجتمع هاي تفريحي و پارک ها مراجعه مي کردند پس از شناسايي موتورهاي که فاقد تجهيزات ايمني بود به سرعت آن را سرقت و به مخفيگاه خود انتقال مي دادم وپس از اوراق نمودن به فروش مي رسانديم. سرهنگ شريفي رئيس پليس آگاهي استان بوشهر گفت: در نهايت متهمان پس از تکميل پرونده با صدور قرارقانوني روانه زندان شدند.
 
103 ميليارد تومان; هزينه رفع معارضين ملکي بزرگراه شهيد صياد شيرازي تاکنون

رئيس اداره املاک و مستغلات منطقه 7 با بيان اينکه تنها 10 معارض ملکي در پروژه بزرگره شهيد صياد شيرازي باقي مانده است، گفت: تاکنون 103 ميليارد تومان براي تملک املاک در اين پروژه هزينه شده است. به گزارش فارس، "سيد سعيد مهيايي " با اشاره به اجراي پروژه بزرگراه شهيد صياد شيرازي به طول 12 کيلومتر شامل ميدان سپاه تا بزرگراه شهيد بابايي، گفت: در حال حاضر تنها 200 متر طول از اين مسير با 10 معارض ملکي باقي مانده است. وي ادامه داد: در اجراي اين پروژه 861 معارض ملکي با شهرداري همکاري داشته اند و شهرداري 103 ميليارد تومان براي رفع معارضين ملکي (تجاري-مسکوني) هزينه کرده است ضمن اينکه 9 معارض ملکي در اين مسير باقي مانده است. رئيس اداره املاک و مستغلات منطقه 7 ، دلايل عدم همکاري 9 معارض ملکي ياد شده در اجراي اين پروژه را مشکلات حقوقي و عدم تمکين مالکين با توافق از طريق تملک دانست که در حال حاضر مشکل يکي از ملک هاي ياد شده (مسجد) رفع شده است. وي همچنين از اتمام طرح ساماندهي خيابان تهران نو تا پايان سال جاري خبر داد و گفت: طرح ساماندهي خيابان تهران نو شامل خيابان دماوند به طول 2 کيلومتر است که تاکنون به طول 1300 متر از ميدان امام حسين(ع) تا تقاطع بزرگراه امام علي (ع) بازگشايي و به طول 700 مترآن باقي مانده است. مهيايي اظهار داشت: 45 درصد از اجراي ساماندهي خيابان دماوند باقي مانده است که امسال به اتمام مي رسد . وي ياد آورشد: در اين طرح 28 پلاک ثبتي شامل 75 مغازه با اعتباري بالغ بر 30 ميليارد تومان تملک شده است.

سالانه 130 هزار ايراني دچار
حيوان گزيدگي مي شوند

رئيس اداره بيماري قابل انتقال ميان انسان و حيوان وزارت بهداشت با بيان اينکه بالغ بر 60 درصد بيماريهاي عفوني از حيوانات به انسانها منتقل مي شود از ثبت سالانه 130 هزار مورد حيوان گزيدگي در کشور خبر داد. دکتر محمدرضا شيرزادي در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: عفونتها به دنبال تماس مستقيم و غيرمستقيم انسان با حيوان و همچنين مصرف فرآورده هاي دامي ناسالم و توسط ناقلين بندپايان اتفاق مي افتد.وي با بيان اينکه عوامل ايجاد کننده بيماريهاي عفوني ممکن است ويروسي، باکتري و انگلي باشد، افزود: بالغ بر 70 درصد بيماريهاي نوپديد مثل جنون گاوي و آنفلوانزاي خوکي از اين طريق منتقل مي شود.شيرزادي به موارد حيوان گزيدگي در کشور اشاره کرد و گفت: حدود 130 هزار نفر در کشور بر اثر حيوان گزيدگي تحت درمان رايگان قرار مي گيرند.رئيس اداره بيماري قابل انتقال ميان انسان و حيوان وزارت بهداشت با تاکيد بر وجود حداقل يک مرکز درمان هاري در هر شهرستان کشور تصريح کرد: واکسن و سرم بيماري هاري که يکي از گرانترين واکسنها و سرمهاي دنيا است، توسط وزارت بهداشت در اختيار مراکز قرار دارد.وي با اشاره به اينکه مرگ فردي که دچار هاري شده حتمي است، افزود: تعداد موارد مرگ بر اثر هاري در کشور بسيار اندک است به طوري که سال گذشته فقط چهار نفر که براي مداوا به مراکز درماني مراجعه نکرده بودند فوت شدند.

تشکيل بانک اطلاعاتي روانشناختي مجرمان
خاص و موارد ويژه

معاون اجتماعي نيروي انتظامي از تاسيس موسسه پژوهشي آسيب هاي اجتماعي - رواني با هدف تشکيل بانک اطلاعاتي روانشناختي مجرمان خاص و موارد ويژه خبر داد. به گزارش ايسنا، سردار بهمن کارگر در اين باره برخي از اهداف تاسيس موسسه پژوهشي آسيب هاي اجتماعي - رواني را بررسي و تحقيق همه جانبه در خصوص عوامل آسيب زاي اجتماعي و رفتارهاي مجرمانه، تهيه و تدوين اطلس آسيب هاي رواني اجتماعي شايع و نوپديد در سراسر کشور و همچنين انجام پژوهش ها و تحقيقات کاربردي در زمينه چگونگي پديدآيي و شکل گيري مجرمان خاص و بررسي ويژگي هاي روانشناختي، خانوادگي و اجتماعي آنان را از اهداف تشکيل اين موسسه نام برد. وي ادامه داد: تشکيل بانک اطلاعاتي روانشناختي مجرمان خاص و موارد ويژه(مانند بيجه); توليد دانش بومي در زمينه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي، رفتارهاي بزهکارانه و مجرمانه; ارتقا» دانش تخصصي و حرفه اي کارشناسان روانشناسي و مشاوره و مددکاري اجتماعي ناجا; ايجاد تعامل مناسب علمي و تخصصي با دانشگاه ها، مراکز علمي و پژوهشي برون و درون سازماني; استخراج و توليد تئوري ها و نظري هاي بومي جديد در حوزه آسيب شناسي اجتماعي متناسب با فرهنگ ايراني و اسلامي از ديگر اهداف تشکيل اين موسسه به شمار مي آيد. به گفته سردار کارگر; استاندارد سازي و بومي سازي مهارتها و تکنولوژي هاي نوين در حوزه علوم اجتماعي با تاکيد بر علوم روانشناسي، مددکاري اجتماعي و جامعه شناسي در جهت ارتقا» سطح علمي مشاوران و مددکاران و نيز ارائه خدمات پيشرفته تخصصي به مراجعان ارجاعي از واحدهاي درون سازماني مانند مراکز مشاوره، دواير مددکاري اجتماعي کلانتري ها و پليس هاي تخصصي از ديگر اهداف موسسه پژوهشي آسيب هاي رواني - اجتماعي برشمرد. اين مقام مسوول خطاب به اساتيد روانشناسي و جامعه شناسي حاضر در جلسه گفت: در ست است که شما با مردم سروکار دارد اما ممکن است با جرايم کمتر سروکار داشته باشيد. وي افزود: وجود چنين موسسه اي در نيروي انتظامي ضمن تعامل و همکاري پليس با پژوهشگران جامعه شناسي و روانشناسي، آنها را در حل معضلات اجتماعي ياري خواهد کرد. معاون اجتماعي ناجا، عملياتي نشدن روابط پليس با دانشگاه را يکي از اشکالات جامعه امروز عنوان کرد. به گزارش ايسنا، معاون اجتماعي نيروي انتظامي از راه اندازي شوراي سياستگذاري در آينده نزديک خبرداد و گفت: در اين شورا، پژوهشگران بايد از نزديک با معضلات اجتماعي در تماس باشند به عنوان مثال پژوهشگران حوزه جامعه شناسي بايد از نزديک زندان را ببيند و پاي صحبت کسي که اعدام مي شود، بنشينند. گفتني است، موسسه پژوهشي آسيب هاي رواني - اجتماعي جواد الائمه(ع) با حضور معاون اجتماعي نيروي انتظامي، رئيس سازمان نظام روانشناسي و مشاوره ايران و جمعي ديگر از اساتيد حوزه روانشناسي در ساختمان شماره دو معاونت اجتماعي ناجا به بهره برداري رسيد.
 
معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار تهران:
برج ميلاد به زودي محل اتفاقات بزرگ فرهنگي
و اجتماعي مي شود
معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار تهران گفت: برج ميلاد به زودي محل اتفاقات مهم فرهنگي و اجتماعي در شهر تهران مي شود. سيد محمد هادي ايازي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به شروع بازديد عمومي از برج ميلاد با شماره 8585«»، خاطرنشان کرد: برگزاري مراسم هاي متعدد و متنوع فرهنگي و اجتماعي با حضور گسترده مردم و خانواده ها در دستور کار جدي مجموعه برج ميلاد قرار گرفته است. وي يادآور شد: در آينده نزديک شهروندان تهراني را به بهانه هاي مختلف از جمله برنامه هاي مختلف تلويزيوني نظير «آسمان شب» که از مخاطبان زيادي برخوردار است، به برج ميلاد مي آوريم. ايازي در پاسخ به اين سوال که آيا اين تغييرات با توجه به سپرده شدن مسووليت بهره برداري برج ميلاد از معاونت فني و عمراني به معاونت اجتماعي و فرهنگي صورت مي گيرد، خاطرنشان کرد: مجموعه برج ميلاد بايد زودتر براي بهره برداري امور فرهنگي آماده مي شد، با تغييرات مديريتي زمينه شکل گيري و اجراي اين برنامه ها فراهم شده است. بازديد عمومي از برج ميلاد با دو سال تاخير از مصوبه شوراي شهر تهران از هفته گذشته به صورت اينترنتي با شماره »8585« آغاز شده و در روزهاي يکشنبه ، سه شنبه و پنجشنبه آماده بازديد عموم است.

 حمله ژله ماهيها و عروسهاي دريايي به ذخيره هاي غذايي خليج فارس

آلودگي آبهاي خليج فارس به عقيده متخصصان محيط زيست، ذائقه گونه هاي آبزي به ويژه ژله ماهيها و عروسهاي دريايي را چنان تغيير داده که باعث پاره شدن زنجيره غذايي اين خليج و کم شدن ذخيره غذايي گونه هاي ديگر شده است. به گزارش خبرنگار مهر، ساختار اکولوژيک و حيات آبزيان دريايي خليج فارس که بزرگترين پناهگاه موجودات دريايي به ويژه آبزيان ظريف و کوچک است با ورد پسابهاي صنعتي و شهري و تلفيق اين آلودگي با آلاينده هاي نفتي و شيمايي بهم خورده است.بروز پديده کشند قرمز به عقيده بسياري از متخصصان محيط زيست که ناشي از بهم خوردگي تعادل زيستي و آلودگيهاي وسيع نفتي، شيمايي و پسابهاي خانگي و شهري است توانسته حجم وسيعي از آبزيان دريايي را نابود کند. تک سلولي مرگباري که با پهن کردن دامنش بر گستره آبهاي کشور اجازه نفوذ نور خورشيد و دريافت اکسيژن به آبزيان مختلف را نمي دهد و جان آنها را يکي يکي مي گيرد.در همين رابطه دبير گروه بيولوژي دريايي دانشگاه علوم و فنون خرمشهر به خبرنگار مهر گفت: آلودگي در خليج فارس باعث شده گونه هاي مهاجم گوي سبقت را از يکدگير بربايند و گونه هاي قوي گونه هاي ضعيف را از بين ببرند و تنازع بقا به شکلي بي رحمانه در خليج فارس رويت مي شود. احمد سواري افزود: آلاينده ها در آبهاي ساحلي کشور در حال رشد هستند و رشد يک گونه حيات گونه ديگر را از بين مي برد. زنجيره هاي غذايي در دريا نيز به هم مرتبطند. به همين دليل راه حل در خليج فارس اين است که آب پاکيزه نگه داشته شود تا حيات جانداران دريايي و در نتيجه حيات انساني در حاشيه خليج فارس تهديد نشود.اين متخصص محيط زيست دريايي و استاد دانشگاه با تائيد برهم خوردن زنجيره هاي غذايي در خليج فارس تاکيد کرد: مطالعات نشان مي دهد آلودگي در خليج فارس حيات موجودات را به شکلهاي مختلف تهديد مي کند تا آنجا که اکنون ژله ماهيها و عروسهاي دريايي براي بقا زندگي  گونه هاي ديگر دريايي را تهديد مي کنند. سواري اضافه کرد: اين دو گونه ذخيره غذايي موجودات دريايي ديگر را مي خورند و به زودي اين معضل باعث از بين رفتن بسياري زير گونه ها و گونه ها ضعيفتر و در نتيجه تخريب گسترده اي در حيات جانداران دريايي خليج فارس مي شود. خليج فارس به عنوان بزرگترين پناهگاه موجودات دريايي مکاني آرام براي گونه هاي مختلفي است که از هزاران سال پيش تا امروز به زندگي خود ادامه داده اند.قباد( شاه ماهي) شکوه حلوا سفيد يا زبيده، شوريده، حلوا سياه، سرخو، شعري، سبيتي، خاور و دختر ناخدا از مهمترين ماهي هاي خوراکي و اره ماهي، بمبک، ماهي لقمه، اسب ماهي از ماهيهاي غير خوراکي خليج فارس محسوب مي شوند.


 توصيه به بيماران ريوي هنگام ورود ريزگردها:
 با دستمال خيس دهان و بيني خود را بپوشانيد 

يک فوق تخصص آسم و بيماري هاي ريوي توصيه کرد هنگام ورود گرد و غبارهاي محلي و نيز ريزگردها به آسمان تهران، بيماران ريوي دهان و بيني خود را با دستمال و گاز خيس بپوشانند.   
"محمدرضا مسجدي" در گفت وگو با ايرنا افزود: دستمال خيس مي تواند از ورود ريزگردها به مخاط دهاني و سيستم تنفسي جلوگيري کند.
اين فوق تخصص آسم و بيماري هاي ريوي گفت: گرد و غبارها محلي و ريزگردها به مخاط دستگاه تنفسي،  حلق و حنجره آسيب جدي وارد مي کنند بطوريکه حتي فعاليت دستگاه تنفسي افراد سالم نيز در مواجهه با اين گرد و غبارها دچار اختلال مي شود.
وي اظهار داشت:  افرادي که مستعد بيماري هاي ريوي و تنفسي هستند در مواجهه با اين ريزگردها بيشتر آسيب مي بينند و دچار مشکل تنفسي مي شوند.
اين پزشک متخصص ريه همچنين با تاکيد بر رعايت مراقبت هاي بهداشتي به بيماران توصيه کرد در شرايط بد جوي و ورود ريزگردها به آسمان تهران، در مکان هاي بسته بمانند و در هواي آزاد تردد نکنند.
مسجدي در پاسخ به اين پرسش که آيا مراجعه بيماران به پزشکان در روزهايي که تهران درگير با ريزگردهاست افزايش مي يابد يا خير؟ افزود: در روزهايي که هواي تهران آلوده به ريزگردهاست، درصد آمار مراجعه بيماران به طور چشمگيري افزايش مي يابد.
وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره ادعاي وجود اورانيوم در ريزدگردهايي که از غرب ايران وارد مي شود، گفت: اين ادعاها هنوز در مرحله تحقيقات است که اگر به اثبات برسد، مساله جدي از لحاظ بهداشتي خواهد بود و مي توان دعاوي حقوقي در اين زمينه مطرح کرد.
دکتر مسجدي درعين حال اظهار داشت: ريزگردها از منطقه جنوب عراق و مرز کويت به استان هاي غربي و جنوبي ايران وارد مي شوند و از آنجا که در اين مناطق در زمان جنگ از مواد خاصي استفاده مي شد، اکنون منشا آلودگي هستند و براي سلامتي بدن خطرناکند.
هشدار وزارت بهداشت در مورد اثرات سو»
گرد و غبار
همچنين وزارت بهداشت با صدور اطلاعيه اي اقدامات احتياطي در پيشگيري از اثرات سو» گرد و غبار بر سلامت افراد به ويژه افراد آسيب  پذير را تشريح کرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، در پي وقوع پديده گرد و غبار در کشور اين وزارتخانه که پيشتر نيز اخبار و توصيه هاي بهداشتي را در اين خصوص به هموطنان ارائه داده است، مجددا اقدامات احتياطي در پيشگيري از اثرات سو» گرد و غبار بر سلامت افراد به ويژه افراد آسيب  پذير را تشريح کرد.وزارت بهداشت با توجه به تاثيرات سو» گرد و غبار بر سلامت افراد به ويژه افراد آسيب  پذير مانند، نوزادان، کودکان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بيماريهاي تنفسي و بيماران قلبي، اقدامات احتياطي پيشگيرانه را در زمان بروز پديده گرد و غبار تشريح کرد.در اين اطلاعيه به هموطنان توصيه شده که در هنگام بروز پديده گرد و غبار از فعاليت در خارج از منزل اجتناب کرده و در صورت الزام به فعاليت در هواي آزاد، زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهند. از ورزش سنگين به ويژه در صورتي که داراي مشکلات تنفسي و آسم هستند، خودداري کرده و در منازل خود بمانند و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارند.در اين اطلاعيه به افرادي که داراي بيماري آسم يا نشانه هايي مانند کوتاهي تنفس، سرفه، خس خس کردن  و درد قفسه سينه هستند، توصيه شده که برنامه درماني خود را دنبال کنند و در صورتي که نشانه ها و علايم برطرف نشد، با پزشک خود مشورت کنند.وزارت بهداشت در اين اطلاعيه همچنين به تشريح چگونگي رعايت ايمني در شرايط بروز پديده گرد و غبار در هنگام رانندگي پرداخته و با بيان اينکه در زمان بروز پديده گرد و غبار، ميزان ديد به سرعت کاهش مي يابد، خاطرنشان کرده است: اگر هموطنان در چنين شرايطي در جاده هستند، آهسته  تر رانندگي کنند و در صورت لزوم با توجه کامل به علايم راهنمايي و رانندگي تا برطرف شدن شرايط حاد، اتومبيل خود را در نقطه امني متوقف نمايند و اگر اتومبيل داراي سيستم تهويه مطبوع است آن را در وضعيت چرخش مجدد هوا قرار داده تا گرد و غبار ورودي به اتومبيل کاهش يابد.در ادامه اين اطلاعيه به ساير اثرات جانبي پديده گرد و غبار اشاره شده و آمده است: براي جلوگيري از آلودگي مواد غذايي و آشاميدني، استفاده از پوشش مناسب براي مواد غذايي آماده مصرف ضروري است و لازم است مواد غذايي قبل از نگهداري در يخچال از ذرات گرد وغبار زدوده شوند وهمچنين  براي کاهش تماس با گرد وغبار در محيط زندگي، نظافت روزانه توصيه  شده است.پديده گرد و غبار رويدادي طبيعي است و در بخشهايي از جهان که داراي مناطق خشک و بياباني وسيع هستند، ايجاد مي شود. وجود بيابان هاي وسيع در کشور عربستان، عراق، سوريه و ايران، نمونه هايي از اين مناطق هستند. دوره هاي خشکسالي طولاني مي تواند احتمال بروز اين پديده را افزايش داده، اين پديده کيفيت هوا را کاهش مي دهد، عمق ديد را به حدود 5 متر کاهش مي دهد و ممکن است اثرات سويي بر سلامت انسان به خصوص افراد داراي مشکلات تنفسي ايجاد کند.


 مصرف نا ن هاي تخمير نشده موجب کوتاهي قد مي شود 

يک متخصص تغذيه گفت: مصرف نا ن هاي تخمير نشده به دليل داشتن ماده اي به نام فيتات مانع جذب مواد معدني به خصوص «روي» و موجب کوتاهي قد مي شود.
سعيد حسيني در گفت و گو با  فارس، افزود: رشد از دوران جنيني شروع مي شود و براي رسيدن به قد بلندتر از دوران بارداري بايد مراقب رشد کودک باشيم.
وي گفت: تغذيه مادر در دوران بارداري تاثير زيادي بر قد کودک متولد شده دارد. به طوري که مشخص شده است، مصرف ناکافي ريزمغذي ها و استعمال دخانيات در دوران بارداري به رشد ناکافي و کم وزني کودک در هنگام تولد منجر مي شود.
اين متخصص تغذيه افزود: مصرف غذا در حد متعادل و مناسب از تمام گروه هاي غذايي براي دستيابي به رشد قدي مناسب اهميت دارد. با تغذيه  مناسب مي توان از مرز قد حداقل فاصله گرفت و به حداکثر نزديک شود.
حسيني اضافه کرد: امروزه تبليغات بر قرص هاي افزايش دهنده قد متمرکز است که چيزي جز مجموعه اي از ويتامين ها و مواد معدني نيست و به قيمت هاي چند برابر فروخته مي شود و بسياري از اين مواد از طريق مصرف متعادل و مناسب مواد غذايي قابل دسترس است.
وي گفت: غلات به عنوان تامين کننده انرژي، قسمتي از پروتئين ها و برخي ويتامين ها و مواد معدني ضروري است، اما مشخص شده مصرف نان هايي که آرد آنها به خوبي تخمير نشده است. به دليل داشتن ماده اي به نام فيتات در پوسته غلات مانع از جذب مواد معدني به خصوص «روي» و کوتاهي قد مي شود.


 مديرعامل تاکسيراني تهران:
 تاکسيهاي بدون سرنشين به دليل بازگشت به خانه مسافر سوار نمي کنند  

پيمان سنندجي با اعلام اينکه رانندگان تاکسي به روشهاي مختلف کنترل مي شوند، گفت: تردد تاکسيهاي بدون سرنشين در سطح شهر به اين دليل است که بخش اعظمي از رانندگان بيرون از شهر منزل دارند و در آن زمان اغلب آنها در حال تردد به منزل خود هستند.
مديرعامل سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکيد بر اينکه براي شناسايي آن دسته از رانندگاني که کم کاري مي کنند منابع اطلاعاتي زيادي در اختيار داريم اظهار داشت: اين اطلاعات از طريق مديران مناطق، سامانه 1888، مسئولان بازرسي سازمان و کنترلهاي تصويري به دست ما مي رسد و براي متخلفان جرايم مختلفي را در نظر مي گيريم.
وي در پاسخ به اينکه چرا در برخي نقاط شهر حضور تاکسيرانان محسوس نيست، گفت: بايد زمان انتظار منطقي براي رسيدن رانندگان تاکسي به مسافر در نظر گرفت، به نظر من برآورده کردن سهم 20 تا 22 درصد جابه جايي مسافران شهر تهران که چهار ميليون نفر را در بر مي گيرد خود نشان دهنده عملکرد خوب اين سازمان است.
سنندجي اضافه کرد: در پاسخ به گلايه برخي که مي بينند تعدادي از تاکسيهاي  بدون سرنشين در شهر تردد مي کنند بايد اعلام کنم بخش اعظمي از رانندگان بيرون از شهر منزل دارند و در آن زمان اغلب آنها در حال تردد به منزل خود هستند.مديرعامل سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهر تهران در خصوص تسهيلات ايجاد شده از سوي شهرداري تهران براي بيمه تاکسيرانان اظهار داشت: به دستور شهردار تهران از 6 تيرماه جاري بيمه تمام رانندگان تاکسي شهر تهران به تمامي مناطق 22 گانه تاکسيراني شهر تهران ابلاغ مي شود.وي اضافه کرد: تاکسيرانان مي توانند از مزاياي اين طرح استفاده کنند. همچنين براي رانندگان 50 سال به بالا که داراي دفترچه بيمه هستند نيز تمهيداتي انديشيده شده تا پس از تائيد رسمي از مراجع ما بتوانند از درمانگاههاي زير نظر شهرداري استفاده کنند.سنندجي تاکيد کرد: براي ارائه خدمات درماني 19 هزار راننده نيز تمهيداتي پيش بيني و براي مابقي رانندگان  استفاده از تسهيلات شرکتهاي تحت نظارت بيمه در نظر گرفته شده است و هم اينک در حال رايزني با مراجع ذيربط هستيم تا در آينده نزديک نسبت به اجرايي کردن بيمه بدنه و بيمه شخص ثالث اقدام کنيم.


 سمنان مي تواند براي انتقال پايتخت در آينده مورد مطالعه قرار گيرد  

معاون اول رئيس جمهور گفت: استان سمنان مي تواند براي انتقال پايتخت در آينده مورد مطالعه قرار گيرد.
به گزارش خبرنگار مهر در سمنان، محمدرضا رحيمي صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران سمناني در فرودگاه سمنان گفت: استان سمنان به دليل نزديکي با پايتخت مي  تواند پذيراي جمعيت سرريز تهران باشد.
وي ادامه داد: اين استان از نظر انتقال سازمانها و شرکت هاي دولتي و حتي وزارتخانه ها از استانهاي درجه اول کشور محسوب مي شود.به گفته وي، در کارگروه ويژه اي که به همين منظور در تهران تشکيل شده يکي از استانهايي که مدنظر است، سمنان است.معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينکه استان سمنان موقعيت جغرافيايي ويژه اي در کشور دارد، گفت: اگر آب مورد نياز آن به بخش هاي صنعت، شرب و کشاورزي تامين شود مي تواند به يکي از استانهاي ممتاز و ويژه در کشور تبديل شود. رحيمي با اشاره به نزديکي سمنان به پايتخت اظهار داشت: موقعيت سمنان باتوجه به منابع و زمينه هايي که در آن وجود دارد بسيار ويژه است اما کمبود آب در سه بخش صنعت، شرب و کشاورزي از ديرباز مردم و مسئولان استان سمنان را با مشکل مواجه کرده است. وي يادآور شد: هدف از سفر به استان سمنان عرض ارادت و ابلاغ سلام رئيس جمهور به مردم اين خطه است و بررسي راه هاي مختلف انتقال آب از حوزه هاي جانبي به استان سمنان يکي از مهمترين برنامه هاي اين سفر کاري يک روزه است.معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به اينکه بررسي مصوبات دور اول و دوم هيئت دولت به استان سمنان از ديگر برنامه هاي اين سفر يک روزه است، گفت: با بررسي اين مصوبات خود را آماده انجام دور سوم سفر هيئت دولت خواهيم کرد.
به گفته وي، در سفر به اتفاق وزير نيرو و شماري از مسئولان کشوري قصد داريم در کنار مديران استان طرحهاي موجود در زمينه انتقال آب را بررسي کنيم.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه