جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3648


سرمقاله


اروپا تحريم ها عليه ايران را بررسي مي کند


مخالفت کارگروه ويژه دولت با انتقال وزارتخانه ها از تهران

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام :
مقابله با تحريم هاي فعلي، نيازمند عقلانيت است


پايان ماموريت کاظمي قمي در عراق

سخنگوي وزارت امورخارجه:
امکان ديدار مقامات تهران - واشنگتن وجود ندارد


ميز خبر


کوتاه از سياست


لاريجاني: آمريکا جرات حمله به ايران را ندارد


ابوترابي فرد: زمينه مذاکره با آمريکا وجود ندارد


5000 پرونده روي ميز کميسيون اصل 90


مخالفت مجلس با بهسازي قراردادهاي موقت کار


 سرمقاله 

تخصص، شايسته سالاري واقتصاد

منابع انساني و متخصصان همواره  از گران بها ترين منابع سازمانها ونظام ها در هر کشوري محسوب مي شوند که با تلاش همگاني  و بکارگيري صحيح  آنان و ديگر اجزاي سازمان مي توان اهداف سازماني , سيستمي و کشوري  را تحقق بخشيد در واقع  اين منابع  و متخصصان داراي توانايي ها و قابليت هاي پتانسيلي اي گسترده  هستند که در صورت نگاه علمي به آنان اين پتانسيل ها به فعل تبديل مي شوند. گذشته از اين  شايسته سالاري و بکارگيري متخصصان امور در هر کشور يا سازمان و درهر رشته اي خود نشانه اي از تقسيم عادلانه امکانات و فرصتها درميان شهروندان هر جامعه اي  است در اين راستا دست يابي به اين مهم نيازمند درک و شناخت کامل و قراردادن افراد در جايگاههاي مناسب با توانايي و تجارب و قابليت آنها است که اين فرايند در قالب نظام شايسته سالاري  قرار مي گيرد .در اين ميان از آنجايي که شايسته سالاري با فرايند توسعه وپيشرفت هر کشوري  ارتباط تنگاتنگي دارد رابطه شايسته سالاري  وتخصص و توسعه همه جانبه بايد در تمامي سطوح مورد توجه قرارگيرد .در واقع نظام شايسته سالار سيستم و نظامي که در آن مزايا و موقعيت هاي شغلي تنها بر اساس شايستگي و تخصص نه برمبناي جنسيت ، طبقه اجتماعي ، قوميت يا ثروت به افراد تفويض مي شود يعني  شايسته سالاري ديدگاهي است که براساس آن شهروندان از طريق نظام آموزشي و دانشگاهي و با تلاش فراوان استعدادهاي خود را شکوفا  و پرورش داده و در نهايت در جامعه فارغ از طبقه اجتماعي ، ثروت ، نژاد، قوميت و جنسيت در اين سيستم وسازمان تنها بر اساس شايستگي ذاتي برگزيده مي شوند.در اين راستا شايسته سالاري يکي از عوامل بنيادين و اساسي توانمند سازي دولتها و بالا بردن  سطح دانش و تخصص مديران و گردانندگان هرکشور است که در واقع نقش مهمي در توسعه وپيشرفت همه جانبه و اقتصادي اين کشور ها و ارتقاي آنان در سطح  جهاني دارد. در اين بين کشورهاي زيادي در جهان توانسته اند با در نظر گرفتن بکارگيري  پايه هاو اصول شايسته سالاري و استفاده از متخصصان گوناگون در دستيابي به رشد و توسعه اقتصادي و دستيابي به برنامه هاو آرمان هاي ملي  و کشوري خود موفق باشند.در اين راستا بطورمثال از ژاپن ميتوان مثال زد کشوري که در پرتو بکارگيري   94درصدي  نيروي  انساني متخصص توانسته است با وجود منابع طبيعي ناکافي از کشور هاي ثروتمند جهان تلقي شود در همين حال کشور ما با وجود پتانسيل هاي گسترده و گوناگون طبيعي و اقتصادي همواره در جايگاه مطلوبي در بکارگيري از متخصصان قرار نداشته است در اين حال هرچند مباحثي همچون نگاه جدي به متخصصان و شايسته سالاري در برنامه هاو سخنان مقامات سياسي واقتصادي بوده است اما به نگاه بسياري نتوانسته تا کنون گام هاي اساسي  در راه حذف موانع بگارگيري گسترده از متخصصان و شايسته سالاري بردارد. در اين حال در کشورمان به عواملي چند بر مي خوريم که در حقيقت موانع برقراري اصل شايسته سالاري در ايران بشمار مي آيند که  مي توان به مقولاتي چون تبارسالاري ، جناح بازي ، باند بازي، فقدان روشهاي قانونمند دقيق در نظام استخدام, فراهم نبودن بستر مناسب براي پرورش وشناخت افراد شايسته ، نبود نظارت علمي و دقيق و همچنين اندازه گيري ميزان شايستگي افراد در اجراو ده ها دليل و علت ديگر است آنچه مشخص است اقتصاد و سياست وبطور کلي سرنوشت هر کشوري بر اساس بکارگيري متخصصان و شايسته گان در آن کشور است يعني اگر اين کار انجام  نگيرد چرخهاي مملکت به ويژه در حوزه اقتصاد به کندي پيش مي رودو با چالشهاي اساسي روبرومي شود.
علي رمضاني


 اروپا تحريم ها عليه ايران را بررسي مي کند 


گروه سياسي: به نوشته يک روزنامه آمريکايي وزيران خارجه اعضاي اتحاديه اروپا روز پنجشنبه هفته جاري در بروکسل گردهم مي آيند تا درباره اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران تصميم گيري کنند.به گزارش مهر، نيويورک تايمز در اين خصوص نوشت: اتحاديه اروپا به نشانه اعتراض به برنامه هسته اي ايران تحريم هاي سخت تري را عليه تهران اعمال مي کند.اين تحريم هاي غير قانوني شامل ممنوعيت سرمايه گذاري در بخش نفت و گاز و همچنين اعمال محدوديت هاي بيشتر در بخش هاي کشتيراني و بانکداري است.به نوشته نيويورک تايمز، اين تحريم ها که بايد به توافق وزيران امور خارجه اتحاديه برسد برخي از مقامات رسمي ايران و همچنين چندين شرکت را نيز در بر مي گيرد.به موجب پيش نويس اين تحريم هاي ضد ايراني، 41 نفر از مقامات کشور، 57 شرکت و زيرمجموعه هاي آن و همچنين 15 شرکت که از سوي سپاه پاسداران اداره مي شود و همچنين شرکت هاي فعال در برخي خطوط کشتراني ايران با تحريم هاي اتحاديه اروپا مواجه مي شوند."مارک فيتزپاتريک" مدير برنامه خلع سلاح و منع گسترش در موسسه بين المللي تحقيقات استراتژيک لندن ( IISS  ) در مورد اين تحريم ها اعلام کرد: اين تحريم ها مواردي سخت هستند. ممنوعيت سرمايه گذاري در بخش نفت و گاز و همچنين جلوگيري از انتقال تکنولوژي به ايران اقدامات بسيار مهمي هستند.به نوشته اين روزنامه، موضوع اتخاذ تصميمات سخت عليه ايران در ماه گذشته ميلادي مود توافق رهبران اروپايي قرار گرفت و اکنون پيش نويس اين تحريم ها منتظر تصميم گيري وزيران امور خارجه اتحاديه اروپاست.اتحاديه اروپا در حالي موضوع اعمال تحريم عليه ايران را بررسي خواهد کرد که "کاترين اشتون" وزير خارجه اين اتحاديه از مدتها قبل به دنبال ملاقات با "سعيد جليلي" دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در خصوص برنامه صلح آميز جمهوري اسلامي است.


 مخالفت کارگروه ويژه دولت با انتقال وزارتخانه ها از تهران  


گروه سياسي: معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري از کاهش 10 درصدي نيروي انساني در برنامه چهارم خبر داد و گفت: اکنون برخي وزرا پذيرفته اند که کل وزارتخانه را از تهران خارج کنند که کارگروه انتقال با آنها مخالفت کرده است. به گزارش مهر، لطف الله فروزنده در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما درباره موضوع انتقال بخشي از دستگاه هاي اجرايي به خارج از تهران، گفت: ساختار بخش حاکميت روشن است و در اين بخش ما در نهايت به بازسازي نياز داريم اما بيشترين چالش ما در بخش تصدي گري است. وي گفت: اگر نقل و انتقال ما به سمت وظايف حاکميتي باشد و به 13 فصل بسته انتقال توجه شود مشکلي نخواهيم داشت. فروزنده افزود: بايد وظايف دستگاه ها به گونه اي تعريف شود که دستگاه ها مکان يابي خود را براساس وظايفشان انجام دهند.وي گفت: اکنون برخي وزرا پذيرفته اند که کل وزارتخانه را از تهران خارج کنند که کار گروه انتقال با آنها مخالفت کرده است.معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري با بيان اينکه کاهش تصدي گري و موضوع انتقال بايد به تدريج انجام شود افزود: دولت موظف است در طول برنامه 20 درصد وظايف تصدي گري اش را واگذار کند. فروزنده افزود: اکنون برخي از الگوهاي رايج ارزيابي مديريت و سازمان ها که در دنيا وجود دارد بومي سازي شده که از شاخص هاي آن سرعت انجام کار ، پيگيري مصوبات و رضايت مردم است. وي گفت: تکنيک ارزيابي ما از عملکرد دستگاه ها، ارزيابي خود دستگاه، بررسي نخبگان، نظرسنجي ارباب رجوع و بررسي کارگروه هاي تخصصي است. معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري تاکيد کرد: راهکار ارزيابي خدمات به ارباب رجوع استقرار دولت الکترونيک است. فروزنده افزود: براي پرورش سرمايه انساني بايد ساختارها تغيير کند بصورتي که نيروي انساني اختيار لازم را براي انجام کار داشته و در مقابل آن پاسخگو باشد. وي گفت: بايد نظام پيشنهادها ، خلاقيت و ميل به مشارکت را گسترش دهيم. معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري با بيان اينکه براساس قانون مديريت خدمات کشوري هيچ کدام از دستگاه ها نبايد آموزش هاي بلند مدت داشته باشند و آموزش هاي آنها فقط در آموزش هاي توجيهي خلاصه مي شود، افزود: 400 دوره تخصصي داريم که دستگاه هاي مختلف آن را برگزار مي کنند.


 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام :
 مقابله با تحريم هاي فعلي، نيازمند عقلانيت است 

گروه سياسي:رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام مقابله با تحريم هاي فعلي را نيازمند عقلانيت و پرهيز از ماجراجويي و تنش دانست و اعلام کرد: در اطراف ايران، مسائل جدي در حال مطرح شدن است و آنهايي که از انقلاب ما ضربه خورده بودند براي رسيدن به اهداف شوم خود خيز برداشته اند. به گزارش ايلنا، آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از مسئولين و اعضاي خانه صنعت و معدن جوانان، هدف اصلي از خصوصي سازي در سياست هاي کلي اصل 44 را ارتقا بهره وري عنوان کرد و گفت: استفاده از مديريت موفق بخش خصوصي مي تواند بسياري از شرکت هاي دولتي را از حالت سکون و رکود خارج کند. وي افزود: واگذاري شرکت هاي دولتي به بخش خصوصي واقعي مي تواند سرمايه هنگفتي را وارد بودجه کند و استفاده از اين سرمايه در بخش هاي عمراني رونق اقتصادي را به همراه داشته و ساليانه بسياري از خلا»ها را در بخش مالياتي برطرف مي کند و مي تواند مشکلات حوزه اشتغال را کاهش دهد. هاشمي رفسنجاني ايجاد تعادل ميان واردات و صادرات و کاهش اتکا به نفت در هزينه هاي جاري و حمايت از توليدکنندگان را موجب رونق اقتصاد کشور بيان کرد و گفت: استفاده از ظرفيت بالاي بخش صنعت کشور و حضور مديران جوان، سخت کوش و خلاق مي تواند نويد بخش آينده اي مطلوب براي صنعت کشور باشد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به تحريم هايي که عليه جمهوري اسلامي ايران تصويب شده است، تاکيد کرد: در اطراف ايران، مسائل جدي در حال مطرح شدن است و آنهايي که از انقلاب ما ضربه خورده بودند براي رسيدن به اهداف شوم خود خيز برداشته اند. وي تاکيد کرد: آنها از جنگ، کودتا و ايجاد موانع براي جمهوري اسلامي ايران به نتيجه اي نرسيدند و اکنون به سراغ تحريم هاي هدفمند رفته اند. هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: مقابله با تحريم هاي فعلي، نيازمند عقلانيت و پرهيز از ماجراجويي و تنش است و با يک سياست خارجي فعال و حفظ اتحاد در داخل مي توانيم آثار آن را کاهش دهيم. در ابتداي اين ديدار صدري، رئيس هيات مديره خانه صنعت و معدن جوانان، سحرخيز رئيس خانه صنعت و معدن جوانان خراسان رضوي، قدرتي رئيس خانه صنعت و معدن جوانان استان فارس هر کدام مطالبي را در خصوص لزوم ايجاد اشتغال، اشکالات در خصوصي سازي، جايگاه فعلي سند چشم انداز و سياست هاي کلي در اداره کشور، موانع صادراتي و مسائل مربوط به ماليات را به اطلاع رساندند. 
 


 پايان ماموريت کاظمي قمي در عراق 

گروه سياسي:رئيس جمهوري عراق ديروز در پايان ماموريت سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد ضمن مهم خواندن نقش وي، بر ضرورت تعميق و گسترش روابط ميان دو کشور همسايه تاکيد کرد. به گزارش مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر رياست جمهوري عراق، "جلال طالباني" رئيس جمهوري عراق در ديدار با "حسن کاظمي قمي" سفير جمهوري اسلامي  ايران در بغداد به مناسبت پايان ماموريتش، بر ضرورت تحکيم روابط ميان دو کشور تاکيد کرد.رئيس جمهوري عراق به نقش مثبت کاظمي قمي در کشورش اشاره و خاطر نشان کرد : روابط عميقي ميان عراق و ايران وجود دارد.وي گفت : عراق قدردان دولت و مردم ايران به خاطر کمک گسترده اش به عراق است.طالباني افزود : عراق در راستاي توسعه روابط همه جانبه با ايران و کشورهاي همجوار گام برمي دارد.کاظمي قمي نيز در اين ديدار اظهار داشت : هرچند ماموريتم درعراق به پايان رسيده، اما عراق و مردمش براي هميشه در قلبم باقي خواهند ماند زيرا درمدت حضورم درعراق حس کرده که روابط تا چه اندازه ريشه دار است . وي بر ادامه حمايت ايران از عراق تا برقراري ثبات و دموکراسي تاکيد کرد.کاظمي قمي موفقيتهاي عراقي ها طي سالهاي گذشته را مهم دانست و افزود : عراقي ها همه توطئه ها براي ايجاد درگيري طايفه اي را خنثي کرده اند و اين به برکت وجود رهبران فرزانه و در راس آنها، رئيس جمهوري بوده است.سفيرايران درعراق با تاکيد بر روابط گسترده اي که ميان دو کشور وجود دارد،اطمينان داد دولت آتي عراق نيزدر راستاي توسعه روابط حرکت کند.کاظمي قمي تصريح کرد: عراق نقش مهمي در منطقه ايفا مي کند و همه مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت.


 سخنگوي وزارت امورخارجه:
 امکان ديدار مقامات تهران - واشنگتن وجود ندارد 

گروه سياسي: سخنگوي وزارت امورخارجه تصور رئيس جمهور روسيه از برنامه هاي هسته اي ايران را اشتباه دانست واعلام کرد: با توجه به سياست هاي خصمانه دولت آمريکا عليه ايران، در حال حاضر امکان براي مذاکره و ملاقات بين مقامات ايران و آمريکا وجود ندارد. رامين مهمانپرست که ديروز در نشست هفتگي خود با خبرنگاران سخن مي گفت، در پاسخ به اين پرسش که آيا احتمال ديدار منوچهر متکي و هيلاري کلينتون وزيران حارجه ايران و آمريکا در حاشيه کنفرانس بين المللي کابل وجود دارد، گفت: به دليل سياست هاي خصمانه و اقدامات آمريکا براي صدور قطعنامه، تحريم هاي يک جانبه و رفتارهاي ناصحيح نسبت به اتباع ايراني امکان ملاقات بين مقامات ايران و آمريکا وجود ندارد. کنفرانس بين المللي کابل ديروزدراين شهر با حضورمقامات بيش از60 کشور جهان براي بررسي مشکلات افغانستان برگزارشد.
 درخواست کنگره در مجلس بررسي مي شود
درخواست کنگره آمريکا براي گفتگو و مذاکره با ايران موضوع سئوال ديگري بود که مهمانپرست در پاسخ به آن، گفت: آنچه در اخبار آمده بود تمايل کميسيون سياست خارجي آمريکا براي داشتن ارتباط با کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ايران بود و رئيس کميسيون سياست خارجي مجلس نيز نقطه نظرات خود را اعلام کرد.وي اضافه کرد: اينکه نمايندگان پارلمان با نمايندگان مجالس کشورهاي ديگر ارتباط داشته باشند في نفسه خوب است اما اينکه آمريکا طرف مذاکره باشد به نظر مي رسد اقدامات دولت اين کشور خلل و مانع ايجاد کرده با اين حال اعضاي کميسيون سياست خارجي مجلس موضوع مورد نظر را بررسي کرده و پاسخ مناسب را خواهد داد. 
شرط  تهران براي بهبود روابط با واشنگتن
مهمانپرست در پاسخ به سوال خبرنگاري که با اشاره به بازگشت شهرام اميري به تهران اعلام کرد آيا احتمال بهبود روابط ايران و آمريکا وجود دارد، گفت:در مورد اميري همان گونه که پيش از اين هم گفته بوديم يک شهروند ايراني بود که توسط سرويس هاي امنيتي آمريکا ربوده شده و با فشار و پيگيري هايي که صورت گرفت و با ارائه اسنادي که به سفارت سوييس در تهران شد، ايشان آزاد شد و به کشور بازگشت. وي تاکيد کرد: اگر قرار است بهبودي در روابط ايران و آمريکا صورت بگيرد، شرط آن تغيير رويکرد واقعي دولت آمريکاست. اين کشور بايد تمام اقدامات خصمانه اي را که عليه ملت ايران دنبال مي کند، کنار بگذارد. 
تصورمدودوف از ايران اشتباه است  
سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشور در پاسخ به اين سوال که موضع ايران در رابطه با اظهارات اخير ديميتري مدودف رييس جمهوري روسيه در رابطه با برنامه هاي هسته اي ايران چيست؟گفت: به اظهاراتي که مدودوف در مورد برنامه هاي هسته اي ايران داشتند، پيش از اين توسط وزير امور خارجه پاسخ گفته شده است. وي تصريح کرد: ما تصور ايشان را در مورد اينکه فعاليت هاي اتمي ما به سمت نظامي حرکت مي کند، تصور اشتباهي مي دانيم. اين مساله صحت ندارد و درست نيست. همکاري هاي ما با آژانس بين المللي انرژي اتمي مويد صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي ماست. سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: ما براي فعاليت هاي هسته اي خودمان برنامه مشخصي داريم. براي توليد انرژي و کاربردهاي ديگر در جهت صلح آميز که مورد نياز کشورمان است، برنامه ريزي کرده ايم. مهمانپرست خاطرنشان کرد: انتظار داريم از حقوق خود در چارجوب مقررات آژانس بتوانيم بهره مند شويم و اورانيوم غني شده را براي مصارف صلح آميز توليد مي کنيم. وي افزود: حتي اگر شک برده شود که برنامه هاي هسته اي يک کشور ممکن است اهداف نظامي داشته باشد، اين مساله بايد با اسناد و ادله قوي مطرح شود. وي اظهار داشت: توصيه مي کنيم همه مسئولين کشورهاي مختلف براي اظهار نظر در مورد فعاليت هاي هسته اي و اعلام نگراني هاي خودشان تهديدهاي جدي و واقعي را در دستور کار قرار دهند. 
پاسخ گروه وين مکتوب داده مي شود
سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشوردر پاسخ به اين پرسش که آيا ايران به گروه وين پاسخ کتبي داده است يا خير؟ گفت: چارچوب بحث مشخص شده و به اطلاع طرف مقابل هم رسيده است اما پاسخ ما به صورت مکتوب ارسال خواهد شد. وي با بيان اينکه چارچوب هاي بحث ما در خصوص تبادل سوخت مشخص است، ادامه داد: در همين زمينه هم رايزني هايي صورت گرفته و بحث هاي مربوط به مذاکرات با اتحاديه اروپا، گروه 5+1 و همه مجموعه هايي که به نوعي بر يکديگر تاثير خواهند گذاشت در حال پيگيري است. وي تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران اعلام کرده که اساس مذاکرات تبادل سوخت و يا مسايل ديگري که مطرح مي شود، بيانيه تهران و تمامي بندهاي مربوط به آن خواهد بود. مهمانپرست در پاسخ به سوالي در خصوص زمان برگزاري نشست سه جانبه ايران، ترکيه و برزيل نيز گفت: براي نشست سه جانبه نيز، مذاکرات همچنان ادامه دارد تا زمان و مکان آن مشخص شود اما اين موضوع مانع از ادامه رايزني ها نيست. 
انتقاد از فرانسه 
وي در پاسخ به سوالي در خصوص ناآرامي هاي فرانسه و اعمال خشونت عليه مسلمانان در اين کشور نيز گفت: ريشه اتفاقي که اخيرا در جنوب فرانسه رخ داده، به مشکل مهاجرين در آن کشور مربوط است و دلايل اينگونه مسايل تبعيض و بي عدالتي نسبت به حقوق اتباع خارجي است. مهمانپرست در ادامه موضوع فرانسه تصريح کرد: به هر دليلي که تظاهرات و اعتراضاتي صورت بگيرد رفتار خشونت آميز پليس فرانسه يا کشورهاي غربي را نمي توان تاييد کرد و کشتن افراد به هر دليل براي مقابله با تظاهرات اقدامي نادرست است که حتما بايد نسبت به رعايت حقوق بشر و معترضين توجه جدي داشته باشند. 
با پاکستان مذاکره مي کنيم
مهمانپرست در پاسخ خبرنگاري در رابطه با احتمال مذاکرات جديد بين ايران و پاکستان بعد از وقوع انفجارهاي تروريستي در زاهدان، تصريح کرد: معتقديم در رابطه با مسائل امنيت منطقه بعد از حادثه تروريستي زاهدان که تعداد زيادي از مردم ما به شهادت رسيدند نياز به کار جدي و واقعي براي ريشه کن کردن تروريست وجود دارد.سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد:  اينکه برخي کشورهاي غربي انفجارهاي زاهدان را محکوم کردند جهت گيري درستي است به شرطي که در اقدامات عملي نيز شاهده مقابله با تروريست باشيم.وي تاکيد کرد: کشورهاي منطقه در اين مسير نقش جدي دارند و بر اين اساس مذاکره با پاکستان با هدف مقابله با تروريست در دستور کار است و معتقديم همه بايد در اين رابطه جدي باشند.
ايران و عربستان در کنار هم
مهمانپرست در پاسخ به سوالي در خصوص اظهارات اخير سعود الفيصل وزير خارجه عربستان مبني بر اينکه ايران شايستگي رهبري منطقه را دارد،  گفت:ايران و عربستان دو کشور بزرگ منطقه هستند و ما به کمک هم مي توانيم براي آرامش و توسعه منطقه نقش جدي داشته باشيم و زمينه براي ارتقاي روابط به بالاترين سطح فراهم است.
رابطه ما با بحرين در يکي از بهترين شرايط خود است 
مهمانپرست در پاسخ به سوالي در رابطه با برخي از خبرهاي منتشر شده در رابطه با اقدامات بحرين در زمينه اجرايي کردن تحريم هاي يک جانبه آمريکا و اتحاديه اروپا عليه تهران، گفت: رابطه ايران با بحرين در يکي از بهترين شرايط خود قرار دارد. سخنگوي وزارت امور خارجه تصريح کرد: رابطه جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي منطقه رابطه بسيار خوبي است و زمينه براي تقويت همکاري هاي منطقه اي وجود دارد. وي افزود: ما مي توانيم از ظرفيت هاي بسيار خوبي که ميان ايران و کشورهاي منطقه خليج فارس وجود دارد براي پيشرفت منطقه حداکثر بهره را ببريم. مهمانپرست خاطرنشان کرد: حرف ها و اظهاراتي که در برخي از منابع خبري اعلام مي شود براي دور کردن کشورهاي منطقه است و هدفي را که دنبال مي کند ناشي از عصبانيت برخي کشورهاي فرامنطقه اي مي باشد. وي با بيان اين که برخي کشورها تمايل ندارند روابط خوبي بين کشورهاي منطقه حاکم باشد تصريح کرد: فشارهاي زيادي وارد مي شود تا در بين کشورهاي جهان اسلام اختلاف به وجود بيايد. مهمانپرست گفت: اين فشارها قطعا تاثيري نخواهد داشت و کشورهاي منطقه براساس منافع درازمدت خود اقدام خواهند کرد. 


 ميز خبر  

 موافقت مجلس با فوريت طرح حمايت از بيکاران
گروه سياسي: با راي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي يک فوريت طرح بيمه بيکاري و حمايت از بيکاران متقاضي کار تصويب شد.نمايندگان مجلس در جلسه علني ديروز خود به يک فوريت طرحي راي دادند که براساس آن بر ضرورت بازنگري در مقررات قانون بيمه بيکاري و لزوم حمايت از بيکاران متقاضي کار تاکيد دارد.نمايندگان يک فوريت طرح بيمه بيکاري و حمايت از بيکاران متقاضي کار را با 129 راي موافق، 6 راي مخالف و 4 راي ممتنع به تصويب رساندند.در صورت تصويب نهايي اين طرح صندوقي مستقل براي حمايت از بيکاراني که غيرارادي بيکار شده اند و همچنين بيکاران متضاي کار تشکيل مي شود. براساس اين طرح، بيمه بيکاري و حمايت از بيکاران متقاضي کار، جزو حمايت هاي اجتماعي است که دولت بايد از آن حمايت کند. در صورتي که اين طرح توسط نمايندگان مجلس به تصويب نهايي برسد صندوق بيمه بيکاري مکلف مي شود به بيمه شدگاني که طبق مقررات اين قانون بيکار مي شوند مقرري پرداخت کند. براساس طرح يک فوريتي مذکور، کارگران شاغل در صورتي که در يک سال قبل از وقوع بيکاري حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بيمه بيکاري را داشته باشند از مقرري بيمه بيکاري بهره مند مي شوند. در صورت تصويب نهايي اين طرح، مدت زمان پرداخت مقرري بيمه بيکاري براساس سابقه پرداخت حق بيمه بيکاري براي افراد مجرد حداکثر 30 ماه و براي افراد متاهل حداکثر 40 ماه خواهد بود. اين طرح شامل 3 فصل و 34 ماده است.
 الزام دولت به مقابله به مثل با بازرسي هواپيماها و کشتي هاي ايراني
گروه سياسي
: با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، دولت ملزم به مقابله به مثل با بازرسي هواپيماها و کشتي هاي ايراني شد.نمايندگان در جلسه علني ديروز خود به ادامه بررسي جزئيات طرح صيانت از دستاوردهاي صلح آميز هسته اي پرداخته و مواد 3 تا 5 اين طرح را نيز تصويب نهايي کردند.با تصويب نمايندگان مجلس سازمان انرژي اتمي موظف شد، براي تامين نيازهاي سوخت رآکتورهاي تحقيقاتي، آموزشي کشور براي مصارف پزشکي، صنعتي و کشاورزي، توليد و تامين سوخت با غناي 20 درصد را انجام دهد. همچنين دولت مکلف شد صرفا در چارچوب "توافقنامه پادمان" معاهده منع گسترش صلح هاي هسته اي با آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري کند. براساس اين مصوبه اجابت درخواست هاي فراتر از "توافقنامه پادمان" توسط دولت ممنوع است. نمايندگان مجلس همچنين دولت را موظف کردند نسبت به کشورهايي که به بازرسي هواپيماها و کشتي هاي ايراني يا محموله هاي باري کشور مبادرت مي ورزند و يا از تحويل سوخت به هواپيماهاي ايراني خودداري مي کنند مقابله به مثل کند. پس از تصويب طرح صيانت از دستاوردهاي صلح آميز هسته اي ايران محمد حسن ابوترابي فرد نايب رييس اول که رياست جلسه علني ديروز را برعهده داشت از همه نمايندگان که در تصويب اين طرح همکاري داشتند تشکر کرد. وي گفت: اين مصوبه نقش کليدي در افزايش اقتدار و کارايي نظام و پيوند دولت و مجلس دارد. کليات طرح صيانت از دستاوردهاي صلح آميز هسته اي ايران با راي قاطع نمايندگان در جلسه علني روز يکشنبه مجلس تصويب شد. هرچند که بررسي اين طرح در مجلس با پيشنهادات زيادي مواجه شد اما هيچ کدام از پيشنهادها راي لازم را کسب نکرد.مهمترين پيشنهاد از سوي ابطحي نماينده خميني شهر مطرح شد .وي در پيشنهاد خود تاکيد کرد: چنانچه آژانس مذکور تحت تاثير قدرتهاي استکباري بر روند غير قانوني خود تاکيد کند دولت موظف است لايحه خروج از آژانس را جهت اخذ تصميم به مجلس ارائه کند.از آنجا که حين قشقاوي معاون پارلماني وزارت خارجه در مجلس در مخالفت با اين پيشنهاد صحبت کرد، نمايندگان را قانع کرد که به اين پيشنهاد راي ندهند.وي معتقد بود با راي به اين پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران دست خود را در پرونده هسته اي مي بندد.
 تصويب فوريت لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم 
گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در راستاي مقابله باتروريسم وخشکاندن اين پديده شوم به يک فوريت لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم راي مثبت دادند. نمايندگان در جلسه علني ديروز خود يک فوريت اين لايحه 17 ماده اي را با 147 راي موافق، 2 راي مخالف و 6 راي ممتنع ازمجموع 196 نماينده حاضر، به تصويب رساندند.براساس اين لايحه و در صورت تصويب نهايي هر کس به هروسيله ;مستقيم يا غيرمستقيم بطورغيرقانوني وجوهي رابه قصدآن که تمام يابخشي از آن براي انجام موارد خرابکاري ; ارتکاب جرم اقدامات خشونت آميز ; تهديد به قتل سو» قصد ; سرقت به مصرف برساند يا با علم واطلاع از اينکه قراراست جهت انجام اين موارد مصرف شود; محارب تلقي شده ومشمول مجازات است. همچنين افتتاح مستقيم ياغير مستقيم حساب ياتامين اعتبار; تهيه و جمع آوري اعانه ; امکانات مالي و پولي ;قاچاق ارز ;انتقال پول ;اوراق مالي واعتباري و ديگر فعاليت هاي اقتصادي درصورتيکه عمل انجام گرفته محاربه تلقي شود ; مشمول مجازات است.
 بادامچيان:تحزب لازمه يک جامعه طبيعي، پويا و زنده است 
گروه سياسي
: نماينده مردم تهران، تحزب را لازمه يک جامعه طبيعي، پويا و زنده دانست و اعلام کرد: برخلاف تبليغات منفي احزاب در کشور ما فعال هستند."اسدالله بادمچيان" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به نقشي که احزاب مي توانند در افزايش بلوغ سياسي مردم در کشورداشته باشند، گفت: اگر مقصود از حزب فقط اين تحزب مرسوم در فرهنگ غرب است بايد فراتر از اين نگاه کنيم واگر حزب را به معناي هر تشکل سياسي که فعاليت جمعي و مشترک دارد بگيريم، طبعا اين تحزب لازمه يک جامعه طبيعي است.عضو کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس ، تصريح کرد: چرا که انسان ها داراي افکار مختلف هستند و خداوند انسان ها را باديدگاه هاي متفاوت آفريده و طبعا اين ديدگاه ها براي اينکه بتوانند در اداره جامعه و در برد اجتماعي، فرهنگي و سياسي خود موثر باشند با هم جمع شده و با هم همکاري مي کنند.عضو فراکسيون اصولگرايان براين اساس، تاکيد کرد: لازمه يک جامعه پوياي زنده آزاد وجود تشکل ها و احزاب سياسي است که منتهي بايد مانند تمام امور دنيا رابطه و ضابطه اي بر آن حاکم شده و ضمن رعايت اصول و مباني، از کارهايي که موجب صدمه به انسانيت ، آزادي و استقلال است بپرهيزند.
 تقوي:60 امام جمعه تابستان بازنشسته مي شوند
گروه سياسي: رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه با هشدار نسبت به اينکه اگر امام جمعه اي در تريبون وحدت آفرين نماز جمعه بر طبل تفرقه بکوبد با تذکر جدي اين شورا مواجه خواهد شد، اعلام کرد: در تابستان امسال بيش از 60 امام جمعه بازنشسته مي شوند. به گزارش مهر، سيد رضا تقوي در همايش نماز جمعه و رسانه که ديروز در مجتمع فرهنگي آموزشي آدينه برگزار شد، در پاسخ به سئوال خبرنگاري که نظر وي را درباره اظهارات برخي چهره هاي سياسي مبني براينکه  تعدادي از ائمه جمعه به جاي وحدت آفريني در جامعه در تريبون نماز جمعه بر طبل تفرقه مي کوبند، گفت: رسالت نماز جمعه تحکيم وحدت است اين سياست اصلي ماست که اسلام مشخص کرده است و امام راحل نيز بارها بر آن تاکيد نمودند و اکنون مقام معظم رهبري بر آن تاکيد دارند.وي با بيان اينکه ائمه جمعه با قدرت سياست وحدت آفريني را دنبال مي کنند، گفت: اگر موردي باشد حتما بايد ببينيم که کدام امام جمعه به تفرقه در جامعه دامن زده است تا به آن تذکر دهيم.تقوي تصريح کرد: اگر امام جمعه اي اين کار را انجام دهد با يکي از شرايط امام جمعه بودن که عدالت است تناقض پيدا مي کند.رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه خاطر نشان کرد: البته ممکن است امام جمعه اي که مواضع نظام را در تريبون نماز جمعه بيان مي کند منطبق با مواضع اصولي برخي احزاب باشد که اين به معناي طرفداري وي از جناح يا گروه خاصي نيست.وي افزود: مثلا ممکن است عده اي در داخل کشور موافق مذاکره با آمريکا باشند و عده اي ديگر نيز با آن مخالف. حالا اگر امام جمعه موضع نظام را در اين رابطه مطرح کرد اين دليل نمي شود که از عده اي خاص در تريبون نماز جمعه حمايت کرده است.تقوي در پاسخ به اين سوال که چرا آقاي هاشمي نماز جمعه را اقامه نمي کنند، گفت: اينکه امام جمعه اي به طور موقت نماز جمعه را اقامه نکند چيز جديدي نيست قبلا هم اين مسئله در مورد آيت الله مهدوي کني، يزدي و يا طاهري خرم آبادي صدق کرده است.رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه با بيان اينکه همانطور که در نماز جمعه آخر ايشان ديديم، عده اي مي خواستند بعد از انتخابات از نماز جمعه ايشان سو» استفاده کنند، گفت: طي تماسي که من با ايشان داشتم آقاي هاشمي اعلام کردند که عده اي مي خواهند از نماز جمعه  سو» استفاده کنند که بر اين اساس من نمي آيم.وي با تاکيد بر اينکه آيت الله هاشمي رفسنجاني مصلحت نماز جمعه را بالاتر از مسائل سياسي دانست، گفت: چه ايرادي دارد که امام جمعه موقت جديد بيايد و امام جمعه موقت ديگر برود.رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه کشور گفت : در تابستان امسال قرار است بيش از 60 امام جمعه  را بازنشسته کنيم .تقوي در پاسخ به اين سوال که آيا جنتي را نيز مي خواهيد جابجا کنيد يا خير، گفت: جنتي امام جمعه موقت تهران هستند که ما نصب و جابجايي در مورد ائمه جمعه موقت نداريم زيرا ائمه جمعه موقت را ائمه اصلي و دائمي انتخاب مي کنند ضمن اينکه من تا کنون درخواست بازنشستگي آقاي جنتي را نشنيده ام. ايشان قصد بازنشسته شدن ندارند، هيچ روحاني بازنشسته نمي شود.


 کوتاه از سياست 

تکميل هيات رييسه کميسيون اصل 90 مجلس 
گروه سياسي
: با انتخاب نايب رييس و دبير کميسيون اصل نودم مجلس، ترکيب هيات رييسه اين کميسيون در سومين سال فعاليت مجلس هشتم مشخص شد. به گزارش ايرنا، در انتخابات هيات رييسه کميسيون اصل 90 که ديروزانجام شد، "حسين فدايي"  نماينده تهران به عنوان نايب رييس اين کميسيون انتخاب شد.دراين انتخابات " غلامرضا اسداللهي" نماينده تربت جام نيز براي سمت دبيري اين کميسيون برگزيده شد; "سيدفاضل موسوي " نماينده خدابنده در حال حاضر دبير دوم کميسيون است. نمايندگان مجلس به تازگي "محمد ابراهيم نکونام" را به رياست کميسيون اصل 90 انتخاب کردند. 
 انتقاد يک نماينده از واردات بي رويه کالا به کشور
گروه سياسي:
يک نماينده مجلس طي تذکري آئين نامه اي در صحن علني مجلس از واردات بي رويه کالا به کشور انتقاد کرد. سيد علي حسيني ديروزطي تذکري آئين نامه اي، گفت:حمايت از توليد داخلي و اشتغال زايي از جمله مهم ترين اهداف نظام جمهوري اسلامي ايران است. نماينده نيشابور، ادامه داد: متاسفانه واردات بي رويه در همه بخش هاي صنعتي، کشاورزي، دامي و صنايع دستي به وفور زياد شده است و اخيرا در موضوع صنايع مهمي چون توليد کليد و پريز هم شاهد واردات بي رويه از چين و ترکيه هستيم. حسيني گفت: متاسفانه کالاهايي با کيفيت پايين و تعرفه هاي غيرواقعي وارد کشور مي شود لذا با توجه به اينکه سرمايه گذاران اين بخش رغبت خود را براي توليد از دست داده اند و بيشتر به دنبال پيگيري واردات هستند و به نوعي کارخانجات رو به تعطيلي است، از وزارت بازرگاني و صنايع و معادن مي خواهم که از اين بخش ها که اشتغالزايي دارند حمايت کنند.
 نماينده ساوه: ميزان افزايش حقوق با تورم سازگاري ندارد
گروه سياسي: نماينده ساوه در مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد: افزايش 6 درصدي حقوق شاغلان و مستمري بگيران با تورم جامعه سازگاري ندارد.حسين اسلامي در نطق ميان دستور خود در جلسه علني ديروز مجلس با بيان اينکه اين افزايش حقوق پاسخگوي نيازهاي طبيعي جامعه نيست، افزود: تقاضا دارم که دولت در اين درصد افزايش تجديد نظر کند. وي ادامه داد: امروز کشور ما 70 درصد واردات و 20 درصد صادرات دارد و اين درحالي است که کشوري مانند ژاپن 80 درصد صادرات و 10 درصد واردات دارد . اسلامي گفت:وقتي به مشکلات اجتماعي، معيشت، اقتصاد، اشتغال جوانان و پويايي صنعتگران نگاه مي کنيم مي بينيم معادله اقتصادي ما اشتباه است. وي افزود:70 درصد واردات بعضا با رانت هاي سياسي، ضوابط غيرقانوني و با مشکلاتي که تعرفه ها دارند اتفاق مي افتد و کشور را به سمت بن بست ها هدايت مي کند. اين نماينده مجلس گفت: ما در مجلس بايد معادله 70 درصد واردات و 20 درصد صادرات را عوض کنيم تا اقتصاد به سمت پويايي حرکت کند.
 سه نماينده سيستان و بلوچستان استعفاي خود را پس گرفتند 
گروه سياسي
: نايب رييس مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد: حسينعلي شهرياري، عباسعلي نورا و پيمان فروزش نمايندگان استان سيستان و بلوچستان استعفاي خود را پس گرفتند. محمد حسن ابوترابي فرد در جلسه علني ديروز مجلس و پس از نطق شهرياري نماينده زاهدان، اعلام کرد: نمايندگان زاهدان و زابل با توجه به پيام و رهنمودهايي که دريافت کردند استعفاي خود را پس گرفتند. وي افزود: اين نمايندگان استان سيستان و بلوچستان به عنوان همکار و نماينده اين استان در خدمت ملت انجام وظيفه مي کنند. شهرياري و فروزش نمايندگان زاهدان و نورا نماينده زابل پس از حادثه تروريستي مسجد جامع زاهدان اعلام کردند که از سمت نمايندگي استعفا داده اند.
 تجمع تعدادي از کارکنان ميراث فرهنگي در مقابل مجلس
گروه سياسي
: جمعي از کارکنان سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در اعتراض به انتقال برخي از همکاران آنها به شيراز در مقابل مجلس شوراي اسلامي تجمع کردند.به گزارش خانه ملت، تجمع کنندگان که تعداد آنها حدود 100 نفر است در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کردند که انتقال بخشي از کارکنان سازمان ميراث فرهنگي به شيراز اجباري اعلام شده است.يکي از اين تجمع کنندگان همچنين از تهديد تجمع کنندگان توسط رئيس سازمان ميراث فرهنگي خبر داد و گفت: بقايي اعلام کرده هر کسي جلوي مجلس رفته ديگر حق ورود به سازمان را ندارد.
 تصويب فوريت لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم 
گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با يک فوريت لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم موافقت کردند.نمايندگان در جلسه علني ديروز خود يک فوريت لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم که به امضاي رئيس جمهور، وزير دادگستري و وزير امور اقتصادي و دارايي رسيده بود را تصويب کردند.نمايندگان با 147 راي موافق، 2 راي مخالف و 6 راي ممتنع يک فوريت اين لايحه را به تصويب رساندند.
  نماينده بستان آباد: ازادغام وزارتخانه ها استقبال مي کنيم 
گروه سياسي
: عضو کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر لزوم کوچک سازي دولت، به مشترکات فراوان وزارتخانه هاي بازرگاني و صنايع اشاره کردو گفت: از ادغام وزارتخانه ها استقبال مي کنيم به شرطي که قبل از ادغام کار کارشناسي دقيقي در اين مورد انجام شود. "احد خيري" درگفت و گو با خانه ملت، با اشاره به اهميت هماهنگي ميان بازار و واحدهاي توليدي، از ادغام وزارتخانه هاي بازرگاني و صنايع و معادن استقبال کرد و گفت: نسبت به ادغام اين دو وزارتخانه به خاطر حيطه مشترک فراواني که دارند خوشبين هستيم; چرا که اين ادغام هم مي تواند به توليد کننده هاي داخلي کمک کند و هم در راستاي رشد صنايع داخلي باشد. نماينده بستان آباد همچنين با تاکيد بر لزوم انجام کار دقيق کارشناسي قبل از هرگونه تصميم براي ادغام اين دو وزارتخانه گفت: بايد همه جوانب در نظر گرفته شود، پيشنهاد مي کنم قبل از ادغام اين دو وزارتخانه، کارگروهي متشکل از مجلس و دولت تشکيل شود تا تمام زواياي چنين کار بزرگي ديده شود و نقاطي که ممکن است مشکل آفرين شوند، شناسايي شود نه اينکه اول ادغام صورت بگيرد و بعد زير ساخت هاي لازم مهيا شود.
ادعاهاي جديد معاون وزيرخزانه داري آمريکاعليه ايران
گروه سياسي
:معاون وزير خزانه داري آمريکا طي سخناني در سناي اين کشور با تکرار ادعاهاي واشتگتن عليه تهران، گفت: شرکت هاي خصوصي براي جلوگيري از خطر تحريم از سوي آمريکا با ايران همکاري نمي کنند.به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاري سي.ان.ان، معاون وزير خزانه داري آمريکا که به دعوت کميته روابط خارجي مجلس سنا به ساختمان سنا رفته بود، در ادامه اظهارات ضدايراني خود، ابراز اميدواري کرد: شرکت هاي خصوصي در عرصه هاي انرژي، بيمه و امور مالي، براي در امان ماندن از خطر تحريم از سوي آمريکا، هرچه بيشتر از همکاري با ايران فاصله گيرند.اين در حالي است که يک روز قبل از اين سخنراني، کنگره آمريکا درخواست مذاکره با مجلس ايران را مطرح کرد.در ادامه اين گزارش آمده است: "استيوارت لوي" در اين سخنراني از نمايندگان سنا درخواست کرد که در ادامه روند تشديد تحريم هاي و سياست مقابله با ايران، دولت اين کشور را همراهي کند و موفقيت تحريم هاي مستقل آمريکايي عليه ايران را نيز مشروط به برداشتن گام هاي مشابه از سوي اتحاديه اروپا در قبال ايران دانست.


 لاريجاني: آمريکا جرات حمله به ايران را ندارد  

گروه سياسي:رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار همتاي کوبايي خود با تاکيد بر اينکه آمريکا جرات حمله به ايران را ندارد، اظهار کرد: با اين وجود ايران براي همه شرايط آماده است. قطعا اگر آمريکا دچار اشتباه شود بايد خسارت بسيار سنگيني را تحمل نمايد. به گزارش ايلنا، علي لاريجاني ديروز در حاشيه کنفرانس جهاني روساي مجالس عضو اتحاديه بين المجالس در ديدار با "ريکاردو آلا رکن" رييس مجلس کوبا، مطلب مذکور را در واکنش به اظهارات وي مبني بر احتمال حمله آمريکايي ها اين بار به بهانه  برگزاري انتخابات در اين کشوربيان کرد.رييس مجلس سپس با پيچيده خواندن مسائل منطقه، خاطر نشان کرد: اوباما تنها شعار تحويل دنيا مي دهد و کاري نکرده است. نمونه آن را مي توان در قضيه  هسته  اي ايران ديد که آمريکايي ها تنها فريب کاري مي کنند. لاريجاني همچنين در واکنش به سخن رييس مجلس کوبا مبني بر اين که موضع فيدل کاسترو همواره حمايت از ايران بوده است، گفت: ايران همواره براي فيدل کاسترو به عنوان رهبر انقلابي جهان احترام خاصي قائل است. رييس مجلس کوبا نيز در اين ديدار دوجانبه با تشکر از سخنراني روز دوشنبه لاريجاني در کنفرانس جهاني روساي مجالس عضو اتحاديه بين المجالس در ژنو، اين سخنراني را بسيار خوب و جامع دانست. وي با بيان اين که فيدل کاسترو همواره از ايران حمايت کرده و اکنون نيز چنين شرايطي در کوبا حاکم است، تاکيد کرد: تلاش کوبا بر اين است که به همه مواضع ايران را توضيح دهد; چرا که رهبر کوبا به اتحاد، همبستگي و روحيه  انقلابي مردم ايران اعتماد و اعتقاد دارد. آلا رکن در ادامه گفت: ايران، کوبا و کشورهايي که مي خواهند از آمريکا مستقل باشند، بايد با يکديگر اتحاد داشته و حقايق را به دنيا نشان دهند. وي افزود: آمريکا به صورت گسترده از سلاح رسانه اي اش عليه ايران استفاده مي کند و تلاش مي نمايد حقايق را مخفي نمايد. آمريکا در اين رابطه بي منطق رفتار مي کند و ممکن است به بهانه  انتخابات اين دفعه نسبت به ايران تعرض نمايد; چرا که آنها تلاش مي کنند در هر دوره اي از انتخاباتشان کاري انجام دهند. رييس مجلس کوبا با بيان اين که سياستمداران آمريکا غيرمسئولان عمل مي نمايند، اسرائيل را ابزاري در دست آمريکا دانست و گفت: هيچ سياستمدار آمريکايي را نمي توان پيدا کرد که بتواند اسرائيل را ناديده گيرد. رييس مجلس کوبا ادامه داد: اوباما به ظاهر قدرتمند است و در واقع کار در دست ديگران است. نمونه بارز آن را مي توان در نامه اي که به ترکيه و برزيل در مورد تبادل سوخت هسته  اي به ايران نوشت، ديد که هيچ پشتوانه اي نداشت. 
رئيس مجلس همچنين در ادامه ديدارهاي خود در ژنو در ديدار با همتاي يوناني خود اعلام کرد: ايران همواره مخالف گسترش سلاح هاي هسته اي بوده و هست. لاريجاني با اظهار اينکه مردم ايران  نگاه مثبتي به مردم  يونان دارند و زمينه هاي همکاري خوبي بين دو کشور وجود دارد، خاطرنشان ساخت: ايران هميشه مخالف گسترش سلاح هاي هسته اي است در حالي که بعضي قدرتها با گسترش و مدرن کردن سلاحهاي هسته اي ، شعارهاي دروغين مي دهند. لاريجاني همچنين در اين ديدار از رئيس مجلس يونان براي سفر به تهران دعوت کرد. پت سان فنيکو رئيس مجلس يونان نيز در اين ديدار گفت:روابط دو کشور همواره  خوب و بر پايه تمدن  بوده است. وي افزود: تهران و آتن  از هزاران سال پيش با يکديگر مرتبط بوده اند و در سالهاي اخير اين روابط مثبت تر شده است و زمينه هاي خوبي  براي گسترش روابط سياسي و اقتصادي وجود دارد.رئيس مجلس يونان ادامه داد: مجالس دو کشور مي توانند نقش بسيار مثبتي در گسترش روابط دو جانبه ايفا کنند . وي گفت: در هر دو مجلس گروه دوستي وجوددارد که اين نيز براي تقويت روابط مهم است. رئيس مجلس يونان اظهارداشت: البته گاهي ممکن است اختلافات جزئي پيش بيايد ولي اراده  سياسي بر گسترش روابط دو جانبه  حاکم است. وي تصريح کرد: يونان طرفدار صلح و خواهان  کاهش سلاح هاي هسته اي است.


 ابوترابي فرد: زمينه مذاکره با آمريکا وجود ندارد  

گروه سياسي
: نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با اظهار اينکه هيچ زمينه اي براي مذاکره با آمريکا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: جهت تصميمات و حرکت آمريکايي ها با صحبت ها و کلمات آنها هماهنگ نيست.سيدمحمدحسن ابوترابي فرد ديروزدرحاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران، گفت: درخواست مذاکره امريکايي ها با همين رويکرد صورت گرفته است.وي با اظهار اينکه امريکايي ها در مسير تقابل با نظام اسلامي و تحقير جايگاه امت اسلام حرکت مي کنند، خاطرنشان کرد: تا زماني که اين مواضع دوگانه و خلاف حقوق بشري وجود داشته باشد زمينه اي براي مذاکره وجود ندارد.دو روز پيش سفير سوئيس در ديدار با رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اعلام کرد، امريکاييها خواهان مذاکره با ايران هستند. ابوترابي در پاسخ به سوالي در خصوص اظهارات برخي چهره هاي شاخص اصولگرا مبني بر اينکه برخي جريانات اصولگرايي به دنبال "اصولگرايي بدون روحانيت" هستند، گفت: اين تحليل مي تواند تحليل برخي اصولگرايان باشد، اما به نظرم همه جريانات مدافع نظام چه جريانات اصولگرا و چه اصلاح طلب مي دانند که يکي از محورهاي کليدي شکل گيري نظام و تداوم انقلاب محور روحانيت است که در متن دين تربيت شده است.وي افزود: روحانيت مي توانند به عنوان دانش آموختگان مکتب قرآن و عترت بازگو کنندکان معارف دين و تبيين کننده مسير حرکت انقلاب و پاسداري از انحراف انقلاب از مسير راستين خودش باشد.عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان  مجلس افزود: اميدوارم همه ما با توجه به جايگاه و مقام روحانيت جايگاه علماي وارسته دين، اسلام شناساني چون امام و رهبري، علما و مراجع در مسير فهم دين و پاسداري از اصول دين حرکت کنيم.
 پاکستان هرچه سريعتر با تروريست ها برخورد کند 
 ابوترابي فرد همچنين در آغاز جلسه علني ديروز مجلس که رياست آن را برعهده داشت با ارايه گزارشي از سفر نايب رييس مجلس و رياست کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي و هيات همراه به استان سيستان و بلوچستان، همدردي مجلس با مردم داغدار اين استان را ابراز کرد. نايب رئيس مجلس در ادامه با اشاره به وابستگي عاملان انفجار مسجد جامع زاهدان به آمريکا اظهار کرد: امروز اين گروه تروريستي به عنوان نماد پيوند اتحاد دشمنان انقلاب اسلامي با استکبار جهاني و سرويس هاي اطلاعاتي بيگانه و آمريکاي جهانخوار به شمار مي رود که اوج سياهي عقيده و انديشه خود را به نمايش گذاشته است. ابوترابي با تقدير از مردم استان سيستان و بلوچستان افزود: امروز برادران و خواهران شيعه و سني در اين استان به معناي واقعي کلمه نماد وحدت امت اسلامي هستند که در يک صف متشکل از عزت، افتخار و وحدت امت اسلامي دفاع مي کنند. وي با بيان اينکه مردم استان سيستان و بلوچستان در جريان فتنه نشان دادند حتي يک لحظه در کنار دشمنان اين کشور قرار نمي گيرند، اضافه کرد: مردم شيعه و سني اين استان در صفوفي واحد، بر پايداري و استقامت در مقابل استکبار جهاني و آمريکاي جهانخوار پافشاري مي کنند. ابوترابي فرد در ادامه با تاکيد بر اقتدار نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي کشور گفت: مرزداران غيور و نيروهاي متعهد و کارآمد اطلاعاتي و امنيتي کشور توانايي استثنايي خويش را در دستگيري اعجاب برانگيز سرکرده گروه نفاق و وابسته به استکبار به نمايش گذاردند. نايب رييس مجلس با اشاره به اينکه حادثه تروريستي زاهدان اقدام کوري بود که هيچ ارزش عملياتي ندارد، گفت: حتي تروريست هاي بمبگذار نيز نتوانستند اقدام خود را براي انفجار در داخل مسجد به طور کامل انجام دهند و آنها با هوشياري نيروهاي بسيجي و اطلاعاتي و مردم استان سيستان و بلوچستان به ويژه شهيد "گلداوي" مجبور شدند در بيرون از مسجد انفجار را انجام دهند. وي با بيان اينکه بر اساس تصميم هيات دولت، معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري آمادگي خود را براي ارسال کمک هاي لازم به استاندار سيستان و بلوچستان ابلاغ کرده، خواستار آن شد در کوتاه ترين زمان نسبت به دلجويي از خانواده هاي شهدا و مجروحان اين حادثه اقدام لازم انجام شود.  نايب رييس مجلس با اشاره به حادثه تروريستي زاهدان همچنين اعلام کرد: از دولت پاکستان خواستاريم هرچه سريع تر و در کوتاه ترين زمان ممکن اقدام لازم را براي برخورد با مزدوران استکبار جهاني در خاک اين کشور انجام دهد.   


 5000 پرونده روي ميز کميسيون اصل 90  

گروه سياسي: رييس کميسيون اصل 90 مجلس هيچ توجيهي را براي عدم اجراي قانون پسنديده ندانست و اعلام کرد:هم اکنون بالاي 5 هزار پرونده در اين کميسيون در خصوص شکايت از دستگاه هاي مختلف وجود دارد که بيشترين شکايت مربوط به سازمان منابع طبيعي است.  محمدابراهيم نکونام ديروز در يک کنفرانس خبري در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري که از وي در خصوص جلسه محرمانه اخير رييس جمهور با اعضاي اين کميسيون که البته اخبار آن از سوي برخي از سايت ها منتشر شد پرسيد و عنوان کرد که سرانجام قوانيني که در آن جلسه مورد بحث قرار گرفت چه شد، گفت: همه آن قوانين در مراحل اجرايي خود است و از جمله مواردي که در آنجا مطرح شد بحث اساسنامه شرکت هاي ملي نفت و گاز و پتروشيمي بود و البته برخي موارد هم نسبت به عدم ابلاغ به موقع قوانين براي درج در روزنامه رسمي و يا عدم ابلاغ کامل آن بود. نکونام افزود: در خصوص  آيين نامه هاي اجرايي نيز مواردي در آن جلسه مطرح شد که هم اکنون در حال بررسي است . نکونام درپاسخ به اين پرسش که آيا توضيحات رييس جمهور در آن جلسه اعضا را قانع کرد يا خير، گفت: ما در آن جلسه در مقام قانون گذاري و نظارت بر اجراي قانون بوديم و لذا هيچ توجيهي براي عدم اجراي قانون پسنديده نيست، و غيرقابل قبول است. البته در ملاقاتي که با مقام معظم رهبري داشتيم ايشان رهنمودهايي دادند که مي تواند شاخص هاي قانون گذاري باشد که بعضا منتهي به اين موارد نشويم، و البته تاکيد ايشان در تصويب قوانيني بود که قابليت اجرايي داشته باشد. رييس کميسيون اصل 90 مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري که به تصويب طرح دو ميليارد دلاري مجلس جهت برداشت از حساب ذخيره ارزي براي توسعه مترو و عدم ابلاغ اين مورد از سوي رييس جمهور پرسيد عنوان کرد: در اين جا دو بحث وجود دارد اول آن که قانوني که روند خود را طي کرده و نهايي مي شود قانوني است که هيچ کس حق اين که جلوي اجراي آن را بگيرد ندارد و رييس جمهور طبق قانون اساسي مکلف به ابلاغ و اجراي آن قانون است. وي گفت: قانوني پيش بيني شده است که اگر احيانا رييس جمهور به اين مورد عمل نکرد رييس مجلس براي درج در روزنامه رسمي بايد آن را ابلاغ کند که بنده دو روز پيش از رييس مجلس سوال کردم و ايشان گفتند که اين مورد را ابلاغ کرديم و البته وقتي هم ابلاغ مي شود بايد روال اجرايي آن طي شود. نکونام در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درباره بازپس گيري زمين هايي که به نام مدارس غيرانتفاعي گرفته شده اند و تغيير کاربري در آنها صورت گرفته است، گفت: با پيگيري هاي جدي اين کميسيون تغيير کاربري اين زمين ها به طور کلي ممنوع شده است و حدود 30 درصدي از مجموع زمين هايي که اخذ شده بودند و طرح احداث مدارس در آنها اجرا نشده بود، دستور برگردانده شدن آنها صادر شده است و آنها هم که بناي برگشت آنها نيست به دستگاه هاي مربوطه از جمله قوه قضائيه معرفي شدند.وي همچنين با اشاره به اين مطلب که حدود 5هزار پرونده جاري در کميسيون اصل نود در مورد شکايت از دستگاه هاي اجرايي وجود دارد، افزود: بالاترين شکايات موجود در کميسيون اصل نود از سازمان منابع طبيعي است.


 مخالفت مجلس با بهسازي قراردادهاي موقت کار 

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با کليات طرحي بهسازي قراردادهاي موقت کار مخالفت کردند.نمايندگان در جلسه علني ديروز خود پس از استماع سخنان موافق و مخالف با 75 راي موافق، 96 راي مخالف و 15 راي ممتنع با کليات طرح بهسازي قراردادهاي موقت کار و شرکت هاي پيمانکار نيروي انساني مخالفت کردند.به اين ترتيب اين طرح از دستور کار بررسي مجلس خارج شد.در صورتي که اين طرح به تصويب مي رسيد دولت مکلف مي شد مشاغلي که طبيعت آن جنبه غير مستمر دارد با قيد حداکثر مدت مجاز  براي قراردادهاي موقت و مشاغل پيمانکاري معين نمايد، در مورد مشاغلي که داراي ماهيت دائمي مي باشند پس از مشورت با تشکيلات کارگري و کارفرمايي کليه کارگراني که داراي سابقه کاري بيش از 10 سال مي باشند از وضعيت قرارداد موقت به دائم تبديل کند و بقيه موارد از طريق شوراي عالي اخذ تصميم گرديده و دستورالعمل هاي لازم توسط وزير کار و امور اجتماعي تهيه و اعلام گردد.بر اين اساس وزارتخانه ها، سازمان ها، شرکت ها و دستگاه هاي دولتي و کارفرمايان بخش خصوصي و همه کارگاه هاي صنعتي، معدني، خدماتي و ... مشمول اين ماده واحده مي شدند.براين اساس در هنگام بررسي اين طرح، پيشنهاد مسکوت ماندن آن به مدت 6 ماه مطرح شد که نمايندگان با 64 راي موافق، 99 راي مخالف و 16 راي ممتنع با آن مخالفت کردند.نوراله حيدري دستنايي نماينده اردل و فارسان در مخالفت با اين طرح، گفت: اين طرح موجب اختلال روابط کارگر و کارفرما خواهد شد.نادرقاضي پور نماينده اروميه نيز در موافقت با اين طرح، گفت: بيش از 80 درصد از کارگران داراي قرارداد موقت هستند چگونه اين را عدالت بناميم که کارگري با 20 سال سابقه کار بدون دليل اخراج شود.
احمد توکلي نماينده تهران نيز در مخالفت با اين طرح، گفت: طبق قانون موجود وقتي کارگري قرارداد موقتي داشته باشد اخراجش خيلي راحت است و هيچ حمايتي از وي نمي شود در صورت تصويب اين قانون و تا زمان ابلاغ آن کارگران بيش از 10 سال سابقه کار با قرارداد موقت کار همگي اخراج مي شوند و کارگراني که سابقه کار آنها به 10 سال نزديک مي شود اخراج خواهند شد.نماينده تهران گفت: من با پيمانکاري مخالفم و در سالهاي اولي که مسئوليت مرکز پژوهش ها را داشتم قراردادهاي پيمانکاري را لغو کردم و کساني را که صلاحيت داشتند استخدام کردند و اين در صورتي بود که 6 ميليون تومان کاهش هزينه داشتم.وي گفت: مخالفت با پيمانکاري معنايش اين نيست که حکم کنيم دولت همه پيمانکاري ها را لغو کند و افرادي را استخدام کند چرا که اغلب شرکت هاي پيمانکاري با مديران دستگاه هاي ذيربط ارتباط دارند و با سفارش افراد خاص در اين شرکت هاي پيمانکاري مشغول به کار مي شوند و در دستگاه هاي دولتي که اجازه کار نداشتند استخدام مي شوند.رئيس مرکز پژوهشهاي مجلس گفت: افرادي که ميزان صلاحيت آنها مشخص نبود و با زد و بند و رفاقت هاي فاميلي در شرکت هاي پيمانکاري مشغول مي شوند ناچار به استخدام آنها خواهيم شد که با ماده 42 قانون خدمات کشوري مغاير است.عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس افزود: در اين صورت دولت بايد يکباره چندين هزار نفر که صلاحيت آنها مشخص نيست را استخدام کند لذا خواهش مي کنم اسير ظاهر نشويد.توکلي اصلاح قانون کار موجود را چاره کار دانست و گفت: بايد تلاش شود از اين رکود اقتصادي خارج شويم تا وقتي اين رکود خارج است و بي صلاحيت ها وزارت مي کنند و تا وقتي که نظارت مجلس خوب اعمال نمي شود با توليد انبوه قانون، مشکل حل نمي شود.نماينده تهران گفت: از اول انتصاب در مرکز پژوهش ها تا به الان که با اين عرصه تماس داشته و دارم هيچ وقت نيروي کار ما به اندازه امروز کرامتش آسيب نديده و منافع مادي آن زير فشار نبوده است. همچنين تحت فشار کارفرماي بعضا بي اعتقاد و بي دين نبوده است اما چاره کار صدور حکمي است که مي دانيم نتيجه آن چيست نخواهد بود .وي با بيان اينکه اين طرح دولت را فربه تر مي کند و کيفيت کارمندان دولت را پايين مي آورد گفت: تصويب اين طرح قانون مديريت خدمات کشوري را ملغي الاثر مي کند اين همه زحمتي که مجلس هفتم و دولت براي اجراي قانون خدمات دولتي کشيد با اين طرح به باد خواهد رفت.وي گفت: مجلس با تاکيد بر اينکه اين طرح خلاف اصل 44 قانون اساسي است گفت: بيکار شدن شاغلين سابقه داري که تعهد زندگي دارند، خطر اجتماعي سياسي بيشتري از بيکاري جوانان جوياي کار دارد.توکلي ادامه داد: چاره کار کمک به دولت براي اصلاح قانون کار با کنار گذاشتن رو دربايستي ها و عدم بالا رفتن جو سازي هاست نبايد فراموش کنيم که وضع کارگران بسيار بد است و با اين طرح بدتر هم خواهد شد.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه