جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3648


خبر پزشکي


روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي)
استاد محترم:جناب دکتر احدي-- -دانشجو : سميه محمد تبار( قست هشتم )

چرا آبميوه طبيعي بهتر است


تحمل دردهاي مزمن آسيب هاي مغزي را به دنبال دارد


خبرهااز عالم علم


  خبر پزشکي  

درمان ايدز هم مي تواند از گسترش آن جلوگيري کند  
تحقيقات جديد نشان مي دهد که درمان ويروس ايدز در بيماران تازه مبتلا، مي تواند از گسترش آن در داخل بدن فرد و يا انتقال بيماري به سايرين جلوگيري به عمل بياورد.  
   دکتر "آنتوني فوسي" - رييس انستيتو ملي بيماري هاي واگير و آلرژي آمريکا - در مصاحبه اي با رسانه هاي دولتي اين کشور، گفت: از سال 1996 ميلادي تاکنون تعداد افرادي که به ويروس ايدز مبتلا شده اند، بسيار کمتر از گذشته شده است; چرا که درمان هايي که براي افراد مبتلا صورت گرفت از گسترش ويروس جلوگيري به عمل آورد.  
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، هر ساله 55 هزار نفر در آمريکا به ويروس ايدز مبتلا مي شوند. البته بايد به اين نکته اشاره کرد که طي يک دهه گذشته اين تعداد ثابت مانده  است; چرا که درمان هاي به موقع از گسترش ويروس و انتقال آن به ديگران جلوگيري کرده است.  
اين درحالي است که گزارش اين انستيتو نشان مي دهد: يک ميليون و 100 هزار نفر در اين کشور بهHIV    مبتلا هستند، در حالي که 20 درصد از آن ها اصلا نمي دانند اين ويروس را در بدن خود دارند.  
گفتني است، عواملي چون داشتن روابط جنسي غيرسالم، استفاده کردن از سرنگ هاي شراکتي و مراجعه به مراکز درماني غيرمطمئن از جمله مواردي است که احتمال ابتلا به اين ويروس را افزايش مي دهد.  

   کنترل نکردن قند خون زمينه را براي ابتلا به بيماري آلزايمر فراهم مي کند  
افراد مبتلا به ديابت بايد به کنترل قند خون و سلامت مغز به وسيله تغذيه مناسب توجه کنند چرا که کنترل نکردن بيماري ديابت منجر به ابتلا به بيماري آلزايمر خواهد شد.  
اسدالله رجب رئيس انجمن ديابت ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: کنترل نکردن قند خون عوارض جانبي زيادي از جمله ناراحتي هاي قلبي، نارسايي کليوي، بيماري هاي چشمي و فشار خون را به همراه دارد. 
وي با بيان اينکه يکي ديگر از عوارض ناشي از ابتلا به ديابت که به تازگي شناخته شده بيماري آلزايمر است تصريح کرد: شاداب بودن و حفظ سلامتي بدن درافراد مبتلا به ديابت با کنترل نکردن قند خون مي تواند از بروز عوارض ناشي از اين بيماري به ويژه آلزايمر که افراد در سنين بالاتر به آن دچار مي شوند پيشگيري مي کنند. 
وي يادآور شد: به بيماران مبتلا به ديابت توصيه مي کنيم که با آرامش روحي و رعايت تغذيه مناسب زير نظرپزشک متخصص انجام آزمايش هاي لازم و تست قند خون به طور منظم از ابتلا به بيماري آلزايمر پيشگيري کنند. 
       
     
ترکيبات موجود در سالاد به عنوان آنتي اکسيدان عمل مي کنند  
رنگ و طعم سبزيجات ناشي از ترکيبات ثانويه است که اين ترکيبات به عنوان آنتي اکسيدان و ضدرنگ با راديکالهاي آزاد مقابله مي کنند.  
    سيد ضيا» الدين مظهري متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مسئله اي که بايد در مصرف سالاد رعايت شود استفاده از سس هايي است که انرژي کمتري داشته باشند.  وي با بيان اينکه با مصرف کردن سالاد مي توان بسياري از نياز هاي بدن را برطرف کرد تصريح کرد: مواد معدني متعددي نظير آهن،پتاسيم،منيزيم وبسياري از مواد معدني نادر حاوي اکسيدانهاي ارزشمند از طريق منابع گياهي موجود در سالاد در اختيار بدن قرار داده مي شود.  مظهري اظهار داشت:رنگ،طعم و بوي سبزيجات ناشي از ترکيبات شيميايي ثانويه است که اين ترکيبات به عنوان ضد زنگ يا آنتي اکسيدان مي توانند با راديکالهاي آزاد که ترکيبات مهاجم هستند و به قسمت هاي مختلف بدن از جمله ديواره سلولها و در نتيجه هسته سلول وارد شده و در نهايت منجر به سرطاني شدن سلول ها مي شود.  وي خاطر نشان کرد: سبزيجات حاوي فيبرهاي محلول و نامحلول هستند که با جذب آب و حجم بخشيدن به مواد دفعي به فعاليت فيزيولوژيکي روده ها کمک مي کنند و تراکم مواد سمي و سرطان ها که در روند تجزيه مواد دفعي در بدن ايجاد مي شوند را کاهش مي دهند. 


 روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي) 
 استاد محترم:جناب دکتر احدي-- -دانشجو : سميه محمد تبار( قست هشتم )

 يک امتحان مشهور براي اينکه بدانيم کودک « عملياتي» فکر مي کند يا خير، اين است که دو ليوان الف و ب را مثل هم اند به او بدهيم. سپس ليوانهاي الف و ب را به يک اندازه با مايع پر مي کنيم، بعد ليوان سوم ، ليوان ج را بياوريم، ليوان ج بلند وتنگ است، در حاليکه ليوانهاي الف و ب کوتاه وگشادند. مايع ليوان ب را در ليوان ج مي ريزيم آنگاه از کودک مي پرسيم آيا اندازه مايع الف وج يکي است يا خيره کودک چهار ساله هميشه مي گويد مقدار مايع داخل ليوان بلند و تنگ بيشتر از مقدار مايع داخل ليوان کوتاه وگشاد است.در حالي که کودک هشت ساله مي گويد مايع داخل ليوانها برابر است. کودک چهار ساله که يک متفکر پيش عملياتي است از نظر ذهني نمي تواند عمل ريختن مايع را برعکس کند; يعني نمي تواند برگشت مايع از ليوان ج به ب را تجسم کند. پياژه مي گفت چنين کودکي هنوز به مفهوم نگهداري يعني اينکه برخي خصايص اشيا يا وضعيت ها عليرغم تغييرات ظاهريشان ثابت مي ماند،  پي نبرده است.
فقدان طبقه بندي سلسله مراتبي. فقدان عمليات منطقي باعث مي شود که کودکان پيش دبستاني در طبقه بندي سلسله مراتبي دچار مشکل شوند; يعني، آنها هنوز نمي توانند اشيا را بر اساس شباهتها و تفاوتها، در طبقه ها سازمان دهند(آزمايش گلها).
محدوديت ديگر تفکر پيش عملياتي از نظر پياژه اين است که تفکر پيش عملياتي، تفکري شهودي است.
وقتي از کودکان مي پرسيم چرا فلان نظر را مي دهند معمولا به جاي ارائه پاسخ هاي منطقي، حدسيات يا بينشهاي شخصي خود را مطرح مي کنند.کودکان پيش عملياتي ظاهرا از نبود منطق در تفکرشان ناراحت   نمي شوند. همانطور که خود پياژه مشاهده کرده بود، اين کودکان غالبا خيلي مطمئن اظهار نظر مي کنند هر چند براي رسيدن به آن پاسخ، استدلال منطقي نداشته اند.
پس بطور کلي، تفکر پيش عملياتي، نمادي تر از تفکر حسي - حرکتي است ولي بيشتر خودمحورانه و شهودي است تا منطقي و توانايي انجام عمليات در آن ديده   نمي شود. کودک براي رسيدن به سطح پايه فهم عملياتي بايد وارد مرحله سوم شناختي پياژه شود.
شناخت و جنسيت
کودکان چگونه ياد مي گيرند که پسران و دختران را چطور بايد شناخته و آيا پسران و دختران عملا متفاوت فکر مي کنند؟ اين دو سئوال رشد شناختي را به رشد جنسيتي پيوند مي زند. در بحث نظريه رشد شناختي پياژه طرحواره چهارچوبي ذهني است که افکار فرد را سازماندهي و هدايت مي کند.در نظريه جديدي گفته مي شود که کودکان متاثر از آنچه در فرهنگشان رفتار مناسب دختران و پسران گفته مي شود، داراي يک طرحواره جنسيتي مي شوند. سپس طرحواره جنسيتي آنها، چهارچوب شناختي تفسير تجارب جنسيتي  مي شود. کودکان در جريان تحول طرحواره جنسيتي خود، تمام چيزهاي جنسيتي را به هم ربط مي دهند. مثلا دختران بايد دلسوز باشند و پسران مستقل وغيره.
تحقيقاتي که روي شباهت و تفاوت مهارتهاي شناختي پسران و دختران صورت گرفته عمدتا مهارتهاي رياضي، مهارتهاي بصري فضايي و مهارتهاي کلامي را بررسي کرده اند. عملکرد پسران در مهارتهاي رياضي و بصري فضايي - مهارتي که يک مهندس ساختمان براي طراحي زوايا وابعاد ساختمان نياز دارد، بهتر از عملکرد دختران است هرچند تفاوت آنها معمولا کم است. در طرح مطالعاتي سنجش پيشرفت تحصيلي(آمريکا1977) پسران کلاس چهارم در رياضي بهتر از دختران کلاس چهارمي بودند ولي نمرات رياضي پسران کلاس هشتمي و دوازدهمي با دختران کلاس هشتمي و دوازدهمي يکسان بود. محققان 20سال قبل دريافتند که دخترها در حوزه مهارتهاي کلامي توانايي بيشتري دارند، ولي پس از آن در اکثر حوزه هاي کلامي، چنين تفاوتي بين دختران وپسران ديده نشد. اما مهارت خواندن دختران بهتر از پسران است و اين تفاوت از سال 1998 تا 2000 بيشتر شده است.
ه)رشد اجتماعي
اريکسون طي هشت مرحله ، تحول رواني - اجتماعي انسان را ذکر کرده است . هر فردي در طي دوران رشد ، هشت مرحله را طي مي کند تا به سن کهنسالي برسد ، اما همه به مراحل بالاتر دست نمي يابند ، بلکه ممکن است ، شخصيت عده اي از افراد در مرحله اي تثبيت شود. در تمامي مراحل هشت گانه ، يک نوع تعارض و دوگانگي وجود دارد و فرد در حالتي از تعارض قرار مي گيرد . اگر فرد جنبه مثبت تعارض را پشت سر بگذارد ، داراي رشدي متعادل است و به توحيديافتگي مي رسد ، اما چنانچه جنبه منفي تعارض را بگذراند ، دچار اختلال در تحول خواهد شد. 
اريکسون علت اين امر را تعارض بين جنبه هاي زيستي و محيطي مي داند . اين تعارض، فرد را در حالتي قرار مي دهد که براي مثال در وهله اول ، اعتماد در برابر عدم اعتماد است. چگونگي برخورد محيط با کودک ، مي تواند او را به سمت قطب مثبت يا منفي تحول سوق دهد. چنانچه کودکي اعتماد اطرافيان را به دست آورد ، استقلال عمل هم به دست مي آورد و در نتيجه ، مي تواند از خود ابتکار نشان بدهند . او مي تواند هر عملي را که مي خواهد ، تحقق بخشد ، هويت خود را به دست مي آورد ، مردم آميزي دارد ، نهايت امر اينکه به پديدآورندگي و شکفتگي خواهد رسيد و در نتيجه ، رشد بهنجاري خواهد داشت .
اگر رشد فردي در هر يک از مراحل ، متوقف بشود ، براي مثال، سه مرحله را به خوبي گذرانده و در مرحله چهارم ، زمينه براي تحقق عمل پيدا نکند ، ممکن است، در احراز هويت خود دچار اشکال شود ، مردم آميزي او مشکل پيدا مي کند و در اين صورت، نمي تواند پديد آورنده باشد و به شکفتگي نخواهد رسيد .
ادامه دارد...


  چرا آبميوه طبيعي بهتر است  

   اين روزها نوشيدن يک ليوان آبميوه خنک بعد از يک روز کاري سخت و طاقت فرسا خالي از لطف نيست. آب آلبالو ، آب زرشک، آب طالبي يا آب هندوانه ازجمله آبميوه هايي هستند که از طرفداران زيادي در اين فصل برخوردارند. 
به گزارش جام جم آنلاين اين نوشيدني ها به قدري گوارا و دلچسب هستند که برخي افراد چندين بار در روز براي رفع عطش يا خستگي از آنها استفاده مي کنند، اما آيا آبميوه هاي صنعتي که در مغازه ها يا سوپرمارکت ها عرضه مي شوند، خاصيتي دارند يا صرفا براي رفع عطش استفاده مي شوند؟
به طور کلي آبميوه ها انواع مختلفي دارند. گروهي از آنها که از فشردن ميوه هاي سالم و رسيده بدون افزودن آب، شکر و مواد نگهدارنده تهيه مي شوند و آبميوه صددرصد طبيعي گويند.  
اين نوع آبميوه ها اغلب در خانه يا به صورت سنتي در برخي آبميوه گيري هاي سطح شهر تهيه شده و توليد صنعتي ندارند البته خوب است بدانيد که آبميوه در مقايسه با ميوه ارزش غذايي کمتري داشته چرا که با آبگيري مقدار زيادي از مواد فيبري ميوه جدا شده و اين کار موجب کاهش مقدار ويتامين ها و همچنين افزايش درصد قند آبميوه مي شود.  
گروه ديگر آبميوه ها، آبميوه هاي آماده و صنعتي هستند. اين نوع آبميوه ها را بسياري از افراد در مهماني ها سرسفره شام يا عصرانه استفاده کرده يا اين که بسياري از مادران جوان مصرف آنها را براي بچه هايي که از خوردن ميوه سر باز مي زنند بسيار مفيد مي دانند.  
برخي ديگر نيز با مصرف اين نوع آبميوه ها به همراه يک کيک در وعده ناهار يا شام به گمان خود سالم ترين و مغذي  ترين غذا را ميل کرده اند، اما اين افراد بايد بدانند که سخت در اشتباهند.  
در اغلب آبميوه هاي آماده تنها 20 درصد از عصاره آبميوه هاي طبيعي وجود دارد و بقيه اين نوشيدني را آب، شکر، اسيد، اسانس و مواد نگهدارنده تشکيل مي دهد. همچنين در هر 200 ميلي ليتر اين نوع آبميوه ها تقريبا 3 تا 4 قاشق چايخوري شکر وجود دارد که در هر قاشق حدود 5 گرم قند ديده مي شود که هر گرم آن معادل 4 کالري انرژي دارد. 
بر اين اساس با مصرف اين مقدار آبميوه معادل 80 کالري انرژي وارد بدن مي شود. اگر هر روز اين مقدار انرژي دريافت شود رفته رفته چاقي عارض شده و در پي آن ديابت، فشار خون، چربي خون و بيماري هاي قلبي ايجاد مي شود. البته بد نيست بدانيد که در ميان آبميوه هاي آماده آب انبه، پرتقال و انگور نسبت به آب سيب و آلبالو چاق کننده تر بوده و موجب افزايش ناگهاني قند خون مي شوند.   از سوي ديگر اين نوع آبميوه ها در اثر حرارت پاستوريزاسيون و تغليظ در کارخانه ارزش ويتاميني خود را تا حد بسيار زيادي از دست مي دهند که حتي در صورت بکارگيري تکنيک هاي بسيار عالي با آبميوه هاي طبيعي قابل قياس نيستند البته از اين گونه آبميوه ها مي توان گاهي براي تنوع استفاده کرد ولي نبايد آنها را جايگزين ميوه و حتي آبميوه هاي طبيعي کنيد، چراکه خواص تقويتي يک آبميوه طبيعي را نمي توان از آنها انتظار داشت. 
از خريد آبميوه هاي آماده خارجي که فاقد برچسب فارسي نويس وزارت بهداشت هستند جدا خودداري کنيد. اين نوع محصولات اغلب به صورت قاچاق وارد کشور شده و معمولا حاوي رنگ ها، طعم ها و قوام دهنده هاي غيرمجاز هستند. 
از خريد آبميوه هايي که توسط مغازه هاي آبميوه گيري در سطح شهر تهيه مي شوند خودداري کنيد. اغلب اين مغازه ها موازين بهداشتي را رعايت نمي کنند و معمولا از ميوه هاي کپک زده و نشسته جهت تهيه آبميوه استفاده مي کنند از سوي ديگر برخي از اين آبميوه ها سرشار از شکر و در برخي موارد حاوي مواد رنگي جهت جلب توجه مشتري هستند و از همه بدتر آن که اين مغازه ها به دليل آن که در مجاورت خيابان هاي شلوغ و پرتردد در فضاي آزاد در برابر هواي آلوده اين نوشيدني ها را عرضه مي کنند، مصرف آنها توصيه نمي شود. 


 تحمل دردهاي مزمن آسيب هاي مغزي را به دنبال دارد  

دردهاي مزمن يک مشکل عصبي است که موجب تغييرات ساختاري در مغز شده و تحمل آن آسيب هاي مغزي غير قابل برگشت را به دنبال دارد.      حميد بخاري ،متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:دردهاي معمولي بدن اگر به مدت 15 روز يا بيشتر در ماه بروز کنند، تبديل به دردهاي مزمن مي شوند که اين دردها عوارض بسيار شديدتري نسبت به ساير دردها دارند.  وي با بيان اينکه دردهاي مزمن يک مشکل عصبي است که باعث کاهش ماده خاکستري مغز مي شود افزود: کاهش اين ماده تاثير مستقيمي به روند سردردها داشته و عملکرد مغز را دچار اختلال مي کند.  نجاري با اشاره به اينکه دردهاي مزمن مي توانند موجب ايجاد تغييرات ساختاري در مغز شوند افزود:تحمل اين دردها به ويژه براي مدت طولاني بسيار خطرناک است، که اين امر آسيب هاي عصبي و مغزي را به دنبال دارد.  اين متخصص مغز و اعصاب تصريح کرد:آسيب هاي مغزي در بيشتر مبتلايان به سردردهاي مزمن غير قابل برگشت است و موجب کاهش شديد کيفيت زندگي بيماران شده و در بعضي مواقع مي تواند زندگي بيمار را نيز تهديد کند.  وي ادامه داد:سردردهاي مزمن مهمترين و شايعترين دردهاي مزمن است که در آن ماده خاکستري در ساختمان مغز کاهش چشمگيري يافته ،که اين امر موجب افزايش مدت سردرد و در نتيجه از بين رفتن سلول هاي عصبي در مغز خواهد شد.  نجاري،خاطرنشان کرد: به دليل عوارض شديد و طولاني مدت و غير قابل برگشت تحمل دردهاي مزمن ،درمان زودرس و به موقع اين دردها بسيار ضروري وحائز اهميت است،لذا بيماران بايد در صورت طولاني شدن دردهاي معمولي خود و براي پيشگيري از ابتلا به دردهاي مزمن به موقع به پزشک معالج مراجعه کنند. 


 خبرهااز عالم علم 


نيترات چه آسيبي به بدن مي رساند
   مدتي بود که صحبت از آلوده بودن آب تهران در محافل علمي و سياسي کشور بر سرزبان ها افتاده بود تا اين که  وزير محترم بهداشت به وجود آلودگي در آب مناطقي از تهران اذعان کرد.  
به گزارش جام جم آنلاين هشدار وزير بهداشت درحالي عنوان مي شود که آب شهر تهران هميشه به عنوان يکي از بهترين آب ها در سطح کشور مطرح بوده است. اما آلودگي آب تهران از چه منشايي است و آيا اين مساله مشکلي جديد است؟
آب تهران به دليل مساله فاضلاب آن دچار مشکلاتي است که از قديم بوده و طي بررسي هاي انجام شده ميزان نيترات موجود در آن را بيش از حد استاندارد برآورد کرده اند. اما اين نيترات چيست؟  
نيترات از ترکيباتي است که در تمام آب ها وجود داشته و حتي به عنوان ترکيبي ميکروب کش در صنعت استفاده مي شود. نيترات ها در صنعت آبکاري، قلمزني و ريخته گري فلزات و در کشاورزي در ساخت کودهاي شيميايي به کار مي روند. باکتري هاي درون دستگاه گوارش که به عنوان ساکنين دائمي آن مي باشند نيترات را به نيتريت بدل کرده که عامل اکسيدکننده قوي مي باشد. در واقع هم نيترات و هم نيتريت مي تواند آسيب رسان باشد.  
نيترات چه آسيبي به بدن مي رساند
گلبول هاي قرمز حاوي پروتئيني هستند به نام هموگلوبين که داراي 4 مولکول آهن است. آهن موجود در اين پروتئين داراي ظرفيت 2 مي باشد. زماني که نيترات و نيتريت با اين آهن ها تماس پيدا مي کند آنها را به آهن 3 ظرفيتي بدل مي کند که توانايي خود را براي انتقال اکسيژن از دست داده و به نام مت هموگلوبين ناميده مي شود. در حالت عادي افراد داراي 1-2 درصد مت هموگلوبين هستند. در اثر تماس با آب آلوده به نيترات درصد اين نوع از هموگلوبين غيرطبيعي افزايش يافته و با افزايش آن علائمي براي فرد ايجاد مي شود. تشکيل مت هموگلوبين مي تواند در هر سني رخ دهد ولي به دليل آنکه مکانيسم کاهش و مقابله با آن در سنين نوزادي و در جنين در اواخر دوران بارداري تکامل نيافته است اين محدوده ها بيشتر در معرض آسيب هستند; به همين دليل سبزيجات حاوي نيتروژن همچون اسفناج يا آب چاه که محتوي سطح بالايي از نيترات باشد نبايد در اين افراد استفاده گردد. همچنين در مادران باردار به دليل خطر موجود براي جنين بايد از مصرف آب يا غذاهاي حاوي نيترات بالا اجتناب کرد.  
در افرادي که کم خوني ندارند سطوح مت هموگلوبين کمتر از 20 درصد ايجاد سياهي در لب و زبان مي کند، با اين حال معمولا بيماران بي علامت هستند. سطوح بيش از 20 درصد با سردرد، اضطراب، تنگي نفس و افزايش در ضربان قلب همراه است و با سطوح 40-50 درصد علائم مغزي مانند گيجي و خواب آلودگي و بهم خوردن وضيعت اسيد و باز خون بروز مي کند. در سطوح بالاي 70 درصد حالت کما، تشنج، افت فشارخون، ضرباهنگ غيرطبيعي قلب و مرگ رخ مي دهد. بنابراين، بايد در تمام بيماراني که دچار سياهي لب ها و زبان مي شوند به اين مسموميت شک کرد. تجويز اکسيژن سياهي لب ها و زبان را بهبود نمي دهد بلکه نکته متمايزکننده در اين مسموميت از افرادي است که کمبود اکسيژن دارند. خون بيماران داراي رنگ قهوه اي شکلاتي است که زماني که با خون فردي طبيعي قياس شود بخوبي قابل تشخيص است.  
افراد با شک به اين مسموميت را بايد به اورژانس رساند تا درمان مناسب براي آنها سريعا شروع شود. 


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه