جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3648


ايران زمين

وزيرمسکن کشور ترکيه :
تحولات بسيار گسترده اي در بخش مسکن در ايران صورت گرفته است

بازديد استاندار زنجان از پروژه هاي عمراني
بزرگترين و مجهزترين پارک مخصوص بانوان در زنجان با مساحتي بالغ بر 10 هکتار

رئيس سازمان بهزيستي استان البرز :
گسترش آسيب هاي اجتماعي اجراي برنامه هاي پيشگيري را بيش از پيش ضروري ساخته است


تاکيد رئيس کل سازمان امور مالياتي بر تقويت فرهنگ پرداخت ماليات در کشور


هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران


 ايران زمين  

اولين همايش سوختگان وصل نکو داشت ايثار و مقام جانبازان،رزمندگان و ايثارگران شهرفردوسيه
شهريار - خبرنگارآفرينش
اين همايش که به منظور ارج نهادن به ايثار والاي رزمندگان ، جانبازان ، آزادگان و ايثارگران شهر فردوسيه و تکريم اين قشر آسماني و پيروي از کلام رهبر کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) که فرمودند : نگذاريد اين پيشکسوتان شهادت و خون درپيچ و خم روزمره زندگي خود به فراموشي سپرده شوند ، همايشي تحت عنوان سوختگان وصل مقارن با اعياد مبارک ماه شعبان در نمازخانه شهرداري فردوسيه و با حضور رزمندگان ، جانبازان، ايثارگران  و مسئولين شهر فردوسيه و شهرستان شهريار  برگزار گرديد.
در اين همايش :اعطاي لوح تقدير به رزمندگان ،جانبازان و ايثارگران  شهر فردوسيه
افتتاح رسمي سايت اينترنتي اطلاعات جامع شهداي شهر فردوسيه
- اعطاي هديه به نخبگان علمي ، فرهنگي، ورزشي شهر فردوسيه
- گلباران مزار شهرداري روستاهاي رامين و يوسف صيرفي صورت گرفت 

تا پايان امسال
رکورد جابه جايي کانتينر در بندر رجايي به 2/8 ميليونTEU  مي رسد
بندرعباس  خبرنگار آفرينش
مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان از رسيدن رکورد جابه جايي کانتينر در بندر شهيد رجايي به 2 ميليون و 800 هزارTEU  در سال تا پايان امسال  خبر داد. علي اکبر صفايي  با اشاره به اينکه ميزان تخليه و بارگيري کانتينر در بندر شهيد رجايي طي سه ماه ابتدايي سال  جاري 31 درصد رشد داشته است و بيان اينکه رشد شتابان عمليات کانتيري در بندر شهيد رجايي همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: طي فصل بهار امسال، 608 هزار و 371  کانتينر در بندر شهيد رجايي تخليه و باگيري شد که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 31 درصدي را نشان مي دهد. وي ابراز اميدواري کرد با توجه به برنامه ريزي جامعي که در اين بندر صورت گرفته اين روند رو به رشد همچنان ادامه يافته و تا پايان سال رکورد 2 ميليون و 800 هزار  کانتينر را برجاي گذارد. صفايي ارتقاي 10 پله اي اين بندر را در بين بنادر بزرگ دنيا علي رغم رکود در بسياري از اين بنادر نشانه برنامه ريزي مدون و ارتقاي سطح خدمات در اين بندر دانست.  وي در عين حال کل ميزان تخليه و بارگيري کالا در اين بندر را 17ميليون و 199 هزار و 623 تن عنوان کرد و گفت: اين رقم نسبت به سال قبل 17 درصد افزايش يافته است. صفايي اضافه کرد: در اين مدت همچنين 4 ميليون و 980 هزار و 799 تن کالاي غير نفتي از طريق بندر شهيد رجايي به خارج از کشور صادر شد که با رشد چشمگير 98 درصدي مواجه بوده است. وي آمار مشابه سال قبل در اين بخش را 2 ميليون و 509 هزار و 445 تن اعلام کرد.  مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان با اشاره به افزايش 9 درصدي واردات کالاهاي غيرنفتي از اين بندر ميزان آن را 4 ميليون و 511 هزار و 593 تن عنوان کرد. وي در عين حال از رشد 74 درصدي ترانزيت کالاهاي غير نفتي از طريق اين بندر خبر داد و گفت: طي اين مدت 494 هزار و 119 تن کالاي غير نفتي از طريق اين بندر ترانزيت شده است. صفايي آمار ترانشيپ در اين بندر را طي سه ماهه نخست امسال 950 هزار و 122 تن اعلام کرد و افزود: اين آمار 46 درصد نسبت به مدت مشابه سال 88 افزايش نشان مي دهد. صفايي با اشاره به عملکرد تخليه و بارگيري مواد نفتي در اين بندر گفت: طي سه ماهه گذشته منتهي به ابتداي تيرماه، 6 ميليون و 183 هزار و 360 تن مواد نفتي از طريق اين بندر تخليه و بارگيري شد که با کاهش 12 درصدي روبه رو بوده است. وي ميزان ترانزيت اين مواد را در اين بندر 58 هزار و 492 تن عنوان کرد که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته تغييري نداشته است. مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان با اشاره به کاهش واردات مواد نفتي از اين بندر گفت: آمار واردات مواد نفتي نيز طي اين مدت به رقم يک ميليون و 69 هزار و 213 تن رسيد که دو درصد کاهش يافته است.

تحقق 17 درصد از تعهد ايجاد اشتغال جهاد کشاورزي استان همدان
همدان - خبرنگارآفرينش
مهندس عليرضا رنجبر ضرابي  رييس سازمان جهاد کشاورزي استان همدان گفت: ايجاد4125 نفر اشتغال جز» تعهدات اين سازمان در سال جاري مي باشد که با گذشت سه ماه از سال با ايجاد 720 نفر اشتغالزايي حدود 17 درصد از تعهد اين سازمان عملي گرديده است .
وي افزود سهم زير بخش دام و طيور 381 نفر و سهم زير بخشهاي باغباني، حفظ نباتات و دامپزشکي هر کدام 66 نفر اشتغالزايي  و زير بخش مکانيزاسيون 42 نفر ، آب و خاک 40 نفر صنايع تبديلي 24 نفر ، ترويج 20نفر  و شيلات 15 نفر بوده است. رنجبر ضرابي در خاتمه با اشاره به زمينه اشتغال بسيار خوب در بخش کشاورزي گفت: با توجه به واگذاري بسيار ي از امور به بخش خصوصي ، فعاليت هاي ترويج و آموزشي ، خدمات فني و مهندسي ، مکانيزاسيون ، صنايع تبديلي و فعاليت هاي توليدي در قالب مجتمع هاي گلخانه اي  واحد هاي پرورش دام و طيور و شيلات از جمله زمينه هاي مستعد براي ايجاد اشتغال مي باشند.

رابطين بهداشت شهر دماوند از آزمايشگاه آب شرکت بازديد کردند
رودهن-خبرنگار آفرينش
همزمان با فرا رسيدن هفته صرفه جويي در مصرف آب رابطين بهداشت مرکز بهداشت شهر دماوند از آزمايشگاه آب شرکت بازديد کردند.
به گزارش خبرنگار آفرينش; به هماهنگي دفتر روابط عمومي آبفا و شبکه بهداشت و درمان شهر دماوند به منظور آشنايي رابطين بهداشت با چگونگي مسائل کنترل کيفي و بهداشتي آب و همچنين آزمونهاي باکتريولوژي و شيمي فيزيک آب،حدود 30 نفر از رابطين بهداشت مرکز فوق از آزمايشگاه آب شرکت بازديد نمودند.
در اين بازديد کارشناسان آزمايشگاه تمامي مراحل کلر زني و آزمايشهاي مربوط به ميکروب زدايي آب را براي رابطين بهداشت تشريح نمود.
در پايان نيز پرسش و پاسخ در خصوص بهداشت آب و چگونگي آن انجام و سپس بروشور چهل روش صرفه جويي در مصرف آب بهمراه ديگر اقلام تبليغاتي شرکت آب و فاضلاب بين رابطين توزيع شد.
در ايام هفته صرفه جويي و در جهت بالا بردن سطح آگاهي و دانش بانوان خانه دار ،اين شرکت نسبت به برگزاري جلسه چهره به چهره بانوان خانه دار شهر رودهن اقدام نمود.
جلسه فوق که به منظور آشنايي بانوان خانه دار با اصول صرفه جويي در مصرف آب برگزار شد  بسيار مورد استقبال واقع شد و آنان خواستار تداوم اين برنامه ها شدند.


 وزيرمسکن کشور ترکيه :
 تحولات بسيار گسترده اي در بخش مسکن در ايران صورت گرفته است 

رباط کريم  -خبرنگار آفرينش 
 وزير مسکن  کشور ترکيه از شهر جديد پرند بازديد کرد .
 به گزارش خبرنگارما از رباط کريم  مصطفي دمير به همراه هيئت  وارد شهر جديد پرند شد و مورد استقبال رسمي مدير عامل شهر جديد پرند قرار گرفت .
وزير مسکن  کشور ترکيه بدو ورود به شهر جديد پرند  ضمن اداي احترام به مقام شامخ شهداي گمنام اين شهر، از معماري و اصول ساخت و ساز  و همچنين طرح هاي در دست احداث  در اين  بازديد به عمل آورد .
وي در حاشيه اين بازديد وزير مسکن  کشور ترکيه در گفتگو با خبرنگاران گفت : خوشبختانه در جمهوري اسلامي ايران تحولات بسيار عظيمي در بخش صنعت صورت گرفته است
دمير اظهار داشت :  بنده سفرهاي متعددي  به کشور ايران  داشتم ولي اينبار در جايگاه وزير مسکن مي بينم که تحولات بسيار گسترده اي در بخش صنعت  در ايران صورت گرفته است و  من از اين بابت به مسوولين کشور جمهوري اسلامي ايران بويژه وزير مسکن تبريک  مي گويم .
وي افزود :  اين سفر  بنا به دعوت وزير مسکن و شهرسازي  صورت گرفته است  که  در طول  سفر سه روزه خود  در کليه زمينه ها مذاکراتي با مسولين ايراني  صورت گرفته است  که نتيجه اين  مذاکرات را بسيار مثبت ارزيابي مي کنم .
دمير با اعلام اينکه همکاري هاي طرفين  مي تواند  زمينه مناسبي براي روابط دو کشور در همه عرصه هاي  باشد افزود :  اولين قدم در راستاي گسترش امر مسکن  برداشته شده است  و اين امر مي تواند تاثير بسزايي در جهت گسترش روابط دو کشوربويژه  در امر مسکن  را داشته  باشد .
اين  مقام و مسوول کشور ترک در ادامه  اين گفتگو به اهم اقدامات صورت گرفته در شهر جديد پرند  اشاره کرد و خاطر نشان ساخت :   بازديدي که از روند ساخت مسکن در  شهر جديد پرند داشتم واقعا  هر ببنده اي را  تحت تاثر خود قرار مي دهد .
وي تصريح کرد : در اين شهر توسط   متخصصان ايراني در بخش مسکن   پيشرفت هاي قابل چشمگيري صورت گرفته است   که اين مي تواند زمينه خوبي براي آغاز گسترش همکاري دو کشور در بخش مسکن باشد . 
دمير با اشاره به حضور شرکت هاي ساختماني   کشور ترک در  شهر جديد پرندنيز  اذعان داشت : در اين شهر  شرکت  ترک نيز حضور دارد که اين حضور  مي تواند تاثير مهمي بر افزايش تجارب طرفين در  بخش صنعت داشته باشد.
وزير مسکن و شهرسازي کشور ترکيه  ادامه داد :  از سوي مسوولين وزارت  مسکن و شهرسازي  اراده قوي  در  بحث ساخت مسکن در شهرهاي جديد  وجود دارد که شهر جديد پرند با پيشرفت هايي که در همه زمينه ها داشته نمونه بارز اين موفقيت ها در اين بخش مي باشد .
دمير با تاکيد بر اينکه ، کشور ترکيه سالانه نيازمند 300 هزر واحد مسکوني  است تصريح کرد :  سالا نه درکشور ترکيه ما نيازمند 300 هزار واحد مسکوني هستيم  و تعدادي از واحد هاي موجود نيز  اين کشور  نيازمند  بازسازي  مي باشد .
به گفته وي  در حال حاضر 400 هزار واحد مسکوني در کشور ترکيه در دست اجرا مي باشد
وي در يايان  خاطر نشان ساخت :  در کشور ترکيه ميزان قابل توجهي از  ساخت و ساز ها به بخش صنعت اختصاص دارند  که از حداکثر امکانات و فن آوري  نوين در بخش مسکن استفاده مي نمايند و همه موارد را در اين بخش بويژه بهينه سازي در مصرف انرژي را رعايت مي نمايند.


 بازديد استاندار زنجان از پروژه هاي عمراني
 بزرگترين و مجهزترين پارک مخصوص بانوان در زنجان با مساحتي بالغ بر 10 هکتار  

 زنجان  خبرنگارآفرينش
استاندار زنجان به همراه معاون عمراني ، اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار زنجان از پروژه هاي عمراني در حال اجرا ،  بازديد کردند.
به گزارش  آفرينش  ، دکتر محمد رئوفي نژاد استاندار زنجان ضمن قدرداني از شهردار و اعضاي شورا ، در بازديد از پروژه داوود قلي  دلجويي گفت: با حضور جدي دستگاه قضايي و اعمال قانون ، موانع در 5 يا 6 نقطه از اين محور برطرف گرديد.
وي افزود: عمليات عمراني در تمام محور داوود قلي در حال انجام بوده و طي چند روز آينده نيز ، خاکبرداري کل اين محور به اتمام خواهد رسيد.
استاندار زنجان گفت: هيچگونه مشکل اعتباري در اين پروژه وجود نداشته و اجراي آن الگويي براي تمام پروژه هايي مي باشد که نيازمند همکاري ارگان هاي مختلف هستند.
دکتر رئوفي نژاد در خصوص تقاطع غير همسطح وليعصر ( عج ) گفت: اين پل آماده بهره برداري بوده و همزمان با دور سوم سفر رياست محترم جمهور افتتاح خواهد شد.وي افزود: قبل از افتتاح رسمي ، تردد خودروها از روي اين تقاطع غير همسطح انجام خواهد شد.
استاندار زنجان در بازديد از پارک بانوان نيز گفت: اين پارک با مساحتي بالغ بر 10 هکتار ، بزرگترين و مجهزترين پارک مخصوص بانوان در کشور مي باشد.
وي افزود: طي روزهاي آتي ، کليه ساختمان هاي پيش بيني شده تجهيز و با انجام کليه کارهاي عمراني ، همزمان با سفر دکتر احمدي نژاد رئيس جمهور محترم ، به بهره برداري خواهد رسيد.شايان ذکر است در اين بازديد ، با تاکيدات استاندار زنجان مقرر گرديد 50 دستگاه دوچرخه توسط اداره کل تربيت بدني خريداري و جهت رفاه حال بانوان در اين پارک قرار گيرد.


 رئيس سازمان بهزيستي استان البرز :
 گسترش آسيب هاي اجتماعي اجراي برنامه هاي پيشگيري را بيش از پيش ضروري ساخته است  

فائزه باقري - خبرنگارآفرينش
بهزيستي از 30 سال قبل با همت شهيد فياض بخش و با توجه به نياز کشور در روزهاي ابتدايي فعاليتش به عنوان رفاه اجتماعي براي به زيستن تمام اقشار مردم شکل گرفت، اما بنا به ضرورت با موازي کاري هايي روبرو شد; از جمله حمايت از افراد بي سرپرست که کميته امداد و بهزيستي هر دو در اين زمينه فعاليت دارند.
وي ادامه داد: در مورد فعاليت هايي که موازي هم انجام مي شوند از جمله مراکز ترک اعتياد ، گفتني است از طرفي وزارت بهداشت و درمان و از طرف ديگر بهزيستي حسب نياز، بخش هايي از کار را در دست دارد.
اميدواريم روزي برسد اين رويه از بين رفته و هر سازمان و اداره اي به طور مستقل در زمينه تخصصي خود فعاليت نمايد.
قباد وزيري در مورد گسترش روزافزون آسيبهاي اجتماعي دراستان اظهارداشت: گسترش روزافزون آسيبهاي اجتماعي لزوم اجراي برنامه هاي پيشگيري را بيش از پيش ضروري ساخته است و در همين راستا بايد از تمامي مسوولان بخواهيد در خصوص آسيبهاي اجتماعي نشستي برگزار کرده و پاسخگو باشند .
وزيري استان البرز را نسبت به تمام استانهاي کشور استثنا دانسته و گفت: استان البرز دومين  يا سومين استان مهاجر پذير کشور با داشتن 4 زندان بزرگ ، مهاجر هايي با فرهنگ ها و قوميت هاي متفاوت و البته بودجه بسيار اندک براي اين جمعيت و مشکلات آنها ، اين استان را استثنا و متفاوت از استانهايي با جمعيت مشابه تبديل نموده است.
رئيس سازمان بهزيستي استان البرز تاکيد کرد: همه روزه شاهد مهاجرت افراد مختلف از قوميت هاي متفاوت براي يافتن شغل ، مسکن و بسياري امکانات ديگر و به تبع آن مشکلات پيش روي اين افراد هستيم. رديف بودجه تعريف شده  تنها مي تواند پاسخگوي خود مردم اين شهر باشد نه براي اين سيل جمعيت که البته عدم رسيدگي به اين افراد مهاجر، شائبه کم کاري را در اذهان عمومي ايجاد نموده است.
اين مسوول عنوان کرد: محدوديت ها، تقاضا و نياز بالا، آسيب هاي اين استان را افزون تر نموده و بهزيستي را به ده زيستي در نزد مردم مبدل نموده است.
اين مسوول خاطر نشان کرد: جمعيت دو ميليون و سيصد هزار نفري کرج در حالي از اعتبارات پايين نسبت به ساير استانهاي کم جمعيت تر رنج مي برد که مسائل و مشکلات اجتماعي زيادي نيز به سبب نزديکي به پايتخت گريبانگير آن است.
رئيس سازمان بهزيستي استان البرز در خاتمه بيان داشت: حل مسائل و معضلات اجتماعي شهر تنها از عهده بهزيستي خارج است و همکاري و تعامل دستگاه هاي شهري را طلب مي کند و در همين راستا بايد نشستهايي با حضور مسوولين شهر در حوزه آسيبهاي اجتماعي و خدمات و رفاه اجتماعي شهري برگزار شود. 


 تاکيد رئيس کل سازمان امور مالياتي بر تقويت فرهنگ پرداخت ماليات در کشور 

اروميه- خبرنگار آفرينش
لازم است با تقويت فرهنگ پرداخت ماليات در کشور سهم درآمدهاي مالياتي در بودجه کشور بيشتر شود .
رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور در آئين افتتاح دو طرح عمراني اداره کل امور مالياتي آذربايجان غربي در اروميه اظهار داشت : در حال حاضر تنها 45 درصد از بودجه جاري کشور از محل درآمدهاي مالياتي  تامين مي شود که رقم مطلوبي نيست .
دکتر عسگري بر اهميت ماليات  بر ارزش افزوده تاکيد کرد و گفت : در کشورهاي توسعه يافته حدود 40 درصد از درآمدهاي مالياتي از ماليات بر ارزش افزوده  حاصل مي شود .
در اين مراسم آقاي حق جو سرپرست معاونت برنامه ريزي استانداري آذربايجان غربي و آقاي انتظار رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اروميه با تاکيد بر اهميت ماليات ارزش افزوده ، بر اجراي دقيق و اصولي اين طرح و توجه خاص به ويژگي هاي اقتصاد کشاورزي استان تاکيد کردند.
در پايان اين مراسم بهره برداري از ساختمان اداره ماليات بر ارزش افزوده  استان و سالن هيئت هاي  حل اختلاف  مالياتي آغاز شد .
ساختمان  اداره ماليات بر ارزش افزوده با صرف 18 ميليارد ريال در 1 هزار متر مربع زير بنا در خيابان شهيد پرهيزکار اروميه احداث و سالن هيئت هاي حل اختلاف مالياتي هم با 200 ميليون ريال در داخل ساختمان اداره کل امور مالياتي استان راه اندازي شده است .


 هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران 

استان اردبيل 
(قسمت دوم )
ويژگي هاي فرهنگي و هنري
    زبان آذري، زبان مادري مردم اين استان است. البته ساکنان برخي از روستاهاي نمين و شهرستان خلخال به لهجه طالش و تات نيز صحبت ميکنند. شهر اردبيل خاستگاه تشيع است که به عنوان مذهب رسمي ايرانيان به شمار مي  رود. مردم آذربايجان که استان اردبيل هم جزيي از آن است، خالق يکي از شاهکارهاي گنجينه هاي ادبيات شفاهي خاورميانه و ايران  هستند و بيشتر جهانگردان، اين ديار را سرزمين شعر و هنر ناميده اند. در هر گوشه اين ديار، شعري سروده مي  شود که معروف ترين آنها (باياتي) است که از زندگي و راز و نيازهاي مردم پاک دل منطقه الهام ميگيرد.
    تا به حال در مورد (عاشيق) ها چيزي شنيده ايد؟ عاشيق ها هنرمنداني هستند با کوله باري از غم و شادي. عاشيقها ساز  مي  نوازند، ساز آنها آلتي شبيه تار، مرکب از نه سيم که آن را به سينه مي  فشارند و مي  نوازند. نام ابتدايي آن (قوپوز) است که چيزي شبيه کمانچه هاي کنوني بوده. از عاشيق هاي معروف و قديمي آذربايجان مي  توان از عاشيق  عباس، توفارقافلي و... نام برد.
    به خاطر آوردن همه خاطرات سفر به اين ديار، زماني که از اين استان، به شهر و ديار خود باز مي  گرديد و شنيدن طنين خوش موسيقي محلي و تماشاي عشاير خونگرم ايل سئون در دشت ها و ييلاق هاي اطراف، بار ديگر شما را به اين ديار زيبا خواهد کشاند. شک نکنيد!!
    گرچه جا دارد در پايان اين مطلب اشاره کنيم که مردمان اردبيل عاشق ورزش هستند و ورزشکاران بزرگي در اين ديار به ايران معرفي شدند، ورزشکاراني که در ديار سبلان از سوي ايرانيان لقب پهلوان گرفتند که از معروف ترين و مشهورترين آنان بايد به (حسين رضازاده) اسطوره افسانه اي اردبيل که براي ايران افتخارات زيادي کسب کرد و همچنين بايد از (علي دايي) ياد کرد. در گوشه گوشه شهر اردبيل، تصاوير اين دو در منازل و مغازه ها به چشم مي  خورد، از هر بچه  اي بپرسي که وقتي بزرگ شدي دوست داري چه کاره شوي، به طور حتم مي  گويد: ورزشکار، مثل حسين رضازاده و علي دايي...
خبرچي چرشنبه
اولين چهارشنبه اسفند ماه را مي ناميدند . تشريفات برگزاري جشن نوروز در اردبيل که نسبت به نقاط ديگر ايران تا حدي مفصل و وسيعتر بوده ، با آمدن تکم چي ها آغاز مي گشته است .
پيک هاي نوروز در مناطق مختلف با شيوه هاي متفاوت آمدن نوروز را به مردم خبر مي دادند. در مناطق مختلف آذر بايجان اين پيک ها با عناوين و قالبهاي مختلف از جمله تکمچي - يمليک چي - کوسا و... و در مناطق فارس نشين بصورت عمو نوروز - حاجي فيروز- آتش افروز و يا در دسته هاي مختلف که درآن يک نفر بعنوان پيشخوان يا سرخوان و يک دسته که به آنها واگير مي گفتند با خواندن ترانه ها و شعر هايي در وصف بهار و نوروز به عاشقان طبيعت بشارت آمدن نو روز را مي دادند .لازم به يادآوري است که در روزگاران گذشته پيک هاي نوروزي جلوه بيشتري داشتند و به صورت دسته جات بزرگ به جشن و پايکوبي و دست افشاني مي پرداختند. و مژده آمدن نوروز را مي دادند.
غ
ذاهاي محلي و سنتي اردبيل
استان اردبيل در زمينه غذاهاي سنتي و محلي نيز داراي شهرت است. مردم اين استان به کيفيت خوراک اهميت زيادي قايل هستند و از تمام انواع خوراکي هاي رايج در ايران در اين خطه نيز استفاده مي شود. برخي از خوراکي ها و غذاهاي تهيه شده در اين استان فقط خاص منطقه است که بسيار خوشمزه بوده و از جمله جاذبه هاي گردشگري اين خطه به شمار مي آيند.
آش دوغ معروف ترين غذاي محلي اردبيل است که با ماست، سبزي، سير، کوفته ريزه و برنج تهيه مي شود و طعم بسيار خوبي دارد. در بلندي هاي اردبيل که سرما ي زيادي وجود دارد خوردن آش داغ محلي اردبيل خوشمزه ترين قسمت خاطرات گردشگران را تشکيل مي دهد. عسل سبلان شهرت ملي دارد و در تمام ايران معروف است و لذا صبحانه هاي منطقه اردبيل با عسل، نان تازه و کره محلي از جذابيت هاي خاص خود برخوردار است.
 ديگر غذاهاي محلي چون:آبگوشت، آش شير، آش دوغ، پيچاق قيمه، کوفته، لونگي، خشيل، هرا، قويماق، ترشي قرمه، ساج ايچي سبزي قرمه، آب پياز، آش اوماج، آش يارما، بزباش، خورشت قاتق، تاس کباب، چيغيرتما، حلوا زرد، تر حلوا، حلواي زنجبيل، قيساوا و قيقاناق اشاره کرد.
آش دوغ( آيران آشي ) مهم ترين غذاي سنتي اردبيل است و به عنوان غذاي سنتي جهاني شناخته شده است
نوروز گلير يار گلير.....بهار گلير ساز گلير
پس از دوره صفويه در زمان افشاريه و قاجاريه نوروز همچنان گرامي و محترم ماند و حکومت در رونق آن سعي مي کردند، برخي از مراسم هاي و رسومات گذشته نوروز در اردبيل شامل تکم وتکمچي ،بايرام پايي و مراسم نوروز بوده است.
ازسنن تاريخي مردم اردبيل به جاي آوردن مراسم جشن نوروز باستاني است. تشريفات برگزاري اين جشن، نسبت به نقاط ديگران ايران، تاحدي مفصل و وسيعتر بوده است. «تکم» شيطانکي بود که به شکل حيوان چهار دست و پا از تخته مي ساختند و آن را با پارچه هاي رنگارنگ و تکه هاي آيينه به طرز زيبايي مي آراستند و در زير شکم بر انتهاي چوب نازکي متصل مي ساختند اين چوب از سوراخي که در وسط صفحه تخته اي تعبيه شده بود، مي گذشت و به آساني در آن سوراخ بالا و پائين مي رفت.
تکمچي يعني صاحب تکم، صفحه تخته را به طور افقي در يک دست نگه مي داشت و با دست ديگر انتهاي چوبي را که تکم بر آن نصب شده بود و در زير تخته بالا و پائين مي برد و به اين طريق مجسمه چوبي در روي تخته بحرکت در مي آمد و دست ها و پاها و زيرشکمش با برخورد بر آن تخته صدايي بوجود مي آورد که چون ريتم و آهنگ مخصوصي داشت مثل صداي ضرب براي انسان خوش آيند بود. تکمچي با اين حرکت دست و آهنگ، آوازها و تصنيف هايي نيز مي خواند و از راه چشم و گوش تماشاگران را محفوظ مي کرد و چون تکم مخصوص نوروز بود تصانيف و آوازها نيز همواره درباره بهار و عيد سروده مي شد، تکمچي تقريبا از يک ماه به عيد مانده پيدا مي شدند و به در خانه ها مي آمدند و رسيدن بهار و نوروز را مژده مي داد.
يکي ازمراسم زيباي اردبيل در ايام نوروز، فرستادن شام «بايرام پايي» براي ارحام بود. بايرام پايي يعني سهم و حصه عيد، مي گفتند همواره از طرف کسان دختري که به خانه شوهر رفته بود، فرستاده مي شد. شام را در مجمر هاي مسي بزرگي مي چيدند مقدار آن باتوجه به افراد خانواده اي که به آنجا فرستاده مي شد، کم و زياد مي شد. پلو را در روي دوري هاي چيني مي کشيدند و هر غذاهاي موردنظر را در ظرف هاي جداگانه در سيني بزرگ مي گذاردند و روي آنها سرپوش هاي مسين سفيد شده تميزي قرار مي دادند بر روي مجموعه هم روپوش مخملي يا ترمه يا زري بسيار زيبايي که به شکل دايره و با ريشه هاي طلايي و سيمين جالبي دوخته شده بود مي کشيدند، حمال غذاها را در خانه اي که برده بود مي گذاشت و مجموعه و روپوش و سرپوش ها را با خود برمي گرداند.
   اعياد مذهبي 
    عيد فطر و عيد قربان
 
 در اردبيل عيد فطر و عيد قربان بدون تشريفات است و ديد و بازديدها در اين ايام مخصوص مصيبت ديدگان مي باشد. اگر در مسجد يا محل ديگري نماز سيد برگزار شود کساني در آن شرکت مي نمايند، معمولا اين نماز در بيابان يا جاي بي سقف خوانده مي شود. رسم قرباني کردن در روز عيد قربان نيز مانند مناطق ديگر سرزمين ايران در اردبيل انجام مي شود.  


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه