جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3669

فرماندار شهرستان قدس :
خبرنگاران بايد بذر اميد را در جامعه بکارند

فرمانده سپاه سيد الشهدا» (ع) استان تهران :
تئاتر بسيج بايد به عنوان يک هنر اسلامي رشد نمايد


ايران زمين

مدير عامل برق همدان اعلام کرد:
100درصد جمعيت شهري وروستايي استان از نعمت برق برخوردار هستند


هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران


راه اندازي بازارچه هاي صنايع دستي 12ميليارد ريال اعتبار مي خواهد


 فرماندار شهرستان قدس :
 خبرنگاران بايد بذر اميد را در جامعه بکارند 

قدس-خبرنگار آفرينش 
 فرماندار شهرستان قدس گفت : خبرنگاران  همانند کشاورزاني هستند که بايد بذر اميد را در جامعه بکارند .
به گزارش خبرنگار ما  ازشهرستان قدس علي جهانبخشي" در مراسم  تجليل از خبرنگاران اظهار داشت : خبرنگاران همانند کشاورزاني هستند  که بايد بذر اميد رادر جامعه بکارند و نهال افکار عمومي را پرورش  دهند
به گفته وي  خبرنگاران  در رشد و تعالي فرهنگ عمومي و آگاهي جامعه نقش موثري را دارند.
نماينده عالي دولت در شهرستان قدس از حرفه خبرنگاري به عنوان مهندسي افکار عمومي ياد کرد و افزود :خبرنگاري مهندسي افکار عمومي است و فردي در اين راه موفق است که با کسب اطلاعات در زمينه هاي اجتماعي، فرهنگي، سياسي و ديگر عرصه ها تخصص داشته باشد.
وي با اشاره به دو اصل مهم امر به معروف و نهي از منکر در احکام دين گفت: اين موضوع از شاخصه هاي اصلي حرفه خبرنگاري است که بايد با هوشياري به آن پرداخته شود. جهانبخشي اظهار داشت: در حوزه اجتماعي با دنيايي از سليقه ها و امواج متلاطم و درخواستهاي به حق و ناحق روبرو هستيم و رسانه ها بايد به گونه اي اطلاع رساني کنند که همه در مسير همسو قرار گيرند.
وي تصريح کرد : همانگونه که رهبر معظم انقلاب در رهنمودهاي خود بر ايجاد اميد و حفظ وحدت در جامعه تاکيد دارند ، رسانه ها نيز بايد با اطلاع رساني به موقع از نقاط قوت و کارهاي مثبت انجام گرفته احساس اميد را در جامعه افزايش دهند.
فرماندار شهرستان قدس  افزود: امروز خبرنگاران با تشخيص صحيح در امور سياسي به عنوان سربازان در ميدان نبرد، با سلاح قلم که جوهر آن ايمان است با توطئه هاي نرم دشمنان مبارزه مي کنند. جهانبخشي  ادامه داد: خبرنگاران بايد با اطلاع رساني به بيان حقيقت ها بپردازند و مسوولاني که از پاسخگويي به خبرنگاران امتناع مي کنند و تعامل شايسته اي با رسانه ها ندارند، درواقع ضعيف هستند. فرماندار قدس تاکيد کرد: بيان مشکلات جامعه هرگز به معناي انتقاد از مديران نيست، بلکه اين مساله سبب رفع نارسايي ها مي شود. وي با بيان اينکه همه بايد دست در دست هم دهيم و براي رشد و توسعه گام برداريم، اظهار داشت: توسعه شهرستان قدس با وحدت و همدلي بين مردم و مسوولان و تلاش مضاعف خبرنگاران رسانه ها و مطبوعات با رعايت اصول و ارزش هاي اسلامي ميسر است . جهانبخشي با اشاره به اينکه شغل خبرنگاري بسيار سخت و طاقت فرسا است افزود: رسيدگي به مشکلات جامعه خبرنگاران به عنوان محور پويايي و تلاش در جامعه ضروري است. وي با تقدير از تلاش اصحاب رسانه در انعکاس خدمات مسوولان ابراز اميدواري کرد که خبرنگاران بتوانند با تلاش بيشتر و به دور از جريان هاي سياسي درجهت توسعه ، عمران و سازندگي خدمت کنند.گفتني است در ادامه اين نشست هر يک از خبرنگاران به ديدگاه خود در خصوص مسائل و مشکلات کلي حرفه خبرنگاري و مسائل و معضلات خبرنگاري پرداختند و با اشاره به عدم هماهنگي برخي ادارات از فرماندار شهرستان قدس خواستار رسيدگي به اينگونه موضوعات شد  که فرماندار شهرستان قدس  همه ادارات را ملزم به همکاري و ارائه برخي اخبار و اطلاعاتي که نياز اساسي مردم به شمار مي رود  نمود و گفت : هر اداره اي که بخواهد از  بيان برخي واقعيت ها فرار کنند از بدنه اين دولت عدالت محور به حساب نمي آيد.فرماندار شهرستان قدس  از روابط عمومي فرمانداري خواست که براي کليه ادارات  سطح شهرستان  برنامه زمانبندي  تنظيم و آنان را ملزم به ارائه پاسخگويي در برابر نمايندگان افکار عمومي  نمايد. در پايان  کليه خبرنگاران حاضر ضمن عرض تبريک به آقاي امين بابايي در خصوص انتخاب ايشان به عنوان عضو اصلي شوراي روابط عمومي  هاي استان و فعاليت هاي ارزنده ايشان در روابط عمومي فرماندار شهرستان قدس خواستار تداوم همکاري هاي في مابين  با خبرنگاران شدند . گفتني است با توجه به تداوم  مراسم تجليل از خبرنگاران ،  فرماندار شهرستان  قدس خواستار  هفته خبرنگار به جاي روز خبرنگار  شد که مورد استقبال حاضرين قرار گرفت . 


 فرمانده سپاه سيد الشهدا» (ع) استان تهران :
 تئاتر بسيج بايد به عنوان يک هنر اسلامي رشد نمايد 

کرج - انسيه معماريان

مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره تئاتر استاني بسيج با حضور فرمانده سپاه سيد الشهدا» (ع) استان تهران ، فرمانده سپاه ناحيه کرج و جمعي از هنرمندان اين استان در محل کانون شهداي بسيج سپاه ناحيه کرج برگزار شد .
در اين مراسم سردار بهرام حسيني مطلق طي سخنراني خود با تبريک فرا رسيدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت : ماه رمضان ماه ميهماني خداوند است که مي تواند وسيله رهايي انسان از عذاب الهي باشد ، ماهي که همه لحظاتش عبادت است و شب هاي بسيار گرانقدري در اين ماه مبارک قرار دارد . وي با اشاره به آثار هنري ارائه شده در قالب تئاتر بيان داشت : هنر و به خصوص هنر نمايش چيزي است که بسيار مورد تاکيد بزرگان ما قرار دارد و زبان گويايي است که مي توان بسياري از مفاهيم ارزشمند را در قالب اين هنر اثرگذار بيان کرد . سردار حسيني مطلق اضافه کرد : اگر هنرمندان ما ، فرمايشات و گفتارهاي ارزنده امام راحل و مقام معظم رهبري را آويزه گوش خود نمايند ، از اين سلاح و ابزار توانمند بسيار بجا استفاده خواهند کرد .
وي با اشاره به يکي از بيانات مقام معظم رهبري در رابطه با هنر عنوان کرد : رهبر معظم انقلاب در بيانات خويش ، هنر را جاودان و والا دانسته و آن را عمومي و جهاني بيان کرده است ، به طور قطع همه هنرمندان نيز به ارزش اين ابزار پي برده اند و معتقدند که هنر ابزاري بسيار کارا و برنده است که مي توان مفاهيم ارزشمندي را در قالب آن قرار داد و به جامعه ارائه کرد .
فرمانده سپاه سيد الشهدا» (ع) استان تهران با اشاره به اينکه ارزش هنر با محتوا و مفاهيم آن ارتباط مستقيم دارد ، خاطرنشان کرد : اگر ما مفاهيم ارزشمند و پاکي ها را به مخاطب القا کنيم ، توانسته ايم مسئوليت خود را در قبال هنر به انجام برسانيم ، اما در صورتي که به مطالب معمولي و باطل بپردازيم ، قطعا ثمري از کار خود به دست نخواهيم آورد . وي ادامه داد : هنرمند مي تواند بسياري از ارزش ها را با زبان هنرمندانه خود به شکلي بيان کند که اثراتش چند برابر باشد و به اين ترتيب اگر يک هنرمند تئاترموفق شود زيبايي ها ، ارزش ها و فداکاري ها را به مخاطب القا نمايد و در سالن هاي نمايش اثر مثبتي بر روي مخاطب خود بگذارد و با هنر خود در مخاطب تحول ايجاد نمايد ، بايد احساس موفقيت داشته باشد . اين مسئول همچنين به هدف برگزاري اين جشنواره اشاره کرد و گفت : هدف برگزار کنندگان اين جشنواره برقراري ارتباط ميان هنرمندان و بسيج بوده است تا بتوان از هنر در راستاي اهداف بسيج استفاده کرد . وي خطاب به هنرمندان حاضر در جشنواره تاکيد کرد : هنر شما عزيزان هنرمند مي تواند جوانان ما را در راستاي دفاع از نظام جمهوري اسلامي ايران تقويت کرده و ما را در راستاي اعتلاي فرهنگ بسيج ياري نمايد . سردار حسيني مطلق در پايان اظهار اميدواري کرد هنر تئاتر بسيج به عنوان يک هنر اسلامي رشد نمايد تا بتوان در آينده از اين ذوق خدادادي در جهت توسعه خوبي ها و ارزش ها هر چه بيشتر استفاده کرد . در ادامه دبير جشنواره تئاتر استاني بسيج با ارائه گزارشي در خصوص نحوه برگزاري جشنواره اظهار داشت : فراخوان جشنواره به همت معاونت فرهنگي سپاه سيد الشهدا» (ع) در سال 1388 به نواحي و شهرستان هاي استان تهران ابلاغ و با استقبال بسيار خوبي از سوي هنرمندان بسيجي مواجه شد و به اين ترتيب چراغ جشنواره استاني بسيج پس از چهار سال خاموشي دوباره به روشني و گرمي گراييد .
علي اميرکمالي افزود : با وجود اينکه اين وقفه چند ساله باعث شد که نهال نوپاي جشنواره استاني بسيج آسيب ديده و شروع آن دست اندر کاران و هنرمندان را با مشکل مواجه نمايد و با توجه به سختي هاي پيش رو، اين راه را آغاز کرديم و در ابتدا نزديک به 40 نمايشنامه به دبيرخانه جشنواره ارسال گرديد که از آن ميان 28 اثر نمايشي از شهرستان هاي کرج ، دماوند ، فيروزکوه ، اسلامشهر ، ورامين و شهرري آماده بازبيني شد .
وي ادامه داد : اين تعداد اثر نمايشي در کرج و شهرري توسط هيئت مربوطه بازبيني شد و از آن ميان ، 12 نمايشنامه براي اجرا به تاييد هيئت بازبيني رسيد و بخش مسابقه به ميزباني کرج ، از تاريخ 16 الي 19 مرداد ماه 1389 برگزار شد . اميرکمالي يکي از نکته هاي مهم برگزاري اين جشنواره را حضور پررنگ تر بسيجيان هنرمند شهرستان کرج در جشنواره تئاتر استاني عنوان کرد .  در ادامه عليرضا حنيفي به نمايندگي از سوي ساير داوران جشنواره ، بيانيه هيئت داوران را قرائت کرد .در اين بيانيه آمده است : بسيج راهي را به نام جشنواره بسيج نزديک به يک دهه پيش آغاز کرد و مي رفت که اين راه سنگلاخي به همت پاهاي بسيجيان صيقل يابد که اين اتفاق نيفتاد اما گسترش ميدان هاي فرهنگي و هنري مي تواند اين راه را روشن نمايد .
در اين بيانيه هيئت داوران جشنواره تئاتر استاني بسيج خواستار ياري و حمايت مسئولين و دست اندر کاران شده و اين حمايت را در جهت آموزش و تداوم آن و نيز اعطاي مجوز اجراي عمومي براي گروه هاي شرکت کننده در جشنواره ميسر عنوان کرده است .
گفتني است در پايان اين مراسم از برگزيدگان پنجمين جشنواره تئاتر بسيج استان تهران تجليل به عمل آمد .


 ايران زمين  

گروسي نماينده مردم شهريار،ملارد،قدس در مجلس :
ادارات کل غرب استان تهران از کرج به شهريار منتقل مي شوند

 شهريار- خبرنگارآفرينش
نماينده مردم شهريار در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تقسيمات جديد در استان تهران گفت: عنوان " منطقه غرب استان تهران" از کرج منتزع و به شهرستان شهريار منتقل شد
حسين گروسي ضمن اعلام اين خبر تصريح کرد: به دنبال تشکيل استان البرز به مرکزيت کرج تحولات اداري بسياري در اين منطقه رخ داده و عنوان غرب استان تهران هم اکنون به شهرستان شهريار منتقل شده است.
وي با اشاره به باقي ماندن شهرهاي ملارد، شهر قدس و رباط کريم در استان تهران به همراه شهريار افزود: در پي تشکيل استان البرز بسياري از ادارات کل از اين منطقه به شهرستان شهريار منتقل خواهد شد و به زودي شاهد استقرار برخي ادارات کل مثل اداره کل اقتصاد و دارايي و بنياد مسکن در شهريار خواهيم بود.
نماينده مردم شهريار در مجلس، اين شهرستان را داراي ظرفيت هاي بسياري به لحاظ فرهنگي و اقتصادي دانست و گفت: براي ارائه خدمات کافي به مردم اين شهرستان لازم  بود که ادارات آن ارتقا ظرفيت داده و با تحولات اخير تا حدودي رسيدگي به امورات اداري اين منطقه بهتر جريان پيدا خواهد کرد.

اصلاح و نوسازي محور ارتباطي خوي به چايپاره
اروميه- خبرنگار آفرينش
فرماندار چايپاره در بازديد از عمليات اجرايي اين طرح گفت : امسال با صرف 8 ميلياردريال 3 کيلومتر اين جاده اصلاح و نوسازي مي شود و براي تکميل طرح و رفع نقاط حادثه خيز در 7 کيلومتر باقيمانده به 15 ميلياردريال اعتبار ديگر نياز است.
 هاشمي افزود : با نوسازي و رفع نقاط حادثه خيز جاده حمزيان فاصله بين شهرستانهاي چايپاره و خوي از 80 کيلومتر به 50 کيلومتر کاهش خواهد يافت.

بازديد اعضاي کنوانسيون رامسر از تالاب نقده
اروميه- خبرنگار آفرينش
اعضاي کنوانسيون زيست محيطي رامسر از تالاب حسنلوي شهرستان نقده بازديد کردند.
اعضاي اين کنوانسيون که متشکل از نمايندگان 15 کشور آسياي مرکزي و اروپاي شرقي هستند بعد از بازديد از تالاب بين المللي و سد حسنلو با تشکيل کارگروههايي از ساکنان محلي و مسئولان ذي ربط درباره فن آوري هاي جديد حراست از تالاب ها و روش هاي احياي آنها بحث و تبادل نظر کردند.اعضاي کنوانسيون زيست محيطي رامسر براي شرکت در کارگاه آموزشي برنامه مديريتي حفاظت از تالاب هاي ايران به آذربايجان غربي سفر کرده اند.

 بخشي از خدمات شهرسازي در کرج به بخش خصوصي واگذار مي شود
کرج - خبرنگار آفرينش
غلامرضا احمدي بيداخويدي معاون شهرسازي و معماري شهرداري کرج گفت: اين معاونت،برنامه هاي مختلفي دارد که از ميان آنها ميتوان به واگذاري بخشي از خدمات شهرسازي به بخش خصوصي خبر داد.
وي ادامه داد: در اين زمينه ضمن تشکيل دفاتر الکترونيک به فکر تهيه آرشيو الکترونيک هستيم و اينکه قرار است پرونده ها به آرشيوکامپيوتري منتقل و طي حدود دو ماه آينده اين آرشيو کامل شود.
وي يادآور شد: صدور پيش سند از ديگر برنامه ها است که با جديت دنبال
مي شود و بسياري از مشکلات شهرسازي در کرج در نتيجه اين امر حل خواهد شد.
احمدي خاطرنشان کرد: در سال 65 با توجه به گسترش بي رويه جمعيت درحاشيه کرج احساس شد که بايد طرح مربوطه تغيير کند و مورد بازبيني قرار گيرد و پس ازآن طرح جامع کرج بزرگ تهيه شد.
وي اضافه کرد: مدتي پس از آن طرح جامع تفصيلي کرج تحويل گرفته شد ودر اين زمينه شاهد تغييرات ديگري نيز در طي زمان بوده ايم.
احمدي ادامه داد: لازم بود مسئولان ذيربط از همان ابتداي امر پيش بيني ميکردند که کرج بايد محدوده اي وسيع داشته باشد و طرح کاملي در اين خصوص تهيه مي شد.
معاون شهرسازي شهرداري کلانشهر کرج خاطرنشان کرد: تغييرات يادشده ادامه پيدا کردتا اينکه به تازگي طرح تفصيلي کرج با انجام کارشناسي هاي مختلف اصلاح و بعد از ماه ها تلاش طرحي ارائه شد تا بيشترين بازدهي را به همراه داشته باشد و ميزان مشکلات شهرسازي را در کرج را تا چندين برابر کاهش دهد.

9 باب کتابخانه در مساجد شهرستان رباط کريم
افتتاح شد
رباط کريم -خبرنگار  آفرينش 
 سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان رباط کريم گفت : با همکاري دبيرخانه کانونهاي مساجد استان تهران به مناسبت  هفته نکو داشت مساجد و فرا رسيدن ماه مبارک رمضان  سه باب کتابخانه عمومي در مساجد شهرستان راه اندازي شد .عليرضا فارسي اظهار داشت : اين  کتابخانه در مساجد حضرت علي اکبر(ع) رباط کريم ،صاحب الزمان (عج) نصير شهر و صاحب الزمان قلعه مير شهر گلستان افتتاح شده و هم اکنون در حال خدمت رساني به اقشار مختلف ميباشد. به گفته وي  تجهيزات اين کتابخانه شامل 21 قفسه چوبي،22عدد ميز مطالعه و 88 عدد صندلي ميباشد. وي هدف از راه اندازي چنين مکانهاي فرهنگي را  دسترسي آسان جوانان به کتابخواني ذکر کرد و افزود :  از اهداف اين اداره در اين طرح افزايش ساعات مطالعه با دسترسي بيشتر جوانان به مقوله کتاب وکتابخانه هاي مساجد،ترغيب وتشويق جوانان براي حضور بهتر وبيشتر در مساجدواستفاده بهينه از اين فضاهاي مقدس واستفاده سهل و آسان از  فرهنگ مکتوب يعني کتاب در اين اماکن فرهنگي ومذهبي در هرشهر وروستاست که ميتواند فضاي مطالعه وکتابخواني را  براي همشهريان فراهم نمايد .سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان رباط کريم خاطر نشان ساخت :  :هم اکنون در اين شهرستان پانزده کتابخانه عمومي  مسجد در سطح شهرها وروستاهاي اين شهرستان با حمايت اين اداره مشغول به خدمت رساني فرهنگي ميباشد. فارسي هزينه  ايجاد و راه اندازي اين  واحد هاي فرهنگي را در مساجد شهرستان بالغ بر پنجاه ميليون ريال تجهيز ذکر کرد و در ادامه همچنين با اشاره به ايجاد 6 واحد کتابخانه باز ديگر در مساجد شهرستان خبر دادوافزود : اين  کتابخانه هاي باز  در مساجد مسجد صاحب الزمان خير آباد، صاحب الزمان حصارک پائين ،حضرت رقيه (س) نسيم شهر ،امام محمد باقر (ع) صالح آباد ،امير المومنين (ع) اسماعيل آباد ،حضرت ابوالفضل (ع) رباط کريم ايجاد شده و هم اکنون در حال خدمت رساني به اقشار مختلف ميباشد.به گفته اين مسوول اين واحد هاي فرهنگي شامل  12  قفسه چوبي کتاب و تعداد بالغ بر 2000 جلد کتاب با موضوعات مذهبي و غيره ميباشد. وي درادامه تصريح کرد  :هم اکنون در اين شهرستان 22 کتابخانه باز مسجد در سطح شهرها وروستاهاي اين شهرستان با حمايت اين اداره مشغول به خدمت رساني فرهنگي ميباشد. سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان رباط کريم در پايان ياد آور شد .  کتابخانه باز در اماکني ايجاد ميشود که امکان ايجاد کتابخانه عمومي نيست و فقط  امکانات با امکانات لازم ايجاد ميشوند و براي ايجاد آن 2 قفسه کتاب و 150 جلد کتاب اهداو ايجاد ميشود .


 مدير عامل برق همدان اعلام کرد:
 100درصد جمعيت شهري وروستايي استان از نعمت برق برخوردار هستند 

همدان - خبرنگارآفرينش
دراستانه سفر هيات دولت به استان همدان ،مدير عامل برق همدان اظهار داشت :درسال جاري از محل اعتبارات اختصاص يافته داخلي شرکت واستاني تامين برق مشترکين جديد دربخش توسعه واحداث،بهبود زير ساخت (شامل ايجاد قدرت مانور -فيدرهاي جديد ،آزادسازي مسير )-اصلاح وبهينه سازي شبکه فرسوده -بازسازي مناطق روستايي نمونه -طرح کاهش تلفات وتعويض کنتور جز» برنامه هاي دردست اقدام اين شرکت مي باشد که با اعتباري بالغ بر 333ميلياردريال (منابع داخلي شرکت )و7/5ميلياردريال (منابع استاني) انجام مي شود .
حاجي رضا تيموري تصريح کرد:درسال گذشته پيش بيني اين شرکت دربخش پيک سايي ومديريت مصرف ،کاهش پيک بار به ميزان 40مگا وات وکاهش تلفات باميزان /5.درصد بودکه باتلاش نيروهاي متخصص ومتعهد اين شرکت 66مگاوات دربخش پيک سايي ونيز 1درصد کاهش تلفات انجام شد وتلفات اين شرکت به 18درصد رسيد .وي گفت:دربخش توزيع 100درصد ودربخش انتقال وفوق توزيع بيش از 70درصد اعتبارات مصوبات دوردوم سفر رئيس جمهوري به اين استان دربخش برق رساني جذب واجرا»شده است . ايشان اظهار نمودن بخشي از شبکه هاي هوايي همدان به زميني تبديل شده وتامين روشنايي گلزار شهدا که جز»تعهدات شرکت بوده به اتمام رسيده واحداث پست230/63کيلووات ملاير يکي از مصوبه هاي دور دوم سفر هيات دولت به استان همدان بوده که با 310ميليارد ريال اعتبار به اتمام رسيده است.تيموري بيان کرد:پست 230/63کيلو ولت رزن نيز يکي از ديگر مصوبه هاي دور دوم سفر رئيس جمهور به استان مي باشد که 150ميليارد ريال براي آن درنظر گرفته شده است که عمليات اجرايي اين پست دردست اقدام است وسه ايستگاه پست 63به 20ولت نيز در شهرهاي ملاير ،دمق وصالح آباد 100درصد اجرايي وبه بهره برداري رسيده اند .مدير عامل برق همدان از سه ايستگاه پست 63/20کيلوولت نيز در بهاران ،تجرک وهمدان 6دردست اجرا خبردادوافزود:تاپايان سال 90اين پروژه ها به
بهره برداري رسيد .واين شرکت درحال حاضر صنعت برق استان به 530هزار مشترک خدمت رساني مي کند و100درصد جمعيت شهري وروستايي استان از نعمت برق برخوردار هستند.


 هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران 

استان ايلا م

قسمت پنجم
  بازي هاي محلي
   بررسي و پژوهش هاي باستانشناسي نشان مي دهد که توجه به ورزشها و بسياري بازي ها در غرب ايران خصوصا ميان ساکنان ايلام باستان رايج بوده است . تصاوير بر جاي مانده از جام اژجان بهبهان نمونه بسيار ارزشمندي از الگوي هاي ورزشي بومي-محلي رايج در ميان اقوام ايلامي بوده است . در اين اثر باستاني از بازي «قلان» که امروزه در ميان مردم منطقه رايج است نشان داده است و به هر حال مي توان گفت بازي هاي متعدد و متنوع و جذابي در گذشته در ميان مردم رواج داشته است که متاسفانه به دليل شرايط زندگي اجتماعي امروزه بسياري از اين بازي ها منسوخ شده و به فراموشي سپرده شده است . تلاش براي احياي آنها يک ضرورت اجتناب ناپذير است . چون اين ورزشها بخش از هويت ملي هستند و کوشش براي بهره گيري از سنتها و ارزشهاي گذشته از اهميت خاصي برخوردار است . در منطقه ايلام بازي هاي زيادي در گذشته معمول و مرسوم بوده است که نمونه هاي از آنها در گوشه و کنار شهرها و در بين اقوام و طوايف مختلف نسل به نسل حفظ شده است و بسياري از اين نمونه ها هم فراموش شده است . نمونه از بازي هاي سنتي که در حال حاضر کما بيش در برخي از مناطق و روستاها رواج دارد و در فصولي در سال از جمله بهار که مردم به طبيعت مي روند . اين بازي ها را که روحيه جمعي و همکاري گروهي را مي طلبد انجام مي دهند.
برخي از اين بازي ها عبارتند از : دال پلان ، قلان در سه نوع : چنگ ، پنجه گير و آزاد ، لنگران ، کلاو روانه کي ، کران ، زوران ، چوچزان در دو نوع : چز و گوان ، کل پر ، حبل کيشان ، اشتره لوان ، قطان ، هفت سنگ ، جليه روان ، مله جوره کي ، جوزان ، گلواز ، شش خوان ، زور مشتکي يا زر مشتکي ، چو جنگ و هشارهشارکي .
بازي پلان : اين بازي در بين سنين مختلف رايج است و حتي افراد مسن هم براي تنوع اين بازي را برگزار مي کنند.علاقه مندان به اين بازي به دو گروه سه نفره تقسيم مي شوند و يکي هم ميان جمع به عنوان داور انتخاب مي گردد . داور به قيد قرعه گروه اول و دوم را معين مي کند و سپس زميني به طول 40 متر مسطح هموار با عرض 3 تا4 متر در نظر مي گيرند و يک خط مستقيم در وسط آن مي کشند و از يک سر خط يک عدد سنگ به عرض 20 و طول 30 با قطر 10 سانت به عنوان تکيه گاه به کار مي برد و به طول خط 2 متر پيش مي رود و يک عدد سنگ ديگر جايگير مي کند . باز هم دو متر ديگر جلو مي رود و يک سنگ ديگر قرار مي دهد و به همان ابعاد و اندازه دو سنگ ديگر به کار مي برد حال اندازه هاي طولي به 20 متر مي رسد در دو طرف کل خط که 12متر است . در پاي هر نشانه ي سنگي که يک خط دو متري مخالف خط مستقيم مي کشد که اين خود حد و حدود پرتاب نشانه گيري است که نبايد جلوتر بروند .
بازي قلان : از جمله بازي هاي سنتي که جذاب و دلپذير است و موجب شادابي بازيکنان و تماشاچيان مي شود بازي قلان مي باشد که در هنگام رفتن به طبيعت خصوصا در فصل بهار انجام مي شود و با انتخاب يک نفر سرپرست يا مربي در محدوده زميني که آن را خط کشي کرده اند به بازي اقدام مي کنند . اين بازي به دو صورت انجام مي گيرد : يکي به صورت دو نفره و مبارزه تن به تن مي باشد و يکي به صورت جمعي حال اگر تن به تن باشد دو نفر از هر دو گروه وارد دايره ميدان بازي مي شوند و به بازي اقدام مي کنند و هر کدام از پاي در آيد بازنده است و آن که برنده باشد اگر توان لازم را داشته باشد مي تواند مجددا با حريف ديگري روبه رو شود اين مبارزه تا آخرين نفر هر گروه ادامه دارد . دو بازيگر با شانه هاي خود سر و کار دارند دو شانه راست يا دو شانه چپ،ضربات از مرفق تا انتهاي بالايي دست که حد آن همان شانه است و در حين بازي هر ضربه اي به غير از شانه به شانه انجام بگيرد خطاست و عامل از بازي خارج مي شود تمام بازيگران در حالت بازي با يک پا و پاي ديگر خود را از پشت تنه با دست محکم مي گيرند و در حال بازي يکي رو به پشت،يکي رو به جلو مبارزه مي کنند تا خطرات ضربات پيش نيايد .
ورزش هاي باستاني : شاخص ترين ورزشهاي سنتي رايج در استان ايلام محموعه ورزشهاي باستاني در گود زورخانه اي است که در اکثر شهرهاي کشورمان رايج است و در استان ايلام نيز نسل به نسل با قداست خاصي برگزار شده است و علاقه مندان زيادي را به خود جذب نموده است .
  سنت هاي مرسوم نوروز در ايلام
عيد باستاني نوروز در ايلام هم زمان با سراسر کشور با آيين و سنت هاي خاص خود برگزار مي شود. مردم ايلام از اواخر اسفند به استقبال عيد نوروز رفته و با انجام خانه تکاني خود را براي سالي پر خير و برکت آماده مي کنند. ايلامي ها در آيين خانه تکاني، قالي و فرش هاي منزل را شسته و وسايل اضافه و مستهلک خود دور مي ريزند و به جاي آن ها وسايل نو خريداري مي کنند. اين سنت قديمي يکي از آيين هاي مرسوم مردم استان در آستانه سال جديد بوده و تا قبل از سال تحويل انجام مي شود. مهم ترين و زيباترين سنتي که در بين مردم استان رواج دارد، رفع کينه و کدورت ها در استقبال از سال جديد است که اين کار را با سر زدن و رفتن به خانه هاي يکديگر انجام مي دهند. در آخرين چهار شنبه سال نيز آيين معروف چهار شنبه سوري را اجرا کرده و با روشن کردن آتشي بزرگ فاميل و اقوام دور آن جمع شده و با پريدن از روي آتش و خواندن شعر معروف «گرماي تو از من، زردي من از تو»، اين آيين قديمي را برگزار مي کنند. در آخرين جمعه سال نيز ديدار و قرائت فاتحه از اهل قبور يکي از سنت هاي ديرينه مردم اين سامان بوده که خالي از لطف نيست. زمان تحويل سال نيز مردم ايلام با جمع شدن در منزل بزرگ فاميل منتظر تحويل شدن سال شده و اين سنت از گذشته هاي دور در استان رواج دارد.
در اين روز اهل فاميل با پوشيدن لباس هاي نو و تميز سر سفره هفت سين نشسته و با خواندن دعا و قرآن منتظر تحويل سال مي شوند.
همچنين بزرگ ترهاي فاميل با گذاشتن مقداري اسکناس لاي قرآن و دادن عيدي به کوچک تر ها صفاي بيشتري به اين سنت ديرينه مي دهد. پس از تحويل سال نيز ايلامي ها از اقوام و فاميل ديد و بازديد مي کنند که اقوام عزيز از دست داده در اولويت قرار دارند.
 مشاهير   
  شاکه و خان منصور : شاکه و خان منصور نامشان با هم آميخته و ملازم هم بوده که گويا يکي به منزله اسم و ديگري شهرت آن است . در مورد اصل و نسب اين دو مرد شاعر روايات گوناگوني وجود دارد که نتيجه آنها اين است که شاکه اهل صالح آباد مهران و پيشه اش بزاز و دوره گرد و يک فروشنده بوده است . خان منصور اهل و ساکن ايوان غرب(1105 هجري قمري) و از ضابطان ، حاکمان و خوانين ايوان بوده است (کلهر-ماهيدشت-تيلاور-ايوان) . روايت مي کنند که شاکه مردي کچل ، ضعيف اما بذله گو و شوخ طبع و خان منصور مردي خوش سيما ، شکيل ، تنومند و نيرومند ، اهل سياحت و شکار و گويا باسواد بوده است ، هر دو نفر طبع شعر و ذوق و شوري خاص داشته اند و علت اصلي آشنايي و بعد دوستي و انيس و مونس يکديگر شدن را همان طبع روان و ذوق شعري مشترک دانسته اند .مير نوروز : پيش کسوت شاعران ايلامي مير نوروز است که او را مير نوروز دهلراني هم گويند . در مناطقي از ايلام همچون دهلران و دره شهر درباره شعر ، شهرت ، مکتب ، زندگي و محل سکونت او روايات گوناگون و اختلاف نظر هاي چشمگيري وجود دارد . مير نوروز از طايفه ميرهاي دره شهر و از اعقاب مير شاهوردي خان فرمانرواي مقتدر لرستان در دوران سلطنت شاه عباس کبير است . چانچه مي دانيم شاهوردي خان با همه افراد خاندانش در سال 1006 هجري قمري به فرمان آن پادشاه کشته شدند ولي توانست کمي قبل از ورود پادشاه صفوي به خرم آباد يکي از زنان خود را که دختر والي هويزه بود توسط برادرانش به خانه پدر فرستند .

www.ichto.ir

www.aftab.ir


 راه اندازي بازارچه هاي صنايع دستي 12ميليارد ريال اعتبار مي خواهد 

خرم اباد -الهه نجف وند
 معاون صنايع  دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري لرستان گفت: مرمت، راه اندازي و تجهيز کارگاه و بازارچه هاي صنايع دستي در اماکن تاريخي استان نيازمند 12ميليارد ريال اعتبار است به گزارش خبرنگار مابه نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي لرستان، علي مرزبان در جلسه اي که به همين منظور در خرم آباد برگزار شد، اظهار داشت: اختصاص بناهاي تاريخي استان لرستان به بخش هنرهاي سنتي و صنايع دستي در دستور کار اين سازمان قرار گرفته است وي اضافه کرد: اين طرح به پيشنهاد استانداري و با هدف مرمت و معرفي بناهاي تاريخي استان و استفاده در زمينه بهره مندي از توانمندي صنايع  دستي اجرا مي شود. مرزبان گفت: معاونت صنايع دستي استان لرستان با استقبال از اين موضوع نسبت به معرفي تعدادي از بناهاي تاريخي استان اقدام کرده است وي اظهار داشت:  اين بناها به پيشنهاد معاونت صنايع دستي لرستان به راه اندازي کارگاه هاي صنايع دستي و بازارچه اختصاص مي يابد مرزبان اضافه کرد: در صورت تامين اعتبار براي مرمت و راه اندازي کارگاه هاي صنايع دستي در اماکن تاريخي استان، مي توان از اين ظرفيت براي ايجاد اشتغال و افزايش توليدات صنايع دستي استفاده کرد مرزبان گفت: در همين ارتباط براي مرمت، راه اندازي و تجهيز کارگاه صنايع دستي در خانه کشفي خرم آباد مبلغ 2 ميليارد و 500 ميليون ريال پيشنهاد شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه