جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686


سرمقاله


بلرخواستار تشديد تحريم ها عليه ايران شد

رييس جمهور:
بايد نظم جديد مبتني بر عدالت، دوستي و احترام به ملت ها باشد


تعويق حذف کنکور تا سال 92


ميز خبر

مقام معظم رهبري:
کشور نيازمند جهاد علمي درهمه عرصه ها است


آيت ا...مهدوي کني: برخي از دوستان تحمل حرف را ندارند


بروجردي:آژانس در ارائه گزارش ايران مستقل باشد


کوتاه از سياست


 سرمقاله 


افزايش واردات گاز از ترکمنستان وآذر بايجان

با اعلام بهره برداري از فاز دوم خط انتقال گاز وارداتي ايران-ترکمنستان تا پيش از زمستان امسال در کنار افزايش واردات گاز از اين کشور علاوه بر آن  تفاهمنامه ايران و آذربايجان در افزايش واردات گاز از اين کشور از يک ميليون متر مکعب کنوني به 2/5 ميليون در واقع کشور مان  واردات گازي خود را از اين دو صادرکننده گازي افزايش داده است افزايشي که ميتوان آن را از دو زاويه مورد بررسي قرار داد. از يک سو با افزايش واردات گاز از دو همسايه شمال يعني ترکمنستان وآذربايجان وبويژه اينکه حجم بالايي از گاز توسط ترکمنستان به کشور وارد مي شود بالتبع سهم برخي از مناطق شمالي( بويژه  شمال شرقي )کشور به گاز وارداتي افزايش خواهد يافت در اين بين نبايد از ياد برد که چنين امري به نوع خود مي تواند حوادثي همانند قطعي گاز در زمستان 1386 را  ياد آوري کند مشکلي که با قطع گاز توسط ترکمنستان باعث  مشکلات بي شماري براي کشور شد .در اين بين بايد به ياد داشت که بي شک چنانچه تنها استراتژي واردات فزاينده گازي مد نظر مقامات کشور باشد بي شک امر چندان مقبولي براي کشوري که صاحب دومين ذخيره گازي جهان است نمي باشد چه اينکه  اينک بيش از هر زماني  ديپلماسي  گازي کشور بايد  مبتني بر صادرات فزاينده باشد .
از زاويه ديگر چنانچه به دو روند افزايش واردات گاز از دو همسايه شمالي نگاه کنيم بي شک اين امر مي تواند در کنار تهديدات کوچک ناشي از واردات فزاينده مي توان از آن به عنوان فرصت هاي بي شماري در جهت افزايش نقش کشور در تجارت جهاني گاز، افزايش صادرات کشور به مشتريان جديد، افزايش سواپ گازي، گسترش پتانسيل بازي ايران در سازمان "اوجک" و رقابت بيشتر با کشور هايي همانند قطر و روسيه اشاره کرد در اين بين بايد به ياد داشت که از آنجا که ترکمنستان وآذربا يجان با سرمايه گذاري گسترده توليد گازي خود را به سرعت افزايش  داده اند واردات بيشتر از اين دو کشور مي تواند  به سواپ گاز بيشتر توسط کشور بيانجامد در اين بين  صادران بيشتر گاز به نخجوان و تر کيه  و ارمنستان در کنار توجه به بازار هايي همانند عمان  پاکستان  و عراق مي تواند مورد توجه کشور قرار بگيرد در اين بين از آنجا که کشور ما با توجه به مصرف گسترده داخلي و عدم سرمايه گذاري متناسب  توان زيادي براي صادرات ندارد در واقع مي تواند از  واردات از دو کشور ترکمنستان وآذربايجان در کوتاه مدت به عنوان سواپ گاز به کشورهاي همسايه و خريداراستفاده کند  اين در حالي است که در صورت ناتواني کشور رقيبان منطقه اي بازارهاي گازي را به تصرف کامل خود در مي آورند  در اين بين در بلند مدت با افزايش سرمايه گذاري وتوليد داخلي مي توان از يک سو به حفظ سواپ و استفاده از اين اهرم در روابط گازي با رقيبان انديشيد واز سوي ديگر  بازارهاي حفظ شده را گسترش داده و منافع حاصل از صادرات گاز را افزايش داد.امري که بي شک به تقويت جايگاه ايران در معادلات انرژي جهان خواهد انجاميد. 
علي رمضاني


 بلرخواستار تشديد تحريم ها عليه ايران شد 

گروه سياسي: نخست وزير سابق انگليس در سخناني متناقض بر ديپلماسي و اعمال تحريم هاي قوي تر در رابطه با ايران بدليل ادامه فعاليت هسته اي تاکيد کرد. به گزارش مهر به نقل از وال استريت ژورنال، توني بلر بر اساس ادعاي غربي ها درباره برنامه هسته اي ايران مدعي شد: لازم است براي ممانعت از دستيابي ايران به تسليحات هسته اي تحريم هاي سخت تري اعمال شود. وي که از آغازگران جنگ عراق بوده در راستاي افکار جنگ طلبانه خود اقدام احتمالي نظامي براي ممانعت از برنامه صلح آميز ايران را هم رد نکرد. بلر که با "کريستين امانپور" مجري برنامه "اين هفته" شبکه تلويزيوني اي. بي .سي. گفتگو مي کرد، ادعا کرد: جامعه جهاني بايد براي ممانعت از دستيابي ايران به تسليحات هسته اي اقدامات قوي تري را بکار گيرد. من به آنها ]ايراني ها[ خواهم گفت که نمي توانند به تسليحات هسته اي دست پيدا کنند اگر لازم باشد براي مقابله با آنها ديپلماسي و تحريم هاي قوي تري بکار مي گيريم. وي در اين گفتگو بار ديگر از حمايت خود از جنگ عراق دفاع کرد و افزود: اگر ما صدام را از کار برکنار نکرده بوديم هنوز پيامدهاي حضور او در قدرت وجود داشت. نخست وزير سابق انگليس همچنين در اين گفتگو از اقدامات آمريکا در افغانستان انتقاد کرد.


 رييس جمهور:
 بايد نظم جديد مبتني بر عدالت، دوستي و احترام به ملت ها باشد  

گروه سياسي: رئيس جمهوري با بيان اينکه امروز تنها ملتي که قادر است نظم عادلانه اي را در جهان برپا کند ملت ايران است، گفت: ماموريت امروز ايرانيان برپايي پرچم فرهنگ، عدالت، معنويت، صداقت، شجاعت، عشق و صميميت است. به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد يکشنبه شب در ديدار نخبگان و ايرانيان مقيم قطر با بيان اينکه امروز ماموريت و مسئوليت ملت ايران بسيار سنگين است، خاطر نشان کرد: نقش ايران در تاريخ تمدن، فرهنگ و علم و نيز صيانت از ارزش هاي انساني بسيار برجسته است و هيچ ملتي به اندازه ملت ايران در توليد علم و برپايي فرهنگ نقش نداشته است.احمدي نژاد افزود: ملت ايران در طول تاريخ به مبارزه با ظلم و حمايت از مظلومان پرداخته است و امروز نام ايران در ميان ملت هاي گوناگون اميدآفرين است.رئيس جمهور با اشاره به بلندآوازه بودن نام ايران در جهان، تصريح کرد: هنگامي که نام ايران در جهان مطرح مي شود ويژگي هاي برجسته اي مانند ارزش هاي الهي، فرهنگ، هنر، علم و ادب به اذهان ملتها متبادر مي شود. احمدي نژاد گفت: در 31 سال گذشته همه قدرت هاي درجه يک دنيا تلاش کردند از مطرح شدن نام ايران در دنيا جلوگيري کنند و در حالي که در هشت سال جنگ تحميلي سيم خاردار را در اختيار ايران قرار نمي دادند صدام را به پيشرفته ترين سلاح ها تجهيز مي کردند زيرا آنها تصور مي کردند مي توانند جلوي شکوفايي ملت ايران را بگيرند اما دشمني هاي آنان موجب پيشرفت و فشارهاي آنها موجب افزايش قدرت ايران شد و همچنين اعمال تحريم هاي گوناگون، ايران را در عرصه هاي گوناگون به موفقيت رساند.رئيس جمهور با اشاره به پيشرفت هاي ايران در بخش علم و فناوري، گفت: ايران پيشرفت هاي بسياري را در بخش هاي علمي داشته است به گونه اي که در بيشتر بخش ها جز» چند کشور اول دنيا مي باشد.احمدي نژاد گفت  در مقطعي دشمنان تلاش داشتند ايران را در منطقه منزوي کنند، اما با خنثي شدن طراحي هاي آنان، امروز ايران به قدرت اول منطقه تبديل شده است البته هنگامي که دشمنان به اين قدرت ايران اعتراف مي کنند يعني اينکه کشورمان جز» کشورهاي اول جهان است.
احمدي نژاد همچنين يکشنبه شب در ديدار جمعي از سفراي مقيم کشور قطر، جهان را نيازمند نظم جديدي دانست و اعلام کرد: شکل گيري و برپايي نظم عادلانه، جهان را از سقوط نجات داده و دنيايي عاري از نگراني و سرشار از امنيت و آرامش براي بشريت بوجود مي آورد. رئيس جمهور با بيان اينکه نظام موجود در جهان پاسخگوي نيازهاي بشريت نيست، خاطر نشان کرد: نظام حاکم بر جهان برآمده از کينه ورزي ها و جنگ هاي خانمان برانداز است و در طول دهه هاي گذشته نتوانسته است امنيت، رفاه و صلح پايدار را براي بشريت به ارمغان آورد.احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه امروز جهان نيازمند نظم جديدي است، گفت: بايد نظم جديد مبتني بر عدالت، دوستي و احترام به ملت ها و نوع انسان ها باشد. نظمي که آزادي حقيقي، رفاه حقيقي و پيشرفت را براي همه ملت ها به ارمغان آورد. نظمي که مانع اشغالگري و آدم کشي شود در اين نظم بايد تک تک انسان ها محترم بوده و از حقوق برابر برخوردار باشند.رئيس جمهورافزود: در نظم جديد نبايد ملت ها به پيشرفته، عقب مانده، توسعه يافته و توسعه نيافته تقسيم شوند و نبايد در آن عده خاصي از حقوق بالاتر و ويژه برخوردار باشند.احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه بايد سيستم و نظام جديد جهاني برآمده از ارزش هاي الهي، صلح پايدار، دوستي و امنيت باشد، خاطر نشان کرد: وجود چنين نظمي نيازمند حضور و نقش آفريني همه ملت ها است و صلح و امنيت پايدار جز براساس عدالت، محبت و دوستي امکان پذير نيست.وي با تاکيد بر مشارکت همه کشورها در برپايي نظم جديد جهاني تصريح کرد: اگر بپذيريم که امتياز وتو در شوراي امنيت در مقطعي براي ايجاد امنيت در جهان مفيد بوده است اما با گذشت چندين سال اثبات شد که اين امتياز خود عاملي براي تبعيض، تجاوز و تضييع حقوق ملت ها است و به ابزاري براي جنايت جنايتکاران تبديل شده است.رئيس جمهور با بيان اينکه نظام موجود در جهان به پايان راه رسيده است، گفت: براي نظام حاکم بر جهان ،امکان بقا وجود ندارد زيرا در همه عرصه ها شکست خورده است بحران اقتصادي فعلي در دنيا نيز حاصل اين شکست است.رئيس قوه مجريه در بخش ديگري از سخنان خود دليل بحران اقتصادي حاکم بر جهان را اقدامات غلط و سو» استفاده کلان سرمايه داران غربي دانست و خاطر نشان کرد: استعمارگران تلاش مي کنند، زيان هاي بحران اقتصادي را از جيب ساير ملت ها برطرف کنند و کسري بودجه خود را به کشورهاي مستقل و ملت هاي ضعيف منتقل و ثروت ها آنها را به جيب سرمايه داران جهان ببرند.
احمدي  نژاد گفت: براساس گزارش سازمان ملل بيش از يک ميليارد انسان در جهان، توانايي تهيه يک وعده غذا را براي ادامه حيات خود ندارند اين در حالي است که اگر کسري بودجه آمريکا نبود آنها هيچ مشکلي نداشتند. وي با بيان اينکه شايد اولين گام براي برپايي نظم جديد تغيير و اصلاح ساختار سازمان ملل باشد، خاطر نشان کرد: ايجاد چنين تغييري ضروري است که البته بايد همه ملت ها در ايجاد آن مشارکت کرده و نظمي عادلانه و انساني را جايگزين کنند. احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت منطقه خليج فارس، گفت: اين منطقه مهم ترين منطقه انرژي دنيا و چهارراه ارتباطي دنياست و از قرن هاي گذشته، استعمارگران به دنبال تسلط بر اين منطقه بوده اند اما امروز زمينه تسلط آنها وجود ندارد و تلاش مي کنند بين کشورهاي منطقه با فريبکاري اختلاف انداخته و با دروغ پراکني و ايجاد بدبيني فرصتي را براي خود ايجاد کنند اين در حالي است که کشورهاي منطقه صدها سال در کنار يکديگر زندگي کرده و داراي يک ريشه و فرهنگ هستند البته اين گونه طراحي هاي سلطه گران با هوشياري ملت ها و دولت هاي منطقه بي تاثير خواهد بود.


 تعويق حذف کنکور تا سال 92  

سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اعلام کرد: حذف آزمون سراسري پذيرش دانشجو با 2 سال تاخير و در سال 1392 اجرا مي شود. نورالله حيدري دستنايي در گفت وگو با ايرنا، در خصوص جلسه عصر روزيکشنبه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، گفت: با توجه به اينکه وزارتخانه هاي آموزش و پرورش و علوم، تحقيقات و فناوري آمادگي لازم را براي حذف آزمون سراسري و تغيير در شيوه پذيرش دانشجو در سال 1390 را ندارند، اين کميسيون تصويب کرد براي جلوگيري از تضييع حقوق دانش آموزان طرح حذف کنکور سراسري تا سال 1392 به تعويق افتد. وي يادآور شد:  قانون حذف آزمون سراسري در مجلس هفتم به تصويب رسيد که براساس آن کنکور از سال 1390 حذف و روش جديدي براي جذب دانشجويان در مراکز آموزش عالي تعيين مي شود. وي افزود: وزارتخانه هاي آموزش و پرورش و علوم آمادگي لازم را براي حذف کنکور سراسري ندارند و بر اين اساس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس فرصتي 2 ساله را براي اجراي اين طرح تعيين کرد. سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه داد:  رييس اين کميسيون در اين زمينه نامه اي را براي اين دو وزارتخانه ارسال مي کند. 


 ميز خبر  

  امير پوردستان: دشمن را لحظه به لحظه رصد مي کنيم
گروه سياسي
: فرمانده نيروي زميني ارتش با بيان اينکه دشمن را لحظه به لحظه رصد مي کنيم، تاکيد کرد: نيروهاي مسلح به لطف خدا و اطاعت از فرامين رهبري و پشتيباني مردم، دشمن را در رسيدن به اهدافش ناکام مي گذارند. به گزارش ايرنا، سرتيپ احمدرضا پوردستان در مراسم پاياني هشتمين دوره رزم مقدماتي مشترک دانشجويان دانشگا ه هاي ارتش، با اشاره به اينکه استکبار جهاني و در راس آن آمريکا با تفکرات ژئواکونوميکي و تسلط بر منابع سرشار انرژي، در منطقه خاورميانه حضور يافته، افزود: دشمنان براي دستيابي به خواسته هاي نامشروع خود از هيچ جنايتي فروگذار نيستند و مجامع بين المللي هم هيچ گاه مانع آن نمي شوند; به همين سبب دشمن در انجام ددمنشي هايش جري تر مي گردد. وي ادامه داد: امروز آمريکا براي چنگ اندازي به ذخاير عظيم منطقه با دژي مستحکم همچون ايران روبرو شده است و تمام قواي خود را پاي کار آورده تا با آن مقابله کند. سرتيپ پوردستان با اشاره به راهکار دشمن در سال هاي اخير و استفاده از تهديدات نرم و سخت براي مقابله با جمهوري اسلامي ايران، گفت: دشمن با شرايط موجود و تفکرات سردمداران خود همواره يکي از اين تهديدات را استفاده کرده است ليکن نيروهاي مسلح، به خصوص ارتش ولايتمدار و پا در رکاب در زمين، هوا و دريا با استفاده از حداکثر استعدادهاي فراوان خود براي حفظ کيان اين سرزمين مي کوشد و موجب آسايش و امنيت ملت و ياس و نااميدي دشمن مي شود. فرمانده نيروي زميني ارتش تصريح کرد امروز با توجه به تجربه قوي هشت سال دفاع مقدس و دستيابي به دانش نظامي روز و تجهيزات مدرن ساخته شده توسط متخصصان داخلي و صنايع دفاع، همچنين رصد لحظه به لحظه تهديدات دشمن و اجراي رزمايش هاي متناسب با تهديدات و تقويت بنيه ديني و ايماني کارکنان ارتش و براي اعتلاي کلمه ا... و شهادت لحظه شماري مي کنيم.
نماينده محلات: نخبگان را نبايد از دست بدهيم 
گروه سياسي
: عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به لزوم برخورد دقيق با موضوع بازنشستگي اساتيد دانشگاه از ارائه طرحي از سوي مجلس براي بررسي اين موضوع خبر داد. عليرضا سليمي در گفتگو با مهر، افزود: مجلس سعي دارد در طرحي درباره بازنشستگي اساتيد اين موضوع را در يک فضاي آرام پيگيري کند تا گروه هاي علمي دغدغه اين موضوع را نداشته باشند. وي اضافه کرد: ما در کميسيون آموزش بحث بازنشستگي اساتيد را مورد بررسي قرار داديم و در ملاقات با وزير علوم نيز اين موضوع مورد بررسي دقيق تر قرار مي گيرد و پس از آن طرحي تهيه مي شود. سليمي اظهار داشت: بخش عمده اي از بنيه علمي کشور به تلاش اساتيد بر مي گردد و بحث بازنشستگي اين گروه بحث ظريف و حساسي است که وزارت علوم بايد با تامل به اين بحث وارد شود. وي اضافه کرد: اگر بخواهيم بنيه علمي و نخبگان دانشگاهي را به راحتي از دست بدهيم قطعا در مسير يپشرفت کشور با مشکلاتي مواجه خواهيم بود چرا که اساتيد دانشگاه سرمايه هاي اين کشور هستند و بايد اين سرمايه ها را حتي الامکان حفظ کنيم. اين نماينده مجلس يادآور شد: بايد شرايطي فراهم شود تا استادي که در سن بازنشستگي قرار دارد اما تمايلي به بازنشستگي ندارد و با مشکل بيماري هم مواجه نيست بتواند فعاليت علمي خود را ادامه دهد چرا که قطعا حفظ آنها استفاده از ذخاير علمي است و بازخوردهاي مثبتي خواهد داشت.وي گفت: مجلس در اين زمينه سعي مي کند با اعتماد و آرامش به فضاي دانشگاه ها و گروه هاي علمي طرح بازنشستگي اساتيد دانشگاه ها را با وزير علوم، تحقيقات و فناوري مطرح کند.
سبحاني نيا: راه تحقق  سند چشم انداز توجه به فرمايشان رهبري است
گروه سياسي
: عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي رسيدن به اهداف سند چشم انداز را با وحدت و کار و تلاش امکان پذير دانست و اعلام کرد: سند چشم انداز، يک سند روشني است که با نصب العين قرار دادن فرمايشات رهبري مي توان به آن دست يافت. "حسين سبحاني نيا" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي هيات دولت مبني بر حرکت براساس سند چشم انداز و اجراي صحيح قانون اصل 44 قانون اساسي، گفت: اين دو از موضوعات محوري کشور ما هستند که رهبري انقلاب خيلي بجا بر اجراي آنها تاکيد فرمودند. نماينده نيشابور با اشاره به سند چشم انداز 20 ساله کشور، تصريح کرد: سند چشم انداز به عنوان يک چارچوبي در پيش روي ما قرار گرفته و ما بايد تا سال 1404 به موقعيتي دست يابيم که از لحاظ سياسي، اقتصادي، صنعتي و علمي رتبه اول را درمنطقه داشته باشيم.وي با بيان اينکه رسيدن به رتبه اول در منطقه جز با همت، کار و تلاش و وحدت در جامعه دست يافتني نيست، خاطرنشان کرد: سند چشم انداز، يک سند روشني است که  با نصب العين قرار دادن فرمايشات رهبري مي توان به آن دست يافت.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي همچنين با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري مبني بر اجراي صحيح اصل 44 قانون اساسي، گفت: اجراي صحيح و کامل اصل 44 قانون اساسي ازمدت ها پيش مورد تاکيد رهبري بوده و مجلس هم بر اجراي اين قانون مصمم است و حتي کميسيوني خاص براي اين مسئله اختصاص داده است.سبحاني نيا، خاطرنشان کرد: تشکيل کميسيون پيگيري و نظارت بر اجراي قانون اصل 44 قانون اساسي نشان دهنده عزم مجلس بر اجراي اين اصل در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري است که سازمان خصوصي سازي بايد تا جايي که امکان دارد، وارد اين کار شود. عضو هيات رئيسه مجلس در بخشي ديگر از سخنانش با انتقاد از نحوه برخي واگذاري ها تحت عنوان اجراي قانون اصل 44، گفت: گاهي مي بينيم، واگذاري هايي که انجام مي شود دست به دست ميان شرکت هاي نيمه دولتي چرخيده و از آن به عنوان واگذاري به بخش خصوصي تلقي مي شود. سبحاني نيا تصريح کرد: بنابراين مشاهده مي کنيم که پس از گذشت چند سال از اجراي قانون خصوصي سازي در کشور به خيلي از اهداف قانون اصل 44 دست نيافته ايم. نماينده نيشابور با بيان اينکه براي دستيابي به اهداف قانون اصل 44 نياز به اراده جدي داريم، خاطرنشان کرد: براين اساس مسئولان بايد سعي کنند که دولت را کوچک و سبک کرده و منهاي آنجايي که بايد حاکميتي اداره شود تا جايي که واگذاري ممکن است به معناي واقعي کلمه واگذاري به بخش خصوص صورت گيرد.
 اياد علاوي: اجازه تجاوز به ايران ازخاک عراق را نمي دهيم
گروه سياسي
: رهبر فهرست العراقيه با اعلام اينکه مي خواهيم تمامي مسائل بين ما و ايران حل و فصل شوند، خاطرنشان کرد:  عراق هرگز اجازه نمي دهد از خاک اين کشور براي تجاوز به ايران استفاده شود. به گزارش ايسنا، اياد علاوي در گفت وگو با روزنامه دارالخليج، چاپ امارات، با اشاره به نقش گسترده ايران و آمريکا در اوضاع فعلي عراق افزود:  ايران و آمريکا نقش زيادي در اوضاع فعلي عراق دارند. ما سعي کرديم تا با ايران وارد گفت وگو شويم و در اين راستا سه هيات به ايران اعزام کرديم تا به ايراني ها تاکيد کنيم که فهرست العراقيه دولت ملي را در عراق تاسيس خواهد کرد که براساس حکومتي قوي، سازش کار و صلح طلب خواهد بود که هرگز اجازه نخواهد داد خاک عراق خواستگاه حمله به ايران قرار گيرد. نخست وزير پيشين عراق ادامه داد: مي خواهيم که تمامي مسائل موجود بين ما و ايران حل و فصل شوند علاوه بر آن مي خواهيم عراق در تجزيه و تحليل و حل مسائل موجود ميان ايران و برخي کشورهاي عربي هم سهيم باشد. ما اين اصول را به طرف ايراني اعلام کرديم. همچنين رهبران سوريه،  ترکيه، قطر، روسيه و برخي کشورهاي حوزه خليج (فارس) را موظف کرديم تا با ايران صحبت کرده و اين پيام العراقيه را به آن ها منتقل کنند که ما آماده ايم با ايراني ها گفت وگو کنيم و به نظرات شان گوش دهيم. ايران هم بايد به نظرات ما گوش دهد چرا که ما تنها خواهان ايجاد روابط خوب با طرف ايراني هستيم و اين روابط بايد براساس اصولي باشد که سياست خارجه (ما) بر آن استوار است. علاوي افزود: بر اين اساس آن چه را که براي عراق مي خواهيم براي ايران هم مي خواهيم و هرگز اجازه تجاوز به ايران از خاک عراق را نخواهيم داد. من شخصا با ولاديمير پوتين،  نخست وزير روسيه ، رسانه هاي آمريکايي، برخي سران عرب و رهبران ترکيه درباره برنامه هسته  اي ايران گفت وگو کردم و به همه آن ها گفتم که حل اين موضوع نه با نواختن بر طبل جنگ بلکه و گفت وگوي سازنده و از بين بردن نگراني هاي ايران امکان پذير است تا فضاي خاورميانه پيچيده نشود. وي با اشاره به ادامه تلاش هاي خود در اين باره در خصوص دليل استعانت از روسيه براي ميانجي گري با ايران، گفت: روسيه بر اوضاع ايران آگاهي دارد و علاوه بر آن اکنون اين کشور نقش ميانجي ميان ايران و آمريکا درباره برنامه هسته  اي ايران را بر عهده دارد. پوتين هم آمادگي کامل خود را براي انجام اين ماموريت اعلام کرد و هياتي بلندپايه را به ايران فرستاد. ما هم اکنون منتظر پاسخ طرف آمريکايي هستيم. ما هيچ نيت خصمانه اي عليه ايران يا ديگر کشورها نداريم اما هرگز اجازه نمي دهيم که کسي بر عراق، عراقي ها و کرامت شان تسلط يابد.


 مقام معظم رهبري:
 کشور نيازمند جهاد علمي درهمه عرصه ها است  

گروه سياسي: رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار استادان دانشگاهها و مراکز آموزش عالي با تاکيد بر اينکه کشور نيازمند جهاد علمي در همه رشته ها و عرصه هاست فرمودند: دانشگاه موتور پيشرفت کشور است و اگر ملت، عزت، استقلال، اقتدار و ثروت مي خواهد بايد دانشگاه را تقويت کند. به گزارش مهر، رهبر معظم انقلاب اسلامي روز يکشنبه در ديدار صدها نفر از استادان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي با ايشان پس از سخنان نمايندگان جامعه علمي - دانشگاهي با اشاره به اهميت فراوان دانشگاه در عزت و اقتدار ايران تاکيد کردند: کشور نيازمند جهاد علمي در همه رشته ها و عرصه هاست و اينجانب با دقت و وسواس و دلواپسي اين مسئله بسيار مهم را دنبال خواهم کرد.ايشان با اشاره به موانع و معارضه هاي موجود بر سر راه پيشرفت علمي کشور افزودند: در فرهنگ اسلامي، معناي جهاد در هر عرصه اي تلاش براي در هم شکستن موانع و معارضه هاست و از اين نگاه اسلامي، کشور حقيقتا نيازمند جهاد علمي است.حضرت آيت الله خامنه اي، انحصارگرايي و خست کشورهاي پيشرفته علمي را در عرضه دانش و امکانات علمي از جمله موانع موجود در راه شکوفايي علمي کشور دانستند و خاطرنشان کردند: بايد با جوشش دروني بر اين مانع غلبه کنيم.رهبر انقلاب اسلامي برخورداري ملت ايران از پيشينه پرافتخار علمي - فرهنگي و هوش و استعداد ايرانيان را زمينه هاي مساعدي براي دستيابي به قله هاي رفيع علم و دانش برشمردند و افزودند: انقلاب اسلامي، احساس بيداري و توانايي را نيز به مجموعه عوامل تعيين کننده پيشرفت علمي کشور افزوده است. ايشان، پيشرفتهاي تحسين برانگيز کشور را در زمينه هاي مختلف علمي - فناوري، نشانه توانايي مردم ايران در برداشتن گامهاي بلندتر خواندند و افزودند: همه پيشرفتهاي 30 سال اخير را قدمهاي اول راه پرفروغ پيشرفت علمي کشور بدانيم و با نگاه راهبردي به قدمهاي بلندتر فکر کنيم. حضرت آيت الله خامنه اي، سخنان استادان دانشگاهها در اين ديدار را بسيار خرسندکننده، متنوع، پرنکته و حاوي پيشنهادهاي اجرايي برشمردند و افزودند: ايده جديد دانشگاه حکمت بنيان، پيشنهاد تشکيل رصدخانه پيشرفت نقشه جامع علمي کشور و تاکيد بر اهميت علوم انساني از زواياي مختلف از جمله نکات مهمي بود که انديشمندان محترم بيان کردند. رهبر انقلاب اسلامي، انتقاد يکي از استادان درباره قديمي بودن و تغيير نکردن سرفصلهاي علوم انساني را ايرادي وارد دانستند و خاطرنشان کردند: اين عيب، نشان دهنده نبود جرات براي ورود به مناقشه فکري است که بايد با ليبرال دمکراسي غربي وجود داشته باشد. ايشان بيان پاسخ هاي مستدل اسلامي را درباره مسائل مطرح در علوم انساني، روش صحيح مناقشه با علوم انساني غربي دانستند و افزودند: استادان حوزه و دانشگاهها بايد با شجاعت در اين ميدان حضور يابند و مسئوليت سنگين خود را در تدوين پاسخهاي رهگشاي اسلام ايفا کنند. رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به پيشنهاد يکي از استادان زن درباره ضرورت ارتباط بيشتر رهبري با جامعه زنان افزودند: جامعه زنان نيمي از جمعيت کشور را تشکيل مي دهد و طبعا با يک سازمان يا مجموعه قابل مقايسه نيست اما اساس اين پيشنهاد صحيح است و بايد ساز و کاري براي اطلاع از ديدگاههاي زنان دانشمند فرزانه و تحصيلکرده کشور پيش بيني شود. حضرت آيت الله خامنه اي، سخنان يکي ديگر از استادان دانشگاهها را درباره پيشرفتهاي افتخارآميز ايران در عرصه هاي پزشکي مورد اشاره قرار دادند و افزودند: پيشرفت در عرصه ها و علوم ديگر نيز کاملا چشمگير است اما عده اي مدام در گوشه و کنار آيه ياس مي خوانند و براي نااميد کردن مردم و دانشجويان و دانشگاهيان تلاش مي کنند. ايشان، اينگونه افراد را موريانه هاي مخرب و ويرانگر خواندند و خاطرنشان کردند: طبعا حرکت عظيم ملت ايران، مانند هر حرکت اجتماعي تاريخي با چالشهايي روبروست اما نهال انقلاب اسلامي امروز به شجره طيبه اي تبديل شده و ايران با طراوت تمام در حال رشد و پيشرفت است. حضرت آيت الله خامنه اي، توليد فکر را بسيار مهم و حتي دشوارتر از توليد علم دانستند و افزودند: ايران مهد فلسفه است و لازم است استادان حوزه ها و دانشگاهها، در زمينه توليد فکر منبعث از نگاه فلسفي تلاش کنند. رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به مراحل نهايي تصويب نقشه جامع علمي کشور تاکيد کردند: اين نقشه، به برنامه اجرايي نياز دارد و مسئولان دستگاههاي ذيربط براي تحقق نقشه جامع علمي، برنامه اي دقيق تدوين کنند. ايشان التزام همه مراکز علمي - تحقيقاتي به نقشه جامع علمي را ضروري خواندند و افزودند: نقشه جامع علمي، زنده و پويا و به روز باشد و بر اجراي دقيق آن نظارت شود. رهبر انقلاب اسلامي همچنين توسعه غيرهدفمند آموزش عالي را موجب اتلاف بودجه و نيروي انساني خواندند و افزودند: نيازهاي اصلي کشور را در حوزه هاي مختلف علوم و فناوري شناسايي کنيد تا تعداد دانشگاهها و دانشجويان، رشته هاي لازم و سطوح اين رشته ها براساس اين نيازها مشخص شود و وزارت علوم و آموزش عالي نيز تنها براساس اين اهداف به توسعه آموزش عالي اقدام کند. حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به روزهاي آخر ماه مبارک رمضان، تلاش براي بهره گيري بيشتر از فضاي لطف، رحمت، نورانيت و صفاي الهي در اين روزهاي پاياني را توصيه کردند و افزودند: طهارت و صفاي نفس براي همه انسانها مفيد است اما براي دانشمندان و استادان، لازم تر، مفيدتر و پرسودتر است زيرا منش و رفتار استاد در تکوين شخصيت جوان دانشجو بسيار تاثيرگذار است. ايشان از ديگر فوايد طهارت نفس و معنويت استاد را، تشخيص جهت درست حرکت علمي دانستند. در پايان اين ديدار نماز مغرب و عشا» به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامي افطار کردند. در ابتداي اين ديدار 3 ساعته 14 نفر از استادان، بيش از 2 ساعت ديدگاههاي خود را درباره مسائل مختلف علمي - فرهنگي - اجتماعي - اقتصادي و سياسي بيان کردند.


 آيت ا...مهدوي کني: برخي از دوستان تحمل حرف را ندارند  

گروه سياسي
: دبيرکل جامعه روحانيت مبارز با تاکيد بر شنيدن حرف هاي هم در جامعه، گفت: برخي از دوستان تحمل حرف را ندارند. به گزارش ايسنا، آيت الله مهدوي کني با اشاره به اين که " براي باقي ماندن يک اثر بايد همه با هم حرکت کنيم و با هم باشيم" ياد آور شد: در اواخر عمر شريف امام(ره)، ايشان يک روزي اصحاب حل و عقل، بزرگان انقلاب اعم از روحاني و غيرروحاني را جمع کردند. همه در جماران، در همان اتاق کوچک امام جمع شدند. امام يک جمله فرمودند که " من در اواخر عمر خود هستم و چيزي به عمر من باقي نمانده است. در اين جمع به شما مي گويم که انقلاب براي خود جايش را باز کرده است و دشمنان نمي توانند به او ضربه بزنند و آن را از بين ببرند چون جايگاه خود را در اسلام و ايران و دنيا باز کرده است اما حفظ اين مساله به شرط و شروطي است و يکي از مهمترين شرط ها اين است که شما با هم باشيد." دبيرکل جامعه روحانيت مبارز خاطرنشان کرد: ممکن است که دشمنان آزار و اذيت کنند، ممکن است که دشمنان کارهاي ايذايي بکنند و به قول امام ديوانه اي سنگي را در چاه بياندازد يا ترقه اي را در کند ولي امام تاکيد مي کردند يکي از شروط براي حفظ انقلاب اين است که شما با هم باشيد. و صابروا که عرض کردم و در قرآن نيز بر آن تاکيد شده اين مطلب را مي رساند.  وي ادامه داد:  بالاتر از صابروا، رابطوا و مرابطه است; اگر بخواهيم صبر داشته باشيم، در کنار آن بايد همه حرف هاي يکديگر را بفهميم، اطلاع از يکديگر داشته باشيم، و اين تاکيد بر اطلاع داشتن از يکديگر و آگاهي از حال يکديگر دارد. مهدوي کني که يکشنبه شب در برنامه "کيميا" شبکه سه سيما سخن مي گفت، ادامه داد: از آن جايي که آدم بايد تقيه کند براي حفظ دين، انقلاب و نظامش برخي از حرف ها را نبايد بزند و اين مشکل تر است. برخي از دوستان تحمل حرف را ندارند; چرا اميرالمومنين (ع) با چاه درد دل مي کردند؟ چون دوستانش تحمل حرف هايش را نداشتند و به همين دليل سرشان را در چاه مي کردند و درد دل مي کردند. وي افزود: مرابطين به کساني مي گويند که هميشه مراقب نظام هستند، مواظب مرزهاي معنوي و فيزيکي هستند، برخي مراقبين فيزيکي هستند و برخي مراقبين فرهنگي هستند. انقلاب فرهنگ دارد و فرهنگ آن را بايد حفظ کرد. اکنون مي بينيم که دشمنان براي جنگ نرم، ابزارشان شمشير نيست، جنگ شان فرهنگي است، مي خواهند کاري کنند که افکار را خراب کنند، مردم به انقلاب و مسوولان اعتقادي نداشته باشند و اعتقادات مردم از نظام برداشته شود و اين خيلي سخت تر از آن است که يک عده در ميدان جنگ با سلاح بجنگند. پس اين جا بحث مرابطه مطرح و لازم است. دبيرکل جامعه روحانيت مبارز خاطرنشان کرد: مرابطين کساني هستند که آگاهي مي دهند، مشکلات را مي گويند و راه ها را به هم نشان مي دهند و يکديگر را تحمل مي کنند. حرف هاي يکديگر را مي شنوند، اگر بخواهيم مرابط باشيم، بايد حرف هاي هم را بشنويم. من حرف هايم را بزنم شما حرفهاي تان را بزنيد و بنشينيد جمع بندي کنيد. اين گونه نباشد که مثلا من بگويم شما بي خود اين جا هستيد، از شما خبري نداشته باشم و بگويم تو کجاي کار هستي؟ مجلس خبر از دولت نداشته باشد، دولت خبر از مجلس نداشته باشد، و قوه قضاييه نيز خبر از آن ها نداشته باشد. اين ها همه بايد با هم باشند. مگر مي شود بدون مرابطه مملکت را اداره کرد. وقتي که بحث تفکيک قوا مطرح مي شود، برخي خيال مي کنند تفکيک قوا به اين معناست که قوا با هم ارتباطي نداشته باشند، مگر مي شود قوه مجريه با مجلس ارتباطي نداشته باشد و يا قوه قضاييه با قوه  مجريه و مجلس ارتباطي نداشته باشد.  وي تاکيد کرد: اين که مي گويند قوا استقلال داشته باشند يعني اين که تحت تاثير جريان هاي غلط قرار نگيرند. اين که مثلا دولتي بخواهد به زور لايحه اي را به مجلس تحميل کند، غلط است و يا اين که مجلسي به قول مقام معظم رهبري قانوني تصويب کند که قابل اجرا نباشد، يعني با دولت هماهنگي نکرده باشد، که آيا اين قانوني که وضع مي کني در خلا» وضع کردي، مي شود اجرايش کرد يا نه. خيلي چيزها را مي شود گفت و بلند شد و نشست و تصويب کرد، اما قانون قابل اجرا نباشد. وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: قوه قضاييه مي خواهد داوري کند، داوري بر حق، مع الذالک بايد همان جا جرياناتي که در کشور است مورد توجه در داوري قرار بگيرد، اين طور نيست که قاضي به جريانات توجه نداشته باشد. شما مي بينيد وقتي که مي خواهند فردي را قصاص کنند کسي که عمدا آدمي را کشته است و صاحبان دم آن نيز خواهان قصاص هستند، مي توانند مطالبه او را بکنند ولي آن ها به تنهايي بعد از حکم قضايي قاضي نمي توانند قصاص کنند. بايد چه کنند؟ بايد در مقام القضات برود و در ديوان عالي بررسي شود که آيا کشتن اين فرد اکنون مصلحت است يا نه؟ ممکن است يک نفر را شما به عنوان قصاص بکشيد و دوباره دو گروه و جمعيت به هم بريزند. به خاطر اين که يک نفر را قصاص کرده ايم يک دفعه مشکل ايجاد شود. وي تاکيد کرد: داوري نبايد بدون حساب و کتاب باشد، و بگوييم که آقا طرف قاتل است بايد قاتل را حتما بايد کشت. اين گونه نيست که هر قاتلي را بايد کشت، اين صحبت ها در فقه و حقوق ماست. اين هايي که مي گويم از روي آگاهي مي گويم و احساسي نيست. مهدوي کني ادامه داد: قوه قضاييه، مجريه و مقننه بايد با هم ارتباط داشته باشند و رابط آن ها مقام معظم رهبري است. نظامي که ما درست کرده ايم بهترين نظام است، مقام معظم رهبري بين قوا هماهنگي ايجاد مي کند. ولايت فقيه يعني چي؟ برخي خيال مي کنند ولايت فقيه يعني کسي که آن بالا نشسته هر چيزي که دلش مي خواهد مي گويد چه موقع امام و مقام معظم رهبري اين کار را مي کردند؟ بله در مقام بحراني بايد يک نفر حرف آخر را بزند. اما غير از مواقع بحراني مقام معظم رهبري ارتباط بين همين هاست. وقتي ايشان قوه مجريه، مقننه و قضاييه را جمع مي کند، صحبت و نصيحت مي کند، يعني اين که خط مرتبط بين آن هاست و اين که هواس تان جمع باشد. نگوييم که ما مجلس هستيم و اين که که هرچه بخواهيم بگوييم يا اين که دولت بگويد آقا من گوش به قانون نمي دهم و قبول نمي کنم و يا اين که قوه قضاييه در داوري ها به مسايل توجه نکند. آيت ا... مهدوي کني، ادامه داد: پس يادتان باشد "اصبروا" يعني مقاومت داشته باشيم، "صابرو" مقاومت اجتماعي داشته باشيم و "رابطو" با هم ارتباط داشته باشيم. اين که هرکس به وظيفه خود عمل نکند و هر کس بگويد که من مي خواهم اين کار را بکنم، نمي شود مملکت را اداره کرد. در يک خانه هم اگر هر کسي بخواهد ساز خود را بزند، نمي توان آن خانه را اداره کرد. مثلا خانم خانه، يک چيزي را بگويد، آقا يک چيز ديگر. قرآن مي گويد، الرجال قوامونه علي النسا»، يعني پدر مديريت خانه را بر عهده مي گيرد. معناي مديريت اين نيست که پدر هرچه دلش مي خواهد بگويد، زور بگويد. بايد کسي باشد که نظام خانواده را حفظ کند و اگر مدير نباشد، نظام از هم پاشيده مي شود. 


  بروجردي:آژانس در ارائه گزارش ايران مستقل باشد  

گروه سياسي: رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ديروز در آستانه انتشار گزارش مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره فعاليت هاي هسته اي ايران از آمانو خواست تحت تاثيرفشارهاي سياسي آمريکا قرار نگيرد. "علا»الدين بروجردي" در گفت وگو با خانه ملت، در آستانه ارائه گزارش يوکيا آمانو درباره فعاليت هاي هسته اي ايران به 35 عضو شوراي حکام، گفت: انتظار جمهوري اسلامي از يوکيا آمانو اين است که در ارائه گزارش در موضوع هسته اي ايران مستقل عمل کند.نماينده بروجرد با اشاره به همکاري هاي کامل تهران با آژانس بين المللي انرژي اتمي، خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي چون به عنوان عضو آژانس، کليه مقرارت اين نهاد بين المللي را پذيرفته و بنابراين طبق مقرارت اين سازمان عمل کرده، انتظار دارد که با توجه به اين همکاري هاي گسترده، آمانو هم به عنوان بالاترين مقام مسئول در آژانس براساس ضوابط و مقرارت اين نهاد عمل کرده و تحت فشارهاي سياسي آمريکا قرار نگيرد.رئيس کميسيون امنيت ملي در پاسخ به اين پرسش که واکنش مجلس در صورت برآورده نشدن انتظارات جمهوري اسلامي از گزارش مديرکل آژانس چه خواهد بود، افزود: ما ترجيح مي دهيم اول گزارش را ببنيم بعد اظهارنظر کنيم.رئيس فراکسيون اقتدار ملي مجلس شوراي اسلامي نيز در آستانه انتشار گزارش مديرکل آژانس درباره فعاليت هاي هسته اي ايران از آمانو خواست با ارائه گزارش واقعي از جايگاه حقوقي آژانس دفاع کند."مهدي سنايي" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به گزارش هاي پيشين مديران آژانس درباره فعاليت هاي هسته اي ايران، گفت: گزارش هاي آژانس معمولا دو جنبه دارد. نماينده نهاوند با بيان اينکه يک جنبه گزارش آژانس واقعيت داشته و معمولا در آن به صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي اشاره مي شود، خاطرنشان کرد: جنبه ديگر گزارش آژانس معمولا ابهام ايجاد کرده و پيداست که اين ابهام بيشتر براي راضي کردن قدرت هاي بزرگ در گزارش آورده مي شود.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اظهار اينکه گنجاندن جنبه دوم در گزارش آژانس اقداماتي است که به تدريج مشروعيت اين نهاد بين المللي را کاهش مي دهد، افزود: طبيعي است که اگر اين موضوع در گزارش اخير يوکيا آمانو تکرار شود مشروعيت آژانس کاهش خواهد يافت.جواد جهانگيرزاده، نماينده اروميه نيز در آستانه انتشار گزارش مديرکل آژانس درباره فعاليت هاي هسته اي ايران، اعلام کرد: انتظار ما از آمانو اين است که گزارش واقعي خود را ارائه و به سمت تامين نظرات غرب پيش نرود.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اظهار اينکه بدون ترديد پشت پرده گزارش آمانو تصميم گيري هاي سياسي است که نه فقط در چارچوب آژانس، بلکه خارج از چارچوب اين نهاد بين المللي صادر مي شود، افزود: از اين جهت انتظار اين است که گزارش آمانو يک تصوير مناسبي از رويکردهاي جديد غرب باشد که رفتارهاي خودش را مورد اصلاح قرار داده است. وي با نامناسب ارزيابي کردن گزارش اول آمانو درباره فعاليت هاي هسته اي ايران، گفت: متاسفانه گزارش اول آمانو صلاحيت عمومي آژانس را حداقل از نظر جمهوري اسلامي ايران، گروه نم و کشورهايي که نسبت به استيلاي فرهنگي و سياسي غرب اعتراض دارند، زير سوال برد.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، تصريح کرد: گزارش آمانو گره هايي را در پرونده هسته اي ايران ايجاد کرد که تداوم آن گره ها باعث تحريم تهران شد و غرب براي ايجاد زمينه هاي تحريم نيازمند آن بود.گزارش فصلي يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره موضوعات مختلف و از جمله موضوع هسته اي ايران عصر ديروز در اختيار 35 عضو شوراي حکام قرار گرفت.نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي هفته آينده برگزار خواهدشد.بنا به گفته "علي اصغر سلطانيه"، نماينده دايم ايران در آژانس; نشست هفته آينده شوراي حکام يک نشست عادي است و اختصاص به موضوع ايران نيز ندارد; البته مديرکل آژانس طبق روال درباره موضوع ايران نيز گزارشي دراختيار اعضا قرار مي دهد.


 کوتاه از سياست 

انتقاد متکي از برخي اظهارات ناپخته درعرصه سياست خارجي
گروه سياسي
: وزير امورخارجه با انتقاد شديد از اظهارات اخير نماينده ويژه رئيس جمهور در آسيا، گفت: سياست خارجي عرصه ناپخته سخن گفتن نيست. به گزارش مهر، منوچهر متکي در گفتگو با خبرنگاران در خصوص اظهارات روز يکشنبه رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي، گفت: مشخص نيست آقاي بقايي بر اساس کدام مسئوليت و از چه جايگاهي اين گونه سخنان نسنجيده را بيان مي کند در حالي که هنوز آثار منفي اظهارات اخير وي که موجب بروز مشکل در روابط خارجي شد از بين نرفته است. وزير امورخارجه ضمن فصل الخطاب دانستن نظر صريح مقام معظم رهبري را پرهيز از موازي کاري در سياست خارجي، تصريح کرد: تضعيف دستگاه ديپلماسي کشور بويژه در شرايط کنوني آن هم توسط برخي از افراد دولت مصداق بارز بر شاخه نشستن و بن بريدن است. متکي از مسئولان و مديران بويژه در قوه مجريه خواست هزينه کشور را در اداره روابط خارجي با ناپخته سخن گفتن در اين عرصه بالا نبرند.
لاريجاني مهر ماه به تاجيکستان مي رود 
گروه سياسي
: رئيس مجلس شوراي اسلامي قرار است مهر ماه به منظور ديدار رسمي با همتاي تاجيکستاني خود عازم دوشنبه شود. به گزارش مهر، رئيس مجلس شوراي اسلامي قرار است در اواسط مهرماه طي سفري به دوشنبه پايتخت تاجيکستان با شکور جان ظهور اف رئيس مجلس نمايندگان اين کشور ديدار و گفتگو کند.علي لاريجاني در اين سفر همچنين با امام علي رحمان رئيس جمهور تاجيکستان نيز ديدار خواهد داشت.همچنين رئيس مجلس تاجيکستان نيز قرار است به زودي ديداري از جمهوري اسلامي ايران داشته باشد که هنوز زمان انجام اين سفر نهايي نشده است. 
اجلاس مديران ارشد کشورهاي عضو اکو هفته آينده در تهران 
گروه سياسي
: معاون پارلماني و حقوقي وزارت کشور از برپايي اجلاس مقدماتي براي اجلاس اکو، هفته آينده با حضور مديران ارشد امور بين الملل کشورهاي عضو اکو، در تهران خبر داد. مهدي محمدي فر در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر، افزود: برنامه اين اجلاس مقدماتي انجام هماهنگي در زمينه اجلاس اکو است که آبان ماه در ترکيه برگزار مي شود. وي ادامه داد: در اين اجلاس مقدماتي مسائل مربوط به جرائم سازمان يافته و مسائل امنيتي کشورهاي عضو اکو با حضورمديران ارشد اموربين الملل اين کشورها به مدت دو روز در تهران، مطرح مي شود.  محمدي فر گفت: در اجلاس مقدماتي اکو، نمايندگان ارشد امور بين الملل کشورهاي افغانستان، جمهوري آذربايجان، ايران، پاکستان، قزاقستان، قرقيزستان، ترکيه، تاجيکستان، ترکمنستان و ازبکستان حضو دارند.
تابش درسمت دبيرکلي فراکسيون اقليت ابقا شد 
گروه سياسي: محمدرضا تابش و و حسين هاشميان براي سومين بار در سمت دبيرکلي و رياست شوراي مرکزي فراکسيون خط امام(ره) مجلس شوراي اسلامي ابقا شدند."داريوش قنبري"، سخنگوي فراکسيون خط امام (ره)در گفت وگو با خانه ملت با اعلام اين خبر در تشريح جزئيات جلسه روزيکشنبه اين فراکسيون، گفت: در اين جلسه ابتدا گزارشي از عملکرد دو ساله فراکسيون و تعداد جلسات شوراي مرکزي و مجمع عمومي فراکسيون از سوي محمدرضا تابش دبيرکل فراکسيون خط امام(ره) ارائه شد. نماينده ايلام، خاطرنشان کرد: تا کنون شوراي مرکزي فراکسيون بيش از 60 جلسه و مجمع عمومي فراکسيون بيش از 20 جلسه برگزار کرده  که در اين جلسات موضوعات مختلف کشور مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.سخنگوي فراکسيون خط امام(ره) با اعلام اينکه روز يکشنبه پس از ارائه گزارش دو ساله عملکرد فراکسيون، انتخابات برگزار شد که محمدرضا تابش نماينده اردکان مجددا به عنوان دبيرکل اين فراکسيون انتخاب شد. وي افزود: حسين هاشميان نماينده رفسنجان نيز در سمت رئيس شوراي مرکزي فراکسيون خط امام(ره) ابقا شد.
شوراي نگهبان شايعه فوت آيت الله جنتي را تکذيب کرد
گروه سياسي
: سخنگوي شوراي نگهبان برخي اخبار منتشر شده در پايگاه هاي اينترنتي مبني بر فوت آيت الله احمد جنتي دبير اين شورا و امام جمعه موقت تهران را تکذيب کرد.  عباسعلي کدخدايي  ديروز در گفت و گو با ايرنا، تاکيد کرد: انتشار اينگونه اخبار از اساس دروغ است و چنين موضوعي صحت ندارد. کدخدايي با بيان اينکه جنتي از صحت و سلامت کامل برخوردار و قرار است دقايقي ديگر جلسه کارگروه دولت و مجلس به رياست وي تشکيل شود، گفت: اين شايعات از سوي عناصر ضد انقلاب منتشر مي شود و نشان دهنده اعتبار اين رسانه ها است. به گفته وي ، آيت الله جنتي صبح ديروز پس از شنيدن اين شايعه متعجب شده و به اين خبرسازي خنديده است. سخنگوي شوراي نگهبان تاکيد کرد که انتشار چنين اخبار کذب و شايعاتي از سوي سايت هاي ضد انقلاب اهداف آنان در انحراف افکار عمومي از مسايل کلان و پرداختن به مسايل خرد را نشان مي دهد. برخي سايت ها شايعه مرگ آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان را منتشر و مدعي شدند که وي به دليل سکته به کماي مغزي فرو رفته و در بيمارستان دارفاني را وداع گفته است. 
برگزاري نماز عيد فطر در دانشگاه تهران
گروه سياسي
: مدير روابط عمومي شوراي سياستگذاري ائمه جمعه از برگزاري نماز عيد فطر در دانشگاه تهران خبر داد. امير عباس جهاني در گفتگو با مهر، با اعلام اين خبر افزود: چنانچه عيد فطر در روز جمعه باشد فقط نمازعيد فطر در اين روز خوانده مي شود و نماز جمعه  اين هفته برگزار نخواهد شد.  نماز عيد فطر هر ساله در مصلي تهران برگزار مي شد ولي به دليل محدوديت هاي پروژه ساخت مصلي سال گذشته  اين نماز در دانشگاه تهران برگزار شد. گويا امسال نيز به تبع محدوديت هاي موجود در مصلي تهران برگزاري نماز عيد فطر به دانشگاه تهران منتقل شده است.
برگزاري هشتمين اجلاس مجلس خبرگان درهفته آينده
گروه سياسي: هشتمين اجلاس رسمي خبرگان رهبري در دوره  چهارم روزهاي23 و 24 شهريور ماه در تهران برگزار مي شود.  به گزارش دبيرخانه مجلس خبرگان رهبري، اين اجلاس دو روزه در ساختمان قديم مجلس شوراي اسلامي برگزار خواهد شد. 
تهيه گزارشي از مبارزه با زمين خواري در کميسيون اصل 90
گروه سياسي
: يک عضو کميسيون اصل 90 مجلس از تهيه گزارشي با موضوع اقدامات صورت گرفته در زمينه مبارزه با زمين  خواري در اين کميسيون خبر داد. سيد فاضل موسوي در گفت وگو با فارس، در خصوص پيگيري پرونده هاي زمين  خواري در اين کميسيون، گفت:  کميسيون گزارشي از پيگيري ها و اقدامات صورت گرفته در زمينه مبارزه با زمين  خواري در سطح کشور تهيه خواهد کرد. نماينده خدابنده افزود: اين گزارش کاملا کارشناسي بوده و در آن مراحل طي شده، مکاتبات، ارتباطات و مسائلي از اين قبيل ذکر شده و به منظور ارائه به نهادهاي ذيربط جهت پيگيري و اقدام لازم، در دست تهيه است. اين عضو کميسيون اصل 90 مجلس در پايان اظهار داشت: زمين  خواري موضوعي است که قواي سه  گانه در سطح سران قوا پيگير آن هستند، اما لازمه اقدام در اين زمينه تجميع اطلاعات موجود براي حصول نتيجه مطلوب است. 
درخواست استرداد برنامه پنجم تا مهرمسکوت ماند
گروه سياسي
: عضو هيات رئيسه مجلس از تصميم دولت و مجلس براي مسکوت گذاشتن درخواست استرداد برنامه پنجم توسعه تا بعد از تعطيلات دو هفته اي مجلس خبرداد و اعلام کرد، مذاکرات بين دو قوه تا رسيدن به نتيجه نهايي ادامه مي يابد. محمدحسين فرهنگي در گفتگو با مهر، در پاسخ به اين سوال که نامه استرداد لايحه برنامه پنجم توسعه که از سوي دولت به مجلس ارائه شده است در کدام يک از جلسات باقي مانده مجلس در هفته جاري قرائت خواهد شد، گفت: با توجه به مذاکره نمايندگان مجلس با رئيس جمهور در روز يکشنبه مقرر شد درخواست استرداد تا به نتيجه رسيدن گفتگوها مسکوت بماند، بنابراين در دوجلسه آتي مجلس تا فرارسيدن تعطيلات دوهفته اي مجلس درخواست استرداد مسکوت مي ماند. وي ادامه داد: به دليل سفر رئيس جمهور به قطر در جلسه روز يکشنبه مذاکرات به نتيجه نهايي نرسيد و مقرر شد ضمن مسکوت ماندن درخواست استرداد، اعضاي کميسيون تلفيق و رئيس جمهور جلسات بيشتري داشته و به نتيجه برسند.عضو هيات رئيسه مجلس، تصريح کرد: بنابراين تا بررسي بيشتر و ادامه مذاکرات تصميمي براي قرائت درخواست استرداد برنامه پنجم در مجلس نيست.فرهنگي يادآور شد: درصورت عدم انصراف دولت از استرداد نيز اين درخواست صرفا در صحن مجلس قرائت مي شود و نيازي به راي گيري درباره آن نيست. نماينده تبريز از برنامه کارگروه مشترک مجلس و دولت در تعطيلات دو هفته اي مجلس براي ارزيابي تغييرات انجام شده در لايحه برنامه پنجم توسعه که از سوي معاون رئيس جمهورمطرح  شده است نيز ابراز بي اطلاعي کرد و گفت: چنين برنامه اي هنوز به صورت رسمي در دستور کار قرار ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه