جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686


با مشاهير


اخبار کوتاه

آذر ماه سال جاري
اولين همايش ملي انسان صنعت و روانشناسي در واحد تهران مرکزي برگزار مي شود

به انتخاب ستاد فناوري نانوي رياست جمهوري صورت گرفت:
معاون پژوهشي واحد شاهرود نفر اول پژوهشگر نانو در کشور

عضو هيات علمي واحد زاهدان:
GIS بانک اطلاعات جغرافيايي، براي استفاده بهتر از کاربري هاي شهري و روستايي است


انعقاد تفاهم نامه همکاري دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با سازمان هاي دولتي

مديرکل امور فرهنگي وزارت علوم خبرداد:
تشکيل کميته خانه فرهنگ دانشجويي در وزارت علوم

در آستانه شروع سال تحصيلي جديد
شوراي آموزشي دانشگاه هاي آزاد اسلامي خوزستان در اهواز برگزار شد


 با مشاهير  

 

محمد زکرياي رازي
قسمت اول
محمد زکرياي رازي پزشک، فيلسوف و شيمي دان ايراني که آثار ماندگاري در زمينه پزشکي و شيمي و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسيد سولفوريک) مشهور است.
به گفته جرج سارتن، پدر تاريخ علم، رازي «بزرگترين پزشک اسلام و قرون وسطي بود.» اين دانشمند ايراني از آن جا که کتاب هاي خود را به زبان عربي مي نوشت، نزد غربيان به جالينوس عرب نيز مشهور بوده است.
زندگي
نام وي محمد و نام پدرش زکريا و کنيه اش ابوبکر است. مورخان شرقي در کتاب هايشان او را محمد بن زکرياي رازي خوانده اند، اما اروپائيان و مورخان غربي از او به نام هاي رازس eszes=Rhazra و الرازي Alzi-Ra در کتاب هاي خود ياد کرده اند. به گفته ابوريحان بيروني وي در شعبان سال 251 هجري (865 ميلادي) در ري زاده شد و دوران کودکي و نوجواني و جواني اش دراين شهر گذشت. چنين شهرت دارد که در جواني عود مي نواخته و گاهي شعر مي سروده است. بعدها به زرگري و سپس به کيمياگري روي آورد. وي در سنين بالا علم طب را آموخت. بيروني معتقد است او در ابتدا به کيميا اشتغال داشته و پس از آن که در اين راه چشمش در اثر کار زياد با مواد تند و تيزبو آسيب ديد، براي درمان چشم به پزشکي روي آورد. در کتاب هاي مورخان اسلامي آمده است که رازي طب را در بيمارستان بغداد آموخته است، در آن زمان بغداد مرکز بزرگ علمي دوران و جانشين دانشگاه جندي شاپور بوده است و رازي براي آموختن علم به بغداد سفر کرد و مدتي نامعلوم در آن جا اقامت گزيد و به تحصيل علم پرداخت و سپس رياست بيمارستان «معتضدي» را برعهده گرفت. پس از مرگ معتضد خليفه عباسي، به ري بازگشت و عهده دار رياست بيمارستان ري شد و تا پايان عمر در اين شهر به درمان بيماران مشغول بود. رازي در آخر عمرش نابينا شد، درباره علت نابينا شدن او روايت هاي مختلفي وجود دارد، بيروني سبب کوري رازي را کار مداوم با مواد شيميايي چون بخار جيوه مي داند.
رازي در تاريخ 5 شعبان 313 ه.ق. در ري وفات يافته است. مکان اصلي آرامگاه رازي نامعلوم است.
منبع : دانشنامه آزاد ، ويکي پديا


 اخبار کوتاه 

برگزاري محفل انس با قرآن کريم با حضور قاريان ممتاز بين المللي در واحد شهرري

شهرري-خبرنگار آفرينش
محفل انس با قرآن کريم به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگي واحد شهرري با حضور قاريان برجسته و ممتاز بين المللي در نمازخانه مجتمع يادگار امام (ره) برگزار شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، در ابتداي اين مراسم که با حضور مسئولين واحد شهرري و جمعي از کارکنان و استادان همراه بود، قاريان حاج مهدي عادلي قاري ممتاز بين المللي ايراني، يحيي محرم نژاد و يعقوب سيفي از قاريان برجسته قرآني کشورمان به تلاوت آياتي از قرآن کريم پرداختند.
در اين محفل روحاني قاري بين المللي استاد علا»الدين احمد از جمهوري مصر آياتي از قرآن کريم را قرائت نمود و گروه تواشيح ثقلين نيز به اجراي برنامه پرداختند.
 در ادامه دکتر مشايخي معاون فرهنگي واحد شهرري هدف از برگزاري اين مراسم را گسترش فرهنگ تلاوت قرآن کريم و انس بيشتر با کلام نوراني خداوند اعلام کرد.
وي گفت: از آنجايي که اين ماه، ماه نزول قرآن مي باشد، بهترين فرصت براي هم نشيني، درک مفاهيم عميق قرآن کريم و استفاده بهينه از ابعاد ديني، علمي و اعتقادي قرآن در جامعه است.
دکتر مشايخي با بيان اينکه انس با قرآن ضامن هدايت جامعه به سوي روشنگري است، افزود: قرآن چراغ هدايت بشر است که بر قلب نازنين پيامبر اعظم حضرت محمد مصطفي(ص) نازل شد و تنها نسخه کامل و بدون نقص براي هدايت تمام مسلمانان در سر تا سر جهان است.
وي ضمن اشاره به فرمايش گهربار نبي مکرم اسلام حضرت محمد مصطفي(ص) که فرموده اند: در آخر الزمان قرآن مهجور مي ماند، يکي ديگر از اهداف برپائي اين مراسم را آشنايي بيشتر جوانان و تدبر و تفکر در حقيقت کلام وحي ابراز کرد و اظهار داشت: درک مفاهيم و عبور از مسير قرآن هدايت، سربلندي و شکوفايي جامعه را به دنبال دارد.
شايان ذکر است در پايان اين مراسم، جوايزي نيز به قيد قرعه به شرکت کنندگان در اين محفل نوراني اهدا شد و حاضرين پس از اجراي زنده اذان ظهر، با حضور در صفوف به هم پيوسته نماز جماعت عهد و پيمان خود با معبود را تحکيم بخشيدند.  

کسب رتبه سوم نشريه مشکات واحد رودهن
در نمايشگاه بين المللي قرآن کريم
رودهن- خبرنگار آفرينش
اولين نشريه قرآني کانون قرآن و نماز معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي رودهن حائز رتبه سوم در نمايشگاه بين المللي قرآن کريم شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش; دکتر چناري معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي رودهن دراين خصوص گفت: اولين نشريه قرآني کانون قرآن و نماز معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن، در شماره اول خود و همزمان با اولين حضور خود در هجدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم (بخش دانشگاهي)، در بين قريب به 120 نشريه قرآني دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي کشور (اعم از دانشگاه هاي دولتي، آزاد، پيام نور و علمي کاربردي) حائز رتبه سوم کشور شد و در مراسمي که در مورخ 89/6/11 در مصلاي بزرگ امام خميني(ره) برگزار شد، در حضور وزير بهداشت و درمان، مسئول نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، معاون فرهنگي وزارت علوم، مسئول قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي و ديگر روساي دانشگاه ها و مديران قرآني دانشگاهي کشور مفتخر به دريافت لوح تقدير و تنديس هجدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم شد.
وي گفت: در تقديرنامه که توسط حميد محمدي رئيس نمايشگاه و دکتر رحيم قرباني مدير بخش دانشگاهي امضا شد آمده است:
«تقدير و سپاس خويش را از تلاش و همکاري خالصانه جنابعالي در خدمت به ساحت مقدس قرآن کريم در بخش دانشگاهي هجدهمين نماشگاه بين المللي قرآن کريم تقديم مي نماييم.اميد است در سالي که مزين به شعار نوراني "همت مضاعف و کار مضاعف" است، در خدمتگزاري به قران کريم و اسلام ناب محمدي(ص) در ظل توجهات حضرت بقيه الله الاعظم و ولي امر مسلمين حضرت آيت الله العظمي خامنه اي موفق و مويد باشيد.

ارائه خدمات مشاوره روانشناسي، حقوقي
و تحصيلي و شغلي
مرکز آموزش و تحقيق کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي با همکاري مرکز خدمات مشاوره اي بينش نوين در راستاي آگاهي بخشي و تسهيلات به جامعه فارغ التحصيلان اين دانشگاه در حوزه هاي مختلف از قبيل مشاوره روانشناسي، حقوقي و آشنايي با قوانين و مقررات ومشاوره هاي تحصيلي و شغلي نسبت به ارائه خدمات اقدام نموده است. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي، در اين راستا با توجه به نياز اقشار مختلف به ويژه جوانان به آگاهي از مباحث مختلف روانشناسي شامل مشاوره قبل و بعد از ازدواج، روابط زناشويي و خانواده، روانشناسي کودک، افسردگي، اضطراب، وسواس و همچنين آزمون هاي روانسنجي و... و نيز مباحث مختلف حقوقي نظير: آشنايي با قوانين و مقررات کار و استخدام حقوق خانواده و ازدواج و طلاق و مشاوره هاي تحصيلي و شغلي مرکز آموزش کانون فارغ التحصيلان در اين حوزه ها به ارائه تسهيلات و خدمات پرداخته است.
دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي جهت آشنايي بيشتر و بهره مندي از اين خدمات مي توانند از ساعت 10 الي 18 با شماره تلفن 22915385-6 تماس گرفته و از تخفيف و تسهيلات ويژه برخوردار گردند.

پذيرش مقالات اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد در کنفرا نس هاي بين المللي
سه مقاله از اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد جهت ارائه به کنفرانس هاي بين المللي که در ماه هاي آتي برگزار خواهد شد، مورد پذيرش قرار گرفت.  به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد بروجرد، مقاله منصور خرم آبادي و حميدرضا محرابي با عنوان:  

Ed ElectronegativePLASMA (Z)Temperature Effects on the sheath structure in the Magneti

پس از بررسي هاي لازم و تاييد در دانشکده مربوطه و شوراي پژوهشي واحد، جهت ارائه به کنفرانس بين المللي:
"Gaseous Electronics Conferenc and 7th International conference on Reactive Plasma

که طي روزهاي 8-4 اکتبر در کشور فرانسه برگزار خواهد شد، موافقت ومقرر شده مقاله ايشان در مجموعه مقالات سمينار به نام دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد چاپ گردد.  
همچنين، مقاله امين فرنيا با عنوان: «تاثير تنش خشکي بر گره بندي و تثبيت نيتروژن نژادهاي مختلف باکتري ريزوبيوم ژاپونيکوم در سويا (رقم کلارک)»، جهت ارائه به کنفرانس بين المللي »  15thAustralianAgronomyConference   « که 18-15 نوامبر در کشور نيوزينلد برگزار مي شود بنام ايشان و دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد ارائه خواهد شد.

فصلنامه ورزشي تکاپو در دانشگاه آزاد اسلامي تبريز منتشر شد
به همت انجمن علمي تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز، پيش شماره اول فصلنامه تکاپو، منتشرشد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز،  دراين شماره از نشريه موضوعاتي نظير: ورزش و فرهنگ ملي، اصول گرم کردن، تغذيه مناسب، رشد جسمي و حرکتي، تلخ کامي هاي بعد از مسابقه، بررسي امکانات و وسايل آزمايشگاهي، تمرينات مربوط به ستون فقرات، تاثير بي تمريني بر استقامت و... درج و ارائه شده است. مدير مسئول اين نشريه ميرحميد صالحيان، سردبير آن پروانه ايماني و مدير اجرايي آن بر عهده يونس تقي زاده مي باشد.
گفتني است اين نشريه با مجوز کمسيون مرکزي انجمن هاي علمي، ادبي و هنري دانشگاه آزاد اسلامي و به صورت فصلنامه منتشر مي شود.

تدريس به روش "مباحثه" در افزايش يادگيري دانشجويان موثر است
نتايج به دست آمده از يک مطالعه حاکي از آن است که ميزان يادگيري دانشجويان در روش مباحثه افزايش دارد، همچنين به کارگيري روش هاي آموزشي فعال باعث مشارکت بيشتر دانشجويان با موضوعات آموزشي مي شود تا زمينه براي يادگيري بهتر آنان فراهم شود.به گزارش ايسنا، لزوم تجديد نظر در روش هاي سنتي تدريس و استفاده از روش هاي نوين و فعال يادگيري از سوي سيستم هاي آموزشي احساس شده و کاربرد اين روش ها در علوم مختلف متداول شده است.ميترا صفري مربي گروه مامايي دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي ياسوج پژوهشي را به منظور مقايسه تاثير دو روش تدريس "سخنراني" و "مباحثه" بر ميزان يادگيري و رضايت دانشجويان طراحي و اجرا کرده است.اين پژوهش به صورت نيمه تجربي بر روي 23 دانشجوي ترم سوم کارشناسي دانشکده پرستاري و مامايي ياسوج انجام شده است.نتايج اين پژوهش نشان داد ميانگين نمره آزمون از روش سخنراني با اختلاف معني داري از نمره آزمون روش مباحثه کمتر بود.همچنين ميانگين نمره رضايت کلي دانشجويان از روش سخنراني و مباحثه اختلاف آماري معني داري نداشت و ميزان رضايت دانشجويان از دو روش با تدريس در حيطه آزمون و ارزشيابي از مطالب درسي اختلاف آماري معني داري را نشان داد.اين پژوهش در مجله علوم پزشکي شيراز به چاپ رسيده است.


 آذر ماه سال جاري
 اولين همايش ملي انسان صنعت و روانشناسي در واحد تهران مرکزي برگزار مي شود 

به همت گروه روانشناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي نخستين همايش ملي انسان، صنعت و روانشناسي  برگزار مي شود.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تهران مرکزي، دکتر مهديه صالحي رئيس دانشکده روانشناسي و علوم اجتماعي واحد تهران مرکزي با اعلام اين خبر گفت: دهم و يازدهم آذرماه سال جاري نخستين همايش ملي انسان ،صنعت و روانشناسي با هدف: معرفي روان شناسي صنعتي - سازماني به جامعه علمي صنعتي ايران و تعيين گستره و جايگاه روان شناسي صنعتي - سازماني در سازمان ها و مراکز صنعتي ايران، در کارآفريني، در پيشگيري و کنترل پيامدهاي ناشي از زندگي صنعتي و افزايش امنيت و سلامت رواني افراد جامعه، در ارتباط با مفهوم استاندارد و ايزوها، همچنين تعيين جايگاه روان شناسي کار، روان شناسي صنعتي - سازماني و روان شناسي بهره وري در حل مشکلات انساني سازمان ها در ايران، در امور استخدامي و اشتغال، طراحي مشاغل، مديريت، رفتار و ارتباطات سازماني، توسعه سازماني، روان شناسي مهندسي و طراحي کالا، آموزش نيروي انساني و... در سالن همايش هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي (شهيد باکري) برگزار مي شود.
وي افزود: از جمله محورهاي همايش مي توان به نقش پژوهش و ارزيابي هاي علمي در تجزيه و تحليل مشاغل، انتخاب و به کارگيري کارکنان و مراکز صنعتي در سازمان ها، ارزيابي قوانين کاربيمه، بازنشستگي و...، پيامدهاي روان شناختي ناشي از عدم تناسب شغل و محيط شغلي بانيروي انساني از قبيل فرسودگي شغل، ناخشنودي شغلي، خستگي هاي مزمن و مفرط رواني، استرس شغلي و...، ضرورت تغيير و تحول در محيط هاي کار، نقش روان شناسي بهره وري در تحقق چشم اندازه 20 ساله کشور، تاثير آموزش و سنجش و ارزيابي کارکنان در رشد و افزايش ، بهره وري توليد و بهره وري نيروي انساني، فرهنگ اجتماعي و سازماني و بهره وري اجتماعي، نقش پژوهش هاي علمي - کاربردي در شناخت عوامل موثر و موانع افزايش بهره وري، روان شناسي مصرف کننده و ويژگي هاي ارکونوميکي کالا و خدمات، عوامل انساني و افزايش بهره وري، رشد فن آوري و تغيير نياز هاي انساني، اهميت قوانين - مدل ها و مسئوليت هاي مديريتي، فرآيند تصميم گيري و اهميت آن سازمان ها اشاره کرد.دکتر صالحي در خاتمه گفت: اساتيد، دانشجويان و کارکنان شاغل در مشاغل صنعتي و سازماني علاقه مند به شرکت در سخنراني ها و کارگاهاي همايش مي توانند فرم ثبت نام را از سايت دانشگاه به نشاني:ir.ac.iauctd.www و يا از طريق سايت انجمن روانشناسي ايران و دفاتر گروه هاي آموزشي دريافت نموده و پس از تکميل حداکثر تا سي ام مهر ماه سال جاري به دبير خانه همايش ارسال نمايند و همچنين جهت کسب اطلاعات بيشتر در خصوص برنامه کارگاه ها به صفحه اصلي دانشکده در سايت  ir.ac.iauctd.www مراجعه نمايند.
وي اظهار داشت: صاحبان مشاغل و مديران علاقه مند به اخذ غرفه در نمايشگاه همايش نيز مي توانند از طريق مراجعه حضوري يا ارتباط تلفني اطلاعات لازم را جهت شرکت در همايش دريافت نمايند.


 به انتخاب ستاد فناوري نانوي رياست جمهوري صورت گرفت:
 معاون پژوهشي واحد شاهرود نفر اول پژوهشگر نانو در کشور 

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود رتبه اول پژوهشگر جوان در زمينه نانوتکنولوژي را در ايران بدست آورد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد شاهرود; دکتر صاحبعلي منافي معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود به عنوان نفر اول از بين اعضاي انجمن نانو تکنولوژي ايران و با انتخاب ستاد فناوري نانو رياست جمهوري در ايران براي شرکت در اين انجمن آسيايي دعوت شده است. در اين انجمن 15کشور اقتصادي آسيايي عضويت دارند.
دکتر منافي در اين رابطه گفت: اين سومين سال شکل گيري اين انجمن بوده و قرار است افراد دعوت شده که از هر کشور سه نفر اول مي باشند، امسال در مالزي وسنگاپور حضور يابند.
وي افزود: در اين انجمن نفرات اول تا سوم محققين هر کشور که در زمينه نانوتکنولوژي فعاليت مي کنند انتخاب شده اند.
منافي اظهار داشت: برنامه هاي انجمن نانو تکنولوژي که امسال در دو کشور مازي و سنگاپور برگزار مي شود عبارتند از; پيشرفت هاي نانوتکنولوژي جهاني، سخنراني هاي کليدي از طريق محققين برتر جهاني، بررسي فعاليت هاي انجام گرفته در زمينه نانو و بازديد از آزمايشگاه هاي نانوي موجود در اين کشورها و ديگر فعاليت هاي اجتماعي.
معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود گفت: زمان برگزاري انجمن از تاريخ 11الي 22مهرماه 89 اعلام شده است.  خاطرنشان مي شود، انجمن نانوتکنولوژي آسيا (ANC) هر چند سال يکبار در زمينه نانو در يک کشور تشکيل مي گردد و چالش هاي حوزه نانو را مورد بحث و بررسي قرار مي دهد.


 عضو هيات علمي واحد زاهدان:
 GIS بانک اطلاعات جغرافيايي، براي استفاده بهتر از کاربري هاي شهري و روستايي است 

عضو هيات علمي و استاديار جغرافيا و برنامه ريزي شهري اين واحد دانشگاهي گفت: GIS يک بانک اطلاعات جغرافيايي، براي استفاده بهتراز کاربري هاي شهري و روستايي است.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد زاهدان، دکتر غلامرضا ميري افزود: ظهور تصاوير ماهواره اي منابع جديدي از اطلاعات را براي مراجعه افراد درگير در مديريت شهري ايجاد کرده  است و در اين رابطه سيستم اطلاعاتي جغرافيايي GIS نقش عمده اي براي اين داده ها ايجاد کرده است.
استاديار جغرافيا و برنامه ريزي شهري در ادامه گفت: در چند سال اخير با رشد فزاينده شهرها و شهرنشيني مواجه بوده ايم و اين در حالي است که وضعيت شهرها پاسخگوي نيازهاي مردم نيست.
ميري تصريح کرد: توزيع عادلانه کاربري هاي شهري و فراهم آوردن شرايط مناسب خدمات شهري براي همگان نياز به يک برنامه ريزي کامل و مدون دارد و کسب اطلاعات نياز به يک سيستم مدرن و يکپارچه را مي طلبد که درحال حاضر جوابگوي اين متخصصان شهري تا حدود زيادي استفاده از GIS  شهري است.
ميري همچنين به کاربرد موثر GIS در روستاها اشاره کرد و گفت: اين طرح مي تواند به منابع آ بي،  نحوه استفاده از زمين هاي کشاورزي، گردشگري روستايي و توسعه روستاها نقش عمده اي را ايفا کند.
وي اظهار داشت: براي بدست آوردن ماهيت و ارزش زمين ابتدا بايد برداشتي از وضع موجود انجام شود که به کمک واردکردن اطلاعات به نرم افزار GIS  مي توان همه اطلاعات مربوط را به وضع موجود از لحاظ کاربري، کيفيت و عمر بنا بدست آورد و اين اطلاعات را به روز کرد.
کارشناس برنامه ريزي شهري در پايان گفت: GIS مي تواند داده ها را از يک ساختار به ساختاري ديگر پوشش دهد و چالش موجود و بسياري ازمسائل ترافيکي، حمل و نقل، سرويس هاي پستي را برطرف سازد.


 انعقاد تفاهم نامه همکاري دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با سازمان هاي دولتي 

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، موفق به انعقاد تفاهم نامه همکاري با چند سازمان و شرکت در استان قزوين شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، دفتر ارتباط با صنعت اين دانشگاه موفق به انعقاد تفاهم نامه همکاري هاي آموزشي - پژوهشي با شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران، شرکت شهرک هاي صنعتي استان قزوين و شرکت آب و فاضلاب استان قزوين شد.
زمينه هاي همکاري تفاهم نامه در تفاهم نامه آموزشي - پژوهشي با شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران مواردي همچون انجام طرح هاي تحقيقاتي و توسعه فناوري مورد نياز شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران، ايجاد زمينه مناسب براي بهره گيري از توانمندي ها و خدماتي از قبيل تجهيزات پژوهشي، برگزاري سمينارها، دوره ها و کارگاه هاي آموزشي و همکاري در برگزاري همايش ها برحسب اعلام نياز طرفين، حمايت از پايان نامه هاي تحصيلات تکميلي با موضوعات مرتبط با فعاليت هاي شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران است.
همچنين زمينه هاي همکاري در تفاهم نامه آموزشي - پژوهشي با شرکت شهرک هاي صنعتي استان قزوين مواردي همچون، تعريف اولويت هاي پژوهشي مشترک، برگزاري دوره هاي آموزشي براي پرسنل و متخصصان شرکت، مشاوره در مورد مشکلات شرکت توسط استادان دانشگاه مدنظر قرار گرفته است. همچنين در تفاهم نامه همکاري هاي آموزشي - پژوهشي با شرکت آب و فاضلاب استان قزوين، مواردي همچون حمايت از پايان نامه هاي دانشجويان کارشناسي ارشد و دکترا که موضوع آن مرتبط با فعاليت هاي شرکت باشد و گذراندن دوره کارآموزي دانشجويان در شرکت آب و فاضلاب و در رشته هاي مرتبط است.


 مديرکل امور فرهنگي وزارت علوم خبرداد:
 تشکيل کميته خانه فرهنگ دانشجويي در وزارت علوم 

مديرکل دفتر امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: کميته خانه فرهنگ دانشجويي به منظور پيشبرد سياست ها و راهبردهاي خانه فرهنگ و همچنين تقويت و گسترش فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه ها در وزارت علوم تشکيل شده است.
به گزارش ايسنا، دکتر جليل دارا در مورد تشکيل کميته خانه فرهنگ دانشجويي افزود: فاز اول طرح احداث و راه اندازي خانه فرهنگ شامل 24 دانشگاه بوده است که از اواخر سال 1384 به همت دفتر امور فرهنگي آغاز شد و در سال 1387 و 1388 تعدادي از آنها به بهره برداري رسيد.
وي تصريح کرد: پس از ارزيابي و بررسي مشکلات و مسائل اجرايي و محتوايي در حوزه ستادي وزارت علوم و با ساعت ها کار کارشناسي در اين خصوص، براي پوشش دادن نقاط ضعف و ضرورت برنامه ريزي و سياست گذاري، تدوين دستورالعملي جامع در اجراي اين طرح احساس شد که براين اساس با دعوت از افراد متخصص در حوزه مسائل فني و عمراني، اولين جلسه اين کميته در تاريخ 89/6/7 برگزار شد.
مديرکل دفتر امور فرهنگي وزارت علوم افزود: اين کميته در نظر دارد با شناسايي آسيب هاي فراروي اين طرح و برنامه ريزي دقيق و مدون با همکاري دانشگاه هاي مشارکت کننده در اين طرح، روند اجراي پروژه خانه فرهنگ در دانشگاه ها را تسهيل نمايد.
دارا ادامه داد: فاز دوم طرح احداث خانه هاي فرهنگ که از سال 1387 آغاز شده است در 29 دانشگاه در حال اجرا بوده و برخي از آنها تا 50 درصد پيشرفت داشته اند.
وي خاطرنشان کرد: ساخت و راه اندازي خانه هاي فرهنگ در دانشگاه ها با هدف تجميع و ساماندهي فعاليت هاي دانشجويان در قالب هاي فرهنگي و ايجاد مرکزي مناسب جهت اين فعاليت ها راه اندازي شده است که مي تواند برنامه هاي دانشجويي در حوزه فرهنگي را سرعت بخشد.
بنابراين گزارش، کميته خانه فرهنگ دانشجويي با حضور دکتر دارا، مديرکل دفتر امور فرهنگي وزارت علوم، هاشمي نماينده معاونت اداري، مالي و مديريت منابع و دکتر جاني پور عضو هيات علمي دانشگاه تهران تشکيل گرديده است.


 در آستانه شروع سال تحصيلي جديد
 شوراي آموزشي دانشگاه هاي آزاد اسلامي خوزستان در اهواز برگزار شد 

اهواز- خبرنگار آفرينش
سومين جلسه شوراي آموزشي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان خوزستان (منطقه شش) به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش، اين نشست که در آستانه سال تحصيلي جديد دانشگاه ها و به منظور هماهنگي و برنامه ريزي آموزشي دانشگاه ها با حضور معاونين آموزشي دانشگاه هاي آزاد اسلامي خوزستان برگزار شده بود، دکتر علي يارحسيني دبير منطقه شش با اشاره به فرا رسيدن سال تحصيلي دانشگاه ها و آغاز ثبت نام پذيرفته شدگان آزمون سراسري اين دانشگاه، خواستار توجه و اهتمام بيشتر مسئولان به دانشجويان و افزايش کيفيت خدمات و فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي شد.
دکتر عليرضا شکوه فر رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز نيز در اين نشست با بيان اينکه انتخاب واحد دروس دانشجويان اين دانشگاه تا هفته جاري به پايان مي رسند، گفت: کليه کلاس هاي اين واحد دانشگاهي از 27 شهريور ماه آغاز مي شوند.
وي با اشاره به آغاز ثبت نام پذيرفته شدگان آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي، خواستار راه اندازي ستادهاي ثبت نام و پاسخگويي در کليه واحدهاي دانشگاهي استان خوزستان به منظور تسريع در ثبت نام و تکريم پذيرفته شدگان شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه