جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686


خبر پزشکي


روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي )
استاد :دکتر احدي---- ---دانشجو : سميه محمد تبار ( قست ششم)

فشارخون و علل آن


بهترين نوشيدني ها کدامند؟


خبرهااز عالم علم


  خبر پزشکي  


آب آشاميدني حاوي فلورايد مانع پوسيدگي دندانها مي شود  
رييس کنگره دندانپزشکي ترميمي ايران عنوان کرد: يکي از مهمترين اقدامات در جهت افزايش مقاومت دندانهاي افراد در برابر پوسيدگي، استفاده از فلورايد در آب آشاميدني است.  
به گزارش روابط عمومي اين کنگره ، دکتر فرناز مهدي سير رئيس دهمين کنگره متخصصين دندانپزشکي ترميمي که از 12 تا 14 آبان ماه جاري برگزار مي شود با بيان مطلب فوق گفت: يکي از مهمترين اقدامات پيشگيرانه در برابر پوسيدگي دندانها، استفاده از فلورايد خوراکي در آب آشاميدني است که در حال حاضر در کشورهاي پيشرفته از غلظت مناسب اين ماده در آب آشاميدني استفاده مي شود.  
وي از بهداشت و تغذيه مناسب به عنوان ساير موارد پيشگيري از پوسيدگي دندانها نام برد و افزود: از جمله روشهاي ديگر فلورايد تراپي که پس از رويش دندانها توصيه مي شود مي توان به استفاده از دهان شويه، خمير دندان و ژل حاوي فلورايد اشاره کرد و آنچه مسلم است مهمترين راهکار در زمينه افزايش مقاومت نسج دندان از دوران کودکي در زمان تشکيل تاج دندان و قبل از رويش مي باشد که باعث افزايش مقاومت دندانها در برابر ميکروبهاي عامل پوسيدگي و اسيدهاي مضر حاصل از آنها مي باشد.   عضو هيات علمي دانشگاه آزاد گفت: امروزه در روشهاي جديد دندانپزشکي ترميمي سعي بر اين است که براي ترميم بخشهايي از دندان که دچار پوسيدگي شده است حداقل تراش روي نسخ سالم اعمال گشته و حتي الامکان بافت سالم دندان حفظ شود تا بدين شکل طول عمر دندان و مقاومت بافت آن در برابر عوامل مخرب بالا رود.   وي با اشاره به برگزاري دهمين کنگره انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي ايران که از 12 تا 14 آبان ماه جاري در هتل المپيک تهران برگزار مي شود، تصريح کرد: موضوع اصلي کنگره امسال، مواد و تکنيک است و گروه هايي چون متخصصان ترميمي، دندانپزشکان عمومي، متخصصان پريو، پروتز،  اندو، راديولوژي، دندانپزشکي اطفال، گروه مواد دنداني، بهداشت کاران، رزيدنت ها و دانشجويان به ارائه مقالات و سخنراني و بحث و تبادل نظر پيرامون جديدترين دستاوردهاي اين رشته خواهند پرداخت. يادآور مي شود آخرين مهلت ارسال مقالات به دبيرخانه کنگره حداکثر تا تاريخ 15 شهريور ماه جاري خواهد بود.  

     بهار نارنج مفيد براي رفع بدخوابي
   عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: مصرف عرق بهار نارنج مشکلات عصبي و بدخوابي را رفع مي کند. 
مرتضي صفوي در گفت و گو با فارس افزود: اسانس گل هاي بهار نارنج به عنوان دارويي براي ضد افسردگي و آرام بخش استفاده مي شود.  وي گفت: از اسانس گل هاي بهارنارنج براي نرم کردن پوست هاي خشک و جلوگيري از شکنندگي پوست استفاده مي شود. آلودگي ميکروبي و قارچي را از بين مي برد و براي از بين بردن نفخ بسيار مناسب است.  عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان اضافه کرد:  خاصيت کلي بهار نارنج براي برطرف کردن مشکلات عصبي و رفع بدخوابي و ضد سرطان است. 
صفوي گفت: عرق بهار نارنج ضد اسپاسم و نفخ است و موجب کاهش کلسترول، قند خون، چربي خون و پرفشاري خون است و اسيد اوريک خون را کاهش مي دهد.  


 روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي )  
 استاد :دکتر احدي---- ---دانشجو : سميه محمد تبار ( قست ششم)

 تکلم اجتماعي شده زماني بوجود مي آيد که کودک مي تواند برداشتهاي ذهني خود را بيان کند و علاوه بر آن، ديدگاه هاي ديگران را نيز به حساب آورد و به آن توجه کند.به اين ترتيب کودک به مرور ميتواند به تبادل افکار با ديگران بپردازد.تغيير تکلم خودمدار به تکلم اجتماعي شده،با سن کودک ارتباط چنداني ندارد،بلکه در اين زمينه شخصيت کودک نقش تعيين کننده دارد.کودکان خودمدار در هر سن از خود صحبت ميکنند،ولي همين کودکان هرچه بزرگتر ميشوندو بيشتر با همسالان خود معاشرت ميکنند،از ميزان خودمداري آنها کاسته ميشود.معمولا هر چه گروه همسالان وسيعتر باشد،تکلم خودمدار کودک نيز کمتر است. 
 برخي عوامل موثر در رشد گويايي
عوامل گوناگوني در رشد گويايي کودک موثر است که از مهمترين آنها مي توان گروه همسالان، راديو و تلويزيون، کتاب و قصه هاي کودکان را نام برد; ولي قبل از ورود هر عامل ديگر در رشد تکلم کودک، مادر مي تواند در رشد گويايي و گسترش آن تاثير بسيار داشته باشد. مادر بايد از تمامي اوقاتي که با کودک است استفاده کند و با کودک حرف بزند; البته دليلي ندارد بزرگسالان با کودک به زبان کودکانه صحبت کنند. 
فراهم کردن موقعيت هايي که کودک بتواند با کودکان ديگر بازي و ارتباط بر قرار کند، در رشد گويايي او بسيار موثر است. در کودکستان ومهد کودک اين موقعيت به راحتي فراهم مي شود.کودک در گروه احساس مي کند که براي بازي کردن و ايجاد ارتباط با ديگران و برآوردن خواسته ها و نيازهايش به زبان احتياج دارد. سوالاتي برايش مطرح مي شود که دوست دارد از کودکان ديگر بپرسد. همين احساس نياز به صحبت کردن، او را تشويق مي کند که از لغات جديد در مکالماتش استفاده کند. 
قصه
قصه خواني و قصه گويي براي کودکان  پيش دبستاني نقش بسزايي در رشد و شکوفايي خلاقيت آنان دارد. 
تاثير قصه در کودکان
داستان و قصه نقش بسيار مهمي در تکوين شخصيت کودک دارد. از طريق قصه ها و داستان هاي خوب، کودک به بسياري از ارزش هاي اخلاقي پي مي برد. پايداري، شجاعت، نوع دوستي، اميدواري، آزادگي، جوانمردي، طرفداري از حق و حقيقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هايي هستند که هسته ي مرکزي بسياري از قصه ها و داستان ها را تشکيل مي دهند. 
پرورش حس زيبايي شناسي در کودک، متوجه ساختن کودک به دنيايي که اطرافش را فرا گرفته، پرورش عادات مفيد در کودک، تشويق حس استقلال طلبي و خلاقيت کودک هدف هاي اصلي طرح قصه هاي خوب براي کودکان است. 
کودک در اين سالها دلباخته داستان و قصه است. اگر قصه اي چندين بار براي او تکرار شود، باز هم با کمال علاقه به آن گوش مي دهد واز آن لذت مي برد. دلبستگي و توجه کودک به قصه چنان است که اگر هنگام بازگويي کوچکترين نغييري در داستان داده شود، فورا متوجه شده و آن را تصحيح مي کند. 
لکنت زبان
لکنت زبان در ميان کودکان بسيار شايع است و بيشتر در پسر ها و در سنين دو تا پنچ سالگي ديده مي شود. لکنت زبان بصورت اختلال در آهنگ کلمات يا مکث کردن در بيان کلمات، تکرار يا کشيدن صداها يا تبديل آنها به صداهاي جانشين و اداي بريده کلمات مشخص مي شود. بيشتر کودکان در حضور جمع و بخصوص در مدرسه يا در حضور افراد غريبه وضع دشوارتري دارند و به عکس، در تنهايي يا هنگام سرود خواندن و همنوايي با ديگران اشکالي در تکلم ندارند. 
در بسياري از موارد، بين لکنت زبان کودک وحالات عاطفي او، ارتباط زيادي وجود دارد; يعني لکنت زبان بر اثر اضطراب وناراحتي کودک بوجود مي آيد. 
گاهي لکنت زبان بعلت اختلالي است که در رشد مغز بوجود مي آيد. علت لکنت زبان هر چه باشد، خواه حالات رواني طفل يا اختلال در رشد مغز، بعلت طرز برخورد نادرست والدين و آثاري که بر کودک مي گذارد، به مرور با ناراحتيهاي ديگر همراه مي شود و مسئله را براي کودک پيچيده تر مي کند. 
براي درمان لکنت زبان، مخصوصا لکنت زباني که بعلت اضطراب و ناراحتيهاي کودک بوجود آمده باشد، بايد به کودک توجه زيادي کرد و سعي شود کشمکشها و ناراحتيهاي کودک تا آنجا که ممکن است از بين برود. اين ناراحتي ها معمولا با رفع اضطراب و ناراحتي کودک رفع شدني است; ولي نبايد انتظار داشت لکنت زبان ناگهان بهبود يابد. بهبود لکنت زبان به مرور صورت مي گيرد و در طول مدت بهبود نبز مواردي از برگشت ديده مي شود. 
ذ)رشد شناختي (ذهني )
از نظر پياژه رشد عبارت است از دنباله اي از مراحل   که تمام کودکان آن را طي مي کنند تا به سطح رشد افراد بالغ برسند. اين دنباله مراحل   ثابت و غير قابل تغييرند و همه کودکان تمامي اين مراحل را به ترتيب ثابتي مي   گذارنند و هيچ مرحله اي نمي تواند حذف شود. محدوديت هاي سني براي هر مرحله مطلق    نيست و اگر کودکي در سن معيني رفتار ويژه اي را ابراز نکند نابهنجار نمي باشد.   پياژه تاکيد مي کند که تجربيات کودک و نيز محيط فرهنگي او بر روي سن مربوط به هر   مرحله رشد موثر است.
ادامه دارد...


  فشارخون و علل آن  

       حداکثر در 20 درصد بيماران دچار فشارخون، بيماري خاصي که عامل فشارخون باشد يافت مي شود و در بقيه موارد هيچ علت مشخص و قابل درماني براي اين بيماري پيدا نمي شود. در اين موارد فشارخون را بنيادي يا اساسي مي ناميم و فقط با روش هاي دارويي و غيردارويي آن را کاهش مي دهيم. 
در اين مبحث به چند بيماري که باعث بالا رفتن فشارخون مي شوند ، اشاره مي شود :
به گزارش جام جم آنلاين پرکاري تيروئيد از عوامل فشارخون است که باعث تندشدن ضربان قلب و بالا رفتن فشارخون مي شود. با درمان بيماري تيروئيد فشارخون اين بيماران هم کنترل مي شود. زيادي کورتيزون در بدن و خوردن کورتون به مدت طولاني نيز از عوامل فشارخون هستند. 
يکي ديگر از بيماري هاي مهم عامل فشارخون تنگي رگ هاي کليه هاست، اين بيماري باعث فشارخون شديد مي شود که بسختي و با مصرف چند نوع دارو قابل کنترل است. بنابراين وقتي فشارخون شديد است و به دارو جواب نمي دهد بايد با آنژيوگرافي رگ هاي کليه و وجود تنگي در اين رگ ها را بررسي کنيم. 
يکي از بيماري هاي عامل فشارخون توموري به نام فئوکروموسيتوم است که در غده فوق کليه تشکيل مي شود. به دليل رهاشدن ناگهاني آدرنالين اين بيماران که در حالت عادي مشکلي ندارند، ناگهان دچار حملات شديد تپش قلب، عرق کردن و فشارخون شديد مي شوند. راه درمان اين بيماري جراحي و درآوردن تومور است. 
همان گونه که گفته شد در بيشتر موارد فشارخون يک بيماري اوليه و بنيادي است و نمي توان عامل خاصي برايش يافت و تنها راه درمان آن تغيير روش زندگي و دارو درماني است. روش صحيح زندگي شامل تغذيه صحيح يعني خوردن ميوه، سبزي و غذاهاي دريايي فراوان، فعاليت ورزشي روزانه و جلوگيري از افزايش وزن است که باعث مي شود درصد زيادي از افراد به فشارخون مبتلا نشوند و البته در شروع بيماري فشارخون نيز با همين تمهيدات مي توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت.
مصرف صحيح نمک نيز يکي از راه هاي کنترل فشارخون است زيرا درصد زيادي از مبتلايان به فشارخون با کم کردن نمک مصرفي مي توانند تاحد زيادي فشارخونشان را کاهش دهند. براي اين منظور اول بايد غذاها با نمک کمتري پخته شوند. دوم از مصرف غذاهاي شور مثل ترشيجات، خيارشور و... اجتناب شود و سوم برسر سفره از نمکدان استفاده نشود. 
متاسفانه بيشتر بيماران مبتلا به فشارخون خيلي دير متوجه بيماري مي شوند که در آن زمان نمي توان صرفا با تغيير روش زندگي فشارخون را کنترل کرد و شروع درمان دارويي اجتناب ناپذير خواهد بود. البته در اين مرحله نيز تغذيه مناسب و ورزش در کنترل بيماران و نياز کمتر به دارو مفيد خواهد بود.  


 بهترين نوشيدني ها کدامند؟  

مردم اغلب شکايت مي کنند که نوشيدن مايعات به ميزان کافي در طول روز کار دشواري است چون بيشتر آنها تمايل ندارند به خاطر پر کردن بطري آب در کارشان وقفه ايجاد کنند و بنابراين به سادگي نوشيدن آب را فراموش مي کنند.   به گزارش ايسنا، اما آنچه که اکثر مردم فراموش مي کنند اين است که بدن ما 50 تا 60 درصد از آب تشکيل شده و اين ميزان بر يک اساس روزانه بايد جايگزين شود.  
به گزارش شبکه خبري تورنتو نيوزنت ورک به طور کلي متخصصان تغذيه و پزشکان، نوشيدن هشت ليوان مايعات را در روز توصيه مي کنند اما اين ميزان به طور چشمگير مطابق با ميزان ورزش و رژيم غذايي که هر فرد دنبال مي کند، متغير است.  
-   اما چه نوشيدني هايي مناسب و مفيد هستند؟  
آب - هر فردي بايد آب بنوشد چه آب گرم و چه آب با دماي معمولي. اگر دچار مشکلات هاضمه هستيد آب سرد ممکن است براي شما خوب نباشد و بهتر است که از آب تميز و تصفيه شده مصرف کنيد. مي توانيد براي دادن طعم خوب به آب، کمي ليمو به آن اضافه کنيد.  
چاي هاي گياهي- چاي هاي گياهي فاقد کافئين، شکل فوق العاده عالي از مايعات هستند. چاي هاي نعناع، بابونه و زيره بويژه هاضمه و گوارش را بهبود مي بخشد و نفخ روده ها را کاهش مي دهد. بعلاوه از چاي سبز هم مي توانيد بهره مند شويد.  
آب سبزيجات- نوشيدن آب سبزيجات روشي بسيار مطلوب و کارآمد براي دريافت مقدار مورد نياز روزانه ميوه ها و سبزي ها است. اما در اين زمينه توصيه اکيد مي شود که از مصرف آب ميوه هاي آماده و ترکيبات سبزي هاي حاضري و بسته بندي خودداري کنيد چون حاوي مقادير زيادي نمک هستند.  
آب ميوه ها - به طور کلي خوردن ميوه کامل بهتر از نوشيدن آب آن است. در شکل آب ميوه، قند آن نسبتا سريعتر جذب جريان خون مي شود. بنابراين توصيه مي شود که آب ميوه ها را با آب رقيق کنيد. همچنين بهتر است از ميوه هايي استفاده کنيد که قند بالايي ندارند.  
قهوه فاقد کافئين - به طور کلي قهوه نوشيدني عالي نيست چون آب بدن را کاهش مي دهد. اما اگر به نوشيدن آن علاقه داريد بهتر است که از نوع بدون کافئين استفاده نماييد که با آب فرآوري شده باشد و بعد از نوشيدن قهوه براي حفظ آب بدن تان، باز هم آب بنوشيد.  


 خبرهااز عالم علم 

کارگاه آموزشي سلامت جنسي برگزار مي شود  
به همت پژوهشگاه رويان، کارگاه آموزشي سلامت جنسي 28 و 29 مهر ماه جاري برگزار مي شود.  
به گزارش ايسنا ، اين کارگاه با محوريت اهميت سلامت جنسي و باروري، تعاريف و مفاهيم پايه در سلامت جنسي و باروري، اختلالات عملکرد جنسي و ارتباط آن با ناباروري و همچنين ارتباط زوجين، صميميت و سلامت جنسي و ناباروري در ساختمان شهيد رعيت پژوهشگاه رويان برگزار خواهد شد.  
پزشکان، متخصصان حوزه سلامت، کارشناسان مامايي و پرستاري، روانشناسان و مشاوران خانواده مي توانند از اين کارگاه آموزشي استفاده کنند.  
علاقمندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر مي توانند با شماره تلفن 22339945 تماس گرفته و يا به نشاني الکترونيکي

www.royaninstitute.orgمراجعه کنند.  

  
راز تنبلي در ژن ها نهفته است
   دانشمندان با بررسي هاي آزمايشگاهي بر روي موش ها دريافتند راز تنبلي در ژن ها نهفته است. 
به گزارش ايرنا ، محققان دانشگاه کاليفرنيا نشان دادند موش هايي که به گونه اي بزرگ شدند که از دويدن لذت ببرند نوزاداني به دنيا آوردند که دويدن را دوست دارند. اين امر نشان مي دهد که نوزاد موش ، خصيصه فعاليت زياد را از والدين خود به ارث برده است. 
پروفسور "تئودور گارلند" مجري اين تحقيقات مي گويد: يافته هاي ما در مورد سلامت انسان نيز کاربرد دارد. افراد مي توانند براي درمان کم تحرکي از داروهايي استفاده کنند که با هدف قرار دادن ژن هاي خاص ، فعاليت فرد را افزايش مي دهد. 
از مداخلات دارويي در آينده مي توان براي لذت بخش ترشدن حضور در ورزش و فعاليت بدني داوطلبانه استفاده کرد. از سوي ديگر چنين مداخلاتي مي تواند باعث شود بي تحرکي و عدم فعاليت طولاني براي افراد چندان مطلوبيتي نداشته باشد. 
پژوهشگران بررسي هاي خود را در سال 1993 بر روي 224 موش آغاز کردند. آنها بطور تصادفي اين موش ها را به هشت گروه جداگانه تقسيم کردند. آنها چهار گروه را با دويدن زياد طي روز پرورش دادند و آنها را با چهار گروه ديگر به عنوان گروه شاهد مقايسه کردند.  

بيماري لوپوس زمينه ژنتيک دارد  
دبيرانجمن روماتولوژي گفت: عفونتهاي ويروسي و ميکروبي و استرس هاي رواني، شيميايي و فيزيکي در ابتلا به لوپوس موثر است چرا که باعث آسيب رسيدن به سلولها مي شود. استرس به سلولها صدمه مي زند. از سوي ديگر افرادي که زمينه خانوادگي ابتلا به لوپوس دارند بايد در مصرف مواد دارويي شيميايي به درستي عمل کنند.  
دکتر محمود اکبريان در گفت وگو با ايسنا، درباره بيماري لوپوس اظهار کرد: بيماري لوپوس سيستميک بخشهاي مختلف بدن چون ريه، قلب، کليه و سلسله اعصاب را درگير مي کند. در اين بيماري بدن عليه سلول هاي خودي عمل و آنتي بادي ها براي سلولهاي خودي ترشح مي کند و کمپسلکسي را مي سازند. همچنين از طريق شريان در بافتها رسوب  فاکتورهايي را رها مي کنند که خاصيت شيميايي "توکسين" دارد در نتيجه فاکتورهايي رها مي شود که التهاب در بافتها و تخريب آنها را در پي دارد. در چنين شرايطي امکان دارد بيمار در ادرار خود خون ببيند، پروتئين دفع کند يا به علت عوارض خوني، پوست او قرمز شود.   وي افزود:  بيماري لوپوس به انواعي چون پوستي و سيستميک تقسيم مي شود. تا زماني که اين بيماري، پوستي است بيماران زير نظر متخصصان پوست مداوا مي شوند اما حدود 10 تا 20 درصد از نوع مزمن آن، سيستميک است که متخصصان روماتولوژي مسئوول درمان آن هستند.   دبير انجمن روماتولوژي درباره راه هاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري اظهار کرد: اين بيماري زمينه ژنتيک دارد و فاکتورهاي محيطي نيز ممکن است در آن موثر باشد. در اين بيماري نور خورشيد اهميت زيادي دارد چون ممکن است باعث تغييراتي در پوست شود بنابراين مبتلايان به لوپوس بايد از نور مستقيم خورشيد اجتناب کنند.  


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه