جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686


مسکوکات و ارز


ديدگاه


کوتاه از اقتصاد

نيکزاد:
اجاره بهاي مسکن در تهران ضابطه مند مي شود

عضو شوراي عالي کار هشدار داد;
احتمال افزايش مجدد نرخ بيکاري


ميوه رکورد گراني را شکست


بانک و بيمه


اخبار اقتصادي


 مسکوکات و ارز  

 


 يک گرم طلا ي 18 عيار                    31200 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                322000 تومان

سکه بهار آزادي (طرح جديد)             311500   تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                        156500  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                           79500  تومان
 
دلا ر                                                 1050 تومان
   
يورو                                                  1355 تومان


 ديدگاه 

سبد هزينه اقشار مرفه و فقير;
مسکن همچنان رکورد مي زند
  
وزارت صنايع و معادن با بررسي محصولات سبد خانوار مرتبط با صنايع، اعلام کرد; اقشار کم درآمد و پردرآمد جامعه به ترتيب 46/5 و 25/8 درصد درآمدشان را براي تامين مسکن هزينه مي کنند. به گزارش خبرنگار مهر، در اين گزارش آمده است: مسکن (مصالح ساختماني) به طور متوسط 31 درصد درآمدهاي خانوار را از آن خود مي کند که اين سهم در سبد هزينه اي خانوارهاي آسيب پذير، 46/5 درصد است. براساس اين گزارش، به طور متوسط هر خانوار ايراني 59 درصد از منابع درآمدي خود را براي تامين کالاهاي اساسي در نظر مي گيرد که 31 درصد آن براي داشتن سرپناه پرداخت مي شود و 22/7 درصد براي تامين خوراک و 5/3 درصد به خريد پوشاک اختصاص مي يابد. گزارش وزارت صنايع و معادن نشان مي دهد، دهک اول به عنوان قشر آسيب پذير جامعه 46/5 درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص مي دهد، ضمن اينکه 35/7 درصد هزينه هاي اين دهک براي تامين مواد خوراکي از قبيل نان، لبنيات، روغن و شکر و 3/3 درصد براي پوشاک اختصاص دارد. مسکن در سبد هزينه اي دهک دهم به عنوان قشر مرفه جامعه با 25/8 درصد باز هم بيشترين سهم را دارد. اين قشر از جامعه 48/7 درصد درآمد خود را براي تامين کالاهاي اساسي در نظر مي گيرند که از اين ميزان، 16/4 درصد را براي خريد مواد خوارکي مي پردازند و 5/6 درصد را به خريد پوشاک اختصاص مي دهند. در اين گزارش ترکيب خوراکي خانوارهاي به غلات، گوشت دام، سايرگوشت ها و تخم پرندگان، ميوه ها، سبزي و حبوبات، فرآوري هاي شير، انواع نان، آردو رشته و فرآورده هاي آن ، بيسکويت و کيک، ماهي و ميگو و فرآورده هاي آن، شير، خشکبار، مرباها و شريني ها، قند و شکر، ادويه و چاشني ها، نوشابه، چاي و قهوه وکاکائو و دخانيات تقسيم مي شود. به ترتيب سهم کالاهايي مانند غلات و گوشت و شير و ماهي که از دهک اول تا دهم در حال افزايش است، در مقابل سهم خوارکي هاي غير ضروري از جمله دخانيات در سبد هزينه اي خانوارهاي اول تا دهم کاهش مي يابد. سبد خانوار در اين بررسي وزارت صنايع شامل انتقالات، آموزش و تحصيل، خدمات فرهنگي و تفريحات، ارتباطات، خدمان حمل و نقل، خريد وسايل نقليه، بهداشت و درمان، مبلمان و لوازم خانگي ، روشنايي و سوخت، آب و ساير خدمات واحدهاي مسکوني، پوشاک و کفش، بيمه و کالاها و خدمات متفرقه و خوراکي و مسکن است. مسکن در اين رده بندي نيز بيشترين سهم را دارد و خريد وسايل نقليه در دهک هاي اول تا چهارم سهمي ندارند.


 کوتاه از اقتصاد 

وزيرتعاون: 
20  درصد تعاوني ها راکد و غيرفعال هستند 

وزير تعاون با بيان اينکه 20 درصد تعاوني ها راکد و غيرفعال هستند، گفت: غيرتعاوني شدن شرکت هاي سرمايه گذاري سهام عدالت استاني برخلاف اصل 44 قانون اساسي است و ما با اين موضوع مخالفيم.  به گزارش مهر، محمد عباسي گفت: هم اکنون 20 درصد از کل تعاوني هاي کشور راکد و غيرفعال هستند، اين درحالي است که اين ميزان در سال هاي گذشته 35 درصد بوده است. وزير تعاون به فعاليت مقطعي بخشي از تعاوني ها اشاره کرد و گفت: طبيعي است که برخي گرايش هاي تعاوني مانند مسکن و يا تعاوني هاي آموزشگاهي پس از سپري شدن مدت زمان ايجاد مسکن و يا اتمام تحصيلات تعطيل مي شوند; بنابراين نمي توان گفت بخشي از غيرفعال بودن از اين بابت است. عباسي در ادامه از نظرسنجي انجام شده از تعاوني هاي غيرفعال به موضوع نياز مالي به عنوان مهمترين مشکل آنها سخن گفت و اظهار داشت: هم اکنون تعاوني هاي زيادي هستند که به ثبت رسيده اند ولي براي شروع کار خود نيازمند تسهيلات و منابع هستند، بنابراين مي توان مشکل بزرگ 31 هزار تعاوني غيرفعال را منابع تسهيلاتي دانست.

سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي: 
قيمت بنزين هنوز نهايي نشده است

سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي تاکيد کرد که هنوز سناريوهاي قيمت بنزين نهايي نشده اند.  به گزارش ايسنا محمدرضا فرزين با بيان اينکه نتيجه تعيين قيمت بنزين در کارگروه طرح تحول اقتصادي نهايي شده، تاکيد کرد: هنوز جزئياتي از اين تصميم منتشر نشده است.  وي با بيان اينکه اخبار مربوط به اصلاح قيمت ها در زمان لازم به اطلاع مردم خواهد رسيد، اظهار کرد: اخبار مربوط به قانون هدفمند کردن يارانه ها به طور رسمي توسط سخنگو يا رييس کارگروه طرح تحول اقتصادي اعلام مي شود.  برخي رسانه ها اعلام کرده اند، دو سناريو براي قيمت بنزين نهايي شده است که بر اساس يکي از اين سناريوها، آزادسازي قيمت بنزين براي کليه افراد به نرخ واحد فوب خليج فارس عرضه خواهد شد که معادل 400 تومان فعلي است. بر اساس سناريوي دوم بنزين نيز قيمت بنزين کاملا آزاد نخواهد شد بلکه به هر خانوار 60 ليتر بنزين سهميه اي 100 توماني تعلق خواهد گرفت.


 نيکزاد:
 اجاره بهاي مسکن در تهران ضابطه مند مي شود 

وزير مسکن و شهرسازي با اشاره به علل افزايش اجاره بهاي مسکن به خصوص در تهران، از اقدامات دولت براي ضابطه مند کردن آن خبر داد. 
علي نيکزاد با قبول افزايش قيمت اجاره بهاي مسکن، به ثابت ماندن قيمت خريد زمين، ملک مسکوني و رهن آپارتمان اشاره کرد و گفت: درباره اجاره بهاي مسکن دو اتفاق افتاده است.
وي افزود: اول اينکه معمولا حداکثر جابه جايي ها در تابستان انجام مي شود و دوم اينکه در تهران اکثريت افرادي که مي خواهند منازل مسکوني خود را اجاره بدهند حاضر نيستند آن واحد را به صورت رهن و اجاره واگذار کنند. 
نيکزاد اضافه کرد: اين افراد آپارتمان ها و منازل مسکوني خود را به صورت تمام اجاره به مستاجران واگذار مي کنند و بعضي ها نيز به اين موضوع دامن مي زنند. 
وي گفت: اجاره بهاي مسکن قبل از ماه مبارک رمضان افزايش يافته بود اما شناسايي خانه هاي خالي و اقدامات انجام شده ديگر موجب شد اجاره بهاي مسکن ديگر بالا نرود.  وزير مسکن افزود: براي ضابطه مند کردن اجاره بهاي مسکن به خصوص در تهران، اقداماتي در وزارت مسکن در دست اجراست.  نيکزاد همچنين درباره بيمه کارگران ساختماني گفت: قبلا کارگران ساختماني تحت پوشش بيمه قرار نمي گرفتند اما هم اکنون وزارت رفاه و تامين اجتماعي مي خواهد اين دسته از کارگران را که داراي کارت مهارت باشند بيمه کند.
وزير مسکن و شهرسازي در ادامه با اشاره به هزينه هاي بيمه براي هر مترمربع ساختمان هنگام صدور پروانه ساختماني افزود: شهرداري ها افرادي را که مي خواهند پروانه ساختماني بگيرند به بيمه تامين اجتماعي مي فرستند، بيمه قبلا براي هر مترمربع ساختمان 400 تومان مي گرفت اما اين هزينه اکنون در برخي از مناطق به قيمت منطقه 20 هزار تومان است. نيکزاد گفت: اين موضوع در جلسه هيات دولت مطرح شد و بر اساس توافق با وزارت رفاه، قطعا اين هزينه به 1900 تا 3000 تومان تقليل مي يابد تا در قيمت تمام شده مسکن تاثير چنداني نگذارد.  وي افزود: کليات اين دستور کار در دولت تصويب و قرار شد به کميسيون مربوط در دولت ارجاع شود. 


 عضو شوراي عالي کار هشدار داد;
 احتمال افزايش مجدد نرخ بيکاري 

عضو شوراي عالي کار با هشدار نسبت به احتمال افزايش مجدد نرخ بيکاري در کشور، گفت: تحقق هدف اشتغالزايي 1/1 ميليون نفري در سال جاري با ابهام مواجه شده است. 
به گزارش مهر، نگاهي به برنامه ريزي هاي دولت و شوراي  عالي اشتغال در خصوص ايجاد فرصت هاي جديد شغلي تا 1/1 ميليون شغل در سال در کنار افزايش نرخ بيکاري ناشي از هجوم کارجويان به بازار کار، آنچه که بيشتر خودنمايي مي کند بالا رفتن نرخ بيکاري است.
کارشناسان و فعالان بازار کار پيش بيني مي کنند در صورت رفع نشدن مشکلات فعلي، نرخ بيکاري در ماه هاي آينده با شدت بيشتري افزايش خواهد يافت.
اين در حالي است که برخي مسئولان ابهام در قابل استناد بودن نرخ بيکاري را مورد تاکيد قرار مي دهند و برخي نرخ واقعي بيکاري را بيشتر از نرخ اعلامي و برخي کمتر مي دانند اما آخرين آمار ارايه شده مربوط به بهار امسال و نرخ  14/6 درصدي بيکاري است و وزير کار با نگاه ترديد از آن سخن مي گويد و در مقابل، مرکز آمار ايران بر صحت آن اصرار دارد.
از طرفي، برنامه هايي که دولت براي ايجاد فرصت هاي شغلي اعلام مي کند يا تصميماتي که شوراي عالي اشتغال براي رفع اين معضل مي گيرد نيز تاکنون نتوانسته است کارجويان را به يافتن شغل اميدوار کند چراکه اغلب مي گويند از تحقق برنامه هاي کاهش نرخ بيکاري و يا افزايش فرصت هاي شغلي مطمئن نيستيم.
آخرين تصميم براي اشتغالزايي را نيز شوراي  عالي اشتغال براي ايجاد فرصت هاي جديد شغلي تا 1/1 ميليون شغل در سال گرفت و اين تصميم را وزراي دولت از جمله کار و تعاون اعلام کردند; حال اينکه ششمين ماه سال روزهاي پاياني خود را سپري مي کند، هنوز اين برنامه يکساله قرار است اجرا شود!
داودآبادي عضو شوراي عالي اشتغال و نماينده کارفرمايان در اين شورا  درباره اينکه آيا نرخ بيکاري بهار سال جاري  که 14/6 درصد اعلام شده، قابل استناد است گفت: با توجه به اينکه اين آمار از جايي گفته شد (مرکز آمار) که آمارهاي قبلي را نيز بررسي و اعلام کرده بود و به نوعي در اين زمينه مرجع محسوب مي شود، قابل توجه است.
داودآبادي اظهارداشت: من اين آمار را قطعي نمي دانم چون توسط مراکز ديگري نيز آمارهايي بيان مي شود، ضمن اينکه فکر مي کنم نرخ بيکاري  در حال حاضر بيشتر از نرخ 14/6 درصد باشد و تعداد بيکاران بيشتر است و عدد 3/5 ميليون نفر نيز درست نيست.
عضو شوراي عالي اشتغال در پاسخ به اين سوال که آيا باز هم نرخ بيکاري افزايش خواهد يافت؟
گفت: اگر نرخ بيکاري در عدد 14/6 نيز بماند باز هم خوب است، هرچند برنامه شوراي عالي اشتغال بايد منجر به کاهش اين نرخ شود چون در غير اين صورت اين مفهوم به ذهن متبادر مي شود که دولت در تحقق 1/1 ميليون شغل جديد ناموفق عمل کرده و نتوانسته است آن را محقق کند، بنابراين نرخ بيکاري دوباره افزايش مي يابد.


 ميوه رکورد گراني را شکست 

در حالي متوسط قيمت مرغ در تهران طي هفته گذشته به بيش از 3200 تومان افزايش يافت و گوشت گوسفندي با استخوان نيز بيش از 17 هزار تومان معامله شد که تخم مرغ با کاهش 9/7 درصدي رکورد ارزاني را شکست. 
به گزارش فارس، طي هفته گذشته در حالي لبنيات هيچ تغيير قيمتي نداشته است که تخم مرغ، سبزي هاي تازه و قند و شگر در مدار ارزاني قرار داشت و برنج، حبوبات، ميوه هاي تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، چاي و روغن نباتي افزايش قيمت را تجربه کرده اند. 
بنابراين گزارش، تخم مرغ در هفته گذشته رکورددار ارزاني بوده است به طوري که از شانه اي 3120 تومان به 2820 تومان در هفته گذشته کاهش يافت که افت 9/7 درصدي را نشان مي دهد.  در اين مدت بهاي ماست غيرپاستوريزه و پنير پاستوريزه اندکي، افزايش ولي قيمت ماست پاستوريزه و کره پاستوريزه کاهش جزئي داشت. بهاي ساير اقلام اين گروه نسبت به هفته قبل ثابت بود. 
متوسط قيمت برنج در هفته گذشته در حالي افزايش اندک 0/1 درصدي را تجربه کرده است که برنج هاي وارداتي و داخلي درجه دو افت قيمت داشتند و تنها برنج داخلي درجه يک با افزيش 0/2 درصدي قيمت مواجه شد. متوسط قيمت برنج داخلي درجه يک در تهران 2933 بوده است.  در گروه حبوبات نيز بهاي نخود و لوبيا قرمز اندکي افزايش يافت. قيمت ساير اقلام اين گروه ثابت بود. در هفته مورد بررسي بانک مرکزي منتهي به 12 شهريور، قيمت ميوه هاي تازه رکورد گراني را شکست و 3/9 درصد افزايش يافت. در ميادين زير نظر شهرداري تهران سيب زرد تخم لبنان عرضه نمي شد و سيب گلاب و گلابي عرضه کمي داشت ولي بقيه اقلام ميوه و سبزي تازه را که تعدادي از آ ن ها از نظر کيفي در سطح پاييني قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان ميادين ميوه و تره بار مي فروختند. ميوه فروشي هاي سطح شهر اقلام مرغوب ميوه و سبزي تازه را عرضه مي کردند که در گروه ميوه هاي تازه بهاي سيب گلاب، هلو ، طالبي، خربزه و هندوانه نسبت به هفته قبل کاهش ولي قيمت ساير اقلام اين گروه به ويژه پرتقال درجه يک و انجير افزايش داشت. در گروه سبزي هاي تازه بهاي خيار و سيب زميني افزايش ولي قيمت ساير اقلام اين گروه کاهش يافت. در اين هفته بهاي گوشت گوسفند و گوشت مرغ افزايش داشت و قيمت گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغيير بود.
بنابراين گزارش، متوسط قيمت گوشت گوسفندي با استخوان در شهر تهران به 17 هزار و 191 تومان، گوشت گار و گوساله بي استخوان 11 هزار و 73 تومان و گوشت مرغ 3200 تومان بوده است.  در هفته مورد بررسي، بهاي چاي خارجي و رو غن نباتي جامد اندکي افزايش ولي قيمت قند و شکر کاهش جزئي يافت. بهاي روغن نباتي مايع ثابت بود. 


 بانک و بيمه 

با حمايت بانک صنعت ومعدن; 
اجراي مصوبات ستاد تسهيل واحدهاي توليدي شتاب گرفت
  
 مسئول دبيرخانه ستاد تسهيل امور و پشتيباني واحدهاي توليدي و شهرک هاي صنعتي گفت: با حمايت همه جانبه بانک صنعت ومعدن از اين ستاد، روند اجراي مصوبات فعاليت هاي صنعتي ومعدني شتاب بيشتري گرفته است. به گزارش روابط عمومي بانک صنعت و معدن، مهدي اسلام پناه افزود : بدنبال شکل گيري ستاد که در راستاي حل مسائل و مشکلات واحدهاي توليدي و شهرک هاي صنعتي انجام شد، بانک صنعت و معدن از بدو راه اندازي تاکنون، همکاري خوبي را با اين ستاد از خود نشان داده است. وي در خصوص درخواست هاي کارگروه امور بانکي و تسهيلات که يکي از کارگروهاي ستاد بشمار مي آيد گفت: تاکنون، 2 هزار و 399 پيشنهاد و مصوبه در ارتباط با اين کارگروه وجود داشته که اين تعداد 68 درصد مصوبات را از آن خود کرده است.

پذيره نويسي سهام بانک  پاسارگاد به  زودي انجام مي شود

پذيره نويسي سهام بانک  پاسارگاد به  منظور تحقق افزايش سرمايه بانک  پاسارگاد به  زودي انجام خواهد شد. خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مدير روابط  عمومي بانک، در آيين گشايش شعبه هاشمي، ضمن اعلام اين خبر گفت: بانک پاسارگاد در پي تصميم به افزايش سرمايه خود از مبلغ 7700 ميليارد ريال به 23100 ميليارد ريال، پذيره نويسي سهام خود را به  زودي برگزار خواهدکرد. وي ادامه داد: خدا را شاکريم که کارنامه موفق و درخشان بانک پاسارگاد در مدت کوتاه فعاليت، باعث شده اين بانک در بين مشتريان و سهامداران خود از جايگاه بسيار خوبي برخورد باشد. اين اعتماد و اطمينان به بانک پاسارگاد موجب شده استقبال از افزايش سرمايه اين بانک، از محل سود سهام و آورده نقدي سهامداران و متقاضيان، بسيار چشمگير باشد. 

بيمه آسيا نمازگزاران عيد سعيد فطر را تحت پوشش بيمه قرار داد

نمازگزاران عيد سعيد فطر تهران از ساعت پنج صبح تا 12 ظهر در محل برگزاري نماز، تحت پوشش بيمه حوادث بيمه آسيا قرار دارند.  روابط عمومي بيمه آسيا در اطلاعيه اي اعلام کرد: بيمه آسيا براساس اين قرارداد، هر يک از بيمه شدگان را در حوادث منجر به فوت تا مبلغ 50 ميليون ريال،  نقص عضو دائم کلي 50 ميليون ريال، نقص عضو دائم جزئي 50 ميليون ريال و هزينه هاي پزشکي سه ميليون ريال تحت پوشش قرار داده است.  در اين اطلاعيه آمده است: پرداخت غرامت به نمازگزاران حادثه ديده منوط به تاييد مدارک لازم توسط ستاد برگزاري مراسم نماز عيد فطر است. 


 اخبار اقتصادي 

تسهيلات ساخت واحدهاي مسکوني نيمه صنعتي افزايش يافت

با تصميم نمايندگان ويژه رييس جمهور در کارگروه مسکن، پرداخت تسهيلات براي ساخت واحدهاي مسکن مهر که با فن آوري نوين و به صورت نيمه صنعتي ساخته مي شوند تا 220  ميليون ريال تعيين شد.  به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، مصاديق و نحوه تعيين واحدهاي مذکور توسط وزارت مسکن و شهرسازي (مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن) مشخص و به بانک عامل اعلام مي شود. 

هزينه کنتور هوشمند گاز;100  تا 200 هزار تومان

مدير گاز رساني شرکت ملي گاز با اشاره به اينکه هزينه هر کنتور هوشمند گاز بين 100 تا 200 هزار تومان است، گفت: از سه سناريوي پيشنهادي براي افزايش قيمت گاز در نهايت رييس جمهور بايد تصميم گيري کند. مجتبي شيخ بهايي در گفت و گو با فارس اظهار داشت: با توجه به نزديک شدن فصل سرما شرکت ملي گاز انتظار دارد مردم همانند سال هاي گذشته نکات ايمني را رعايت کنند. 

وزيرکار: 
استانداران مامور تحقق سهميه اشتغال هستند

وزير کار و امور اجتماعي گفت: قرار است ساليانه يک ميليون و 100 هزار شغل اضافه شود و در خدمت اشتغالزايي قرار گيرد.  عبدالرضا شيخ الاسلامي در گفت و گو با مهر افزود: اين تعداد شغل با هدف کاهش آمار بيکاري در کشور اضافه مي شود و در اين خصوص براي استان هاي مختلف سهميه در نظر گرفته شده است. وي ادامه داد: اين سهميه بر اساس نيازها و اقتضائات خاص هر استان تعيين شده و لازم است به بهترين نحو محقق شود تا بتواند آمار بيکاري در مناطق مختلف کشور را به نحو محسوسي کاهش مي دهد. اين مسئول عنوان کرد: استانداران مامور تحقق سهميه اشتغال هستند زيرا آنها به منزله مديران عالي دولت در استان ها هستند و اگر نظارت از سوي آنها در اين خصوص افزايش يابد، بسياري ار مشکلات اشتغال به وجود نخواهد آمد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه