جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686


ايران زمين

وزير صنايع و معادن در پرند رباط کريم :
فناوري توليد مسکن به روش صنعتي کاملا بومي است و در 8 روش در حال اجراست

فرماندار شهريار:
با توسعه حوزه تعاون;اشتغال زايي که نياز شهرستان شهريار است برطرف مي شود


تمامي جرائم شرکت هاي تعاوني در هفته تعاون بخشيده خواهد شد


هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران


 ايران زمين  


مراسم اختتاميه طرح نشاط و تعالي در سپاه ساوجبلاغ برگزار شد
ساوجبلاغ - محمد رنجبرکهن
طي مرا سمي در سپاه ناحيه سا و جبلاغ طرح نشاط و تعا لي به کا ر خود خا تمه د اد اين طرح درراستا ي افزايش بصيرت وغني سازي اوقات فراغت دانش آموزان در 19 پايگاه با تشکيل 104 کلاس در قالب کلاسهاي هنري ،ورزشي ،قرآني ،فني وحرفه اي وعلمي بمدت دو ماه از اول تير ماه برگزار گرديدياد آورمي شود 1560 نفردراين طرح شرکت کرد ند که همه آ نها گواهي پا يا ن دوره دريافت کردند

مديرعامل شرکت گاز استان تهران :
دو پروژه اساسي گاز در بخش مرکزي تهران
(بومهن ) افتتاح شد

رودهن - خبرنگار آفرينش 
همزمان با هقته دولت و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و با هنر دو پروژه اساسي در بخش مرکزي تهران افتتاح شد .
به گزارش خبرنگار آفرينش ; در اين مراسم که همراهي و مساعدت امام جمعه منطقه و مسئولان بخش مرکزي تهران را داشت دو پروژه اجراي خط تغذيه جاجرود به " خرمدشت " و گاز رساني به منطقه "صنعتي خرمدشت " کلنگ زني شدند .
وي اعتبارات طرح هاي مذکور را 3/5ميليارد تومان اعلام کرد و افزود : اجراي پروژه هاي ياد شده  3/5ميليارد تومان هزينه در بر  خواهد داشت و با پايان يافتن انها تهران به سوي تبديل شدن به استاني سبز پيش خواهد رفت .
حسيني نيا با بيان اينکه هنوز شش روستاي بخش مرکزي تهران از نعمت گاز بي بهره هستند عنوان کرد: درحال حاضر 21 روستاي بخش مرکزي تهران از نعمت گاز بهره مند هستند و شش روستاي  "سعيد آباد " "کمرد " ، "جاجرود " ،" خسرو آباد" ،  "شمس آباد " ،" واسفنجان " نيز که به موزات پيشرفت پروژه هاي در حال اجرا ، به پيمان گذاشته مي شود .مدير عامل شرکت گاز استان تهران پيرامون پروژه هاي گاز رساني استان تهران خاطرنشان کرد : به طور کل رد استان تهران 30 ميليارد تومان اعتبار در قالب 40 پروژه گاز رساني مورد بهره برداري قرار گرفت .
بخش مرکزي تهران با مساحتي بالغ بر 1378 کيلومتر مربع بر اساس مصوبه هيئت وزيران از 55 آبادي ، روستا ، نواحي کارگاهي و مناطق زراعي و دو شهر پرديس و بومهن تشکيل شده و محدوده جغرافيايي آن از روستاي تلو در سرخه حصار آغاز و تا انتهاي شهر بومهن ادامه مي يابد .
اين بخش 200 هزار نفري با شهرهايي همچون رودهن از شهرستان دماوند ، لواسانات از شهرستان شميرانات و ده مسگر آباد از شهرستان پاکدشت داراي مرز مشترک است .

هزينه اجراي طرح هاي آبرساني هفته دولت بالغ
بر 18 ميليارد ريال است

گرگان - خبرنگار آفرينش
 مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان گلستان گفت: براي بهره برداري از طرح هاي آبرساني روستايي در اين استان 18 ميليارد و 262 ميليون ريال هزينه شده است."عليرضا خواستار" در نشست با خبرنگاران استان، تعداد طرح هاي قابل افتتاح در هفته دولت در اين استان را 20 طرح اعلام کرد.خواستار ادامه داد: با بهره برداري از اين طرح ها پنج هزار و 224 خانوار در 22 روستاي استان از آب آشاميدني سالم و بهداشتي بهره مند مي شوند.وي تصريح کرد: اين طرح ها در شهرستان هاي علي آبادکتول، گميشان، آق قلا، گنبد، گرگان و بندرگز به بهره برداري مي رسد.خواستار ادامه داد: هفت طرح در شهرستان آق قلا، يک طرح در بندرگز، چهار طرح در گنبدکاووس، دو طرح در شهرستان گميشان ، سه طرح در گرگان و سه طرح در علي آبادکتول اماده بهره برداري است.وي افزود: شهرستان آق قلا با هفت طرح و شهرستان بندرگز با يک طرح به ترتيب بيشترين و کمترين طرح هاي قابل افتتاح هفته دولت را به خود اختصاص دادند.وي با اشاره به حجم عمليات اجرايي طرح هاي قابل افتتاح در هفته دولت براي اجراي اين طرح ها گفت: احداث 68/5 کيلومتر شبکه توزيع، اجراي 17/9 کيلومتر خط انتقال و حفر و تجهيز 5 حلقه چاه عميق از جمله اين عمليات بوده است.به گفته وي، همچنين  نصب دو هزار و 495 انشعاب، ساخت سه باب مخزن به حجم 180 مترمکعب و بهسازي يک دهنه چشمه از ديگر اين عمليات است.

مديرکل راه و ترابري استان اصفهان:
سالانه 100 کيلومتر راه جديد در استان اصفهان
ساخته مي شود

اصفهان - خبرنگار آفرينش
به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس هوشنگ عشايري با اشاره به مطلب فوق گفت: با توجه به نيازها و ويژگي راه هاي استان اصفهان و مرکزيت آن به لحاظ ترانزيتي بودن و قرار گرفتن در چهار راه حمل و نقل کشور، اين اداره کل سالانه 100 کيلومتر راه جديد تقديم استفاده کنندگان از راه هاي اين استان مي کند.
وي در خصوص ارائه خدمات به روستائيان گفت: در سال گذشته، 370 کيلومتر راه روستايي به بهره برداري و در اختيار روستاييان قرار گرفت. عشايري با اشاره به اين که در کمترين زمان و با کمترين هزينه، بهترين راه تحويل مردم مي گردد، عنوان کرد: اين امر اصل بهره وري است و هدف از اين اقدام تردد ايمن و روان مي باشد.مديرکل راه و ترابري استان اصفهان با اشاره به توانمندي اين اداره کل در حوزه راهداري و راهسازي تاکيد کرد: اين اداره کل در صورت تامين منابع مالي و اعتباري قادر به ساخت سالانه 500 کيلومتر راه مي باشد.وي ادامه داد: در برنامه 5 ساله چهارم که تا پايان سال 88 انجام گرفت، مقرر شد محورهاي مواصلاتي استان ها تا 50 درصد به بزرگراه و آزاد راه تبديل گردد که اين اداره کل به دليل ويژگي خاص و مهم استان اصفهان، فراتر از برنامه و مصوبه دولت پيش رفت; به گونه اي که در حال اتصال تمامي مراکز شهرستان ها به صورت بزرگراه به مرکز استان هستيم.عشايري با اشاره به شهرستان خور و بيابانک گفت: در حال احداث بزرگراه و اتصال به مرکز استان در اين حوزه نيز مي باشيم و تا کنون 46 کيلومتر آن آماده شده که طي هفته دولت به بهره برداري مي رسد. مديرکل راه و ترابري استان اصفهان با اشاره به ياد و خاطره شهيد رجايي و باهنر و گراميداشت هفته دولت گفت: در هفته دولت امسال، در حوزه راه و ترابري 227 پروژه با اعتباري معادل 1170ميليارد ريال مورد بهره برداري قرار مي گيرد.عشايري همچنين در خصوص مصوبات سفر استاني رياست جمهوري و روند پروژه هاي اين اداره کل گفت: 82 درصد پروژه هاي دور اول سفر رياست جمهوري با پيشرفت فيزيکي 57 درصد عملياتي شده است. 49 درصد پروژه هاي دور دوم نيز با پيشرفت فيزيکي 37 درصد عملياتي شده که سريعتر از برنامه ريزي کارشناسان بوده و همين امر باعث گرديده در سفر نمايندگان رياست جمهوري جهت پيگيري مصوبات استان اصفهان، اداره کل راه و ترابري استان اصفهان رتبه اول را به خود اختصاص دهد.

بهره برداري از 5 هزار و 65 طرح در آذربايجان غربي

اروميه- خبرنگار آفرينش
نزديک به 5 هزار واحد مسکوني و 65 طرح عمراني در سومين روز هفته دولت در آذربايجان غربي به بهره برداري رسيد . بهسازي 4 هزار واحد مسکوني روستايي ، 500 واحد مسکن مهر ، 96 واحد مسکن آپارتماني ، طرح هادي در 131 روستا و نيز 65 طرح عمراني ديگر از جمله  جايگاه سوخت گازي خودرو در سلماس ،  6 طرح عمراني صنعتي و فرهنگي و رفاهي در خوي ، 38 طرح آبخيزداري و کشاورزي در تکاب ، 2 طرح عمراني راه و آبرساني روستايي در نقده ، 4 طرح بهداشتي ، عمراني روستايي در پيرانشهر ،6 طرح عمراني بهداشتي ورزشي در شاهين دژ ، 4 طرح مسکن مددجويي و راه روستايي در پلدشت ، 2 طرح آبخيزداري در چالدران و مياندواب و يک طرح ورزشي در اشنويه از جمله طرح هاي افتتاح شده در آذربايجان غربي هستند که براي اجراي اين طرحها در مجموع 553 ميليارد ريال هزينه شده است .


 وزير صنايع و معادن در پرند رباط کريم :
 فناوري توليد مسکن به روش صنعتي کاملا بومي است و در 8 روش در حال اجراست 

رباط کريم - خبرنگار آفرينش
وزير صنايع و معادن کشورمان  در راس هيئتي وارد شهر جديد پرند رباط کريم شد و مورد استقبال  نماينده مردم  در مجلس شوراي اسلامي ،فرماندار و ديگر مسوولين شهر جديد پرند قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار ما  علي اکبر محرابيان بدو ورد به اين شهر  با حضور در مزار شهداي گمنان اين شهر به مقام شامخ آنان اداي احترام کرد .
وي ضمن بازديد از پروژ ه هاي 1100 واحدي صنعتي سازي  مسکن در اين شهر گفت : خوشبختانه توسط مهندسين داخلي فناوري توليد مسکن به روش صنعتي کاملا بومي  در 8 روش در حال اجراست و هيچ نيازي به استفاده از فناوري خارجي در اين صنعت نداريم .
وي با  اشاره به مصوبه دو سال قبل هيات دولت و شوراي عالي مسکن افزود : بر اساس اين مصوبه ، هيات دولت و شوراي عالي مسکن مسووليت صنعتي سازي مسکن و ساختمان را بر عهده وزارت صنايع و معادن واگذار نمودند که  با حمايت رييس جمهور و هيات دولت  و عزم مهندسين ايراني   اين موضوع به عنوان يک امر جاري و پذيرفته در حال اجراست .
به گفته وي اين صنعت در حال نهادينه شدن در کشور است که اميدوارم به عنوان يک فرهنگ در ميان مردم  باب شود .وي با بيان اينکه در آينده بخش قابل توجهي از مسکن کشور با اين فناوري اجرا مي شود خاطرنشان ساخت : اگر ما توانستيم در طول کمتر از دو سال کارخانجات متعدد ساخت صنعتي مسکن را ايجاد و فرهنگ سازي کرده و آموزش دهيم ، قدر مسلم مي توانيم آنرا به عنوان يک خواست جمعي و در مدت کوتاهي در کل کشوراجرا کنيم.محرابيان ، فناوري توليد مسکن به روش صنعتي را کاملا بومي دانست و تصريح کرد : صنعتي سازي مسکن با وزن کمتر و دارا بودن استانداردهاي لازم و مقاومت بيشتر با وجود قيمت کمتر و امکانات بيشتر به عنوان يک ضرورت فرض شده است.
وزير صنايع و معادن کشورمان   همچنين ازايجاد و اجراي  30 واحد صنعتي جهت ساخت قطعات و اجزا» ساختمانهاي صنعتي در کنار اين پروژه ها خبر داد وگفت : پروژه هايي را در آسياي ميانه ،  خاورميانه و آمريکاي لاتين شروع کرده ايم  و کشور ترکيه جهت سرمايه گذاري درپروژه هاي داخلي وارد شده است.
وزيرصنايع و معادن سرعت بيشتر ، تکنولوژي بالاتر و قيمت تمام شده کمتر درساخت مسکن صنعتي را از اهداف اين نوع ساخت در کشور برشمرد. وي در خصوص تحريم اخير غرب  بر عليه کشورمان و تاثير آن در اين حوزه نيز گفت : تحريم واردات باعث افزايش تقاضا براي توليد داخل و رشد توليد داخلي و ايجاد استقلال در کالاهايي شده است که تا به امروز امکان توليدشان در داخل وجود نداشت.
مدير عامل شرکت مديريت پروژه هاي ساختماني (مپسا) مجري طرح صنعتي سازي مسکن نيز  گفت:ساخت يک ميليون مسکن به شيوه صنعتي مي تواند 70 هزار واحد مسکوني صرفه جويي داشته باشد. حسن قلعه نويي در جمع خبرنگاران اظهار داشت : ورود سيستم صنعتي به کشور و استفاده از آن نيازمند بسترهاي قانوني است، بنابراين اگر اين عوامل فراهم نباشند استفاده از سيستم صنعتي ميسر نمي شود.وي تصريح کرد :  نتيجه اي که بايد گرفت اين است که توجه به چرخه صنعتي سازي نشان مي دهد که صنعتي سازي يک فرآيند است و اگر بخواهيم آن را مانند يک سيستم در نظر بگيريم، بايد به فعال کردن کليه اجزاي آن بپردازيم.
مديرعامل مپسا تاکيد کرد: گسترش سيستم هاي صنعتي و ساخت به شيوه صنعتي نيازمند اقبال عمومي است بنابراين در شرايطي که بهره برداران نسبت به سيستم هاي صنعتي شناخت کافي نداشته باشند، ورود چنين سيستم هايي از کشورهاي پيشرفته بي نتيجه خواهد بود. قلعه نويي خاطر نشان کرد:  استفاده از سيستم هاي نوين ساختماني نياز به آموزش نيروي انساني دارد به همين منظور  دو واحد درسي از سال گذشته در دانشگاه ها ارائه مي شود و در حوزه فني  و حرفه اي نيز از 11 استان براي گذراندن دوره هاي مربيگري به تهران آمده اند.
به گفته وي، مپسا به موضوع صنعتي سازي نگاه سيستمي داشته و رويکرد فرايندي را اعمال مي کند و در اين راستا مطالعات و فعاليت ها را در حوزه هاي مختلف انجام مي دهد، اما اين به معناي آن نيست که قصد داريم همه کارها را خودمان انجام دهيم.
وي ادامه داد:سقف هزينه براي پروژه ها متري 300 هزار تومان در نظر گرفته شده که مي توان مابقي هزينه ها را از منابع ديگر تامين کرد، پس نمي توان گفت صنعتي سازي گران تر از سنتي سازي براي مصرف کننده تمام مي شود.
وي خاطر نشان کرد: چنانچه سالانه يک ميليون واحد مسکوني به شيوه صنعتي ساخته شود، صرفه جويي که از هدر رفت مصالح در سنتي سازي در پي دارد حدود 50 تا 70 هزار واحد مسکوني خواهد بود. قلعه نويي افزود:  در راستاي صنعتي سازي که از دو سال پيش با جديت آغاز شده است در گام اول ساخت 1200 واحد مسکوني با حضور 22شرکت آغاز شده است که برخي از اين پروژه ها از رشد خوبي برخوردار شده و در مقابل تعدادي از پروژه ها پيشرفت موثري نداشته اند.
مدير عامل مپسا ادامه داد:  در گام دوم پنج هزار واحد مسکوني، گام سوم 15 هزار واحد مسکوني و در گام چهارم احداث 50 هزار واحد مسکوني در برنامه قرار دارد. مدير عامل شرکت مپسا گفت: ايدرو از بخش خصوصي براي کارخانه هاي خانه سازي حمايت مي کند به طوريکه 22 شرکت با 40 درصد از سهام اين سازمان و 60 درصد سهم بخش خصوصي به ثبت رسيده است که از اين ميان 16 شرکت آماده دريافت تسهيلات هستند و پنج شرکت منتظر باز کردن LC براي ورود ماشين آلات هستند.
همچنين مجيد هدايت رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) نيز به خبرنگاران گفت: نقشه راه صنعتي سازي ساختمان طي يک ماه  آينده تصويب مي شود اما بحثي که مطرح است اين است که بررسي ها نشان داده تا سال 1404 به 1.14 ميليون واحد مسکوني نياز داريم و سنتي سازي نمي تواند اين برنامه را محقق سازد.
وي ادامه داد:در اين سند ميزان تقاضاي مسکن در افق 1404 ، مشکلات پيش رو ساخت وساز به روش صنعتي، مزايا و معايب صنعتي سازي در مقابل روش سنتي، تجربيات صنعتي سازي در جهان و همچنين ويژگي هاي تکنولوژي هاي صنعتي و سهم آن ها مطرح شده است. به گفته وي، در اين سند روش هاي صنعتي سازي با توجه به اقليم ها مورد بررسي قرار گرفته اند و سهم استان ها از ساخت وسازهاي صنعتي مشخص مي شود.


 فرماندار شهريار:
 با توسعه حوزه تعاون;اشتغال زايي که نياز شهرستان شهريار است برطرف مي شود 

شهريار - خبرنگارآفرينش
ربيع زاده فرماندار شهريار در نمايشگاه توانمنديهاي شرکتهاي تعاوني،وضعيت تعاونيها را در شهرستان شهريار مطلوب عنوان کرد و گفت:با توجه به نگرشي که به بخش خصوصي و اصل 44 قانون اساسي شده حمايت از بخش خصوصي جز» اولويتهاي دولت است که براي اشتغال زايي قطعا يکي از جاهايي که مي توان ايجاد اشتغال پايدار براي نيروي کار مورد نياز داشته باشيم حمايت از بخش تعاونيهاست.ايشان افزود:در اين نمايشگاه که به منظور معرفي توانمنديها ي حوزه تعاون در شاخص هاي مختلف به مردم بر پا شده اميدواريم با چيدمان خوب بتوانيم خدمات مفيدي ارائه داده و با توسعه حوزه تعاون ;اشتغال مضاعفي را که نياز امروز شهرستان شهريار است جامع عمل بپوشانيم.فرماندار شهريار در ادامه خواستارشتاب بيشتر اداره تعاون شهرستان شد و اظهار داشت:اداره تعاون شهرستان شهريار بايد با برنامه ريزي منسجم تر وشتاب بيشتر در سال همت مضاعف و کار مضاعف نقش مردم و بخش خصوصي را در توليد بالا برده و به طبع آن ايجاد اشتغال نمايد تا شهريار با توليدات بالا در بخش کشاورزي و صنعت گلخانه اي به عنوان قطب توليدات گلخانه ايي در سطح استان و کشور مطرح گردد.
ربيع زاده به توليدات گل وگياه در شهرستان اشاره کرد و گفت:در شهرستان شهريار 18 ميليون گل شاخه بريده در حال توليد است که با توجه به نزديکي به پايتخت و سه فرودگاه و با نگرش صحيح مي توانيم در جهت پيشرفت صنعت گلخانه اي گام بر داريم که اگر اين اتفاق بيفتد شهرستان شهريار مي تواند از بحث مهاجرتهاي بي رويه نجات پيدا کرده و به طبع آن ايجاد اشتغال  داشته و با بهروري بالا ،شهريار از خمودگي که امروزه بخاطر کم آبي عارض شده نجات يابد.ايشان افزود:با حمايتهاي که از سوي بانک توسعه تعاون در غالب تسهيلات ارائه مي شود و همکاري مسئولين شهرستاني زمينه ايجاد تعاوني در شهرستان مهياست.معروف خاني توليد کنند گياه آلوورائه در شهرستان شهريار در پايان به توليد انبوه اين گياه در شهرستان اشاره نمود و گفت:ما توليد گياه آلوورائه را با 17 بوته که از کشور آفريقاي جنوبي آورديم شروع کرده ايم و در حال حاضر 40 هزار بوته در شهريار پرورش يافته که ساليانه 200 تن برگ آلوورائه توليد مي کند که مي توان به عنوان بزرگترين گلخانه در سطح استان مطرح باشد و اميدواريم با گسترش و بسط صنعت گلخانه اي در اين مورد بتوانيم ساليانه 200 هزار پا جوش برداشت و به استانهاي هم جوار صادر کنيم. 


 تمامي جرائم شرکت هاي تعاوني در هفته تعاون بخشيده خواهد شد  

اکبري رئيس اداره امور شعب بانک توسعه تعاون مازندران گفت : شرکت هاي تعاوني که به نوعي از ما تسهيلات گرفتند و در بازپرداخت تسهيلات با مشکل مواجه شدند ، براي حمايت از تعاونگران تمامي جرائم آنها در هفته تعاون بخشيده خواهد شد .
عليرضا اکبري گفت : بيش از 1200 ميليارد ريال تسهيلات در اختيار بخش تعاون استان مازندران قرار گرفت که در پرداخت تسهيلات بعد از تهران رتبه دوم را در کشور داريم .
اکبري با اشاره به اينکه بيشترين فعاليت انجام شده در مازندران در حوزه کشاورزي است ، تصريح کرد ارائه بيش از 80 درصد تسهيلات بانک توسعه تعاون مازندران به بخش کشاورزي اختصاص دارد .
وي يادآور شد : در حال حاضر بيش از 22 شعبه فعال در مازندران وجود دارد و در هفته تعاون 3 شعبه بانک توسعه تعاون در شهرهاي قائمشهر ، بهشهر و ساري و 1 باجه در محل اداره کل تعاون افتتاح خواهد شد .
اين مسئول بانکي مازندران ادامه داد : بانک توسعه تعاون تجهيز به بانکداراي الکترونيکي شده و مشتريان عزيز مي توانند با مراجعه به شعب اين بانک از انواع خدمات بانکي استفاده نمايند .
رييس اداره امور شعب بانک توسعه تعاون گفت : طرح هاي شرکت هاي تعاوني که توسط اداره کل تعاون و بنياد توسعه کارآفريني جهت امر اشتغال به بانک توسعه تعاون معرفي شوند و همچنين طرح هاي ايجادي ، تکميلي ، توسعه اي و در حال بهره برداري مي توانند از تسهيلات اين بانک استفاده نمايند .
اکبري در پايان با اعلام اينکه پيش بيني مي شود بانک توسعه تعاون استان مازندران در سالجاري 800 ميليارد ريال تسهيلات به متقاضيان پرداخت کند يادآور شد : 
سال گذشته 600 ميليارد ريال تسهيلات به متقاضيان پرداخت شد و تسهيلات اين بانک عموما در بخش صنعت ، کشاورزي ، بازرگاني ، خدمات و مسکن بوده است .


 هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران 


استان تهران
قسمت هشتم
صنايع دستي :
نمد مالي:

از جمله صنايع پرپيشينه ديگري که در مناطق روستايي استان تهران رواج داشته ولي در حال حاضر تقريبا منسوخ شده صنعت نمدمالي است. اين حرفه که در گذشته گروه کثيري از ساکنان مناطق روستايي استان تهران به ويژه سکنه روستايي طالقان, ورامين و عشاير اسکان يافته در شهر ري و شهريار به آن اشتغال داشته اند به علت پائين بودن ميزان تقاضا و دشواري کار و بالا رفتن قيمت مواد اوليه در سالهاي اخير کليه دست اندرکاران خود را از دست داده و هم اينک فقط تعداد معدودي از عشاير هنگامي که به مراتع حومه سد لار (در منطقه شميرانات) کوچ مي کنند مقدار محدودي نمد براي مصارف شخصي توليد مي نمايند. در روستاي کش (از توابع طالقان) هنوز نشانه هايي از توليد اين محصول به چشم مي خورد و نمدمالان در صورت دريافت سفارش گاهي اقدام به توليد نمي کنند. در منطقه امامزاده جعفر (از توابع ورامين) که در گذشته يکي از عمده ترين مناطق توليد نمد در استان تهران بود از چند سال قبل به اين سو فعاليت ها رو به کاهش گذاشته است.
چادرشب بافي:
پرپيشينه ترين صنعت دستي رايج در منطقه روستايي استان تهران بافت چادرشب در اندازه هاي مختلف و براي مصارف متفاوت است که به صورت حرفه اي خانگي هم اينک در روستاهاي کوهان و گيلان (از تواقع شهرستان دماوند) جريان دارد و دست اندرکاران آن که عمدتا زنان و دختران خانه دار هستند با بهره گيري از دستگاههاي چوبي ساده محصولاتي بسيار نفيس و ظريف که داراي طرحهاي راه راه و پيچازي به رنگهاي زرد, قرمز, سبز, بنفش, نارنجي, قهوه اي, نيلي و ... است توليد مي کنند.
سفالگري و سراميک سازي:
قسمتهاي جنوبي سلسله جبال البرز به ويژه بخشهاي جلگه اي استان (نظير دشت ورامين و ري) که حاصل رسوبات آبرفتي رودخانه هاي جاجرود و کرج است داراي طبقات رسي است که همين مسئله موجبات رشد و رونق صنعت سفالگري و آجرپزي در اين ناحيه را از سالهاي پيش باعث شده و وجود کوره هاي متعدد آجرپزي در اين ناحيه را از سالهاي پيش باعث شده و وجود کوره هاي متعدد آجرپزي در حومه ري و ورامين دليل خوبي بر مرغوبيت خاک در اين منطقه جهت سفالگري مي باشد.
توليدات عموما بدون لعاب هستند ولي به لحاظ مرغوبيت خاک منطقه داراي شفافيت و ويژگي خاصي هستند. اما در شهر تهران کارگاههاي متعدد سفالگري و نيز هنرمندان سفالگر بسياري که آثارشان را به ويژه از طريق گالري ها و نمايشگاهها به فروش مي رسانند و در دو سالانه هاي سفالگري هم شاهد آثار باارزش آنان هستيم به فعاليت مي پردازند.
گفتني است که برخي از هنرمندان سفالگر در حدود شهر ري و نيز مهرشهر کرج و بعضا در محل اقامت خود در شهر تهران به توليد انواع محصولات سفال و سراميک مي پردازند.
شب يلدا تهراني ها
در شب هاي چله افراد فاميل در همايشي صميمي دور کرسي چوبي جمع مي شدند و به قصه هاي بزرگترها گوش مي دادند. زنان و دختران روستايي در گرگ و ميش شب هاي چله در تکاپو و هيجاني خاص ملزومات غذا و تنقلات ويژه اين شب را مهيا مي کردند وبراي گذران ساعات خوش در کنار فاميل لحظه شماري مي کردند. آنان درسيني هاي قديمي مسي درفضاي دوده گرفته آشپزخانه هاي قديمي، انواع ميوه و تنقلات به ويژه هندوانه، انگور، تخمه و نخودچي کشمش، و خرما را مهيا مي کردند. دراين شب استثنايي پس از صرف شام و خواندن دعاي شکر درپاي سفره، همگان در کنار هم، از شادي ها و غم ها، موفقيت ها، اعتقادات، اميدها و بيم هاشان مي گفتند.
بزرگترها و ريش سفيدان فاميل در اين شب علاوه بر خواندن اشعار حافظ، سعدي و فردوسي خاطرات و داستان هاي کهن ايران زمين را براي اعضاي خانواده نقل مي کردند. در شب يلدا، بزرگترها با کودکان هم بازي مي شدند،"پر يا پوچ" دزد بازي و مشاعره از جمله بازيهايي است که در شب چله در مناطق مختلف استان  با مشارکت همه اعضاي خانواده رواج داشت.
يلداي تهران قديم نيز با ميوه هاي تازه فصل پاييز ، ميوه هاي خشک شده تابستان آجيل مخصوص، شيريني و هندوانه به صبح مي رسيد. تهرانيان قديم درهمه اعياد خود سنت حسنه جمع شدن افراد خانواده در منزل بزرگتر خانواده را منظور مي داشتند و همه فرزندان خانواده در منزل مادر و پدر جمع مي شدند. از سنن يلداي تهران، صرف ميوه هاي تابستاني از جمله هندوانه است که به دليل نزديکي اين مراکز کشاورزي با تهران، ميوه هندوانه در خوراکي هاي شب يلداي تهرانيان قرار گرفته  است.
آجيل شب يلدا نيز از ديگر مصروفات تهراني ها است که ترکيب آن نشاني از اعتقاد و تجربه اهالي تهران قديم به خواص گوناگون ميوه هاي خشک شده است که با عنوان "آخشيج "(تضادها) کاربرد داشته است. ولي تهراني ها شب يلدا را همه ساله جشن مي گيرند تا سنت هاي زيباي قديم در لابلاي زندگي مدرنيته شهرنشينيشان حفظ شود.
خريد اسپندوکندر کوزه شکستن قاشق زني آجيل افروختن آتش
مراسم چهارشنبه سوري
بر اساس تحقيق استاد ذبيح بهروز شب چهارشنبه سوري جشني است که مانند ساير جشن هاي ايراني با ستاره شناسي ارتباط دارد و مبدا همه حساب هاي علمي و تقويمي است . در آن روز در سال 1725 پيش از ميلاد ، زرتشت بزرگترين حساب گاه شماري را در جهان محاسبه نموده و تاريخ هاي کهن را درست و منظم کرد . در آن شب زرتشت تاريخ را اصلاح نموده و به ياد بود آن مردم جشني بر پا کردند و آن رصد و اصلاح تا کنون در هيات و يادمان چهارشنبه سوري مانده است . براي اولين بار اين جشن در کتاب تاريخ بخارا در نيمه اول سده چهارم هجري ياد شده که منصورين نوح ساماني آن را برگزار مي کرد . عده اي نيز زمان پيدايش اين جشن را در دوران بعد از اسلام مي دانسته اند . هنگامي که مختار پس از واقعه جانگداز کربلا به خونخواهي امام حسين (ع) برخاست و دستور داد که براي شناخت شيعه از غير شيعه ، شيعيان بر بام خانه هايشان آتش بيفروزند اين حرکت مصادف بود با چهارشنبه آخر سال را روز نخوست مي دانستند و پس از نفوذ فرهنگ عرب به ايران ، ايرانيان نيز به اين عقيده منعقد شدند و همچنين ايرانيان خود براي آتش احترام خاصي قابل بودند و آن را داراي قدرت هاي بسيار مي دانستند ، آتش را براي دفع اين نحوست در روز چهارشنبه آخر سال روشن مي کردند .
افروختن آتش در شب چهارشنبه سوري
افروختن آتش جزو جدايي ناپذير مراسم شب چهارشنبه سوري بود و مردم از سرشب اقدام به اين کار مي کردند آنگاه از کوچک و بزرگ و پير و جوان همگي از روي آتش مي پريدند و اشعاري را نيز در اين هنگام مي خواندند . غم برو شادي بيا ، محنت برو شادي بيا و در دفعات بعدي به آتش مي گفتند :
زردي من از تو - سرخي تو از من
آجيل چهارشنبه سوري
اين آجيل مخلوطي بود از آجيل هاي شور و شيرين و معمولا تشکيل مي شد از : برگه هلو و زردآلو ، باسلق ، کشمش ، شکرپنير ، مغز گردو ، انجير ، توت و غيره خريد اين آجيل را براي مستجاب شدن يک نياز همچون آجيل مشکل گشاي نذر مي کردند و غير از آن نيز خوردن يک چنين آجيلي را باعث شگون و خوش يمني و آمدکار در سال جديد مي دانستند .

www.bashgah.net


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه