جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3686


اخبار کوتاه هنري

سريال شبکه دو به زودي به تدوين مي رسد
روزهاي پاياني «سي امين روز»

کيهان کلهر
موسيقي مادري ارزنجان شباهت زيادي به موسيقي کردي دارد


پيشکسوتان صنعت چاپ تقدير شدند


نيلچيان مدير کل تعاون مازندران خبر داد: افتتاح 45 شرکت تعاوني در هفته تعاون در مازندران


 اخبار کوتاه هنري 

تجليل از 13 هنرمند نقاشي پشت شيشه
تجليل از 13 هنرمند نقاشي پشت شيشه در موزه نقاشي پشت شيشه با حضور مدير کل اداره ميراث فرهنگي استان تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان تهران ، در اين مراسم از هنرمندان پيشکسوت نقاشي پشت شيشه با اهداي لوح يادبود تجليل شد.
محمد ابراهيم لاريجاني - مديرکل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان تهران در اين مراسمم با اشاره به سفر پر برکت سفر پربرکت رياست محترم جمهور ،از تشکيل کارگروه فرهنگ و هنر در استان تهران خبر داد و گفت:اين کارگروه نويدي براي بخش هاي فرهنگي کشور به ويژه هنرمندان است.
محمد ابراهيم لاريجاني با بيان اين که اهتمام دولت دهم در سفرهاي استاني نيز به بحث فرهنگ و هنر است، افزود: مصوبات بسيار جالب توجه اي توسط رياست جمهور و دولت براي مباحث فرهنگي و هنر به اين استان تصويب شده است.
لاريجاني با اشاره به اولين بازديد خود از موزه نقاشي پشت شيشه، بيان داشت: از مدير اين موزه خواستار تبديل اين موزه به پاتوقي براي هنرمندان و گروه هاي مردم نهاد، هنري و فرهنگي به منظور تبادل نظر و انديشه شدم.
به گفته اين مقام مسوول در اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران; حوزه فرهنگ و هنر حوزه اي است که با دستورالعمل و بخش نامه اداري نمي توان آنرا پيش برد و بايد توسط هنرمندان بررسي، برنامه ريزي و اجرا شود.
وي با بيان اينکه تا زماني که هنرمند، انديشمند و يک انسان فرهنگي حضور دارد هنر و انديشه زنده است، بيان داشت: براساس تاريخ کشورمان، هميشه بار توسعه و رونق فرهنگ و هنر اين مرز و بوم بر دوش هنرمندان کشور بوده و ما نيز کمک و حاميان اين هنرمندان هستيم
در ابتداي اين مراسم همچنين مدير موزه نقاشي پشت شيشه با اشاره به برعهده گرفتن مسووليت اين موزه از دو ماه پيش، افزود: موزه نقاشي پشت شيشه در يکي از بناهاي قديمي تهران با معماري سده اخير 1309 خورشيدي قرار دارد.
فرج اله ايران پور با بيان اينکه بناي ياد شده متعلق به پزشکي به نام شقاقي است که توسط پدر معمار وي ساخته شده است، گفت:وي اين بنا را در زمان فارغ التحصيلي پسرش از رشته پزشکي به عنوان محل کار و زندگي وي هديه مي کند.
وي با اشاره به خريداري اين بناي توسط شهرداري و بازپيرايي، تجهيز و آماده سازي اين موزه با هدف معرفي هنر نقاشي پشت شيشه، بيان داشت: اين بنا در فروردين ماه سال 1377 خورشيدي در اختيار سازمان ميراث فرهنگي کشور قرار گرفت.
ايران پور اضافه کرد: تاريخ ساخت و کاربرد شيشه هاي رنگي در ايران به دوره ايلاميان مي رسد، اما تاکنون مدرک و نشانه قطعي از تزئين شيشه ها با رنگ يا نقاشي روي آن ها به دست نيامده است.
به گفته اين مقام مسوول در موزه نقاش پشت شيشه; بر اساس شواهد و مدارک، هنر نقاشي پشت شيشه در ايران يک هنر وارداتي بوده که بنابر روايات متعدد از طريق بندر ونيز وارد ايران شده است.
ايران پور از موضوعات و طرح هاي مورد استفاده در ايران به حاشيه هاي رنگي، گل، گل و مرغ، صورت کشي يا شبيه کشي، روايات ملي، مذهبي و تاريخي، نقوش انساني، حيواني، هندسي، و تصاوير بناها و منظره ها، نوشته ها و خطوط قرآني اشاره کرد.
در پايان مراسم از هنرمندان نقاشي پشت شيشه چون محمد فراهاني لنکراني، مرتضي قاسمي، امير رحيمي، افسانه ايراني، توکا ملکي، عفت رحيمي، مهرنوش بشارت، محمدعلي ذوالقدر، سعيد نجابتي و منير طبيب جم مدير اسبق موزه نقاشي پشت شيشه و... با اهدا» يادبود تجليل شد.

«نون و ريحون» از «خانه به دوش» جلو زد
  مجموعه تلويزيوني «نون و ريحون»، در نظرسنجي مرکز تحقيقات صدا وسيما 6.46 درصد بيننده را به خود جذب کرده است.
 به نقل از مرکز تحقيقات صدا و سيما، مجموعه تلويزيوني «نون و ريحون» به کارگرداني «فرزاد موتمن» با 6.46 درصد بيننده بالاتر از سريال «خانه به دوش» قرار گرفت.
برزو ارجمند، علي قربانزاده، اميرحسين رستمي، رضا داوودنژاد، مهران رنجبر، شبنم قلي خاني، بهنوش بختياري، بيتا سحرخير، مليکا شريفي نيا، گلاره عباسي، پرستو صالحي و داريوش کاردان در اين سريال به ايفاي نقش مي پردازند.
برخي از عوامل اين سريال عبارتند از:
تهيه کننده: سيد محمود رضوي، دستيار اول کارگردان: بهرنگ توفيقي، مدير تصويربرداري: امير کريمي، تصويربردار: هادي پويان، صدابردار: حسين غفاري، طراح صحنه: مهدي بداقي، طراح لباس: رعنا اميني، طراح چهره پردازي و چهره پرداز آقايان: دانيال حقيقت، چهره پرداز بانوان: ميترا آقاميري، مدير تدارکات: حميد پرهيز، برنامه ريز: شکوفا کريمي، دستيار تهيه: سيدمحمد حامدرضوي، مدير توليد: محمدصادق آذين، مجري طرح: موسسه فرهنگي هنري سيماي مهر، محصول گروه فيلم و سريال شبکه تهران.
 
همزمان با  هجدهمين دوره هفته کتاب
نهمين جشنواره کتاب و رسانه برتر برگزار مي شود
همزمان با  هجدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران نهمين جشنواره
کتاب و رسانه برتر در 6 بخش يادداشت، گزارش، گفت و گو، خبر، معرفي کتاب و عکس در تهران برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبرنگاران حوزه کتاب مي توانند آثار خود را (با موضوع کتاب) که از ابتداي شهريورماه سال 1388 در مطبوعات و  خبرگزاري هاي رسمي کشور منتشر شده براي شرکت در اين جشنواره به نشاني ميدان بهارستان، خيابان کمال الملک، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، طبقه سوم، اتاق 332 واحد روابط عمومي معاونت امور فرهنگي تا تاريخ 5 آبان ماه سال جاري ارسال نمايند.
بنابراين گزارش اين جشنواره سي آبان ماه روز پاياني هجدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران در تهران برگزار مي شود.
علاقمندان مي توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 38512278 تماس حاصل نمايند.

سيه چشم" با صداي علي رستميان منتشر شد
آلبوم موسيقي "سيه چشم" به آهنگ سازي پيمان خازني و خوانندگي علي رستميان توسط شرکت چهارباغ وارد بازار موسيقي شد.
به گزارش خبرنگار موسيقي خبرگزاري سينماي ايران، اين اثر شامل هشت تصنيف در مايه هاي اصفهان، ابوعطا، دشتي، شور، همايون است و ساز و آواز به همراه تک نوازي تار در بيات اصفهان و تک نوازي کمانچه در گوشه بيداد اجرا شده است. اشعار اين قطعات نيز از محسن شاهرودي، دکتر کرامت سعيدي و سمانه بابايي است.
سينا اعلم، سونيا نظامي (کمانچه)، آوا رستميان (کمانچه آلتو)، شايان يزدي زاده ،مهدي جهانگردي (تمبک)، نيما جوزي (ني)، پويان رمضاني (پيانو)، پيمان خازني (تار)، الناز اعلايي (سنتور)، آسانا برهان آزاد (عود) در اين اثر نوازندگي مي کنند.
اين اثر در ژانر موسيقي اصيل ايراني جاي مي گيرد که برخي از قطعات اين آلبوم متاثر از نوع آهنگ سازي ابداع کنندگان تصنيف در دوران مشروطه است. در اين اثر همواره سعي شده است يک موسيقي ايراني با استفاده از کلامي امروزي ارائه شود تا بتواند پاسخگوي ذائقه موسيقيايي اجتماع باشد. سادگي و شيوايي ملودي و تنظيم آثار که از ساختار ساده و عميق ملوديک نشات مي گيرد همه و همه کمک مي کنند تا اين اثر داراي شکل بيروني ساده باشد و به راحتي بتواند با مخاطبان ارتباط برقرار کند.

مستند "عاشق آمريکا بودن" شبکه سحر در بخش مسابقه  جشنواره مقاومت، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس
مستند "عاشق آمريکا بودن" شبکه جهاني سحر به بخش مسابقه يازدهمين جشنواره بين المللي فيلم مقاومت، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس راه يافت.
  به گزارش روابط عمومي شبکه جهاني سحر، اثر ارسالي شبکه جهاني سحر به يازدهمين جشنواره بين المللي فيلم مقاومت(انقلاب و دفاع مقدس) تحت عنوان "عاشق آمريکا بودن" ساخته ي "حسين شريف"، از سوي هيات انتخاب اين جشنواره بين المللي، براي حضور در بخش مسابقه جشنواره  فيلم مقاومت(انقلاب و دفاع مقدس) برگزيده شد.
   "عاشق آمريکا بودن" عنوان مستندي است که به شرح حال دو مسلمان تبعه انگليس به نام هاي "معظم بيگ" و "شفيق رائول" که به اتهام همکاري با القاعده به مدت دو سال به اشتباه در زندان مخوف گوآنتانامو زنداني بوده اند، مي پردازد. معظم بيک و شفيق رائول که اينک ديگر عاشق آمريکا نيستند، پس از آزادي به بازگويي خاطرات خود از گوآنتانامو و شکنجه ها و آزار و اذيت هايي که در اين مدت متحمل شده اند، مي پردازند.
  گفتني است جشنواره بين المللي فيلم مقاومت(انقلاب و دفاع مقدس)، به همت بنياد فرهنگي روايت فتح، انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس ، معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس به عنوان برگزارکنندگان اين رويداد سينمايي در سال همت مضاعف، کار مضاعف و به منظور تلاش براي بازشناسي نقش پرفروغ دوران دفاع مقدس و انعکاس سيماي غرور آفرين مقاومت مردان و زنان آزاده و قهرمان ايران اسلامي و ساير ملل، اين جشنواره را همزمان با هفته بزرگداشت دفاع مقدس از 29 شهريور تا 2 مهرماه  در تهران و هشت استان کشور و همزمان در چند کشور جهان برگزار مي نمايد.

سماع قلم در نگاه گذر مترو شهيد بهشتي
نمايشگاه آثار خوشنويسي با عنوان سماع قلم  در نگاه گذر شماره(3) مترو شهيد بهشتي برپاست.
به گزارش روابط عمومي مديريت فرهنگي هنري مترو، در اين نمايشگاه 40 اثر نفيس خوشنويسي استادان امير نجم و محمد شرف الاسلامي به نمايش گذاشته شده است.
آثار ارائه شده با موضوعات قرآني ، احاديث و اشعار قرآني است و تکنيک آثار خوشنويسي شامل خط نستعليق در قالب قطعه، سياه مشق و چليپا به تحرير آمده است.
اين نمايشگاه به همت خانه فرهنگ مترو شهيد بهشتي و شرکت بهره برداري راه آهن شهري تهران و حومه تا 24 شهريور ماه در معرض ديد علاقه مندان و هنرمندان  مي باشد.
شايان ذکر است علاقه مندان جهت بازديد مي توانند به آدرس: ايستگاه مترو شهيد بهشتي گذر ورودي از خيابان مفتح مراجعه و يا با شماره تلفن: 88546668 تماس حاصل نمايند.

 9 شب در تماشاخانه ايرانشهر;
سينا رازاني در «ماکاندو» جايگزين سياردشتي مي شود

 «سينا رازاني» به مدت 9 شب به جاي «رامين سياردشتي» در نمايش ماکاندو ايفاي نقش مي کند.  به نقل از روابط عمومي نمايش ماکاندو، سينا رازاني به مدت 9 شب به جاي رامين سياردشتي در اين نمايش بازي مي کند.
اين جابه جايي از شانزدهم تا بيست و چهارم شهريور انجام مي شود و از آن پس سياردشتي دوباره ايفاي نقش خود را بر عهده مي گيرد.
وي در نمايش «ماکاندو» بازيگر نقش «پلايو» در قصه مارکز است که علاوه بر بازي عروسک پلايو را هم هدايت مي کند.
لازم به توضيح است رازاني از ابتداي اجراي رپرتواري اين اثر در تماشاخانه ايرانشهر به تمرين نقش خود پرداخته و هرشب بيننده اجراي اثر بوده است.
بنابراين گزارش، «ماکاندو» براساس قصه اي از مارکز توسط آرش پارساخو براي نمايش صحنه اي عروسکي اقتباس شده و در آن بازيگراني چون سيامک صفري، افسانه ماهيان، فرزين محدث، هومن خدادوست، مرضيه ايمان خاني، فرزانه عاقلي، نسيم ياقوتي و آزاده انصاري بازي و عروسک گرداني مي کنند.
نمايش «ماکاندو» به کارگرداني آزاده انصاري هر روز ساعت 15:19 در سالن استاد سمندريان تماشاخانه ايرانشهر به روي صحنه مي رود.

تماشاگران بهترين فيلم سينمايي جشنواره
بين المللي دفاع مقدس را انتخاب مي کنند
فيلم برگزيده تماشاگران در بخشي باعنوان "فانوس خيال" درجشنواره فيلم دفاع مقدس معرفي مي شود. به گزارش روابط عمومي جشنواره بين المللي فيلم مقاومت، انقلاب ودفاع مقدس همزمان با برگزاري يازدهمين جشنواره بين المللي فيلم دفاع مقدس بهترين فيلم سينمايي جشنواره به انتخاب مردم در مراسم اختتاميه اين رويداد بين المللي معرفي خواهد شد.
بر پايه اين خبر ، ستاد برگزاري جشنواره فيلم دفاع مقدس به منظور همراه شدن تماشاگران در روند ارزشيابي فيلم هاي برتر جشنواره جايزه يي را با عنوان ،انوس خيال طراحي و پيش بيني کردند که مردم بهترين فيلم سينمايي بخش مسابقه جشنواره را برخواهند گزيد.
در اين خبر آمده است : بهترين فيلم سينمايي به انتخاب مردم ازميان 25 فيلم سينمايي راه يافته به بخش مسابقه جشنواره انتخاب مي شود.اين فيلم ها عبارتند از :   
 شب واقعه (شهرام اسدي ) ، اخراجي ها (مسعود ده نمکي ) ، بيداري روياها (محمدعلي باشه آهنگر) ، نفوذي (احمد کاوري و مهدي فيوضي )، بدرود بغداد (مهدي نادري )، اتوبوس شب (کيومرث پوراحمد )، دموکراسي تو روز روشن (علي عطشاني ) ، کودک و فرشته (مسعود نقاش زاده )، به کبودي ياس (جواد اردکاني )  روز سوم (محمد حسين لطيفي )،  دست هاي خالي (ابوالقاسم طالبي ) ، بالاتر از اسمان (فريدون حسن پور ) ، چراغي در مه (پناه بر خدا رضايي )، پاداش سکوت (مازيار ميري ) ، آن مرد امد (حميد بهمني )، پنالتي (انسيه شاه حسيني )، فرزند خاک ( محمد علي باشه اهنگر )، شکارچي شنبه (پرويز شيخ طادي )، بيگانگان (عباس رافعي )، شرقي (عبدالرضا منجزي )، خانه امن است (ناصررفائي )، عصر روز دهم (مجتبي راعي )، ميم مثل مادر (رسول ملاقلي پور ) ،   آن سوي رودخانه (عباس احمدي مطلق ) ، آخرين ملکه زمين ( محمدرضا عرب )
بنياد فرهنگي روايت فتح " ، انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس ،معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي ، بنياد حفظ آثارونشرارزش هاي دفاع مقدس ، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و سازمان صدا و سيما با همکاري مراکز مختلف از برگزارکنندگان اين جشنواره هستند. جشنواره فيلم مقاومت ، انقلاب و دفاع مقدس منظور تلاش براي بازشناسي نقش پرفروغ دوران دفاع مقدس و انعکاس سيماي غرورآفرين و مقاومت مردان و زنان آزاده و قهرمان ايران اسلامي و ساير ملل همزمان با هفته بزرگداشت دفاع مقدس از 29 شهريور تا 2 مهرماه  در تهران و هشت استان کشور و همزمان در هشت کشور جهان برگزار مي شود.


 سريال شبکه دو به زودي به تدوين مي رسد
 روزهاي پاياني «سي امين روز» 

تصويربرداري «سي امين روز» به کارگرداني رضا افشار که پيش از اين يکي از گزينه هاي پخش در ماه رمضان بود، رو به اتمام است. به نقل از روابط عمومي شبکه دو سيما، سريال «سي امين روز» کاري از گروه فيلم و سريال شبکه دو سيماست که مراحل پاياني تصويربرداري خود را طي مي کند.
«سي امين روز» حکايت مردي به نام سياوش کياني است که يک روز ناخواسته باعث مي شود خون برادر رفيقش، دستانش را آغشته کند. سياوش مردانه پاي اتهام مي ايستد و اعدام را قبول مي کند تا شايد به آرامش برسد. اما در آخرين لحظات، فرشته اي بر او نازل مي شود و او را از آينده اش آگاه مي کند و...
در اين سريال هومن سيدي در نقش سياوش به ايفاي نقش مي پردازد و بازيگراني از جمله آزاده صمدي، پژمان بازغي، سيما تيرانداز، رزيتا غفاري، محمود عزيزي، کوروش سليماني، اتابک نادري، صفا آقاجاني، مهران رجبي، ميرطاهر مظلومي، بهرام ابراهيمي، محمد بزرگمهر، فاطمه نجارزاده، فرشته سرابندي، انوشيروان ارجمند، عزيز هنرآموز، سپيده عنايتي، الناز حبيبي، نسرين نصرتي و بازيگر خردسال عرشيا يزدان فر در آن به ايفاي نقش مي پردازند. عوامل اين سريال عبارتند از: تهيه کننده: رضا جودي، کارگردان: رضا افشار، نويسنده: سعيد رحماني، دستيار اول کارگردان: برزو نيک نژاد، مدير برنامه ريزي: امين قوامي، منشي صحنه: ليدا مقري، طراح صحنه: محسن شريفي، مدير صحنه: فرهاد ابراهيمي، مدير تصويربرداري: خسرو دادگر مرام، طراح گريم: عباس صالحي، صدابردار: صالح حبيبي، مدير توليد: بهرام جلالي، مدير تدارکات: حسين فيضي آبادي
اين سريال که در 30 قسمت 35 دقيقه اي توليد مي شود، مراحل پاياني تصويربرداري خود را طي مي کند و به زودي به مرحله تدوين خواهد رسيد.


  کيهان کلهر
  موسيقي مادري ارزنجان شباهت زيادي به موسيقي کردي دارد 

در نشست مطبوعاتي که با حضور کيهان کلهر در تالار وحدت برگزار شد، کلهر در خصوص کنسرت خود با اردال ارزنجان هنرمند ترکيه گفت: يکي از پروژه هاي من در خارج از ايران، اجرا با ارزنجان و بر اساس مقام هاي علوي موسيقي ترکيه است. بر اين اساس قصد داشتم اين کنسرت را در ايران نيز برگزار کنم به همين مناسبت 21 تا 23 شهريور در تالار وحدت و 25 شهريور در باغ عفيف آباد شيراز روي صحنه خواهيم رفت.
وي ادامه داد: يک بخش از کنسرت به تک نوازي ارزنجان و ساز بالاما اختصاص دارد چرا که وي تا به حال در ايران کنسرتي را نداشته اند و از آنجايي که تکنيک خاصي در اجراي اين ساز دارد بخشي از اجرا به تک نوازي ارزنجان با دست و بدون مضراب اختصاص دارد و يک بخش ديگر نيز من با او به دو نوازي خواهم پرداخت.
کلهر ادامه داد: در اين کنسرت همچنين قطعاتي از آلبوم «تا بي کران دوردست» را اجرا و در برخي بخش ها به واسطه بداهه بودن کار قطعات جديدتري را اجرا خواهيم کرد. اين نوازنده کمانچه با اشاره به هدف خود از برگزاري اين کنسرت گفت: طي سال هاي گذشته پروژه هاي مختلفي را با هنرمندان سرشناس برگزار کرده ام و هميشه دوست داشتم همه آنها را در ايران نيز به صحنه بياورم. بر اين اساس اين کنسرت و در آينده اجرايي نيز با شجاعت حسين خان خواهم داشت.
وي در خصوص نزديکي موسيقي علوي ترکيه با موسيقي کردي ايران گفت: اين موسيقي، موسيقي مادري ارزنجان است که شباهت زيادي به موسيقي کردي دارد. ارزنجان استاد بالاما و به وجود آورنده سبک خاصي در اين ساز است. با وي به واسطه يکي از دوستانم آشنا شدم و بعد از گوش کردن کارها و ساز زدن با او آلبومي را با عنوان «تابي کران دوردست» ضبط و منتشر کرديم و بعد نيز چندين کنسرت را در خارج از ايران برگزار کرديم.
کلهر با اشاره به تلفيق موسيقي ايراني در اجرا با ارزنجان بيان داشت: ما در کنسرت هايمان صد در صد تلفيقي از موسيقي ايران و مقام هاي علوي را داريم و قسمتي از موسيقي ايران را که به آن لهجه نزديک است را انتخاب مي کنيم اما اين دو به قدري به هم نزديک هستند که نمي توان آنها را از هم تفکيک کرد.
اين آهنگساز با اشاره به ادامه دادن کارهاي ارکسترال در موسيقي ايراني اظهار داشت:هميشه دوست دارم وقتم را بين پروژه هاي مختلف تقسيم کنم. کاري که با گروه ايراني و نوازندگان جوان انجام دادم در آينده گسترش خواهم داد و به صورت کنسرت اجرا خواهم کرد ولي هيچ وقت قصد ندارم يک گروه داشته باشم و تا آخر عمر با آنها کار کنم چرا که معتقدم تک نوازي و دونوازي آزادي خاصي به انسان مي دهد. هر چند که گروه زيبايي و نتايج هنري خودش را دارد ولي تاکيد من بيشتر روي بداهه و تک نوازي است.   اين نوازنده کمانچه با اشاره به انتقاداتي که به کنسرت قبلي اش وارد شده،گفت: ما در ايران چند خواننده از يک نسل که فاصله سني 30 تا 40 را دارند، بيشتر نداريم که متاسفانه سطح همه آنها يکي است و انتخاب هر کدام نسبت به ديگري تفاوتي ندارد. وي افزود: کنسرت قبلي برايم بسيار عجيب و غريب بود و تا کنون چنين تجربه اي را در زندگي ام نداشتم بر اين اساس دوست دارم آن تجربه برايم دوباره تکرار شود. کلهر در خاتمه خاطر نشان کرد:من اين روزها مشغول ضبط قسمت اول کنسرت شاه کمان و سنتور بم هستم و فکر مي کنم تا روزهاي آتي ضبط آن به پايان برسد.همچنين قصد دارم همان کنسرت را در ديگر شهرهاي ايران با کمي تغييرات تکرار کنم.


 پيشکسوتان صنعت چاپ تقدير شدند 

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که يکشنبه شب پيش از رفتن به تالار وحدت، از پوستر و فراخوان نخستين دوره مسابقات بين المللي چاپ مصحف شريف رونمايي کرده بود، در سخنراني خود بر لزوم همفکري خانواده صنعت چاپ  با مسئولان فرهنگي براي رفع مشکلات اين صنعت تاکيد کرد.
سيدمحمد حسيني در همين راستا تشکيل کارگروه کتاب را در هيئت دولت يادآور شد و با چندبعدي خواندن آن، صنعت چاپ را نيز يکي از مباحث مبتلابه اين کارگروه عنوان کرد و گفت: در کارگروه کتاب همه ابعاد قضيه کتاب را بايد بررسي کنيم و ديگر اينطور نيست که مثلا به چاپخانه داران بگوئيم مشکلات صنعت چاپ به خودتان مربوط مي شود.
وزير ارشاد ادامه داد: ديگر اين نگاه وجود ندارد و وقتي از وزير صنايع گرفته تا وزير بازرگاني و معاون برنامه ريزي رياست جمهوري و وزير ارشاد عضو اين کارگروه هستند، بناي ما هم بر اين است که همه مسائل مرتبط با کتاب شکافته شود.
وي که دقيقا يکسال است سکان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را بر عهده گرفته است، با اشاره به کارنامه خود در اين يک سال، افزود: تجربه نشان داده ما هر مسئله اي را که با جديت دنبال کرده ايم، زمينه براي آن هم مهيا بوده و به نتيجه رسيده ايم.
حسيني در ادامه با بيان تاريخچه اي مختصر از پيدايش و پيشرفت صنعت چاپ در جهان و ايران، روز ملي صنعت چاپ را فرصتي براي طرح مشکلات اين صنعت دانست و توجه بيشتر متوليان امر و کارشناسان را در بخش هاي صنعت و فرهنگي خواستار شد.
در پايان مراسم روز صنعت چاپ که با حضور تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از جمله سيدکاظم دلخوش رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، جلال ذکايي و يوسف افراش مدير سابق و سرپرست فعلي دفتر امور چاپ و اهالي اين صنعت برگزار مي  شد، از پنج پيشکسوت صنعت چاپ تقدير شد.اين چهره هاي باسابقه در صنعت چاپ عبارت بودند از: حسين زينال زاده (مدير چاپخانه پوياي تبريز)، سيدعلي مدني (مدير ليتوگرافي تهران گراور)، ناصر کلاري (مدير چاپخانه تواضع)، محمدجواد دلشاداقدام (مدير چاپخانه دلشاد) و عباس رحيمي يگانه (مدير چاپخانه گلچين عصر).


 نيلچيان مدير کل تعاون مازندران خبر داد: افتتاح 45 شرکت تعاوني در هفته تعاون در مازندران  

ساري خبرنگار آفرينش :
مدير کل تعاون مازندران گفت : در هفته تعاون 45 شرکت تعاوني در مازندران افتتاح خواهد شد و استان مازندران در بخش دارا بودن تعداد شرکت هاي تعاوني در کشور بعد از تهران رتبه دوم را دارد .
اسماعيل نيلچيان به مناسبت هفته تعاون و در جمع خبرنگاران اظهار داشت : در اقتصاد تعاوني نسبت به کشورهاي پيشرفته عقب هستيم . وي با اشاره به اينکه 8 هزار تعاوني فعال و 4 هزار و 319 تعاوني در دست اجرا در مازندران وجود دارد افزود : ميزان اشتغالي که اين تعاوني ها ايجاد مي کنند ،50 هزار و 244 نفر است .
نيلچيان در خصوص مسکن مهر گفت : تعاون در اين بخش 7 هزار و 500 واحد مسکوني را مديريت کرده و در سال گذشته 150 واحد مسکوني در شهرهاي بهشهر و قائمشهر به متقاضيان تحويل داده شد .
مدير کل تعاون از افتتاح 600 واحد مسکن مهر مازندران در سفر رئيس جمهور به مازندران خبر داد و خاطرنشان ساخت : 148 واحد مسکن مهر در دهه فجر امسال در شهر گلوگاه افتتاح خواهد شد .
نيلچيان تصريح کرد : در مرحله اول ثبت نام مسکن مهر 118 هزار نفر متقاضي بودند که با پالايش هاي انجام شده ، 48 هزار نفر در قالب شرکت هاي تعاوني ساماندهي شدند . وي اظهار داشت : در بخش مسکن مهر ،هدف خانه دار شدن مردم است و مشکلي بين مسکن ساز ، بانک ، سازمان مسکن و شهرسازي و اداره کل تعاون مازندران وجود ندارد .
مدير کل تعاون مازندران در پاسخ سوالي در مورد تعاوني هاي  راکد مازندران نيز گفت : 2098 تعاوني غير فعال نيز در مازندران وجود دارد و با توجه به اينکه تعاوني ها داراي يک شخصيت مستقلي هستند ، براي شناسايي تعاوني هاي راکد و در مورد فعاليت و يا انحلال آنها در شوراي تصفيه نظر داده مي شود .
نيلچيان در ادامه اظهار داشت : تعاوني هاي غير فعال نيز دعوت شدند که تعدادي از آنها واگذار شدند .
اين مقام مسئول در مورد رسيدن اداره تعاون به اهداف صنعت توسعه و چشم انداز 20 ساله کشور گفت : در چشم انداز 20 ساله بايد 25 درصد اشتغال مربوط به بخش تعاون باشد که شرايط فعلي اين امر 20 درصد است و نيز قرار بود بر اساس اصل 44 قانون اساسي ، 40 درصد واگذاري ها به بخش تعاون اختصاص يابد که در اين بخش نيز واگذاري ها انجام نشده است و بر اين اساس ، به اهداف چشم انداز بخش تعاون نرسيديم .
نيلچيان در خاتمه گفت : تاسيس بانک توسعه تعاون ، ايجاد تعاوني هاي فراگير ملي و عام ، ايجاد صندوق ضمانت بخش تعاون ، تعاوني دانش بنيان نخبگان کشور و تاسيس بيمه تعاون از اقدامات خوبي بوده که در جهت ارتقا» ظرفيت و حمايت از توانمندي هاي بخش اقتصادي تعاون کشور صورت گرفته است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
اطلاعيه
دانش و پژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه