جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3699


خواندني ها


هواي تهران در نخستين روز مهر ماه سالم پيش بيني شد

محسن هاشمي:
4 ايستگاه مترو تهران آماده بهره برداري است


سن فراموشي در ايران به زير 60 سال رسيد


مقاله


خبر


 خواندني ها 


متخصص فيزيوتراپي
سنگيني کيف مدارس به عروق و اعصاب دانش آموزان آسيب وارد مي کند

استاد دانشگاه علوم پزشکي گفت : سنگيني کيف مدارس آسيب به قوسهاي ستون فقرات، عروق و اعصاب اندامهاي دانش آموزان وارد  مي کند.'مريم مرادي'در گفت و گو با  ايرنا، افزود: بر اساس تحقيقات انجام شده در کشور بيش از 18درصد کودکان از سنگيني کيف مدارس ناراحت هستند و 12درصد ازآنها کيفي با بيش از 10درصد وزنشان حمل مي کنند و اين درحالي است که وزن کيف دانش آموزان نبايد بيش از 10 درصد وزن آنها باشد.اين متخصص فيزيوتراپي ادامه داد: تحقيقات نشان مي دهد کيف دختران از کيف پسران سنگين تر و دانش آموزاني که کيف سنگين حمل مي کنند 16درصد ازدرد پشت، 38درصد از درد شانه و 29درصد از درد دست شکايت دارند.مرادي تصريح کرد: اين مساله مي تواند به رشد دانش آموزان صدمه زده و در رفتار آنان که بايد در نهايت آرامش مطالعه کنند، مشکلاتي ايجاد کند.وي درباره راهکار پيشگيري از عوارض يادشده در دانش آموزان گفت : کيف ارتباط مستقيمي با سلامتي دانش آموز دارد که بنا به نظر اکثر متخصصان، کوله پشتي درصورت استفاده درست، بهترين وسيله حمل کتاب مدرسه است.اين متخصص يادآور شد: وزن کيف به صورت متقارن بين هر دو شانه تقسيم مي شود، بنابراين کوله پشتي داراي يک بند ، تفاوتي با کيف دستي ندارد.مرداي توضيح داد:در خصوص استفاده ازکوله پشتي لازم است عرض بندهاي آن کمتر از پنج سانتيمتر نباشد، در بالاتر از حد مناسب قرارنگيرد، روي باسن نيفتد و همچنين توسط بند سوم درناحيه کمر بسته و اگر به جاي کوله پشتي، ازکيف دستي استفاده مي شود لازم است دسته آن خشک نباشد.وي با بيان اينکه مديريت در برنامه ريزي برنامه کلاسي دانش آموزان يکي از راهکارهاي مهم و اساسي است که مي تواند وزن قابل توجهي از کيف مدارس را کم کند ، اظهار داشت: استفاده از کيف کوچک دستي جداگانه جهت قرار دادن لوازمي مثل خوراکي مداد پاک کن و ساير لوازم مصرفي که مي تواند موجب کاهش بخشي از وزن کيف شود و کودک به خاطر برداشتن لوازم کوچک و مصرفي مجبور نباشد کوله پشتي را باز کند.

مسئول امداد و نجات هلال احمر ايران مستقر در پاکستان :
وضع بهداشت سيل زدگان پاکستاني زير صفر است

 مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر ايران مستقر در پاکستان گفت: بهداشت سيل زدگان پاکستان زير صفر است و مردم اين کشور نياز مبرم به آموزش بهداشت دارند.
بهروز مقدسي در گفت وگو با  فارس به پاکستان اظهار داشت: در بازديد از نخستين اردوگاه هاي جمعيت هلال احمر ايران در 10 کيلومتري شهر تاتا در ايالت سند که حدود 300 چادر امدادي هلال احمر نصب شده است، تيم امدادي و پزشکي آخرين وضعيت آسيب ديدگان را بررسي کردند.وي افزود: چادرهاي امدادي هلال احمر به گونه اي منظم  در کمپ ها مستقر شده است تا خانوارهاي پاکستاني که معمولا تعداد آنها 5 تا 6 نفر است، بتوانند در اين سرپناه ها زندگي کنند.مقدسي با بيان اينکه اين اردوگاه نخستين اردوگاه جمعيت هلال احمر پس از سيل پاکستان محسوب مي شود، تصريح کرد: متاسفانه در اين اردوگاه ها در زمينه تصفيه آب به شدت با مشکل روبه رو هستيم و در مجموع بهداشت اين مناطق بسيار ضعيف است.وي ادامه داد: سطح بهداشت در ميان سيل زدگان پاکستاني 100درصد زير صفر است و مردم اين کشور به شدت به آموزش بهداشت نياز دارند.مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر ايران مستقر در پاکستان گفت: برخي کشورها از جمله آلمان دستگاه تصفيه آب را در برخي از مناطق مستقر کرده اند ولي هنوز آب آشاميدني سالم به عنوان يکي از مهمترين نيازهاي سيل زدگان پاکستاني محسوب مي شود.مقدسي بيان داشت: مهمترين نيازهاي مناطق سيل زده پاکستان بعد از بهداشت آب، مواد غذايي از جمله آرد و حبوبات است.وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر دستگاه هاي تصفيه آب براي تصفيه درصد خالصي آب در بين سيل زدگان پاکستان در حال فعاليت است ولي با اين وجود هنوز کمبود آب سالم از مهمترين مشکلات در پاکستان محسوب مي شود.

رييس سازمان آتش نشاني تهران خبرداد:
ساختمان بدون مجوز ايمني، پايان کار نمي گيرد

رييس سازمان آتش نشاني از رتبه بندي ايمني ساختمان هاي پايتخت از مهرماه امسال خبر داد.محمد رضا حاجي بيگي در گفت و گو با ايسنا، اظهار کرد: رتبه بندي ايمني ساختمان هاي تهران همزمان با هفتم مهر ماه در روز «آتش نشاني و ايمني» در پايتخت انجام خواهد شد که براين اساس تمام ساختمان هاي در حال ساخت براي گرفتن مجوز پايان کار موظف به اخذ مجوز ايمني خواهند بود.وي درباره اعطاي نشان ايمني و درجه بندي به ساختمان هاي استاندارد نيز افزود: رتبه بندي ايمني ساختمان ها مربوط به امکانات و نکات ايمني پيشگيري از آتش سوزي است و در اين طرح ساختمان هاي بالاي5 طبقه و ساختمان هاي کمتر از پنج طبقه فاقد کاربري مسکوني، رتبه بندي ايمني شده و در اين صورت به آنها مجوز پايان کار داده خواهد شد.

استاندار تهران:
فاصله قيمتي فروشگاه هاي پاييزه بايد
تا 30 درصد باشد
با طرح تغيير ساعت، پيک ترافيک توزيع مي شود

استاندار تهران با اشاره به استقبال قابل توجه مردم از «فروشگاه هاي پاييزه» گفت: قيمت هاي اين فروشگاه ها بايد با قيمت هاي ساير فروشگاه ها 30 درصد تفاوت داشته باشد.مرتضي تمدن در گفت وگو باايسنا، با اعلام اين که نظرها در مورد کيفيت و اثرگذاري فروشگاه هاي پاييزه متفاوت است، افزود: هر کسي در مورد اين کالاها نظر متفاوتي دارد، در حالي که بسياري از آن جا خريد نمي کنند، گروه هاي قابل توجهي از مردم اظهار رضايت کرده اند.وي خاطر نشان کرد: در اين فروشگاه ها ويژگي هاي خاصي براي کالاها در نظر گرفته شده است و نبايد انتظار داشت که کالاهاي عرضه شده در فروشگاه هاي پاييزه با فروشگاه هاي بالاي شهر يکسان باشد، چرا که اين مقايسه کاملا اشتباه است.تمدن تاکيد کرد: قيمت کالاها در اين فروشگاه ها بايد حداقل 30 درصد با قيمت کالاهاي خارج از فروشگاه تفاوت داشته باشد.وي همچنين در توضيحي در رابطه با «تغيير ساعت کاري» و تاثير آن در ترافيک اول مهر ماه، يادآور شد: با اين طرح، دامنه ترافيک زياد و اوج آن کم مي شود و تردد در شهر توزيع خواهد شد.استاندار تهران با بيان اين که معمولا در ترافيک صبحگاهي با حجم قابل توجهي از سفر مواجه هستيم، ادامه داد: طبق بررسي هاي اين طرح اميدواريم شاهد کاهش 20 درصدي ترافيک در صبح و کاهش ترافيک 10 تا 15 درصدي در ترافيک عصرگاهي باشيم.وي يادآور شد: مصوبه دولت در مورد تغيير ساعت کاري آزمايشي است و چنان چه نتايج مورد نظر حاصل نشود، طرح متوقف خواهد شد.


 هواي تهران در نخستين روز مهر ماه سالم پيش بيني شد 

مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران وضعيت آلودگي هواي پايتخت را در نخستين روز بازگشايي مدارس «سالم» پيش بيني کرد و گفت در عين حال انتظار مي رود در برخي نقاط حاشيه تهران و هسته مرکزي شهر که بار ترافيکي بالايي دارند در ساعات اوج تردد ميزان آلاينده ها فراتر از حد مجاز قرار گيرد.
سالانه6/1ميليون تن آلاينده وارد پايتخت مي شود
دکتر يوسف رشيدي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه در حال حاضر نيز ميزان آلاينده هاي هواي تهران به غير از آلاينده اوزون کاسته شده است افزود: بر اين اساس بجز ايستگاه شهرري که به لحاظ آلاينده منوکسيدکربن در شرايط «ناسالم» قرار دارد، ساير ايستگاه ها از شرايط «سالمي» برخوردارند.
وي با اشاره به گزارش سازمان هواشناسي کشور در خصوص پيش بيني آسماني صاف گاهي با وزش باد در روز پنجشنبه گفت: بدين ترتيب پيش بيني مي شود شاخص کيفيت هواي تهران در شرايط «سالم» باقي بماند.
مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به اينکه بر اساس آمارهاي موجود سالانه حدود 6/1 ميليون آلاينده توسط خودروها وارد هواي تهران مي شود افزود: شاخص آلودگي هوا به دو عامل توليد آلودگي و شرايط هواشناسي بستگي دارد.
وي تصريح کرد: افزايش ترافيک قطعا موجب افزايش آلودگي هوا مي شود اما امکان دارد پارامتر هواشناسي به کمک آمده و وزش باد موجب شود از ميزان آلاينده ها و پايداري آنها کاسته شود.
مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در خصوص وضعيت هواي تهران در سال جاري به ايسنا گفت: از ابتداي امسال تا پايان شهريورماه سال جاري 13 روز «پاک»، 154 روز «سالم»، 18 روز «ناسالم» و يک روز «بسيارناسالم» در تهران داشته ايم.
خودروها سالانه بيش از 2 ميليون تن آلايندگي دارند
همچنين مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران گفت : سالانه دو ميليون و 200 هزار تن انواع مواد آلاينده از محل منابع متحرک مانند خودرو و موتورسيکلت وارد هواي شهر تهران مي شود.
 به گزارش واحد مرکزي خبر ، رسول علي اشرفي پور با اعلام اينکه حدود پنج و نيم ميليون دستگاه خودرو و موتورسيکلت در شهر در حال تردد است ، گفت : از اين تعداد خودرو و موتورسيکلت روزانه حدود شش هزار و صد تن آلاينده وارد هواي شهر تهران مي شود.
به گفته مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران ، حدود 85 درصد آلودگي هواي تهران ناشي از تردد خودروهاست. اشرفي پور در اين حال با اشاره به آغاز مهر و گشايش مدارس گفت : ترافيک اول مهر تاثير معناداري بر افزايش آلودگي شهر تهران ندارد.
مديرکل حفاظت محيط زيست استان تهران ادامه داد : همچنين طبق آمار و مستندات ايستگاه هاي سنجش آلودگي هواي تهران نشان مي دهد روزهاي سالم يا ناسالم در مهر با ساير ماه ها تفاوت چنداني ندارد.
وي تکرار کرد : اينکه بخواهيم اثر معناداري بين افزايش روزهاي ناسالم در مهر هر سال با افزايش ترافيک مهر داشته باشيم، مستندات اين موضوع را نشان نمي دهد.
اشرفي پور خاطرنشان کرد : همان طور که هر ماه از سال مي توانيم روزهاي سالم يا ناسالم داشته باشيم، در مهر هم مي توانيم روزهاي ناسالم داشته باشيم.


 محسن هاشمي:
 4 ايستگاه مترو تهران آماده بهره برداري است 

مدير عامل مترو تهران با بيان اينکه مهرماه امسال چند ايستگاه جديد مترو به بهره برداري مي رسد گفت: ايستگاههاي چهارراه وليعصر (عج، توحيد، نبرد و محمد شهر در خط 5 مترو آماه بهره برداري است اما با توجه به کمبود قطار امکان ارائه خدمات کامل و مناسب در اين ايستگاهها وجود ندارد.
به گزارش مهر، مديرعامل مترو تهران با بيان اينکه خط 4 متروي تهران تا پايان سال از غرب به شهرک اکباتان مي رسد، گفت: با توسعه غربي خط 4، مسافران خط 5 (کرج - تهران) به غيراز ايستگاه صادقيه مي توانند از ايستگاه جديد خط 4 که با اين خط تقاطع دارد براي ورود به شبکه داخلي مترو استفاده کنند که اين امر کاهش ازدحام در ايستگاه صادقيه و خط 2 را نيز به همراه دارد.
هاشمي از راه اندازي دستگاه حفار اتوماتيک (TBM)در خط 3 در مهرماه خبر داد و گفت: با به کارگيري دستگاه هاي حفار اتوماتيک سرعت حفر تونلها افزايش مي يابد. اما به موازات توسعه خطوظ نيازمند تامين اعتبارات لازم و مصوب مترو هستيم که بتوانيم ناوگان مورد نياز را هم تامين کنيم.
ايستگاههاي جديد به جاي خاک خوردن بايد در خدمت شهروندان قرار گيرند
جعفر ربيعي مدير عامل شرکت بهره برداري مترو گفت: قرار بود تا پايان شهريور ماه و پيش از آغاز سفرهاي تحصيلي، شرکتهاي سازنده واگن هفت قطار جديد براي خطوط داخلي به مترو تهران تحويل دهند که متاسفانه محقق نشد و تنها چهار قطار جديد به ناوگان افزوده شد، به همين دليل نمي توانيم از ظرفيتهاي تازه اي که با آماده سازي چند ايستگاه جديد فراهم شده، به طور کامل استفاده کنيم.
وي افزود: با ناوگان موجود اگرچه شهروندان مي توانند از مهرماه از ميدان انقلاب تا ميدان کلاهدوز را با مترو سفر کنند اما از ميدان شهدا تا ميدان کلاهدوز به دليل کمبود قطار تنها 6 ساعت در روز قادر به خدمات رساني خواهيم بود، آن هم در ساعات غير پيک يعني 9 صبح تا 3 بعد از ظهر.ربيعي تصريح کرد: اما خدمات رساني در ايستگاه چهارراه وليعصر(عج) که حدفاصل دو ايستگاه فردوسي و انقلاب واقع شده مانند ساير ايستگاههاي مسير انقلاب تا ميدان شهدا است و شهروندان مي توانند از اين ايستگاه که پيش بيني مي شود از ايستگاه ها پرتردد مترو باشد به راحتي استفاده و با مترو به نقاط مختلف شهر سفر کنند.
وي افزود: واگن هاي دو طبقه و لوکومتيوهاي خط 5 نيز طبق برنامه ريزي تحويل داده نشده و به همين دليل از ايستگاه محمد شهر کرج نيز به احتمال زياد اوايل آبان ماه بهره برداري مي شود.مدير عامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه تاکيد کرد: امروز ديگر ساخت و توسعه مترو علي رغم تمام مشکلات و کمبود اعتبارات روند رو به رشد خود را با سرعتي مناسب طي مي کنند و ما بيش از پيش به افزايش ناوگان و ورود واگنهاي جديد نيازمنديم تا بتوانيم از ظرفيت هايي که ايجاد مي شود استفاده کرده و ايستگاه هاي جديد مترو به جاي اينکه خاک بخورند در خدمت مردم قرار گيرند.


 سن فراموشي در ايران به زير 60 سال رسيد 

تعداد مبتلايان به بيماري آلزايمر در ايران در حالي به بيش از 650 تا 700 هزار نفر و سن ابتلا به آن به زير 60 سال رسيده که کارشناسان از ابتلاي بيش از يک ميليون نفر از جمعيت سالمندان کشور به اين بيماري در سه دهه آينده خبر مي دهند.
به گزارش  مهر، آلزايمر شايع ترين نوع دمانس "زوال عقل در سنين پيري" است. در اين بيماري تحليل رفتن و کاهش تدريجي بافت مغز باعث زوال عملکرد و توانايي عقلاني مي شود. آلزايمر با توانايي فکر کردن، استدلال و ارتباط  اجتماعي فرد رابطه دارد و مي تواند منجر به ناتواني او در مراقبت از خود شود.
دکتر مريم نوروزيان، دانشيار بيماريهاي مغز و اعصاب با اشاره به شيوع قابل ملاحظه بي سوادي و کم سوادي در جامعه سالمندان کشور افزود: با توجه به افزايش سن اميد به زندگي و پير شدن جمعيت طي سالهاي آتي، ضرورت برنامه ريزي به منظور پيشگيري و در صورت ابتلا، درمان بيماري فراموشي (دمانس) با توجه به فشار سنگين بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي اين بيماري ضروري است.
به گفته نوروزيان، بيماري فراموشي که از آن به زوال عقل نيز ياد مي شود مجموعه بيماريهايي است که در آنها فرد به تدريج و به طور پيشرونده، تواناييهاي عالي مغز را از دست داده و منجر به آسيب در زندگي فردي و اجتماعي بيمار مي شود.
اين دانشيار بيماريهاي مغز و اعصاب با اعلام اينکه دمانس بيش از 100 علت دارد که 50 تا 70 درصد آن را آلزايمر تشکيل مي دهد، افزود: بيماري دمانس عموما در سنين بالاي 65 سالگي رخ داده و اختلالات حافظه وفراموشي در سنين جواني به دليل ديگري بروز مي کند.
بر اساس مطالعات جهاني در سال 2005 در کل دنيا 5.24 ميليون نفر به دمانس (فراموشي) مبتلا بوده اند که پيش بيني شده اين رقم در سال 2040 به 80 ميليون نفر برسد.
آلزايمر بيماري است که 2 تا 5 درصد افراد مسن را درگير مي کند و گاهي هم به اشخاص جوانتر حمله مي  کند.
در واقع، آلزايمر نوعي بيماري ناهمگن از نظر ژنتيکي است که در تمام نژادها ديده مي  شود. در اکثر موارد آلزايمر در اشخاص مسن و در فاصله زماني 8 تا 20 سال به تدريج رشد مي  کند. قرباني اين بيماري ابتدا افت حافظه پيدا مي  کند و اغلب گم شدن حتي در خانه خود بيمار نيز پيش مي  آيد. به مرور زمان، بيمار جهت  يابي خود را به شدت از دست مي  دهد، اشخاص و حتي اعضاي خانواده خود را نمي  شناسد، هيجانهاي کودکانه نشان مي  دهد و از عهده نظافت خود و لباس پوشيدن بر نمي  آيد.
دکتر عليرضا زالي، قائم مقام سازمان نظام پزشکي با اشاره به اينکه هر 7 ثانيه يک نفر در جهان به آلزايمر مبتلا مي شوند، گفت: تعداد مبتلايان به اين بيماري در ايران بيش از 650 تا 700 هزار نفر است.
اين متخصص و جراح مغز و اعصاب با تاکيد بر اينکه آلزايمر به شدت در سالمندان جامعه رو به افزايش است، تصريح کرد: مطالعات پس از مرگ نشان مي دهد بيشترين مبتلايان به اين بيماري در دهه هاي هفتم، هشتم و نهم زندگي خود در اثر آلزايمر فوت کرده اند.
زالي از بالا بودن فشار خون، بالا بودن کلسترول، استرسهاي محيطي و فيزيک، تغذيه نامناسب، عدم وجود ويتامينها و اصلاح و سابقه فاميلي به عنوان مهمترين علل ابتلا به آلزايمر نام برد و گفت: افرادي که در خانواده خود بيمار آلزايمري دارند 5 تا 7 برابر جمعيت عمومي به اين بيماري مبتلا مي شوند.
آمار جهاني بروز بيماريهايي همچون آلزايمر در کشورهاي در حال توسعه 66 درصد است و اين آمارها حاکي از آن است که طبقات پايين تر جامعه تاثيرات منفي بيشتري از اين بيماري مي گيرند.
معصومه صالحي، مديرعامل انجمن آلزايمر ايران از ابتلاي بيش از يک ميليون نفر از جمعيت سالمندان کشور به اين بيماري در سه دهه آينده خبر داد و گفت: متاسفانه وعده سال گذشته وزير بهداشت در مورد ايجاد مرکز تحقيقاتي آلزايمر در يکي از دانشگاهها هنوز در حد حرف باقي مانده است.
وي در عين حال از روند حمايتي سازمان بهزيستي اظهار رضايت کرد و افزود: با راه اندازي مرکز تحقيقاتي آلزايمر و دمانس در کشور، بيماران مبتلا به آلزايمر تحت پوشش قرار مي گيرند و حمايت مي شوند.
دکتر وحيد دستجردي، وزير بهداشت سال گذشته در پيامي به مناسبت روز جهاني آلزايمر از اعلام موافقت خود جهت ايجاد مرکز تحقيقات آلزايمر و دمانس در يکي از دانشگاهها و يا بخش خصوصي خبر داد و ابراز اميدواري کرد که بررسي و گنجاندن اين بيماران در پوشش برنامه حمايتي بند ب تبصره 15 به اجراي برنامه اي کشوري در اين خصوص و در راستاي تحقق عدالت سلامت محور منجر شود.
هرچند بالا رفتن سن اميد به زندگي، يکي از نتايج ارتقاي سطح بهداشت عمومي در جامعه است اما نبايد فراموش کنيم که با افزايش جمعيت سالمند کشور، موارد ابتلا به آلزايمر نيز بيشتر شده و همين مسئله مي تواند در صورتي که خوب مديريت نشود، براي جامعه هزينه بر باشد. به طوري که هزينه هاي دارويي و درماني فرد مبتلا به آلزايمر در کنار آثار ناگوار اجتماعي ناشي از اين بيماري، باعث افزايش هزينه هاي سنگين مالي و معنوي خواهد شد.از اينرو لازم است مديريت بهداشت و سلامت جامعه، با بکار بستن تدابير و راهکارهاي علمي و استفاده از تواناييهاي انجمنها و سازمانهاي دولتي و غيردولتي، مانع از بروز آسيبهاي آلزايمر در کشور شود.


 مقاله 

اهميت غلظت گاز رادون درپيش بيني زمين لرزه

زهراهاديان کارشناس ارشد جغرافيا
دبير ناحيه دوشهرري

درمواردي قبل از وقوع  زمين لرزه غلظت رادون درهواوآب هاي زير زميني افزايش مي يابد که اين به دليل تجمع انرژي درسنگ ها وايجادشکستگي ها ودرنتيجه خروج گازرادون مي شود. (شاپيرو. م.1980 ميلادي) . ( واکيتا و همکارانش 1985 ميلادي) در بررسي ارتباط تغييرات گاز رادون با وقوع زمين لرزهها به منظور پيش بيني آنها ، تغييرات زماني اين گاز را در 25 محل در ژاپن اندازه گرفته اند . که نمودار 1 تغييرات آن را در سالهاي 1982 و 1983 ميلادي نشان ميدهد تغييرات رادون علاوه بر وقوع زلزله ، متاثر از شرايط جوي ، جزرو مد و پمپپاژ آبهاي زيرزميني نيز بوده است . دانشمندان انستيتو تکنولوژي کاليفرنيا نيز ميزان گاز رادون را در 12 حلقه چاه در جنوب کاليفرنيا بررسي و مطالعه کرده اند بر اساس مطالعات آن ها قبل از وقوع زمين لرزه هاي 15 اکتبر 1979 ميلادي در امپريال ولي ، اول ژانويه 1979 ميلادي در ماليبو و 29 ژوئن 1979ميلادي در بيرليک غلطت رادون افزايش يافته است ( راهه ، 1996 ميلادي) . چي يو کينگ و همکارنش نيز درباره ي غلظت رادون در هوا و آب در اثر وقوع زمين لرزه ارتباط هايي ديده  اند .
غلظت گاز رادون در خاک هاي پوشاننده گسل ها و شکستگي هاي موجود در سنگ ها معمولا بيشتر است . با توجه به اين که گسل ها و شکستگي ها در سنگ هاي سخت اغلب محل انباشته شدن آبهاي زير زميني مي باشد و از اندازه گيري رادون براي اکتشاف آب هاي زير زميني نيز استفاده شده است . يکي از روش هاي اکتشاف اورانيوم هم تعيين غلظت رادون در خاک و سنگ است .
بررسي تغييرات زماني غلظت گاز رادون محلول
جستجو براي يافتن روشهاي قابل اطمينان پيش بيني کوتاه مدت زمينلرزه از مباحث مهم زلزله شناسي و ژئوفيزيک است. از سال 1960ميلادي، همزمان با پيشرفت دستگاههاي اندازه گيري، روشهاي ژئوشيميايي در مقايسه با ساير روشهاي مورد استفاده در مطالعات پيشنشانگري، اطلاعات با ارزش و کيفيت بالايي را فراهم کرد.  بر اساس شواهد موجود بين شارش سيالات و ارتباط آن با فرآيندهاي گسلش، مطالعه بيهنجاريهاي ژئوشيميايي ناشي از فعاليتهاي لرز هاي دور از انتظار نيست ( هيک من و همکاران، 1995 ميلادي) از نخستين تجربيات در ارتباط با همخواني بين بي هنجاريهاي گاز رادون و رخداد زمينلرزه مي توان به تغييرات غلظت گاز رادون در آبهاي معدني حوضه تاشکند قبل از زمينلرزه مخرب سال 1966 ميلادي اشاره کرد . رادون اندازه گيري شده در درون خاک و آبهاي زيرزميني، تغييرات پيشنشانگري زيادي را در چند کيلومتري رومرکز زمينلرزه نشان مي دهد ( کينگ و همکاران، 1993 ميلادي ; ايگاراشي و همکاران،1995 ميلادي) افزايش تنش در زونهاي شکستگي پيش از زمينلرزه، تغييرات بارزي را در گراديانهاي فشار و دما ايجاد مي کند که نهايتا باعث افزايش جريان سيالات و انتقال گازها از اعماق زياد به سطح زمين ميشوند ( فليشر ،  1997 ميلادي ; مانين،2001 ميلادي) با استفاده از تغييرات زماني گاز رادون ميتوان به تحرکات پوسته زمين در طي وقوع زمينلرزه پي برد .
بيهنجاريهاي مشاهده شده در ميزان غلظت گاز رادون تنها شامل تاثير فرآيند رخداد زمينلرزه نيست، بلکه عوامل ديگري همانند پارامترهاي جوي نيز باعث اين بي هنجاريها ميشوند. از اينرو ، در مطالعات پيش نشانگري گاز رادون، همه تلاشها بر اين استوار است که به نحوي بيهنجاريهايي که مختص زمينلرزه هستند، شناسايي و مورد تجزيه وتحليل قرار گيرند . با ظهور تکنيکهاي جديد، بويژه سيستمهاي هوشمند، همانند شبکه هاي عصبي ، درک بهتري از تاثير ساير عوامل بر تغييرات گاز رادون پديدار شد . شبکههاي عصبي توانايي شناسايي ارتباط مجهول خطي و يا غيرخطي بين پارامترهاي جوي و ميزان غلظت گاز رادون را فراهم مي کنند.  بعبارت ديگر، با کمک اين شبکه تاثير پارامترهاي جوي موثر بر ميزان غلظت گاز رادون شناسايي ميشود (نگارستانيوهمکاران، 2003 ميلادي).
تحليل و تفسير روند تغييرات زماني غلظت گاز رادون با پس لرزه هاي زمين لرزه (بم)
نمودار 2، عملکرد شبکه عصبي آدالاين را براي داده هاي رادون اندزه گيري شده در بم از تاريخ 2004/2/10 ميلادي تا 2004/2/14 ميلادي نشان مي دهد . خط توپر مقدار غلظت گاز رادون تخمين زده شده توسط شبکه و خط نازک مقدار واقعي غلظت گاز رادون را نشان مي دهد . مشاهده مي شود که شبکه توانسته است بخوبي روند کلي تغييرات غلظت گاز رادون اندازه گيري شده را دنبال نمايد .
با توجه به بررسي هاي به عمل آمده از تغييرات غلظت گاز رادون قبل از رخداد زمينلرزه هاي اصلي به نظر مي رسد ، الگوي تغييرات غلظت گاز رادون در هنگام رخداد پسلرزه هاي از تغييرات آن قبل از رخداد زمينلرزه اصلي متفاوت است . دليل اين امر را مي توان به تفاوت ويژگيهاي محيط لرزه اي قبل و بعد از زمينلرزه اصلي دانست . قبل از وقوع زمينلرزه اصلي ، تنش در حال تجمع در محيط لرزه اي است . با افزايش تنش در منطقه ، ريز شکستگيها در سنگها بيشتر و گسيختگي هاي جديد در محيط لرزه اي پديدار مي شوند . افزايش ريزشکستگيها باعث افزايش خلل و فرج و خروج گازهاي محبوس در داخل سنگها ،از جمله گاز رادون مي شود . تغييرات در ميزان غلظت گاز رادون معمولا از چند روز قبل از وقوع زمينلرزه اصلي قابل مشاهده است . ليکن پس از وقوع زمينلرزه اصلي ، محيط کاملا گسيخته و دگرگون شده است . از اينرو ، به نظر مي رسد که با آزاد شدن تنش باقيمانده در محيط و وقوع پسلرزه ها ، الگوي حاکم بر تغييرات غلظت گاز رادون نيز تغيير مي کند . در اين حالت ، بي هنجاري در ميزان غلظت گاز رادون را مي توان در اثر ترکيبي از تغييرات ناشي از زمينلرزه  اصلي و وقوع پسلرزه هاي زياد با فواصل زماني کم دانست که امکان جداسازي بي هنجاريهاي ناگهاني براي هر پسلرزه ، همانند زمينلرزه ، را فراهم نمي کند (نگارستاني ، 2003ميلادي ).  نمودار -2 تغييرات غلظت گاز رادون اندازه گيري شده و پيش بيني شده توسط شبکه آدالاين در بازه زماني 2004/2/10 ميلادي تا 2004/2/14 ميلادي در بم  ( نگارستاني ،  2003 ميلادي)

منابع فارسي :
نگارستاني ، ع ، 1381 شمسي. تجزيه و تحليل هوشمندانه زمينلرزه از طريق تشخيص تغييرات انتشارات گاز رادون و عوامل محيطي تاثيرگذار ( دما ، فشار ، بارندگي ، ... ) ، پايان نامه دکتري دانشگاه صنعتي اميرکبير.
ب ) منابع غير فارسي


 خبر 

درطرح انتقال 40درصدي کارمندان;
8 هزار کارمند از تهران به شهرستان هاي ديگر
 منتقل شدند

معاون برنامه ريزي و منابع انساني رئيس جمهور از انتقال 8 هزار و 100 نفر از کارکنان تهراني به شهرستان هاي ديگر خبر داد.به گزارش  مهر، لطف الله فروزنده روز چهارشنبه در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران با اعلام اينکه 8 هزار نفر از کارمندان دولتي و هزار و 100 نفر از کارکنان شرکت هاي دولتي به طور داوطلبانه از تهران خارج شده و به شهرستان هاي ديگر منتقل شدند از برنامه انتقال 40 درصدي کارکنان تهراني در آينده نزديک خبر داد و گفت: دستورالعمل هاي مربوط به اين برنامه به هر وزيري ابلاغ شده و مقرر شده است که تمهيدات لازم براي اجراي آن در دستور کار قرار گيرد.معاون برنامه ريزي و منابع انساني رئيس جمهور تصريح کرد: علاوه بر اين موضوع مقرر شده که 20 درصد خدمات ادارات به صورت الکترونيکي در تهران انجام شود.وي خبر مغايرت انتقال کارکنان دولت از تهران با قانون به نقل از ديوان عدالت اداري را نادرست خواند و گفت: اين اقدام از آنجايي که به صورت داوطلبانه بوده هيچ مغايرتي نداشته و علاوه بر آن ما براي کارکنان دولت سه گزينه را مطرح کرده ايم که آنها مي توانند يا با دستگاه مربوطه از تهران خارج شوند يا به بخش خصوصي منتقل شده و يا اينکه مرخصي بدون حقوق بگيرند و در صورت نپذيرفتن هيچکدام از آنها از اين موارد اقدام به بازخريد خود کنند. وي با اشاره به محدوده تاريخي معين شده براي اين منظور که پايان مردادماه اعلام شده بود گفت:   اين محدوده تاريخي به دليل ملاحظات تحصيلي فرزندان کارکنان دولت مورد توجه قرار گرفت و به همين دليل تا پايان مرداد تمامي نقل و انتقالات داوطلبانه عملياتي شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه