جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3699


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانک و بيمه

معاون توسعه اشتغال وزارت کار خبر داد;
آغاز پرداخت تسهيلات يک ميليوني مشاغل خانگي از مهر ماه سال جاري


جزئيات کامل نحوه واگذاري سهام عدالت به کارگران


آغاز مرحله چهارم ماليات بر ارزش افزوده


 مسکوکات و ارز  

يک گرم طلا ي 18 عيار                      32650 تومان

سکه بهار آزادي (طرح قديم)                 342000 تومان

 سکه بهار آزادي (طرح جديد)              326000   تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                         163000  تومان
 
  ربع سکه بهار آزادي                         82500  تومان
 
دلا ر                                                1057 تومان
   
يورو                                               1397 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

تحويل سه بسته پيشنهادي قيمت آب و برق
به کارگروه طرح تحول اقتصادي

مديرکل دفتر تنظيم مقررات و توسعه رقابت در بازار آب و برق از ارسال 3 بسته پيشنهادي وزارت نيرو براي اصلاح قيمت آب و برق به کارگروه طرح تحول اقتصادي خبر داد. به گزارش مهر، کيومرث حيدري با اشاره به تدوين سه بسته پيشنهادي وزارت نيرو براي اصلاح قيمت آب و برق گفت: در بسته اول و دوم، سياست هاي قيمتي ازجمله روند اصلاح قيمت ها و سياست هاي غيرقيمتي مانند اصلاح الگوي مصرف، فرهنگ سازي، بهينه سازي و کاهش تلفات دنبال شده است. مديرکل دفتر تنظيم مقررات و توسعه رقابت در بازار آب و برق افزود: در قانون هدفمند کردن يارانه ها، سه بسته بايد به کارگروه تحويل داده مي شد که شامل چارچوب پيشنهادي وزارت نيرو براي اصلاح قيمت برق، قيمت آب و بسته حمايتي با تاکيد بر بهينه سازي مصرف انرژي در حوزه آب و برق است. وي از ارايه اين سه بسته به کارگروه تحولات اقتصادي خبرداد و تصريح کرد: در بسته اول و دوم که شامل دو بخش اصلي يعني سياست هاي قيمتي ازجمله روند اصلاح قيمت ها و چگونگي اصلاح قيمت براي مصارف مختلف و نيز سياست هاي غيرقيمتي از جمله اصلاح الگوي مصرف، فرهنگ سازي، بهينه سازي، کاهش تلفات و بهبود راندمان است، شفاف سازي هزينه واقعي تامين آب و برق، قيمت تمام شده آن و نيز پيشنهاد نحوه اصلاح قيمت ها دنبال شده است.حيدري افزود: بسته سوم شامل چارچوب پيشنهادي وزارت نيرو براي حمايت از طرح هاي بهينه سازي مانند بهبود راندمان و کاهش تلفات، کاهش مصرف انرژي، افزايش سهم انرژي هاي نو در سبد عرضه انرژي کشور و ساير موارد مشابه ديگر است. مديرکل دفتر تنظيم مقررات و توسعه رقابت در بازار آب و برق، تصريح کرد: در اين بسته، سياست هاي غيرقيمتي با محاسبه منافع  و هزينه هاي هر پروژه، استخراج شده است.
  
يک هزار ميليارد ريال يارانه امسال به مسکن مهر اختصاص يافت 

معاون وزير مسکن و شهرسازي با اشاره به اختصاص يک هزار و500 ميليارد ريال يارانه به مسکن مهر در سال جاري گفت: 7 هزار و 527 ميليارد ريال يارانه در سه سال گذشته به بخش مسکن تزريق شد. ابوالفضل صومعلو در گفت و گو با مهر در خصوص يارانه هاي اختصاص يافته به مسکن بيان داشت: در سال هاي 1386، 1387و 1388 به ترتيب مبلغ 3 هزار و 505 ميليارد ريال، 2 هزار و 830  ميليارد ريال و يک هزار و 192 ميليارد ريال يارانه به بخش مسکن اختصاص يافت. 

رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي: 
بازنشستگان هنوز باقي مانده سهام سال 88
را دريافت نکرده اند 

رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي گفت: درخواست بازنشستگان تامين اجتماعي اين است که باقي مانده سهام سال 88 بابت همسان سازي حقوق هر چه سريعتر از دولت وصول و اين سهام به ريال تبديل و بين بازنشستگان توزيع شود.  علي اکبر خبازها در گفت و گو با مهر افزود: در سال 88 با تلاش دولت و شخص رييس جمهور قانون همسان شدن حقوق بازنشستگان کشوري و لشگري ابلاغ و بر اين اساس مقرر شد دو هزار و 500 ميليارد تومان در قالب سهام قابل ارائه در بورس پرداخت شود. وي اظهار داشت: در سال 88 مديرعامل پيشين صندوق تامين اجتماعي با سليقه خاص خود نه تنها باعث نشد که رضايتمندي بازنشستگان حاصل شود بلکه موجب اعتراض اين قشر نيز شد. خبازها با اعلام اينکه سال گذشته از دو هزار و 500 ميليارد تومان تنها 907 ميليارد تومان در قالب سهام شرکت مخابرات پرداخت شد تصريح کرد: درخواست ما اين است که باقي مانده سهام سال 88 هر چه سريعتر وصول شود و اين سهام به ريال تبديل و بين بازنشستگان توزيع شود. وي با اعلام اينکه دولت در سال 89 هيچ بودجه اي را به اين منظور اختصاص نداد اظهار داشت: امسال صندوق تامين اجتماعي از محل منابع مالي خود بر اساس ماده 96 تامين اجتماعي براي افزايش مستمري بازنشستگان قرار است 6 درصد افزايش مستمري را به بازنشستگان و مستمري بگيران اختصاص دهد. وي تاکيد کرد: حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي هر ماه از 25 تا پنجم هر ماه پرداخت مي شود و بنابر اعلام وزارت رفاه قرار است اين 6 درصد در فيش حقوق مهرماه بازنشستگان پرداخت شود. خبازها تصريح کرد: به همکاران توصيه مي شود در صورت واريز نشدن اين پول در زمان مقرر در فيش حقوقي نگران نباشند چراکه احتمالا اين مبلغ به طور جداگانه چند روز بعد به حسابشان واريز مي شود.
     
افتتاح 300 هزار مسکن مهر تا پايان امسال

شبکه خبر: معاون وزير مسکن امسال پيش بيني کرد، 300 هزار واحد مسکوني در قالب طرح مسکن مهر تا پايان امسال افتتاح شود. در حالي که وزير مسکن و شهرسازي، چندي پيش وعده داده بود از هفته آخر شهريور امسال، واگذاري 140 واحد در قالب مسکن  مهر با حضور رييس جمهور در شهرهاي مختلف، ازجمله شهر جديد هشتگرد  آغاز مي شود، به نظر مي رسد افتتاح اين تعداد واحدهاي اندک هم به بهانه نبودن رييس جمهور در کشور، به تاخير افتاده است. در همين حال، فقط 2 روز مانده به پايان اين ماه، نورصالحي مي گويد: نخستين طرح مسکن مهر، در قالب 1000 واحد در شهر جديد هشتگرد با حضور رييس جمهور افتتاح خواهد شد، اما به علت سفر وي (به نيويورک)، افتتاح نخستين مجموعه واحدهاي مسکن مهر به برگشتن احمدي نژاد از نيويورک به کشور موکول شد. گرچه وي از افتتاح قطعي اين طرح در هفته آينده خبر داد، اما صادقي، ديگر معاون وزير مسکن و شهرسازي، از افتتاح نخستين طرح مسکن مهر در روز آخر شهريور در مشهد خبر مي دهد. صرفنظر از اين تناقض گويي هاي معاونان وزير مسکن; مسئولان اين وزارتخانه وعده دادند واگذاري 140 هزار واحد مسکوني از طرح مسکن مهر، از هفته آخر شهريور آغاز شود. در هشتگرد بايد تاکنون طبق قول وزير مسکن و شهرسازي، 1000 واحد افتتاح مي شد، اما به هفته بعد موکول شده است. صادقي درباره چگونگي وضع کنوني اين طرح گفت: در وضع کنوني، طرح مسکن مهر با حمايت همه جانبه دولت و با اعتبار 7 هزار و 500 ميليارد تومان به سرعت در حال پيشرفت است.  نخستين سري در قالب 140 هزار واحد، از هفته آخر شهريور تا پايان آذر واگذار خواهد شد. نخستين افتتاح، در مشهد است; در استان زنجان نيز 3 هزار واحد مسکن مهر در سوم مهر افتتاح خواهد شد، بدين ترتيب در همه استان ها بر اساس برنامه اين 140 هزار واحد افتتاح خواهد شد. وي، با توجه به اينکه از يک ميليون واحد تعهد شده، فقط 140 هزار واحد آماده بهره برداري شده است، پيش بيني کرد، 300 هزار واحد مسکوني در قالب مسکن مهر افتتاح شود; البته فوندانسيون 700 هزار واحد باقيمانده تعهد شده هم تا پايان امسال انجام و در نيمه نخست سال آينده تکميل خواهند شد.


 بانک و بيمه 

رييس شوراي هماهنگي مديران بانک هاي دولتي تشريح کرد; 
افزايش سودآوري و تسهيلات دهي بانک ها با واريز يارانه نقدي به حساب خانوار

رييس شوراي هماهنگي مديران بانک هاي دولتي يارانه هاي نقدي را همانند ساير منابع بانکي دانست و گفت: با واريز يارانه هاي نقدي به حساب مردم توان تسهيلات دهي بانک ها و در نتيجه سودآوري سيستم بانکي افزايش خواهد يافت.
محمود رضا خاوري در گفت وگو با فارس در مورد ماهيت يارانه هاي نقدي که به حساب بانک هاي کشور واريز شده است، اظهار داشت: بنده اطلاعي درباره واريز و ميزان اين رقم ندارم; به هر حال اگر يارانه ها توزيع شود وجوهي است که در بانک ها وارد مي شود و به افزايش حجم نقدينگي آنها کمک مي کند.
رييس شوراي هماهنگي مديران بانک هاي دولتي ادامه داد: اين ميزان نقدينگي به بانک ها کمک مي کند تا بتوانند به تقاضاي موجود در جامعه پاسخ دهند.
به گفته وي اگر بانک ها نتوانند به صورت مستقيم از اين منابع استفاده کنند، به اين دليل که وجوه مذکور پول مردم است بانک ها مي توانند از منابع مردم استفاده کنند.
وي افزود: در حقيقت يارانه ها منابعي هستند که در اختيار مردم قرار مي گيرد و به گونه اي طراحي شده است که بوسيله کارت بانکي قابل برداشت خواهد بود.
به گفته خاوري، منابع حاصل از يارانه ها در بانک ها به گردش درمي آيد، ميزان خروجي را افزايش مي دهد و به منابع بانک کمک مي کند در نتيجه تسهيلات بيشتري پرداخت خواهد شد.
وي ادامه داد: در نيتجه حالت مذکور فعاليت بانک ها سودآورتر مي شود و مي توانند بهتر از گذشته به فعاليت خود ادامه دهند. 
 
مديرعامل بانک صنعت و معدن خبر داد:
ايجاد 11 هزار اشتغال مستقيم در سال 88

بانک صنعت و معدن طي سال گذشته تعداد 488 طرح صنعتي با تسهيلات دريافتي از بانک صنعت و معدن به ميزان دو هزار و 914 ميليارد ريال براي 11 هزار نفر شغل مستقيم ايجاد کرده است.
محمدرضا پيشرو مديرعامل بانک صنعت و معدن، با بيان اين مطلب گفت: اين بانک به عنوان بانک توسعه اي بخش صنعت و معدن، مسئوليت تامين مالي پروژه هاي توليدي و صنعتي کشور اعم از طرح هاي ايجادي، توسعه اي، نيمه تمام و سرمايه در گردش را برعهده دارد. وي که در مجمع عمومي سالانه بانک صنعت و معدن سخن مي گفت، با بيان اينکه آخرين سرمايه پايه اين بانک بالغ بر 23 هزار و 545 ميليارد ريال است، افزود: بانک صنعت و معدن تا کنون بالغ بر 90 هزار و 738 ميليارد و 277 ميليون ريال در قالب طرح آمايش صنعتي و معدني کشور براي اجراي چهار هزار و 587 طرح صنعتي در کشور به تصويب رسانده است.
پيشرو يادآور شد: ميزان تسهيلات پرداخت شده به متقاضيان در قالب طرح جامع آمايش صنعتي و معدني بيش از 18 هزار و 126 ميليارد و 451 ميليون ريال بوده که به سه هزار و 381 طرح صنعتي اعطا شده است. وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: ميزان کل مصوبات بانک صنعت و معدن در سال گذشته بالغ بر 653 ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل رشد 74 درصدي را نشان مي دهد. همچنين ميزان تسهيلات پرداخت شده در دوره زماني ياد شده بالغ بر 20 هزارو 866 ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل با افزايش 44 درصدي روبرو است. پيشرو خاطرنشان کرد: بانک صنعت و معدن در وضع کنوني با دارا بودن 56 شعبه بالغ بر يک هزار و 100 پرسنل دارد و درصدد است شعبات خود را در شهرهاي مهم و مراکز مهم صنعتي و معدني افزايش دهد. 

مديرعامل بانک رفاه کارگران منصوب شد 

ايماني در کارنامه مديريتي خود، مديريت بانک رفاه در استان هاي همدان، مازندان، خراسان رضوي، فارس و مديريت امور شعب شمال تهران را دارد. صادق محصولي، وزير رفاه و تامين اجتماعي در حکمي سيد ضيا»الدين ايماني را به سمت مديرعاملي بانک رفاه کارگران منصوب کرد. پيش از اين پيمان نوري که هم اکنون به عنوان رييس سازمان منصوب شده است، مديرعامل بانک رفاه کارگران بود. 

ساعت کار بانک ها در تهران تغيير کرد

ساعت کار بانک ها در تهران از امروز به مدت سه ماه آزمايشي از ساعت 7/5 آغاز مي شود که نيم ساعت ديرتر از روند فعلي است. به گزارش فارس، در نامه اي که شوراي هماهنگي بانک ها به تمامي بانک ها ابلاغ کرده است، اعلام شد ساعت کار بانک ها در تهران از امروز به مدت نيم ساعت ديرتر آغاز مي شود. در اين نامه آمده است: با توجه به مصوبه هيات دولت ساعت کاري واحدهاي بانک در تهران و شعب تابعه مديريتهاي شعب مناطق تهران براي يک دوره آزمايشي سه ماهه از امروز به شرح زير تغيير مي کند. بر اين اساس ساعت کار کارکنان بانک ها در روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت از 7/5 تا 15 و پنجشنبه ها از ساعت 7/5 تا 14 خواهد بود. پيش از اين ساعت کار کارکنان بانک ها روزهاي شنبه تا چهارشنبه 7 تا 14 و 30دقيقه و پنج شنبه ها 7 تا 13 و 30 دقيقه بوده است. بر اساس نامه شوراي هماهنگي بانک ها ساعت کار جديد براي ورود مشتريان به شعب از شنبه تا چهارشنبه 8 تا 14 و 30 دقيقه و پنج شنبه ها 8 تا 13 و 30 دقيقه است. 


 معاون توسعه اشتغال وزارت کار خبر داد;
 آغاز پرداخت تسهيلات يک ميليوني مشاغل خانگي از مهر ماه سال جاري 

معاون توسعه اشتغال وزارت کار از روند آغاز پرداخت تسهيلات قرض الحسنه يک ميليوني مشاغل خانگي از مهر ماه سال جاري در کشور خبر داد.
حميد حاجي عبدالوهاب معاون توسعه اشتغال وزارت کار در گفت و گو با خبرنگار موج روند اجراي سياست طرح مسکن مهر را موجب کاهش نرخ بيکاري در کشور ذکر کرد و يادآور شد: اجراي طرح مسکن مهر زماني به ثمر مي رسد که، بانک ها نيز در رابطه با پرداخت تسهيلات همکاري هاي لازم را مبذول کنند.
وي خاطرنشان ساخت: در رابطه با بحث آمار عرضه و تقاضاي نيروي کار با کمک بخش خصوصي آمار و اطلاعات نيروي کار شاغل و کارجويان به صورت ثبتي تهيه شده است.
معاون توسعه اشتغال وزارت کار با تاکيد بر لزوم توسعه حمايت از کارگران و کارآفرينان در کشور اذعان داشت: تنظيم روابط کار جز» موضوعات اصلي وزارت کار در دولت نهم محسوب مي شد. اين درحالي است که امر صيانت از سرمايه گذاري و تامين منافع کارگران و کارفرمايان در کشور موجب ايجاد برقراري روابط عادلانه در کشور مي شود. عبدالوهاب با انتقاد از سياست هاي انقباضي بانک ها در روند پرداخت تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي زودبازده خاطرنشان ساخت: اعمال سياست هاي انقباظي از سوي بانک هاي کشور موجب شده است که مبلغ قابل توجهي از اعتبارت مصوب جذب بنگاه هاي اقتصادي زودبازده نشود. وي با انتقاد از سياست هاي انقباظي بانک ها در زمينه پرداخت تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي زودبازده اذعان داشت: اعمال سياست هاي انقباظي از سوي بانک هاي کشور موجب شده که مبلغ قابل توجهي از اعتبارت مصوب جذب بنگاه هاي اقتصادي زودبازده نشود.


 جزئيات کامل نحوه واگذاري سهام عدالت به کارگران  

مديرکل امور اجتماعي و سهام وزارت کار و امور اجتماعي با تشريح جزئيات کامل طرح واگذاري سهام عدالت به کارگران، اعلام کرد نظام نامه واگذاري سهام عدالت تدوين شد. مسعود کاظم زاده در گفت و گو با مهر در خصوص آخرين اقدامات انجام شده براي واگذاري سهام عدالت به کارگران، گفت: هم اکنون مسئوليت شناسايي و ثبت نام کارگران فصلي و ساختماني براي واگذاري سهام عدالت به وزارت کار و امور اجتماعي محول شده است. مديرکل امور اجتماعي و سهام وزارت کار و امور اجتماعي اظهار داشت: طرح واگذاري سهام عدالت به کارگران فصلي و ساختماني دومين تجربه اين وزارتخانه بعد از اجراي طرح واگذاري سهام عدالت به کارگران زن سرپرست خانواده محسوب مي شود.وي ادامه داد: تاکنون وزارت کار بخشي از هماهنگي ها را با دبيرخانه سهام عدالت و برخي دستگاهها از جمله سازمان تامين اجتماعي، سازمان آموزش فني و حرفه اي، وزارت مسکن و شهرسازي، وزارت کشور، وزارت تعاون، وزارت جهاد کشاورزي، شهرداري تهران و تشکل هاي کارگري و صنفي انجام داده است.وي با اشاره به  در دستور کار قرار گرفتن بحث سامانه و طراحي سايت در راستاي واگذاري سهام عدالت کارگران، گفت: نظام نامه اي نيز براي اجراي فرايند علمي شناسايي و ثبت تنظيم کرده ايم. اين مقام مسئول وزارت کار با تاکيد بر جامع و کامل بودن نظام نامه  تدوين شده ، ادامه داد: اميد است پس از تصويب وزير کار و پيش بيني هزينه هاي آن، به زودي به اجرا گذاشته شود.
به گفته کاظم زاده، خوشبختانه طرح واگذاري سهام عدالت در منشور کاري وزارت کار و امور اجتماعي تحت عنوان"بهبود روش واگذاري سهام به کارگران" مورد تاکيد قرار گرفته است که در اين ارتباط حوزه معاونت اجتماعي و فرهنگي وزارتخانه، 4 برنامه را در دستور کار خود قرار داده است. مديرکل سهام و امور اجتماعي وزارت کار افزود: در برنامه مربوط به سهام ترجيحي، برنامه اي در رابطه با سياست هاي کلي اصل 44 و برنامه ديگري مربوط به واگذاري سهام عدالت به کارگران در نظر گرفته شده است; اعتقاد داريم واگذاري سهام عدالت به کارگران علاوه بر مواهب مادي و برتري سطح معيشت و رفاه کارگران، سرمايه اجتماعي جامعه کار و توليد را نيز افزايش مي دهد. وي  تصريح کرد: يعني جامعه کار و تلاش در سايه سرمايه اجتماعي و به عنوان ثروت ملي، با داشتن ظرفيت و جوهر اجتماعي همکاري و مشارکت لازم را در راستاي تحقق بهره وري و استقلال اقتصادي تسهيل خواهد کرد. وي اظهار داشت: واگذاري سهام عدالت يکي از خواسته هاي جامعه کارگري بوده که با موافقت رييس جمهوري اسلامي ايران و پيگيري هاي وزير کار محقق شده و در حال حاضر توليت اين مهم به وزارت کار محول شده است و اميد است  بعد از اتمام اين فرايند، کارگران بتوانند به مرور در شمار دريافت کنندگان سهام عدالت قرار گيرند.
اين مقام مسئول در وزارت کار و امور اجتماعي تاکيد کرد: به دليل وسعت، پراکندگي و تنوع جغرافيايي و اقليمي، آمار دقيقي از کارگران فصلي و ساختماني در دست نيست و به ناچار براي رسيدن به جامعه هدف بايد ابتدا در قالب ثبت نام اينترنتي به جامعه آماري به صورت دقيق دست يافت.
مديرکل امور اجتماعي و سهام وزارت کار گفت: البته برخي سازمانها ازجمله سازمان تامين اجتماعي، سازمان آموزش فني  حرفه اي و وزارت مسکن و شهرسازي آمارهايي را در اختيار قرار داده اند که در اجرا از اين آمارها و اطلاعات بهره خواهيم برد.
وي اظهار داشت: در ارتباط با مشمولين طرح واگذاري سهام عدالت يعني کارگران فصلي و ساختماني بايد گفت که کارگران فصلي در فعاليت هاي فصلي به کار اشتغال دارند و فعاليت فصلي نيز به کاري اطلاق مي شود که بنا به ماهيت خود در مقاطع مشخص و معيني از سال انجام شود مانند فعاليت هاي کشاورزي، ماهيگيري و يا برخي از فعاليتهاي کارخانجات قند و برنجکوبي و نظاير آن.
کاظم زاده افزود: کارگران ساختماني نيز به کارگران شاغل در کارهاي ساختماني اعم از ايجاد و يا توسعه ساختمان، تجديد بنا، تعميرات اساسي و يا تخريب مربوط به ساختمان اطلاق مي شود، بنابراين فقط کارگران منطبق با تعريف فوق بايد به سايت مراجعه نمايند و بررسي شرايط احراز اين کارگران نيز با ادارات کار و امور اجتماعي استانها است.
اين مقام وزارت کار اظهار داشت: با آماده شدن سايت اينترنتي ، آدرس آن در رسانه هاي جمعي اعلام خواهد شد  تا کارگران فصلي و ساختماني بتوانند در اين سامانه ثبت نام کنند.


 آغاز مرحله چهارم ماليات بر ارزش افزوده 

مرحله چهارم ماليات بر ارزش افزوده از امروز براي 12 عنوان جديد شغلي، علاوه بر مشمولان سه مرحله قبل، اجرايي مي شود. به گزارش واحد مرکزي خبر، گروه هاي جديد از فعالان اقتصادي و اصناف به اين شرح مشمول اجراي قانون ماليات برارزش افزوده شده اند: 
صاحبان کارگاه هاي صنعتي اعم از صنفي و غيرصنفي که داراي حداقل برق سه فاز50 آمپر هستند، فروشندگان طلا و جواهر، فروشندگان آهن آلات و ساير فلزات، صاحبان تالارهاي پذيرايي و رستوران ها، صاحبان هتل ها و متل هاي يک و دو ستاره (هتل هاي سه ستاره و بالاتر قبلا مشمول شدند)، صاحبان نمايشگاه و فروشگاه هاي خودرو، مشاوران املاک و بنگاه هاي معاملات املاک، تعميرگاه هاي مجاز خودرو، چاپخانه داران، صاحبان دفاتر اسناد رسمي، صاحبان دفاتر خدمات ارتباطي، دفاتر ارتباط رايانه اي، دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي و صاحبان مراکز تفريحي و ورزشي.
بنابراين گزارش رييس سازمان امور مالياتي بر آمادگي اين سازمان براي آموزش، توزيع بسته هاي آموزشي، بروزرساني و تامين نرم افزارهاي اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده به مشمولان جديد تاکيد کرده است.  علي عسکري با اشاره به پيوستن 12 گروه جديد از فعالان اقتصادي و اصناف به مشمولان اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده از اول مهر امسال گفت: اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده که از نيمه دوم سال 87 و پس از سه دهه انتظار در کشور اجرايي شده تاکنون در سه مرحله اجرا شده و شماري از فعالان اقتصادي کشور را در برگرفته است. 
وي افزود: در دوره چهارم 12 گروه جديد شامل بخشي از مشمولان بند ب قانون ماليات هاي مستقيم مشمول اجراي اين قانون شده اند که از چند ماه پيش با هماهنگي وزارت بازرگاني و شوراي اصناف کشور و اتحاديه هاي آنان نشست هاي مستمري برگزار و پس از هماهنگي ها و همفکري ها گروههاي جديد تعيين شد. معاون وزير اقتصاد در پاسخ به اين پرسش که با پيوستن گروه جديد ميزان در برگيري اجراي اين قانون چه تغييري کرده است، گفت: اجراي کامل قانون ماليات بر ارزش افزوده بايد حدود سه ميليون مودي را در برگيرد و تاکنون 75 هزار مودي و فعال اقتصادي مشمول اجراي اين قانون شدند و بقيه به تدريج و تا سه سال آينده مشمول اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده خواهند شد. وي تصريح کرد : اگرچه حدود يک چهارم مشمولان به قانون ماليات بر ارزش افزوده پيوستند اما گروه ها و اصنافي که تاکنون به اين قانون پيوستند حدود 70 درصد حجم مبادلات را در اختيار دارند و با پيوستن گروههاي جديد ، از نظر حجم منابع حدود هفتاد درصد اهداف اين قانون محقق خواهد شد. رييس کل سازمان امور مالياتي درباره مزيت هاي اجراي اين قانون که هم اکنون در بيش از 140 کشور جهان در حال اجراست، اظهارداشت: تجربه بسيار موفق اجراي اين قانون نشان داده است که تاثير زيادي در شفاف سازي و اجراي عدالت مالياتي دارد. وي از قانون ماليات بر ارزش افزوده به عنوان پايه مالياتي معتبر ياد کرد و گفت: اگرچه اين قانون با پايين ترين نرخ يعني يک و نيم درصد که با عوارض، 3 درصد مي شود در ايران اجرا شده است و در مقايسه با کشورهاي ديگر رقم قابل توجهي از نظر درآمدي نيست; اما توسعه آن مي تواند در شفاف سازي و اجراي عدالت مالياتي نقش کليدي داشته باشد. رييس سازمان امور مالياتي با اشاره به اينکه زمان ارائه اظهارنامه هاي ماليات برارزش افزوده متفاوت از قانون ماليات هاي مستقيم است، گفت: مشمولان اين ماليات پايان هرفصل اظهارنامه هاي خود را ارائه مي کنند و مشمولان جديد پس از فصل پاييز، 15 روز فرصت دارند اظهارنامه عمکرد سه ماهه پاييز را همچون ساير فعالان اقتصادي که قبلا مشمول اجراي اين قانون شدند، ارائه کنند. 
عسکري درباره اينکه آيا تا پايان امسال گروه هاي جديدي به اين قانون خواهند پيوست، اظهارداشت: قانون به ما اجازه داده است در مدت پنج سال (تا سه سال آينده) اين قانون را براي همه فعالان اقتصادي اجرا کنيم و اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده از فعالان بزرگ اقتصادي با گردش مالي سالانه بيش از سيصد ميليون تومان از سال 87 اغاز شد. 
رييس سازمان امور مالياتي گفت : کشورهايي که قانون ماليات بر ارزش افزوده را اجرا کردند ان را تجربه اي موفق و پايه مالياتي بسيار معتبر مي دانند و برخي هم اکنون حدود 45 درصد درآمدهاي مالياتي خود را از اين پايه مالياتي تامين مي کنند و نرخ بقيه پايه هاي مالياتي را کاهش داده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه