جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3699


ايران زمين

ربيع زاده فرماندار شهرستان شهريار:
امروزه دفاع مقدس از جنگ سخت به جنگ نرم تبديل شده است

نماينده ولي فقيه ناحيه مقاومت بسيج شهرستان قدس:
اصحاب رسانه در حفظ دستاوردهاي هشت سال دفاع مقدس نقش بسزايي را دارد

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان خبر داد:
افتتاح بيش از 10 کتابخانه در خوزستان تا پايان سال

توسط ناحيه مقاومت بسيج بندرعباس:
توسط ناحيه مقاومت بسيج بندرعباس:


ايران زمين


 ايران زمين  

بازداشت زن متکدي فريبکار در کاشان
کاشان - سيد حسين صدري
مسئول ستاد جلوگيري و رفع سد معبر شهرداري کاشان از برخورد با يک زن متکدي فريبکار که به صورت نمايشي سعي در برانگيختن عواطف و احساسات مردم داشت، خر داد.
مهران محمودزاده مرقي گفت: اين زن فريبکار در حالي که براي تحريک احساسات و بهره برداري سو» از ترحم و دلسوزي شهروندان، سر و صورت کودکش را با خون آلوده نموده بود، در يکي از معابر اصلي شهر اقدام به تکدي گري مي کرد.
وي گفت: نيرو هاي گشتي ستاد جلوگيري و رفع سد معبر شهرداري کاشان در حين انجام عمليات جمع آوري متکديان با مشاهده اين صحنه که بسيار هم به واقعيت نزديک بود، اقدام به رساندن کودک به مرکز اورژانس نمودند که پس از انجام معاينات پزشکي مشخص شد اين کار، تنها به قصد فريبکاري و برانگيختن حس ترحم و دلسوزي مردم براي تکدي گري صورت گرفته است.
به گفته وي، با انتقال اين زن و نوزاد به مرکز اورژانس و شروع مراحل درمان و احراز تصنعي بودن خون هاي روي صورت نوزاد، زن فريبکار توسط نيروهاي ستاد دستگير و تحويل مراجع قضايي شد.
محمودزاده با هشدار به شهروندان به هنگام رويارويي با اين گونه افراد، همکاري لازم شهروندان در شناسايي و اجراي طرح جمع آوري متکديان را خواستار شد.
وي به اعتقادات مذهبي مردم کاشان به عنوان مهم ترين دستاويز متکديان اشاره کرد و تاکيد کرد: شهروندان عزيز بايد بيشتر مراقب باشند که متکديان با سو» استفاده از حساسيت ها و علاقه هاي مذهبي، آنها را فريب ندهند.
محمود زاده  تصريح کرد: مهار دلسوزي و عدم کمک به متکديان از سوي شهروندان، نقش بسيار موثري در جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي ناشي از تکدي گري و رفع اين پديده شوم و ناهنجار اجتماعي و همچنين پيشگيري از هجوم افراد غير بومي به اين شهر داشته باشد.
به گفته وي يکي از دلايل تکدي گري، نابساماني هاي اجتماعي و اقتصادي است که از عوامل بروز فقر شده و زمينه را براي انواع آسيب هاي اجتماعي همچون سرقت، اعتياد به مواد مخدر، طلاق و تکدي گري  فراهم مي کند.

بزرگترين کارخانه توليد آرد خاورميانه در رودهن به بهره برداري رسيد
 رودهن - خبرنگار آفرينش

بزرگترين و استانداردترين کارخانه آرد با نام « مرواريد » درخاورميانه در رودهن به دست وزير بازرگاني به بهره برداري رسيد .
به گزارش خبرنگار آفرينش; مهدي غضنفري ، وزير بازرگاني د رحاشيه افتتاح اين کارخانه ، درگفتگو با خبرنگار ما گفت : امروز شاهد افتتاح بزرگ ترين و استاندارد ترين کارخانه آرد کشور حتي از نظر بهداشت و سلامت و دارا بودن بهترين تکنولوژي و حتي قابل رقابت با کارخانه هاي آرد موجود در خاورميانه مي باشيم که در زمينه توليد آرد و ذخيره سازي آن مورد بهره برداري مي رسد .
وي با بيان آنکه ظرفيت سالانه اين کارخانه 150 هزار تن در سال ميباشد ، تصريح کرد : اين کارخانه داراي تکنولوژي هاي بسيار خوب و توان بسيار بالا در امر توليد آرد است و اين قدرت را دارد که با هر مشخصاتي ، نياز متقاضي و بازار را در امر توليد تامين کند .
غضنفري تصريح کرد : اين کارخانه داراي 17 هزار متر زيربنا و 400 هزار تن روزانه توليد آرد را داراست که فقط 50 نفر در اين کارخانه مشغول به فعاليت هستند چرا که بيشترقسمت هاي اين کادخانه کامپيوتري اداره مي شود .
وي بيان داشت :کارخانه آرد مرواريد  ظرفيت توليد 10 نوع آرد را همزمان دارا ميباشد  و با توجه به اينکه داراي دو سيلوي بتني و فلزي است 30 و 60 هزار تن ظرفيت سيلوهاي اين کارخانه ميباشد
وي با اعلام اينکه اين کارخانه با اعتباري بالغ بر 26 ميليارد تومان که از اعتبارات بخش خصوصي احداث گرديده گفت : با اجراي طرح هدفمند شدن يارانه ها يک جريان نسبتا آزادي بين تجارت آرد ، گندم و نان ايجاد مي شود و کسي برنده است که واحد توليدي آن با فناوري برتر و خدمات رساني بهتر ارايه گردد.
وزير بازرگاني با اشاره به اجراي طرح قانون هدفمند شدن يارانه ها در امر توليد گندم و آرد و نان ، گفت : با اجراي اين طرح در سطح کشور ، زمينه توليد در امر گندم و نان و آرد بسيار تاثير مثبتي خواهد گذاشت و سرمايه گذاران زيادي را به اين سمت جذب خواهد کرد .
وزير بازرگاني در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت : درصورت برداشته شدن يارانه ها از بخش آرد و نان ديگر شاهد دو نرخي بودن آرد 75 ريالي در توليد نان يارانه اي و چهار هزار و 500 ريال در توليد نان آزاد نخواهيم بود .
وي خاطر نشان کرد : با اين طرح ، دو هزار ميليارد تومان يارانه گندم ، آرد و نان ، نيز به اين حلقه اجرايي که بين توليد کننده گندم و نانوايي وجود دارد اختصاص مي يابد .
غضنفري افزود : با احداث چنين کارخانه هايي و افزايش سيلو در کنار آن ، در آينده اي نه چندان دور رشد و توليد نان صنعتي در کشور گسترش خواهد يافت .
وي با اشاره به اين که کشور ما نياز به سيلو درامر نگهداري و ذخيره سازي گندم و آرد را دارد ، خاطر نشان ساخت : در توليد آرد و آسيابان هيچ گونه مشکلي وجود ندارد حتي با توجه به کارهاي قديمي و جديد مازاد ظرفيت هم داريم وي در حوزه سيلو و ذخيره سازي با مشکل رو به روهستيم .
وي ادامه داد : درکشور حداقل چهار ميليون تن سرمايه گذاري براي احداث سيلو نياز داريم و به همين دليل در زمينه نان صنعتي هم نياز به ظرفيت بيشتري است .
غضنفري افزود : در حال حاضر هفت تا هشت ميليون تن ظرفيت سيلو داريم که نياز است اين مقدار در منطقه به 10 تا 11 ميليون تن برسد .
وزير بازرگاني با اعلان اينکه خريد يک ميليون تني بخش خصوصي در زمينه آرد نياز کشور را تامين کرده است ، گفت : ميزان خريد گندم توسط شرکت بازرگاني 10ميليون و 700هزار تن مي باشد که امسال توسط بخش خصوصي يک ميليون تن بيش از اين مقدار خريداري شده است.


  ربيع زاده فرماندار شهرستان شهريار:
 امروزه دفاع مقدس از جنگ سخت به جنگ نرم تبديل شده است 

شهريار - خبرنگارآفرينش
در آستانه فرا رسيدن هفته دفاع مقدس ، ربيع زاده فرماندار شهرستان شهريار گفت :جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي با حمايت مستقيم سردمداران آمريکاي جهانخوار با هدف براندازي انقلاب اسلامي و جلوگيري از صدور انقلاب به آن سوي مرزها در روز 31 شهريور 1359 با پرواز 192 بمب افکن و جنگنده عراقي آغاز گرديد. در آغازين روزهاي جنگ تحميلي رژيم بعثي صهيونيستي عراق حدود 30 هزار کيلومتر از خاک ايران اسلامي را به اشغال خود درآورد. تمام سعي وتلاش دشمنان انحراف مسير حرکت انقلاب از اهداف و آرمانهاي بلندي بود که معمار کبير آن ، حضرت امام خميني(ره) بنيانگذاري کرده بود ، امام راحل عظيم الشان درباره دفاع مقدس مي فرمايد: ما انقلابمان را درجنگ به جهان صادر نموده ايم و ما مظلوميت خويش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نمودهايم ، درجنگ ابهت دو ابرقدرت شرق وغرب را شکستيم ، ما درجنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان داديم که عليه تمامي قدرتها و ابرقدرتها ساليان سال مي توان مبارزه کرد.
وي گفت:آنچه در اهداف انقلاب و آرمانهاي امام راحل(ره) نهفته بود اين است که جنگ تحميلي دفاع بين حق و باطل وجنگ بين ايمان و کفر بوده و دفاع از اسلام و انقلاب براي احيا» اسلام ناب محمدي و مقابله با سلطه و استکبار و استبداد زمان يک امر واجب بود که منتهاي آمال و آرزوهاي رزمندگان دفاع مقدس لقا» الهي و شهادت درراه خدا بود که به تعبير امام عزيز(ره) "چه بکشيم و چه کشته شويم پيروزيم" .  ربيع زاده در ادامه گفت:دشمنان قسم خورده انقلاب و در راس همه آنها استکبار جهاني و صهيونيزم غاصب با روشهاي مختلف در طول دوران انقلاب شکوهمنداسلامي از حمله به طبس و ترور شخصيتهاي ممتاز نظام اسلامي و بمب گذاريها و تحريم ها و محاصره هاي مختلف سياسي -اقتصادي -نظامي و راه اندازي جنگ نابرابر تحميلي هشت ساله برعليه اين نظام اسلامي و مردم عزيز و ولايتمدار آن در صدد براندازي انقلاب اسلامي و انحراف در مسير اسلام ناب محمدي بوده اند پس از دفاع مقدس نيز لحظه اي در نيل به اهداف شوم خود درنگ نکرده و همواره با ترفندها ونقشه هاي پليدانه خويش درجهت انتقام گيري و براندازي گام برداشته اند تا اينکه جنگ نابرابر فرهنگي را با هدف براندازي و انحراف در مسير حرکت نظام اسلامي و با بهره مندي از تمام امکانات وتجهيزات و تکنولوژي برتر رسانه اي و گروهي وماهواره اي و فضاهاي سايبري برعليه جوانان اين مرزو بوم راه انداخته اند، امروز دفاع مقدس تمام نشده است وطعم تلخ اتحاد شوم قدرتهاي پليد در جنگ تحميلي براي مقابله با انقلاب اسلامي فراموش نگرديده بلکه چهره و رنگ فرهنگي به خود گرفته و حوزه فرهنگ ، تمدن ديني و اعتقادات ملت بزرگ و قهرمان ايران اسلامي را نشانه رفته است.
وي افزود:دراين جنگ نابرابر فرهنگي ، رهبر فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت اله العظمي خامنه اي (مدظله العالي) همچون امام راحل عظيم الشان با تدابيري هوشمندانه و داهيانه در برابر جنگ نرم فرهنگي استکبار جهاني و صهيونيست غاصب بين المللي ايستاده و امت ولايتمدار و هميشه در صحنه نيز در تبعيت از حضرت ايشان جان برکف نهاده و در عرصه نبرد نرم فرهنگي نيز باتمام توان آماده دفاع از اسلامي عزيز وايران سرافراز هستند امروز دشمن قسم خورده انقلاب با بهره گيري از چهره هاي خود فروخته و بازيچه و بازي خوردگان داخلي به ميدان آمده و فتنه اي را بپا کرده اند تا هدف آغازين خود را در براندازي نظام مقدس جمهوري اسلامي و جلوگيري از صدور آن محقق سازند. ودر اين راستا از اهانت به ساحت مقدس قرآن کريم ، پيامبر اکرم(ص) ، ائمه معصومين (ع) وامام راحل عظيم الشان گرفته تا جايگاه رفيع ولايت مطلقه فقيه و جزئي ترين اعتقادات و تفکرات پويايي اسلامي و شيعي درنگ نکرده اند ، ما فرزندان اسلام و امام و رهبري با تاسي از سرور و سالار شهيدان حضرت حسين بن علي(ع) آموخته ايم که "مرگ سرخ به از زندگي ننگين است " و امروز بحمداله شخصيتي درمقام اجرايي کشور همچون دکتر احمدي نژاد مطيع محض ولي امر مسلمين(مقام معظم رهبري) قرارگرفته است که تمام هستي و کيان استکبار جهاني و صهيونيزم غاصب را به چالش کشيده و مالک اشتر گونه به قلب سپاه کفر و الحاد جهاني نواخته و همه ترفندهاي پليدانه آنان نقش برآب گشته است در همين راستا اعلام مي کنيم که « اي آمريکا واسرائيل از ما عصباني باش واز اين عصبانيت بمير» و با وجود رزمندگان و بسيجيان و جوانان دل در گرو رهبري نهاده و جان برکف در دفاع از اسلام و انقلاب و آرمانهاي آن گذارده ، براي هميشه تاريخ مي سرائيم که هيچ غلطي نمي توانيد بکنيد و ما اهل کوفه نيستيم ، علي تنها بماند.


 نماينده ولي فقيه ناحيه مقاومت بسيج شهرستان قدس:
 اصحاب رسانه در حفظ دستاوردهاي هشت سال دفاع مقدس نقش بسزايي را دارد 

قدس- حجت اصغري
  نماينده ولي فقيه  ناحيه مقاومت بسيج شهرستان قدس در جلسه مطبوعاتي مربوط به هفته دفاع مقدس گفت:  اصحاب رسانه در  حفظ آثار، نگهداري وانتقال  دستاوردهاي هشت سال دفاع مقدس براي نسل هاي آينده نقش بسزايي دارند.
به گزارش خبرنگار ما از قدس رضا علي متحول ملکي ضمن گراميداشت هفته دفاع مقدس و رشادت هاي رزمندگان اسلام اظهار داشت: خبرنگاران مي توانند با  نشان دادن دلاوريها واز جان گذشتگيهاي رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس  ياد و خاطره آن عزيزان را در تمام عرصه ها زنده نگه دارند .
وي تصريح کرد : دفاع مقدس نبرد بي نظيري ميان حق و باطل بود که با پيروزي در آن به جهانيان دلاوري رزمندگان اسلام  ثابت شد واين رشادتها باعث اگاهي ساير ملت ها ازنقشه هاي شوم استکبار شد .
 ولي فقيه ناحيه مقاومت بسيج در ادامه با توجه به جنگ هاي اخير در لبنان  بيان داشت :هشت سال دفاع مقدس درس بزرگي براي تمامي ملت ها داد که مي توان از جمله آنها به  حزب الله لبنان اشاره کرد که چگونه در مقابل اسرا ييل به مقاومت برخواسته اند .و  نتيجه همين مقاومت هاست که باعث شده کشورهاي بيگانه از مواضع غير قانوني وغير شرعي خود عقب نشيني کنند.
وي اذعان داشت : اگر امروز رئيس جمهور ما درسازمان ملل حاضر مي شود وبا تمام قدرت ازحق جمهوري اسلامي در همه زمينه ها دفاع مي کند  واز زبان ملت ايران در انجا سخن مي گويند نتيجه رشادت ها و از جان گذشتگي هاي بسيجيان و رزمندگان اسلام است .
در ادامه اين جلسه فرمانده سپاه شهرستان قدس  گفت : خبرنگاران  در دوران جنگ دوشا دوش رزمندگان اخبار وگزارشات واتفاقات رخ داده  ان زمان را بدون کم وکاستي به اطلاع عموم مردم ميرساندند. و بسياري از آن عزيزان نيز از شهد شهادت نوشيدند وبه قافله شهيدان وهمرزمان  پيوستند.  ولي الله کشائي  خاطر نشان ساخت : در هشت سال  دفاع مقدس ايران مظلوم واقع شد چرا که اين جنگ نابرابرانه بود اين جنگ به گونه اي طراحي شده بود که عراق از همه  لحاظ  مورد حمايت  کشورهاي بيگانه قرار گرفته بود.
وي ادامه داد : ودر اين دوران دو جبهه غرب وشرق  به گونه تنگاتنگ بايکديگر در برابر جمهوري اسلامي همکاري ميکردند.
کشائي افزود: اما ايران با از خود گذشتگي ها و رشادت هاي فراوان رزمندگانش در مقابل  دشمن  ايستادگي کردو آنان را مجبور به عقب نشيني نمود.
 فرمانده سپاه شهرستان قدس در پايان افزود: جنگها دفاع مقدس تمام نشده  چرا که جنگ درآن زمان با سلاح بود ولي امروز جنگ ما جنگ نرم است که بايد هوشيار باشيم و توطئه ها را  شناسايي و آنها را خنثي نمائيم که از نمونه هاي اين جنگ ها مي توان به فتنه سال گذشته اشاره کرد  که با هوشياري رهبر کبير و برخورد مناسب مسولان اين توطئه  هاي دشمنان بي نتيجه ماند.


 مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان خبر داد:
 افتتاح بيش از 10 کتابخانه در خوزستان تا پايان سال 

اهواز- خبرنگار آفرينش
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از بهره برداري بيش از 10 پروژه کتابخانه و اماکن فرهنگي و هنري در سال جاري در شهر هاي مختلف خوزستان خبر داد.  حجت الاسلام سيد لطف الله سپهر با اشاره به اهميت توجه به کتاب و کتاب خواني در سطح جامعه تصريح کرد: توسعه کتابخانه ها و برپايي نمايشگاه هاي کتاب در دستور کار اين اداره قرار دارد که در اين راستا و همزمان با ماه مبارک رمضان حدود 15 نمايشگاه کتاب در خوزستان برگزار شد که نمايشگاه کتاب اهواز بارزترين آنها بود.
وي از بهره برداري بيش از 10 پروژه کتابخانه و اماکن فرهنگي و هنري در سال جاري و در شهر هاي مختلف خوزستان خبر داد و افزود: پروژه کتابخانه مرکزي، کتابخانه شهرک طالقاني ماهشهر، کتابخانه سوسن در ايذه، کتابخانه روستايي شهرک شهيد رايگاني در رامهرمز، کتابخانه هاي روستاي کوت سيد نعيم و شريعتي در دشت آزادگان تا پايان سال جاري و همچنين خانه هنر در مسجدسليمان، سالن نمايش در حميديه و سالن نمايش در ملاثاني از پروژه هايي هستند که در سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد. سپهر از توجه ويژه اين اداره به کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد خبر داد و گفت: در اهواز بيش از512 کانون فرهنگي، هنري وجود دارد که سعي بر آن شده است تا کتابخانه هاي آنها کاملا تجهيز شود. مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان با ابراز رضايت از فضاي فرهنگي، هنري و کتابخانه اي در استان خوزستان تصريح کرد: به غير از اهواز ساير شهرستان ها در اين زمينه وضعيت مطلوبي دارند به گونه اي که در استان به ازاي هر 450 تا 500 نفر، يک صندلي داريم در حالي که در اهواز به ازاي هر يک هزار و 550 نفر، يک صندلي وجود دارد.  سپهر افزود: جاي اميدواري است که حضرت آيت الله جزايري نماينده ولي فقيه در استان، اهتمام ويژه اي به ساخت فرهنگسراها در اهواز و حومه داشته اند که براي اثبات آن مي توان به 4 مجتمع فرهنگي بزرگ در شهرستان ملاثاني اشاره کرد. وي خاطر نشان کرد: در صورت اختصاص اعتبارات سفرهاي هيات دولت و سهم نفت به استان، مي توان با سرعت بيشتري فضاي کتابخانه اي را توسعه داد. مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان با اشاره به طرح هاي در دست اجرا به منظور افزايش فرهنگ کتابخواني در استان گفت: در حال حاضر طرح کتابخانه هاي ديجيتالي و در سطح وسيع تر بحث فرهنگ و هنر ديجيتالي مورد توجه قرار گرفته است و اميدواريم که به زودي در شهرهاي اهواز، آبادان و دزفول يک مجتمع آموزشي، فرهنگي و هنري ديجيتالي تاسيس کنيم. سپهر افزود: در راستاي ترويج فرهنگ کتابخواني، با برخي از دستگاه ها و سازمان ها نظير آموزش و پرورش، دانشگاهها، زندانها، پاسگاههاي انتظامي و بيمارستانها نيز تفاهم نامه امضا» شده است تا در صورت تامين فضاي مناسب در اين اماکن براي ايجاد کتابخانه، تجهيز آن انجام پذيرد. وي عدم اهتمام برخي مسئولين شهري اهواز را يکي از دلايل اصلي پايين بودن شماري از شاخص هاي فرهنگي در استان اعلام کرد و اظهار داشت: براي مثال پروژه موزه هنرهاي تجسمي به مدت 10 سال نيمه کاره رها شده است و اين در حالي است که براي اجراي اين پروژه بودجه هاي ميلياردي اختصاص يافته است ولي به دليل ممانعت برخي از مسئولين عمراني شهري، اين بودجه عودت داده شده است. وي در پايان از مردم نيز درخواست کرد که براي توسعه کتابخانه ها اقدام به وقف زمين کنند و خيرين نيز در امر ساخت کتابخانه ها پيش قدم شوند. 


 توسط ناحيه مقاومت بسيج بندرعباس:
 توسط ناحيه مقاومت بسيج بندرعباس: 

بندرعباس - خبرنگار آفرينش
فرمانده ناحيه مقاومت بسيج سپاه بندرعباس گفت: حدود 45 برنامه ويژه و بيش از 600برنامه فرعي در بخش ها و مراکز اين شهرستان برگزار مي شود. سرهنگ مصطفي يزدان شناس در جمع  خبرنگاران افزود: همايش دفاع مقدس و جنگ نرم، محفل انس با قرآن، مسابقات وبلاگ نويسي و مقاله نويسي با موضوع دفاع مقدس، 10 يادواره شهدا، همايش پياده روي خانواده،  برگزاري مراسم رژه با حضور هشت گروهان نمونه بسيج  و شب شعر و خاطره از برنامه هاي ويژه بسيج در  اين هفته است. يزدان شناس يادواره زنان ايثارگرو نمايش ها و تئاتر خياباني ديداربا خانواده معظم شهدا وايثارگر، نواختن زنگ مدارس، اختتاميه مسابقات جام رمضان، غبارروبي گلزار شهدا، برگزاري گروه هاي ايست وبازرسي، برگزاري ايستگاه سلامت در محل نماز جمعه، صبحگاه مشترک بسيج دانش آموزي، ، نشست سياسي توسط بسيج مهندسين، افتتاح هشت پايگاه مقاومت  از ديگر برنامه هاي بسيج بندرعباس درطول اين هفته عنوان کرد. وي گفت: هفته دفاع مقدس امسال نسبت به سالهاي قبل باتوجه به الگو گرفتن دوستداران نظام اسلامي در دنيا از رزمندگان اسلام درمقابل ظالمان ومايوس شدن دشمان از دلاورمردي ها ورشادت هاي 30 ساله رزمندگان اسلام، به راه انداختن جنگ نرم و ايجاد دسيسه و توطئه هاي دشمنان درطول اين سالها و هتک حرمت غربي ها نسبت به قرآن با برنامه ريزي بهتري انجام شود. وي بيان داشت: برنامه هاي هفته دفاع مقدس با هدف تبيين خاطرات وا يثارگري هاي ايثارگران و خلق حماسه، ترويج فرهنگ ايثار وشهادت و انتقال اين فرهنگ به نسل هاي آينده و يادآوري نام وخاطره شهدا و احترام به خانواده هاي آنان برگزار مي شود.


 ايران زمين  

استان خراسان
قسمت پنجم
آشنايي با آداب و رسوم مردم خراسان جنوبي در عيد نوروز
مردم خراسان جنوبي به مانند ديگر هموطنان ايراني خود را براي استقبال از عيد باستاني ايرانيان آماده کردند.
هر چه به روز هاي پاياني سال 85 نزديک تر شديم، حضور مردم در بازارها، خيابان ها و کوچه هاي شهرهاي استان بيشتر شد و در روستا ها نيز مردم با اجراي برنامه هاي خاص، خود را براي سال تحويل آماده کردند. آيين هاي مردم خراسان جنوبي به خصوص شهر بيرجند به چند قسمت تشکيل مي شود:
 خريد لباس عيد
از يکي دو ماه به نوروز مانده خراسان جنوبي ها به بازار مي روند و لباس عيدشان را مي خرند، پارچه هايي معمولا خريداري مي شود که داراي رنگ روشن و سرخ يا زرد باشد و معتقد بودند اگر لباس را خودشان بدوزند پارچه آن را روزهاي دوشنبه يا جمعه قيچي کنند و نيز معتقد هستند که روز پنج شنبه ساعت سنگين است و لباس مدتي روي دست مي ماند تا دوخته شود.
 روز سه شنبه اگر بريده شود نصيب دزد يا مرده شور خواهد شد و روز چهار شنبه مي سوزد وسايل خانه نيز بايد عوض شود و يا تميز گردد. پختن نان شيرين از جمله کارهايي است که حتما بايد قبل از عيد و براي عيد انجام بگيرد.
سبز کردن گندم، عدس، تره تيزک، ده پانزده روز به عيد مانده در خانه هاي مردم صورت مي گيرد. براي اين کار از ظرفي استفاده مي کنند که از جنس مس يا روي باشد و بعد مقداري دانه ابتدا به سلامتي امام زمان عج مي ريزند و به ترتيب بعد از آن نام اعضاي خانواده را مي آورند.
خانه تکاني يا رفت و روب
يکي دو هفته پيش از عيد خانه تکاتي يا رفت و روب انجام مي گيرد و مجددا اثاثيه را جابه جا مي کنند و گرد گيري مي کنند و دوباره آن ها را مي چينند. در مراحل بعد تخم مرغ رنگ کردن است که آن ها را آب پز مي کنند و رنگ هاي شاد بر روي آن ها مي زنند.
سفره و ساعت تحويل سال

براي تحويل سال همه در يکي از اطاق هاي خانه شان سفره مي اندازند . پيش از هر چيز آيينه و قرآن در آن مي گذارند و بعد هفت سين را مي گذارند.هفت سين شامل سماق، سير، سنجد، سمنو، سکه، سرکه و سبزي است. ماست، عسل، خرما، کره، پنير، کاهو، تخم مرغ رنگي و ... اقلام ديگري هستند که در سفره هاي تحويل سال ديده مي شوند. موقع تحويل سال همه اهل خانه بايد با لباس نو بر سر سفره باشند اسپند نيز دود مي شود و هر کدام از اين ها فلسفه اي دارد.  شمع براي روشنايي خانه و زندگي، قرآن نشان توجهي است که بايد در آغاز سال به خداوند داشته، به علاوه در سال نو، صاحب قرآن يار و مددکار اهل خانه خواهد بود. پول، نشان از خير و برکت و رفاه، اسپند براي دوري از چشم زخم حسود، برنج، نشاني از خير و برکت و فراواني، آب نشان صافي و پاکي و روشنايي و گشايش کار است.  ماهي قرمز، شگون دارد. آيينه، براي رفع کدورت و نشاني ازصفا و پاکي و يک رنگي. طلا، نشاني از اميد به وضع مالي خوب در سال نو است.  بعد از تحويل سال نبايد شمع ها را با فوت خاموش کرد بلکه بايدگذاشت تا آخر بسوزند و يا با نقل خاموششان کرد. يکي ديگر از اعتقادات مردم خراسان جنوبي اين است که هنگام تحويل سال در مزار امام زاده ها باشند که درآنجا شمع روشن مي کنند و در دست مي گيرند.
ديد و بازديد
از بامداد نوروز ديد و بازديدها آغاز مي شود در همه خانواده ها رسم است که به ديدار کسي که از نظر سن و شخصيت بر ديگران مزيت دارد بروند و دست او را ببوسند و تبريک بگويند و او نيز عيدي که شامل سکه يا پول است به آنها بدهد. بعضي نيز صبح عيد نوروز يک بشقاب گندم برشته که شامل: کنجد، گندم، شاهدانه، نخودچي و کشمش است به اضافه يک بشقاب نان شيرين به اضافه تخم مرغ رنگي يا سکه به کوچک ترها مي دهند.
سيزده بدر
روز دوازده فروردين همه وسايل تهيه مي شود و هر چه از شيريني ها و آجيل ها باقي مانده براي صبح سيزده آماده مي شود که البته همراه آن سرکه و کاهو نيز هست. صبح سيزده فروردين همه دسته دسته عازم کوه و باغ هاي اطراف منطقه خود مي شوند و معتقدند در روز سيزده فروردين نبايد در خانه ماند زيرا اين روز نحس و بديمن مي باشد.
 روز سيزده پيش از طلوع آفتاب و تا پاسي از شب ادامه دارد در عصر اين روز ويژه سبزي گره زدن دخترهاست که در واقع براي گشايش بخت خود اين کار را مي کنند و ترانه هايي مي خوانند چنانچه سيزده به ماه رمضان بيفتد. مراسم را بعد از تمام شدن ماه رمضان در اولين جمعه يا اولين عيد انجام مي دهند.
تاريخ نوروز و تحولات کمي و کيفي آن :
تاريخ آغاز مراسم باشکوه عيد نوروز به جمشيد شاه بازمي گردد. او که در زمان سلطنت در آباداني ايران و آسايش خاطر مردم از هجوم بيگانگان، نقش بسياري داشت. روزي سفر يا در واقع معراجي با تخت زرينش به آسمان  به سوي خورشيد  داشت، پس از بازگشت دين را تجديد و آن روز را نوروز ناميد.
اين جشن که از آن در گات هاي زرتشت نامي برده نشده و تنها در يکي از يشت ها بنام فروردين يشت ، ذکر و ستايش اين گاه نگاشته شده پس از جمشيد شاه سال به سال بر اهميت و فراگيري آن افزوده شد. در زمان هخامنشيان و ساسانيان نوروز بعنوان سنتي فراگير و بسيار باشکوه چه در دربار شاهان و چه در خانه هاي مردم عامه نه فقط زرتشتيان اجرا مي شد. با هجوم قوم عرب و نفوذ فرهنگ اسلامي و تطبيق فرهنگ ايران زرتشتي با اسلام ، برداشت هاي اسلامي از سنت هاي ايراني از جمله نوروز صورت گرفت.
به اين ترتيب نوروز و صدها سنت اصيل ايراني به مدد فرهنگ تطبيقي و التقاطي خاص ايران به سنت هاي اسلامي وارد شد.
در طي ساليان پر فراز و نشيب تاريخ ايران کوشش هايي يا از روي دشمني يا ناداني براي کمرنگ کردن و بي اهميت جلوه دادن نوروز صورت گرفت.
امروزه نيز اگرچه از تشريفات بسيار و تنوعات قومي نوروز کاسته شده اما به نظر مي آيد جشن مبارک نوروز را ديگر کسي نمي تواند از ايران جدا کند. حتي اگر افرادي عنصر هويت ملي را مقابل هويت مذهبي ايرانيان قرار دهند.
اسطوره ها ، رسوم و فلسفه ي آن ها :
نياز به تولدي دوباره ، پاک شدن از آلودگي ها و اشتباهات گذشته و شروع يک زندگي نو در وجود آيين زرتشت و ايران باستان بصورت اعتقاد به يک نقطه عطف خاص يعني آفرينش متمرکز شده است. طبيعت پس از گذران دوره اي سرد و بي محصول ، با آغاز بهار زنده شده و در واقع آفريده مي شود.
و نيز :  در اين روز مردم به يکديگر آب مي پاشند و دليل آن همان خود شستن و پاکيزگي ست.  پارسيان در تمامي روزهاي فروردين خانه هاي خود را چراغاني کرده و چوب هاي خوشبو مي سوزانند و شمع ها را روشن نگاه مي دارند.
خوانچه اي پهن مي کنند که بر آن هفت چيز که نامشان با حرف سين شروع شده باشد مي گذارند.
هفت سين  مانند :
سبزه : نمودار گل هاي زيبا و زينتي ، سرسبزي و خرمي .
 سيب : ميوه اي بهشتي و نماد زايش .
سمنو : از جوانه ي گندم ، نمود رويش و برکت .
سنجد : بوي برگ و شکوفه ي آن محرک عشق و دلباختگي ست.
و ...
آينه و شمع بر سر سفره هفت سين نيز نماد نور و روشنايي و شفافيت است. معمولا تخم مرغ نيز بر سر سفره ي هفت سين هست که نماد نطفه و باروري و زايش است.
www.tebyan.net

www.aftab.ir

www.khorasanejonoobi.blogfa.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه