جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3727


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


مقايسه ميزان دستمزد و قيمت هاي گوشت، مرغ و آپارتمان در ايران و ترکيه


شيوه نامه نحوه پرداخت تسهيلات اسکان موقت ابلاغ شد


بانك و بيمه


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار 34200 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم 357000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد 337000 تومان

نيم سکه بهار آزادي 169000 تومان

ربع سکه بهار آزادي 86000 تومان

دلار 1083 تومان

يورو 1495 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

 

اشتغال بدون متولي!

وزير کار و امور اجتماعي گفت: اين وزارتخانه هيچ وظيفه مستقيمي در خصوص مساله اشتغال ندارد که بايد به اين امر توجه وي‍ژه اي داشته باشيم. به گزارش مهر، عبدالرضا شيخ الاسلامي افزود: بسياري از افراد تصور مي کنند که وزارت کار متولي اصلي و مستقيم امر اشتغال است درحاليکه اينگونه نيست.وي ادامه داد: وظيفه وزارت کار ‌مواردي از قبيل حفاظت از نيروي کار، آموزش نيروهايي که قصد ورود به بازار کار دارند و به روزرساني مهارتهاي کار است و نبايد تصور شود که اين وزارتخانه در قبال همه مشکلات اشتغال مسئوليت دارد.اين مسئول بيان کرد: کمک به حفظ اشتغال موجود از ديگر وظايف وزارت کار است ضمن اينکه همه موارد بالا به صورت غيرمستقيم در اشتغالزايي تاثير دارد.

ورود پيشرفته ترين تجهيزات و ماشين آلات خط توليد سيمان به کشور

با حمايت استاندار جديد لرستان، پيشرفته ترين تجهيزات و ماشين آلات خط توليد سيمان از کشور آلمان وارد شد.به گزارش موج، محمد خدري با اعلام اين خبر گفت: اين ماشين آلات که بـا 28 دستگاه تريلر حمل مي شود حدود 45 درصد از کل ماشين آلات مورد نياز کارخانه است و مابقي آن نيز به زودي حمل و نصب خواهد شد.مديرعامل سيمان خرم آباد با اشاره به اين که اين ماشين آلات در کارخانه سيمان خرم آباد مستقر خواهد شدبزرگترين مزيت کارخانه سيمان خرم آباد را يک پشتوانه عظيم حاصل از کمک هاي فراوان دولت، استانداري لرستان و نماينده مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي و فرمانداري خرم آباد دانست.

تسريع در احداث شبکه ريلي

پروژه ريل گذاري اراک - ملاير با 75 درصد پيشرفت از هدف گذاري برنامه جلوتر است. به گزارش موج، کامران سعيدي کيا مديرعامل شرکت مهندسي ساختمان و تاسيسات راه آهن(بالاست) و مجري طرح فوق، با بيان اين مطلب در جريان بازديد معاون اول رييس جمهوري از پروژه ريل گذاري اراک - ملاير، گفت: پروژه 104 کيلومتري مسير مذکور را ظرف مدت هشت ماه و جلوتر از برنامه تا 75 درصد پيشرفت ريل گذاري شده است. وي اضافه کرد: هم اکنون متناسب با پيشرفت ريل گذاري، ساير اقدامات تکميلي نيز در دست اقدام است. همچنين محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهوري، با درخواست مديرعامل بالاست در خصوص رفع موانع و مناسبات ورود دستگاه‌هاي ريل گذار، اين موضوع را در دست بررسي قرار داد. معاون اول رييس جمهوري پس از پيگيري مراحل ساخت تجهيزات ريلي در خصوص تقويت بخش داخلي براي ساخت تجهيزات ريلي به ويژه ريل مورد نياز کشور و تسريع در احداث شبکه ريلي تأکيد کرد.


 مقايسه ميزان دستمزد و قيمت هاي گوشت، مرغ و آپارتمان در ايران و ترکيه 

شبکه خبر: هم اکنون قيمت هر متر آپارتمان در بهترين نقطه از پايتخت ترکيه يک ميليون و 500 هزار تومان در حالي که در ايران هر متر آپارتمان در بهترين نقطه پايتخت 5 ميليون تومان گزارش شده است.

جمهوري ترکيه کشوري است در خاورميانه و قسمتي از آن در اروپا واقع است و اين کشور چندي است که در تلاش است به اتحاديه اروپا بپيوندد.

ترکيه در سال 1946 ميلادي عضو سازمان ملل متحد شد و در سال 1952 به ناتو پيوست و هم اكنون اقتصاد شانزدهم جهان محسوب مي شود.

اقتصاد ترکيه با سرعت در حال خصوصي‌سازي است با اين حال هنوز دولت در بخش‌هايي چون بانک‌داري، حمل‌و‌نقل و ارتباطات نقش اصلي را ايفا مي‌کند.

توليد ناخالص داخلي اين کشور 4/640 ميليارد دلار در سال 2006 ميلادي بود. 79/24 ميليون نفر از جمعيت اين کشور شاغل هستند و نرخ بيکاري در اين کشور 2/10 درصد است.

20 درصد از مردم اين کشور در سال 2002 ميلادي زير خط فقر زندگي مي‌کردند و نرخ تورم در اين کشور در سال 2006 ميلادي 5/10 درصد بود.

با توجه به اينكه در قانون هدفمند سازي يارانه ها دولت ايران به دنبال واقعي سازي قيمت ها است بي مناسبت نديديم كه مقايسه اي داشته باشيم بين قيمت برخي كالاها و خدمات در ايران و تركيه.

بر اساس اعلام خبرنگار صدا و سيما، حقوق يک کارمند در تركيه با 10 سال سابقه کار و مدرک تحصيلي ليسانس حداکثر يک ميليون و 500 هزار تومان است در حالي كه اين رقم در ايران با احتساب مزايا به يك ميليون تومان هم نمي رسد.

براساس اين گزارش، قيمت بنزين در ايران 100 تا 400 تومان، در ترکيه 2600 تومان، آپارتمان در بهترين نقطه در ايران 3 تا 5 ميليون تومان در ترکيه 5/1 ميليون تومان، مرغ در ايران2700 تومان، در ترکيه 7000 تومان، گوشت در ايران 18 هزار تومان در ترکيه 22 هزار تومان، اتوبوس در ايران 6 هزار تومان مسير 450 کيلومتري، در ترکيه 24 هزار تومان مسير 450 کيلومتري، هواپيما در ايران 40 هزار تومان در مسير 450 كيلومتري، 50 هزار تومان در ترکيه در مسير450 کيلومتري.


 شيوه نامه نحوه پرداخت تسهيلات اسکان موقت ابلاغ شد 

معاون وزير مسكن و شهرسازي گفت:‌ دولت برنامه خود براي بازسازي و ساخت مسكن در بافت‌هاي فرسوده در برنامه پنجم توسعه را نهايي كرد.به گزارش فارس، احمد صادقي افزود: برنامه پيشنهادي دولت براي بازسازي و ساخت مسكن در بافت فرسوده را نهايي كرده و قرار است در طول برنامه 10 هزار و 625 هكتار از بافت‌هاي فرسوده نوسازي شود. وي ادامه داد: طي برنامه‌ اول، دوم و سوم برنامه توسعه يك هزار و 68 هكتار از بافت فرسوده بازسازي شده و در برنامه چهارم اين عدد به 3500 هكتار رسيد اما در پنج ساله برنامه پنجم 16 درصد يعني 2 برابر 30 سال گذشته نوسازي خواهد شد. صادقي گفت: در طول برنامه اول، دوم و سوم توسعه 35 هزار واحد مسكوني در بافت فرسوده تخريب و 82 هزار واحد مسكوني نوسازي شده و در طول برنامه چهارم 286 هزار واحد مسكوني نوسازي و بازسازي شده است. وي ادامه داد: در طول برنامه پنجم توسعه 510 هزار واحد مسكوني تخريب و يك ميليون و 210 هزار واحد مسكوني جديد در بافت فرسوده احداث خواهد شد. صادقي در خصوص سرمايه گذاري در بافت هاي فرسوده اظهار داشت: در يك سال اخير بيش از 40 هزار ميليارد ريال براي بهسازي و نوسازي در اين بافت ها سرمايه گذاري شده است. وي افزود: ميزان كل سرمايه گذاري در سال 87 معادل 22 هزار و 727 ميليارد ريال، در سال 88 معادل 36 هزار و 294 ميليارد ريال و در سال 89 به بيش از 65 هزار و 197 ميليارد ريال مي رسد كه نسبت به سال قبل رشد 80 درصدي دارد. مدير عامل شركت عمران و بهسازي شهري ايران افزود: در سال گذشته براي 30 هزار واحد مسكوني 4 هزار و 500 ميليارد ريال تسهيلات 15 ميليون توماني و در سالجاري براي 58 هزار واحد مسكوني 11 هزار و 600 ميليارد ريال تسهيلات 20 و 25 ميليون توماني اختصاص يافته است.

وي با اشاره به وام وديعه اسكان موقت گفت: كمك وديعه اسكان موقت با رفع مشكلات ميان سازنده ها و مالكان سهم زيادي در جلب استقبال مردمي براي نوسازي واحدهايشان دارد.

وي افزود: تسهيلات اسكان موقت به پلاك هاي تجميع شده حداقل 150 متر مربع، اختصاص مي يابد و شيوه نامه نحوه پرداخت تسهيلات هفته گذشته به بانك مسكن ابلاغ شده است.

صادقي تسهيلات وديعه مسكن را قرض الحسنه اعلام كرد و افزود: تسهيلات وديعه مسكن 4 درصد كارمزد دارد و مابه التفاوت آنرا تا 12 درصد دولت مي پردازد و بازپرداخت اين تسهيلات دو ساله خواهد بود به گفته وي، در حال حاضر 100 هزار واحد مسكوني در بافت هاي فرسوده در حال نوسازي است و تا پايان سال جاري 50 هزار واحد مسكوني تكميل مي شود.


 بانك و بيمه 

دبير کميسيون هماهنگي روابط عمومي بانک ها:

98 ميليون "كارت بانك" در اختيار مردم است

مجموع كارت‌هاي بانكي صادره از سوي شبكه بانكي كشور تا پايان مردادماه سال جاري به 98 ميليون و 257 هزار فقره بالغ شد. به گزارش ايسنا، مهندس محمدرضا غفوري دبير كميسيون هماهنگي روابط عمومي بانك‌ها گفت: تعداد كارت‌هاي صادره از سوي بانك‌ها در سال 83 از شش ميليون و 100 هزار كارت با 1486 درصد رشد به بيش از 98 ميليون كارت در پايان مرداد ماه سال 89 رسيده است. وي ادامه داد: همچنين طي اين مدت با هدف سهولت دسترسي مشتريان به خدمات بانكي، تعداد دستگاه‌هاي خودپرداز بانك‌ها نيز از 2911 دستگاه به 18475 دستگاه در سراسر كشور افزايش يافته است. اين در حاليست كه هم اكنون بيش از يك ميليون 194 هزار دستگاه POS نصب شده در شعب و فروشگاه‌هاي سراسر كشور خدمات مورد نياز را به مشتريان ارائه مي‌كنند. مديركل روابط عمومي بانك تجارت گفت: يكي از اقدامات مثبت انجام‌شده از سوي شبكه‌ بانكي تلاش گسترده براي پياده‌سازي فرهنگ بهره‌گيري بيشتر هموطنان از خدمات بانكداري الكترونيك بوده و آمارها نشان مي‌دهد كه در اين بخش بانك‌هاي كشور به توفيقات ارزشمندي دست يافته‌اند. غفوري گفت: آمارها بيانگر اين است كه طي سال 84 ميزان كل پرداخت‌هاي غيرحضوري (اعم از درگاه اينترنتي، موبايل بانك و ...) از سوي مشتريان تنها 288 هزار فقره بوده كه اين تعداد در پايان سال 88 به بيش از 65 ميليون فقره افزايش داشته است، اين روند رو به رشد در سال جاري نيز تداوم داشته و مشتريان بانك‌هاي كشور در 5 ماهه منتهي به پايان مردادماه بالغ بر 35 ميليون فقره پرداخت‌هاي بانكي خود را به صورت غيرحضوري به انجام رسانده‌اند.

توسط بانک پاسارگاد انجام شد؛

آموزش بانکداري مجازي در دانشکده علوم اقتصادي دانشگاه مازندران

تعداد بسياري از دانشجويان دانشکده علوم اقتصادي دانشگاه مازندران، آموزش بانکداري مجازي ديدند.به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد، تعداد بسياري از دانشجويان دانشکده علوم اقتصادي مازندران به هزينه بانک پاسارگاد ازانواع خدمات بانکداري مجازي ارائه شده در بانک مانند افتتاح حساب، پرداخت اقساط، درخواست کارت نقدي و هديه، درخواست حواله ارزي و ... علاوه بر اينترنت بانک، اي ميل بانک، اس ام اس بانک، تلفنبانک، موبايل بانک، را آموزش ديدند.

بيمه P&I معلم تاييديه ژاپن را هم گرفت

وزارت حمل و نقل ژاپن بيمه P&I شرکت بيمه معلم ايران را تاييد کرد. مدير هيات اجرايي بيمه P&I شرکت بيمه معلم در گفتگو با مانا با بيان اين مطلب افزود: ليست بيمه گران مورد تاييد کشور ژاپن پيش از اين شامل 13 شرکت بيمه گر Non IG از اقصي نقاط جهان بود که اخيرا بيمه معلم نيز به عنوان اولين شرکت بيمه ايراني ارائه کننده پوشش هاي P&I به ليست مذکور اضافه شد. کاپيتان مصطفي هوشياري پور ادامه داد: پيش از اين نيز اغلب کشورهاي اروپايي و آسيايي بيمه P&I معلم را به رسميت شناخته بودند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه