جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3727


ايران زمين

استاندار كردستان:
برنامه ريزي براي مقابله بااخلالگران اقتصادي نبايد سبب ايجاد دغدغه شود

رئيس کل دادگستري استان زنجان:
هيچ کدام از تعاوني هاي مسکن اجازه واگذاري زمين با عنوان باغ شهررا ندارند

مدير كل ارشاد خوزستان:
مطبوعات در اجراي هدفمندكردن يارانه ها ، نقش تأثير گذاري دارند

وعده پايان ساخت راه آهن مراغه - اروميه تا مياندوآب در سال 83!
فرماندار مياندوآب: علت اصلي تاخير دربهره‌برداري، پيگيري نشدن از سوي مسوولان است


هنرهاي پيدا و پنهان در چهار گوشه ايران


 ايران زمين 

 بيش از 58 هزار نفر عضو كانون هاي جمعيت
هلال احمر لرستان هستند

خرم آباد - مهدي نجف وند

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان لرستان گفت: در حال حاضر 58 هزار و 685 نفر از دانشجويان، دانش آموزان، جوانان، روستاييان و كودكان لرستاني عضو كانون هاي جمعيت هلال احمر هستند'ذبيح الله سياهپوش مدير عامل جمعيت هلال احمر استان لرستان گفت: اين افراد در قالب كانون هاي دانش آموزي، دانشجويي، غنچه هاي هلال، جوانان و كانون هاي روستايي در بخش هاي امداد و نجات و با فراگيري آموزش هاي لازم، فعاليت مي كنند که بيشترين ميزان عضويت كانون ها در بخش دانش آموزي است و درحال حاضر 36 هزار نفر از دانش آموزان استان لرستان عضو كانون هاي جمعيت هلال احمر استان هستند .وي اظهار داشت: اعضاي كانون هاي جمعت هلال احمر به منظور توانايي در امدادرساني به مصدومان حوادث آموزش هاي لازم در زمينه مراحل اوليه امداد رساني و كمك هاي اوليه را فرامي گيرند .سياهپوش افزود: جمعيت هلال احمر لرستان به صورت شبانه روزي و در شرايط مختلف براي ارايه خدمات امدادي به افراد در كوتاهترين زمان ممكن و در نقاط مختلف استان به صورت كامل آماده است.

هزار هکتار از اراضي البرز زير کشت
محصولات کشاورزي است

کرج – فائزه باقري

رئيس اداره جهاد کشاورزي استان البرز گفت: بيش از هزار هکتار از اراضي استان البرز زير کشت محصولات کشاورزي قرار دارد.ميرسعيد وليعهدي رئيس اداره جهاد کشاورزي استان البرز اظهار داشت: حدود هزار هکتار از اراضي استان البرز به کشت کشاورزي و کشت زراعي، محصولات باغي و گلخانه اي اختصاص دارد. وي بيان داشت: در حال حاضر محدوده بخش کشاورزي استان البرز شامل 16 شهر،9 بخش،21 دهستان و 468 آبادي به مساحت 50 هزار و 83 کيلومتر مربع است. وي افزود: جمعيت عشايري اين استان بيش از 3 هزار نفر و بيش از 31 هزار بهره بردار در بخش کشاورزي اين استان مشغول فعاليت هستند. وليعهدي ادامه داد: در حال حاضر در اين استان 812 هکتار زمين زير کشت زراعي،25 هکتار زمين زير کشت محصولات باغي،171 هکتار زمين زير کشت محصولات گلخانه اي و 215 هکتار زمين زير کشت محصولات گلخانه اي است.اين مسئول تاکيد کرد: بايد با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و اصولي گام‌هاي اساسي را در راستاي توليد محصولات با کيفيت‌تر در اين استان برداشته و کشاورزان را با روش‌هاي نوين در اين بخش آشنا کنيم

رفع کمبود خانه ها و مراکز بهداشت در آذربايجان غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش

با افتتاح طرح هاي جديد، کمبود مراکز بهداشت و خانه هاي بهداشت روستايي آذربايجان غربي تا پايان سال جاري جبران خواهد شد .رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي در بازديد از امکانات بهداشتي درماني سردشت با اعلام اين مطلب گفت : هم اکنون 1 هزار خانه بهداشت و 200 مرکز بهداشتي در استان فعاليت مي کنند و تا پايان سال بهره برداري از 38 خانه و 8 مرکز بهداشت در مناطق مختلف استان آغاز خواهد شد .دکتر ملا زاده تعداد تخت هاي بيمارستاني استان را 3 هزار و 487 تخت عنوان کرد و گفت : با بهره برداري از طرح هاي بيمارستاني دولتي و خصوصي اين تعداد تخت تا سال 1393 به 4 هزار و 652 تخت افزايش خواهد يافت .کاظمي فرماندار سردشت هم در اين جلسه با اشاره به کمبودهاي بهداشتي اين شهرستان خواستار ايجاد سي تي اسکن ، تکميل و تجهيز درمانگاه جانبازان شيميايي شد.

همزمان با سراسر کشور:

دفتر شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور استان هرمزگان افتتاح شد

بندرعباس – خبرنگارآفرينش

همزمان با سراسر کشور دفتر شوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور استان هرمزگان با حضور معاون برنامه ريزي استانداري هرمزگان در فرودگاه بين المللي بندرعباس به بهره برداري رسيد.عبدالرضا ناطق در مراسم افتتاح دفترشوراي عالي امور ايرانيان خارج از کشور در هرمزگان گفت: اين دفاتر در 13 فرودگاه مهم کشور با هدف اطلاع رساني و پيگيري مشکلات احتمالي هموطنان مقيم خارج از کشور و با پيام تلويزيوني وزير راه و ترابري افتتاح شد.ناطق اضافه كرد: تهيه بانک اطلاعاتي از تخصص هاي ايرانيان در برقراري ارتباط و استفاده از ظرفيتها و توانمنديهاي آنان از ديگر اهداف راه اندازي دفاتر شوراي عالي ايرانيان خارج از کشور است . معاون برنامه ريزي استاندار اظهار داشت : از اولويت هاي اين دفتر برقراري ارتباط درزمينه توسعه علمي ، اقتصادي و فرهنگي در هرمزگان مي باشد. وي خاطر نشان کرد :دفاتر شوراي ايرانيان خارج از کشور 24 ساعته آماده پاسخگويي به ايرانياني است که به کشور سفر مي کنند وبا آخرين اطلاعات گردشگري ، سرمايه گذاري و چگونگي خدمات رساني دولتي آگاه مي شوند.

توليد 145 تن ماهي گرم آبي درخلخال

اردبيل – خبرنگارآفرينش

مدير جهاد کشاورزي خلخال ازاحداث بزرگترين مزرعه پرورش ماهي شهرستان خلخال با ظرفيت توليد 145 تن ماهي گرم آبي خبرداد .اکبر سليميان درگفتگو با خبرنگار ما افزود: اين مزرعه درمنطقه خورش رستم روستاي منافي درحاشيه رودخانه قزل اوزن احداث و تاکنون 4 ميليارد ريال براي اجراي آن هزينه شده است .وي گفت : درصورت تأمين 4 ميليارد ريال اعتبار ديگر اين پروژه تا پايان امسال تکميل و بهره برداري مي شود .وي به فعاليت 8 مزرعه واستخر پرورش ماهيان گرم آبي و سردآبي درشهرستان خلخال اشاره کرد وافزود : درنيمه اول امسال 90 تن ماهي قزل الا ازنوع ماهيان سردآبي و 8 تن ماهي کپور و فتوتاک ازنوع مايعات گرم آبي دراين مزرعه واستخر ها توليد روانه بازار مصرف شده است سليميان با اشاره به اينکه امسال يک استخر پرورش ماهي قزل آلا با ظرفيت 12 تن درهردوره درخلخال درحال احداث است گفت : سالانه يک ميليون بچه ماهي قزل آلا دراستخرهاي پرورش ماهي بخش شاهرود خلخال توليد و بچه ماهي مورد نياز استخرهاي پرورش ماهي قزل آلاي شهرستان را تأمين مي کند .

پاکدشت قطب اصلي توليد گل و گياه در استان

پاکدشت– ايرج صادقعلي

نايب رئيس اتحاديه گل و گياه در جمع خبرنگاران در پاکدشت گفت : ضرورت توجه به توليد گل وگياه به عنوان يک صنعت و نقش موثر آن در ورود ارز به کشور موثر است.به گزارش خبرنگار آفرينش ؛ سلطان محمدي با در پيش بودن فصل سرما و آسيب پذير بودن گلخانه هاي سقفي گل وگياه در پاکدشت گفت : اگر قرار است شکوفايي و اتفاق مثبتي در اين زمينه به وجود بيايد تنها از طريق برپايي نمايشگاه هاي داخلي و دعوت از توليد کنندگان برون مرزي ميسر خواهد بود. وي با بيان تخصيص اعتباري معادل 5 ميليارد ريال براي ساخت پايانه گل و گياه در غرب استان تهران گفت : با اين که پاکدشت به عنوان قطب اصلي توليد گل وگياه در استان و کشور فعال است اما پايانه گل وگياه در اين قسمت از استان وجود ندارد که رفع اين مشکل همت مسئولان شهرستان و استان را مي طلبد.سلطان محمدي يکي از دلايلي که صادرات گل و گياه در کشورمان را با مشکل مواجه کرده است کيفيت نامناسب و در حد صادراتي نبودن محموله گل وگياه توليد شده دانست و گفت : جهاد کشاورزي بايد با توسعه صادرات ، کشاورزان و گل کاران را ياري کند.


 استاندار كردستان:
 برنامه ريزي براي مقابله بااخلالگران اقتصادي نبايد سبب ايجاد دغدغه شود  

سنندج – خبرنگارآفرينش

استاندار كردستان گفت : برنامه ريزي براي مقابله با فرصت طلبان و سوء استفاده كنندگان از فضاي ايجاد شده در حين اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها نبايد موجب ايجاد دغدغه در جامعه بشود. عليرضا شهبازي در كميسيون تنظيم بازار استان كردستان افزود: برنامه ريزي براي كنترل بازار و جلوگيري از سوء استفاده اخلالگران اقتصادي ضروري است ولي اين برنامه ريزي نبايد به گونه اي باشد كه در جامعه احساس هراس ايجاد كند. وي با به اين كه دشمنان انقلاب اسلامي با بهره گيري از ايادي داخلي خود هجمه وسيعي براي ايجاد هراس در لايه هاي مختلف جامعه نسبت به قانون هدفمند كردن يارانه ها آغاز كرده اند، گفت : اين استان بايد براي مقابله با اين هجمه آماده باشد تا جامعه دچار مشكل نشود. وي افزود: برنامه ريزي براي ايجاد شبكه هاي توزيع كالاهاي اساسي از راهكارهاي موثر در كاهش دغدغه هاي مردم و جلوگيري از افزايش كاذب تقاضا و كمبود تصنعي در عرضه است . وي گفت : دستگاههاي دولتي براي افزايش توان ذخيره سازي استان موظف هستند انبارها و تاسيسات مناسب براي ذخيره سازي را به سازمان بازرگاني معرفي كنند.وي همچنين خواستار استفاده از اصناف معتمد براي عرضه مستقيم كالاهاي اساسي براي جلوگيري از سوء استفاده افراد فرصت طلب در استان كردستان شد. در اين جلسه استاندار كردستان خواستار تسريع روند احداث سيلو ها با هدف افزايش توان ذخيزه سازي گندم شد.


 رئيس کل دادگستري استان زنجان:
 هيچ کدام از تعاوني هاي مسکن اجازه واگذاري زمين با عنوان باغ شهررا ندارند 

زنجان-خبرنگارآفرينش

رئيس كل دادگستري استان زنجان گفت: اجراي عدالت صريح، صحيح ، دقيق و به موقع بايد سرلوحه امور قرار گيرد تا همه افراد براي رسيدن به حقوق حقه خود احساس امنيت بيشتري كنند.جعفرگل محمدي درجلسه شوراي قضايي استان افزود: مجموعه دستگاه قضايي استان زنجان همه تلاش خود را براي اجراي هرچه بهتر و بيشتر عدالت به كار گرفته است تا آحاد جامعه از دستيابي به حق و حقوق قانوني خود، محروم نشوند. وي اظهارداشت: مردم براي دستيابي به حقوق قانوني خود به دستگاه قضايي مراجعه مي كنند و بايد زمينه و بستر را به منظور اجراي عدالت به موقع و مناسب براي آنان فراهم كرد. رييس شوراي قضايي استان زنجان، گفت: در زمان حاضر اين توانمندي در مجموعه دستگاه قضايي استان وجود دارد و با همت و تلاش كاركنان و همچنين همراهي و همدلي هرچه بيشتر مسوولان دستگاه ها، بهتر مي توان به اجراي عدالت مطلوب نزديك تر شد. گل محمدي، مهم ترين و بزرگترين عامل موفقيت هرمجموعه اي را 'همدلي، همراهي، همكاري ، تعامل و هماهنگي دانست و گفت: در حال حاضر اين عوامل در مجموعه دستگاه قضايي استان وجود دارد و اين روند بايد همچنان ادامه يابد كه اگر غير از اين باشد قطعا ضرر كرديم. رييس كل دادگستري استان زنجان، ارايه خدمات شايسته و مطلوب به مردم را از جمله برنامه ها و اهداف مهم دستگاه قضايي اين استان ذكر كرد و اظهار داشت: بايد با استفاده از فناوري هاي نوين كه بطور قطع و يقين لازمه موفقيت هرچه بيشتر و بهتر در انجام كارها است زمينه را براي تسريع و تسهيل ارايه خدمات موثر تر و شايسته تر به مردم فراهم كرد. گل محمدي، با يادآوري اينكه دادگستري استان زنجان در استفاده از فناوري هاي نوين در رديف
استان هاي خوب و برتر قرار دارد ، گفت: اخيرا نيز دادگستري اين استان به عنوان پايلوت در استفاده از برنامه هاي رايانه اي و فناوري و حذف كاغذ انتخاب شده است كه پس از رفع نواقص و كسب موفقيت به دادگستري هاي سراسر كشور تعميم داده خواهد شد. وي، همكاري و تعامل اصحاب رسانه با مجموعه دستگاه قضايي استان زنجان را لازم و ضروري دانست و افزود: اصحاب رسانه به عنوان پل ارتباطي بين مردم و مسوولان هستند و قطعا مي توانند با اطلاع رساني صحيح و شفاف، آگاهسازي و همراه سازي مردم و همچنين ارايه گزارشات خود از معضلات و مشكلات موجود در سطح جامعه، مجموعه دستگاه قضايي استان زنجان را در انجام هرچه بهتر وظايف، ياري دهند.همچنين رئيس کل دادگستري استان زنجان جلسه شوراي حفاظت از اراضي ملي استان با اشاره به واگذاري زمين توسط برخي از تعاوني ها با عنوان باغ شهر، ابراز کرد: بايد با ارائه راهکارهاي مناسب مانع دور زدن قانون توسط برخي تعاوني ها شويم.وي تصريح کرد: البته با توجه به روند واگذاري غيرقانوني زمين به عنوان باغ شهر، بايد مسيرهايي براي ايجاد باغستان هاي قانوني پيش بيني شود. بايد به فكر راهكار در اين باره بود، چرا كه تقاضاي زيادي در اين باره وجود دارد.رئيس کل دادگستري استان زنجان با تاکيد بر بررسي کارشناسي مسائل مرتبط با اراضي ملي، افزود: شوراي حفاظت از اراضي ملي تاکنون موفق عمل کرده است اما شايد هنوز به نقطه مطلوب نرسيده باشيم.وي خاطرنشان کرد: شوراي حفاظت از اراضي ملي وظيفه سياست گذاري و هماهنگي مسائل مرتبط با موضوع را برعهده دارد و اميدواريم با اقدامات صورت گرفته به نتايج درخور شأني دست يابيم.در ادامه مديرکل تعاون استان زنجان نيز با اشاره به معضل واگذاري زمين به عنوان باغ شهرها در سطح استان، گفت: هيچ کدام از تعاوني هاي مسکن اجازه واگذاري زمين با عنوان باغ شهر به اعضاي خود را ندارند.موسي متوسلين تصريح کرد: طي روزهاي گذشته شاهد واگذاري زمين به عنوان باغ شهر از سوي اتحاديه تعاوني مسکن فرهنگيان بوديم که براساس بررسي هاي به عمل آمده اين اقدام تخلف محسوب شده و غيرقانوني است. اين اتحاديه مکلف به رعايت قانون است.وي با اشاره به اين که تعاوني هاي مسکن تنها مجاز به تأمين مسکن اعضاي خود هستند، افزود: با توجه به شرايط به وجود آمده، اتحاديه تعاوني مسکن فرهنگيان زنجان مکلف به استرداد مبالغ دريافتي از اعضاي خود در رابطه با زمين هاي واقع در غرب فرودگاه زنجان است و موضوع کم لن يکن تلقي مي شود. در اين رابطه تذكرات لازم نيز داده شده و طي نامه اي مراتب به مسئولين اين تعاوني ابلاغ شده است.اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه مديران تعاوني هاي مسکن بايد در چارچوب اساسنامه عمل نمايند، ابراز کرد: شرايط نبايد بگونه اي باشد که تعاوني هاي مسکن بدون هرگونه محدوديت وارد عرصه هاي مختلف شده و باعث تضييع حقوق بيت المال و اعضا شوند


 مدير كل ارشاد خوزستان:
 مطبوعات در اجراي هدفمندكردن يارانه ها ، نقش تأثير گذاري دارند 

دزفول –خبرنگار آفرينش:

مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به ضرورت اطلاع رساني در خصوص قانون هدفمند كردن يارانه ها ، نقش مطبوعات و رسانه ها را در اين خصوص مؤثر دانست . حجت الاسلام سيد لطف الله سپهر در گفتگو با خبر نگار ما با اعلام اين خبر افزود : با توجه به اهميت موضوع و ضرورت اطلاع رساني در زمينه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها اصحاب رسانه و مطبوعات بايد در اين زمينه تمام ظرفيت هاي موجود را براي آگاه ساختن مردم در جهت تنوير افكار عمومي جامعه درخصوص اين اقدام مهم دولت بكار گيرند . حجت الاسلام سپهر با اشاره به ضرورت اطلاع رساني صحيح در جامعه افزود : مطبوعات و رسانه ها در اين خصوص وظيفه خطيري دارند كه بايد در اين زمينه نسبت به اداي رسالت مطبوعاتي خود تلاش نمايند .مسعود حميدي نژاد معاون فرهنگي اداره کل ارشاد خوزستان نيز با اشاره به اهميت بحث اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها ، مطبوعات و رسانه ها را عامل مهمي در اين راستا دانست و افزود : رسالت خطير اطلاع رساني در جامعه ايجاب مي كند كه فعالان اين حوزه بر اساس تعهد و وظيفه اي كه دارند براي آگاهي اقشار جامعه اطلاع رساني نمايند لذا تلاش مطبوعات بايد در اين زمينه فراگير باشد .


 وعده پايان ساخت راه آهن مراغه - اروميه تا مياندوآب در سال 83!
 فرماندار مياندوآب: علت اصلي تاخير دربهره‌برداري، پيگيري نشدن از سوي مسوولان است 

اروميه -خبرنگار آفرينش

فرماندار مياندوآب گفت: احداث ايستگاه مياندوآب از پروژه راه آهن مراغه به اروميه مراحل پاياني خود را طي مي‌كند. سيف حقيقت افزود: در حال حاضر80 درصد مسير قطعه اول پروژه راه آهن مراغه - اروميه تا مياندوآب، ريل گذاري شده است و ايستگاه مياندوآب 68 درصد پيشرفت فيزيكي دارد. وي با اشاره به اين‌كه كار ساخت اين راه‌آهن در سال 1380 آغاز شد و قرار خاتمه آن در سال 1383 بود، اظهار كرد: علت اصلي اين تاخير، پيگيري نشدن از سوي مسوولان است. حقيقت افزود: اين پروژه تا سال 1386 هيچ پيشرفتي نداشته اما در 2 سال اخير با پيگيري‌هاي صورت گرفته، شتاب خوبي در ساخت و تكميل ان ايجاد شده است. وي با بيان اين‌كه در خصوص پيش بيني اتمام و بهره برداري از اين خط راه‌آهن در ايستگاه مياندوآب تا امروز از زبان مسوولان وزارت راه وعده‌هاي زيادي به مردم داده و عملي نشده است، اظهار كرد: زمان دقيق بهره برداري مشخص نيست اما با پيگيري‌هاي مستمر در تلاش هستيم اين پروژه در سريع ترين بازه زماني ممكن به بهر برداري برسد. حقيقت از تصويب اختصاص اعتباري بالغ بر 12 ميليارد تومان براي تكميل و اتمام اين قطعه از راه‌آهن خبر داد و گفت: مبلغ اوليه قرارداد اجراي اين پروژه 613 ميليارد ريال است. وي، تکميل و اجراي پروژه راه آهن مراغه به اروميه را در اقتصاد منطقه موثر دانست و گفت: راه آهن به عنوان امن ترين زيرساخت بخش حمل و نقل، آثار ويژه‌اي در رشد و توسعه اقتصادي استان به دنبال خواهد داشت. حقيقت، افزايش امنيت رواني و كاهش تلفات و خسارات ناشي از تصادفات و حوادث جاده‌اي را از ديگر فوايد احداث اين راه اهن دانست.


 هنرهاي پيدا و پنهان در چهار گوشه ايران 

 استان سمنان

قسمت دوم

عروسي

بعد از ظهر عروسي رسمِ «گوشتي كاشون» يعني ذبح كردن چند گوسفند يا گاو كه گوشتشان به مصرف عروسي مي‌رسد برقرار است. براي اين كار چند نفر كه به قصابي آشنايي دارند، در خانه داماد گوسفندان را ذبح مي‌كنند و بقيه همراهان، ني مي‌زنند و آواز مي‌خوانند و صاحب عروسي با شيريني و چاي از مهمانان پذيرايي مي‌كند. بعد از مراسم «گوشتي كاشون»، پدر داماد يك ظرف پر از سيب يا انار را در بين حاضرين پخش مي‌كند. افرادي كه سيب يا انار مي‌گيرند آن را به هوا پرتاب مي‌كنند. حاضرين سعي مي‌كنند آن سيب يا انارها را در هوا بگيرند و هركسي كه آنها را در برگشت از هوا بگيرد داراي نوعي برتري نسبت به ديگران جلوه مي‌نمايد.عصر شب دوم عروسي (شب حنابندان) يك نفر مرد و يك نفر زن، از طرف پدر داماد كه در اصطلاح محلي «خَورْ كَرْ» ناميده مي‌شود، جهت دعوت از مهمانان روستا، طبق ليست تهيه شده قبلي، كه مي‌بايست بعضي از افراد براي صرف شام و شيريني و بعضي براي شيريني دعوت شوند، جلوي در خانه مدعوين رفته و آنها را براي شب حنابندان و يا شام بعد از حنابندان، دعوت مي‌نمايد.در شب حنابندان كه از افراد محلي و غير محلي دعوت بعمل مي‌آيد، مراسم مردانه و زنانه در مكان جداگانه‌اي برگزار مي‌گردد. زنان با هلهله و رقصيدن كه در آن، از نوعي ساز محلي (نوعي تشت فلزي كه با زدن دست روي آن آهنگ خاصي ايجاد مي‌شود) استفاده مي‌شود، به مجلس جشن خود، شور و نشاط مي‌بخشند و مردان نيز، به خوانندگي، ني زدن و بازي شاه و وزير مشغول مي‌شوند. در ساعات آخر شب بعضي از جوانان به فراخور خود مبلغي را به يك نفر كه در اصطلاح محلي مادر خرج ناميده مي‌شود؛ مي‌پردازند تا گوسفندي را بخرد. بعد از كشتن گوسفند و طبخ آن، معمولاً با برنج و همچنين تهيه تنقلات، تا صبح به بازي و سرگرمي مشغول مي‌شوند.حنابندان، معمولاً بعد از صرف چاي و شيريني انجام مي‌گيرد. حنايي كه قبلاً آماده گرديده است؛ بعلاوه 2 عدد شمع، يك جعبه شيريني، 2 عدد لنگ، 2 عدد حوله دست و 4 عدد پارچه سفيد مثلثي (كه براي بستن حنا به سر مورد استفاده قرار مي‌گيرد) در سيني فلزي دايره‌اي شكل كه در اصطلاح محلي «مجمعه» ناميده مي‌شود، به جلوي داماد كه جايي نيز براي ساقدوش در كنارش تهيه ديده‌اند، گذاشته مي‌شود و در اين هنگام خواننده‌ها شروع به خواندن مي‌كنند. (آي حنا حنا مي‌بندم).سپس ساقدوش، هريك از حاضرين را كا مايل باشد دعوت مي‌نمايد. سپس دو عدد شمعِ داخل سيني را، روشن و بعد به داماد گفته مي‌شود كه دو انگشت شصت خود را در داخل ظرف حنا فرو كند. وي بايد دو دست خود را، با حالت ضربدر به نحويكه شصت دست، به سمت بالا باشد، آنها را به پشت گردن ببرد. يك نفر از قبل، توسط ساقدوش انتخاب و پشت سر داماد قرار گفته است (اين فرد بايد زمان عروسي او نزديك باشد و يا اينكه مشكلي در زندگي نداشته باشد) تا حنا را بگيرد و اهالي چاشم معتقدند كه گرفتن حنا خوشبختي مي‌آورد.بعد از گرفتن حنا، سر، دست و پاي داماد، توسط ساقدوش، حنا گرفته و با دستمالهايي كه از قبل در مجمعه براي اين كار آماده شده بود، مي‌بندند. براي تسريع در خشك كردن حناي دست و پا داماد، منقلي از آتش مي‌آورند و همزمان اسپند دود كرده و حاضرين به خواندن و ني‌زدن مشغول مي‌شوند. در ساعات آخر شب، ساقدوش، داماد را به خانه عروس مي‌برد. در مجلس مربوط به زنان، نيز حنا بستن عروس، توسط ساقدوش عروس (كه در اصطلاح محلي، «عاروس مار» گفته مي‌شود) انجام مي‌شود. مادر عروس، از قبل، در چند ديگ، آب را جوش آورده و توسط مادر عروس و ساقدوش عروس، ابتدا حناي سر و دست و پاي عروس و سپس داماد را مي‌شويند. بعد از انجام شست و شو، عروس و داماد و ساقدوش‌ها و مادر عروس به اطاقي كه از قبل توسط مادر عروس آماده شده است مي‌روند. به علت اينكه اين افراد مشغول بجا آوردن آداب و رسوم عروسي بوده و نتوانسته‌اند شام و يا شيريني صرف كنند؛ بعد از صرف غذا و شيريني و چاي، در همان اطاق، بجز عروس و داماد، سايرين آنجا را ترك مي‌كنند. سپيده صبح ساقدوشها، جلوي اتاق مي‌آيد و داماد و ساقدوش داماد با هم، به خانه داماد مي‌روند.در روز دوم، كارها و مراسم زيادي است و هركس به نوعي مشغول مي‌شود. مردان با همكاري چند نفر زن به پختن برنج و گوشت براي شام، و ساقدوش عروس نيز براي بردن عروس به حمام و سپس به آرايشگاه ... مشغول مي‌شوند.از طرفي، دوخت و دوز لباس عروس و داماد، توسط خياطي در خانه داماد و در اطاق پذيرايي انجام مي‌گردد. و مهمانان كه براي ديدن به آنجا مي‌آيند، با گفتن «مبارك باد» با چاي پذيرايي مي‌شوند. خياط نيز هر از گاهي، با چرخاندن دسته چرخ خياطي و ايجاد صدا، حضورش را اعلام مي‌كند. در حين كار چنانچه فاميلهاي درجه يك داماد يا عروس براي ديدن كار خياطي بيايند، خياط دست از كار مي‌كشد و رو به آنها مي‌كند و مي‌گويد دسته چرخ نمي‌چرخد، يا قيچي نمي‌برد. آنها با دادن انعام به خياط و خياط هم با گفتن مبارك است انشاء‌ا...، كار را شروع مي‌كند. در مراسم حمام رفتن نيز در ابتدا زنان و سپس نوبت عصر، مردانه مي‌شود. لباس عروس را به خانه پدر عروس، جهت پوشيدن لباس مراسم عروسي مي‌برند. لباس داماد نيز كه در داخل چمداني قرار دارد و متشكل از لباس زير، لوازم آرايشي، عطر، جوراب، تسبيح و يك بسته شكلات است، بعد از حمام كردن، توسط ساقدوش، لباس را مي‌پوشد. در هنگام پوشيدن لباس داماد در رختكن، جوانان به خواندن و دست زدن مشغول مي‌شوند. بعد از پوشيدن لباس، ابتدا خواهر داماد مجمعه‌اي را كه در آن يك عدد آينه، يك جفت شمع، شيريني، آجيل و يك دسته گل قرار دارد، به رختكن مي‌آورد و آجيل مخلوط با سكه‌ها را روي سر داماد مي‌ريزند. ضمناً خواهر عروس، نيز شبيه همان مجمع را به رختكن مي‌آورد. شيريني‌هاي فوق و چاي نيز كه توسط مادر داماد به آنجا آورده مي‌شود صرف مي‌گردد. زنان نيز يك قسمت از رختكن را اشغال مي‌كنند و هلهله‌كنان، پدر، مادر، برادران، خواهران و فاميلهاي نزديك داماد با گفتن، مبارك باد، داماد را مي‌بوسند. پس از بيرون آمدن داماد از حمام، جوانان اطراف داماد و زنان پشت سر آن به سمت خانه داماد حركت مي‌كنند. در طول راه نيز جشن و سرور و ني زدن و خوانندگي برقرار است. بعد از اينكه داماد به جلوي خانه پدرش رسيد، يك رأس گوسفند براي او قرباني مي‌كنند، تا داماد از روي خون ريخته شده آن بگذرد. در طول مسير حمام تا خانه داماد، وقتي كه روي سر داماد نقل و سكه مي‌ريزند، بچه‌هاي خردسال براي جمع كردن سكه‌ها به زير پاي داماد و اطرافيان مي‌روند. در خانه داماد جوانان و بزرگسالان و زنان در اطاقها و مكان جداگانه‌اي به رقص و شادماني مشغول مي‌شوند داماد نيز در بين جوانان و در محلي كه براي او در نظر گرفته شده مي‌نشينند و هر چند وقت، توسط ساقدوش به اتاق مهمانهايي كه به تازگي وارد مجلس شده‌اند برده مي‌شود تا با آنها احوال‌پرسي و روبوسي نمايد.بعد از پايان جشن و صرف شام، ساقدوش، يك عدد مجمعه بزرگ كه در آن يك ظرف حنا و دو عدد شمع، قرار دارد جلوي داماد گذاشته و خواننده‌ها شروع به خواندن ترانه «انشاا... مبارك باد!» مي‌كنند. ابتدا پدر داماد مبلغي پول را در مجمعه گذاشته و ساقدوش آنرا مي‌شمارد و ضمن تشكر كردن، جمله «عروسي پسر يا نوه‌اش» را مي‌گويد. اين عمل را هديه دادن مي‌گويند. سپس بقيه فاميلان و بعد مدعوين، هركدام مبلغي پول هديه مي‌كنند. در نهايت ساقدوش، پولها را مي‌شمارد و تحويل داماد مي‌دهد و داماد نيز آنرا به يكي از افراد قابل اعتماد خود مي‌سپارد. معمولاً هدايا، نيمي از هزينه عروسي را تأمين مي‌كند.

ادامه دارد...

منبع: ويكي پديا


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه