جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3736


ميزخبر


لاريجاني: سران آمريكا از نتايج انتخابات درس بگيرند


بروجردي: دعوت لاريجاني از جك استراو كذب است


باهنر: لاريجاني ابقا مي شود


ديدار وزيرکشاورزي با همتاي هلندي


نيازي به مذاكره با 1+5 نداريم


کوتاه از سياست

با تصويب مجلس صورت گرفت؛
منع پزشکان دولتي از فعاليت دربخش خصوصي
نحوه پرداخت حقوق بازنشستگي در برنامه تعيين شد

سرمقاله


تاکيد قرقيزستان برنقش ايران درتامين امنيت منطقه


مبادله سوخت دردستورکار مذاکره با 1+5 نيست


ادعاي فرانسه درباره اتفاق نظر1+5 بر روي ايران


 ميزخبر 

اعطاي نشان ملي ايثاربه 32 خانواده شهيد استان تهران

گروه سياسي: رئيس جمهور در ديدار خانواده شهدا و ايثارگران استان تهران به 32 خانواده شهيد نشان ملي ايثار اعطا کرد. به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد ديروز در ديدار خانواده شهدا و ايثارگران استان تهران در ادامه برنامه‌هاي دور سوم سفر استاني در تالار وحدت از 32 خانواده شهيد و ايثارگر اين استان با اهداي نشان ملي ايثار و لياقت تجليل کرد. در اين مراسم 18 خانواده شهيد تک فرزند ، 12 خانواده شهيد که بيش از دو فرزند و دو خانواده شهيد که فرزند و همسر خود را تقديم نظام جمهوري اسلامي ايران کرده اند از رئيس جمهور نشان ملي ايثار دريافت کردند.رئيس جمهور طي سخناني در اين مراسم، اعطاي نشان به خانواده شهدا را به معني اظهار ارادت، دلبستگي و بدهكاري ملت ايران و همه ملت‌ها به خانواده بزرگ ايثارگران دانست و گفت: اگر امروز اثري از خداپرستي، جوانمردي، گذشت، محبت، عدالت و خوبي‌ها در دنيا باقي مانده حاصل ايثارگري‌هاست و حتي ماندگاري خود انسان نيز به همين امر وابسته است. وي ادامه داد: هر چيزي كه در ذهن و انديشه بشر به عنوان يك ارزش، زيبايي و خوبي باقي مانده است حاصل يك ايثارگري يا سلسله‌اي از ايثارگري‌هاست. احمدي‌نژاد خلق حماسه بزرگ شهيدان ايران در دوران دفاع مقدس را اتفاقي ندانست و گفت: خداوند اراده كرده است كه كار را تمام كند و كاخ‌هاي مستكبران را بر سر آنها خراب نمايد و با چراغ‌هاي روشن شده در ايران، راه بشريت را روشن و مسير هدايت را از مسير ذلالت مشخص كند.

حسيني:مذاکرات تبادل سوخت تجاري است

گروه سياسي:
سفير ايران در ايتاليا مذاکرات تبادل سوخت بين تهران و گروه وين را صرفأ مذاکرات تجاري عنوان کرد و افزود: گفتگوهاي ايران با 1+5 هم ماهيت سياسي دارد. به گزارش مهر، سيد محمد علي حسيني در گفتگو با خبرگزاري ايتاليايي "آنسا" در پاسخ به سوالي درباره مذاکرات ايران و 1+5 و مطرح شدن موضوع هسته‌اي در اين مذاکرات، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران در مورد حق مشروع و به رسميت شناخته شده خود توسط NPT مبني بر دستيابي به فناوري هسته اي صلح آميز و غني سازي و توليد سوخت هسته اي بحث نمي کند. کما اينکه هيچ ملتي در مورد حقوق طبيعي و مشروع خود با هيچ طرفي گفتگو نمي کند. وي افزود: بازگشت 1+5 به ميز مذاکره و گفتگو اگر چه با تاخير صورت گرفته اما اميد مي رود با جهت گيري مناسب در مذاکرات، بن بست پيش روي خود را از ميان بردارند. اين جهت گيري نبايد در تعارض با توافقات قبلي بين ايران و 1+5 مبني بر گفتگو پيرامون مشترکات دو بسته پيشنهادي طرفين باشد. حسيني گفت: بسته پيشنهادي ايران شامل يک مقدمه و سه سرفصل مسائل سياسي امنيتي، بين المللي و اقتصادي بود. اميدواريم گروه 1+5 در دور جديد گفتگوها تمهيدات لازم را براي جلب اعتماد ملت ايران و اصلاح رويکرد غيرسازنده و غيرمفيد دو مسيره (فشار – گفتگو) فراهم آورد. گفتگو در سايه فشار از نظر جامعه جهاني سلطه طلبي و استبداد و به دور از تمدن و عقلانيت لازم براي گفتگوست.وي افزود: با ملتي که در طول تاريخ نقش عظيمي در تمدن انسان ساز جهان داشته نمي توان در سايه فشار و با رويکردي غيرمتمدنانه مذاکره و گفتگو کرد.سفير ايران در رم تصريح کرد: آنچه بايد بر آن تاکيد شود اين است که مذاکرات تبادل سوخت بين جمهوري اسلامي ايران و گروه وين صرفأ مذاکرات تجاري است و با گفتگوهاي ايران با 1+5 که ماهيت سياسي دارد کاملأ مجزاست و در دو روند جداگانه پيگيري مي شود.وي يادآور شد: در27 ارديبهشت ماه 89 بيانيه مشترک ايران، برزيل و ترکيه موسوم به بيانيه تهران به منظور حل و فصل موضوع تبادل سوخت براي رآکتور تحقيقاتي تهران که توليدات پزشکي آن مورد استفاده بيش از 850هزار بيمار ايراني است، صادر شد. برخورد برخي از کشورهاي غربي به ويژه امريکا با اين ابتکار عمل سازنده و اعتماد ساز به اندازه اي غيرمنطقي بود که برزيل اقدام به انتشار نامه باراک اوباما به لولا، رئيس جمهور برزيل، کرد که در آن از برزيل خواسته شده بود دراين زمينه اقدام کند.

غفوري‌فرد: اصولگرايان رقيب جدي نخواهند داشت

گروه سياسي:
عضو فراكسيون اصول‌گرايان مجلس اين طيف سياسي را بي نياز از رقابت داخلي دانست و اعلام کرد: به نظر نمي‌رسد در مقابل اصول‌گرايان، رقيبي جدي وجود داشته باشد، مگر آن‌كه اصلاح‌طلبان به بازسازي دقيق خود بپردازند. حسن غفوري فرد در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: از ابتداي انقلاب دو جبهه مختلف در صحنه سياست كشور فعال بودند كه گاه به عنوان چپ و راست و اخيرا به عنوان اصولگرا و اصلاح طلب از آنها ياد مي‌شود. اما با توجه به فتنه سال 88 ، كه با كمك مردم فرونشست، شاهد آن هستيم كه يكي از اين دو جبهه، يعني اصلاح‌طلبان، ديگر فعاليت چنداني ندارند. نماينده تهران افزود: اگر اصلاح‌طلبان گذشته‌ها را جبران كرده، پايبندي خود را به نظام مشخص كنند و پاسخگوي كارهاي گذشته خود باشند، مي‌توانند مجددا در عرصه سياست به عنوان رقيب اصول‌گرايان مطرح باشند. غفوري‌فرد درباره‌ ضرورت رقابت در ميان اصول‌گرايان، گفت: اصول‌گرايي يك جبهه بزرگ و طيف وسيعي است كه فكر نمي‌كنم به رقابت داخلي احتياج داشته باشد. وي با بيان اين‌كه اصول‌گرايان در مسائل مهمي مثل انتخابات مجلس و رياست جمهوري حتما به صورت يكپارچه عمل مي‌كنند، تاكيد كرد: نيازي نمي‌بينيم كه از داخل جريان خود براي خود رقيب درست كنيم. بلكه تلاش ما آن است كه جبهه اصول‌گرايان در مسائل عمده سياسي كشور همچون انتخابات و مسائل سياست خارجي، با يك راي متحد ظاهر شود. به اعتقاد وي، اگر اصلاح‌طلبان بتوانند خود را بازسازي كنند و پاسخگوي كارهاي قبلي خود باشند، مي‌توانند به عنوان رقيب اصول‌گرايان مطرح باشند. وي تاكيد كرد: يقينا اصول‌گرايان با توجه به تجربيات اخير خود، تصميم‌ساز اصلي در صحنه‌هاي سياسي مملكت خواهند بود.

پزشکيان:بايد قانوني بنويسيم که مشکلات مردم را حل کند

گروه سياسي:
نماينده تبريز در مجلس شوراي اسلامي خواستار ارائه فرصت به موافقان و مخالفان پيشنهادها در بررسي لايحه برنامه پنجم براي سخن گفتن شد و تاکيد کرد: اگر قانوني بنويسيم که مشکلات مردم را حل نکند، محرومان زير دست و پا له مي‌شوند. به گزارش خبرنگار آفرينش،"مسعود پزشکيان" عضو کميسيون بهداشت و درمان در جلسه علني ديروز مجلس پس از آنکه پيشنهاد جايگزيني کميسيون مطبوعش در زمان بررسي ماده 38 لايحه برنامه پنجم توسعه راي نياورد، در تذکري با انتقاد از نحوه اداره جلسه توسط محمد حسن ابوترابي فرد، گفت: شما به موافقان و مخالفان پيشنهاد کميسيون بهداشت اجازه سخن گفتن نداديد، اين در حالي بود که به نماينده دولت و سخنگوي کميسيون تلفيق اجازه داديد حتي پيش از حد سخن گفته و پس از آن فوري هم راي گيري کرديد. پزشکيان خاطرنشان کرد: ما اگر مي خواهيم قانوني براي رفع مشکل مستضعفين بنويسيم، چاره اي جز اين نداريم که براي آن بودجه بگذاريم. وزير اسبق بهداشت با اعلام اين که 30 سال است که مدام گفته مي شود بايد به محرومان رسيدگي شود، ولي نمي‌شود، خاطرنشان کرد: ما به عنوان کارشناس در حوزه سلامت، بايد در موارد مربوط به اين حوزه به تکليف خود عمل کرده و صحبت کنيم تا مشکلات مردم برطرف شود که اگر پيشنهاد ما راي هم نياورد، بگوييم ما به تکليف خود عمل کرديم ولي مجلس تصميم ديگري گرفت، نه اينکه شما اجازه صحبت کردن به ما ندهيد.پزشکيان در پايان با بيان اين که تنها قانون نوشتن مشکلات مردم را حل نمي کند، خاطرنشان کرد: بايد قانوني بنويسيم که مشکلات مردم را حل کرده و محرومان زيردست و پا له نشوند."محمدحسن ابوترابي فرد" نايب رئيس مجلس هم در پاسخ به اين تذکر گفت: براساس آئين نامه داخلي مجلس اگر مخالف صحبت نکرد، موافق هم نبايد صحبت کند.وي همچنين به صحبت هاي نماينده دولت و سخنگوي کميسيون تلفيق درباره پيشنهاد جايگزين کميسيون بهداشت در ماده 38 را حق آنها دانست و خاطرنشان ساخت: در بررسي اين پيشنهاد دقيقا در چارچوب آئين نامه عمل کرديم.


 لاريجاني: سران آمريكا از نتايج انتخابات درس بگيرند  

گروه سياسي
: رئيس مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه شوراي حقوق بشر در بررسي پرونده حقوق بشر آمريکا در يک آزمون حيثيتي قرار گرفته است، خواستار اين شد که سران آمريکا از نتايج انتخابات اين کشور که منجر به شکست دمکرات‌ها شد، درس بگيرند.به گزارش خبرنگار آفرينش، "علي لاريجاني" ديروز طي سخناني در آغاز جلسه علني مجلس با گرامي‌داشت 13 آبان روز مبارزه با استکبار جهاني، گفت: حضور ملت ايران در 13 آبان و در شرايط بررسي پرونده حقوق بشر آمريکا بسيار با معنا و قابل تقدير است. اگر در اين شورا به برخي نکاتي که ملت ايران در اين روز اشاره کردند توجه و تصميم گيري شود براي اصلاح رفتار استکباري آمريکا اهميت دارد. وي با بيان اين که اين شورا در آزموني حيثيتي قرار گرفته است، گفت: درباره رفتار خارج از ضوابط و عرف حقوق بين المللي و حقوق بشر آمريکا آنقدر مقاله و کتاب در اين سالها نوشته شده است که آيا اين شورا با کمبود اطلاعات مواجه نيست. رئيس مجلس افزود: از زير پا گذاشتن ضوابط اوليه حقوقي افراد در دستگيري و شکنجه به ويژه در گوانتانامو و ابوغريب به بهانه اولويت مسائل امنيتي آمريکا تا جنايات متعدد سربازان و نيروهاي شرکت هاي امنيتي آمريکا مخصوصا در عراق و افغانستان و همکاري جنايتکارانه اين کشور با رژيم صهيونيستي و دخالت سرويس اطلاعاتي اين کشور در ترورها و کودتاها همه نشانگر پرونده قطور يک نظام ستمگر اما پرمدعاست. نماينده قم با تاکيد بر اينکه شوراي حقوق بشر در بررسي هاي خود کمبود اطلاعات ندارد، تصريح کرد: انتظار جهانيان اين است که جداي از وظيفه بين المللي اين شورا، حداقل براي حفظ اعتبار خود به پرونده سياه اين رژيم در زمينه حقوق انسان‌ها توجه کند.لاريجاني به حوادث تروريستي عراق در روزهاي اخير اشاره کرد و گفت: حوادث تروريستي وسيع عراق در روزهاي اخير و چند اقدام تروريستي در مسجد پاکستان قابل بررسي است. عراق و افغانستان به وسيله آمريکا اشغال شد لذا بايد نسبت به حوادث تروريستي آن پاسخگو باشد.رئيس مجلس ادامه داد: در اين جا مشاهده مي‌کنيد نه تنها از زيربار ايجاد امنيت شانه خالي مي‌کنند بلکه با اقدامات موذيانه ماجراجويانه از يک سو بانگ مبارزه با تروريسم سر مي‌دهند و از جانب ديگر با تروريست ها مذاکرات پنهاني را سامان مي دهند.رئيس مجلس خاطرنشان ساخت: جالب‌تر رفتار دولت انگليس است که در مذاکره با تروريست ها موضع خود را متفاوت از آمريکا تعريف مي کند که همه اين اقدامات را بايد در سناريوي قرقره کردن مداوم کارهاي درخشان دروغين مبارزه با تروريسم دانست که در عمل به کابوس مداخله موذيانه آنان تعبير مي شود. نماينده مردم قم در مجلس با تاکيد بر اين که نتايج انتخابات اخير بايد براي سران آمريکا درسي باشد، اظهار داشت: نتايج اين انتخابات بازتاب همين گونه اقدامات دوگانه و موذيانه است.وي گفت: دنياي امروز نيازمند ژست‌هاي تصنعي در سخنراني‌ها نيست. ملت‌ها به اعمال حکمرانان توجه مي کنند. رهبر معظم انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مکررا خطر اين تزوير جديد را متذکر شده اند و ملت عزيز را بر استقامت در مبارزه با استکبار آمريکا راهنمايي نموده اند. لاريجاني با اشاره به حضور مردم در مراسم 13 آبان خاطرنشان کرد: ملت بزرگ ايران در 13 آبان امسال درک عميق خود در مبارزه با استکبار را نشان داد و مجلس شوراي اسلامي با ارج نهادن و ستايش اين حضور عظيم و پرشکوه توصيه مي‌نمايد که همه سياستمداران با چراغ راهنماي ولايت فقيه در اين ميدان گام نهند.


 بروجردي: دعوت لاريجاني از جك استراو كذب است 

گروه سياسي: رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تکذيب خبر دعوت علي لاريجاني از جک استراو وزير امور خارجه اسبق انگليس آن را شيطنتي انگليسي خواند و تاکيد کرد، اين شايعه با انتخابات فراکسيون اصولگرايان و نامزدي لاريجاني در اين انتخابات مرتبط است. به گزارش خبرنگار آفرينش، علاء الدين بروجردي ديروزدر حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران با تکذيب ادعاي دعوت علي لاريجاني رئيس مجلس از جک استراو نماينده مردم مجلس عوام انگليس، گفت: اين حرکت يک شيطنت انگليسي است که مي خواهند با استفاده از آن و دروغ پردازي ها و ادعاهاي مغاير با سياست هاي جمهوري اسلامي در داخل کشور مسئله اي به وجود بياورند.وي با بيان اينکه ملت ايران مکر انگليس را شناخته اند و مي دانند که مجلس مواضع قاطع و جدي را در مقابل انگليس دارد، افزود: تعدادي از نمايندگان مجلس طرح قطع رابطه با انگليس را مطرح کرده اند و مجلس نيز به دنبال اين موضوع است.نماينده بروجرد با تاکيد بر اينکه مواضع علي لاريجاني رئيس مجلس نيز در زمينه رابطه با انگليس شفاف، جدي و محکم است، افزود: اين مواضع در برابر مجموع سياست‌هاي خصمانه انگليس در مقابل جمهوري اسلامي است. وي افزود: انگليس همواره در موضوعات هسته اي تحريم ها و مسئله حقوق بشر ايران را متهم کرده است و در خط مقدم اين اتهام زني عليه ايران حضور دارد و تا زماني که سياست هاي انگليس عليه جمهوري اسلامي وجود داشته باشد موضع مجلس و دولت ما با قاطعيت همين است.رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: به دليل سياستهاي خصمانه انگليس مجموعه همکاريهاي تجاري و اقتصادي جمهوري اسلامي ايران نيز بر اساس اين نگرش ها سير نزولي خود را با انگليس طي مي کند.بروجردي در پاسخ به اين سوال که چرا در اين برهه زماني اين موضوع و خبر دروغين منتشر شده است، گفت: تصور مي کنم به دليل نزديکي انتخابات فراکسيون اصولگرايان مجلس و رياست آقاي لاريجاني بر اين فراکسيون و اينکه ايشان به عنوان کانديداي مهم رياست مطرح هستند اين اخبار دروغ منتشر شده است.بروجردي افزود: اما اين شيطنت ها هيچ تاثيري بر انتخابات فراکسيون نخواهد داشت.وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه آيا جمهوري اسلامي هيچ دعوتي از وزير امور خارجه سابق انگليس نکرده است، گفت: نه خير، اگر قرار باشد دعوتي وجود داشته باشد از سوي دولت يا مجلس است و اين دعوت‌ها از طريق وزارت امور خارجه و مجاري رسمي انجام مي شود.وي تاكيد كرد: بر اين اساس خبر دعوت جك استراو از سوي رييس مجلس شوراي سلامي به ايران كاملا ساختگي است.رئيس کميسيون رياست خارجي مجلس در پاسخ به خبرنگاري که گفت حسين نجابت رئيس گروه دوستي ايران و انگليس از درخواست جک استراو براي سفر به ايران در چهار ماه گذشته خبر داده است، گفت: علاوه بر اين درخواست درخواست هاي زيادي از گروه دوستي مطرح مي شود اما به دليل اينکه ما شاهد سياست‌هاي خصمانه انگليس نسبت به جمهوري اسلامي ايران هستيم اين روش ارتباطي در چارچوب گروه هاي دوستي هيچ فايده اي هم ندارد مگر اينکه انگليس از سياستهاي خصمانه خود دست بردارد. وي تاکيد کرد: انگليس ازهر فرصتي استفاده مي کند که در جهت منافع خود حرکت کند اما دولت و مجلس جمهوري اسلامي تا زماني که انگليس از اين سياستهاي خصمانه خود عليه ايران دست برندارد هيچ بهبودي در روابط نمي بينند.


 باهنر: لاريجاني ابقا مي شود 

باشگاه خبرنگاران جوان: محمدرضا باهنر اعلام کرد، با توجه به عملكرد موفق لاريجاني در طول مديريت فراكسيون اصولگرايان، به طور قطع وي در سمت رياست اين فراكسيون با رأي قابل توجه ابقاء خواهد شد. نماينده تهران در مجلس افزود: علي لاريجاني تا كنون توانسته‌ است در اداره دو مسئوليت خود يعني رياست بر مجلس و رياست بر فراكسيون اصولگرايان بسيار موفق عمل كند.وي با تأكيد بر اينكه لاريجاني در حد توان يا حتي بيش از حد توان خود براي ادار? مجلس و فراكسيون اصولگرايان تلاش كرده،‌ گفت: پيش بيني اين است كه ايشان با رأي حداكثري اصولگرايان در ادامه نيز رياست اين فراكسيون را برعهده خواهند داشت. باهنر همچنين عملكرد فراكسيون اصولگرايان و مجلس هشتم در بعد سياسي به ويژه در جريان حوادث پس از انتخابات سال گذشته را منطقي، شفاف و مقتدرانه ارزيابي كرد.


 ديدار وزيرکشاورزي با همتاي هلندي 

ايسنا:
وزير جهاد کشاورزي ايران، در حاشيه کنفرانس بين‌المللي کشاورزي، امنيت غذايي و تغييرات آب و هوايي در لاهه، با وزير کشاورزي و تجارت خارجي هلند ديدار و گفت‌وگو كرد. صادق خليليان در اين ديدار ضمن تشکر از ميزباني هلند براي کنفرانس بين‌المللي، به تشريح توانمندي، ظرفيت‌ها و تجربيات کشورمان در حوزه کشاورزي، جنگلداري و منابع آب پرداخت. خليليان با اشاره به خودکفايي ايران در توليد بسياري از محصولات کشاورزي و همچنين پيشرفت در حوزه‌هاي نانوتکنولوژي و بيوتکنولوژي، آمادگي وزارت جهاد کشاورزي براي همکاري‌هاي آموزشي و تحقيقاتي مشترک بين دو کشور و ساير مناطق جغرافيايي را اعلام کرد. وزير کشاورزي و تجارت خارجي هلند نيز با قدرداني از حضور وزير جهاد کشاورزي کشورمان در اين کنفرانس، بر ضرورت ادامه همکاري‌هاي آموزشي و تحقيقاتي بين دو کشور در حوزه کشاورزي و مديريت منابع آب تاکيد کرد.


 نيازي به مذاكره با 1+5 نداريم 

ايسنا
: يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اعلام اينکه در حال توليد سوخت 20 درصد هستيم و نيازي به مذاكره نداريم، خاطرنشان کرد: تا زماني كه محتوا و دستور كار مذاكرات ايران و 1+5 مشخص نشود، نبايد تن به مذاكرات دهيم. حشمت‌الله فلاحت‌پيشه افزود: در حالي كه اشتون درخواست مذاكره را مطرح كرده است، در نشست اتحاديه اروپا تصميم گرفته شد تحريم‌هاي اضافي درباره قطعنامه 1929 عليه ايران را تصويب و اجرا كنند؛ يعني ديپلماسي آن‌ها ديپلماسي فشار است. نماينده اسلام آباد، گفت: تا زماني كه متن مذاكرات 1+5 با ايران مشخص نشده است و به مذاكره در قالب سياست چماق و هويج نگاه مي‌كنند ايران نبايد وارد مذاكره شود؛ معتقدم ابتكار عمل فعلا با ماست و برنامه هسته‌اي ايران به خوبي جلو مي‌رود و سياست تحريمي غرب عليه ايران جواب نداده است، بنابراين بايد زماني به مذاكرات ورود پيدا كنيم كه آن مذاكره براي رسيدن به توافق باشد.


 کوتاه از سياست 

تذكر رئيس مجلس به نمايندگان

گروه سياسي: رييس مجلس شوراي اسلامي از نمايندگان خواست تا دراظهارات خود و در موارد سطحي از نقل قول هاي مكرر به بيانات مقام معظم رهبري خودداري كنند. به گزارش خبرنگار آفرينش، علي لاريجاني در نوبت عصر جلسه علني ديروز مجلس و در جريان رسيدگي به پيشنهادهاي مربوط به ماده 38 لايحه برنامه پنجم توسعه به نقل قول هاي فراوان نمايندگان از مقام معظم رهبري انتقاد كرد. وي گفت: اين‌كه ما كرارا استدلال‌هاي خود را به توصيه‌هاي رهبر معظم انقلاب وصل مي‌كنيم درست نيست زيرا اگر ايشان درخصوص موضوعاتي نظري داشته باشند به ما اعلام مي‌كنند. لاريجاني گفت: برخي مسائل در حدي نيست كه بخواهيم از فرمايشات مقام معظم رهبري استناد كنيم. رييس مجلس خاطرنشان كرد: ما در اين بحث‌ها بايد استدلال‌هاي عقلاني خود را مطرح كنيم.

رئيس قوه قضاييه به سفراستاني مي‌رود

گروه سياسي: مديرکل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه از سفر رييس قوه‌قضاييه و مسوولان عالي قضايي به استان كهگيلويه و بوير احمد در 19 و 20 آبان ماه خبرداد. به گزارش ايلنا، حسن رحيمي در مورد سفر رييس قوه قضاييه به استان كهگيلويه و بوير احمد، گفت: آيت الله لاريجاني در اين سفر با قضات و کارکنان دادگستري استان، خانواده شهدا ، ايثارگران و جانبازان، نخبگان و اساتيد دانشگاه و نيز روحانيون و ائمه جماعات استان ديدار و در جلسه شوراي اداري استان شرکت مي‌کند. وي افزود: در پايان سفر دو روزه رئيس قوه قضاييه به استان کهگيلويه و بويراحمد، جلسه مسئولان عالي قضايي با هدف ارزيابي اين سفر و بررسي مسايل و مشکلات قضايي استان تشکيل خواهد شد. مديرکل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه گفت: در برنامه سفر استان کهگيلويه و بويراحمد هيات‌هاي عالي قضايي از طرف آيت ا... لاريجاني به شهرهاي دنا، باشت، کهگيلويه، گچساران، چرام و بهمئي اعزام مي‌شوند.

جهانگيرزاده:1+5 درپي پيچيده کردن مذاکرات است

گروه سياسي:
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، اعلام کرد: گروه 1+5 در انجام مذاکرات با ايران به دنبال ايجاد تفاهم نيست، بلکه به دنبال پيچيده‌تر کردن مذاکرات است.پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان اعضاي گروه 1+5 را تشکيل مي دهند.جواد جهانگيرزاده در گفتگو با مهر، در بيان ارزيابي از مذاکرات 1+5 با ايران و چگونگي عملکرد اين گروه در اين مذاکرات، گفت: غرب به دنبال اين است که از شرايط موجود با به تعويق انداختن مذاکرات و اظهارنظرهاي متفاوت بيشترين منافع را براي خود کسب کند، بر اين اساس به دنبال سيگنال هايي هستند که در داخل کشور به صورت رسمي و غيررسمي فرستاده مي‌شود . نماينده اروميه، افزود: اما تهران بايد به اين مورد توجه داشته باشد که ما نمي‌توانيم با پيشنهادات متفاوتي که از سوي غرب مطرح مي‌شود پاي مذاکرات برويم بلکه بايد غرب با يک رفتار و پيشنهاد مشخص جلو بيايد.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اين رفتار کشورهاي غربي را به معناي اين دانست که کشورهاي غربي به دنبال ايجاد تفاهم نيستند بلکه به دنبال پيچيده‌تر کردن مذاکرات هستند.

آموزش ديپلماسي به‌ديپلمات‌هاي گرجي درايران

گروه سياسي: سفير ايران در گرجستان با اعلام اينکه اخيرا جمعي از ديپلماتهاي گرجي براي گذراندن دوره آموزش ديپلماسي به تهران سفر کرده اند، برنامه هاي تهران براي گرجستان را در زمينه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و مردمي تشريح کرد. مجيد صابر در گفتگو با مهر، در بيان ارزيابي سطح روابط تهران - تفليس همزمان با سفر وزير امور خارجه ايران، گفت: خوشبختانه از اوايل سال جاري روابط دو کشور در همه عرصه ها حالت جهشي پيدا کرده است.وي با اعلام اينکه ما بنا داريم روابط ايران و گرجستان را بطور همزمان در چهار محور سياسي، اقتصادي، فرهنگي و مردمي گسترش دهيم، اضافه کرد: ما براي تک تک اين حوزه ها برنامه ريزي و فعاليتهايي را آغاز کرديم و براساس سياستهاي مدون آنها را ادامه مي دهيم.

ارزيابي وضعيت ايران طي 4 سال اول اجراي سند چشم‌ا‌نداز در مجمع

گروه سياسي: در جلسه ديروز كميسيون نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام وضعيت ايران طي چهار سال اول اجراي سند چشم‌ا‌نداز در مقايسه با 28 كشور منطقه مورد بررسي قرار گرفت. به گزارش ايسنا، در اين جلسه موضوع تدوين شاخص‌هاي تركيبي اقتصادي، علمي و فناوري سند چشم‌ا‌نداز و ارزيابي وضعيت جمهوري اسلامي ايران طي چهار سال اول اجراي سند چشم‌ا‌نداز در مقايسه با 28 كشور منطقه مورد بحث و بررسي قرار گرفت و مقرر گرديد در جلسه آينده تحليل محتوايي نتايج تحقيق ادامه يابد.

تجمع تعدادي از کارگران بازنشسته مقابل مجلس

گروه سياسي: جمعي از بازنشستگان تامين اجتماعي خانه‌هاي کارگر ورامين و پاکدشت ديروز در اعتراض به احتمال انتقال بخش درمان مستقيم از سازمان تامين اجتماعي به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش خانه ملت، تجمع‌كنندگان كه تعداد آنها به 200 نفر مي‌رسيد به انتقال بخش درمان از سازمان تامين اجتماعي به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كه در لايحه برنامه پنجم توسعه اقتصادي،‌اجتماعي و فرهنگي کشور پيش‌بيني شده است، اعتراض دارند.اين ماده قرار است در روزهاي آينده در مجلس مورد بررسي قرار گيرد.

برگزاري اجلاس تروئيکاي مجمع همکاري هاي آسيايي در تهران

گروه سياسي: اجلاس تروئيکاي مجمع همکاري هاي آسيايي با حضور کشورهاي ايران، کويت، سريلانکا و تايلند روساي فعلي، آتي و پيشين اين مجمع و نيز دبير اجلاس در تهران برگزار شد. به گزارش مهر، اين اجلاس ديروز در سطح کارشناسان اين کشورها، در خصوص تببين چشم انداز آتي مجمع همکاري‌هاي آسيايي، بررسي زمينه هاي همکاري کشورهاي عضو برگزار شد.نهمين اجلاس وزيران خارجه عضو مجمع گفتگوي همکاري‌هاي آسيايي موسوم بهACD قرار است در تاريخ 17و 18 آبان ماه ( دوشنبه و سه شنبه هفته جاري ) در تهران برگزار شود.مجمع گفتگوي آسيايي با 31 عضو داراي امکانات بالقوه فراواني جهت ارتقا، همگرايي بين اعضا و همکاري هاي اقتصادي و تجاري در قاره آسياست.

ديدارعلي باقري با احمد داوود اوغلو

گروه سياسي: روزنامه صباح با اشاره به سفر علي باقري معاون امينت بين‌الملل دبير شوراي عالي امنيت ملي به تركيه نوشت: وي در اين سفر كه پيش از شروع مذاكرات با غرب انجام شد با مسئولان اين كشور ديدار و گفت و گو كرد. به نوشته اين روزنامه ترک‌، باقري با احمد داوود اوغلو وزير امور خارجه تركيه و تعدادي از مسئولان اين وزارتخانه ديدار و گفت‌وگو كرد. به گزارش ايسنا، صباح افزود: اوغلو پيامي را به اين مسئول ايراني منتقل كرد مبني بر اين‌كه تهران بايد بدون تاخير در ميز مذاكرات حاضر شود. اين روزنامه تركي، ادامه داد: اين مقام ايراني هم با تاكيد بر پايبندي كشورش به توافق تبادل اورانيوم با غناي پايين كه با تركيه و برزيل امضاء شد (بيانيه تهران) گفت كه (ايران) خواهان توافق ديگري نيست.

ارمنستان خواستاراجراي تفاهمنامه‌هايش با ايران شد

گروه سياسي: رئيس مجلس ارمنستان خواستار اجرايي شدن تفاهمنامه‌هاي ايران و ارمنستان شد. گفت: اجرايي شدن تفاهمنامه هاي که بين سران دو کشور به امضا رسيده از گام هاي مهم در راستاي توسعه روابط دو جانبه است که بايد هرچه سريع تر عملياتي شود. به گزارش مهر، هوويک آبراهاميان ديروز در جريان ديدار با استاندار آذربايجان غربي، افزود: کشور ايران و ارمنستان روابط ديرينه اي با يکديگر داشته و توسعه روابط تجاري بين استانهاي دو کشور به تحکيم روابط بين دو دولت منجر خواهد شد.وي با اشاره به پتانسيلهاي توريستي و گردشگري ارمنستان، گفت: زمينه لازم براي حضور سرمايه گذاران و گردشگران ايراني در اين کشور فراهم است.رئيس مجلس ارمنستان با اشاره به تفاهمنامه هاي امضا شده بين ايروان و تهران، گفت: اجرايي شدن تفاهمنامه هاي که بين سران دو کشور به امضا رسيده از گام هاي مهم در راستاي توسعه روابط دو جانبه است که بايد هرچه سريع تر عملياتي شود.


 با تصويب مجلس صورت گرفت؛
 منع پزشکان دولتي از فعاليت دربخش خصوصي 
 نحوه پرداخت حقوق بازنشستگي در برنامه تعيين شد

گروه سياسي: با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اشتغال پزشكاني كه در استخدام پيماني يا رسمي مراكز درماني دولتي هستند در مراكز درماني بخش خصوصي يا خيريه ممنوع و نحوه پرداخت حقوق بازنشستگان در برنامه مشخص شد.

به گزارش خبرنگارآفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز مجلس در ادامه رسيدگي به جزييات لايحه برنامه پنجم توسعه که مربوط به حوزه سلامت است، ماده 36 اين لايحه را با 163 راي موافق، 5 راي مخالف و 9 راي ممتنع از مجموع 194 نماينده حاضر در جلسه تصويب کردند. با تصويب نمايندگان، فعاليت شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي كه برابر بند الف ماده 84 قانون برنامه توسعه چهارم با ادغام شوراي غذا و تغذيه و شوراي عالي سلامت تشكيل شده، در مدت اجراي برنامه پنجم ادامه مي‌يابد و ساختار و شرح وظايف شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تهيه و پس از تاييد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهوري به تصويب هيات وزيران مي‌رسد. همچنين استانداردهاي ملي پيوست سلامت براي طرحهاي بزرگ توسعه اي با پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و تأييد معاونت تدوين و پس از تصويب شوراي‌عالي سلامت و امنيت غذايي توسط معاونت براي اجرا ابلاغ مي گردد. مصاديق طرحهاي بزرگ توسعه اي به پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و تأييد معاونت مشخص مي‌شود.با اين مصوبه نمايندگان، سامانه خدمات جامع و همگاني سلامت مبتني بر مراقبت‌هاي اوليه سلامت، محوريت پزشك خانواده در نظام ارجاع، سطح‌بندي خدمات، خريد راهبردي خدمات، واگذاري امور تصدي‌گري با رعايت ماده(13) قانون مديريت خدمات كشوري وبا تأكيد بر پرداخت مبتني بر عملكرد، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سال اول برنامه و حين اجرا باز طراحي مي‌شود و برنامه اجرائي آن با هماهنگي معاونت در شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي با اولويت بهره مندي مناطق كمتر توسعه يافته به‌ويژه روستاها، حاشيه شهرها و مناطق عشايري به تصويب مي‌رسد. سامانه مصوب بايد از سال دوم اجراي برنامه عملياتي گردد.

براساس تبصره 1 اين ماده مصوب، كليه ارائه كنندگان خدمات بهداشتي و درماني كشور اعم از دولتي و غير دولتي موظفند از خط مشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تبعيت نمايند. ارائه كنندگان خدمات بهداشتي و درماني غير دولتي كه تمايل به همكاري با سامانه جامع و همگاني سلامت را ندارند، طرف قرارداد نظام بيمه پايه و تكميلي نبوده و از يارانه ها و منابع عمومي كشور مرتبط با امور سلامت بهره‌مند نمي‌شوند.همچنين براساس تبصره 2 اين ماده مصوب، پزشكاني كه در استخدام پيماني و يا رسمي مراكز آموزشي درماني دولتي و عمومي غير دولتي مي باشند مجاز به فعاليت پزشكي در مراكز تشخيصي، آموزشي، درماني و بيمارستانهاي بخش خصوصي و خيريه نيستند. سايرشاغلين حرف سلامت به پيشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و تصويب هيأت وزيران مشمول حكم اين تبصره خواهند بود. همچنين براساس اين مصوبه مقرر شد، دولت به‌منظور جبران خدمات اين دسته از پزشكان تعرفه خدمات درماني را در اين گونه واحدها و مراكز، متناسب با قيمت واقعي تعيين نمايد.

براساس اين مصوبه مجلس همچنين مقرر شد، پزشكان در صورت مأموريت به بخش غيردولتي از شمول اين حكم مستثني مي‌باشند مشروط به اين‌كه صرفاً از يك‌محل به ميزان بخش دولتي بدون هيچ دريافتي ديگر حقوق و مزايا دريافت نمايند.همچنين با اين مصوبه مجلس؛ كاركنان ستادي وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه و سازمانهاي وابسته، هيأت رئيسه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني كشور، رؤساي بيمارستانها و شبكه‌هاي بهداشتي درماني مجاز به فعاليت در بخش غير دولتي درماني، تشخيصي وآموزشي نمي‌باشند و هرگونه پرداخت از اين بابت به آنها ممنوع است. مسؤوليت اجرا اين بند به‌عهده وزراء وزارتخانه‌‌هاي مذكور و معاونين مربوطه آنها و مسؤولين مالي دستگاههاي مذكور مي‌باشد.براساس تبصره 3 اين ماده مصوب هم ايجاد، توسعه و تغيير واحدهاي بهداشتي- درماني، تأسيس و تخصيص و توزيع تجهيزات و ملزومات پزشكي، دندانپزشكي و آزمايشگاهي بر مبناي نياز كشور در چهارچوب سطح بندي خدمات سلامت صورت مي‌گيرد.

الزام 2 وزارتخانه به تهيه برنامه نظام درماني كشور

براساس مصوبه ديگر مجلس، وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه موظفند حداكثر تا پايان سال اول برنامه نظام درماني كشور را در چارچوب يكپارچگي بيمه پايه درماني، پزشك خانواده، نظام ارجاع، راهنماهاي درماني، اورژانس هاي پزشكي تشكيل هيات هاي امنا در بيمارستان هاي آموزشي و تمام وقتي جغرافيايي هيات هاي علني و تعرفه هاي مربوطه و كلينيك هاي ويژه و بيمه هاي تكميلي را تهيه و جهت تصويب به هيات وزيران ارائه نمايد.

قرار گرفتن بسيجيان زيرپوشش تامين اجتماعي

نمايندگان همچنين درمصوبه ديگري مقرر کردند؛ مشمولان وظيفه نيروهاي مسلح و بسيجيان فعال در صورت ازکارافتادگي يا فوت به لحاظ خدمتي يا غيرخدمتي از نظر از کارافتادگي، بيمه عمر و حوادث تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح قرار مي گيرند. اين ماده ابتدا فقط براي مشمولان وظيفه در نظر گرفته شده بود، اما با پيشنهاد کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، بسيجيان فعال هم مشمول اين ماده شدند.

تعيين نحوه پرداخت حقوق بازنشستگان

نمايندگان در مصوبه ديگري در بخش بيمه‌هاي اجتماعي مقرر کردند؛ در صورتي که نرخ رشد حقوق و دستمزد اعلام شده بيمه شدگان در دو سال آخر خدمت آنها بيش از نرخ رشد طبيعي حقوق و دستمزد بيمه شدگان بوده و با سال هاي قبل سازگار نباشد، مشروط بر آنکه اين افزايش دستمزد به دليل ارتقاي شغلي نباشد، صندوق بيمه‌اي مکلف است برقراري حقوق بازنشستگي بيمه شده را برمبناي ميانگين حقوق و دستمزد پنج سال آخر خدمت محاسبه و پرداخت نمايد. آئين نامه اجرايي اين ماده مشتمل بر نحوه تشخيص موارد تخلف و تعيين مرجع رسيدگي کننده به اعتراض ذينفعان به تصويب هيئت وزيران مي رسد.

اختصاص10درصد از درآمدهاي يارانه‌ها به بخش سلامت

نمايندگان همچنين ديروز در ادامه بررسي جزئيات لايحه برنامه با پيشنهاد حسينعلي شهرياري، رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس تصويب کردند که 10 درصد خالص کل وجوه حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها به اعتبارات بخش سلامت افزوده شود. بر اساس اين مصوبه مجلس، دولت موظف شد به منظور تحقق شاخص عدالت در سلامت و کاهش سهم هزينه هاي مستقيم مردم به حداکثر معادل 30 درصد هزينه هاي سلامت، ايجاد دسترسي عادلانه مردم به خدمات بهداشتي و درماني، کمک به تامين هزينه هاي تحمل ناپذير درمان، پوشش دارو، درمان بيماران خاص و صعب العلاج، تقليل وابستگي گردش امور واحدهاي بهداشتي درماني به درآمد اختصاص و کمک به تربيت، تامين و پايداري نيروي انساني متخصص مورد نظر، 10 درصد خالص کل وجوه حاصل از اجراي قانون هدفمند نمودن يارانه ها بعلاوه اعتبارات بخش سلامت به اين بخش افزوده شود.به موجب اين بند، دولت موظف است اعتبار مزبور را هر سال برآورد و در رديف خاص در لايحه بودجه ذيل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي منظور نمايد تا براي موارد فوق الذكر هزينه شود.

همچنين با راي نمايندگان مقرر شد؛ دولت از بخش هاي خصوصي و تعاوني براي ايجاد شهرك هاي دانش سلامت، حمايت به عمل آورد. آئين نامه اجرايي اين بند طي سال اول برنامه تهيه و به تصويب هيات وزيران مي رسد.نمايندگان همچنين تصويب کردند؛ به منظور متناسب سازي كميت و كيفيت نيروي انساني گروه پزشكي با نيازهاي نظام سلامت كشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي موظف است نيازهاي آموزش و ظرفيت ورودي كليه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي علوم پزشكي اعم از دولتي و غيردولتي را متناسب با راهبردهاي پزشك خانواده، نظام ارجاع و سطح بندي خدمات و نقشه جامع علمي كشور استخراج و اعمال كند.


 سرمقاله 

 ايران وتوسعه انساني

در واقع شاخص توسعه انساني يكي از شاخص هاي رشد، توسعه و پيشرفت كشورها ي گوناگون جهان به شمار مي آيد که هرساله از سوي سازمان ملل متحد منتشر شده وکشورهاي جهان براساس متغير هاو فاکتورهايي از جمله درآمد سرانه واقعي، نرخ باسوادي، آموزش، بهداشت، تغذيه و نيز اميد به زندگي (در بدو تولد) مورد مقايسه و بررسي قرار مي‌گيرند.اين مهم از آنجا ناشي مي‌شود که اين آمار از سوي سازمان ملل انتشار مي يابد و در ان کشور ها مي‌توانند با توجه به سياست هاي توسعه اي خود ميزان دستيابي به نتايج توسعه انساني را لمس کرده و با آسيب شناسي برنامه هاي خود رتبه جهاني خود را درميان کشورهاي جهان بهبود بخشند . در اين راستا در واقع اين گزارش هم از آن جهت اهميت بنياديني دارد که بسياري نيروي انساني را بزرگترين ثروت يك ملت به شمار مي‌آورند وامروزه نيز پذيرفته شده است كه موفقيت يك كشور صرفا وفقط در سايه درآمد امكان پذير نيست.در واقع در سالهاي گذشته رتبه جهاني ايران هماندد رتبه جهاني ايران در بسياري از آمار هاي توسعه اي رقم چندان قابل تو جهي نبود چه اينکه با توجه به پتانسيل غني کشور ما جايگاه‌هايي نامناسبي در ميان کشور هاي جهان داشته ايم و اکنون نيز در گزارش شاخص توسعه انساني 2010 سازمان ملل متحد هر چند جايگاه جهاني ايران از لحاظ شاخص توسعه انساني در ميان 194 کشور از رتبه 88 سال 2009 ميلادي به رتبه 70 در سال 2010 ارتقا يافته است که حکايت از بهبودي و پيشرفت نسبي ايران در اين زمينه است اما آمار ها حکايت از وجود مشکلات بسياري در را ه دستيابي به اهداف و آرمان‌هاي توسعه‌اي است در اين راستا به طورر مثال ارزيابي شده است که ميانگين رشد سالانه ايران در شاخص توسعه انساني بين سالهاي 2000 تا 2010 به ميزان 1.27 درصد بوده است که مسلما رقمي ناچيز در مقايسه با بسياري از کشور ها (بويژه اينکه ما در چند سال گذشته با درآمد هاي عظيم و بي سابقه نفتي روبرو بوده ايم)به شمار ميرود که نه تنها با اهداف ملي و منطقه اي ما ناسازگار است بلکه مي‌تواند پيامدهايي منفي ر ابراي کشور داشته باشد از طرف ديگر در اين گزارش نرخ بيكاري اعلام شده در گزارش توسعه انساني سازمان ملل متحد در پايين‌ترين سطح حداقل 8.3 درصد وحداكثر 33.2درصد گزارش شده است که باز هم حکايت از وجود اين مشکل اساسي در اقتصاد ايران است .گذشته از اين در اين گزارش آمار هايي مثبت نيز همانند رشد بالاي ميزان دسترسي به خطوط تلفن همراه و ثابت در ايران بين سالهاي (2008- 2000) و جمعيت تحت پوشش تلفن همراه در ايران انعکاس يافته است که مي‌تواند اميد بخش باشد در عين اينکه امار هايي منفي و رتبه هاي نامتناسب جهاني نيز بايد مورد نظر باشد تا با نگاهي آسيب شناسانه به برنامه هاي توسعه اي بتوان جايگاه کشور را در رتبه هاي جهاني در سالهاي آينده ارتقاي داد .

علي رمضاني


 تاکيد قرقيزستان برنقش ايران درتامين امنيت منطقه  

گروه سياسي: رئيس جمهور قرقيزستان با اشاره به نقش موثر ايران در تامين امنيت و ثبات در منطقه، بر نياز اين کشور به سرمايه گذاري و انتقال فن آوري توسط متخصصان ايراني تاکيد کرد. به گزارش مهر، "رزا آئونبايوا" در ديدار منوچهر متکي وزير امور خارجه ايران، گفت: ما از ايران به خاطر اينکه در شرايط سخت به ما کمک کرد تشکر مي کنيم. ما مردمان يک منطقه هستيم و احساس مشترک داريم.وي اضافه کرد: سفر هيات ايراني به قرقيزستان کوتاه ولي خيلي مهم است و مفهوم پرارزشي دارد.رئيس جمهور قرقيزستان به نقش موثر روابط دو جانبه و تامين امنيت و ثبات در منطقه اشاره و بر نياز اين کشور به سرمايه گذاري و انتقال فن آوري توسط متخصصان ايران تاکيد کرد.در اين ملاقات، منوچهرمتکي هم ضمن حمايت از ثبات در قرقيزستان و ابراز اميدواري کرد دولت با مشارکت احزاب پيروز در انتخابات هر چه سريعتر تشکيل شود.وزير امور خارجه ايران در ادامه به مديريت هوشمند وقايع اتفاق افتاده دراين کشور اشاره کرد و آمادگي تهران جهت مشارکت در توسعه و پيشرفت قرقيزستان و اجراي پروژه هاي بزرگ بين دو کشور را اعلام کرد.


 مبادله سوخت دردستورکار مذاکره با 1+5 نيست 

گروه سياسي
: وزير امور خارجه ايران اعلام کرد که محور مبادله سوخت در دستور كار با گروه 1+5 نبوده و اين موضوع با گروه وين مطرح بوده است. منوچهر متكي ديروز در گفت و گو ايرنا، افزود: با مروري بر گذشته بحث مذاكرات 1+5 و جمهوري اسلامي ايران، اين موضوع يادآوري مي شود كه آخرين گام، تبادل بسته هاي پيشنهادي بود و طرفين بسته هاي پيشنهادي را به هم ارايه كردند. وي اظهار داشت: زماني كه بحث از سرگيري مذاكرات 1+5 مطرح شد، نكاتي را جمهوري اسلامي ايران مطرح كرد كه بايد اين نكات روشن شود و طرف مقابل پاسخ آن را بدهد. وزير امور خارجه با بيان اينكه ممكن است طرف مقابل به نكات مطرح شده پاسخ داده و يا آن را بي پاسخ بگذارد، خاطرنشان كرد: هر گونه اقدام در قبال سوالات جمهوري اسلامي ايران، نشانگر نوع نگاه آنان به نكات مطرح شده است. متكي اضافه كرد: از سرگيري مذاكرات 1+5 با جمهوري اسلامي ايران نياز به لوازم شكلي همچون زمان، مكان و از سوي ديگر ملزومات محتوايي دارد. وي با اشاره به اينكه طرف مقابل از 15 نوامبر و جمهوري اسلامي ايران از 10 نوامبر براي از سرگيري مذاكرات اعلام آمادگي كرده اند، يادآور شد: گزينه هاي مختلفي براي زمان و مكان مطرح شده كه مي تواند يكي از آنها انتخاب شود.


 ادعاي فرانسه درباره اتفاق نظر1+5 بر روي ايران 

گروه سياسي: سخنگوي وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که اعضاي گروه 1+5 بر سر به روز شدن پيشنهاد مبادله هسته‌اي براي تامين سوخت راکتور تحقيقاتي تهران اتفاق‌نظر دارند. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، «کريستين فاژ» گفت: «بين شش کشور (انگليس، فرانسه، آمريکا، چين، روسيه و آلمان) درباره به روز شدن پيشنهادي که در پاييز سال 2009 به ايران ارائه شد، اختلاف نظري وجود ندارد و در اصول و پارامترهاي اين به روز شدن نيز اجماع وجود دارد.» نمايندگان کشورهاي آمريکا، روسيه و فرانسه به همراه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ماه اکتبر سال گذشته در وين به ايران پيشنهاد کردند تا در ازاي انتقال يك هزار و 200 کيلوگرم اورنيوم غني‌شده با غناي کم ايران به روسيه و سپس فرانسه، سوخت هسته‌اي مورد نياز راکتور اتمي تهران را دريافت کند. سخنگوي وزارت خارجه فرانسه، همچنين درباره به روز کردن اين پيشنهاد گفت: اين يک مسئله «رياضي» است به دليل اين‌که سانتريفيوژها کار مي‌کنند، پس لازم است اين پيشنهاد نيز به روز شود. روزنامه آمريکايي «نيويورک‌تايمز» اخيرا گزارش داده بود، گروه 1+5 بسته پيشنهادي تازه‌اي را براي مبادله اورانيوم غني شده با سوخت اتمي مورد نياز رآکتور تحقيقاتي تهران آماده کرده‌اند که بر اساس آن ايران بايد حدود دو هزار کيلوگرم از اورانيوم کمتر غني‌شده خود را به خارج از کشور منتقل کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه