جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3736


خبر پزشکي


سالمندي
استاد: دكتر احدي دانشجو: كيميا سحراييان (قسمت هفدهم)

پيدايش اگزماي مزمن دست‌ها


مسموميت با استامينوفن


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

پنجمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي

عضو كميته اجراي پنجمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي با بيان اين كه خوردن ته‌ديگ‌هاي سوخته و افزايش مصرف كربوهيدارت‌ها نظير برنج به ويژه‌ در مناطق شمالي كشور افزايش بروز سرطان مري و معده را سبب شده است، گفت: همچنين نوشيدن چاي داغ و سوختگي مري بروز سرطان مري را موجب مي‌شود . به گزارش ايسنا، دكتر آرمين استفاده از فست فودها و نمك به مقادير فراوان را از ديگر علل بروز سرطان مري و معده برشمرد و افزود: افزايش سن اميد به زندگي، تغيير وضعيت زندگي و تغذيه، افزايش استعمال دخانيات و شرايط محيطي ميزان بروز سرطان را در كشور افزايش داده است. آرمين مراجعه براي انجام تست‌ها و آزمايش‌هاي غربالگري را از دهه پنج به بعد توصيه كرد و يادآور شد: اگر تشخيص و درمان به موقع و زود هنگام انجام شود، پنج سال پس از درمان و تحمل عوارض آن فرد طول عمر طبيعي را خواهد داشت. عضو كميته اجرايي پنجمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي از روش‌هاي آندوسكوپي و اندوسونو به عنوان روش‌هاي تشخيص با هدف تشخيص و درمان زودهنگام و اثربخش نام برد و يادآور شد: سرطان معده در مردان شايع‌تر است. گفتني است، پنجمين كنگره انجمن علمي جراحان عمومي 19 تا 21 آبان ماه با موضوع سرطان‌هاي شايع در ايران در هتل المپيك تهران برگزار مي‌شود و شركت براي عموم آزاد است.

پنج ميليون نفر مبتلاپاركينسون در جهان

پزشكان مي‌گويند: بيماري پاركينسون، سال‌ها پيش از بروز علائم آن ممكن است از يك بحران انرژي در مغز منشاء بگيرد. به گزارش ايسنا، دكتر تيموتي گرنيامير ـ متخصص مركز پزشكي دانشگاه پيتزبورگ ـ در اين باره خاطرنشان كرد: اين يافته به رويكردي جديد درباره بيماري پاركينسون منجر مي‌شود.بدين معني كه از اين پس به جاي تلاش براي درمان علائم بيماري به روشي براي خاموش كردن اين انرژي زياد در درون سلول‌هاي مغزي با اميد كند كردن روند بيماري دست پيدا كنيم.آمارها حاكي است، هم اكنون حدود پنج ميليون نفر در جهان و 1 و نيم ميليون نفر تنها در كشور آمريكا به اين بيماري مبتلا هستند.

تقويت سلامت مغز سالمندان با مصرف آب چغندر

نوشيدن آب چغندر به طور روزانه براي بهبود سلامت مغز سالمندان مفيد است. به گزارش ايسنا، متخصصان مي‌گويند: آب چغندر، جريان خون را به سمت مغز تقويت مي‌كند. اين تاثير كاربرد بسيار مفيدي در زمينه مقابله با پيشرفت زوال عقل و آلزايمر مي‌تواند داشته باشد. دكتر دانيل كيم ـ شاپيدو ـ رييس بخش تقويت استقلال سالمندان در دانشگاه ويك فارست در اين باره خاطرنشان كرد: بررسي‌هاي گسترده نشان داده است كه نوشيدن آب لبو مي‌تواند فشار خون را كاهش دهد، اما ما نشان داديم كه اين نوشيدني همچنين جريان خون به مغز را افزايش مي‌دهد. آب لبو حاوي غلظت بالاي نيترات است كه البته اين عنصر در ساير گياهان و سبزيجات داراي برگ پهن و سبز مثل كلم و برخي از كاهوها يافت مي‌شود. وقتي شما غذاي غني از نيترات مي‌خوريد باكتري‌هاي مفيد موجود در دهان، نيترات را به نيتريت تبديل مي‌كنند. به گزارش شبكه خبري ان بي سي، نيتريت مي‌تواند به باز شدن عروق خوني در بدن كمك كند و جريان خون و اكسيژن رساني را به ويژه‌ در اعضايي كه با كمبود اكسيژن مواجه هستند، افزايش دهد.


 سالمندي 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: كيميا سحراييان (قسمت هفدهم)

همچنين سالمندان موفق به طور معناداري زندگي پرتلاطم تري داشته و نسبت به سالمندان غير موفق به طور معناداري آينده روشن تر و خوشايندتري را انتظار دارند.تحليل ماهيت هوش در دوره سالمندي و رابطه آن با سالمندي موفق:در سالهاي اخير با افزايش رشد جمعيت سالمندي و همچنين افزايش اميد به زندگي ، نگرش نسبت به سالمندي متحول شده است.براي سالها محققان تصور مي كردند كه هوش 70 ساله ها همان توانايي هاي شناختي را كه در 20 ساله ها وجود دارد در بر دارد. اين تصور به اين نتيجه منجر مي شد كه چون نفرات متوسط در آزمون هاي هوشي استاندارد با افزايش سن كاهش پيدا مي كند ، هوش نيز به همين شكل كاهش مي يابد. در چند سال گذشته، برخي از محققان اين تصور را زير سوال برده و تلاش كردند براي هوش بزرگسالان روش هاي جديدي بيابند. علي رغم موضع هايي كه در قبال اين سوال مطرح شدند اغلب محققان با اين تعريف وسيع و كلي هوش (كه هوش را شامل عملكردهاي ذهني مي داند كه فرد را قادر مي سازد عملكرد موثري در محيط داشته باشد) ، موافقت كردند.از سوي ديگر در حالي كه در بسياري از تحقيقات ادعا شده است كه بين هوشمندي و موفقيت در زندگي رابطه مثبت وجود دارد، در تحقيقات ديگر از عدم تاثير هوشمندي بر موفقيت در زندگي خبر داده شده است.به عنوان مثال نيسر (1976) گفته است به نظر نمي رسد كه خيلي از افرادي كه هوش تحصيلي بالاتري دارند ( نسبت به كساني كه هوش تحصيلي پائين تري دارند) ، در اداره زندگي شان موفق تر باشند.با توجه به روند افزايشي جمعيت سالمندان طي سالهاي اخير و افزايش اميد به زندگي، توجه به كيفيت دوره سالمندي مورد علاقه همگان است. لدر (2000) ، مي گويد:« تامين اجتماعي و بازنشستگي ، طرح هايي هستند كه براي برآورده كردن نيازهاي مادي ما طراحي شده اند. مراقبت هاي پزشكي ، مراقبت هاي بهداشتي حرفه اي ، پرستاران خانگي ، همگي در خدمت بدن سالمند هستند. اما چه برنامه اي براي ساختن ماهيت روح سالمند تدارك ديده ايم؟»تعاريف مختلف سالمندي موفق ، به كنش شناختي ، ادراك و كنترل و رضايتمندي از زندگي متمركز بوده است. شادي (1990) ، سالمندي موفق را به حد اعلي رساندن كنش شناختي مي داند و كنش شناختي را به عنوان تركيبي از معاني كلامي، جهت گيري فضايي، استدلال استقرايي، عدد و روايي لغت توصيف مي كند.

بندورا (1986) مطالعات ارزشمندي را براساس مفهومي كه از خود بسندگي داشت، با استفاده از تمرين كنترل اجرا كرد. خود بسندگي ادراك شده، به عنوان قضاوتهاي افراد از ظرفيت هايشان براي سازمان دهي و اجراي دوره هاي عمل مورد نياز براي نيل به انواع عملكرد هاي طراحي شده تعريف شده است. او محافظت از خودبسندگي را به عنوان وسيله اي براي مقابله با فقدان ها و رسيدن به سلامتي و خلاقيت در سالمندي مي داند.كارآمدي شناختي و كنش بالاي ذهني، از جمله ويژگي هايي هستند كه براي سالمند موفق مطرح
شده اند. آيا واقعاً تحقيقات مي تواند مويد اين گونه ادعاهايي كه سالمندي موفق را همراه با كنش شناختي بالا مي دانند ، باشد؟ يا آن كه افت عملكردهاي شناختي در دوره سالمندي يك امر ضروري و قطعي است؟علي رغم آنكه برخي از محققان، به كاهش عمومي عملكردهاي شناختي همراه با افزايش سن به عنوان يك موضوع بديهي و غير قابل انكار توجه كرده اند، برخي ديگر اين موضوع را به شكل تحليلي مورد مداقه قرار داده اند.كتل (1971) معتقد بود كه كيفيت مفهومي كه تحت عنوان هوش مطرح شده است، محصول دو نوع مهارت پايه است؛ هوش سيال و هوش متبلور. هوش سيال با فرايندهاي شناختي پايه انطباق دارد و شبيه عامل G اسپيرمن است. هوش سيال براي شناسايي و فهميدن ارتباطات و استخراج استنباط از مبناي آن فهم است.براي درك قوانين يك سري عدد وجود دارد، كه ممكن است به عنوان انعكاس كاربرد هوش سيال در زمينه فرهنگي شناخته شود.

ادامه دارد...


  پيدايش اگزماي مزمن دست‌ها 

يكي از مراجعات شايع به مراكز درماني پوست اگزما يا سودا است. علائم و شكايت شايع بيماران از اين مشكل پوستي با عناويني چون خارش، پوسته پوسته شدن، شكاف برداشتن و نازك شدن و گاهي حتي ضخيم شدن پوست دست است كه شدت آن در مواقعي به قدري طاقت‌فرسا مي‌شود كه شخص مبتلا، به علت خارش، تورم و درد شديد و حتي عفونت‌هاي موضعي قادر به انجام فعاليت‌هاي روزانه با دستان خود نيست.به گزارش جام جم آنلاين از اين رو بعضي بيماران بر اين باورند كه تنها عوامل محيطي و شغلي در بروز اين بيماري نقش دارد، اما نبايد فراموش كرد كه گاهي عوامل و علل داخلي و ژنتيكي نيز در بروز يا تشديد اگزما نقش اساسي ايفا مي‌كنند. به همين دليل امروزه دانشمندان استعداد ژنتيكي و اختلالات هورموني داخل بدن را عامل اصلي و در مقابل عوامل محيطي و شغلي را عامل تشديدكننده يا بروزدهنده در پيدايش اگزماي مزمن دست‌ها مي‌دانند. از اين جهت عده زيادي از بيماران ضمن بيان سوابقي از بيماري مشابه پوستي در خانواده يا نسل گذشته خود، گاهي نكاتي از وجود ساير بيماري‌ها مانند آسم، عطسه و آبريزش فصلي، خارش و كهير گذرا، خشكي يا التهابات مزمن پوستي را از دوران طفوليت يا بعد آن براي خودشان يا افراد وابسته درجه يك بيان مي‌كنند. اما ضخامت لايه خارجي كف دست‌ها به دليل تماس مكرر با اجسام محيطي در مقايسه با پوست ساير قسمت‌هاي بدن به اندازه‌اي قطور و مقاوم است كه آن را در مقابل صدمات احتمالي ناشي از تماس با انواع محصولات شيميايي، صنعتي، گياهي، آلاينده‌ها، شوينده‌ها و حتي اجسام برنده و نافذ حفظ مي‌كند كه متاسفانه گاهي اين مقاومت در كف دست‌ها به علت تماس مكرر با مواد مضر و تخريب‌كننده پوست شكسته مي‌شود و در ادامه به دليل عدم توجه بيمار به نشانه‌هاي اوليه اگزما، رفته‌رفته با تخريب لايه‌هاي عمقي پوست شكل مقاوم و مزمني از بيماري آشكار مي‌شود. مهم‌ترين علل خارجي يا محيطي اگزما را بايد در محصولات صناعي و شيميايي موجود در محيط كار و منزل جستجو كرد. محصولات پلاستيكي، انواع چسب‌ها و رنگ‌ها، سموم، شوينده‌ها، لوازم آرايشي، فرش و موكت، شيشه، كاغذ، اجسام فلزي، لباس‌هاي غيرنخي، لوازم ساختماني (سيمان، گچ و...) از مهم‌ترين علل بوده و حتي گاهي ذرات آلاينده معلق در هواي آلوده بخصوص در شهرهاي صنعتي (تهران) مي‌تواند در منافذ پوست سالم و بخصوص آسيب‌ديده نفوذ كرده و بر شدت اگزماي دست بيفزايد، اما از ديگر عوامل نيز مي‌توان به سرما و گرماي محيط و حتي نور خورشيد اشاره كرد كه بسياري از بيماران، دوره‌اي از اگزماي شديد را در فصل زمستان تجربه مي‌كنند كه اين مي‌تواند به دليل انقباض و انبساط مكرر پوست دست در شرايط اختلاف دماي ناگهاني و شديد باشد.اگزما با انواعي از گياهان و نباتات و نيز در كشاورزان و باغداران در تماس با انواعي از گياهان و بخصوص درخت انجير و نيز در دامداران در تماس با فضولات، خون، پوست يا پشم حيوان گزارش شده كه از موارد نادر است. در درمان اگزما دانستن 3 نكته مهم است: 1 ـ‌ حذف عوامل ايجادكننده اگزما در منزل و محل كار 2 ـ‌ پوشش دست‌ها با دستكش نخي در تمام طول روز به هنگام انجام كارهاي ساده منزل، رانندگي و حتي به هنگام قدم زدن درشهر و بالاخره در صورت نياز براي شستشوي وسايل و ظروف با مواد شوينده، از دستكش پلاستيكي به روي دستكش نخي استفاده كنيم 3 ـ‌ مصرف مداوم نرم‌كننده‌هاي اوسرين و وازلينه را با دستور پزشك فراموش نكنيم و نكته آخر اين كه زنگ خطرشروع اگزماي دست با از بين رفتن آج‌هاي پوستي و در ادامه با خارش، قرمزي و شكاف پوستي آشكار مي‌شود.


 مسموميت با استامينوفن 

استامينوفن از داروهاي مصرفي است كه با اثر بر مركز تب در مغز باعث كاهش تب مي‌‌شود؛ از طرفي اين دارو باعث كاهش احساس درد نيز مي‌‌شود. اين دارو اثراتي مشابه با آسپيرين دارد با اين تفاوت كه اثر ضدالتهابي نداشته لذا در بيماري‌هاي التهابي همچون روماتيسم قلبي كاربرد ندارد.به گزارش جام جم آنلاين استامينوفن به خوبي از طريق خوراكي جذب مي‌شود، اما جذب آن از طريق مقعد متغير است. دارو در كبد دچار تغيير و دگرگوني شده و از راه ادرار دفع مي‌‌شود. استامينوفن براحتي وارد بدن جنين مي‌‌شود، اما ميزان اندكي از آن در شير ترشح مي‌‌شود؛ در مجموع در دوران بارداري و شيردهي دارويي امن به حساب مي‌آيد.

مسموميت

مسموميت با استامينوفن را بايد در هر نوع مسموميت دارويي مدنظر داشت و نمونه خون براي سنجش سطح خوني دارو فرستاد. مسموميت با استامينوفن را مي‌توان به 2 دسته تقسيم كرد، دسته اول مسموميت حاد است كه به طور قراردادي به مصرف يكباره استامينوفن در كمتر از 4 ساعت اطلاق مي‌‌شود. دسته دوم مسموميت مزمن است كه به مواردي همچون مصرف مقادير زياد از حد درماني، به صورت اتفاقي و تكرارشونده يا مصرف عمدي اما در مدت بيش از 4 ساعت اطلاق مي‌شود. در بيماري كه تاريخچه‌اي از مصرف حاد مي‌دهد مي‌توان با سنجش سطح سرمي يا ميزان مصرف استامينوفن، خطر بروز مسموميت را برآورد كرد. اگر بيمار ميزاني بيش از 150 ميلي‌گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن از استامينوفن را به صورت يكباره مصرف كرده باشد مستعد مسموميت حاد است.در صورت شك به مسموميت با استامينوفن بايد بيمار را سريعا به اولين اورژانس در دسترس و ترجيحا داراي بخش مسموميت رساند. اقدام خاصي در ارتباط با بيمار مسموم با استامينوفن وجود ندارد وبايد رساندن بيمار به اورژانس اولويت داشته باشد.

نكات لازم جهت بيماران

ـ اين دارو را نبايد در سنين كمتر از 3 سال و براي مدت بيش از 5 روز در كودكان، بدون نظر پزشك استفاده كرد. مصرف استامينوفن در بيماران بالغ براي رفع درد بيش از 10 روز و براي كنترل تب بيش از 3 روز نياز به دستور پزشك دارد.ـ داروهايي همچون فني‌توئين و كاربامازپين زماني كه همزمان با استامينوفن استفاده مي‌شوند احتمال آسيب كبدي ناشي از استامينوفن را افزايش مي‌دهند و همزمان اثرات دارويي استامينوفن را كم مي‌كنند.ـ مصرف همزمان آسپيرين، ايبوپروفن، پيروكسيكام، ايندومتاسين، ديكلوفناك با استامينوفن خطر بروز نارسايي كليه را به همراه دارد. اين خطر زماني كه فرد روي مصرف طولاني‌مدت يا در معرض مسموميت با مقادير بالاي دارو قرار دارد، افزايش مي‌يابد.


 خبرها از عالم علم 

افزايش روند ابتلا به «ام اس»

نايب رييس انجمن ام اس با بيان اينكه اين بيماري در ايران رو به افزايش است، گفت:‌ متوسط سن مبتلايان به ام اس در ايران كاهش پيدا كرده است و علاوه بر آن كودكان بيشتري مشاهده شده‌اند كه مبتلا به اين بيماري هستند. به گزارش ايسنا،‌ دكتر محمد علي صحراييان در هفتمين كنگره بين المللي ام اس اظهاركرد:‌ در حال انجام پروژه‌اي تحقيقاتي درباره استفاده از سلول‌هاي بنيادين در ام اس هستيم كه از پروژه‌هاي تحقيقاتي بزرگ كشور است؛ البته در سال گذشته توانستيم ايپدميولوژي ام اس را در تهران مشخص كنيم كه نتايج اين پژوهش تا دو ماه آينده چاپ مي‌شود. براساس يافته‌هاي اين تحقيق حدود 52 نفر از هر 100 هزار نفر مبتلا به ام اس هستند كه اين آمار به تعداد مبتلايان به ام اس در كشورهاي اروپايي نزديك است. وي با بيان اينكه شرايط ايران به گونه‌اي است كه فرصتي طلايي براي پژوهشگران به منظور بررسي بيماري ام اس فراهم مي‌كند، ادامه داد: در ايران قوميت‌هاي مختلف زندگي مي‌كنند كه مي‌توان آنها را از نظر ژنتيك بررسي كرد.علاوه بر آن ايران موقعيت جغرافيايي بسيار متنوعي دارد به گونه‌اي كه در استاني خشك مانند كرمان تعداد مبتلايان به ام اس در حال افزايش است و از سوي ديگر پژوهشگران و متخصصان با استعدادي در ايران فعاليت مي‌كنند كه با وجود امكانات كم، مقالات خود را به چاپ مي‌رسانند. نايب رييس انجمن ام اس با اشاره به داروهاي مبتلايان به ام اس اظهاركرد: طي سه سال گذشته داروهاي مختلفي براي كنترل اين بيماري در مجامع بين المللي به ثبت رسيده است؛ اما به دليل ثبت نشدن و زير پوشش بيمه قرار نگرفتن اين داروها نتوانسته‌ايم در ايران از آنها استفاده كنيم البته يك نوع داروي خوراكي در ايران به ثبت رسيده است كه اميدواريم بتوانيم در اين زمينه فعاليت بيشتري داشته باشيم. صحراييان در پايان درباره فعاليت‌هاي انجمن ام اس گفت:‌ با بدتر شدن شرايط اقتصادي و افزايش بار درماني، وظيفه اين انجمن افزايش يافته است و در اين شرايط برخي خيرين نيز نمي‌توانند مانند گذشته از بيماران حمايت كنند، اين در حاليست كه تعداد مراجعان افزايش يافته است. دكتر حسين پاكدامن رييس انجمن مغز و اعصاب ايران نيز گفت: ام اس يك بيماري شايع ناتوان كننده و پيش رونده در بين جوانان است و بيشتر مبتلايان به آن در جهان را افراد بين20 تا40 سال تشكيل مي‌دهند.

وي اظهار كرد: پيشرفت بيماري ام اس باعث بروز مشكلات زياد فيزيكي و رواني آنان مي‌شود. رييس انجمن مغز واعصاب ايران ادامه داد: با توجه به شيوع بيشتر اين بيماري در كشورهاي غربي، اين كشورها سرمايه زيادي را براي تحقيق ثبت كردند؛ اما متاسفانه پس از گذشت150 سال از شناسايي ام اس هنوز درمان قطعي براي آن وجود ندارد، چرا كه بسياري از فاكتورهاي اين بيماري هنوز ناشناخته است. وي با اشاره به تنوع وضعيت جغرافيايي ايران تاكيد كرد‌: اين شرايط فرصتي براي تحقيق درباره ام اس درايران فراهم مي‌كند؛ اما متاسفانه امكانات پژوهشي ما بسيار كم است به گونهء‌اي كه در برخي موارد بودجه تحقيقاتي برخي پروژه‌ها، يك هفتصدم ژاپن است. پاكدامن در پايان اظهاركرد:‌ بايد در صدد فراهم كردن شرايط براي استفاده بيماران از داروهاي جديد باشيم البته لازم است در اين زمينه دقت كنيم و وسواس به خرج دهيم چون به مرور زمان ميزان كارايي اين داروها مشخص مي‌شود. دكتر سعيد شاه بيگي - دبير علمي هفتمين كنگره بين المللي ام اس افزود:‌ از حدود سال 77 براي نخستين بار بحث اينترفرون‌ها در ايران مطرح شد كه در آن زمان اين داروها بسيار گرانقيمت بودند؛ اما پس از گذشت چند سال زير پوشش بيمه قرار گرفتند و بيماران توانستند از آنها استفاده كنند، بنابراين در شرايط كنوني لازم است به داروهاي جديد توجه بيشتري شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه