جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3736


خبر

رئيس ستاد ديه کشور
ورود ماهيانه 40 زنداني ديه به زندانها 80 درصد زندانيان متاهلند

سردار رحيمي:
اولين پاركبانهاي جديدبالباسهاي يكسان هفته آينده واردپايتخت مي‌شوند


 خبر 

 مدير ستاد مرکزي معاينه فني خودروهاي تهران:

مركز معاينه فني بيهقي تا اطلاع ثانوي روزهاي «جمعه» هم خدمات رساني مي‌كند

مدير ستاد مرکزي معاينه فني خودروهاي تهران با بيان اين که ميزان مراجعه‌ها به مراکز معاينه فني طي هفته پيش نسبت به مدت مشابه ماه قبل سه برابر افزايش داشته است، گفت: پس از اعلام پليس راهنمايي و رانندگي مبني بر اين که برگه معاينه فني به عنوان يکي از 4 مدرک اصلي بايد به همراه تمام رانندگان باشد، ميزان مراجعات به مراکز معاينه فني رشد قابل توجه‌اي داشته است.به گزارش ايسنا، مهندس وحيد نورزي اظهار کرد: هم اکنون ساعت کار مراکز معاينه از ساعت 30/7 تا 30/17 است که از اين هفته مرکز معاينه فني "بيهقي" علاوه بر خدمات رساني از شنبه تا پنج شنبه، در روزهاي جمعه نيز تا اطلاع ثانوي از 8 صبح تا ساعت 16به شهروندان خدمات رساني خواهد کرد.وي افزود: خوشبختانه پليس معاينه فني نيز بر حسب دستور فرمانده راهور تهران بزرگ تشکيل شده که مديريت آن در مرکز معاينه فني نيايش مستقر شده است و گروه‌هاي ويژه تخصصي معاينه فني در سراسر شهر تهران نسبت به اعمال قانون اقدام مي‌کنند.مدير ستاد مرکزي معاينه فني خودروهاي تهران تصريح کرد: بر اساس آخرين اعلام رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ، روزانه حدود 10 هزار خودرو به دليل نداشتن برگه معاينه فني مورد اعمال قانون قرار مي‌گيرند و پيش بيني مي‌شود با روند مناسبي که در افزايش ميزان مراجعات به مراکز معاينه فني محقق شده، بتوانيم تا آخر سال معاينه فني خودروهاي تهران را تمام کنيم و با توزيع مراجعات از سال آينده ديگر شاهد خالي بودن 70 درصد از ظرفيت مراکز معاينه فني نباشيم.نوروزي در پايان از وضعيت معاينه فني‌هاي غيراستاندارد وعجيب در برخي از شهرهاي کوچک اطراف تهران ابراز نگراني کرد و گفت: از سازمان حفاظت محيط زيست و راهنمايي و رانندگي ناجا به جد خواهش داريم تکليف برخي از مراکز معاينه فني شهرهاي اطراف تهران را مشخص کنند زيرا عمدتا اطلاعات موجود نشان مي‌دهد با دريافت مبالغ بالا و بدون آن که عيوب خودرو درست مورد تست قرار گيرد، در اين مراکز اقدام به صدور برگه معاينه فني مي‌شود که اميدواريم ضمن برخورد مسوولان، مردم نيز با مراجعه به اين مراکز و معاينه فني نه چندان درست سلامتي خود و خانواده شان را به خطر نيندازند.

معاون پيشگيري اداره كل سلامت شهرداري تهران:

تست رايگان قند خون در 362 نقطه شهر تهران انجام مي‌شود

معاون پيشگيري اداره كل سلامت شهرداري تهران گفت: در 18 آبان به منظور بالابردن حساسيت مردم نسبت به ديابت در 362 نقطه شهر تهران تست رايگان قند خون انجام مي‌شود.به گزارش فارس، رضا قهرماني در نشست خبري روز جهاني ديابت تهران با اشاره به برنامه‌هاي شهرداري براي روز جهاني ديابت اظهار داشت: در حال حاضر 2 هزار سلامت‌يار آموزش‌هاي لازم را ديده‌اند كه هر سلامت‌يار سلامت 2 هزار نفر را پيگيري مي‌كنند.وي افزود: در 18 آبان در 362 نقطه شهر تهران شامل خانه‌هاي سلامت و مراكز پرجمعيت خريد و ايستگاه‌هاي مترو انجام تست قند خون به صورت رايگان را داريم تا حساسيت جامعه را نسبت به بيماري ديابت بالا ببريم.قهرماني تصريح كرد: تست رايگان قند خون از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر روز 18 آبان در ايستگاه‌هاي مترو انقلاب، فردوسي، دروازه دولت، حقاني، امام خميني، شهرري، صادقيه، بهارستان، شهدا و علم و صنعت و در 15 نقطه ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران شامل آزادگان، ‌آزادي، بعثت، بهمن، پيروزي، تهرانسر، جلال آل احمد، سهروردي شهران، صادقيه، غيبي، معلم، شهيد لواساني و هروي به همراه 337 خانه سلامت انجام مي‌شود.

101 نفر در زلزله شهرستان دورود مجروح شدند

مسئول روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي لرستان گفت:101 نفر در اثر زلزله دورود مصدوم شدند.

هوشنگ بادپي در گفت‌وگو باايسنا، با اعلام اين خبراظهار كرد: 101 نفر بر اثر زلزله دورود مصدوم شدند که از اين تعداد 55 نفر به دليل جراحات سطحي از بيمارستانهاي اين شهر مرخص، 36 نفر به منظور اقدامات درماني در اورژانس تشکيل پرونده و 24 نفر به منظور انجام اعمال جراحي به اتاق عمل منتقل شدند.وي با بيان اينکه تاکنون تلفات جاني در اين حادثه گزارش نشده گفت: دانشگاه علوم پزشکي لرستان آمادگي لازم براي ارائه خدمات بهداشتي و درماني به مصدومان را دارد و در اين راستا کميته بحران در دانشگاه تشکيل شده تا در صورت بروز هرگونه مشکل مصدمان را ياري کند.به گزارش ايسنا، زمين لرزه‌اي به بزرگي 9/4 ريشتر در مقياس امواج دروني ساعت 7 و 22 دقيقه صبح ديروز گسل سيلاخور شهرستان دورود را لرزاند. وي با بيان اينکه تيمهاي اصلي پشتيبان در شهرستانهاي بروجرد، ازنا، اليگودرز و خرم‌آباد در آماده‌باش کامل هستند، اضافه کرد: در حال حاضر سه انبار امدادي در شهرستان دورود وجود دارد که اگر چنانچه نياز به اسکان اضطراري و برپايي اردوگاه باشد هلال احمر استان آمادگي کامل براي ارائه خدمات به زلزله‌زدگان را دارد.

تنها 5 درصد بيمارستانهاي کشور
رتبه درجه يک عالي دارند

مديرکل اداره نظارت و اعتبار بخشي مراکز درماني وزارت بهداشت گفت: از مجموع هزار بيمارستان کشور تنها حدود 50 بيمارستان رتبه درجه يک عالي دارند.دکتر سجاد رضوي در گفتگو با مهر به تشريح اعطاي استاندارد ملي و بين المللي به بيمارستانهاي کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر هيچکدام از بيمارستانهاي دولتي و خصوصي کشور استاندارد ملي و بين المللي ندارند.وي با اشاره به تدوين استاندارد بيمارستانها در وزارت بهداشت، افزود: هم اکنون آيين نامه اين استانداردها آماده شده و منتظر ابلاغ وزير بهداشت است.

رضوي با اعلام اينکه براي دريافت استاندارد بين المللي نيز با موسسات اروپايي و آمريکايي در حال مذاکره و تبادل نظر هستيم، گفت: هم اکنون دو استاندارد بين المللي در دنيا وجود دارد که GCI آمريکا و ACI اروپا و کانادا است که ما با موسسه کانادايي براي دريافت اين استاندارد وارد مذاکره شده ايم.

مديرکل اداره نظارت و اعتبار بخشي مراکز درماني وزارت بهداشت با اشاره به وضعيت بيمارستانهاي کشور براي دريافت استانداردهاي بين المللي اظهار داشت: در حال حاضر حدود پنج بيمارستان براي دريافت استاندارد ACI اعلام آمادگي کرده اند.

وي با تاکيد بر اينکه دريافت اين استاندارد زمانبر است ادامه داد: براي گرفتن اين استاندارد بيمارستانها مي بايست شاخصهاي جهاني را داشته باشند که بعد از بازديد ناظران موسسه بين المللي کانادا احتمالا تا دو سال آينده مي توانند اين استاندارد را کسب کنند.رضوي با عنوان اينکه در حال حاضر هيچ بيمارستاني در کشور استاندارد ملي يا بين المللي را ندارد گفت: حدود 5 درصد از مجموع هزار بيمارستان دولتي و خصوصي کشور رتبه درجه يک عالي دارند.


 رئيس ستاد ديه کشور
 ورود ماهيانه 40 زنداني ديه به زندانها 80 درصد زندانيان متاهلند 

رئيس ستاد ديه کشور با بيان اينکه در 25 ماه گذشته يکهزار زنداني ديه وارد زندانهاي کشور شده اند گفت: بيشتر اين زندانيان به دليل مستي، نداشتن گواهينامه، اعتياد و... سبب تصادف و فوت و جرح عابران شده اند و در مجموع سه هزار و 500 زنداني ديه در کشور وجود دارد.

اسدالله جولايي در گفتگو با مهر با بيان اينکه ازسال 47 تا سال87 به قربانيان حوادث رانندگي و تصادفات بي توجهي شد، گفت: در اين 40 سال هيچ سازمان يا نهادي متولي توجه به قربانيان حوادث، خانواده کشته شدگان در تصادفات و زندانيان ديه نبوده است.

اجباري شدن بيمه شخص ثالث تعداد زندانيان ديه را 15 برابر کاهش داد

وي افزود: ستاد ديه کشور از سال 78 تلاش کرد قانوني را در مجلس شوراس اسلامي به تصويب برساند تا بيمه شخص ثالث براي تمامي خودروها در کشور اجباري شود که پس از 10 سال اين قانون در 31 ارديبهشت ماه سال 1387 تصويب شد.

جولايي اظهار داشت: بر اساس آمار ستاد ديه کشور در 30 سال گذشته بيش از 460 هزار نفر بر اثر تصادف منجر به فوت يا نقص عضو وارد زندان شده اند در حالي که پس از تصويب اين قانون در سال 82 تنها 30 هزار نفر به عنوان زندانيان ديه وارد زندان شدند.

ورود هزار زنداني ديه در 25 ماه به زندانهاي کشور

رئيس ستاد ديه کشور گفت: از 25 ماه گذشته تاکنون تنها يکهزار زنداني ديه وارد زندانهاي کشور شده اند که اکثر اين زندانيان به دليل مستي، نداشتن داشتن گواهينامه، اعتياد و... سبب تصادف و فوت و جرح عابران شده اند و در مجموع سه هزار و 500 زنداني ديه در کشور وجود دارد.

جولايي از تمامي رسانه هاي کشور درخواست کرد مردم را با اصول راهنمايي و رانندگي آشنا کرده و فرهنگ درست رانندگي کردن را در جامعه نهادينه کنند.

طرح آموزش همگاني عبور و مرور ابلاغ شد

رئيس ستاد ديه کشور از تدوين طرح جامع اصلاح عبور و مرور کشور در کميته راهبردي آموزش و پژوهش ستاد ديه خبر داد و افزود: اين طرح براي تصويب به شوراي فرهنگ عمومي کشورارائه شد و مهرماه امسال توسط شوراي فرهنگ عمومي و شوراي عالي ترافيک تصويب و به تمامي استانداريهاي کشور ابلاغ شد که بر اساس آن تمامي دستگاههاي آموزشي (31 دستگاه دولتي) ملزم به آموزش همگاني عبور و مرور و آشنا کردن مردم با قوانين و آيين نامه راهنمايي و رانندگي شده اند.

وي افزود: بر اساس اين طرح وزارت آموزش و پرورش بايد اصول راهنمايي و رانندگي و عبور و مرور در شهر را در کتب درسي دانش آموزان از پيش دبستاني تا دانشگاه آموزش دهد.

جولايي اظهار داشت: اجراي طرح آموزش همگاني عبور و مرور براي مساجد، پايگاههاي بسيج، نمازجمعه ها، سازمان تبليغات اسلامي، دانشگاهها، حوزه هاي علميه، صدا و سيما، سينما، رسانه ها و... در اين طرح ديده شده است.

رئيس ستاد ديه کشور با بيان اينکه ساليانه بيش از 25 هزار نفر قرباني تصادفات رانندگي در کشور مي شوند گفت: آمارها نشان مي دهد که ساليانه بيش از 300 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگي راهي بيمارستانها مي شوند به همين دليل دستگاههاي آموزشي براي جلوگيري از اين حوادث رسالتي بزرگي بر عهده دارند و بايد پاسخگو باشند.

80 درصد زندانيان ديه متاهل هستند

جولايي با بيان اينکه مدير و مسئولان ستاد ديه برنامه بازديد از زندانهاي کشور را در دستور کار ماهيانه خود دارند گفت: 30 درصد زندانيان ديه را جوانان زير 30 سال و 80 درصد از کل زندانيان را افراد متاهل تشکيل مي دهند.

کمک رئيس جمهور براي آزادي زندانيان ديه تکرار نمي شود

رئيس ستاد ديه کشور در پاسخ به اين پرسش که آيا کمک رياست جمهوري براي آزادي زندانيان ديه ادامه دارد، گفت: اين کمک در يک مقطع کوتاه انجام شد و ديگر تکرار نمي شود.وي افزود: در اين مقطع دو هزار و 584 زنداني ديه با بدهي 104 ميليارد تومان در حال آزادي هستند که نيمي از اين مبلغ را رئيس جمهور و نيمي ديگر را ستاد ديه تامين کرد.


 سردار رحيمي:
 اولين پاركبانهاي جديدبالباسهاي يكسان هفته آينده واردپايتخت مي‌شوند 

رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با انتقاد از وضعيت فعلي پاركبا‌ن‌ها در پايتخت گفت: تا هفته آينده نخستين سري پاركبان‌هاي جديد آموزش ديده با لباس‌هاي جديد وارد خيابان‌هاي تهران مي‌شوند.

سردار حسين رحيمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين كه بحث پاركبان يكي از موضوعاتي بود كه چندين سال بر روي زمين مانده بود، افزود: هم‌اكنون تنها 21 شركت با 600 نفر پرسنل در تهران مجوز پاركبان دارند؛ اين در حاليست كه در نقاط مختلف شهر شاهديم كه افراد مختلف با سوء استفاده از عنوان «پاركبان» نسبت به دريافت وجوه از مردم اقدام مي‌كنند.وي گفت: حتي اين افراد از مردم پول مي‌گرفتند تا زير تابلوهاي «توقف مطلقا ممنوع» پارك كنند!رييس پليس راهور تهران با اشاره به اين كه متاسفانه پاركبان‌ها خيلي در چارچوب قوانين و مقررات نبودند، تصريح كرد: گزارش‌هاي زيادي به راهنمايي و رانندگي واصل شد در خصوص اين كه پاركبان‌ها نسبت به حفظ و حراست از خودروهاي مردم اقدام نكرده و حتي برخي از مغازه‌داران با استخدام نيروهايي با عنوان پاركبان، فضاي اطراف مغازه‌ يا رستوران خود را در اختيار اين افراد قرار داده و درآمدزايي مي‌كردند!وي با اشاره به دستور فرمانده ناجا در خصوص ساماندهي هرچه سريع‌تر اين مساله، گفت: خوشبختانه فعاليت پاركبان‌هاي مجاز در تهران برابر هماهنگي انجام شده با شركت‌هاي داراي مجوز فعلا متوقف شده است و نيروهاي آن‌ها براي آموزش‌هاي لازم به راهنمايي و رانندگي معرفي شده‌اند.رييس پليس راهور تهران خاطرنشان كرد: نخستين سري پاركبان‌ها هفته جاري آموزش خود را آغاز مي‌كنند از سوي ديگر لباس جديد پاركبان‌ها نيز تصويب شده و بزودي در اختيار پاركبان‌هاي داراي مجوز قرار خواهد گرفت.وي از تشكيل گروهي متشكل از راهنمايي و رانندگي و مسوولان شهرداري تهران در خصوص مقوله پاركبان خبر داد و گفت: اين گروه نسبت به بازنگري نقاط پارك حاشيه‌اي، آمايش تابلوهاي پاركبان و ساعات اجرا در تهران تصميم‌گيري مي‌كنند؛ چرا كه شايد در برخي از نقاط مجبور باشيم روزهاي جمعه نيز طرح «پاركبان» اجرا شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه