جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3736


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانك و بيمه

معاون وزير مسکن:
مسکن با افزايش کارمزد معاملات گران مي‌شود

وزير نيرو تشريح كرد؛
جزئيات نحوه محاسبه قيمت‌هاي جديد برق


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار 35250 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم 367000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد 347000 تومان

نيم سکه بهار آزادي 175000 تومان

ربع سکه بهار آزادي 88000 تومان

دلار 1069 تومان

يورو 1505 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

 تداوم توزيع کالاي کوپني در سال 90

رييس ستاد بسيج اقتصادي کشور از داوم توزيع کالاي کوپني در سال 90 خبر داد و گفت: کالابرگ مرحله سيزدهم همچنان اعتبار دارد و گفته‌هاي برخي سودجويان مبني بر ابطال اين کالابرگ ها با توجه به اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها، کذب محض است. بهمن حاج علي در گفت و گو با مهر گفت: کالابرگ هاي مرحله سيزدهم که هم اکنون در دست مردم است، اعتبار دارد و اجازه نمي دهيم برخي به بهانه اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، جو رواني درست کرده و مردم را تشويق به فروش اين کالابرگ‌ها به قيمت نازل کنند.رييس ستاد بسيج اقتصادي افزود: 65 تا 70 درصد از کالابرگ‌هاي مرحله سيزدهم هنوز اعلام نشده و داراي اعتبار است و دولت برنامه اي براي باطل کردن اين کالابرگ ها ندارد.وي تصريح کرد: بر اين اساس، توزيع کالاهاي کالابرگي علاوه بر سال جاري، حتما در سال 90 نيز ادامه مي يابد؛ بر اين اساس به مردم توصيه مي کنيم که در حفظ و نگهداري کالابرگ هاي مرحله سيزدهم کوشا باشند.

نرخ بيکاري تابستان اعلام نشد

فصل پاييز امسال در حالي به نيمه خود رسيد که همچنان خبري از اعلام نرخ بيکاري فصل تابستان توسط مرکز آمار ايران نيست و کارشناسان نيز از احتمال افزايش دوباره نرخ بيکاري خبر مي‌دهند. به گزارش مهر، در آستانه گذشت 45 روز از فصل پاييز امسال، تاکنون مرکز آمار ايران نرخ بيکاري فصل تابستان را اعلام نکرده و فعلا زمان انتشار رسمي اين گزارش نيز مشخص نيست. عادل آذر رييس مرکز آمار ايران در نشست خبري خود در روز ملي آمار در اين خصوص به تکميل نشدن بررسي ها اعلام نتيجه اشاره کرده بود. وي همچنين از اعلام اين نرخ به محض تکميل شدن چرخه محاسبه بيکاري خبر داده بود.

استقرار فاز اول هدفمندسازي ‌3 ماه طول مي‌كشد

مسعود موحدي قائم مقام وزير بازرگاني در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اين‌كه چه زماني شرايط براي بررسي نرخ ارز فراهم مي‌شود؟‌ گفت:‌ وقتي فاز اول بحث هدفمندي يارانه‌ها صورت بگيرد و بعد از اين‌كه اين فاز اول تمام شد، بايد شش حلقه ديگر طرح تحول اقتصادي مورد بررسي قرار بگيرند كه با توجه به آثار و تبعات هدفمندسازي يارانه‌ها در فاز اول، بايد ديد چگونه مي‌توان به آن‌ها پرداخت. وي در مورد مدت زمان فاز اول هدفمندسازي يارانه‌ها عنوان كرد: يك زماني قيمت‌هاي جديد بعضي از حامل‌هاي انرژي اعلام مي‌شود و بعد دوره‌اي دارد كه اين سيستم مستقر مي‌شود كه اين دوره خيلي هم نبايد طول بكشد و دو، سه ماه است. اين استقرار هدفمندسازي فاز اول است كه صورت مي‌گيرد و بعد موقع آن مي‌شود كه ما ببينيم كدام يك از حلقه‌هاي شش‌گانه را بايد مورد بررسي قرار داد. يعني آن موقع زمان‌بندي اين‌ها تنظيم مي‌شود كه كدام يك از حلقه‌هاي بعدي مدنظر قرار بگيرد. 

رييس انجمن انبوه سازان استان تهران:

دهک هاي هفت و هشت درآمدي سال آينده
خانه دار مي شوند

رييس انجمن انبوه سازان استان تهران از روند ساخت مسکن در بافت هاي فرسوده شهري خبر داد و گفت: دهک هاي هفت و هشت درآمدي در قالبي غير از مسکن مهر خانه دار مي شوند. ايرج رهبر در گفت و گو با موج با تاکيد بر لزوم نوسازي
بافت هاي فرسوده شهري تصريح کرد: در حال حاضر 65 هزار هکتار بافت فرسوده شهري شناسايي شده است که پيش بيني مي شود در مناطق مرفه نشين تهران روند ساخت و ساز براي دهک هاي هفت و هشت درآمدي صورت گيرد. وي از تثبيت نرخ قيمت مسکن طي يک سال و نيم گذشته در کشور خبر داد و اذعان داشت: به منظور تثبيت نرخ مسکن مقرر شده است تا وزارت مسکن و شهر سازي با اختصاص يارانه هايي جداگانه به کارخانه هاي توليد مصالح ساختماني نسبت به تثبيت نرخ مسکن اقدام کند. به گفته وي، نرخ مسکن در يک فاصله زماني کوتاه در کشور تغييري نخواهد کرد.رييس انجمن انبوه سازان استان تهران در ادامه افزايش نرخ طلا و ارز را در روند فزاينده نرخ مسکن بي تاثير عنوان کرد و يادآور شد: در حال حاضر مسکن ازجمله کالاهايي است که به کالاهاي وارداتي وابسته نيست، قيمت جهاني آن تغييري نيافته است.


 بانك و بيمه 

 آموزش خدمات نوين به مشتريان بانک ملت
در استان کردستان

بانک ملت استان کردستان ، نسبت به آموزش خدمات نوين بانکي به مسوولان دفاتر خدماتي شرکت مخابرات، دفاتر بيمه ايران، اداره راه و ترابري و سازمان هلال احمر اقدام کرد. به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مديريت شعب استان کردستان در دو نوبت، مسوولان دفاتر مخابراتي شهرستان سنندج و مسوولان اين دفاتر در ساير شهرستان هاي استان را با انواع خدمات بانکداري الکترونيک آشنا کرد.

مسوولان اداره راه و ترابري، دفاتر بيمه ايران و دست اندرکاران سازمان هلال احمر استان کردستان نيز در جلسات جداگانه اي، ضمن آشنايي با امکانات و خدمات نوين بانک ملت ، نحوه استفاده از اين خدمات را فرا گرفتند.

تسهيلات بانک تجارت براي 248 هزار دستگاه وسائط نقليه عمومي

بانک تجارت در اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها و به منظور کمک به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي کشور به 248 هزار نفر از مالکين وسائط نقليه عمومي شامل اتوبوس هاي شهري و بين شهري، ميني بوس و کاميونت شهري بالغ بر 1532 ميليارد ريال تسهيلات پرداخت مي کند.روابط عمومي بانک تجارت با اعلام اين خبر افزود: به موجب تفاهم نامه امضاء شده ميان اين بانک و ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور کليه دارندگان اتوبوس هاي شهري و بين شهري، ميني بوس و کاميونت شهري مي توانند با مراجعه به هر يک از شعب بانک تجارت تسهيلات فوق را دريافت نمايند. در اجراي اين تفاهم نامه مبلغ ده ميليون ريال تسهيلات به اتوبوس هاي شهري، مبلغ هشت ميليون ريال به دارندگان اتوبوس بين شهري، مبلغ شش ميليون ريال به دارندگان ميني بوس و مبلغ پنج ميليون ريال تسهيلات براي دارندگان کاميونت شهري در نظر گرفته شده که مجموع اين تسهيلات به 248 هزار وسائط نقليه فوق به 1532 ميليارد ريال بالغ مي شود.


 معاون وزير مسکن:
 مسکن با افزايش کارمزد معاملات گران مي‌شود 

معاون وزير مسکن و شهرسازي با اعلام اينکه مشاوران املاک سود انتظاري مناسبي را به دست مي‌آورند، گفت: افزايش نرخ کارمزد معاملات مسکن منجر به افزايش قيمت مسکن مي‌شود.

ابوالفضل صومعلو در گفت و گو با مهر درباره افزايش نرخ کارمزد معاملات مسکن به 2 درصد گفت: ساماندهي نرخ کارمزد معاملات مسکن و نظارت لازم براي جلوگيري از نرخ هاي سليقه اي مورد تاييد وزارت مسکن است اما اين وزارتخانه با افزايش نرخ به 2 درصد موافق نيست.وي افزود: افزايش اين نرخ، هزينه اي را در نهايت به بخش مسکن که خريداران و فروشندگان هستند، انتقال مي دهد و منجر به تاثيرپذيري قيمت ها بدون هيچگونه کارکرد مثبت بر فعاليت توليدي بخش مسکن مي شود. معاون وزير مسکن و شهرسازي تصريح کرد: هرچند در نگاه اول تاثير مستقيم افزايش کارمزد مشاوران املاک قابل توجه به نظر نمي رسد اما کارمزد مزبور بايد با توجه به شرايط خاص اقتصادي، اجتماعي هر کشور و همچنين کارکرد مشاورين املاک در کشور مربوطه تعيين شود.

صومعلو بابيان اينکه تعداد مشاورين املاک در کشور ما بيشتر از نرم جهاني است، گفت: اين صنف با نرخ هاي موجود نيز سود انتظاري مناسبي به دست مي آورد و هرگونه افزايش در نرخ کارمزد منجر به رشد بيشتر مشاوران املاک در کشور مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به قابليت تحريک بالاي اين تقاضا در کشور، تاثيرات غير مستقيم افزايش نرخ کارمزد معاملات مسکن قابل توجه خواهد بود چون با افزايش نرخ، ضمن بالا رفتن انگيزه مشاورين املاک براي معاملات مسکن، بر تقاضاي سوداگرانه بخش افزوده مي شود.معاون امورساختمان و مسکن وزارت مسکن و شهرسازي در خصوص پيشنهاد وزارت مسکن و شهرسازي براي ساماندهي اين موضوع گفت: ساماندهي و تعيين نرخ کارمزد مشاورين املاک به معناي يکسان سازي اين نرخ نيست و پيشنهاد مي شود کارشناساني از وزارت بازرگاني وزارت مسکن وشهرسازي واتحاديه مشاورين املاک با ارزيابي ابعاد مختلف موضوع و هم افزايي در اين خصوص به نتيجه درستي برسند. اتحاديه کشوري مشاوران املاک اخيرا در پيشنهادي به وزارت بازرگاني افزايش نرخ کارمزد املاک از معاملات مسکن از 5/0 درصد فعلي به دو درصد را خواستار شده است.


 وزير نيرو تشريح كرد؛
 جزئيات نحوه محاسبه قيمت‌هاي جديد برق 

وزير نيرو با تشريح جزييات چگونگي محاسبه
قيمت‌هاي جديد برق بعد از هدفمند شدن يارانه‌ها، به مردم اطمينان داد نبايد از قيمت‌هاي اصلاح‌شده برق نگران باشند. مجيد نامجو در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تشريح فرمول محاسبه قيمت اصلاح‌شده برق پس از هدفمندي يارانه‌ها، تصريح كرد: قيمت‌هاي جديد براي عموم مردم كشور خيلي كمتر از تصور ذهني آن‌ها خواهد بود. وي افزود: به شما اطمينان مي‌دهم آن‌قدر روي موضوع قيمت نهايي برق كار كرده‌ايم و نتيجه كار به حدي خوب شده است كه بسته برق خبر خوبي براي مردم است كه اگر مردم مصرف صحيح و منطقي داشته باشند، نبايد نگران تعرفه‌هاي برق باشند. وي افزود: ولي در نحوه جديد محاسبه تعرفه برق كار خوب و بزرگي كه دوستان ما در بخش برق انجام داده‌اند، اين است كه پله‌هاي مصرفي را تعريف مي‌كنيم و در هركدام از اين پله‌هاي مصرف قيمت برق مشخص است و هر مشتركي در اين پله ها هر ميزان برق مصرف كرد، قيمت آن پله را مي‌پردازد و به پله بعدي مي‌رود و در انتها هزينه تمام اين پله‌هاي مصرف با يكديگر جمع مي‌شود. وي در توضيح اين نحوه محاسباتي افزود: پس از اعمال اين فرمول مصرف كننده به طور مثال مي‌بيند كه از صفر تا 150 كيلووات مصرف برق را با قيمت A تومان مي‌پردازد و از 150 تا 300 كيلووات را B تومان و از 300 تا 450 را با قيمت C تومان مي‌پردازد و افزايش قيمت برق تنها به ازاي مازاد مصرف بر الگو اعمال خواهد شد و اين‌گونه نيست كه از كف مصرف تا سقف مصرف با يك قيمت ثابت محاسبه شود. مثلا اگر كسي مصرف برقش معادل الگو بوده و تنها 40 كيلووات بيشتر از الگو مصرف كرده، تنها همان 40 كيلووات با قيمتي بيشتر محاسبه مي‌شود، نه كل مصرف برق اين مشترك.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه