جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3739


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


مهلت خروج از تهران تمديد شد

وزير مسكن خبر داد:
جزئيات سهم شهرها، روستاها و بافت‌هاي فرسوده از اعتبار 30 هزار ميلياردي مسكن مهر


بانك و بيمه


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار 35200 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم 372000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد 350000 تومان

نيم سکه بهار آزادي 176000 تومان

ربع سکه بهار آزادي 89000 تومان

دلار 1060 تومان

يورو 1485 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

 سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) اعلام کرد:

افزايش 20 دلاري قيمت نفت ايران

سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) از افزايش 20 دلاري ميانگين قيمت نفت‌خام ايران در سال 2010 نسبت به سال گذشته خبر داد.به گزارش ايسنا،سازمان اوپك در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد ميانگين قيمت‌ نفت‌خام ايران در سال 2010 تاكنون به 74 دلار و 55 سنت رسيده كه نسبت به ميانگين قيمت سال گذشته نزديك به 20 دلار بالاتر است. اين درحالي است كه اين گزارش ميانگين قيمت نفت ايران در سال 2009 را معادل 55 دلار و 95 سنت اعلام كرده است. همچنين براساس تازه‌ترين گزارش اوپك، قيمت‌ نفت‌خام ايران در ماه اخير به 73 دلار و 58 سنت رسيده است كه در مقايسه با ماه پيشين 38 سنت افزايش قيمت داشته است.

توليد نفت ايران رو به كاهش است

همچنين،سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) در تازه‌ترين گزارش خود روند توليد نفت ايران را از ابتداي سال 2010 تاكنون نزولي خواند. سازمان اوپك در گزارش ماهانه جديد خود اعلام كرد توليد نفت ايران از ابتداي سال جاري ميلادي تاكنون به‌طور ميانگين هر ماه كمتر از ماه گذشته بوده است. براساس اين گزارش، توليد نفت ايران در ماه اخير ميلادي به سه ميليون و 650 هزار بشكه در روز رسيده كه نسبت به ميانگين توليد ماه گذشته 44 هزار و 200 بشكه كمتر است. اين گزارش مي‌افزايد: ايران درحالي سه‌ماهه نخست سال 2010 را با توليد سه ميليون و 743 هزار بشكه نفت در روز آغاز كرده كه در سه ماهه دوم به 3.73 ميليون، در سه‌ماهه سوم به 3.68 ميليون و در ماه گذشته نيز به 3.69 ميليون بشكه در روز رسيده است. همچنين براساس گزارش ماهانه اوپك، ايران در ماه گذشته پس از آنگولا كه 107 هزار بشكه كاهش توليد داشته، در ميان اعضاي اوپك بيشترين ميزان كاهش توليد نفت را به خود اختصاص داده است. اين درحالي است كه در اين ماه عراق با 113 هزار بشكه افزايش در توليد نفت، بيشترين ميزان رشد توليد نفت را در ميان همه اعضاي اوپك براي خود ثبت كرده است. اين در حالي است،قيمت نفت در بازارهاي جهاني از بالاترين حد خود در يك‌سال اخير عقب نشيني كرد. قيمت نفت كه شب گذشته با رسيدن به سطح 87 دلار و 49 سنت در بالاترين سطح يك‌سال اخير قرار گرفته بود، با اندكي كاهش زير 87 دلار آرام گرفت. بهاي هربشكه نفت خام سبك آمريكا، وست تگزاس اينترمديت براي تحويل در ماه دسامبر در بازار مبادلات نفتي نيويورك (نايمكس) با 28 سنت كاهش به 86 دلار و 78 سنت رسيده است. درهمين‌حال در لندن نيز هربشكه نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه دسامبر هم با 18 سنت كاهش قيمت، معادل 88 دلار و 28 سنت دادو ستد مي‌شود.كارشناسان تحويلات بازار نفت در روزهاي اخير را كاملا با نوسانات ارزش دلار ارزيابي مي‌كنند و معتقدند باتوجه به كاهش ارزش دلار، سرمايه‌گذران به سرمايه‌هاي جايگزيني مانند نفت‌خام روي‌آورده‌اند كه به دليل افزايش تقاضا، بازارهاي جهاني شاهد افزايش قيمت نفت بوده‌اند.

تكذيب پرداخت نكردن يارانه
به برخي اعضاي خانوارها

سخنگوي قانون هدفمندکردن يارانه ها اعلام كرد: بر اساس برنامه ريزي دولت، يارانه نقدي به همه اعضاي خانوارها به هر تعداد که باشند پرداخت مي شود.به گزارش شبکه خبر،محمدرضا فرزين در حاشيه همايش سراسري "نقش اصناف در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها" با تکذيب پرداخت نکردن يارانه به خانوارهاي بيش از شش نفر گفت: اين شايعه اي بيش نيست. وي تاكيد كرد: به مردم اطمينان مي دهم خانوارها به هر تعداد که باشند، يارانه نقدي به حساب آنان واريز خواهد شد. فرزين گفت: اگر در مواردي، خانوارها، درباره دريافت نکردن يارانه هايشان متناسب با تعداد افراد خانواده، اعتراض دارند، مطمئن باشند دولت به همه افراد خانوار يارانه خواهد داد و در فرصتي که در آينده داده مي شود، اصلاح لازم درباره خانوارها صورت مي گيرد و يارانه فرد در خانواده ها ريخته مي شود. 

رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك:

پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها
افزايش قيمت در بخش مسكن نخواهيم داشت

رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك گفت: با توجه به تمهيداتي كه انديشيده شده پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها شاهد افزايش قيمت بخش مسكن نخواهيم بود. مصطفي قلي‌خسروي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت بخش مسكن پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اظهار كرد: زمان انتخابات هم عده‌اي شايعه گران شدن قيمت مسكن پس از برگزاري انتخابات را اعلام كردند اما چنين اتفاقي رخ نداد بنابراين اكنون نيز عده‌اي كه قصد دارند مانع اجراي اين قانون شوند صحبت از گران شدن مسكن پس از اجراي قانون مي‌كنند. وي ادامه داد: براي اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها همه بايد همياري كنند تا هدفمند كردن يارانه‌ها به درستي اجرا شود زيرا عدالت اجتماعي و اقتصادي را در پي دارد. خسروي تصريح كرد: مسوولان روش‌هاي مناسبي را با هدف آماده شدن شرايط براي اجراي قانون پيش‌بيني كرده‌اند و اكنون هم ممكن است براي جلوگيري از افزايش قيمت مصالح ساختماني مانند آهن و ميل‌گرد اقدام به واردات كنند تا قيمت مسكن بالا نرود. رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك با اشاره به اين‌كه پول دست مردم نيست و نقدينگي در بازار بسيار كم است و حركتي صورت نمي‌گيرد، اظهار كرد: برخي مشاوران املاك صحبت از گران شدن قيمت ملك و اجاره‌بها پس از اجراي قانون مي‌كنند اما آن چيزي كه ما مي‌دانيم اين است كه هرگز چنين اتفاقي نمي‌افتد. خسروي در پاسخ به اين سوال كه آيا برنامه‌اي براي خروج سوداگران از بخش مسكن داريد؟ خاطرنشان كرد: ما برنامه‌اي نداريم اما دولت بررسي‌هايي را انجام داده و اين افراد را شناسايي مي‌كند زيرا تنها كالايي كه احتكار آن محسوس است، مسكن است. وي اضافه كرد: ‌اگر مسوولان هنوز دست متخلفان را رو نكرده‌اند به اين دليل است كه دنبال ريشه‌يابي هستند و بيكار ننشسته‌اند. رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك با اشاره به‌ اين‌كه‌ مشاوران املاك دولت را در تهيه بسته سياستي براي تنظيم اجاره‌بها همكاري مي‌كنند و قصد دارند كه قيمت‌ها را پايين بياورند، گفت: در تابستان سال آينده به طور قطع با افزايش ميزان اجاره‌بها رو به رو نخواهيم بود.

معاون وزير راه:

پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها
بليط هواپيما گران نمي شود

وزير راه و ترابري اعلام کرد: 50 درصد از علت خروج توپولوف ها به خاطر صندلي ها بود. به گزارش موج، حميد بهبهاني وزير راه و ترابري در پنجمين نمايشگاه بين المللي صنايع هوايي و هوانوردي کيش، اعلام مواضع تحريم را از سوي کشورهاي اروپايي در توسعه ناوگان هوايي ايران بي تاثير عنوان کرد و گفت: عليرغم تحريم 30 ساله ناوگان هوايي، ما توانستيم که ناوگان هوايي را توسعه دهيم، اين در حالي است که اتحاديه اروپا از ممنوعيت ارائه قطعات به ايران اظهار بي اطلاعي کرده است.به گفته وي؛ در صورتي که بازار تحريم را خودمان گرم نکنيم، تحريم ها نمي تواند اثربخش باشد. همچنين ،معاون وزير راه و ترابري اعلام كرد: پس از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، نيازي به افزايش قيمت بليت هواپيما نيست. مجيد اسعدي معاون برنامه‌ريزي و اقتصاد وزير راه و ترابري در پنجمين جلسه هماهنگي با ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت اظهار كرد: در بخش حمل و نقل اقدامات مهمي جهت آماده سازي بستر اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها صورت گرفته و با ستاد مديريت حمل و نقل سوخت براي اجرايي شدن سياست‌هاي كوتاه مدت هماهنگي ايجاد شده است. وي تصريح كرد: با توجه به اينكه بيش از 90 درصد حمل و نقل كشور توسط جاده انجام مي‌شود، محوريت اصلي با حمل و نقل جاده‌اي است و كم‌ترين چالش را در حمل و نقل جاده‌اي برون شهري خواهيم داشت. نماينده وزارت راه و ترابري در كارگروه تحول اقتصادي گفت: با توجه به اينكه حمل و نقل ريلي ايمن‌ترين، ارزان‌ترين و مطمئن‌ترين وسيله جابه‌جايي در جهان است، بايد توسعه حمل و نقل ريلي مورد توجه و هدف جدي باشد اما اين توسعه زمان‌بر و مستلزم سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفت است كه البته تصميمات كلاني براي سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي در مجموعه‌ي ريلي اتخاذ شده و مصوبات اخير شوراي اقتصاد در اين بخش از حمل و نقل متمركز شده است.


 مهلت خروج از تهران تمديد شد 

پس از آن كه چند ماه پيش بر لزوم كاهش جمعيت تهران از سوي هيات دولت تاكيد شد، تصميم گرفته شد كه علاوه بر دعوت از كارمندان براي انتقال از پايتخت به صورت اختياري، طرح خروج سازمان‌ها و ادارات نيز در دستور كار دولت قرار گيرد. از اين رو در مصوبه‌اي كه روز سوم مرداد ماه توسط معاون اول رييس جمهور ابلاغ شد، دستگاه‌هاي اجرايي موظف شدند حداکثر تا پايان مردادماه سال 1389 تا 40 درصد پست‌ها و کارکنان خود را به خارج از تهران منتقل کنند. بر اساس بند "خروج شركت‌هاي دولتي تا پايان مردادماه" اين مصوبه، دستگاه‌هاي اجرايي موظف شدند شرکت‌هاي دولتي را برابر فهرست پيوست تصميم نامه تاريخ 22 ارديبهشت‌ماه 1389(مصوبه مربوط به انتقال 163 شرکت و دستگاه از تهران) تا پايان مردادماه سال 1389 از تهران منتقل کنند. همچنين اعلام شد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران نيز نسبت به انتقال حساب اين‌گونه شرکت‌ها اقدام کرده و دستگاه‌هاي اجرايي مسئول مجامع عمومي و وزارت امور اقتصادي و دارايي نيز بايد نسبت به اصلاح اساسنامه‌هاي آن‌ها براي تغيير مرکز شرکت اقدام کنند. دستگاه‌هاي اجرايي مسؤول هدايت و نظارت بر نهاد‌هاي عمومي غيردولتي نيز موظف شدند نسبت به انتقال سازمان‌ها و شرکت‌هاي وابسته نظير شرکت‌هاي وابسته به صندوق‌هاي بازنشستگي و تامين اجتماعي تا پايان مردادماه سال 1389 اقدام کنند. به گزارش ايسنا، اين تصميم البته تا پايان مرداد ماه عملي نشد و معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور كه متولي اصلي طرح خروج كاركنان دولت از تهران است، به خبرنگاري كه درباره عدم موفقيت اين طرح در بازه زماني مشخص شده از او سوال مي‌كرد، اين گونه پاسخ داد: آنچه در دولت پيش از اين مطرح بود، اين بود كه تا پايان مرداد ماه تا 40 درصد نيروها بايد از تهران بروند. اين عبارتي حقوقي است و نشان از سقف تعداد مورد نظر دارد، اما بايد بگويم كه رويكرد اصلي دولت انتقال ماموريت‌ها و تمركززدايي از تهران است. لطف الله فروزنده در در پاسخ به سوالي مبني بر اين كه چرا نسبت به انتقال كارمندان از تهران استقبال چنداني نشده است، خاطر نشان كرد:‌ به نظر من همه منتظرند تا نتايج اوليه اين طرح مشخص شود و به محض اين‌كه تعدادي از انتقال‌يافتگان در رسانه‌ها چگونگي انتقال و دريافت امكانات را بيان كنند، مردم نسبت به اين كار ترغيب خواهند شد. پيش از آن عبدالعلي تاجي، معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور اعلام كرده بود كه از ‌163 شركت كه قرار بوده منتقل شوند، ‌114 شركت منتقل شده‌اند و حدود ‌20 شركت ديگر تا پايان مرداد ماه منتقل مي‌شوند. اما به تازگي بار ديگر فرصتي براي خروج 40 درصدي دستگاه‌هاي دولتي از تهران مشخص شده است. معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري در اظهار نظري جديد گفت: مقرر شده دستگاه‌هاي اجرايي تا 40 درصد از کار خود را به خارج از تهران منتقل کنند که تا پايان امسال اين موضوع پيگيري مي‌شود تا به يک نتيجه نهايي برسيم. لطف‌الله فروزنده دهکردي درباره تاکيد رييس جمهوري بر دورکاري 40 درصد از کارمندان و خروج تعدادي از تهران اظهار كرد: با توجه به گفته‌هاي رييس جمهوري درباره دورکاري، اين بحث در هيات دولت هم تاييد و مقرر شد در هر وزارتخانه‌اي که امکان انجام شغل به صورت دورکاري وجود دارد، آن شغل به صورت دورکاري انجام شود. وي افزود: در حال حاضر يک تيم کارشناسي با تک تک وزارتخانه‌ها در حال مذاکره است تا مشاغلي که مي‌شود به صورت دورکاري انجام داد، مشخص شود. معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري خاطرنشان کرد: به طور معمول مشاغلي که ارباب رجوع ندارد و در واقع نيازمند کار تخصصي و فکري است و مي‌توان به صورت الکترونيکي انجام داد، در رديف طرح دورکاري قرار خواهند گرفت. فروزنده در پاسخ به اين سوال که وضعيت خروج برخي از دستگاه‌هاي اجرايي از تهران در حال حاضر به چه صورت است، اظهار كرد: الان قرار شده هر دستگاهي 40 درصد از ساختار خود را به خارج از تهران منتقل کند و اين بحث را تا پايان امسال پيگيري مي‌کنند که انشاءالله به يک نتيجه نهايي برسانيم. در حالي كه از اولتيماتوم قبلي دولت يعني پايان مرداد ماه، حدود 80 روز مي‌گذرد،‌ اما به نظر مي‌رسد هنوز زمان زيادي براي عملي شدن نظر دولت در زمينه خروج 40 درصدي كارمندان از تهران نياز است. ضمن اين كه بايد پرسيد خروج اين تعداد كارمند كه بر اساس اعلام مقامات دولتي 100 هزار نفر خواهند بود، به كاهش پنج ميليون نفري جمعيت تهران كه مد نظر رييس جمهور است، چقدر كمك خواهد كرد؟


 وزير مسكن خبر داد:
 جزئيات سهم شهرها، روستاها و بافت‌هاي فرسوده از اعتبار 30 هزار ميلياردي مسكن مهر 

وزير مسكن و شهرسازي با بيان اينكه براي ساخت مسكن روستايي و بافت فرسوده از خط اعتباري مسكن مهر استفاده مي‌شود، به طور تفكيك شده سقف پرداخت تسهيلات مسكن به شهرها، روستاها و بافت‌هاي فرسوده را از خط اعتباري مهر اعلام كرد.علي نيكزاد در گفت‌وگو با فارس افزود: قرار است در شهرها يك ميليون واحد مسكوني احداث شود كه براي اين ميزان واحد مسكوني 22 هزار ميليارد تومان از خط اعتباري 30 هزار ميليارد توماني مسكن مهر پرداخت خواهد شد. وي ادامه داد: براي نوسازي و احداث 600 هزار واحد مسكوني روستاني نيز 6 هزار ميليارد تومان و براي نوسازي 100 هزار واحد مسكوني در بافت فرسوده دو هزار ميليارد تومان از خط اعتباري مهر در نظر گرفته شده است. نيكزاد تاكيد كرد: در شش ماهه اول سال 90 قرار است ساخت يك ميليون واحد مسكوني به اتمام برسد و باز هم تاكيد مي‌كنم كه هر شركت تعاوني و انبوه‌سازي كه بخواهد تحويل مسكن را كش بدهد جلوي آنها را خواهم گرفت.


 بانك و بيمه 

 بانك ملي ايران به دارندگان وانت بار تسهيلات
اعطا مي كند

بانك ملي ايران در راستاي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها و به منظور تامين بخشي از هزينه سوخت دارندگان وانت بار كه از سوي ستاد حمل و نقل كشور معرفي شده اند، تسهيلات اعطا مي كند. به گزارش روابط عمومي بانك ملي ايران، اين بانك در نظر دارد بر اساس توافق هاي به عمل آمده با ستاد حمل و نقل و سوخت كشور به دارندگان وانت بار كه از سوي ستاد حمل و نقل كشور معرفي شده اند تا سقف تسهيلات پنج ميليون ريال با سود 12 درصد كه چهار درصد آن از متقاضي دريافت و هشت درصد باقيمانده توسط دولت، تامين مي شود، تسهيلات پرداخت كند. متقاضيان بايد پس از ثبت نام در سايت
yaraneh.bmi.ir و تكميل فرم مربوطه با مراجعه به شعبه انتخابي فرم صدور كارت را تكميل و به شعبه ارائه كنند. تسهيلات فوق در سه مرحله به حساب كارت صادره براي متقاضي واريز مي شود و متقاضي وجوه واريز شده را بايد در مدت 36 ماه بازپرداخت كند. شروع بازپرداخت اقساط يك ماه بعد از پرداخت آخرين مرحله خواهد بود. مدارك لازم براي تشكيل پرونده شامل( تصوير شناسنامه، كارت ملي، تصوير مدارك خودرو شامل مشخصات وسيله نقليه، سند مالكيت، كارت سوخت و …) كه بايد در محل شعب با اصل آن مطابقت داده شود و مطابق ضوابط به تاييد مسئولان برسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه