جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/08/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3745


کوتاه از اقتصاد

امشب مشخص مي شود؛
سرنوشت بنزين آخر پاييز


رکود بازار خودرو در آستانه هدفمند شدن يارانه‌ها


بانك و بيمه


 کوتاه از اقتصاد 

 وزير بازرگاني:

ارائه تسهيلات به نانوايي‌هاي سنتي كه صنعتي شوند

وزير بازرگاني در روز ملي نان گفت: پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها براي واحدهايي كه بخواهند نانوايي هاي سنتي را به صنعتي تبديل كنند، تسهيلات در نظر گرفته شده است.به گزارش فارس، مهدي غضنفري اظهار داشت: در حاليكه پرونده بزرگترين خريد دولتي كه خريد تضميني گندم است در اين روزها بسته شده ايران امروز به عنوان صادركننده گندم در جهان مطرح است. وي افزود: در راستاي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها، دولت بسته حمايتي براي حمايت از اين صنف در نظر گرفته است كه بر اساس اين بسته حمايتي دولت گندم را به قيمت تضميني از كشاورز خريداري كرده و پس از اجراي قانون نيز در اين روش تغييري ايجاد نمي شود. وزير بازرگاني گفت: امروز دولت تمام هزينه گندم را مي پردازد اما پس از هدفمندي يارانه ها براي گندم يك قيمت ملي خواهيم داشت كه اين قيمت كمتر از قيمت خريد تضميني است و مابه التفاوت آن از سوي وزارت جهاد كشاورزي به صورت يارانه در اختيار كشاورز قرار مي گيرد. وي با بيان اينكه در اين طرح قيمت نان برابر با قيمت ملي گندم به علاوه فرآيند تبديل آن به نان است، گفت: اين استانداري ها هستند كه قيمت نان را تعيين مي كنند و پس از اجراي قانون نانوايي آزادپز و يارانه اي يكي مي شود و بازار نان رقابتي مي شود و براي واحدهايي كه بخواهند نانوايي هاي سنتي را به صنعتي تبديل كنند هم تسهيلاتي در نظر گرفته ايم.

معاون وزير نفت هشدار داد؛

احتمال افزايش سرقت گاز همزمان با افزايش قيمت ها

معاون وزير نفت با اشاره به احتمال افزايش سرقت گاز همزمان با آزادسازي يارانه اين حامل انرژي از تشکيل گروه‌هاي ويژه نظارت و بازرسي براي برخورد با پديده سرقت، انشعابات غير مجاز و دستکاري کنتورهاي گاز خبر داد. جواد اوجي در گفت و گو با مهر در تشريح اقدامات انجام شده براي مقابله با انشعابات غير قانوني گاز مشترکان همزمان با آزادسازي يارانه و افزايش قيمت گاز طبيعي در سطح کشور، گفت: در حال حاضر علاوه بر ماموران گازبان شرکت ملي گاز در سطح استان هاي مختلف، گروه‌هاي ويژه بازرسي هم تشکيل شده است.مدير عامل شرکت ملي گاز ايران با اعلام اينکه اين گروه‌هاي بازرسي در سطح شرکت هاي گاز استاني و ناحيه هاي گازرساني ايجاد شده است، هدف از تشکيل تيم هاي بازرسي را نظارت بيشتر در نحوه گاز رساني و برخورد با تخلفات احتمالي عنوان کرد و افزود: با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها فعاليت اين گروه‌هاي نظارت و بازرسي گاز افزايش مي يابد.معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون نزديک به يک هزار و 500 نفر بازرس مورد آموزش هاي ويژه قرار گرفته اند، تصريح کرد: يکي از مهمترين وظايف گروه‌هاي بازرسي همزمان با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها بررسي انشعابات غير مجاز و دست کاري کنتورهاي گاز است.اين عضو ستاد تدابير ويژه اقتصادي وزارت نفت با تاکيد بر اينکه شرکت ملي گاز با سرقت گاز در سراسر کشور به صورت جدي برخورد قانوني مي کند، يادآور شد: با تمهيدات در نظر گرفته شده، پيش بيني مي شود با اجراي اين قانون ميزان سرقت گاز به حداقل کاهش يابد. اين مقام مسئول پيشتر با تاکيد بر اينکه در حال حاضر مجموعه شرکت ملي گاز براي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها در حالت آماده باش به سر مي برد، گفته بود: تاکنون برخي از مقدمات و بسترسازي ها براي اجراي اين قانون در سطح اين مجموعه انجام شده است.

وزير صنايع:

توليد ايران از علم عقب مانده است

وزير صنايع و معادن گفت: جايگاه توليد ايران مطابق با جايگاه توليد علم کشور نيست و بايد چندين برابر افزايش يابد. به گزارش مهر، محرابيان با اشاره به اينکه توليدکنندگان ما در بسياري از عرصه‌هاي صنعتي خود را اثبات کرده‌اند، تصريح کرد: امروزه دشمن يکي از راه‌هايي که براي مقابله با جمهوري اسلامي انتخاب کرده، ضربه به توليد کشور بوده است. محرابيان اضافه کرد: در طول سال‌هاي گذشته و به ويژه در سال‌هاي اخير دشمن به وعده‌هايي که به دوستان خود داده عمل نکرده است.وي بيان داشت: در سال‌هايي که رکود اقتصادي در جهان موج مي‌زند، جمهوري اسلامي ايران توانسته است به رشد قابل توجهي در اين زمينه دست يابد. وزير صنايع و معادن با اشاره به اعتصاب‌ها و تظاهرات اخير چند ميليون نفري در برخي از کشورهاي اروپايي اظهار داشت: اعتراضات مردم اروپا و غرب، نتيجه وابستگي دولت‌هاي غربي به اقتصاد ليبرالي است. وي تاکيد کرد: در حال حاضر صنعتي شدن کشور به خواستي ملي در تمام نقاط کشور تبديل شده است. محرابيان با اشاره به اينکه رشد صنعت شهرستان‌ها در اين سال‌ها قابل مقايسه با سال‌هاي گذشته نيست، تاکيد کرد: استقبال مردم در سراسر کشور از صنعت در تصور دولتمردان نمي‌گنجيده است.

قائم مقام وزارت بازرگاني خبر داد؛

ارائه سبد کالايي به کارمندان دولت

قائم مقام معاون بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني از احتمال ارائه سبد کالايي به کارمندان دولت در جريان اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها خبر داد و گفت: ذخاير کالايي در حال انتقال به استان ها است. حسين مدرس خياباني در گفت و گو با مهر گفت: وزارت بازرگاني براي عرضه کالاهاي ذخيره سازي چند فرمول را در نظر گرفته است تا بتواند کالاهاي ذخيره شده را به وقت خود در بازار عرضه کند. بر اين اساس، عرضه سراسري کالاها نظير توزيع آن در قالب سبد کارمندي، کالابرگ و انتقال ذخاير به استان ها در دستور کار قرار گرفته است.قائم مقام معاونت بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني افزود: براي عرضه 22 قلم کالاي ذخيره سازي شده به منظور تنظيم بازار ايام قبل و بعد از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، 4 فرمول طراحي شده است که در اين ميان، عرضه سراسري کالاها در قالب توزيع سبد کارمندي، عرضه کالا در قالب کالابرگ از جمله اين برنامه ريزيها است.وي تصريح کرد: تسهيلات در اختيار وزارت بازرگاني به منظور ذخيره سازي کالاهاي اساسي، تسهيلات در گردش است؛ به همين دليل نيز ذخاير در گردش است و وزارت بازرگاني نيز مجبور است از طريق مباشران خود به صورت مرتب ذخاير خود را در گردش نگاه دارد.


 امشب مشخص مي شود؛
 سرنوشت بنزين آخر پاييز 

همزمان با کاهش مصرف بنزين و افزايش ذخيره سازي بنزين يارانه‌اي در کارت هاي هوشمند در 58 روز نخست فصل پاييز، امشب (29 آبان ماه ) در نشستي با حضور مسئولان دولتي وضعيت بنزين آذرماه مشخص مي‌شود. به گزارش مهر، از ابتداي مهرماه دولت براي اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها در نيمه دوم سال جاري تصميم گرفت تا سهميه بندي بنزين يارانه اي خودروها به صورت ماهانه اختصاص يابد.بر اين اساس، در دو ماه نخست پاييز سال جاري ماهانه 60 ليتر بنزين يارانه اي به کارت هوشمند سوخت خودروهاي شخصي واريز شده است.در اين مدت سهميه سواري بنزيني و دوگانه سوز شخصي ماهانه 60 ليتر، موتورسيکلت 25 ليتر، تاکسي بنزيني 500 ليتر، دوگانه سوز و ال پي جي سوز 200 ليتر، آژانس (بنزيني 300 ليتر)، دوگانه سوز و ال پي جي سوز 200 ليتر، مسافربر شخصي دوگانه سوز و ال پي جي سوز نيز 200 ليتر تعيين شد.همچنين به وانت بنزيني ماهيانه 200 ليتر، وانت دوگانه سوز 100 ليتر، بنزيني نوع دو 400 ليتر و دوگانه سوز نوع دو نيز 200 ليتر، کاميون و کاميونت بنزيني ماهيانه 400 ليتر و خودروهاي دوگانه سوز در اين گروه 200 ليتر سهميه بنزين يارانه اي اختصاص يافته است.از سوي ديگر، با توجه به نزديک شدن روزهاي پاياني آبان ماه هنوز وضعيت اختصاص سهميه بنزين يارانه اي براي سومين ماه پاييز و يا عرضه بنزين تک نرخي نامشخص و بلاتکليف است.پيگيري مهر از وزارت نفت، شرکت ملي پالايش و پخش نفتي، ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت و برخي از دستگاه هاي دولتي مرتبط حاکي از بي اطلاعي مديران ارشد اين مجموعه ها نسبت به سرنوشت بنزين در آذر ماه سال جاري دارد.بر اساس اعلام مسئولان ارشد دستگاه‌هاي مختلف دولتي، تصميم نهايي درباره ادامه نظام سهميه بندي بنزين آذر ماه و يا آزادسازي نرخ اين فرآورده نفتي فقط با دستور رييس جمهور انجام مي شود.در همين حال، گفته مي شود قرار است امشب با حضور مديران ارشد دستگاه‌هاي دولتي درباره آخرين وضعيت اختصاص بنزين يارانه اي در قالب سهميه ماهانه آذر و يا آزادسازي قيمت اين فرآورده نفتي به صورت بنزين تک نرخي (احتمالا با قيمت نيمه يارانه اي 400 تومان) تصميم گيري شود.


 رکود بازار خودرو در آستانه هدفمند شدن يارانه‌ها 

در آستانه هدفمند شدن يارانه‌ها، بازار خودرو اين روزها با كاهش 50 درصدي خريد و فروش نسبت به ماه‌هاي پاياني تابستان و ركود روبه‌رو شده و مشتريان همچنان منتظر اجرايي شدن طرح هدفمندي يارانه‌ها و تعيين قيمت بنزين هستند.به گزارش فارس، اجراي طرح هدفمند شدن يارانه‌ها و عدم اعلام قيمت بنزين باعث ايجاد نوعي ركود در بازار خودرو شده و مشتريان براي خريد خودروي مورد نظر خود دست نگه داشته‌اند تا قيمت بنزين پس از هدفمندي يارانه‌ها مشخص شود. به گفته كارشناسان، اين مساله باعث كاهش 50 درصدي خريد و فروش در بازار خودرو نسبت به ماه‌هاي پاياني تابستان شده كه اين كاهش تقاضا، قيمت خودرو را در انواع مختلف بين 50 تا 100هزار تومان كاهش داده است. در حال حاضر هر دستگاه سراتو مدل 2011 با قيمت 42 تا 5/42 ميليون تومان به مشتريان عرضه مي‌شود كه اين خودرو به دليل مصرف پايين سوخت از استقبال بيشتري بين خريداران خودروهاي خارجي برخوردار است. در بين خودروهاي داخلي نيز مي‌توان گفت با توجه به بحث‌هاي مطرح شده مبني بر احتمال افزايش قيمت بنزين با هدفمند شدن يارانه‌ها، استقبال از خودروهاي دوگانه‌سوز بيشتر شده است. در حال حاضر هر دستگاه سمند با موتور EF7 به قيمت 16 ميليون و 900 هزار تومان و هر دستگاه سمند LX دوگانه‌سوز با قيمت 16 ميليون و 400 هزار تومان به مشتريان عرضه مي‌شود. همچنين تندر 90 كه اين روزها با استقبال بالايي براي خريد رو به رو است، در نوع E0 به قيمت 11 ميليون و 800 هزار تومان به دست مشتريان مي‌رسد. تندر 90 مدل E1 توليد ايران ‌خودرو 13 ميليون و 700 هزار تومان و نوع پارس‌خودرويي اين محصول نيز 13 ميليون و 900 هزار تومان به مشتريان عرضه مي‌شود. در همين حال،‌ تندر 90 مدل E2 توليد ايران خودرو 15ميليون و 400 هزار تومان و توليد پارس خودرو 15 ميليون و 600 هزار تومان معامله مي‌شود. پرايد بنزيني نيز به عنوان پر تيراژترين خودروي توليدي كشور اين روزها با قيمت 8 ميليون و 500 هزار تومان و نوع متاليك آن 8 ميليون و 600 هزار تومان در بازار معامله مي‌شود. پژو 405 معمولي نيز اين روزها 13 ميليون تومان و نوع دوگانه‌سوز اين خودرو 14 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. در مورد پژو 206 معمولي نيز مي‌توان به قيمت 13 ميليون و 500 هزار توماني اين خودرو اشاره كرد، در حال حاضر نوع داراي ترمز ضد قفل و ايربگ اين خودرو 14 ميليون و 200 هزار تومان معامله مي‌شود. پژو 206 صندوق دار نيز در مدل V9 با دنده اتومات 19 ميليون و 400 هزار تومان، مدل V20 حدود 14 ميليون و 700 هزار تومان و مدل V1 به قيمت 15 ميليون و 700 هزار تومان به مشتريان عرضه مي‌شود. هر دستگاه زانتيا نيز اين روزها در بازار 30 ميليون و 500 هزار تومان معامله مي‌شود. كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند با مشخص شدن قيمت بنزين در اجراي طرح هدفمند شدن يارانه‌ها، بازار خودرو نيز كمي رونق بگيرد.

قيمت خودرو با هدفمندي يارانه‌ها افزايش نمي‌يابد

اما رييس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) گفت: با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها هيچ تغيير يا افزايشي در قيمت خودروهاي توليد داخل انجام نخواهد شد. به گزارش مهر، سيد مجيد هدايت گفت: فرآيند قيمت‌گذاري خودرو در کشور دقيق و تحت نظارت است و هيچ خودروساز داخلي نمي‌تواند قيمت محصولات خود را افزايش دهد. وي افزود: صنعت خودروسازي ازجمله صنايع انرژي‌بر محسوب نمي‌شود، بنابراين در ماه هاي باقي مانده از امسال نيز مانند ماه‌هاي گذشته افزايش قيمتي نخواهيم داشت.


 بانك و بيمه 

 رييس کل بانک مرکزي:

رشد اقتصادي سال 1387 به زودي اعلام مي‌شود

رييس‌كل بانك مركزي با بيان اينكه بعد از اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها، 18 ماهه به تورم تك‌رقمي برمي‌گرديم، گفت: در اين شرايط مي‌شود تمام عقود شبكه بانكي را قرض‌الحسنه كرد. وي همچنين ذخاير ارزي كشور را فروشي ندانست و تاكيد كرد كه بانك مركزي صلاحينت مديرعامل پست‌بانك را تاييد نكرده است. به گزارش ايسنا، محمود بهمني در پاسخ به پرسشي درباره رد شدن لايحه افزايش سرمايه بانك‌هاي دولتي اظهار كرد: مجلس بايد حتما به اين مساله توجه مي‌كرد و اين اجازه افزايش سرمايه را از محل حساب ذخيره ارزي به بانك‌هاي دولتي مي‌داد. وي ادامه داد: بهترين منابع براي افزايش سرمايه بازار، تقويت توان تسهيلات‌دهي بانك‌ها از محل حساب ذخيره ارزي بود كه اين امر با سرمايه كم بانك‌ها محقق نشده است. بانك مركزي سه سال است كه به دنبال تصويب اين لايحه است و 100سال ديگر كه باشد هم بشود، بايد با اين لايحه موافقت كند. رييس‌كل بانك مركزي در جمع خبرنگاران تاكيد كرد: بانك‌هايي هستند كه 100 برابر سرمايه، منابع دارند اما نمي‌توانند سرمايه خود را افزايش دهند. بانك‌هاي خصوصي به اين امر مكلف شده‌اند ولي بانك‌هاي دولتي حتما بايد با مصوبه مجلس سرمايه خود را بالا ببرند. بهمني درباره ابهاماتي كه در زمينه ماهيت ذخاير ارزي وجود دارد و همچنين برخي اظهارات درباره اينكه ذخاير اعلام‌شده پول نفت بوده و يك بار به ريال تبديل شده است، گفت: ذخاير اعلام شده دارايي واقعي است؛ زماني كه دولت نفت را مي‌فروشد، درآمد آن در قالب ارز به بانك مركزي واريز مي‌شود و اين بانك بايد ارز را به ريال تبديل كرده و به دولت برگرداند. وي گفت: بايد 57 ميليارد دلار در سال از پول نفت را به دولت دهيم؛ هفته‌اي يك ميليارد دلار هم بايد مصرف كنيم تا پول نفت را به دولت بدهيم. اگر مازاد ارزي در بانك مركزي باقي ماند ديگر متعلق به دولت نيست، بلكه پول مردم است. رييس كل بانك مركزي تاكيد كرد:‌ بانك مركزي نماينده 73 ميليون مردم است، ذخاير ارزي براي مردم است و در صورتي كه دولت يك بار پول ارز را دريافت كرده باشد ديگر بانك مركزي به دولت پولي نمي‌دهد. وي با تاكيد بر اين‌كه نيازي نيست مجمع جهاني اقتصاد در مورد ذخاير ارزي ايران خبري ارائه دهد، گفت: خودمان بهتر مي‌دانيم كه ذخاير ارزي كشورمان چه قدر است. ذخاير ارزي از طلا و ساير ارزها تشكيل مي‌شود و قابل فروش نيست كه اين بانك بخواهد به دولت دهد. بهمني درباره نحوه تعيين نرخ ارز تاكيد كرد:‌ "شناور مديريت‌شده" به معناي تعيين نرخ در بازار و مديريت بانك مركزي است و اين جزء مصوبات مجلس است. رييس كل بانك مركزي در مورد نبود شاخص‌ رشد اقتصادي در نماگرهاي اقتصادي سه ماهه چهارم سال گذشته اظهار كرد: شاخص‌ رشد اقتصادي آماده شده و به زودي آن را اعلام خواهيم كرد. فكر مي‌كنم به زودي و به سرعت اين آمار بايد منتشر شود. وي درباره جعل چک‌پول‌هاي 100 هزار توماني گفت: ايران‌چک‌هاي 100 هزار توماني تمام فاکتورهاي امنيتي را دارد و مسائل امنيتي آن معادل اسکناس‌ها رعايت شده است، اما همان گونه که امکان جعل اسکناس‌ها وجود دارد، امکان جعل چک‌پول‌ها هم وجود دارد، اما در آينده براي کنترل پول‌شويي و رديابي مسير حتما پشت‌نويسي چک‌پول‌ها بايد انجام شود.

شروع ساخت مدرسه اهدايي بانک ملت
به منطقه محروم ايلام

عمليات احداث مدرسه اهدايي بانک ملت در محروم ترين منطقه استان ايلام با حضور مسوولان آغاز شد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مراسم کلنگ زني اين مدرسه در روستاي اسلاميه بخش شيروان ايلام و در زميني به مساحت دو هزار مترمربع برگزار شد و طبق زمان بندي تعيين شده ، 520 مترمربع فضاي آموزشي براي دانش آموزان اين منطقه محروم ساخته خواهد شد.رييس اداره کل تجهيز و نوسازي مدارس استان ايلام در اين مراسم، از مشارکت بانک ملت در اين اقدام خيرخواهانه قدرداني کرد و گفت: اين بانک نماد نيکي ها و منويات ذهني مديران آن بسيار ارزشمند است. رييس اداره کل آموزش و پرورش استان ايلام نيز اين حرکت زيباي بانک ملت را ستود و اظهار داشت: اميدواريم مديران ساير دستگاه ها نيز چنين حرکت هاي خداپسندانه اي را در اولويت کارهاي خويش قرار دهند و باعث خلق خوبي ها شوند.

تقدير معاون وزير امور اقتصادي و دارايي
از بانک ملي استان قروين

احمد صادقي گلمکاني معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با ارسال نامه اي از عملکرد رئيس و کارکنان اداره امور شعب استان قزوين جهت پاسخگويي به رفع مسائل مردم در سفر استاني اخير هيات دولت به اين استان تقدير کرد. معاون وزير امور اقتصادي و دارايي همچنين از فعاليت هاي مثمر ثمر و اثرگذار کارکنان بانک ملي در اين استان سپاسگزاري نمود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه