جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3749


سرمقاله


آيت‌الله نوري همداني: ربا موجب هلاکت اقتصاد مي‌شود


اشتون: 15 آذر در ژنو با ايران مذاکره مي‌کنيم


انتشارگزارش آمانو درباره ايران


لاريجاني: مجلس خود را تابع نظر رهبري مي‌داند


اجتماع 110 هزاربسيجي تهران در روزعيدغدير


بوليوي هشدارآمريکا در مورد ايران را رد کرد


ميزخبر


کوتاه از سياست

رئيس جمهور:
90 درصد هدفمند کردن يارانه‌ها اجرا شده است


صالحي: ظرف يک هفته اورانيوم 20 درصد توليد کرديم


ادامه غني سازي درايران


دکترين ايران در خزر طراحي مي‌شود


صدوردستوربرخورد جدي با زورگيران


اختصاص50 درصد منابع بخش مسکن به بافت‌هاي فرسوده


 سرمقاله 

 بي‌تفاوتي به سنت هاي اجتماعي، خطر بي‌هويتي

هر چند تغيير، جزيي از زندگي بشر و هر جامعه اي است و در گذر زمان بسياري از امور تغيير مي كنند، اما مهم تر از خود تغيير، آمادگي انسان ها براي مواجهه با آثار آن تغيرات و توجه به بنيان ها، رسوم، سنت وهويت گذشته آنها است در اين بين است که بايد به ياد داشت که اين سنت هاو آداب ورسوم گذشته هستند که در واقع بنياني اساسي براي هر جامعه اي محسوب مي شوند و همواره در طول تاريخ هر جامعه اي اصل تفکيک ناپذيري از آن جامعه بود ه اند و با عملکرد خود باعث تقويت بنيان هاي هر جامعه اي وهمگرايي شده و به خودي خود ميتواند وجه مشخصه آن جامعه وکشور بوده باشد در اين راستا اين سنت و رسوم ها گاه آنقدر اهميت پيدا مي کند که در واقع نشانگرو نماد هويتي هر کشوري شده است اين اهميت است که امروزه با وجود تحولات دنياي جديد و پيشرفت هاي بسياري که رخ داده است خيلي از کشور ها را به سمت حفظ و نگهداشت آداب وسنن قديمي و گذشته خود کشانده است در اين حال وضعيت امروز جامعه ما نيز مصداقي از اين موضوع است چه اينکه در گذار از سنت به مدرنيته و به همراه تغييرات آشفته فرهنگي جامعه ها، جامعه ايراني دگرگوني هاي گسترده اي را تجربه کرده و درك اين دگرگوني و پيش بيني آثار و عواقب آن، از ابعاد مختلف حائز اهميت باشد در اين حال مفاهيمي و سنت هايي مانند توجه به فاميل، فرمانبري و احترام به بزرگتر ها، آبرو و حيثيت خانوادگي و غيره، به دليل شرايط ياد شده، در خانواده هاي مختلف، معاني و تعبيرهاي متفاوتي پيدا كرده اند و راه و روندي نامتناسب و متضاد با آداب و رسوم گذشته ايراني مي پيمايند به طوري که امروزه بسياري بر بروز پديده فراموشي سنتهاو آداب نيک و گرانبهاي ايراني هشدار داده و بر اين نظرند که در صورت عدم توجه جدي و بنيادين به مساله حفظ و باز شناسي و ياداوري رسوم و آداب عمدتا گرانبهاي گذشته جامعه در آينده خطرات متعدد اجتماعي و فرهنگي کشور را تهديد خواهد کرد چه اينکه با کم رنگ تر شدن تدريجي اين ارزش هاو سنت ها در جامعه عملا جايگزين مناسب براي آنها يافت نخواهد شد بطور مثال ارتباطات فاميلي و خانوادگي در ايران كه جزء سنت هاي ما است و دين اسلام نيز همواره بر آن تاكيد كرده است. به مرور زمان با توجه به بهانه هايي مانند مشغله هاي زندگي، كمبود فرصت، بعد مسافت و غيره كم و كمتر مي شود و جايگزين مناسبي هم براي آن وجود ندارد علاوه بر ان نيز ممکن است به افزايش احساس تنهايي و ناموزون شدن روابط اجتماعي و فرهنگي در نسل ها و خانواده هاي ايراني نيز بينجامد .آنچه مشخص است در حال حاضرو باو جود تعارض بين سنت و مدرنيته است انسان وخانواده ايراني اصول و مفاهيمي از سنت را هنوز يدك مي كشد در اين حال بايد دانست که اين دوگانگي بين سنت و مدرنيته هميشه مستلزم تقابل نيست و همانند بسياري از کشور ها مي توان در سايه توجه به مدرنيته سنت ها و آداب نيک گذشتگان که به خودي خود نمادو مقوم جامعه امروز نيز هستند حفظ گردد امري که در کشور ما نيز مي تواند مورد توجه بيشتر مسئولان فرهنگي، آموزشي و شهروندان قرار گيرد.

علي رمضاني


 آيت‌الله نوري همداني: ربا موجب هلاکت اقتصاد مي‌شود  

گروه سياسي: يکي از مراجع تقليد قم با اشاره به آثار مخرب ربا بر فعاليتهاي اقتصادي کشور، گفت: ربا اقتصاد کشور را فلج مي‌کند و باعث هلاکت اقتصاد مملکت مي‌شود. به گزارش مهر، آيت‌الله حسين نوري همداني در ديدار مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانک رفاه کشور در سخناني، ربا را نوعي ظلم به افراد دانست و اعلام کرد: مسئله ربا در بانکداري اسلامي بايد ريشه کن شود، چون آنقدر داراي فساد است که خداوند در قرآن کريم هفت مرتبه ربا را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. وي اضافه کرد: در قرآن کريم از دو گناه به شدت انتقاد شده است که يکي از آنها تولي کفار که مسلمانان نبايد زير سيطره کفار قرار گيرند و ديگري رباست که روز به روز کمر مستضعفين زير بار ربا بيشتر خم مي‌شود. استاد حوزه علميه، تصريح کرد: ربا باعث مي‌شود که ثروتمندان پول‌هايشان را در راه صنعت و کشاورزي و رشد و توسعه هزينه نمي‌کنند و به راحتي در اختيار مستضعفين قرار مي‌دهند و افرادي که از اين پول استفاده مي‌کنند از هستي ساقط مي‌شوند.


 اشتون: 15 آذر در ژنو با ايران مذاکره مي‌کنيم 

گروه سياسي
: مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد؛ احتمالا دور جديد مذاکرات قدرت‌هاي بزرگ با ايران، روز پنجم دسامبر (15 آذر) امسال در شهر «ژنو» سوئيس برگزار مي‌شود. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري رويترز، «كاترين اشتون» روز دوشنبه در «بروکسل»، پايتخت بلژيک به خبرنگاران گفت: تاييديه غيررسمي موضع ايران درباره زمان و مکان مذاکرات را دريافت کرده، اما منتظر پاسخ رسمي اين کشور است. مقام‌هاي رسمي جمهوري اسلامي ايران هنوز به اين خبر که قرار است حدود دو هفته ديگر در ژنو با نمايندگان قدرت‌هاي بزرگ ديدار کنند، واکنشي نشان نداده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، «سعيد جليلي»، سرپرست مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران در نامه‌اي که روز نهم نوامبر براي اشتون فرستاده بود، روزهاي 23 نوامبر و پنج دسامبر را به عنوان دو زمان مناسب براي برگزاري گفت‌وگوها بين نمايندگان ايران و کشورهاي عضو گروه 1+5 در شهر استانبول ترکيه پيشنهاد کرد. اعضاي اين گروه که عبارتند از آمريکا، بريتانيا، روسيه، چين، فرانسه و آلمان برگزاري دور اول گفت‌وگوها در ترکيه را رد کرده اما خواهان ديدار با نماينده ايران در روز پنجم دسامبر در سوئيس شده بودند. ترکيه، به عنوان عضو غيردائم شوراي امنيت، به همراه برزيل به چهارمين قطعنامه تحريمي اين رکن سازمان ملل متحد که در ماه ژوئن عليه برنامه هسته‌اي ايران صادر شد، راي منفي داد. ايران که بر صلح‌آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌اي خود تاکيد دارد، مي‌گويد که نحوه تامين سوخت راکتور تحقيقاتي تهران موضوع اصلي مورد نظر اين کشور در هرگونه مذاکره خواهد بود. «رامين مهمانپرست»، سخنگوي وزارت خارجه ايران اخيرا گفته بود: «چارچوب بحث‌‌مان بيانيه تهران است و مشخص است که بندها و جزئيات دقيق مربوط به مبادله سوخت چه چيزي است که به همه آنها اشاره شده است.» منظور از بيانيه تهران، توافق هسته‌اي است که در اوايل ماه ژوئن امسال با تلاش ترکيه و برزيل براي حل‌وفصل مناقشه اتمي حاصل شد که گروه 1+5 آن ‌را رد کرد.


 انتشارگزارش آمانو درباره ايران 

گروه سياسي
: گزارش مديركل آژانس بين‌آلمللي انرژي اتمي درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران ديروز به طور غيررسمي در اختيار 35 عضو شوراي حكام قرار گرفت.به گزارش ايلنا ، اين آخرين گزارش يوكيا آمانو درباره فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران است که در سال 2010 منتشر مي‌شود. از زمان روي كار آمدن ‌ يوكيا آمانو به عنوان مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نحوه گزارش‌دهي وي مورد انتقاد شديد ايران قرار گرفته است. به طوري که گزارش ماه سپتامبر آمانو منجر به انتقاد ايران و جانبدارانه خواندن آن توسط تهران شد. مدير كل آژانس در آن گزارش مدعي شد، به‌خاطر اين‌كه تهران همكاري كاملي با ناظران آژانس نداشته است، نمي‌تواند تائيد كند كه تمامي فعاليت‌هاي هسته‌‌اي تهران صلح‌آميز است. آمانو همچنين ايران را به‌خاطر جلوگيري از حضور بازرسان و مانع ايجاد كردن در مسير تحقيقات اين سازمان سرزنش كرد. اين در حالي است که علي‌اصغر سلطانيه، نماينده دائم ايران در آژانس پس از انتشار گزارش قبلي آمانو در شهريورماه سال جاري در نامه‌اي خطاب به يوكيا آمانو مراتب انتقاد و اعتراض ايران نسبت به محتوا و نگارش گزارش ماه سپتامبر توسط مديركل درباره ايران را اعلام كرد.


 لاريجاني: مجلس خود را تابع نظر رهبري مي‌داند 

گروه سياسي
: رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که مجلس خود را تابع نظر رهبري مي‌داند، خاطرنشان ساخت: تنظيم روابط بين قوا از شئونات و مسئوليت‌هاي شرعي و قانوني مقام معظم رهبري است و هر نظري که ايشان بدهند واجب الطاعه است و در اين مساله شک و ترديدي نيست. به گزارش خبرنگار آفرينش، علي لاريجاني اين سخنان را ديروز پس از آن در جلسه علني مجلس مطرح کرد که "روح الله حسينيان" عضو فراکسيون انقلاب اسلامي، فراکسيون حامي دولت، در يك اخطار قانون اساسي، گفت: در جلسه ديروز (دوشنبه) صحبت‌هايي مطرح شد که شبهاتي را براي بعضي از افراد مذهبي و بسيجي ايجاد کرد. وي به اصل 110 قانون اساسي اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بر طبق اين اصل يکي از وظايف رهبري معظم حل اختلاف و تنظيم روابط بين قواي سه گانه است و شکي نيست که در بعضي از مسائل از جمله قانون برنامه و بودجه بين دولت و مجلس اختلاف برداشت‌هايي از قانون اساسي وجود دارد. نماينده تهران ادامه داد: به همين علت هم رئيس جمهور نامه‌اي را به مقام معظم رهبري نوشتند و از ايشان خواستند اين اختلاف را حل کنند و نظر نهايي خودشان درخصوص وظايف و مسئوليت هاي مجلس و دولت را اعلام کنند و مقام رهبري هم طبق اصل ولايت شرعيه که بر قواي سه گانه دارند و طبق اصل 110 قانون اساسي بررسي موضوع را به شوراي نگهبان واگذار کردند. حسينيان تصريح کرد: شوراي نگهبان هم يک کميته را تشکيل داده و پس از بررسي نظر نهايي به رهبري معظم ارسال مي‌شود تا رهبري براساس آنچه که مصلحت مي‌دانند نظر خود را به دو قوه ابلاغ کنند. اين نماينده اصولگرا با تاکيد بر اينکه نمايندگان مجلس خود را تابع نظر رهبري معظم مي‌دانند، خاطرنشان ساخت: بعضي از صحبت‌هايي که روز گذشته(دوشنبه) بيان شد اين شبهه را ايجاد کرد که بعضي از نمايندگان به دنبال فضاسازي و زمينه سازي براي ايجاد اختلاف و در مقام فشار هستند و در حالي که همه نمايندگان خود را تابع رهبري مي‌دانند و هر نظري که در مورد قوه مجريه و رابطه آن با قوه مقننه اعلام کنند، اطاعت خواهند کرد. حسينيان از نمايندگان خواست اگر با نظر او موافق هستند با ذکر صلواتي بار ديگر توطئه دشمنان در ايجاد اختلاف بين دو قوه و تضعيف جايگاه مجلس را خنثي کنند.بعد از آن که نمايندگان با ذکر صلواتي موافقت خود را با صحبت‌هاي حسينيان اعلام کردند؛ "علي لاريجاني" رئيس مجلس با بيان اين که صحبت‌هاي روز دوشنبه هم در راستاي صحبت‌هاي آقاي حسينيان بوده، خاطرنشان کرد: تنظيم روابط بين قوا از شئونات رهبري معظم است و آن کميته‌اي که تشکيل شد در همين راستا بود اما نتايج جلسات آن کميته (کميته حل اختلاف دولت و مجلس) جمع‌بندي مشخص و خاصي نداشت. وي افزود: مشکل آنجا پيش آمد که سخنگوي شوراي نگهبان نظر شوراي نگهبان را به عنوان نظر جمعي کميته اعلام کردند که اينگونه نبود و نمايندگان قوه مقننه در آن کميته نظر خودشان را داشتند که ما مکتوب اعلام کرديم. رئيس مجلس با تاکيد بر اين که مجلس خود را موظف به اطاعت از تصميمات و نظرات رهبري مي‌داند، خاطرنشان ساخت: مقام معظم رهبري در امر تنظيم قوا شان و مسئوليت قانوني و شرعي دارند و هر نظري بدهند واجب الطاعه است و در اين مساله شک و ترديدي نيست.تعدادي از نمايندگان عضو کارگروه حل اختلاف دولت و مجلس روز دوشنبه در تذکر آئين نامه‌اي سخنان عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان و عضو کارگروه حل اختلاف دولت و مجلس را نادرست خوانده و و رد کردند. کدخدايي روز شنبه در نشستي خبري اعلام کرده بود که بر اساس تصميم کارگروه حل اختلاف دولت و مجلس، رئيس جمهور مي تواند در خصوص نقض قانون اساسي به ديگر قوا تذکر بدهد.


 اجتماع 110 هزاربسيجي تهران در روزعيدغدير 

گروه سياسي: فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از اجتماع 110 هزار بسيجي استان تهران در روز عيد غدير براي تجديد بيعت با ولايت خبر داد.سردار جعفري در گفت وگو با واحد مرکزي خبر با اشاره به تلاقي هفته بسيج با دهه امامت و ولايت و عيد سعيد غدير، گفت: در سراسر کشور يک ميليون بسيجي به نمايندگي ازده ها ميليون بسيجي به طور نمادين با مقام عظماي ولايت تجديد بيعت خواهند کرد. فرمانده کل سپاه افزود: بسيجيان ولايتمدار در اين اجتماع بزرگ، حماسه غدير و پيام آن را براي ملت ايران و مسلمانان زنده مي کنند.وي خاطرنشان کرد: بسيج نيرويي منحصر به فرد است که مي تواند متناسب با هر شرايط و زمان، وضعيت خاصي پيدا کند و به کمک نظام و کشور بشتابد. وي با اشاره به دور انديشي حضرت امام راحل (ره) در فرمان تشکيل بسيج مستضعفين گفت: امروز دشمن در جنگ نرم برضد جمهوري اسلامي ايران اهدافشان تضعيف روحيه مقاومت و پايداري، القاي روحيه يأس و نااميدي و اسلام ستيزي است.


 بوليوي هشدارآمريکا در مورد ايران را رد کرد  

گروه سياسي: رئيس جمهور بوليوي هشدار آمريکا در مورد گسترش روابط با ايران را رد کرد. به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «اوو مورالس» خطاب به «رابرت گيتس»، وزير دفاع آمريكا که براي شرکت در نشستي به بوليوي سفر کرده، گفت: دولت بوليوي با هر کشوري که بخواهد هم‌پيمان مي‌شود و نظر آمريکا در اين مورد برايش مهم نيست. گيتس که براي شرکت در نشست دوسالانه وزراي دفاع قاره آمريکا به بوليوي رفته‌است، يک روز پيش از آن از کشورهاي آمريکاي جنوبي خواسته بود تا در مذاکرات با ايران بر سر همکاري هسته‌اي محتاط بوده و مراقب انگيزه‌هاي ايران باشند. مورالس روز دوشنبه در مراسم گشايش اين نشست در واکنش به اين سخنان رابرت گيتس، گفت: «هيچ‌کس نمي‌تواند جلوي من را بگيرد که با کشوري مذاکره نکنم.» وي افزود: «بوليوي، تحت رهبري من با هر کسي توافق و ائتلاف خواهد کرد. اين حق ما است و فرهنگ ما فرهنگ گفت‌وگو است.» رابرت گيتس که عصر روز دوشنبه در اين مراسم سخنراني كرد، پس از شنيدن سخنراني يک‌ساعته اوو مورالس، پاسخ مستقيمي به سخنان وي نداد.


 ميزخبر 

مظفرالدين شاه به موزه مجلس آمد

گروه سياسي:
رئيس مركز اسناد كتابخانه مجلس شوراي اسلامي از خريد مجسمه‌اي منحصر به فرد از مظفرالدين شاه توسط كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس در ماه اخير خبر داد و گفت: اين مجسمه به زودي در موزه مجلس در معرض ديد مراجعه‌کنندگان قرار خواهد گرفت.به گزارش خانه ملت، علي ططري با بيان اين مطلب که اين مجسمه از جنس قلع و سرب و رنگ آميزي شده است، گفت: اين مجسمه به احتمال بسيار در سفر مظفر الدين شاه به فرنگ توسط يك كارخانه اتريشي همزمان با حيات اين شاه ساخته شده است. ططري با بيان اين مطلب كه وجود رنگ آميزي در اين مجسمه مهمترين و بارز‌ترين ويژگي آن است، افزود: تزئينات اين مجسمه شامل شمسه مروايد بحريني، ياقوت و سردوش مي‌باشد كه به همراه ساير تزئينات ديگر رنگ‌آميزي شده است. وي افزود: مظفر الدين شاه لباسي به نام لباس سرداري داشته است كه در آن از جواهرات مختلفي هم‌چون ياقوت و مرواريد بحريني استفاده شده است، اين لباس هم‌ اينك به همراه سردوش ياقوت و حمايل در موزه جواهرات سلطنتي نگهداري مي‌شود به نظر مي‌رسد در هنگام ساخت اين مجسمه اين لباس بر تن مظفر الدين شاه بوده است. ططري در پاسخ به اين پرسش كه از اين مجسمه نمونه‌هاي ديگري هم در دست است يا خير؟ گفت: اين مجسمه همتاي ديگري نيز در كاخ گلستان دارد، اما اين مجسمه منحصر به فرد‌تر است از اين نظر كه نشان‌هاي لباس و حمايل و سردوش رنگي است.وي با بيان اين مطلب كه مجسمه منحصر به فرد مظفرالدين شاه از يكي از خاندان‌هاي سلطنتي قاجار خريدار شده است، گفت: اين مجسمه به زودي يعني از اواسط آذر در موزه مجلس در معرض ديد عموم مراجعه كنندگان قرار مي گيرد.وي در پايان قدمت تاريخي اين مجسمه را 114 سال عنوان كرد.

بروجردي: دليل قطع رابطه گامبيا با ايران فشارآمريکا بود

گروه سياسي: رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اقدام اخير گامبيا در قطع روابطش با ايران را تحت فشار ايالات متحده ارزيابي كرد و گفت: توسعه روابط جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي آفريقايي، آمريكا و همپيمانانش را حساس كرده بود و آنان به دنبال تخريب اين روابط هستند. علاء الدين بروجردي ديروز در گفت‌وگو با ايرنا به ارتباطات گسترده ايران با كشورهاي آفريقايي و برگزاري اجلاس‌هاي متعدد در اين خصوص اشاره كرد و گفت: اين مساله، آمريكا و همپيمانان اروپايي آن و نيز صهيونيست‌ها را حساس كرد و آنان از مدت‌ها پيش به دنبال تخريب روابط ايران با كشورهاي آفريقايي بودند. وي به موضوع فروش اسلحه از سوي شركت‌هاي ايراني به گامبيا اشاره كرد و افزود: يكي از شركت‌هاي ايراني سال‌ها پيش قراردادي را در اين خصوص منعقد كرده بود و طبق مقررات بين المللي قرار بود اين محموله به گامبيا ارسال شود. بروجردي با بيان اين كه نيجريه در يكي از بنادر متوجه اين محموله شده و رسانه‌هاي غربي عليه آن جوسازي كرده‌اند، خاطرنشان کرد: با مذاكرات خوبي كه بين وزراي خارجه دو كشور صورت گرفت اين موضوع حل و فصل شد. رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اشاره به ضربه اي که ايران از اقدامات تروريستي خورده است، تصريح کرد: ما نسبت به موضوع فعاليت‌هاي تروريستي حساسيت ويژه داريم زيرا خود همواره در معرض اين تهديدها قرار داشتيم. وي با بيان اين كه براي حل اين موضوع اخيرا فرستاده ويژه‌اي از سوي جمهوري اسلامي ايران عازم گامبيا شد تا مساله را حل و فصل كند به اقدام گامبيا براي قطع روابطش با ايران اشاره كرد و گفت: اين كار در چارچوب فشار آمريكا و سياست‌هاي ايالات متحده براي تخريب رابطه ايران با كشورهاي مختلف از جمله آفريقا ارزيابي مي‌شود. بروجردي در عين حال سطح روابط ايران با گامبيا را سطح عالي روابط سياسي ندانست و تاكيد كرد: روابط ما گامبيا حتي در حد تاسيس سفارتخانه نبود و سفير جمهوري اسلامي ايران در سنگال مسووليت امور مربوط به گامبيا را نيز به عهده داشت و دفتري در اين كشور تاسيس شده بود. بروجردي در پاسخ به سوال ديگري درباره ادعاي برخي رسانه‌هاي غربي مبني بر از كار افتادن سانتريفيوژها و توقف فعاليت غني سازي اين موضوع را رد كرد و گفت: اين نخستين باري نيست كه رسانه‌هاي غربي عليه فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي ايران چنين اخبار كذبي را منتشر مي‌كنند. وي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در چارچوب مقررات آژانس و معاهدات مربوطه فعاليت خود را به صورت صلح آميز ادامه مي‌دهد و هيچ مشكلي در اين مسير وجود ندارد.

بررسي صندوق توسعه ملي بعد از پايان بررسي لايحه برنامه

گروه سياسي: كميسيون تلفيق لايحه برنامه پنجم توسعه پس از اتمام رسيدگي به اين لايحه در صحن علني مجلس به بررسي موضوع صندوق توسعه ملي؛ مواد ارجاعي و موارد ابهام مي پردازد. جعفر قادري ديروز در گفت وگو با ايرنا، افزود: در اين جلسه پيشنهاد شد رسيدگي به موضوع صندوق توسعه ملي؛ مواد ارجاعي از صحن علني و موارد ابهام لايحه برنامه پنجم به پس از اتمام بررسي لايحه برنامه پنجم در صحن علني موكول شود. نماينده شيراز در مجلس، افزود: هيات رييسه كميسيون تلفيق پس از مشورت با هيات رييسه مجلس زمان دقيق برگزاري جلسه كميسيون تلفيق را اعلام مي کند. قادري افزود: پيش بيني مي شود كه بررسي به اين مواد 15 ساعت زمان نياز داشته باشد. وي افزود : رسيدگي به اين لايحه هفته آينده در صحن علني به اتمام مي رسد و نمايندگان به تعطيلات مي روند و كميسيون تلفيق وقت دارد تا مواد ارجاعي و موارد ابهام را مورد رسيدگي قرار دهد.

سردار نقدي: بسيج فقط مربوط به عرصه نظامي نيست

گروه سياسي:
فرمانده بسيج خواستار شناخت همه ظرفيت هاي بسيج در کشور شد و اظهار کرد: بسيج فقط مربوط به عرصه نظامي نيست بلکه در همه عرصه ها کاربرد دارد.به گزارش خبرنگار آفرينش، سردار نقدي ديروز طي سخناني پيش از آغاز جلسه علني مجلس به مناسبت هفته بسيج در جمع نمايندگان، با اظهار اين که بسيج چيزي نيست جز جاري شدن در جامعه، خاطرنشان کرد: اين مزيت از بسيج يک تفکر ارزشمندي براي حيات طيبه مي سازد.سردار نقدي با تصريح بر اين که تفکر بسيج انسان را آزاد و براي خدا مي بيند، خاطرنشان ساخت: بسيج انسان را براي رضاي خدا خواست. فرمانده بسيج با انتقاد از کساني که صرفا به بعد نظامي بسيج توجه دارند، گفت: بسيج يک الگوي همه جانبه براي همه حيات مادي و معنوي انسان است.سردار نقدي با اشاره به حضور بسيج در همه عرصه ها در کشور، افزود: بسيج حضور مردمي آگاه در همه عرصه ها است که قدر ولايت را شناخته و به آن وفادار است.وي تصريح کرد: بسيجيان انسان هاي خدايي هستند که بدون هيچ چشم داشت مادي گام در راه آرمان هاي امام راحل برمي دارند.سردار نقدي با اشاره به نقشي که بسيج در خنثي کردن توطئه ها در کشور داشته است، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبري در اين خصوص مي فرمايند؛ اگر در دفاع مقدس بسيج نبود، سرنوشت کشور چيزي ديگري مي شد و دشمن به ايران غلبه مي کرد.وي با اظهار اين که امام (ره) بسيج را صرفا نظامي نمي ديدند، افزود: ايشان پس از پايان جنگ اشاره به تفکر بسيجي و زندگي بسيجي داشتند.سردار نقدي با اعلام اينکه ما نتوانسته ايم از همه ظرفيت هاي بسيج پس از جنگ بهره ببريم، خاطرنشان کرد: در عرصه علم و فناوري اين بسيجيان بودند که همه تحريم ها را شکستند.سردار نقدي با اشاره به جنگ نرم دشمنان با جمهوري اسلامي ايران، افزود: بسيج پيش قراول جهاد نرم در مقابل دشمنان است که اين ظرفيت را بايد شناخت و از آن استفاده کرد.وي تصريح کرد: انديشه بسيج مي گويد که بايد مردم را محور قرار داد و مشکلات را به دست مردم باز کرد.فرمانده بسيج با اظهار اين که لازم نيست براي هر کاري که در کشور مي خواهيم انجام دهيم يک تشکيلات جديد ايجاد کنيم، افزود: کار را بايد به دست مردم بسپاريم؛ همانطور که در طرح ريشه کني فلج اطفال شاهد بوديم.سردار نقدي با بيان اين که اگر از روش بسيجي استفاده بکنيم بايد از همه ظرفيت ها استفاده بکنيم، اظهار کرد: خيلي از مشکلات که در کشور پيش مي آيد با حضور مردم قابل حل است و نياز به سازمان جديدي ندارد. فرمانده بسيج در پايان خواستار توجه جدي مجلس شوراي اسلامي به نيازهاي بسيج در لايحه برنامه پنجم توسعه شد.


 کوتاه از سياست 

برگزاري جشن غدير در صحن علني مجلس

گروه سياسي: دبير فراکسيون غدير در مجلس شوراي اسلامي از برگزاري جشني به مناسبت گراميداشت عيد سعيد غدير خم در صحن علني امروز مجلس خبر داد. حسن ملک محمدي در گفت وگو با خانه ملت با اعلام اين خبر، گفت: در اين مراسم پس از تلاوت قرآن مجيد، جشن غدير با مداحي يکي از مداحان اهل بيت عصمت و طهارت آغاز خواهد شد.نماينده مردم دامغان افزود: پس از مداحي، علي لاريجاني رئيس مجلس در ارتباط با عظمت روز غدير مطالبي را عنوان خواهد کرد. به گفته وي اين مراسم حدود 40 دقيقه به طول خواهد انجاميد.

امضايي 11يادداشت تفاهم همکاري ميان ايران والجزاير

گروه سياسي: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري الجزاير در پايان سفر دو روزه نخست وزير الجزاير به تهران، 11 يادداشت تفاهم همکاري امضا کردند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، اين 11 يادداشت تفاهم‌ در حضور محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور و احمد اويحيي نخست وزير الجزاير و وزرا و مقامات دو کشور در نهاد رياست جمهوري امضا شد.

صفوي: دشمنان به‌دليل ترس ازبسيج، قدرت تهاجم ندارند

گروه سياسي:
دستيار ارشد و مشاور فرمانده معظم كل قوا بسيج را صادر كننده مكتب جهاد و مقاومت براي ديگر ملت‌هاي اسلامي دانست و اعلام کرد: دشمنان به‌دليل ترس از بسيج، قدرت تهاجم نظامي به ايران را ندارند. به گزارش ايسنا، سرلشگر سيديحيي رحيم صفوي در همايش پرچمداران بصيرت كه به مناسبت هفته بسيج با حضور جمعي از خانواده‌هاي شهدا و بسيجيان در سالن آمفي تئاتر تربيت معلم قروين برگزار شد، يكي از ارزش‌هاي بسيج را مردم ياري و مردم داري ذكر كرد و گفت: خدمت به مردم و محرومين بزرگترين ارزش بسيج است.صفوي كادرسازي و تربيت مديران كارآمد را از ديگر رسالت‌هاي نيروي مقاومت بسيج عنوان و خاطرنشان كرد: مديريت كشور كار سختي است، بنابراين مديران كارآمد و متعهد در كشور بايد تربيت شوند كه دلسوز اين نظام باشند. وي با اشاره به اين‌كه بسيج صادر كننده مكتب جهاد، مقاومت و انتظار براي ديگر ملت‌هاي اسلامي است، اظهار كرد: پوشيدن لباس قيام توسط نيروي مقاومت حزب‌الله لبنان نشان دهنده درس گرفتن اين نيروها از مقاومت و ايثارگري‌هاي بسيجيان ملت بزرگ اسلام است.

مجلس امروز ساعت 6 صبح تشکيل جلسه مي دهد

گروه سياسي: ‌با توجه به اهميت بررسي لايحه برنامه پنجم توسعه براي نمايندگان، مجلس امروز با وجود تعطيلي تهران به دليل آلودگي هوا در راس ساعت 6 صبح تشکيل جسله مي دهد. به گزارش خبرنگار آفرينش،"‌محمدحسن ابوترابي فرد" نايب رئيس مجلس در پايان جلسه علني ديروز مجلس با اشاره به اعلام تعطيلي تهران در روز جاري از سوي دولت، خاطرنشان كرد: باتوجه به اينكه دولت محترم و استاندار تهران به دليل دغدغه جدي كه براي آلودگي هوا داشتند فردا (چهارشنبه) را تعطيل كردند؛ اما مجلس باتوجه به اهميت بررسي لايحه برنامه پنجم طبق روال برنامه هاي خود را دنبال كرده و تعطيل نيست. ابوترابي فرد در ادامه خاطرنشان كرد: جلسه علني روز چهارشنبه مجلس راس 6 صبح آغاز و تا ساعت 12 ظهر ادامه خواهد يافت.آغاز ساعت علني مجلس در ساعت 6 صبح براي دومين بار است که در طول بررسي برنامه پنجم توسعه اتفاق مي افتد. نمايندگان روز سه شنبه هفته پيش نيز در ساعت 6 صبح تشکيل جلسه داده بودند.

ابراز نارضايتي از به تاخير افتادن دادگاه 2 تبعه آمريكايي

گروه سياسي: اعضاي خانواده دو تبعه آمريكايي كه به اتهام جاسوسي در ايران زنداني هستند از به تاخير افتادن دادگاه فرزندانشان تا تاريخ 6 فوريه (17 بهمن ماه) ابراز نارضايتي كرده و گفتند كه دوست ندارند تعطيلات كريسمس را بدون عزيزانشان بگذارنند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، "الكس فتال" برادر "جاش فتال" روز دوشنبه، گفت: به تاخير افتادن برگزاري دادگاه براي خانواده‌اش سخت و غيرقابل تحمل است. فتال به همراه شين "بائر" و "سارا شورد" در ماه ژوئيه سال 2009 در مرز ايران و عراق دستگير شده و هم اکنون به اتهام جاسوسي در زندان به سر مي‌برند. شورد دو ماه پيش با قرار وثيقه 500 ميليون توماني آزاد شد و به كشورش بازگشت. "سيندي هيكي" مادر"بائر" هم گفت: اعضاي خانواده‌اش اطمينان زيادي به تاريخ جديد دادگاه ندارند، چرا كه اين پرونده چند بار به تاخير افتاده است. "الكس پاتال" نيز گفت: ما اميدواريم برگزاري دادگاه الزامي نباشد و آنها به دلايل انسان دوستانه آزاد شوند.دستگيري آنها بيش از حد طولاني شده است. "هيكي" گفت: سارا شورد هنوز تصميم نگرفته است در صورتي كه دادگاه احضارش كند به تهران بازگردد يا خير. وي گفت:‌ ما تصميماتمان را لحظه به لحظه مي‌گيريم، بنابراين تا زماني كه آن لحظه فرا برسد تصميم نهايي را نگرفته‌ايم.

سناتورسابق ايتاليايي:تحريم‌ها عليه ايران توجيهي ندارد

گروه سياسي: يک سناتور سابق ايتاليايي در بيستمين همايش بين‌المللي خليج فارس که از روز دوشنبه در بندرعباس در حال برگزاري است، گفت: تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايران توجيهي ندارد. به گزارش فارس، "جيان گيدو فلوني" ديروز در دومين روز بيستمين همايش بين‌المللي خليج فارس در بندرعباس در خصوص خليج فارس و تعادل جديد جهاني به ايراد سخنراني پرداخت. وي به اوضاع كنوني در جهان اشاره و گفت:‌ كشورهاي هند، چين و برزيل در حال ظهور در صحنه سياسي هستند و تعاملات تغيير يافته است. وي نقش ايران در خاورميانه و خليج فارس را مهم برشمرد و با اشاره به سابقه تمدني و منابع ايران، خاطرنشان كرد:‌ ايران در تلاش است كه ثبات را در منطقه ايجاد كند. اين سناتور اسبق ايتاليايي تنوع‌بخشي به منابع انرژي توسط ايران را حق اين كشور دانست و در عين حال تصريح كرد: تحريم‌ها عليه ايران توجيهي ندارد و استفاده از گزينه عليه تهران غيرمعقول خواهد بود. گيدو فلوني همچنين در ادامه به انجام مذاكرات بين ايران و غرب بدون پيش شرط تأكيد كرد.


 رئيس جمهور:
 90 درصد هدفمند کردن يارانه‌ها اجرا شده است  

گروه سياسي
: رئيس جمهور از اعلام جزئيات قانون هدفمندکردن يارانه‌ها در آينده نزديک خبرداد و اعلام کرد: حدود 90 درصد از اين طرح اجرا شده و با اندکي تلاش الباقي آن نيز به اجرا گذاشته خواهد شد. به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد ديروز در ادامه سفرهاي استاني دولت در جمع مردم زنجان، با تاکيد بر اينکه بايد همه ايران را آباد کنيم، گفت: بايد به نقطه اي برسيم که حتي در ايران يک فقير وجود نداشته باشد و حتي يک خانواده پيدا نشود که فاقد مسکن باشد و حتي يک جوان پيدا نشود که شغل شرافتمندانه و دلخواه خود را پيدا نکند و اينها در سايه کار و تلاش و در سايه عشق به ولايت و عدالت شدني است.وي طرح هدفمند کردن يارانه ها را مردمي ترين طرح دانست و خاطرنشان کرد: اين طرح در خدمت بهره وري اقتصاد و شکوفايي استعدادها و پيشرفت ملت ايران است که تقريبا 85 تا 90 درصد آن به اجرا گذاشته شده و با يک يا حسين ديگر الباقي آن نيز اجرا خواهد شد. رئيس جمهور در ادامه سخنان خود، گفت: رقمي که به حساب مردم ريخته شده علي الحساب است ولي مردم تلاش و مقداري صرفه جويي کنند و دولت نيز متقابلا قول مي دهد که هر چه صرفه جويي بشود آن را به حساب مردم باز گرداند.احمدي نژاد با اشاره به برخي جريان سازي هاي رسانه هاي خارجي درباره طرح هدفمند کردن يارانه ها، گفت: آنها مي گويند ما ايران را تحريم کرده ايم و در شرايط تحريم اين طرح به نفع ايران نيست در حالي که من به آنها مي گويم که اقتصاد ايران رو به شکوفايي است ولي وقتي شما مخالفت مي کنيد مشخص مي شود که اين طرح صد در صد به نفع مردم ايران است. وي در عين حال وعده داد که به زودي جزئيات طرح هدفمند کردن يارانه ها را در صدا و سيما اعلام کند. احمدي نژاد، گفت: اين طرح در مسير عدالت بوده و شيطان به اين خاطر با آن مخالف است که عدالت دلها را متحد مي کند و مهرباني مي آورد لذا بايد دست به دست هم بدهيم و ايران را بسازيم.رئيس جمهور سپس گفت: بعد از اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها به سراغ مشکلات ديگري از معضلات اقتصادي ايران مثل ماليات ها و مشکلات بانکي و بخش هاي مختلف اقتصادي خواهيم رفت و اميدواريم که ملت ايران با برداشتن گام هاي بلند براي پيشرفت دشمنان را مايوس کنند. احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود، خاطرنشان کرد: اگر همه قدرتهاي شيطاني تاريخ دست به دست هم بدهند قادر نخواهند بود کوچکترين توقفي در مسير پرشتاب پيشرفت ايران به وجود آورند.وي در عين حال افزود: البته آنها تلاش و شيطنت مي کنند اما بدانند که ملت ايران تمام توطئه هاي آنها را بر سرشان خراب خواهند کرد.محمود احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود بااشاره به عيد غدير خم، گفت: اين عيد بزرگترين عيد بشريت است و در آستانه اين عيد بزرگ توفيق ديدار با عاشق ترين مردم دنيا نسبت به اميرالمومنين را شاکرم.وي در ادامه مهمترين هديه خداوند به بشريت را امامت و ولايت دانست و خاطرنشان کرد: علت اين هديه روشن است زيرا خداوند انسان را خلق کرده تا مسير کمال را طي کرده و در کره زمين صلح و يگانه پرستي را برقرار کند و اين ماموريت بزرگ را به انسان سپرده اما حلقه اتصال ميان عالم هستي و انسان و جامعه بشري با عالم بالا از طريق امامت و ولايت قرار داده اند.رئيس جمهور افزود: هر کس مي خواهد به خدايي و تکامل برسد، مسيرش اتصال به اهل بيت پيامبر و ولايت و امامت است و تمامي عبادات نيز به خاطر اهميت آن متکي به ولايت و امامت مي باشد.احمدي نژاد در ادامه سخنان خود با تاکيد بر اينکه فرياد ملت ايران و پيامش براي جامعه بشري جهت ساختن دنياي سرشار از خوبي ها، دعوت به امام و ولايت است، گفت: تلاش دشمنان براي ادامه حاکميت ناصالحان در جهت دورکردن از همين حقيقت است.وي افزود: آنها تجاوز و صلح و سرکوب ملتها و از بين بردن شخصيت انسانها را قانوني کردند و با گستاخي مي خواهند همه زشتي ها را به قانون بين المللي به همه تحميل کنند.رئيس جمهور تصريح کرد: آنها با توليد هزار ميليارد دلار دارايي کاغذي کسري بودجه خود را از جيب ملتها برداشته و بدينوسيله مشکلات اقتصادي خود را به سايرين منتقل مي کنند.


 صالحي: ظرف يک هفته اورانيوم 20 درصد توليد کرديم 

گروه سياسي: رئيس سازمان انرژي اتمي از گذاشته شدن درپوش قلب راكتور نيروگاه بوشهر خبرداد و اعلام کرد: غربي ها باور نمي کردند متخصصان ايراني توانايي غني سازي 20 درصدي اورانيوم را ظرف مدت يک هفته داشته باشند. به گزارش واحد مرکزي خبر، علي اکبر صالحي دردومين جشنواره جهادگران علم و فناوري با تشريح توانمندي هاي متخصصان هسته‌اي کشور، افزود: بعد از غني سازي 20 درصدي اورانيوم غربي ها مي گفتند ايراني ها نمي توانند سوخت توليد کنند اما دانشمندان کشورمان به سرعت سوخت مجازي توليد کردند و ما شهريور آينده سوخت واقعي را توليد مي کنيم. وي با بيان اينکه غني سازي 20 درصدي اورانيوم تودهني بزرگي به غربيهاست، ادامه داد: هم اکنون کارگاه بزرگ توليد سوخت 20 درصد در کشور راه اندازي شده است و روز گذشته درپوش قلب راکتور به ياري خداوند در شرايطي که کشور در تحريم قرار دارد در نيروگاه هسته اي بوشهر که نماد حرکت هسته اي کشور ماست نصب شد. صالحي در ادامه گفت: زماني که ما تقاضاي خريد اورانيوم 20 درصد را به سازمان بين‌المللي انرژي اتمي براي بکارگيري در توليد دارو براي بيماران سرطاني و صعب العلاج داديم آنها گفتند شما اورانيوم غني شده 3.5 درصد بدهيد ما اورانيوم با غناي 20 درصد به شما مي دهيم. وي افزود : در صورتي که اين درخواست ما يک درخواست تجاري بود و ما 20 سال پيش هم اين اورانيوم را خريداري کرده بوديم. پس از اين ماجرا رئيس جمهور دستور داد که دانشمندان هسته اي کشورمان غني سازي 20 درصد را آغاز کنند. وي افزود: باوجود اينکه ما علاقمند نبوديم اورانيوم با غناي 20 درصد توليد کنيم و برنامه ريزي هاي ما براي توليد اورانيوم با غناي 3.5 تا 5 درصد بود متخصصان کشورمان ظرف يک هفته اورانيوم 20 درصد را توليد کردند. رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: در هشت سال پيش که غربي ها پرونده ساختگي براي موضوع هسته اي ايران درست کردند بازرسان آژانس مي گفتند شما چگونه به فناوري نسل دوم سانتريفيوژها دست پيدا کرديد. صالحي افزود: آنها مي گفتند ساخت نسل دوم سانتريفيوژها 15 سال زمان نياز دارد و ما مي گفتيم ما يکساله اين کار را انجام مي دهيم. وي گفت: يکي از دانشجويان فارغ التحصيل کارشناسي ارشد دانشگاه اميرکبير که نسل اول سانتريفيوژها P ONE را کار کرده بود قراردادي با سازمان انرژي اتمي بست و ظرف يکسال نسل دوم سانتريفيوژها را توليد کرد. صالحي ادامه داد: بازرسان سازمان انرژي اتمي اصرار داشتند که از نحوه دستيابي ايران به نسل دوم سانتريفيوژها مطلع شوند و ما با وجود اينکه علاقمند نبوديم دانشمندان هسته اي کشورمان را به آنها معرفي کنيم با مجوز شوراي عالي امنيت ملي، اين دانشمند جوان با سه نفر از دانشمندان و بازرسان بزرگ نسل دوم سانتريفيوژها که از آژانس بين المللي انرژي هسته اي آمده بودند مصاحبه کرد و روند دستيابي به اين فناوري را براي آنان شرح داد. وي تصريح کرد: بازرسان آژانس بين المللي انرژي هسته اي مي گفتند براي دستيابي به نسل دوم سانتريفيوژها 40 تا 50 مهندس بايد چند سال کار کنند چگونه است که يک دانشمند شما توانسته است ظرف يکسال به اين فناوري دست يابد. صالحي وظيفه و هدف اصلي بسيج علمي کشور را احيا و برانگيختن عقل هاي پنهان و نيز مستندسازي براي حفظ دستاوردها دانست. صالحي در ادامه به راه مقابله با ويروس استاکس نت اشاره کرد و گفت: از يکسال پيش غربي ها سعي داشتند با واردکردن اين ويروس در پايگاه هاي هسته اي کشورمان در روند فعاليت آنها اختلال ايجاد کنند اما متخصصان جوان کشور درست در همان جايي که دشمنان مي خواستند وارد شوند جلوي اين ويروس را گرفتند و پس از يکسال که غربي ها متوجه شدند که موفق نشده اند صدايشان درآمد. وي با بيان اينکه ديگر زمينه اي براي جنگ سخت افزاري در کشور وجود ندارد افزود: ما در زمينه سخت افزاري نيز با دشمنان برابري مي کنيم.صالحي در عين حال ديروز در حاشيه دومين جشنواره جهادگران علم و فناوري درخواست خبرنگاران براي پاسخ به سوالات درباره برنامه صلح آميز هسته‌اي كشورمان را به پس از برگزاري مذاكرات آتي ايران و 1+5 موكول كرد و گفت: اميدواريم دو هفته ديگر كه نشست با 1+5 برگزار مي شود در خدمت رسانه ها باشيم. پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان اعضاي گروه 1+5 را تشکيل مي دهند.


 ادامه غني سازي درايران 

ايسنا
: نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، با رد ادعاي برخي رسانه‌هاي غربي در مورد توقف غني‌سازي در ايران، گفت: اين كار كمافي‌السابق و با قدرت ادامه دارد. اسماعيل کوثري با اشاره به برخي ادعاهاي رسانه‌هاي غربي مبني بر توقف غني‌سازي در ايران، اين كار را يك جنگ رواني عليه كشورمان ارزيابي كرد و گفت: غني‌سازي با قدرت ادامه دارد و روز دوشنبه نيز شاهد بوديم كه آخرين مرحله ميله‌گذاري در قلب راكتور بوشهر انجام شد و طي يك يا دو ماه آينده اين نيروگاه به شبكه برق كشور وصل مي‌شود. اين نماينده مجلس، هدف دشمنان از طرح چنين مسائلي را عمليات و جنگ رواني عليه كشور توصيف كرد و خاطر نشان ساخت: نبايد زياد به دروغ‌پردازي‌هاي آنها توجه كرد و آنها در آستانه مذاكرات با 1 + 5 اين مباحث را مطرح مي‌كنند تا دوستداران نظام و مردم را در ابهام و سوال بكشانند اما بايد بدانند كه با اين كارها نمي‌توانند كاري از پيش ببرند.


 دکترين ايران در خزر طراحي مي‌شود  

مهر
: مشاور ويژه رئيس جمهور در امور درياي خزر با اعلام اينکه مشغول طراحي دکترين ايران در خزر هستيم، گفت: هيچ رژيم حقوقي بدون توافق جمهوري اسلامي ايران نمي تواند شکل بگيرد.محمد مهدي آخوند زاده ديروز در يک نشست خبري در محلي وزارت امور خارجه در خصوص سهم ايرا ن در درياي خزر بر اساس اصل انصاف، گفت: ما با اصل قرار دادن دو موافقتنامه 1921 و 1940 با 4 کشور حاشيه درياي خزر وارد گفتگو شده ايم و گفته ايم که مبناي کار ما تفاهم و اجماع همه 5 کشور بر روي موضوعات مختلف درياي خزر است.آخوند زاده با بيان اينکه هيچ رژيم حقوقي بدون توافق ايران و نظر مثبت ايران نمي تواند شکل بگيرد، افزود: بايد از شيوه هايي استفاده کنيم که نتيجه آن منصفانه باشد و منافع جمهوري اسلامي ايران نيز در آن لحاظ شود.آخوند زاده همچنين ادعاي برخي از کشورها مبني بر مانع ايجاد کردن ايران در راه همکاري با 4 کشور حاشيه درياي خزر را رد كرد.


 صدوردستوربرخورد جدي با زورگيران 

واحد مرکزي خبر
: دادستان کل کشور با حضور در دادسراي ناحيه 27 ويژه امور جنايي تهران، پروند سارقاني که با استفاده از جعل عنوان نيروي انتظامي در برخي مناطق ايران اقدام به سرقت و زورگيري از مردم مي کردند، بررسي و دستوراتي براي تسريع در روند رسيدگي صادر کرد. محسني اژه اي در حاشيه بررسي و پيگيري پرونده سارقان "خاندان فيوج"، گفت: دستگاه قضايي و رابطان مصمم هستند تا با جرايمي مانند سرقت، زورگيري، تجاوز به عنف و آنچه که امنيت جامعه را برهم مي زند و موجب ايجاد مخاطره مي شود برخورد جدي تر و قاطع تر کنند. وي ادامه داد: اينها يکي از مسايلي است که اين روزها در برخي نقاط کشور اتفاق مي افتد و مردم از آن نگران هستند. اژه اي با بيان اين که برخي از افراد شرور متعرض مردم مي شوند و پول و دارايي آنان را سرقت مي کنند، گفت: اين افراد با استفاده از جعل عنوان نيروي انتظامي متعرض مردم مي شدند و با متوقف کردن عابران در آزاد راه ها و ضرب و شتم اموال آنان را سرقت مي کردند.


 اختصاص50 درصد منابع بخش مسکن به بافت‌هاي فرسوده 

گروه سياسي: با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دولت موظف به جلوگيري از ايجاد سکونت گاه‏هاي غيرمجاز در شهرها و سامان بخشي مناطق حاشيه نشين وتخصيص دست کم 50 درصد از منابع بخش مسکن براي اصلاح بافت هاي
فرسوده شد. به گزارش آفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز خود و در ادامه بررسي جزئيات لايحه 200 ماده اي برنامه پنجم توسعه بنا به پيشنهاد تعدادي از نمايندگان مجلس و اعضاي کميسيون عمران، دو بند به ماده 153 لايحه برنامه پنجم توسعه الحاق کردند که براساس يکي از اين بندهاي الحاقي دولت موظف شد؛ دست کم 50 درصد از منابع، اعتبارات و تسهيلات اعطايي براي بخش مسکن ( طرح هاي مسکن مهر، مسکن جوانان و نيازمندان و مانند آن) را به اجراي طرح هاي مذکور در بافت هاي فرسوده شهري اختصاص دهد. همچنين به موجب بند الحاقي ديگر به ماده 153 لايحه برنامه، وزارت مسکن و شهرسازي و شهرداري‌ها موظف شدند؛ هر سال، در طول سال‌هاي برنامه، دست کم 10درصد از بافت هاي فرسوده شهري را احيا و بازسازي کنند؛ بر اساس اين بند، تسهيلات و بودجه مورد نياز براي اجراي اين بند، همه ساله با پيشنهاد وزارت مسکن و شهرسازي در بودجه عمومي پيش بيني مي شود و در اختيار وزارت مسکن و شهرسازي و شهرداري ها يا مجريان طرح هاي نوسازي با معرفي شهرداري قرار مي گيرد.

الزام دولت به سامان بخشي مناطق حاشيه نشين

نمايندگان مجلس در مصوبه ديگري به منظور ارتقاء شرايط محيطي پايدار و فراگير و بهره‌مندي ساكنان مناطق حاشيه‌نشين از حقوق شهرنشيني ؛پيش‌نگري و پيشگيري از ايجاد سكونتگاه هاي غيرمجاز دولت را به سامان بخشي مناطق حاشيه‌نشين تعيين شده توسط شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران موظف كردند. براساس اين مصوبه، اين سامان بخشي از طريق تدوين و اجرا ساز و كارهاي حقوقي، مالي و فرهنگي و توانمندسازي ساكنان بافت‌هاي واقع در داخل محدوده‌هاي شهري با مشاركت آنها، در چارچوب«سند ملي توانمندسازي و ساماندهي سكونتگاه هاي غيرمجاز» و ايجاد شهرك هاي اقماري براي اسكان جمعيت مهاجر انجام خواهد شد. همچنين در اين مصوبه دولت به وضع مقررات بازدارنده و اعمال ممنوعيت ارايه تمامي خدمات زيربنايي به ساخت و سازهاي غير مجاز خارج از محدوده شهرها و روستاها و تخريب آنها با همكاري قوه قضاييه موظف شد. به موجب مصوبه ديگر نمايندگان، مجريان دولتي و شهرداري ها موظف شدند از روشهاي مقاوم سازي ساختماني استفاده کنند. مجلسيان همچنين مجريان دولتي و شهرداريها را به استاندارد کردن مصالح ساختماني و اجراي روشهاي مؤثر در مقاوم سازي مکلف کردند.

الزام به جلوگيري ازايجاد سکونت گاه‏هاي غيرمجاز

با تصويب نمايندگان مجلس همچنين دولت موظف شد در طول برنامه پنجم توسعه به منظور ارتقا شرايط محيطي پايدار و فراگير از ايجاد سکونت‌گاه‏هاي غيرمجاز جلوگيري کند.به موجب اين مصوبه، دولت موظف به وضع مقررات بازدارنده و اعمال ممنوعيت ارائه كليه خدمات زيربنايي به ساخت و سازهاي مجاز خارج از محدوده شهرها و روستاها و تخريب آنها با همكاري قوه قضائيه شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه