جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3749


خبر پزشکي


نگاهي به ديدگاه پياژه و نوپياژه‌اي‌ها


توجه به درد مفصل در جوانان امري ضروري است


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

 بيماري خطرناک سپسيس و درمان آن

«سپسيس» يك بيماري خطرناك است كه معمولا توسط باكتري ايجاد مي‌شود و به گفته پزشكان ويتامين ث مي‌تواند درماني بالقوه براي مقابله با اين عفونت خوني جدي باشد.به گزارش ايسنا، دكتر كارل تيمل و دستيارانش از دانشگاه اونتاريو ادعا مي‌كنند كه ويتامين ث مي‌تواند روشي ايمن و مقرون به صرفه براي درمان اين عفونت خوني خطرناك و تهديد كننده باشد.آنها در آزمايشات خود به اين نتيجه رسيدند كه ويتامين ث نه تنها مي‌تواند از بروز اين عفونت جلوگيري كند بلكه همچنين در بهبود بيماري موثر است.اين عفونت كه وارد جريان خون مي‌شود و مي‌توانند باعث بروز نارسايي‌هاي عضوي شود در كودكان شايعتر است.دكتر تيمل تاكيد كرد: اين روش بويژه در كشورهاي در حال توسعه كه اين بيماري شيوع بيشتري دارد، مفيد است. چون در اين كشورها اغلب مردم توان مالي براي روش‌هاي درماني گران قيمت را ندارند و روش فوق بسيار مقرون به صرفه است.«سپسيس» زماني اتفاق مي‌افتد كه باكتري در روده‌ها، مجاري ادراري و مثانه، سمي توليد كند كه به سيستم ايمني بدن و اعضا و بافت‌هاي بدن حمله كند.اين سم مي‌تواند بسيار خطرناك باشد زيرا در صورتي كه درمان نشود بر روي كليه‌ها، ريه‌ها، مغز و گوش اثرات خطرناكي خواهد گذاشت.اين عفونت در هر فرد و هر گروه سني ممكن است اتفاق بيافتد اما بيشتر در شيرخواران كه سيستم ايمني بدنشان به اندازه كافي رشد نكرده است و عفونت خيلي دير از بدنشان دفع مي‌شود و نيز در افرادي با سيستم ايمني ضعيف مثل مبتلايان به ايدز شايعتر است. خطر بروز بيماري‌هاي باكتريايي شديد در كودكان زير سه ماهه و تب دار، بيشتر از كودكان بزرگتر تب دار است.بر اساس اين گزارش ، ويتامين ث نيز كه بعنوان يكي از فاكتورهاي پيشگيري كننده از بروز سپسيس شناخته شده از موادي است که بدن بايد از طريق غذايي که فرد مي‌خورد، آن را جذب کند.بدن انسان بايد تمام مواد لازم را از غذاهايي که مي‌خورد، جذب کند در غير اين صورت و بدون دريافت مواد غذايي لازم، قادر نخواهد بود کمبود اين مواد را به گونه‌اي ديگر جبران کند.ويتامين ث يا اسيد اسكوربيك، يك ويتامين محلول در آب است كه براي رشد و عملكرد طبيعي بدن لازم است. اين ويتامين در تشكيل كلاژن نقش دارد. كلاژن يك نوع پروتئين است كه در تشكيل پوست، تاندون‌ها، رباط‌ها، عروق خوني و نيز در ترميم بافت‌ها شركت مي‌كند. اين ماده مغذي، يكي از مهمترين آنتي اكسيدان‌هاي مورد نياز بدن است.منابعي که بيشترين مقادير اين ويتامين را در خود دارند عبارت از توت فرنگي، کلم بروکلي، گريپ فروت، گوجه فرنگي، انبه، ليمو، گل کلم، سيب زميني، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگي و مرکبات، کيوي بعنوان منابع گياهي داراي ويتامين ث و جگر بعنوان منبع حيواني داراي اين ويتامين است. نگهداري طولاني مدت اين مواد غذايي در يخچال‏، پختن، گرماي هوا، نور و دخانيات باعث از بين رفتن اين ويتامين مي‏شوند.

كرفس گياه آرام بخش

مريم مراداف متخصص تغذيه گفت: كرفس داراي ويتامين‌هاي گروه B است كه بر سلامت و عملكرد مناسب سيستم عصبي موثر است.اين متخصص تغذيه در گفت‌وگو با فارس گفت: كرفس حاوي 95 درصد آب است و يكي از سبزي‌‌هاي كم كالري محسوب مي‌شود.وي گفت: به كرفس لقب سبزي كالري منفي داده‌اند چون در ازاي ميزان انرژي بدن براي هضم خود مي‌گيرد به مقدار بسيار كمي انرژي به بدن مي‌رساند و هر 100 گرم كرفس فقط 7 كيلو كالري انرژي دارد.متخصص رژيم درماني كلينك نو انديشان تغذيه اضافه كرد: طعم تلخ و تندي كه زمان خوردن كرفس احساس مي‌شود مربوط به وجود ماده‌اي به نام آپين است كه اين گياه از نظر طب سنتي داراي طبع سرد است و ادرار آور مي‌تواند باشد. در طب چيني براي رفع سوزش رفع ادرار و التهاب چشمي استفاده مي‌شود.


 نگاهي به ديدگاه پياژه و نوپياژه‌اي‌ها 

در واقع برخي از نظريه‌پردازان معتقد به دوره تفكر پس صوري هستند كه در آن شناخت فرد بزرگسال معمولاً آگاهي از واقعيت متعدد، آميختگي منطق با واقعيت و تحمل اختلاف بين آرمان و واقعيت را منعكس مي‌كند. برخي از اين نظريه‌پردازان همچون پري (Willoiam Perry) معتقد بود كه افراد بزرگسال تفكر نسبت‌گرا (relativistic thinking) در مواجه با دشواري‌هاي زندگي انتخاب مي‌نمودند كه در آن كل دانش را در چارچوب دانش در نظر گرفتند و همچنين ك. وارنر شاي (K. Warner schaie) معتقد بود كه اهداف فعاليت‌ ذهني از فراگيري دانش به استفاده از آن طبق مراحل زير تغيير مي‌كند: مرحله فراگيري در كودكي و نوجواني- مرحله دستيابي در اوايل بزرگسالي- مرحله مسئوليت در برخي افراد، مرحله اجرايي در ميانسالي و بالاخره مرحله ادغام مجدد در اواخر بزرگسالي- از جمله ديگر پژوهش‌ها كه به تداوم رشد شناختي به طور فعال مي‌پرداخت نظريه لابووي- ويف (Labouvie- vief) است كه به نظر او نوجواني به فرد امكان مي‌دهد تا در دنياي احتمالات عمل كند. بزرگسالي، برگشت به مسايل عمل‌گرايانه را به همراه دارد، به اين صورت كه تفكر بر موقعيت‌هاي عيني متمركز مي‌شود. اما به جاي برگشت به تفكر ناپخته، حركت از تفكر فرضي به تفكر عمل‌گرايانه، پيشرفتي است كه طي آن، منطق ابزاري براي حل كردن مسايل واقعي زندگي مي‌شود.

ب) به رسميت شناختن نقش بنيادين بافت:

اگرچه پياژه در آغاز به اهميت نقش محيط در رشدشناختي توجهي نداشت و معتقد بود تمامي افراد در محيط‌هاي متفاوت، همان ترتيب معمول رشد شناختي را طي خواهند كرد، اما بعدها اين موضع خود را تعديل كرد. نو پياژه‌اي‌ها به سرعت اين موضع را پذيرفتند كه يادگيري و رشد، كمتر در بين حوزه‌هاي متفاوت همخوان است و بيشتر بر بافت متكي است. اثرگذارترين نظريه‌پردازي كه بر تعديل نظريات طرفداران نظريه پياژه در اين زمينه موفق شد ويگوتسكي بود. دو انديشه وي كه اثربخش‌تر بودند مفاهيم حوزه رشد تقريبي و بهبود چارچوب سازي مي‌‌باشند كه به نقش محيط اجتماعي و زمان در جهت دادن به تفكر و كمال آن و در هم آميختگي رشد زبان و شناخت اشاره دارند در واقع در اين ديدگاه بر نحوه‌اي كه فرهنگ، ارزش‌ها، اعتقادات، سنت‌ها و مهارت‌هاي يك گروه اجتماعي، به نسل بعدي منتقل مي‌شود، تمركز مي‌كند. نظريه اجتماعي- فرهنگي ويگوتسكي موجب شده است پژوهشگران پي ببرند كه كودكان در بسترهاي اجتماعي پرمايه‌اي زندگي مي‌كنند كه بر نحوة سازمان يافتن دنياي شناختي آنها تأثير مي‌گذارند ويگوتسكي معتقد بود كه فعاليت‌هاي ذهني پيچيده، مانند توجه ارادي، حافظه سنجيده و مسئله‌‌گشايي، در مقابل اجتماعي ريشه دارند. كودكان از طريق فعاليت‌هاي مشترك با اعضاي بزرگتر جامعة خود، بر فعاليت‌هاي گوناگون مسلط مي‌شوند و در صورتي فكر مي‌كنند كه در فرهنگ آنها معني‌دارد. مفهوم خاص ويگوتسكي، منطقه مجاور رشد (zone of proximal development) توضيح مي‌دهد كه چگونه اين اتفاق روي مي‌دهد.ج) تبيين ماهيت تفاوت‌هاي فردي در حيطه شناختي، در اين نظريه ساختارهاي شناختي علاوه بر عموميت در حوزه (كه در نظريه پياژه نيز مشاهده مي‌شود) بر آگاهي‌هاي ويژه حوزه نيز سيطره مي‌يابند. علاوه بر اين، اگرچه شناخت‌هاي عمومي در حال رشد، نوسازي مي‌شوند (بر مبناي رويكرد پياژه‌اي)، تجربيات ويژه نيز تغيير شناخت را باعث مي‌شوند (بر مبناي رويكرد پردازش اطلاعات)، بنابراين يادگيري و رشد، هم تحت تأثير حوزه ويژه و هم تحت تأثير حوزه‌هاي عمومي هستند.

اصولي كه نو پياژه‌اي‌ها بوجود آوردند:

1- بر رابطه ميان يادگيري و رشد به نحو مفصل‌تري متمركز شده‌اند. در واقع پژوهش‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه يادگيري و رشد، هر دو در برگيرنده تغييرات در سازمان و ساختار شناخت تلقي مي‌شوند. در واقع تمركز عمده بسياري از نظريه‌پردازان نو پياژه‌اي بر تشخيص- پويايي‌هاي زيرمبنايي، يادگيري و رشد و شرايطي كه اين فرايندها را پشتيباني مي‌كنند قرار گرفته است.2- نو پياژه‌اي‌ها به بررسي اين موضوع پرداخته‌اند، كه ساختارهاي شناختي در ماهيت خود، منطقه‌اي و مختص به حوزه ويژه‌اي از شناخت هستند نه گسترده در سرتاسر نظام شناختي. اين موضوع را پياژه نيز در كارهاي اخير خود اين پيشنهاد را مطرح كرده بود كه فرايندهاي شناختي، در هر زمان بر يك خرده گروه از ساختارها (مربوط به يك حوزه) عمل مي‌كنند نه بر كل نظام شناختي.


 توجه به درد مفصل در جوانان امري ضروري است  

قسمت اول

توجه به مفصل هيپ و ضايعاتي كه در جوانان اتفاق مي افتد در دنيا كمتر مورد توجه است كه بي توجهي به اين عارضه مي تواند زمينه اي براي ايجاد آرتروز در جوانان به همراه داشته باشد. سيد مرتضي كاظمي متخصص ارتوپدي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:توجه به مفصل هيپ و ضايعاتي كه در جوانان اتفاق مي افتد در دنيا كمتر مورد توجه قرار مي گيرد اين مفصل همانند گوي و كاسه بوده كه مي تواند در مواردي مانند نحوه تشكيل آن كاسه و نحوه گوي كه شكل گرد دارد باعث بعضي حركات گوي به لبه كاسه باشد كه باعث افزايش درد و سائيدگي مفصل شود.كاظمي تصريح كرد:درد مفصل هيپ در جوانان ممكن است زمينه اي براي ايجاد آرتروز باشد و همچنين افزايش حركت گوي و كاسه در سن 20 تا 25سالگي باعث شروع سائيدگي مي شود.اين متخصص به درمان سائيدگي گوي و كاسه اشاره كرد و گفت:سائيدگي گوي و كاسه قابل اصلاح و درمان است كه با برطرف كردن اين مشكل بيمار در آينده مستعد آرتروز نمي شود.وي افزود:در مطالعات اروپايي 15 تا 20 درصد گاز گرفتگي لبه مفصل گزارش شده است و ضايعات مفصل هيپ در خانم ها شايع تر بوده و همچنين عارضه در رفتگي مادرزادي لگن ني در زنان و دختران بيشتر ديده مي شود.وي به زمينه ژنتيك در بيماري آرتروز اشاره كرد و گفت: بيماري آرتروز زمينه ژنتيك داشته كه توصيه مي شود خانم ها تعادل در وزن و فعاليت اجتماعي را در درمان آرتروز موثر بدانند.

انحراف زانو در كودكان تا سن هشت سالگي بهبود مي يابد

كامران بديع زاده فوق تخصص جراحي زانو گفت: بطور كلي دو نوع انحراف زانو در كودكان وجود دارد كه نمي توان آن را به عنوان بيماري معرفي كرد زيرا يك حالت طبيعي در كودك يك ساله است.وي ادامه داد: زماني كه كودك شروع به راه رفتن مي كند زانوهاي او به صورت پرانتزي دچار انحراف مي شود كه در سن دو سالگي زانوها به تدريج حالت انحراف خود را از دست مي دهد و رو به صافي رفته و باز دچار انحراف ضربدري مي شود كه درسن 3 تا 4 سالگي اين انحراف كاملا بهبود يافته و در سن 7، 8 سالگي زانوهاي كودك كاملا صاف و طبيعي مي شود.بديع زاده گفت: انحراف زانو در كودك جاي هيچ نگراني ندارد زيرا حالت فيزيولوژيك داشته ومربوط به رشد طبيعي كودك است و جاي هيچ درماني راندارد، حتي كفش و زانو بند نيز نمي تواند اين انحراف را اصلاح كند و خود كودك با رشد فيزيكي توانايي اصلاح اين انحراف را پيدا مي كند.وي به ارتوپد نوجوانان ورزشكار اشاره كرد و گفت: گروه نوجوان ورزشكار كه به ورزش هايي مانند فوتبال مي پردازند، چنانچه در سن بلوغ( 13 تا 14 سالگي) دچار انحراف زانو هاي پرانتزي شوند و همچنين فشار وزن نوجوان بر روي زانو، باعث تخريب غضروف زانو شده و آرتروز را ايجاد مي كند كه درمان به صورت جراحي هاي اصلاحي را مي طلبد.اين فوق تخصص جراحي همچنين به عوارض قنداق كردن نوزادان اشاره كرد و گفت: قنداق كردن نوزاد روشي سنتي بوده كه هيچ تاثيري در حالت فيزيولوژيك نداشته و باعث محدوديت حركت در نوزاد مي شود و همچنين مي تواند باعث اختلال رشد در مفاصل ران شده وا ين بدترين عوارض قنداق است كه توصيه مي شود از قنداق كردن كودك شديدا پرهيز شود.

اهميت بيماري استئوپروز در زنان

شهرام كامراني متخصص ارتوپد و دبير علمي كنگره انجمن جراحان ارتوپدي ايران نيز گفت: پوكي استخوان يا استئوپروز شايع ترين بيماري استخوان است كه به بيماري خاموش لقب گرفته و با افزايش سن عمومي شيوع بيشتري پيدا كرده است.وي ادامه داد: به واسطه كاهش قدرت استخوانها، انسان مستعد شكستگي استخوان مي شود كه بيشتر در قسمت هاي ستون فقرات، ‌نواحي لگن، دنده ها و انتهاي ساعد شكستگي زياد ديده مي شود.دبير علمي كنگره تصريح كرد: براي جلوگيري از بروز عارضه استئوپروز، پيشگيري مهمترين ركن بوده كه اگر به موقع درمان شود شانس بروز آرتروز يا سائيدگي مفصل را افزايش مي دهد.كامراني افزود: مصرف مكمل ها را به زنان بالاي 50 سال براي پيشگيري از بيماري استئوپروز مناسب دانست.رسوب كلسيم در تاندوم شانه قابل درمان است كيوان نجومي فوق تخصص شانه هم گفت: رسوب كلسيم در تاندوم شانه، زماني اتفاق مي افتد كه كلسيم در داخل تاندوم باعث ايجاد درد شديد در ناحيه شانه اكثرا زمان خواب مي شود.وي ادامه داد: علت اين بيماري دقيق مشخص نيست، حتي مي‌تواند در اثر مواد غذايي، ضايعات ايجاد شده باشد، اما مطالعات نشان داده كه درصد كمي با ضايعات تاندوم همراه هستند، تاندوم سالم بوده اما رسوب كلسيم داخل تاندوم‌ شده و باعث ايجاد درد شديد مي‌شود.اين فوق تخصص افزود: سي تا 40 درصد اين مشكل خود به خود بهبود يافته و غير اين با تشخيص راديوگرافي جراحي آرتسكوپي به راحتي صورت مي‌گيرد كه در جراحي كلسيم از تاندوم خارج مي‌شود كه بيمار مي‌تواندپس از دو هفته شانه را حركت دهد.

نواقص مادرزادي دركودكان زمينه ژنتيك دارد

عزيز احمدي متخصص ارتوپد و جراح دست گفت: قشري از نوزاداني كه به دنيا مي‌آيند دچار نقص مادرزادي مي‌ شوند كه در حالت بسيار وسيعي مي‌تواند از نظر ظاهر، زندگي اجتماعي را برايش دچار مشكل كند.وي ادامه داد: نواقص مادرزادي كه در اندام فوقاني نوزادان ايجاد مي‌شود زمينه ژنتيك داشته واين اختلالات در روز 26 بارداري، به جنين وارد مي‌شود كه مي‌تواند با درمان بسيار وسيع طولاني و پرهزينه براي خانواده نوزاد باشد.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 زخم بستر و علل بروز آن

زخم‌هاي فشاري كه معمولا با عنوان زخم بستر شناخته شده هستند، زخم‌هايي هستند كه در اثر قرار گرفتن در يك وضعيت به مدت طولاني و بدون منتقل كردن وزن بدن در وضعيت ديگر، روي پوست ايجاد مي‌شوند.به گزارش ايسنا، افرادي كه تحت جراحي قرار گرفته‌اند و يا قادر نيستند از رختخواب خارج شوند، ممكن است دچار زخم بستر شوند، چون وزنشان دائما روي يك قسمت از بدن است كه به همين خاطر ذخيره خون در آن قسمت بدن كاهش مي‌يابد و در نتيجه بافت‌هاي بدن در آن قسمت مي‌ميرند و از بين مي‌روند. به گزارش سايت هلت دي نيوز، آزمايشگاه ملي پزشكي آمريكا به چندين نكته مهم اشاره مي‌كند كه مي‌توانند سبب تشديد زخم بستر شوند. به گفته كارشناسان اين آزمايشگاه، عدم توانايي در ترك رختخواب يا نشستن مداوم روي صندلي چرخ دار، ابتلاي آسان به زخم‌هاي پوستي يا ابتلا به يك بيماري مزمن تاثيرگذار روي گردش خون، عدم توانايي حركت دادن بخش‌هايي از بدن بدون كمك ديگران به دليل جراحت يا بيماري، ابتلا سوء تغذيه، ابتلا به اختلالات رواني يا زوال عقل و بالاخره پيري و ناتواني ناشي از آن از مهمترين فاكتورهاي بروز زخم بستر هستند.

پيشگيري از بيماري كليه با آب انار

انار از مدت‌ها پيش به دليل دارا بودن خواص شفابخش فراوان به عنوان يك صندوق فوق العاده و درمان كننده شناخته شده است. به گزارش ايسنا، گروهي از پزشكان به تازگي به اين نتيجه رسيده‌اند كه نوشيدن آب انار به برطرف كردن ناراحتي‌ و مشكلات در بيماران كليوي كه تحت دياليز قرار مي‌گيرند، كمك مي‌كند. از جمله اين كه نوشيدن آب اين ميوه احتمال مرگ بيماران كليوي در اثرعفونت‌ها و مشكلات قلبي مرتبط با اين بيماري را كاهش مي‌دهد. به گفته اين متخصصان؛ علت اين تاثير، مقدار بالاي آنتي اكسيدان موجود در اين ميوه است. در واقع اين پزشكان با آزمايش روي گروهي از بيماران كليوي به اين نتايج دست يافته‌اند. به گزارش روزنامه ديلي اكسپرس چاپ لندن، انار هم اكنون به عنوان ميوه‌اي كه فشار خون و كلسترول را پايين مي‌آورد، قدرت باروري را افزايش مي‌دهد و از پوست در برابر خورشيد محافظت مي‌كند، شناخته شده است.به علاوه در مطالعه‌اي كه اخيرا در آمريكا انجام گرفته معلوم شد كه اين ميوه براي مقابله با سرطان پروستات هم سودمند است. انار سرشار از ويتامين است و به دليل دارا بودن آهن و ساير املاح ديرهضم است. انار ميوه‌اي خون ساز قوي براي قلب، دفع كننده چربي، برطرف كننده سموم حاصل از عفونت‌هاي داخلي و دافع حرارت است.همچنين مصرف آب انار شيرين با شكر و نشاسته براي درد سينه و درمان سرفه توصيه مي شود. انار از تصلب شرائين، پيري زودرس، آلزايمر و سرطان‌ها جلوگيري مي‌كند. آب انار همان طور كه گفته شد خاصيت ميكروب كشي و ضد عفوني كنندگي دارد. يك عدد ميوه انار به اندازه معمولي، 40 درصد نياز روزانه بدن به ويتامين ث را تامين مي‌كند و در عين حال منبع غني از اسيد فوليك، پتاسيم و آهن است. متخصصان تغذيه مي‌گويند: آنتي اكسيدان‌هاي موجود در انار سه برابر بيشتر از آنتي اكسيدان‌هاي موجود در چاي سبز است. انار امكان تشكيل پلاك در عروق خوني را تا 30 درصد كاهش مي‌دهد. انار براي رفع التهاب معده، درمان كم خوني، افزايش انرژي بدن، درمان اسهال، آرتريت و زردي و نيز براي رفع عطش بسيار مفيد است. به علاوه دانه انار هم براي حل كردن سنگ كليه و مثانه كاربرد دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه