جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/09/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3749


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


نحوه پرداخت اضافه كاري به کارکنان دولت در قانون مديريت خدمات کشوري

از سوي وزير كار اعلام شد؛
ميزان تسهيلات بانكي براي هر شغل خانگي

معاون وزير نيرو:
مشخص نيست قيمت آب تا پايان امسال نهايي شود


بانك و بيمه


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار 34500 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم 376000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد 341000 تومان

نيم سکه بهار آزادي 171000 تومان

ربع سکه بهار آزادي 87000 تومان

دلار 1055 تومان

يورو 1448 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

 ركود بازار سيم‌كارت در آخرين ماه فصل پاييز

بازار سيم‌كارت روزها آرامي را سپري مي كند و خبري از هياهو و نشاط در اين بازار اشباع شده نيست و پيش بيني مي شود اين بازار تا پايان پاييز تحول خاصي را تجربه نكند. به گزارش فارس، با وجود تلاش اپراتورهاي موبايل براي ايجاد جنب و جوش در بازار سيم كارت و ارائه طرح هاي تشويقي به نظر مي رسد اين بازار اشباع شده ديگر هيجان گذشته خود را بازنيابد و كاهش تقاضا براي انواع سيم كارت روز به روز بر بي رونقي بازار بيافزايد. فروشندگان بازار تلفن همراه با اشاره به جنب و جوش مقطعي بازار در هفته هاي اخير كه مربوط به ارائه سيم كارت هاي 10 هزار توماني همراه بود، معتقدند كه در هفته هاي آتي شاهد برون رفت از ركود فعلي در حوزه خريد و فروش سيم كارت نخواهيم بود. هم اكنون سيم كارت هاي دائمي همراه اول بدون نوسان قيمت در بازار معامله مي شود و تلاش فروشندگان بيشتر معطوف به خريد و فروش سيم كارت هاي رند و شماره مرتب است. سيم كارت دائمي كد يک همراه اول كه نوع صفر آن در بازار موجود نيست بين 570 تا 600 هزار تومان خريد و فروش مي شود اما بيشترين تقاضاي اين كد مربوط به شماره هاي رند و مرتب آن است كه چندين برابر اين رقم قيمت دارد. فروشندگان، سيم كارت هاي صفر همراه اول را با كدهاي 2، 3 و 4 به ترتيب به قيمت 640، 570 و 405 هزار تومان مي فروشند كه قيمت خريد اين كدها حدود 30 تا 40 هزار تومان پايين تر است. همچنين سيم كارت هاي صفر با كدهاي 5، 6، 7 و 8 نيز به ترتيب با حدود قيمت 385، 365، 345 و 305 هزار تومان در بازار آزاد فروخته مي شوند. در همين حال قيمت فروش سيم كارت هاي كاركرده كدهاي 2، 3، 4، 5، 6، 7 و 8 نيز به ترتيب حدود 385، 320، 265، 250، 240، 220 و 210 هزار تومان تخمين زده شده است. در بازار سيم كارت هاي اعتباري فروشندگان سيم كارت هاي 919 همراه اول را حدود 10 هزارتومان مي فروشند و سيم كارت هاي اعتباري ايرانسل 5 هزار تومان و تاليا 7 هزار تومان است.

خودروي جايگزين پيکان دوسال ديگر مي‌آيد

يکي از دو پلت فرم جديد ايران خودرو که تا دو سال آينده به توليد انبوه خواهد رسيد، به يک محصول کلاس کوچک و متوسط اختصاص دارد که به عنوان جايگزين پيکان با قيمت 8 تا 10 ميليون تومان به بازار عرضه خواهد شد. به گزارش مهر، جواد نجم الدين مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو با بيان اين مطلب، گفت: ايران خودرو براي جايگزيني محصولات جاري، هشت محصول جديد را تا پنج سال آينده طراحي و به بازار عرضه مي کند.وي افزود: دو محصول از هشت محصول جديد ايران خودرو بر روي پلت فرم هاي کاملا جديد طراحي و توليد خواهد شد که يکي از آن ها خودروي ارزان قيمت در کلاس A و B خواهد بود و بر اساس هدف هاي تعيين شده اين خودرو در دو سطح قيمتي هشت ميليون و 10 ميليون تومان عرضه خواهد شد.نجم الدين طراحي و توليد خودروي سواري مطابق با تمام استانداردهاي روز جهاني و با قيمت تمام شده حدود 8 هزار دلار را کار پيچيده و دشواري توصيف کرد و گفت: به موازات اين پروژه، مذاکره با شرکت هاي خارجي داراي توان و تجربه توليد خودروهاي ارزان نيز در حوزه فني و تجاري پيگيري مي شود.

رييس کميسيون صادرات اتاق ايران:

اقتصاد ايران 5 روز تعطيل است

 رييس کميسيون صادرات اتاق ايران با اشاره به اعلام تعطيلي روز چهارشنبه در تهران به دليل آلودگي هوا، گفت: با تعطيلي سه روز آخر هفته جاري و دو روز ابتداي هفته آتي که در بازارهاي جهاني انجام مي‌شود، 5 روز اقتصاد ايران به خصوص در پايتخت تعطيل است، البته به طور قطع تعطيلي امروز به دليل مراعات حال مردم است. به گزارش مهر، عسگراولادي سپس به بيان توقعات خود از دولت پرداخت و گفت: از دولت توقع نداريم که تنها با کمک هاي مالي تشکل ها را پشتيباني کند بلکه توقع ما اين است که ايستگاه‌هاي بازدارنده امر تجارت و توليد را از سر راه برداشته و در تصميم گيري با تشکل ها تبادل نظر داشته باشند.


 نحوه پرداخت اضافه كاري به کارکنان دولت در قانون مديريت خدمات کشوري 

معاون حقوقي امور مجلس و استان‌هاي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور گفت: پرداخت اضافه‌كاري به كاركنان دولت موكول به انجام كار اضافه است هر دستگاهي كه برخلاف قانون مديريت خدمات كشوري اقدام كند، به دليل دخل و تصرف در وجوه عمومي تلقي و تحت تعقيب قرار خواهد گرفت.عبدالعلي تاجي در گفت‌وگو با فارس، در مورد گلايه كارمندان دولت از كاهش اضافه‌كاري گفت: در سال‌هاي گذشته پرداخت اضافه‌كاري دستگاه‌هاي اجرايي بر مبناي رويه خاصي در هر دستگاه بود، ولي قاعده و قانون مناسب در آن حكم‌فرما نبود و در واقع پرداخت اضافه كار منوط به انجام كار اضافي نبود. وي اضافه كرد: كارمند در طول هفته 44ساعت مؤظف بود كار كند، اما در پايان ماه بين 120 تا 170 ساعت اضافه كار دريافت مي‌كرد، در حالي كه كار اضافه انجام نداده بود و در قبال كار نكرده اضافه كار دريافت مي‌كند. معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور گفت: با تصويب قانون مديريت خدمات كشوري در بند 9 ماده 68 آمده است، پرداخت اضافه‌كاري به كاركنان دولت موكول به انجام كار اضافه است كه علاوه بر 44 ساعت موظفي در هفته اگر كارمندي كار اضافه انجام داد، پرداخت شود و هر دستگاهي كه برخلاف قانون مديريت خدمات كشوري و بدون انجام كار اضافه كار به كارمند بپردازد، عمل آن مسئول دستگاه كه دستور پرداخت صادر كرده، به منزله دخل و تصرف در وجوه عمومي تلقي و تحت تعقيب قرار خواهد گرفت. تاجي ادامه داد: اين حكم در لايحه برنامه پنجم مصوب صحن مجلس نيز تكرار شده است، زيرا واقعيت اين است كه در گذشته كاركنان دولت بر مبناي رويه‌هاي خاص هر دستگاه وجوهي دريافت مي‌كردند و زندگي آنها مطابق آن درآمدها برنامه‌ريزي شده بود، اما اكنون با اجراي قانون در دستگاه‌هاي اجرايي با موانع مواجه مي‌شوند، البته تلاش معاونت انساني رييس جمهور اجراي قانون است و دستگاه ها بايد در قبال كار اضافه به پرداخت اضافه‌حقوق اقدام كنند. وي با بيان اينكه آيين‌نامه اجرايي دوركاري تصويب شده است، گفت: بخشي از 44 ساعت كار موظفي كارمند مي‌تواند در منزل انجام شود و بخشي از سقف 175 ساعت اضافه‌كاري هم در ماه نيز از طريق دوركاري انجام بگيرد. معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور تصريح كرد: اضافه‌كاري در دستگاه هاي دولتي طبق قانون حداكثر به ميزان 50 درصد حقوق و مزاياي كاركنان را در طول يك‌ ماه به عنوان اضافه‌كار، حق‌ تأليف و ساير موارد پرداخت مي‌شود، يعني اگر كارمندي 600 هزار تومان حقوق دريافت كند، حداكثر تا سقف 900 هزار تومان حقوق و اضافه‌كاري دريافت خواهد كرد. تاجي اضافه كرد:‌ در عين حال طبق قانون مديريت خدمات كشوري 20 درصد از كاركنان دولت از سقف 50 درصد اضافه‌كاري نسبت به حقوق معاف بوده و حداكثر تا 175 ساعت در ماه مي‌توانند اضافه‌كاري دريافت كنند، اما همه كاركنان تا سقف 50 درصد حقوق و مزايا در ماه اضافه‌كاري دريافت خواهند كرد.


 از سوي وزير كار اعلام شد؛
 ميزان تسهيلات بانكي براي هر شغل خانگي 

وزير كار وامور اجتماعي گفت: سه ميليون تومان تسهيلات بانكي و پنج ميليون تومان تسهيلات صندوق مهر امام رضا (ع) براي هر شغل خانگي اختصاص يافت. به گزارش ايسنا، عبدالرضا شيخ‌الاسلامي گفت: طبق توافق وزارت كار و امور اجتماعي با بانك مقرر شد سيستم بانكي براي هر شغل خانگي سه ميليون تومان تسهيلات و صندوق مهر امام رضا (ع) براي هر شغل پنج ميليون تومان تسهيلات اختصاص دهد. براي اشخاص پشتيبان كه كار خوشه‌سازي را انجام مي‌دهند سيستم بانكي كشور براي هر فرد يا شركت پشتيبان يك ميليارد تومان و صندوق مهر امام رضا (ع) يك ميليارد ريال اختصاص داد. وي افزود: ‌پيش بيني كرديم در طي چند ماه باقي مانده از سال مبلغ يك صد ميليارد تومان معادل هزار ميليارد ريال تسهيلات با همكاري سيستم بانكي قرض‌الحسنه‌اي براي اين منظور اختصاص دهيم. وزير كار و امور اجتماعي تصريح كرد:سيستم بانكي هميشه مشكلاتي دارد ولي چون رييس جمهور در شوراي عالي اشتغال تاكيد بسياري براي ارائه اين تسهيلات داشت اين اتفاق قطعا مي‌افتد. وي با تاكيد براين كه از جمله وظايف ستاد حمايت و ساماندهي مشاغل خانگي جمع‌آوري اين مشاغل است، ادامه داد: اعلام فهرست اسامي مشاغلي كه در زمره پوشش حمايتي ساماندهي از مشاغل خانگي قرار مي گيرند بر عهده اين ستاد است اين ستاد متشكل از نمايندگان دستگاه‌هاي مختلف و كارشناسان است. شيخ‌الاسلامي در اين مورد ادامه داد: ‌در اين جلسات فرايندهاي كارشناسي صورت مي‌گيرد و مشاغل خانگي يك فهرست كه البته قطعي نيست اعلام مي‌شود. وزير كار و امور اجتماعي با بيان اين‌كه اين فهرست‌ها به صورت سالانه اعلام مي‌شود، تصريح كرد: هر شغلي كه مناسب باشد در اين فهرست قرار مي‌گيرد. شيخ الاسلامي درباره تعيين حداقل دستمزد كارگران در سال آينده اظهار كرد: اين امر يك فرآيند قانوني دارد، در شوراي عالي كار علاوه بر وزارت كار وامور اجتماعي، شركاي اجتماعي اين وزارتخانه از جانب كارگري و كارفرمايي نيز حضور دارند. وي افزود: اين سه عضو براساس گزارش‌ها و مستندات موجود در يك فرايند جمعي و با همفكري به يك نقطه مشترك براي تعيين دستمزد كارگران در سال آينده مي‌رسند. وزير كار وامور اجتماعي در زمينه تصويب هدفمندسازي بر روي معيشت اقشار ضعيف جامعه بيان كرد: هدفمندسازي هنوز اجرا نشده و آثار آن نيز هنوز روشن نشده است اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها در جهت توانمند كردن اقشار ضعيف جامعه است. وي ادامه داد: كارگران اكثرا جزء دهك‌هاي كم درآمد جامعه هستند و به اين دليل يارانه نقدي دريافت مي‌كنند ما انتظار داريم به دليل دريافت اين يارانه‌هاي نقدي وضعيت امرار و معاش آن‌ها بهبود يابد.


 معاون وزير نيرو:
 مشخص نيست قيمت آب تا پايان امسال نهايي شود 

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با بيان اينكه مجلس با تصويب صادرات و واردات آب مجوز اين كار را صادر كرده گفت: مجلس بلامانع بودن صادرات و واردات آب را به تصويب رساند. محمدرضا عطارزاده در گفت و گو با فارس افزود:بر اساس ماده 127 و 128 و 129 برنامه پنجم كه مربوط به بخش آب است مجلس بلامانع بودن صادرات و واردات آب را به تصويب رساند. وي ادامه داد: از قبل هم صادرات و واردات آب مطرح بوده و ممنوعيتي نداشت اما مصوبه‌اي در اين خصوص نداشتيم اما چون مباحث بين‌المللي نياز به مجوز دارد اين مصوبه يك بحث كلي براي صادرات و واردات آب بود. عطارزاده خاطرنشان كرد: در حال حاضر كه صادرات و واردات آب نداريم و در آينده نيز براساس ارتقاء بهره‌وري و توليد آب در مناطق مي‌توان با داشتن مجوز اين كار را انجام داد. معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا در پاسخ به اين سؤال كه صادرات يا واردات آب به صورت لوله كشي و به شكل مستقيم خواهد بود گفت: به شكل‌هاي مختلفي كه بخواهيم در اين زمينه كار كلان انجام دهيم مجلس به ما مجوز داده است. به گفته وي، موارد زيادي براي صادرات آب وجود داشته است و به عنوان مثال صادرات به قطر و كويت مطرح بوده اما دنبال نشده است. عطارزاده در پاسخ به اينكه هدفمندي يارانه در بخش آب به كجا رسيد گفت: هنوز به جمع‌‌بندي نرسيده‌ايم و دومين جلسه كارشناسي آن نيز برگزار شد و احتمالا هفته آينده جلسه سوم آن برگزار مي‌شود. به گفته وي، اينكه تا پايان امسال قيمت آب نهايي شود مشخص نيست.


 بانك و بيمه 

 برندگان خوش شانس کارتخوان هاي بانک ملت مشخص شدند

با برگزاري همزمان مراسم قرعه کشي پذيرندگان کارتخوان هاي فروشگاهي و پايانه هاي پرداخت الکترونيک بهاي سوخت بانک ملت، برندگان خوش شانس جوايز اين بانک در دوره مهرماه مشخص شدند.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، در اين مراسم که با حضور نماينده دادستان کل کشور و اعضاي هيات نظارت بر قرعه کشي برگزار شد، پذيرندگان دستگاه هاي کارتخوان که در مجموع حداقل 300 هزار ريال تراکنش داشتند در قرعه کشي شرکت داده شدند.در اين دوره از قرعه کشي ها، سه فقره کارت هديه 300 ميليون ريالي، 20 فقره کارت هديه 100 ميليون ريالي،210 فقره کارت هديه 10 ميليون ريالي و 400 فقره کارت هديه پنج ميليون ريالي به پذيرندگان کارتخوان هاي بانک ملت اختصاص يافت.در عين حال در اين مراسم، قرعه کشي دارندگان کارت هوشمند سوختي که طي دوره زماني مهرماه سال 89 اقدام به پرداخت الکترونيک بهاي سوخت از طريق کارت هوشمند سوخت خود کرده و حداقل ارزش ريالي تراکنش آنان 250 هزار ريال بوده است نيز برگزار شد.بهاي خريد يکسال بنزين ماهيانه 60 ليتر به 100 نفر، بهاي خريد شش ماه بنزين ماهيانه 60 ليتر به 300 نفر و بهاي خريد سه ماه بنزين ماهيانه 60 ليتر به 700 نفر جوايزي بود که در اين دوره براي دارندگان کارت هاي سوخت استفاده کننده از سامانه پرداخت الکترونيک درنظر گرفته شده بود.بر اساس اين گزارش، معادل ريالي جوايز برندگان قرعه کشي پرداخت الکترونيک بهاي سوخت (هر ليتر چهار هزار ريال) به کارت بانکي مرتبط به کارت سوخت ايشان واريز خواهد شد.اين گزارش حاکي است، اسامي برندگان قرعه کشي هاي مهرماه بانک ملت از طريق سايت اينترنتي اين بانک قابل مشاهده است.

باز بودن شعب كشيك بانك‌ها در دو روز تعطيلي

مديركل روابط عمومي بانك مركزي گفت: شعب كشيك بانك‌ها در دو روز تعطيلي آينده باز بوده و آماده خدمت‌رساني به مردم خواهند بود. محمد حاجي‌بيگي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به تعطيلي روزهاي آينده اظهار كرد: شعب كشيك بانك‌ها طي در تعطيلات پيش رو آماده خدمت‌رساني به مردم خواهند بود.

مشارکت بانک تجارت در ساخت آزادراه ها

با تسهيلات 152 هزار ميليون ريالي بانک تجارت، بهره برداري از باند شمالي آزادراه ساوه - همدان به طول 60 کيلومتر آغاز شد.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در اين مراسم که با حضور دکتر بهبهاني وزير راه و ترابري و استانداران و نمايندگان مردم استان هاي مرکزي و همدان در مجلس شوراي اسلامي همراه بود، دکتر بهبهاني در سخناني همزماني افتتاح قطعه دوم آزاد راه تهران – کربلا با روز عرفه را گرامي داشت و از دست اندرکاران احداث اين پروژه قدرداني کرد.از جمله مزاياي بهره برداري از آزادراه ساوه – همدان مي توان به تسهيل ترانزيت شرق به غرب کشور، کاهش 23 کيلومتر از طول مسير، صرفه جويي سالانه 14 ميليون ليتر بنزين و کاهش 70 درصدي تلفات ناشي از سوانح رانندگي در اين مسير اشاره نمود.

با حضور مديرعامل بانك ملي؛

باجه هاي صندوق پس انداز ملي و ويژه بانوان
در مشهد افتتاح شد

با حضور مديرعامل، اعضاي هيأت مديره و تني چند از مديران ارشد بانك ملي ايران، به طور همزمان باجه صندوق پس انداز ملي و باجه ويژه بانوان در شعبه مشهد افتتاح شد. باجه ويژه بانوان در راستاي تسهيل امور بانكي بانوان و در ادامه تأسيس شعبه بانوان مشهد(فاطميه ) ايجاد و همچنين باجه صندوق پس انداز ملي با هدف آسان سازي انجام امور قرض الحسنه مشتريان تأسيس شده است. گفتني است؛ بانك ملي ايران پيش از اين به عنوان اولين بانك كشور با هدف تفكيك حساب ها و منابع قرض الحسنه از ساير حساب ها و پرداختن تخصصي به امر مقدس قرض الحسنه، اقدام به تأسيس صندوق پس انداز ملي نموده بود. لازم به ذكر است؛ مديرعامل بانك ملي در جريان افتتاح اين دو باجه كه در حاشيه همايش 2 روزه بررسي عملكرد اين بانك در نيمه اول امسال در مشهد برگزار شد، از دست اندركاران ايجاد اين باجه ها تقديركرد.

انتقال شعبه سرچشمه اردبيل بانك اقتصاد نوين

به منظور تسهيل ارايه خدمت به هموطنان عزيز در شهرستان اردبيل شعبه سرچشمه اردبيل به مكان جديد منتقل شد.به گزارش روابط عمومي بانك اقتصادنوين، با تلاش كاركنان شرکت خدمات و پشتيباني اقتصادنوين شعبه سرچشمه از تاريخ 28 آبان‌ماه در محل جديد آماده ارايه خدمت به مشتريان است. شعبه جديد سرچشمه در طبقه همكف مجتمع مرواريد سبلان واقع در خيابان امام خميني شهرستان اردبيل آماده ارايه انواع خدمات بانكي به مشتريان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه