جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3761


خبر پزشکي


باورهاي نادرست تغذيه اي و حقيقت آن


دلبستگي از تولد تا بزرگسالي


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

پنجمين همايش ليزر برگزار مي شود

پنجمين همايش ليزر پزشكي 22 تا 23 دي در بيمارستان ميلاد برگزار مي شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران،رضا فكرآزاد دبير علمي انجمن ليزر در نشست خبري بيمارستان سينا بيان داشت:‌همايش انجمن ليزر باهدف بررسي تازه هاي ليزر 22 تا 23 دي امسال برگزار مي شود.وي بيان داشت:در اين همايش دو روزه 3 تا 4 كارگاه در موزه ليزر برگزار مي شود.دبيرعلمي انجمن ليزر تصريح كرد:‌ ايران در حوزه ليزر نسبت به كشورهاي منطقه منحصر به فرد است و رتبه اول خاور ميانه را دارد.وي ادامه داد:گروههاي فيزيك پزشكي بايد دركنار ليزر حضور داشته باشند تا اطميناني براي پزشك ايجاد شود.فكرآزاد افزود:‌كاربرد ليزر در پزشكي در سه حوزه كاربرد دارد كه يكي از آنها تشخيصي است كه مي تواند تومورها و پوسيدگي هاي دنداني را تشخيص دهد.وي با اشاره به كميته كشوري ليزر در دندانپزشكي خاطر نشان كرد:‌براي نخستين بار كوري كلوم آموزشي ليزر را در دنيا براي رشته دندانپزشكي عمومي طراحي كرديم كه ا ز سال آينده بصورت اجباري اجرا خواهدشد.

كاهش خطر ابتلا به ديابت با مصرف اسفناج

مصرف هر چه بيشتر اسفناج و ديگر سبزيجات داراي برگ سبز مي تواند خطر ابتلا به ديابت نوع دو را كاهش دهد. به گزارش ايرنا از ديلي ميل؛ پژوهشگران با انتشار تحقيقات خود در مجله پزشكي انگليس، در مورد لزوم بررسي هاي بيشتر براي تاييد يافته هايشان تاكيد كردند. گروهي از دانشمندان دانشگاه ليسستر شش مطالعه انجام شده بر روي 220 هزار فرد در زمينه ارتباط بين مصرف ميوه و سبزيجات را با ديابت نوع 2 و يا ديابت بزرگسالي، مورد بررسي قرار دادند. آنها دريافتند، مصرف يك و نيم وعده اضافي سبزيجات داراي برگ سبز، خطر ابتلا به ديابت نوع دو را 14 درصد كاهش مي دهد، اما تاثير مصرف تركيبي سبزي و ميوه جات بيشتر در پيشگيري از اين بيماري ناچيز است. ديابت نوع دو شايعترين شكل ديابت است كه با افزايش مصرف غذاهاي چرب، شيرين و شيوه زندگي بدون تحرك در كشورهاي ثروتمند و اقتصادهاي به سرعت در حال توسعه شيوع يافته است. اين محققان مي گويند: سودمندي سبزيجات داراي برگ سبز به خاطر وجود مواد آنتي اكسيدان و منيزيم فراوان در آنهاست. اما براي تاييد اين امر بايد تحقيقات بيشتري صورت گيرد. پژوهشگران چيني نيز در تحقيق ديگري كه نتايج آن در نشريه داروشناسي انگليس منتشر شده ،‌ دريافتند تركيب عصاره گياهان مختلف چيني به كاهش ابتلا به ديابت نوع 2 در موش ها كمك مي كند. اين محصول كه امودين خوانده مي شود مانع از فعاليت آنزيم 11-Beta-HSD1 مي شود كه در مقاومت به انسولين نقش دارد. انسولين هورموني است كه قند اضافي را از خون پاك مي كند. يينگ لنگ از موسسه متريا مديكا در شانگهاي مي گويد: پژوهشگران بايد مواد شيميايي بسازند كه تاثيري مشابه امودين داشته باشد تا دريابند كدام يك از اين مواد مي تواند به عنوان داروي درماني مورد استفاده قرار گيرد.


 باورهاي نادرست تغذيه اي و حقيقت آن  

ممکن است صحبت هاي بي شماري در مورد تغذيه و رژيم غذايي به گوش شما رسيده باشند که برخي از آنها صحت داشته و داراي پايه و اساس علمي اند ولي برخي ديگر صحت ندارند و سخناني غلط و بي فايده اند. عليرغم تمام اطلاعات تغذيه اي که منتشر مي شود بازهم بسيار آسان است که انسان دچار سردرگمي گردد. بنابراين شايد شما هم از جمله افرادي باشيد که در شناخت حقايق از باورهاي نادرست غذايي سردرگم گشته ايد؟

به گزارش عصر ايران باورهاي نادرست بسياري هستند که افراد آنها را به عنوان حقايق تلقي مي کنند. لذا بسيار مهم است که بر اطلاعاتي تمرکز کنيم که بر اساس تحقيقات علمي باشند. در اينجا ما برخي باورهاي نادرست و توضيحات صحيح در ارتباط با آنها را براي شما گرد آوري کرده ايم:باور نادرست : مارگارين سالم تر از کره حيواني است چرا که منبع آن گياهي مي باشد.حقيقت امر: اين امر بستگي به نوع مارگاريني دارد که مي خريد چرا که مارگارين ها دو دسته اند بعضي از آنها هيدروژنه شده هستند و برخي هيدروژنه نشده اند. هيدروژناسيون موجب توليد چربي هاي ترانس مي گردد و چربي هاي ترانس نيز کلسترول نامطلوب بدنتان(LDL )را افزايش مي دهند و کلسترول مطلوب بدنتان (HDL) را کاهش مي دهند. لذا اگر مارگارين هيدروژنه باشد براي سلامتتان مضر است ولي اگر مارگارين از نوع غير هيدروژنه باشد از کره سالم تر است .

باور نادرست: کربوهيدراتها و مواد نشاسته اي چاق کننده هستند .

حقيقت امر: دريافت کالري بيش از حد از هر نوع ماده غذايي در افزايش وزن موثر است و نه فقط کربوهيدراتها.

باورنادرست: غذا خوردن قبل از خواب موجب افزايش وزن مي گردد.

حقيقت امر: در واقع مقدار کل کالري اي که در طي روز دريافت مي کنيد در افزايش وزن مهم است و نه اينکه چه ميزان فاصله زماني بين شام و خواب شبانه شما وجود دارد.

باور نادرست: دسر ها براي شما بد هستند و براي رژيم غذايي مخرب مي باشند. حقيقت امر: هيچ غذايي به نام (غذاي بد ) که در تشکيل و يا تخريب يک رژيم غذايي سالم موثر باشد وجود ندارد ، لذا تمام وعده هاي غذايي و گروههاي غذايي مي بايست در يک برنامه غذايي صحيح گنجانده شوند. در واقع مقدار مصرف هست که مهم مي باشد و بايد مقادير صحيح مصرف را بدانيد براي مثال براي سلامت شما مفيد است که روزانه 5 واحد و يا بيشتر از ميوه و سبزي ها را مصرف کنيد اما براي شما مضر است اگر 5 بار در طي روز دسر و يا ميان وعده حاوي شيريني مصرف کنيد لذا مصرف 1 يا 2 دسر غذايي سالم با سايز متعادل انتخاب صحيح تري مي باشد.باور نادرست : يک رژيم غذايي بسيار محدود با اثر بخشي سريع بهترين راهکار براي کاهش وزن است. حقيقت امر: رژيم هاي غذايي محدود و کوتاه مدت تنها براي افراد محدودي موثر واقع مي شوند. اغلب افرادي که با تکيه برچنين رژيم هايي لاغر مي شوند، در نهايت وزن کاهش يافته شان مجددا باز خواهد گشت.باور نادرست: خوردن قند و شکر موجب ابتلا به ديابت مي شود .حقيقت امر: آنچه بايد بدانيد آنست که مصرف صرفا قند و شکر منجر به ديابت نمي شود. لذا لازم نيست براي پيشگيري از ابتلا به ديابت قند و شکر را از رژيم خود حذف نماييد. مصرف مقادير زياد قند و شکر نيز مستقيما سبب ديابت نخواهد شد. ممکن است از خود بپرسيد پس نقش قند و شکر در ابتلا به ديابت به چه صورت است؟ مصرف مقادير بيش از حد از قند و شکر در نهايت موجب افزايش وزن مي گردد و وقتي چربي بدني يک فرد به ويژه در نواحي شکمي اش افزايش يابد خطر ابتلا به ديابت در وي افزايش مي يابد. باور نادرست: تخم مرغ حاوي کلسترول است پس مي بايست مصرف آن را محدود نمود. واقعيت امر: در حقيقت کلسترول براي بدن لازم است و نقش هاي بسيار مهمي را در حفظ سلامت بدن بازي مي کنند (براي مثال در توليد هورمونها و يا جذب ويتامين هاي محلول در چربي موثر است) البته کبد ما به طور طبيعي مقادير کافي کلسترول را توليد مي کند و ما نياز به دريافت مقادير زياد کلسترول خوراکي نداريم و دريافت کلسترول در يک رژيم غذايي سالم به 300 ميلي گرم در روز محدود مي شود.تحقيقات نشان داده اند که افزايش سطوح کلسترول خون اغلب به دليل مصرف چربي اشباع و چربي ترانس هستند. در ارتباط با تخم مرغ و تاثير آن بر کلسترول خون بايد بدانيد که زرده تخم مرغ حاوي در حدود 190 ميلي گرم کلسترول است و نيز حاوي مقادير اندکي چربي اشباع مي باشد و هيچ مقداري چربي ترانس در آن وجود ندارد. همچنين تحقيقات نشان داده اند که حتي مصرف يک تخم مرغ در روز عموما تاثيري را بر سطوح کلسترول نامطلوب بدن ندارد اگر به صورت غير سرخ کرده مصرف شود.اما در هر صورت اگر سطوح کلسترول خونتان بالاست براي شما بهتر آنست که براي پيشگيري از ابتلا به بيماري قلبي ، مصرف تخم مرغ خود را محدودتر نماييد.باور نادرست: تغذيه سالم گران قيمت است و براي داشتن يک رژيم غذايي سالم لزوما بايد پول خرج کرد.واقعيت امر: رژيم غذايي سالم لزوما به معناي رژيم غذايي گران قيمت نيست و با کمي دانش و تدبير و انضباط مي توان هم تغذيه سالمي داشت و هم صرفه جويي کرد.شما مي توانيد از مصرف انواع غذاهاي حاضري و تنقلات و ديگر خرج هاي بي فايده اي که داريد صرف نظر کنيد و پولتان آن را در مسير صحيح و خريد اقلام غذايي مرغوب و سالم تر صرف کنيد ، با اين روش هم پولتان را هدر نمي دهيد و هم از تغذيه خوبي برخوردار مي گرديد. همچنين در قسمت زير چند راهکار براي صرفه جويي را به شما نشان مي دهيم:

- مي توانيد به مراکز خريدي مراجعه کنيد که اجناس آنجا ارزان تر و داراي تخفيف هستند.

- يک ليست خريد از قبل تهيه کنيد و مطابق آن عمل کنيد تا از خريدهاي بيهوده پيشگيري نماييد.

- دفعات خريد خود را محدودتر کنيد تا کمتر به خريد اجناس مختلف و اضافي تحريک شويد . حداکثر هفته اي يکبار خريد کنيد .

براي مثال مي توانيد ماهي يکبار خريدهاي عمده مورد نيازتان را انجام دهيد و سپس هفته اي يکبار هم خريدهاي کوچک و سبک خود را انجام دهيد.


  دلبستگي از تولد تا بزرگسالي  

بياييد اكنون ديدگاه ديگري كه اين يافته ها را تبيين مي كند را بررسي كنيم.

ب- ديدگاه كردارشناسي

كردارشناس , جان بالبي ادعا كرد كه در بسياري از موقعيت هايي كه كودكان با انها روبرو مي شوند, بعنوان نشانه هاي طبيعي خطر تعبير مي شوند. يعني , موقعيت هايي كه مكررا با خطر در طول تاريخ تكاملي انسان كه در ان ترس به طور ذاتي برنامه ريزي شده است تداعي شده اند. در ميان اين موقعيت هايي كه كودكان شايد برنامه ريزي شده اند تا از انها بترسند چهره هاي بيگانه ( كه در عصر اوليه شايد متعلق به حيوانات نخستين بوده اند), محل هاي بيگانه و شرايط غير عادي وجود دارند. به اين تبيين , زماني كه در ابتدا ارائه شد انتقاداتي وارد شد. مطابق با اين انتقادات, اگر ترس هاي برنامه ريزي شده مورد نظر بالبي درست باشند, بايستي بسياري از محرك هاي ترسناك از همان ا بتداي تولد اعتراض كودك را فرا خوانند.اما اينگونه نيست . در جواب به اين انتقاد, بايد بگوييم كه بالبي براين عقيده نيست كه ترس از نا اشنا در هنگام تولد حضور دارد.در مقابل, ‌او بيان كرد كه توانايي هاي شناختي و ادراكي نوزاد خيلي ناپخته هستند و مدت زماني بايستي بگذرد تا كودك ياد بگيرد كه چه چيزي اشنا است و اين اشخاص , اشياء و حوادث اشنا را از انهايي كه نااشنا است, تميز دهد. اما, وقتي چنين تميزاتي امكان پذير شدند ترس از پيش برنامه ريزي شده كودك از نااشنا بايستي به سهولت اشكار شود. ديدگاه كردارشناسي, بسياري از مشاهداتي كه فرضيه اضطراب شرطي نتوانست تبيين كند . براي مثال, بالبي انتظار داشت كه كودكان در يك ازمايشگاه نا اشنا نسبت به خانه, در حضور غريبه ها اعتراضات جدايي را نشان دهند به خاطر اينكه, بيگانگي ازمايشگاه ترس از جدايي را تقويت مي كند. همچنين, كردارشناسان بيان مي كنند كه كودكان اوگاندايي اينزورث , به سرعت به جدايي ازمادرانشان اعتراض كردند به خاطر اينكه, اين جدايي ها انقدر به ندرت اتفاق مي افتد كه بعنوان حوادث خيلي عجيب و غريب و تحريك كننده ترس تعبير مي شوند. همچنين , نظريه كردارشناسي بيان مي كند كه چرا اضطراب هاي جدايي و غريبگي در طول سال دوم كاهش مي يابد. وقتي , بچه ها شروع به راه رفتن مي كنند و مي توانند از موضوعات دلبستگي شان به عنوان پايگاه امني براي اكتشاف استفاده كنند انها فعالانه جدايي ها را ايجاد مي كنند و سرانجام كشف خواهند كرد كه بسياري از محرك هاي جديد ( از قبيل غريبه هاي مهربان) مي توانند مورد علاقه و لذت بخش باشند.

ج – ديدگاه رشد شناختي

نظريه پردازان شناختي هم اضطراب جدايي و غريبگي را به عنوان پيامدهاي رشد شناختي و ادراكي در نظر گرفتند . جروم كاگان بيان كرد كه كودكان 6 تا 10 ماهه طرحواره هاي ثابتي را براي

1) چهره هاي افراد اشنا و

2) حدود تقريبي اين افراد حاضر در خانه

مي سازند.

حال چهره غريبه ايي كه با طرحواره هاي كودكان تفاوت دارد انها را اشفته مي كند.

زيرا , انها نمي توانند بفهمند كه اين چه كسي است يا چقدر با مراقبين اشنا مناسبت دارد.

همچنين , كاگان بيان كرد كه كودكان 8 تا 10 ماهه به جدايي هاي در خانه اعتراض نمي كنند به خاطر اينكه , از انجا خاطره خوبي دارند. زيرا , مادر اغلب از يك جاي اشنا ( اتاق استراحت ) به جاي اشناي ديگر ( اشپزخانه ) مي رود. اما, اگر كودك نوپا مشاهده كند كه مادر به يك محيط نااشنا از قبيل راهروي زير زمين مي رود مسلما به احتمال بيشتري اعتراض مي كند تا زماني كه مادر به يك راهروي اشنا وارد مي شود. همچنين, نظريه پردازان شناختي براين عقيده هستند كه ترس از جدايي و غريبگي تنها زماني شروع مي شود كه كودكان وارد زير مرحله چهارم رشد حسي حركتي پياژه يعني مرحله جستجو گري و شروع ثبات شي بشوند. بنابراين , اگر كودك تشخيص ندهد كه مراقب خارج شده از دايره ديد او تداوم دارد او سعي نخواهد كرد مكانش را تعيين كند و شايد حتي از غيبتش هم اعتراض نكند.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

مبتلايان به آلزايمر را در خانه و يا آسايشگاه نگهداري نکنيد

نگهداري مبتلايان به آلزايمر بطور دايم در خانه و يا آسايشگاه موجب پيشرفت بيماري ناشي از غيرفعال بودن فرد و افزايش مشکلات روحي و افسردگي آن ها و مرقبانشان مي شود. مينا جهانگيري مدير اجرايي انجمن آلزايمر ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: افراد مبتلا به آلزايمر نبايد به طور دايم در خانه نگهداري شوند چرا که اين امر موجب بروز ناراحتي هاي روحي و رواني در آن ها و مراقبانشان مي شود.وي ادامه داد: مبتلايان به آلزايمر با حبس شدن در خانه‌، بيقرار مي شوند و غيرفعال ماندن آن ها موجب از دست دادن توانايي ها و پيشرفت سريع بيماري مي شود.جهانگيري تصريح کرد: مبتلايان به آلزايمر در مراحل ابتدايي بيماري کلمات را تکرار مي کنند و فراموش مي کنند که يک موضوع را مرتب تکرار کرده اند و در اين مرحله به تدريج توانايي هاي ذهني و جسمي خود را از دست مي دهند.وي يادآور شد: بيماران مبتلا به آلزايمر بايد در مرحله آغاز بيماري بدرستي با دارودرماني و فعاليت هاي ذهني مراقبت شوند و مراقبان آن ها هم براي نگهداري صحيح از آن ها بايد آموزش لازم را ببيننند تا کيفيت زندگي اين بيماران و اعضاي خانواده را بهبود بخشند.جهانگيري تأکيد کرد: مبتلايان به آلزايمر به هيچ عنوان نبايد در آسايشگاه نگهداري شوند چرا که آن ها معلول نيستند و با ماندن در آسايشگاه دچار ناراحتي روحي مي شوند و بيماري در آن ها رشد سريعي خواهد داشت.

استفاده نادرست از لنزهاي آرايشي موجب
نابينايي مي شود

افرادي كه در آرايشگاه ها اقدام به گذاشتن لنزهاي آرايشي مي كنند به دليل نرم بودن اين لنزها متوجه درد و عفونت نمي شوند اين در حاليست كه در برخي ازموارد اين عفونت ها موجب نابينايي مي شود. هرمز شمس چشم پزشك در گفتگو باباشگاه خبرنگاران افزود: افراد در استفاده از لنزهاي آرايشي بايد به پزشك مراجعه كرده و از بكارگيري لنزهاي غير استاندارد در محيط هاي غير بهداشتي همچون آرايشگاه ها خودداري كنند.وي ادامه داد: لنزهاي آرايشي بايد بوسيله پزشك اندازه گيري شود و چشم نيز قبل از استفاده از آن ها معاينه شوند چرا كه در صورت ابتلا به خشكي چشم فرد به بيماري هاي مختلف چشمي دچار مي شود.شمس خاطرنشان كرد: افراد براي استفاده و نگهداري از لنزهاي آرايشي بايد آموزش ببينند چرا كه لنزهاي آرايشي به دليل نرم بودن مانع از احساس درد ناشي از عفونت و پارگي چشم در فرد مي شوند.اين چشم پزشك تصريح كرد: ‌لنزهاي آرايشي نبايد در مدت زمان طولاني مورد استفاده قرار بگيرند و در صورت قرمز شدن و يا هر نوع تحريك از جمله سوزش خارش و بلافاصله بايد لنزها از چشم خارج شوند و توسط چشم پزشك معاينه شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه