جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/09/22 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3763


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانک و بيمه

نيكزاد اعلام كرد؛
نارضايتي عده‌اي از ثبات بازار مسکن

تأخير 28 ماهه اعلام نرخ رشد اقتصادي؛
قفل‌هاي خزانه بر آمارهاي بانك مركزي كوبيده شد


آخرين تغييرات قيمتي در بازار

عضو هيات مديره کانون عالي شوراهاي اسلامي کار استان تهران خبر داد؛
افزايش 20 درصدي 350 قلم از کالاي سبد هزينه خانوار کارگري


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

35400 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

371000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

348000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

175000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

88000 تومان

دلار

1065 تومان

يورو

1410 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

هشدار وزير بازرگاني؛

هيچ بهانه‌اى براى افزايش قيمت لوازم خانگى پذيرفتني نيست

مهدي غضنفري تاكيد كرد: هيچ دليلي براي افزايش قيمت‌ها وجود ندارد و اتحاديه لوازم خانگى و كارخانجات توليدكننده نيز تثبيت قيمت‌ها را پذيرفته‌اند.به گزارش فارس، مهدي غضنفري وزير بازرگاني درباره اخباري كه در زمينه افزايش قيمت برخي از لوازم خانگي منتشر شده است، اظهار داشت: اتحاديه لوازم خانگي با سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده و سازمان بازرگاني استان تهران توافق كرده‌اند تا لوازم خانگي را به قيمت تابستان عرضه كنند اگر خريداران خلاف اين را مشاهده كردند مي‌توانند با 124 تماس بگيرند و يا با اتحاديه لوازم خانگي در ميان بگذارند زيرا اتحاديه تقبل كرده تا نظارت بر بازار را به عهده بگيرد.وي افزود: همچنين افرادي كه نسبت به گرانفروشي لوازم خانگي اعتراض دارند، مي‌توانند به سازمان بازرگاني استان‌ها مراجعه كنند تا به مشكل آنها رسيدگي شود. زيرا قرار است به بهانه‌هاي مختلف افزايش قيمتي نداشته باشند و اين توافقي بود كه از قبل صورت گرفته است. غضنفري در پاسخ به اين سوال كه براساس گزارش‌هاي مردمي، ‌فروشندگان لوازم خانگي اعلام كرده‌اند؛ طي هفته آينده قرار است قيمت جديد لوازم خانگي عرضه شود، تاكيد كرد: هيچ دليلي براي افزايش قيمت نداريم. اتحاديه لوازم خانگى و كارخانجات توليد كننده تثبيت قيمت‌ها را پذيرفته‌اند، وزارت صنايع هم طرحي دارد كه با 10 در صد تخفيف يا به صورت اقساطي لوازم خانگي را به فروش برساند و لذا از اين بابت هيچ مشكلي وجود ندارد.

معاون وزير نيرو خبر داد:

پرداخت تسهيلات براي توليد و خريد لوازم برقي کم‌مصرف خانگي

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از پرداخت تسهيلات براي توليد و خريد لوازم برقي کم‌مصرف خانگي خبر داد. به گزارش ايسنا، محمد بهزاد افزود: اين تسهيلات از محل 30 درصد خالص وجوه حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها و با هماهنگي وزارتخانه هاي نيرو، بازرگاني و صنايع و معادن در اختيار توليدکنندگان و مصرف کنندگان قرار مي گيرد. به گفته وي، اين تسهيلات براي توليد و خريد لوازم برقي کم مصرف خانگي ازجمله يخچال هاي داراي برچسب انرژي "A" و "B" پرداخت خواهد شد. وي اظهار داشت: جزييات و نحوه پرداخت اين تسهيلات به زودي اعلام خواهد شد.

دبيرکل بانک مرکزي:

زمان آغاز برداشت يارانه از حساب ها را نمي‌دانيم

دبيرکل بانک مرکزي با اشاره به افتتاح 18 ميليون حساب بانکي که مبالغ يارانه‌هاي نقدي به آنها واريز شده است، از آمادگي کامل بانک ها در راستاي اجراي هدفمندي يارانه‌ها خبر داد و گفت: زمان آغاز برداشت يارانه نقدي از حساب ها را نمي‌دانيم.محمود احمدي در گفت و گو با مهر با اشاره به افتتاح 18 ميليون حساب مربوط به هدفمندي يارانه ها توسط بانک ها گفت: برخي از اقدامات مربوط به بانک ها در راستاي اجراي هدفمندي يارانه ها انجام شده است.دبيرکل بانک مرکزي ضمن تاکيد بر آمادگي بانک ها براي اجراي هدفمندي يارانه ها و حساب هاي مربوطه، تصريح کرد: بانک ها تمام کارهايي که در اين زمينه بر عهده آنها گذاشته شده است را انجام مي دهند.وي ادامه داد: بانک ها شماره حساب سرپرستان خانوار بالغ بر 18 ميليون نفر را با وزارت رفاه و سازمان ثبت احوال مرتبط کرده‌اند تا از اين طريق مبالغ واريزي به حساب هاي مربوطه واريز شود.احمدي از زمان بازشدن حساب هاي مربوط به هدفمندي يارانه ها اظهار بي اطلاعي کرد و اظهارداشت: تنها 30 درصد از حساب هاي هدفمندي يارانه‌ها کارتي است.وي يکي از دلايل تعويق در زمان پشت نويسي ايران چک ها را بالا بودن ارقام مربوط به يارانه هاي نقدي که در حساب افراد است، عنوان کرد.دبيرکل بانک مرکزي مطرح کرد: اين احتمال وجود داشت که بعد از اينکه برداشت از حساب ها مطرح شد و زمان برداشت از حساب ها رسيد، مردم براي برداشت از حساب ها با توجه به ميزان نقدينگي آن به بانک ها فشار وارد کنند، بنابراين زمان پشت نويسي ايران چک ها به تعويق افتاد.

توليد اوپک ثابت ماند

ويلسون پاستور رييس اوپک اعلام کرد : اعضاي اين سازمان سقف توليد خود را تغيير ندادند. به گزارش واحد مرکزي خبر، علي النعيمي، وزير نفت عربستان سعودي، گفت: شرايط عرضه و تقاضاي نفت در بازارهاي جهاني متعادل است. وي همچنين قيمت هاي جهاني نفت خام در سطوح 70 تا 80 دلار براي هر بشکه را مطلوب ارزيابي کرد.

نرخ بيكاري تابستان و پاييز يکجا اعلام مي شود

يك مقام آگاه از تعويق در اعلام نرخ بيكاري تابستان بنا به دلايلي و انتشار هم‌زمان نرخ بيكاري تابستان و پاييز خبر داد.اين مقام مسئول در گفت‌وگو با فارس با بيان اين كه نرخ بيكاري طبق روال هر سه ماه يكبار اعلام مي‌شد، گفت: ولي امسال اين نرخ براي دو فصل تابستان و پاييز يكجا اعلام مي‌شود.

عرضه بنزين با سه نرخ قوت گرفت

با افتتاح پروژه‌هاي بهينه‌سازي و افزايش كيفيت پالايشگاه‌ها، تا سه سال آينده كيفيت بنزين و گازوئيل به يورو4 ارتقا مي‌يابد. به گزارش ايسنا، فريدعامري مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ضمن اعلام اين خبر در مورد توانايي عرضه فرآورده‌هاي سوختي به ويژه بنزين با سه نرخ گفت: شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي آمادگي آن را دارد كه بنزين را نه تنها با سه نرخ بلكه به هر شكل ديگري عرضه كند. وي با بيان اين‌كه از آبان ماه نرم‌افزاري براي عرضه بنزين سه نرخي در تمام جايگاه‌ها نصب شده است، گفت: براي عرضه‌ نفت گاز هم شرايط مشابه انجام شده و اين شركت آمادگي لازم براي هر گونه عرضه را دارد. وي در مورد نحوه كاربرد اين نرم‌افزار توضيح داد: اين نرم افزار به گونه‌اي طراحي شده است كه ابتدا سهميه ذخيره شده قبل از هدفمندي و بعد از آن، سهميه‌ جديد و در آخر نرخ آزاد را محاسبه مي‌كند.


 بانک و بيمه 

قدرداني قائم مقام بانک مرکزي از فعاليت هاي علمي مديرعامل بانک ملت

قائم مقام بانک مرکزي با ارسال لوح سپاسي، از مديرعامل بانک ملت به دليل تلاش در راستاي ارتقاي سطح علمي همايش بزرگ نظام بانکي قدرداني کرد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، سيد حميد پورمحمدي در اين لوح سپاس خطاب به دکتر علي ديواندري آورده است: پيشرفت و آباداني ايران اسلامي جز با همت بلند و تلاش موثر مديران و صاحبان منصب، مقدور نخواهد بود و آنان که در عرصه اقتصاد و بانکداري خدمت مي کنند مسووليتشان خطير و خدمتشان ماندگارتر است.قائم مقام بانک مرکزي با بيان اين نکته که برگزاري همايش نظام بانکي در مسير توسعه و تحول کشور، آثاري جاودانه در عرصه اقتصاد، برجاي گذاشته است، ادامه داده است: ملت سرافراز ايران به زودي آثار و برکات اين همايش را مشاهده خواهد کرد.وي در اين لوح سپاس، از مديرعامل و دست اندرکاران بانک ملت به دليل انجام تلاش بي وقفه براي برگزاري همايش بزرگ نظام بانکي قدرداني و اظهار اميدواري کرده است که نظام بانکي از اين پس نيز از همکاري، همفکري و همراهي مسوولان اين بانک برخوردار باشد.

تسهيلات هزينه سوخت وانت بارها در بانک ملي نياز به ضامن ندارد

دريافت تسهيلات هزينه سوخت بانک ملي ايران به دارندگان وانت بارها، بدون معرفي ضامن صورت مي گيرد.دارندگان خودرو و وانت بار مي توانند با ارائه مدارک شناسايي خود و مالکيت خودرو و ارائه معرفي نامه ستاد حمل و نقل سوخت به يکي از شعب بانک ملي ايران در سراسر کشور نسبت به دريافت تسهيلات مذکور اقدام کنند. همچنين جهت استفاده از اين تسهيلات، ضرورتي به ثبت نام در در سايت yaraneh.bmi.ir وجود ندارد.

قدرداني مديرعامل مركز حمايت از معلولين ضايعات نخاعي از بانك اقتصادنوين

مديرعامل مركز حمايت از معلولين ضايعات نخاعي در نامه‌اي به مديرعامل بانك اقتصادنوين از حمايت‌هاي اين بانك از بيماران تحت پوشش اين مركز قدرداني كرد. به گزارش روابط عمومي بانك اقتصادنوين در نامه علي ضرابي به احمد طاهري بهبهاني آمده است: به آيين سپاس، درود و سپاسمان را نثار وجود گرانقدرتان مي‌كنيم. تلاش بي‌دريغ و خداپسندانه و ثمر بخش شما در عرصه مددرساني در مورد مركز حمايت از معلولين ضايعات نخاعي ايران در خور ستايش و اكرام بسيار است، زيرا شما سرور گرامي سهم بسزا و گران‌قدر در تحقق اين امر مهم بر عهده داشته‌ايد. از اين رو از زحمات بي‌دريغ و خالصانه شما تشكر و قدرداني مي‌نماييم.بانك اقتصادنوين چندي پيش در راستاي توجه به وظايف اجتماعي خود هزينه خريد چند دستگاه صندلي چرخدار مخصوص بيماران ضايعه نخاعي را پرداخت كرده بود. اين بانك پيش از اين نيز در راستاي توجه به وظايف اجتماعي خود گام‌هاي موثري در حمايت از قشرهاي آسيب‌پذير جامعه برداشته بود كه ساخت مدرسه در روستاي چاه تلخ استان بوشهر، حمايت از موسسات خيريه محك و بهنام دهش‌پور و .... از آن جمله است.


 نيكزاد اعلام كرد؛
 نارضايتي عده‌اي از ثبات بازار مسکن 

وزير مسکن و شهرسازي با اشاره به روند رو به رشد صدور پروانه‌هاي ساختماني در کشور گفت: تعداد پروانه‌هاي صادر شده افزايش يافته است، به علاوه با اجراي سياست‌هاي دولت در اين زمينه شاهد کاهش قيمت مسکن در کشور بوديم، در حالي که در گذشته با افزايش صدور پروانه، قيمت ملک و زمين هم به شدت افزايش مي‌يافت و موجي از گراني کاذب در کشور اتفاق مي‌افتاد. به گزارش ايسنا نيکزاد افزود: عده‌اي از ثبات بازار مسکن به شدت ناراضي بوده و در جلسات مختلف از رييس‌جمهور گلايه مي‌کنند. وزير مسكن و شهرسازي گفت: سياست منطقه‌اي را قبول داريم و اصراري بر آپارتمان سازي نداريم. نيكزاد در خصوص ويلاسازي به تفويض اختيارات مربوطه به مناطق اشاره كرد و افزود: اگر در هر شهري زمين موجود باشد، اصراري بر آپارتمان سازي نداريم چرا كه ما كشور بزرگ و پهناوري هستيم و بايد اجازه بدهيم تا مناطق تصميم بگيرند. وي با اشاره به دستور رياست جمهوري در اين راستا از انجام اقداماتي در اين خصوص در اطراف شهر تهران و شهرهاي جديدي براي ساخت مسكن ويلايي به صورت جمع و جور خبر داد. وزير مسكن و شهرسازي در خصوص گاز و تلفن واحدهاي مسكن مهر، اظهار كرد: شركت گاز و مخابرات فقط حق انشعاب گرفته‌اند و گاز و تلفن را تا جلو درب بلوك‌هاي مسكوني مي آورند.


 تأخير 28 ماهه اعلام نرخ رشد اقتصادي؛
 قفل‌هاي خزانه بر آمارهاي بانك مركزي كوبيده شد 

با وجود گذشت 28 ماه از اعلام آخرين نرخ رشد اقتصادي ساليانه كه مربوط به پايان سال 86 است، تاكنون بانك مركزي هيچ نرخ جديدي از آمار رشد اقتصادي كشور منتشر نكرده و در آستانه تصويب قانون برنامه پنجم، سؤالات و ابهامات فراواني را در برابر مسئولان و تصميم‌گيران قرار داده است.به گزارش باشگاه خبري فارس، جديدترين گزارش بانك مركزي از شاخص‌هاي عمده اقتصادي كشور در حالي در آذرماه سال جاري منتشر شده است كه آمارهاي اقتصادي سه ماهه ابتدايي سال 89 را تشريح مي‌كند. در اين گزارش نرخ رشد نقدينگي 7/4 درصد و تغيير شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي در دوازده ماهه منتهي به خرداد 89 نسبت به دوره مشابه سال قبل يعني نرخ تورم معادل 4/9 درصد عنوان شده است. همچنين گزارش مذكور تراز حساب جاري اين دوره زماني را 6 ميليارد و 112 ميليون دلار و تراز بازرگاني را 9 ميليارد و 5 ميليون دلار اعلام كرده است. اما در ميان تمام شاخص‌هاي مهم اقتصادي كه در آخرين گزارش بانك مركزي آمده، جاي توليد ناخالص داخلي و نرخ رشد اقتصادي خالي است. البته اين بدان معنا نيست كه هيچ آماري از شاخص مذكور در اين گزارش نيامده است؛ بلكه بيانگر اين مطلب است كه نرخي كه از شاخص رشد اقتصادي در اين گزارش آمده مربوط به سه ماهه دوم سال 87 است و جالب اينجاست كه اين آمار از گزارش سه ماهه چهارم 87 كه در مهرماه 88 منتشر شد، عينا در 5 گزارش بعدي تكرار شده است. گزارش مربوط به سه ماهه چهارم سال 86 در مردادماه سال 87 منتشر شد و آخرين نرخ رشد كه از وضعيت اقتصادي ايران از سوي بانك مركزي اعلام شده مربوط به اين گزارش است. در گزارش مذكور رشد توليد ناخالص داخلي با احتساب نفت 9/6 درصد و بدون احتساب نفت 6/7 درصد عنوان شده است. در سه گزارش بعدي يعني سه ماهه اول، دوم و سوم سال 87 همين آمار يعني نرخ رشد سال 86 تكرار شد كه آخرين آنها در فروردين ماه سال 88 توسط بانك مركزي منتشر شده است. در گزارش مربوط به شاخص‌هاي عمده اقتصادي كشور در سه ماهه چهارم سال 87، بانك مركزي بدون اينكه اشاره‌اي به نرخ رشد اقتصادي سه ماهه اول سال 87 داشته باشد، نرخ رشد اقتصادي سه ماهه دوم اين سال را با احتساب نفت 3/2 درصد و بدون احتساب نفت 7/2 درصد عنوان كرد. همانطور كه پيش از اين اشاره شد، اين گزارش در مهرماه سال 88 منتشر شد و از آن تاريخ به بعد بانك مركزي در تمام گزارش‌هاي خود آمار مذكور را عينا تكرار كرده است؛ يعني 6 گزارش بعدي حاوي آماري تكراري از نرخ رشد اقتصادي و مربوط به سه ماهه دوم سال 87 بودند. تقريبا در همين زمان بود كه نرخ رشد نقدينگي روند صعودي به خود گرفته بود و به گفته رييس كل بانك مركزي اين كار به صورت برنامه‌ريزي شده و به منظور تزريق به واحدهاي توليدي در حال انجام بود. شايد اين تعبير بدي نباشد اگر بگوييم قفل‌هايي كه طهماسب مظاهري رييس كل سابق بانك مركزي بر خزانه اين بانك زده بود، در دوران مديريت جديد باز شده و بر آمار‌هاي بانك مركزي كوبيده شد.


 آخرين تغييرات قيمتي در بازار 

اگرچه در هفته گذشته قيمت برخي صيفي جات در بازار به دليل عدم عرضه محصولات نيم کره شمالي کشور با نوساناتي در قيمت مواجه شد اما هم اکنون با ورود محصول جنوب کشور، تب قيمت ها فروکش کرده است.به گزارش مهر، اگرچه در هفته گذشته قيمت برخي صيفي جات در بازار به دليل عدم عرضه محصولات نيم کره شمالي کشور با نوساناتي در قيمت مواجه شده بود، اما با ورود محصول جنوب کشور در روزهاي اخير، قيمتها فروکش کرده، اين درحالي است که قيمت اقلام پروتئيني نيز همچنان روند نزولي دارد.گزارش ميداني از سطح شهر نشانگر اين است که قيمت صيفي جات از جمله گوجه فرنگي، سيب زميني و پياز نسبت به هفته گذشته کاهش را نشان مي دهد. در همين حال، گوجه فرنگي‌هاي 1000 توماني که اخيرا از جنوب کشور به پايتخت وارد شده، در بازار عرضه شده است.چرخي در ميادين تره بار حاکي از آن است که در حال حاضر هر کيلوگرم گوجه فرنگي بين 1000 تا 1500 تومان، سيب زميني 450 تومان، پياز 550 تومان، کاهو 350 تومان، انواع سبزي 300 تومان، کلم قرمز 290 تومان، کلم سفيد 280 تومان، ليموترش 600 تومان، هويج 320 تومان، نارنج 350، چغندر 350 تومان، شلغم 250 تومان و کدو مسما 490 تومان عرضه مي شود.قيمت ميوه نيز در برخي اقلام ثابت و در برخي اقلام کاهش را نشان مي دهد؛ به نحوي که هم اکنون موز با قيمت 1130 تومان، پرتغال 700 تومان، پرتغال تامسون درجه يک 1550 تومان، ليموشيرين 680 تومان، انگور 850 تومان، نارنگي600 تومان، کيوي 800 تومان، خيار 790 تومان، سيب زرد 870 و انار 1130 تومان عرضه مي شود.اما کالاهاي اساسي و ضروري مورد نياز مردم نيز بدون تغيير قيمت باقي مانده و حتي در اقلامي نظير گوشت مرغ، کاهش 100 توماني قيمت در بازار را شاهد هستيم، به نحوي که هر کيلوگرم مرغ تازه در هفته هاي گذشته با قيمت 2850 تومان عرضه مي شد که هم اکنون به 2750 تومان رسيده است، قيمت هر کيلوگرم تخم مرغ نيز 1520 تومان است.


 عضو هيات مديره کانون عالي شوراهاي اسلامي کار استان تهران خبر داد؛
 افزايش 20 درصدي 350 قلم از کالاي سبد هزينه خانوار کارگري 

عضو هيات مديره کانون عالي شوراهاي اسلامي کار استان تهران از افزايش 20 درصدي 350 قلم از کالاي سبد هزينه خانوار کارگري طي هشت ماه گذشته خبر داد.علي دهقان کيا در گفت و گو با موج، با اشاره به وضعيت بحراني واحدهاي توليدي کشور تصريح کرد: وقوع بحران جهاني اقتصاد موجب بروز مشکلات نقدينگي در واحدهاي توليدي کشور شده است. لذا دولت بايد به عنوان شريک سوم بازار کار از واحدهاي توليدي کشور حمايت کند.اين مقام مسئول با بيان اين مطلب که طرح ارائه تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي زودبازده در کشورهاي توسعه يافته به نتايج مثبتي منتج شده است ياد آور شد: دولت نهم در کنار اجراي اين سياست بايد اشتغال موجود را حفظ مي نمود تا اعمال اين سياست تاثير مثبتي بر روند اشتغالزايي کشور داشته باشد.دبير کانون شوراي هماهنگي کارفرمايان نيز اعلام کرد: با توجه به سير نزولي تورم نرخ دستمزد کارگران سال آينده حداکثر 15 درصد افزايش خواهد يافت.عباس وطن پرور در گفت و گو با موج، تصريح کرد: با توجه به سياست هاي اخير دولت که هر گونه افزايش قيمت را در کالاهاي توليدي نمي پذيرد و رسما اعلام مي کند علي رغم افزايش قيمت مواد اوليه در پتروشيمي ها افزايش نهاده هاي توليدي حاصل از هدفمندي يارانه ها مستند به فاکتورهاست، توليدکننده را از افزايش قيمت منع مي کند، لذا از شوراي عالي کار اين انتظار را داريم که نرخ دستمزد کارگران سال آينده هيچگونه افزايشي نيابد. به گفته وطن پرور، وزير بازرگاني توليد کنندگان را از افزايش قيمت ها پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها منع کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه