جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771


سرمقاله


رييس جمهور: طرح تحول اقتصادي ربطي به تحريم‌ها ندارد
تغيير متكي بازسازي درون‌سازماني است

ميز خبر


آوايي: روس‌ها هيچ وقت قابل اطمينان نبوده و نيستند


آيت‌ا...امامي كاشاني:اختلاف سليقه‌ها به فتنه تبديل نشود


اميدواري ترکيه به موفقيت مذاکرات استانبول


ادعاي جديد مدودف عليه ايران


تقدير وزير خارجه ترکيه از متکي


تكذيب خبر دستگيري برادر ريگي


نقوي:ايران درباره جزايرسه‌گانه با کشوري مذاکره نمي‌کند


كوتاه از سياست


سوريه: روابط تهران – دمشق، استراتژيك است


آمادگي قطربراي انجام رزمايش‌هاي مشترک با ايران


بازگشت ناوگروه نيروي دريايي ارتش از سريلانکا


 سرمقاله 

رقابتي نوين در رسانه هاي فارسي زبان

در دو ماه گذشته وپس از گشايش سرويس فارسي تلويزيون يورو نيوز گام مهم در تحت پوشش قرار دادن فارسي زبانان و در راستاي افزايش تعداد شبكه هاي فارسي زبان ماهواره اي در خارج از کشور برداشته شده در اين بين و در واقع پتانسيل رسانه اي مخاطبان فارسي زبان در کشور هايي نظير افغانستان ايران تاجيکستان ازبکستان و.. باعث شده است تا روز به روز کشور هاو قدرت هاي جهاني نگاه ويژه اي به افزايش رسانه هاي فارسي زبان و ماهواره اي داشته باشند در اين بين دولت بريتانيا پيش از اين نيز با راه‏اندازي شبکه تلويزيوني بي‏بي‏سي فارسي باب تازه‌اي را در عرصه رقابت رسانه اي گشوده بود و اينک نيز گشايش سرويس فارسي يورو نيوز توسط اتحاديه اروپا گام مهم ديگري در عرصه رقابت رسانه اي در دنياي فارسي زبان به شمار مي‌رود.در اين حال در يک سال گذشته موج نويني از افتتاح رسانه هاي تلويزيوني فارسي زبان در جهان ايجادشده است و کشورها و نهادهاي مختلفي کوشيده اند متناسب با اهداف سياسي اقتصادي و فرهنگي خود دست به تاسيس رسانه هاي فارسي زبان تازه بزنند در اين بين گذشته از هر گونه نگاه به اهداف رسانه‌اي اين تلويزون ها بايد يک نکته را اشاره کرد وان هم تنگتر شدن رقابت رسانه اي در دنياي فارسي زبان است در اين راستا اينک ما با دو رويکرد مواجه هستيم از يک سو تلويزيون هاي خبري همانند بي بي سي و يورو نيوز که توسط دولت هاو قدرت هاي خارجي ايجاد شده و مسلما اهداف سياسي و اقتصادي و فرهنگي خود را داشته و در اين طيف ما شاهد را ه اندازي تلويزيون هاي فارسي زبان توسط کشور هايي نظير ترکيه و مصر در آينده هستيم . از سوي ديگر نيز ما در يک سال گذشته شاهد گشايش و گسترش قدرت رسانه‌اي فارسي زبان همانند فارسي وان، جم و... بوده ايم که مسلما گذشته از وابستگي‌هاي آنان و پخش سريال ها فيلم هاي سينمايي و ساير برنامه‌هاي مختلف در حال تکثير بوده اند به طوري که تلويزيون جديد من و تو1 که برخي آن را فارسي وان تازه اي دانسته اند اينک گشايش يافته و در آينده نيزشبکه اي همانند من وتو دو در دستور کار قرار دارد .در اين حال گذشته از اهداف اين شبکه ها در يک سال گذشته و بنا بر آمارها ما با افزايش استفاده از ماهواره در کشور روبرو بوده ايم دراين حال دو نگاه به اين رسانه‌ها مي‌توان داشت از يک سو بنا به نگاه برخي اين رسانه ها رقيبي براي صدا وسيما به حساب نيامده و نخواهد بود اما در مقابل بسياري افزايش رسانه اي فارسي و ماهواره اي را رقيبي براي صداو سيما مي‌دانند در اين نگاه مشخص است که در صورت تعلل صداو سيما در افزايش کمي و کيفي شبکه هاي خود بخشي از مخاطبان به سمت رسانه هاي ماهواره اي و فارسي زبان هدايت مي‌شوند امري که در صورت آسيب شناسي بيشتر برنامه هاي فعلي صداو سيماو توجه بيشتر به متغير هايي نظير جوانگرايي بيشتر، حرفه اي تر شدن و افزايش دو چندان برنامه‌هاي کيفي و کمي خود مي‌تواند از خطرات احتمالي آن تا حد زيادي كاست وحتي خنثي نمود .

علي رمضاني


 رييس جمهور: طرح تحول اقتصادي ربطي به تحريم‌ها ندارد 
 تغيير متكي بازسازي درون‌سازماني است

گروه سياسي
: رئيس ‌جمهور نشست آينده استانبول درباره مذاکرات ماه ژانويه ايران با گروه 1+5 را نشستي تاريخي و فرصتي براي غرب در جهت تبديل تقابل به تعامل دانست و با اعلام اينکه تغيير وزير امور خارجه يک بازسازي درون‌سازماني است، خاطرنشان ساخت: اجراي طرح تحول اقتصادي ربطي به موضوع تحريم‌ها ندارد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي ‌نژاد در پايان سفر به استانبول براي شرکت در يازدهمين اجلاس اکو در کنفرانس خبري با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي بين‌ المللي با تاكيد بر اين‌كه ايران از اين اتفاق بزرگ (مذاکره ايران و 1+5) استقبال مي‌كند، ابراز اميدواري کرد: نشست استانبول به نقطه عطفي در مذاکرات ايران و 1+5 تبديل شود و غرب تعامل با ايران را جايگزين تقابل کند. وي در پاسخ به سوالي درباره نقش ترکيه در موضوع هسته‌ اي ايران و انتظار تهران از اين کشور، گفت: حضور ترکيه در روند موضوع هسته‌اي ايران، حضوري روشنگرانه بوده و در نزديک کردن نظرات طرفين به يکديگر مؤثر است و اميدوارم نشست آتي استانبول به نشستي سازنده و ماندگار تبديل شود. احمدي‌نژاد در پاسخ به اين پرسش که آيا مي‌توان نقش حمايتي تركيه از ايران در موضوع هسته‌اي را به منزله گرايش يافتن تركيه به شرق ارزيابي كرد، گفت: تركيه كشوري مستقل بوده و از مواضع مستقل برخوردار است. رييس‌جمهور در ارزيابي نشست وزيران خارجه ايران، تركيه و آذربايجان و اين‌كه آيا اين نشست مي‌تواند منجر به ايجاد نظام جديد منطقه‌اي شود، اظهار كرد: اين سه كشور از روابط دوستانه، تاريخي، همه‌جانبه و پايدار برخوردار هستند و توسعه روابط آن‌ها به نفع سه كشور، منطقه و صلح و امنيت جهاني است.

سياست خارجي ايران با تغيير افراد تغيير نمي‌كند

وي درباره تاثير تغيير وزير امور خارجه در مذاكرات پيش‌روي ايران با 1+5، تصريح كرد: سياست خارجي ايران سياست ثابتي است كه با تغيير افراد تغيير نمي‌كند و تغيير آقاي متكي صرفاً يك بازسازي درون‌سازماني است و وزارت امور خارجه با مديريت آقاي صالحي كه دانشمندي برجسته و ديپلماتي ورزيده و باسابقه است حتماً كاركردها و توان بالاتري براي پيشبرد اهداف سياست خارجي از خود نشان خواهد داد.

نگراني ازاستقرار سپرموشکي درترکيه نداريم

احمدي‌نژاد در واكنش به سوالي درباره موضوع استقرار سپر دفاع موشكي و تاثير آن بر روابط ايران و تركيه، تصريح كرد: امروز دوران استفاده از موشك و بمب اتمي به پايان رسيده و ايران از اين موضوع هيچ نگراني ندارد البته روابط ايران و تركيه يك‌روزه شكل نگرفته كه از اين‌گونه مسايل متأثر شود.

طرح تحول اقتصادي ربطي به تحريم‌ها ندارد

رئيس قوه مجريه در پاسخ به اين پرسش که آيا اجراي سياست‌هاي اصلاح قيمت‌ها در ايران متأثر از تحريم‌هاست، گفت: طرح تحول اقتصادي كه اين روزها اجراي آن در ايران آغاز شده از بيست سال قبل مطرح بوده و بخصوص از پنج سال پيش برنامه‌ريزي‌هاي بسيار دقيقي براي آن انجام شده است. احمدي‌نژاد ادامه داد: اين تحول اقتصادي راهبردي با مديريت بومي و متناظر با نيازهاي داخلي و البته قطعاً بي‌ارتباط با مساله تحريم‌هاست و دشمنان ما از آنجا كه خيال مي‌كردند تحريم‌هايشان روي ايران اثر خواهد گذاشت وقتي مي‌بينند كه در جريان تحريم‌هاي آنان، ايران بزرگترين طرح‌هاي اقتصادي را اجرا مي‌كند، ناراحت هستند و در جهت تضعيف آن حركت مي‌كنند. رييس‌جمهور افزود: بحث تحريم متعلق به زمان‌هاي گذشته و مربوط به كشورهاي جزيره‌اي و بسيار كوچك بود و كساني كه در هزاره سوم، از حربه تحريم سخن مي‌گويند، افراد عقب‌مانده سياسي هستند. زماني كه رقابت‌هاي اقتصادي ميليمتري شده است ديگر تحريم موضوعيت نداشته و تحريم‌ها قبل از تصويب و اجرا شكست‌خورده هستند بخصوص درباره ايران كه اقتصاد بسيار بزرگ و درون‌زا دارد و براي پيشرفت نيازي به اروپا و آمريكا ندارد. احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره آينده ديپلماسي ايران در آفريقا، خاطرنشان کرد: سياست ايران در آفريقا بسيار روشن بوده و با همه كشورهاي آفريقايي روابط دوستانه و نزديكي دارد.

اسناد ويكي ليكس قابل اعتماد نيست

رييس‌جمهور در پاسخ به سوال ديگري درباره مطالب منتشر شده در سايت ويكي‌ليكس درباره مواضع سران برخي كشورهاي عربي در مورد ايران، اظهار كرد: معتقدم انتشار اين اسناد، با برنامه‌ بوده است. ايران با همه كشورهاي عربي روابط دوستانه‌اي دارد و اين شكل انتشار اسناد و اخبار قابل اعتماد نبوده و نبايد موجب كدورت دولت‌ها و ملت‌هاي منطقه شود.

ايران به رتبه 12 اقتصادي جهان مي رسد

احمدي‌نژاد در پاسخ به سوالي درباره كيفيت نقش ايران در اقتصاد بين‌الملل با توجه به موضوع تحريم‌ها، گفت: ايران كشوري بزرگ با اقتصادي بزرگ است و از رتبه 17 اقتصاد جهان برخوردار است كه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در 5 سال آينده به رتبه 12 خواهد رسيد. رييس‌جمهور افزود: امروز ايران ارتباطات گسترده‌اي با همه مناطق و كشورهاي دنيا دارد و به دنبال طراحي‌ها و مدل‌هاي جديد اقتصادي برپايه عدالت و احترام به ملت‌ها است. امروز عرصه اقتصاد بين‌الملل صحنه زوال قدرت‌هاي زورگوي سابق و ظهور قدرت‌هاي جديدي مانند ايران و تركيه است.


 ميز خبر 

سيدحسن خميني: توهين به مرجعيت، جرم حقوقي است

گروه سياسي:
يادگار امام راحل در نکوهش توهين به مرجعيت، گفت: توهين به مرجعيت علاوه بر معصيت و فعل حرام، يک جرم حقوقي است. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني در ديدار جمعي از روحانيون استان تهران، با تشريح تاريخچه مبارزات امام راحل، اظهار كرد: اگر نبود ايمان مردم و جايگاه امام به‌عنوان مرجع جامع‌الشرايط، پيروزي انقلاب يا ممکن نبود يا بسيار سخت و جانکاه حاصل مي‌شد. وي با اشاره به نقش بي‌بديل مرجعيت امام در پيشبرد انقلاب اسلامي، گفت: مرجعيت، کانون تجميع دينداري جامعه است و قداست والايي دارد و نبايد تحت هيچ شرايطي آن را تخطئه کرد. وي با ابراز انزجار از رفتار برخي ناآگاهان در اهانت به اين هويت ديني مردم، افزود: جسارت به مراجع و رعايت نکردن ادبيات مناسب در مواجهه با فقهاي بزرگ، تنها ارزش گوينده اين سخنان را از بين مي‌برد. يادگار امام راحل تاکيد کرد: رفعت مقام مرجعيت به‌اندازه‌اي است که اگر کسي به ساحت مراجع عظام جسارت کند، علاوه بر آن‌که مرتکب جرم حقوقي مي‌شود، از نظر شرعي نيز، قطعاً، مرتکب فعل حرام شده است. سيدحسن خميني با اشاره به جايگاه و محبوبيت مرجعيت در جامعه اسلامي، اظهار كرد: در نگاه ديني، توهين به مقام مرجعيت، معصيت کبيره است و سقوط آزاد و انزواي اجتماعي را درپي خواهد داشت و اين مصداق واقعي خسرالدنيا والاخره است. در اين ديدار، روحانيون حاضر نيز، در سخناني، هرگونه توهين و اسائه ادب به هريک از مراجع را محکوم کردند.

انتخاب مستقيم شهرداران درمجلس بررسي مي‌شود

گروه سياسي: عضو كميسيون سياست داخلي و امور شوراهاي مجلس با اعتقاد به اينكه بهتر است شهردار توسط مردم انتخاب شود، خاطرنشان کرد: اگرچه انتخاب شهردار توسط وزارت كشور در كميسيون به تصويب رسيده است؛ اما در زمان طرح اين مصوبه در صحن علني مجلس طرح انتخاب شهرداران توسط مردم هم مجددا مطرح خواهد شد. حسن نوروزي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تصويب طرح انتخاب شهرداران توسط وزارت كشور در كميسيون متبوعش، تصريح كرد: در صورت تصويب نهايي اين مصوبه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي، شهرداران شهرهاي زير دويست هزار نفر جمعيت توسط استانداري و شهرهاي بالاي دويست هزار نفر جمعيت توسط وزير كشور البته با راي اعتماد شوراي شهر تعيين مي‌شوند. رييس مجمع نمايندگان استان تهران ادامه داد: اصولا در رابطه با انتخاب شهرداران چند نظريه مطرح است، يك نظريه همان روشي است كه قبل از حضور شوراها در كشور وجود داشت به نحوي كه شهرداران توسط استانداري‌ها و شهردار تهران توسط وزير كشور انتخاب ‌شود اما اين نظريه با اجرايي شدن اصل 102 قانون اساسي و شروع به كار شوراهاي شهر از بين رفت و آنچه هم‌اكنون در اين راستا در كشور حاكم است انتخاب شوراها توسط مردم و انتخاب شهردار توسط شوراهاست. به گفته نماينده رباط‌ كريم، دراين صورت مصوبه انتخاب شهردار توسط شورا در شهرهاي ديگر به استانداري و در شهر تهران به وزارت كشور ارايه و پس از احراز صلاحيت حكم شهرداران ابلاغ مي‌شود و آنها شروع به كار مي‌كنند، از مزاياي روش مذكور اين است كه هم شهرداران و هم اعضاي شوراهاي شهر توسط مردم انتخاب مي‌شوند، اما شوراها به طور مستقيم توسط مردم و شهرداران به واسطه شوراها به صورت غير مستقيم توسط مردم انتخاب مي‌شوند. رييس مجمع نمايندگان استان تهران درباره نظريه دوم تصريح كرد: يك نظريه هم اين بود كه مانند كشورهاي آمريكا، آلمان، ژاپن، فرانسه، انگلستان و ساير كشورهاي اروپايي مردم همزمان به شورا و شهردار راي بدهند منتهي شورا اضافه بر راي مردم به شهردار راي اعتماد بدهد و بر كار شهردار نظارت و در صورت لزوم شهردار را استيضاح كند، اين دو نظريه در كميسيون مطرح شد اما نظريه‌ انتخاب اعضاي شورا و شهردار توسط مردم راي نياورد ولي نظريه انتخاب شهردار توسط مسوولين وزارت كشور با راي مثبت نمايندگان به تصويب رسيد، البته نظر بنده اين است كه شهردار توسط مردم انتخاب شود. نوروري در پايان خاطرنشان كرد: هرچند كه انتخاب شهراداران توسط وزارت كشور از تصويب كميسيون گذشته اما در زمان طرح در صحن علني مجلس نظريه انتخاب شهردارتوسط مردم نيز مطرح خواهد شد.

 رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس:
ترويج راستگويي در ميان مسئولان اعتماد عمومي را بالا مي‌برد

گروه سياسي: رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس، اعلام کرد: ترويج راستگويي در مسئولان، آن را در ميان مردم ترويج داده و اعتماد را بالا مي‌برد. به گزارش مهر، احمد توکلي طي سخناني در همايش ملي "بهلول، شگفتي روزگار" که در شهر گناباد برگزار شد، با اشاره به صفت راستگويي اين عالم مبارز در هر شرايطي، گفت: امروزه بيش از هر زمان نياز است تا صفات چنين مرداني را بکار گيريم.وي ادامه داد: اگر مسئولين دروغ نگويند شاخص اطمينان بالاتر رفته و ثبات افزايش پيدا مي کند علاوه بر آن اگر دروغ نباشد هزينه مبادله کاهش يافته و کارآيي افرايش مي يابد. نماينده تهران در مجلس ادامه داد: در کشورهاي سرمايه داري دو شاخص اطمينان مصرف کننده و اطمينان توليد کننده خيلي مهم است که هر چه اين شاخص بالاتر باشد ثبات اقتصادي که يکي از بهترين عوامل رشد اقتصادي است، بيشتر است که به دنبال آن اشتغال بهتر و قابل کنترل تر مي شود.وي افزود: مکتب نهادگرايان معتقدند تمام نهادهاي اجتماعي در هزينه مبادله موثرند از جمله بالا رفتن اعتماد و تعامل مناسب و ... که به معني اين است که با هزينه کمتر کالاي بيشتر يا کالاي معيني را با هزينه کمتري توليد مي کنند. اين استاد اقتصاد دانشگاه، گفت: دروغ گويي به ويژه در مديران و دست اندرکاران تاثيرگذارتر است چرا که احاديثي داريم مبني بر اينکه مردم بر دين اميران خود هستند و به اميران شبيه تر از پدران خود هستند.

انتقاد ازبي‌توجهي به حل مشکل صيادان بازداشتي درقطر

گروه سياسي:
نماينده بوشهردر مجلس شوراي اسلامي با اشاره به دستگيري صيادان ايراني توسط قطر در آب‌هاي خليج فارس، گفت: براي حل اين مشکل موضوع را به وزارت امور خارجه اعلام کرده ايم اما تاکنون منتج به سياست شفافي نشده است. "غلامعلي ميگلي نژاد" در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص دستگيري صيادان ايراني در آب‌هاي خليج فارس و مشکلاتي که براي آنها پيش مي‌آيد، اظهارکرد: متاسفانه هميشه اين اختلاف را با کشورهاي همسايه و بخصوص قطر داريم که بعضا صيادان ما را در آب‌هاي بين المللي بازداشت مي‌ کنند. وي با بيان اينکه معمولا اين افراد بعدا با پيگيري‌هايي که انجام مي شود آزاد مي‌شوند، افزود: اما گاهي وقت‌ها هم پيش مي‌آيد که لنج‌هاي صيادان ايراني توقيف و فقط خودشان آزاد مي شوند.نماينده بوشهر، خاطرنشان کرد: اين مشکلات ميان صيادان استان بوشهر و کشور قطر بارها به وزارت امور خارجه اعلام شده، ولي تاکنون منتج به سياست شفافي نشده که اين برخورد قطري‌ها با صيادان ايراني متوقف شود.ميگلي نژاد با يادآوري ورود برخي شناورهاي قطري به آب‌هاي ايران، گفت: نيروهاي گارد ساحلي جمهوري اسلامي آنقدر که نيروهاي ساحلي قطر درقبال صيادان ايراني سخت‌گيري مي‌کنند، سخت‌گيري انجام نداده و اقدام به مقابله به مثل نمي‌کنند.نماينده بوشهر با اشاره به مدت زماني که صيادان ايراني در بازداشتگاه‌هاي قطر به سر مي‌برند، افزود: بعضي مواقع زمان اين بازداشت‌ها به مدت يکسال به طول مي‌انجامد که اين واقعا شرايط سختي را براي صيادان ما در خليج فارس بوجود آورده است.ميگلي نژاد براي رفع اين مشکل خواستار گفت وگوي جدي دستگاه ديپلماسي کشور با مقامات قطري شد و پيشنهاد کرد: اگر قطري‌ها نخواستند پاي ميز مذاکره بنشينند تا از طريق امضاي تفاهمنامه اين مشکل حل شود، نيروهاي گارد ساحلي ايران نيز دست به اقدام مقابله به مثل زده و شناورهاي قطري را در صورت ورود به آب‌هاي ايران توقيف کنند تا آنها نيز بفهمند که اين امر چه سختي‌هايي دارد.


 آوايي: روس‌ها هيچ وقت قابل اطمينان نبوده و نيستند 

گروه سياسي: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اتخاد مواضع ضد ايراني از سوي مقامات روسيه عليه فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي را روشي جديد ندانست و با دوگانه خواندن سياست‌هاي مسکو در قبال تهران، اعلام کرد: روس‌ها هيچ وقت قابل اعتماد براي ايران نبوده و همواره يکي به نعل و يکي به ميخ زده‌اند. "سيد احمد آوايي" در گفت وگو با خانه ملت، در واکنش به اظهارات ضد ايراني "ديميتري مدودف"، رئيس جمهور روسيه در خصوص فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران، گفت: روس‌ها در جهان به اين ويژگي شناخته مي شوند که "نه دوست دائمي دارند و نه دشمن دائمي" و بنابراين آنها در طول تاريخ جز در بعضي موارد استثنايي، مواضع‌شان همواره به ضرر ايران بوده است.نماينده دزفول با تغييرپذير خواندن لحظه‌اي مواضع روس‌ها در موضوعات مختلف، تصريح کرد: روس‌ها همواره به اين شکل رفتار مي‌کنند که با تغيير فوري مواضع منافع بيشتري براي کشور خود به دست آورند و به اين ترتيب آنها هيچ وقت قابل اعتماد براي جمهوري اسلامي نيستند. وي با اشاره به ادعاهاي اخير رئيس جمهور روسيه درباره فعاليت‎هاي صلح آميز هسته‌اي ايران، خاطرنشان کرد: اين ادعاها از سوي مدودف در حالي مطرح شده که ممکن است تا چند روز ديگر وزير خارجه روسيه با اتخاذ مواضعي مغاير، بگويد که مسايل هسته اي ايران بايد از طريق مذاکره حل شود. آوايي با دوگانه خواندن سياست‌هاي روسيه در قبال ايران، خاطرنشان ساخت: تجربه گذشته ثابت کرده که مقامات کرملين همواره در اتخاذ سياست‌هاي خود در قبال ايران يکي به نعل مي زنند و يکي به ميخ. نماينده دزفول افزود: بنابراين اتخاذ مواضع ضد ايراني از سوي رئيس جمهور روسيه در خصوص فعاليت‌هاي صلح آميز هسته اي ايران تازگي ندارد و روش جديدي هم نيست.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس بر اين اساس با اشاره به اتخاذ مواضع دوگانه از سوي مقامات کرملين عليه ايران خواستار اين شد که جمهوري اسلامي همواره با توکل به خدا، راه خود را رفته و هيچ اعتنايي به موضع گيري‌هاي مقامات مسکو و ديگر کشورهاي غربي نداشته باشد. نماينده مردم دزفول در پايان تاکيد کرد: تنها موضوعي که مسئولان جمهوري اسلامي در اتخاذ مواضع خود بايد به آن توجه کنند، جلب رضايت مردم است و به غير از آن نبايد به چيز ديگري فکر کنند."دميتري مدودف"، رييس جمهوري روسيه اخيرا در سخناني در جمع دانشجويان هندي در شهر بمبئي با انتقاد از سياست‌هاي هسته‌اي ايران، سرسختي ايران در مواضع خود را ريشه اصلي مشكلات جامعه جهاني با اين كشور و تحريم هاي بين المللي عليه آن اعلام کرد. به گزارش سايت خبري عصرايران، مدودف با اشاره به برنامه هسته اي ايران، ادعا کرد:‌ "‌سياست هسته‌اي ايران بي‌جهت سرسختانه است".


 آيت‌ا...امامي كاشاني:اختلاف سليقه‌ها به فتنه تبديل نشود 

گروه سياسي: خطيب موقت نمازجمعه اين هفته تهران با اعلام اينکه در اقتصاد ما بيماري‌هاي مختلفي وجود دارد، خاطرنشان کرد: اختلاف سليقه‌ها به جاي خود است؛ ولي نبايد اين اختلاف سليقه‌ها به فتنه تبديل شود. به گزارش ايسنا، آيت‌الله امامي كاشاني در خطبه‌هاي نمازجمعه اين هفته تهران با اشاره به اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، گفت: در جامعه اسلامي بايد اقتصادي سالم با سرمايه‌گذاري‌هاي درست، جوانان در حال كار و ازدواج آسان وجود داشته باشد تا بدين ترتيب اقتصاد اسلام در جامعه پياده شود ولي با اين حال با تاسف مي‌توان گفت كه در اقتصاد ما بيماري‌هاي مختلفي وجود دارد. خطيب موقت نمازجمعه اين هفته تهران، خاطرنشان كرد: مساله فعال كردن اقتصاد، سرمايه‌گذاري، بيدار شدن همه مردم از جمله اغنياء و اين‌كه چطور سرمايه‌گذاري شود و چطور عده‌اي به دنبال اين سرمايه اشتغال پيدا كنند امر مورد توجهي است و ملت ايران با انقلاب اسلامي‌اي كه داشته است مي‌تواند به اين امور مهم برسد. وي هدفمند كردن يارانه‌ها را يك جراحي خواند و خاطرنشان كرد: همه ما بايد تلاش كنيم كه از يك طرف دولت با ظرافتي اين مساله را در جامعه پياده كند. البته دولت خودش به دنبال اين مساله هست ولي بايد با دقت هر چه بيشتر اين كار را دنبال كند. امامي كاشاني با بيان اين‌كه در اين راستا همكاري قوا مخصوصا مجلس همچنين همكاري فرهيختگان كشور و آگاهان به اقتصاد بسيار مهم است، گفت: مدد گرفتن دولت از همه و بعد از آن توصيه‌هاي دولت را قبول كردن نيز بايد حائز اهميت باشد. خطيب موقت نمازجمعه اين هفته تهران، گفت: قسط يعني هر كس نصيب خود را ببرد و در آنجايي كه بايد بايستد نيز بايستد و اين روند كمك همگان را طلب مي‌كند. اگر همه كمك كرديم و ان‌شاءالله اين طرح موفق شد قدم بزرگي در حركت‌هاي اقتصادي كشور از جمله اصلاح اقتصاد و بلند شدن اقتصاد بيمارمان از تخت بيماري برداشته‌ايم. وي همچنين گفت: آنچه كه دشمن به دنبال آن بود اين بود كه در جامعه فساد به بار بياورد و جوانان ما را كنار بگذارد. هم‌اكنون نيز به دنبال اين است كه استاد دانشگاه را ترور كند، مردم را در چابهار ترور كند و همه اين‌ها براي اين است كه هويت مسلمان را از او بگيرد. امامي كاشاني گفت: وقتي در روزهاي شروع تمدن اسلام كشورهاي غرب به جهان اسلام وارد شدند عرب و عجم و اين مذهب و آن مذهب درست كردند تا اختلاف به وجود بياورند. خطيب موقت نمازجمعه اين هفته تهران، اظهار كرد: انقلاب اسلامي ما با قانون اساسي و اين همه قوانين زيبا و رهبري و قائدي كه دارد همچنين با وجود امام (ره) كه بنيانگذار آن بود با اين همه قيمت و ارزشي كه دارد را بايد حفظ كرد و در اين مسير همه بايد همدل باشند و قدم‌هاي اقتصادي و فرهنگي را با هم بردارند. وي با تاكيد بر اين‌كه اختلاف سليقه‌ها به جاي خود است ولي نبايد اين اختلاف سليقه‌ها به فتنه تبديل شود به حماسه نهم دي اشاره كرد و گفت: چرا جامعه ما بايد با تشتت روبه‌رو باشد. امامي كاشاني در ادامه با اشاره به سوم دي روز آمار، گفت: اداره آمار در بحث هدفمند كردن يارانه‌ها نقش مهمي داشته است و مردم بايد با اين اداره همچنين با سازمان ثبت‌احوال همكاري‌هاي لازم را داشته باشند. وي همچنين از سپاه پاسداران به خاطر موفق بودن در جريان هواپيماربايي كه اخيرا رخ داد تشكر كرد و گفت: امام در سال 63 سپاه را مسوول حفاظت كردند و سپاه به خوبي توانسته است از عهده اين مسووليت برآيد و 100 درصد موفق باشد و ما از خداوند براي سپاه سلامت و توفيق مسئلت مي‌كنيم.


 اميدواري ترکيه به موفقيت مذاکرات استانبول 

گروه سياسي
: رئيس جمهور ترکيه نسبت به نتيجه بخش بودن مذاکرات ايران و گروه 1+5 در شهر استانبول اين کشور ابراز اميدواري كرد. ديدار گروه 1+5 ( روسيه، آمريکا، چين، انگليس، فرانسه به علاوه آلمان) با ايران قرار است اواخر ماه ژانويه (دي/بهمن) در استانبول برگزار شود.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري نووستي، عبدالله گل روز پنجشنبه در پايان اجلاس سازمان همکاري‌هاي اقتصادي "اکو" در استانبول به خبرنگاران، گفت: مکان برگزاري جلسه مهم نيست، آن‌چه اهميت دارد نتايج اين جلسه است. در همين راستا ما اميدواريم که در ديدار استانبول گروه 1+5 با ايران گام‌هاي اميدوار کننده‌اي در حل مساله هسته‌اي ايران برداشته شود. عبدالله گل همچنين گفت: ترکيه تلاش زيادي را براي حل مساله‌ هسته‌اي ايران از راه ديپلماسي به کار مي‌بندد.


 ادعاي جديد مدودف عليه ايران 

ايسنا:
رئيس جمهوري روسيه سياست ايران در زمينه برنامه هسته‌اي را سرسختانه خواند و از ايران خواست به ‌آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه دهد شرايط را تحت كنترل داشته باشد. به گزارش بلومبرگ، "ديميتري مدودف" در جمع دانشجويان هندي در شهر بمبئي، گفت: ايران بايد به مقامات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه حضور در خاكش را بدهد و تحت كنترل گرفتن اوضاع را ممكن سازد. وي مدعي شد: به دليل مسائلي كه در رابطه با ايران وجود دارد، تحريم‌ها عليه آن اعمال شده است. مدودف، افزود: اميدوارم عقل سليم دست بالا را بگيرد و مذاكرات شش جانبه كه در حال حاضر برگزار مي‌شود ثمر دهد و ايران به رديف كشورهايي برگردد كه با آن‌ها همكاري مي‌شود. اين اظهارات در حالي بيان مي‌شود كه ايران همواره با آژانس همكاري كامل داشته و بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همواره در ايران حضور داشته‌اند.


 تقدير وزير خارجه ترکيه از متکي 

فارس: احمد داوود اغلو وزير امور خارجه ترکيه در تماس تلفني با منوچهر متكي، وزير خارجه پيشين کشور از نقش مؤثر وي در ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران و ارتقاء روابط و همكاري‌هاي ايران و تركيه تقدير كرد. داوود اغلو در اين گفت‌و‌گوي تلفني خطاب به متكي، گفت: شناخت شما از تركيه و روابط مقامات عالي تركيه از جمله رئيس جمهور و نخست وزير اين كشور با جنابعالي در تعميق اعتماد و تحكيم همكاريها نه تنها در روابط دوجانبه بلكه در مسائل منطقه‌اي و موضوعات بين‌المللي كارساز بوده است. وزير خارجه تركيه دوستي شخصي ايجاد شده فيمابين، را سرمايه‌اي ارزشمند قلمداد كرد و از منوچهر متكي خواست در هر جايگاهي كه قرار دارد از روابط دو كشور حمايت كند. منوچهر متكي نيز در اين گفت‌وگوي تلفني، ضمن تشكر از تماس تلفني دوستانه وزير خارجه تركيه، خاطرنشان كرد: روابط ايران و تركيه، راهبردي و در جهت منافع دو ملت و همچنين صلح و ثبات منطقه‌ است.


 تكذيب خبر دستگيري برادر ريگي  

ايلنا: استاندار سيستان و بلوچستان از تاييد نشدن خبر دستگيري عبدالرئوف ريگي ،جانشين عبدالمالك ريگي توسط مقامات پاكستاني خبرداد. علي محمد آزاد ديروز در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به انتشار خبر دستگيري جانشين عبدالمالك ريگي در پاكستان، گفت: شب گذشته استانداري تماسي را با مقامات پاكستاني برقرار كرد كه در اين تماس خبر دستگيري عبدالرئوف ريگي تاييد نشد. وي ادامه داد: هنوز هيچ مقام رسمي در پاكستان خبر دستگيري جانشين عبدالمالك ريگي ، رهبر به هلاكت رسيده گروهك تروريستي جندالشيطان را تاييد نكرده است. به گفته وي عبدالرئوف ريگي برادر عبدالمالك ريگي و سخنگوي فعلي گروهك تروريستي جندالله است و فتواهاي فعلي اين گروهك شيطاني از طرف عبدالرئوف ريگي صادر مي‌شود. استاندار سيستان و بلوچستان با تاكيد بر اينكه دستگيري اين فرد مزايايي بسياري در پي خواهد داشت ، گفت: بايد در انتظار خبرهاي بعدي در مورد صحت اين دستگيري باشيم.


 نقوي:ايران درباره جزايرسه‌گانه با کشوري مذاکره نمي‌کند 

گروه سياسي
: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس طرح ادعاهاي برخي کشورهاي عربي در خصوص جزاير سه‌گانه ايراني را به تحريک آمريکا دانست و اعلام کرد: اين تلاش‌ها در حالي صورت مي گيرد که جمهوري اسلامي ايران اصلا حاضر نيست در خصوص اين جزاير با هيچ کشور و نهادي وارد گفت و گو شود. "سيد حسين نقوي حسيني" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به طرح ادعاهاي اتحاديه بين‌المجالس کشورهاي عربي در خصوص جزاير سه گانه، گفت: بحث جزاير سه گانه موضوعي است که برخي از کشورهاي حوزه خليج فارس به دنبال اين هستند که اين را در همه نشست‌هاي عربي به عنوان يک موضوع زنده حفظ کنند. نماينده ورامين تصريح کرد: اين تلاش‌ها در حالي صورت مي گيرد که جمهوري اسلامي ايران اصلا حاضر نيست در خصوص جزاير سه گانه با هيچ کشور و نهادي وارد گفت وگو شود. نقوي با اظهار اينکه جمهوري اسلامي جزاير سه گانه را جزء حقوق مسلم خود مي داند، خاطرنشان کرد: بنابراين ايران روي حقوق مسلم خود با کسي مذاکره نمي کند و در اين راستا برخي کشورهاي عربي سعي مي کنند به اين موضوع در اجلاس هاي عربي دامن بزنند.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به اين پرسش که طرح ادعاها در خصوص جزاير سه گانه با چه هدفي صورت مي گيرد، به تلاش آمريکا براي ايجاد ايران هراسي در منطقه خاورميانه اشاره کرد و گفت: آمريکايي‌ها بطور جدي روي ايران هراسي در منطقه خاورميانه و بويژه حوزه خليج فارس کار مي کنند.وي براي نمونه به طرح ادعاهاي "هيلاري کلينتون"، وزير امور خارجه آمريکا در اجلاس امنيتي منامه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: روح سخنراني خانم کلينتون در اجلاس امنيتي منطقه اي بحرين ايجاد ايران هراسي و نگراني در ميان کشورهاي منطقه در خصوص فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي ايران بود.نقوي که خود به همراه منوچهرمتکي وزير امور خارجه پيشين ايران در اجلاس امنيتي منامه شرکت کرده بود با اشاره به سخنان کلينتون در اين اجلاس، ادامه داد: وزير خارجه آمريکا در سخنان خود در اين اجلاس سعي مي کرد اين طور در ميان کشورهاي منطقه جا بياندازد که فعاليت هاي هسته اي ايران تهديدي براي کشورهاي منطقه است و همه اين کشورها بايد دست به دست هم بدهند تا نگذارند ايران به فعاليت هاي هسته اي خود ادامه دهد.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پايان، تصريح کرد: اين اختلاف افکني‌ها و بحران‌زايي‌ها در روابط جمهوري اسلامي با کشورهاي حوزه خليح فارس با اين هدف انجام مي شود تا با تحريک آنها، کشورهاي منطقه به طرح ادعاها و مسائلي در ارتباط با ايران دامن بزنند. به گزارش ايسنا به نقل از سايت امارات اليوم، اتحاديه بين‌المجالس كشورهاي عربي در بيانيه پاياني هفتمين دور از نشست‌هاي كميته‌ اجرايي در امان ـ پايتخت اردن ـ از ايران خواست تا با استفاده از روش‌هاي صلح‌آميز به حل و فصل مساله جزاير سه گانه بپردازد.


 كوتاه از سياست 

ديدارمردم قم با مقام معظم رهبري در روز19 دي

گروه سياسي: استاندار قم از ديدار مردم قم با مقام معظم رهبري در روز 19 دي خبر داد و گفت: ستاد بزرگداشت ايام‌الله 9 دي و 19 دي تشکيل شده که به منظور گراميداشت اين مناسبت‌ها، جهت بصيرت‌افزايي جامعه به‌ويژه نسل جوان برنامه‌ريزي كند. به گزارش ايسنا، "محمدحسين موسي‌پور"، در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان قم، خاطرنشان کرد: حضور پرشور نسل جوان در هيات‌هاي مذهبي بيانگر ظرفيت عظيم هيات‌هاي مذهبي براي مقابله با تهاجم فرهنگي و تعميق باورهاي ديني است. موسي‌پور با اشاره به برگزاري مراسم عزاداري دهه محرم، گفت: هيات‌هاي مذهبي بايد با استفاده از سخنران‌ها و خطباي توانمند در جهت افزايش آگاهي‌ها، بصيرت و معرفت مردم نسبت به مکتب عاشورا استفاده کنند.

سردار صفوي:به دشمنان ماجراجو خارج ازمنطقه پاسخ مي‌دهيم

گروه سياسي: دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم کل قوا هشت سال دفاع مقدس را بزرگترين حادثه‌ تاريخي ايران و منطقه به شمار آورد و افزود: دشمناني که به دنبال ماجراجويي هستند در خارج از منطقه به آنها پاسخگو خواهيم بود. به گزارش خ مهر، سردار سرلشگر سيد يحيي صفوي که در نشست هم‌انديشي صاحب‌نظران، انديشمندان و اساتيد حوزه و دانشگاه و رسانه، براي انتخاب سريال‌هاي فاخر با معاونت سيما، سخن مي‌گفت، هشت سال دفاع مقدس را تضمين‌کننده‌ 80 سال امنيت ملي ايران دانست و خاطرنشان کرد: بايستي از اين ظرفيت دفاع مقدس براي تضمين امنيت ملي‌مان استفاده کنيم. دشمنان ما بايستي درک کنند که اگر شروع‌کننده‌ يک ماجراجويي جديد شدند ما با آن روحيه‌ جهادي با صلابت و آن قدرت تهاجمي که نسبت به پاسخگويي به دشمنان، تحت فرماندهي فرمانده‌ معظم کل قوا، داريم آن ها را خارج از منطقه دچار ناامني مي‌کنيم و در فيلم‌هاي مربوط به دفاع مقدس آن چيزي که مورد نظر من است و آن پيامي که مي‌خواهيم بدهيم اين باشد که به وسيله‌ آن، امنيت ملي‌مان را براي سال‌هاي آينده بتوانيم تضمين کنيم.

درخواست مهلت بيشترشوراي نگهبان از مجلس

گروه سياسي: عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي از درخواست مهلت شوراي نگهبان براي ادامه بررسي مصوبه مجلس در خصوص لايحه برنامه پنجم توسعه خبر داد. "محمدحسين فرهنگي" در گفت‌وگو با خانه ملت، ضمن بيان اينکه شوراي نگهبان براي بررسي بيشتر مصوبه مجلس در خصوص برنامه پنج ساله پنجم توسعه از مجلس درخواست مهلت کرد، گفت: به احتمال قوي گزارش نهايي و ايرادهاي نهايي شوراي نگهبان در مورد لايحه برنامه پنجم توسعه اواخر هفته پيش روي يا اوايل هفته بعد از آن اعلام مي‌شود. نماينده تبريز، افزود: طبق قانون اساسي شوراي نگهبان مي‌تواند علاوه بر مهلت دو هفته اي براي بررسي بر روي قوانين، زمان بيشتري را براي بررسي بيشتر مصوبات مجلس در خواست كند.فرهنگي با تاکيد بر اينکه شوراي نگهبان دو هفته ديگر زمان دارد، افزود: البته آنها منتظر اتمام مهلت خود نمي شوند و به احتمال زياد آخر هفته پيش روي و نهايتا اوايل هفته ديگر گزارش را ارائه مي‌ کنند.طبق اصل 95 قانون اساسي، در مواردي‏ كه‏ شوراي‏ نگهبان‏ مدت‏ ده‏ روز را براي‏ رسيدگي‏ و اظهار نظر نهايي‏ كافي‏ نداند، مي‏تواند از مجلس‏ شوراي‏ اسلامي‏ حداكثر براي‏ ده‏ روز ديگر با ذكر دليل‏ خواستار تمديد وقت‏ شود.

بررسي موضوع هسته‌اي ايران درنشست روسيه با اعراب

گروه سياسي: "سرگي ريابكوف"، معاون وزير امور خارجه روسيه سفراي عربستان سعودي، عمان و كارداران موقت بحرين، كويت، قطر و امارات متحده عربي در مسكو را به حضور پذيرفت. به گزارش ايسنا به نقل از سايت رسمي وزارت امور خارجه روسيه، در جريان اين گفت‌وگو امور مربوط به توسعه اوضاع پيرامون موضوع هسته‌اي ايران و نشست روزهاي 6 و 7 دسامبر كاترين اشتون نماينده عالي سياست خارجي و امور امنيتي اتحاديه اروپا با جليلي دبير شورايعالي امنيت ملي ايران با شركت مديران سياسي گروه «1+5» بررسي شد. طرفين تبادل نظر منظم روسيه و اعضاي شوراي همكاري در اين زمينه را مهم ارزيابي كردند و در مورد ادامه تماس در اين شكل مذاكرات و هماهنگي‌هايي انجام دادند.

پاسخ خزانه‌داري آمريكا به نيويورك تايمز

گروه سياسي: خبرگزاري فرانسه به نقل از نيويورك‌تايمز گزارش داد كه وزارت خزانه‌داري آمريكا در يك دهه گذشته نزديك به 10 هزار مجوز ويژه را براي شركت‌هاي آمريكايي صادر كرده است تا بتوانند برخي انواع محصولات را به ايران و ديگر كشورهاي تحت تحريم آمريكا بفروشند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت خزانه‌داري آمريكا نيز سعي كرد در پاسخ به نيويورك‌تايمز از سياست خود براي صدور مجوز صادرات براي برخي شركت‌هاي آمريكايي به ايران و ديگر كشورها دفاع كند. يك مقام وزارت خزانه‌داري آمريكا مدعي شد: به دليل اين‌كه آمريكا جدي‌ترين و جامع‌ترين تحريم‌ها را عليه ايران اعمال كرده است، اجازه صدور مواد غذايي و پزشكي و تجهيزات پزشكي هماهنگ با هدف ما مبني بر ضربه نزدن به ملت ايران است.

بهداد: من گزينه رييس سازمان ملي جوانان نيستم

گروه سياسي: معاون سياسي دفتر رئيس جمهور درباره شايعه انتصابش به عنوان رئيس سازمان ملي جوانان گفت كه چنين چيزي مطرح نيست. محمدجعفر بهداد در گفت‌وگو با فارس، درباره شايعه انتصابش به عنوان رئيس سازمان ملي جوانان، گفت: چنين چيزي مطرح نيست و چون قرار است يك خانم اين مسئوليت را بر عهده بگيرد، حتماً‌ من و امثال من ‌نخواهيم بود. وي در پاسخ به اين سؤال كه اگر رياست سازمان ملي جوانان به شما پيشنهاد شود، مي‌پذيريد يا خير؟ گفت: براي پذيرش يك مسئوليت بايد فكر كرد و چون من اصلاً مطرح نيستم، به اين موضوع فكر نكرده‌ام. اين اظهارات بهداد در حالي است كه پس از عدم پذيرس رياست سازمان ملي جوانان از سوي فرحناز تركستاني، برخي منابع خبري از جايگزيني بهداد به جاي وي خبر دادند. هرچند اسفنديار رحيم‌مشايي رييس‌دفتر احمدي نژاد نيز گفته است روز يكشنبه مراسم معارفه فرحناز تركستني به عنوان معاون رييس جمهور و رييس سازمان ملي جوانان برگزار خواهد شد.

مصباحي مقدم:تغييرات دولت تاثيري بر اجراي قانون يارانه‌ها ندارد

گروه سياسي: رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به تغييرات اخير در دولت و برکناري دو تن از مسئولان دولتي، گفت: اين تغييرات هيچ تاثيري بر اجراي قانون هدفمندکردن يارانه ها ندارد و اساسا با اجراي اين قانون مرتبط هم نيست. غلامرضا مصباحي مقدم در گفتگو با مهر، با اشاره به اينکه رئيس جمهور حق دارد افرادي را تغيير دهد، افزود: درباره شيوه برکناري متکي عموم نمايندگان مجلس از اين عمل رئيس جمهور ناراضي بوده اند و اين رفتار را غير اخلاقي تلقي مي کند. نماينده تهران ادامه داد: از نظر مناسبات بين المللي نيز اين کار درست نيست چرا که وزير خارجه ما در حال مذاکره با طرف خارجي است و رئيس جمهور سنگال زودتر از وي از برکناري او مطلع شده است.مصباحي مقدم افزود: اين به معناي ناديده گرفتن ابهت نظام جمهوري اسلامي در مناسبات خارجي است.وي با بيان اينکه بهتر بود پيش از برکناري و سفر وزير به کشور خارجي اين موضوع را مطرح مي کردند، افزود: اين شيوه برکناري مورد تاييد مجلس نبود.

ادعاي جديد ليبرمن درباره ايران

گروه سياسي:
وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي در ادعايي جديد در راستاي تشديد سياست ايران‌هراسي در منطقه مدعي شد؛ ايران درصدد اشغال كشورهاي خليج فارس از طريق دستيابي به سلاح هسته‌اي است. به گزارش ايسنا، آويگدور ليبرمن در مصاحبه‌اي با مجله نيوزويك، گفت: تحريم‌هاي كافي براي جلوگيري از دستيابي ايران به توان هسته‌اي (عليه اين كشور) اعمال نشده است. اين در حالي است كه رژيم متبوع وي تنها دارنده تسليحات هسته‌اي در خاورميانه است و تاكنون به هيچ بازرس بين‌المللي اجازه بازديد از زرادخانه‌هاي هسته‌اي‌اش را نداده است. وي كه رژيم متبوعش سال‌هاست اراضي فلسطيني را به اشغال خود درآورده است، در ادامه ادعاهاي خود رژيم صهيونيستي را يكي از گزينه‌هاي مورد هدف ايران دانست.


 سوريه: روابط تهران – دمشق، استراتژيك است  

گروه سياسي: معاون اقتصادي نخست وزير سوريه، اعلام کرد: روابط دمشق - تهران استراتژيك و برادرانه است. به گزارش ايرنا، "عبدالله الدردري" اين موضوع را در مراسم استقبال "ابراهيم عزيزي" معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري و هيأت همراه به سوريه در فرودگاه بين المللي دمشق بيان كرد. الدردري در اين مراسم كه با حضور سيد احمد موسوي، سفير ايران در سوريه برگزار شد، افزود: سفر عزيزي به سوريه در تكميل ديدار مقامات دو كشور به منظور تقويت روابط، همچنين اجراي توافقنامه برنامه ريزي اقتصادي ايران و سوريه و افتتاح كارخانه مشترك توليد شيشه است. وي گفت: در جريان اين سفر چند جلسه نيز درباره همكاري اقتصادي برگزار خواهد شد كه همه اينها در ادامه مسير و روابط رو به توسعه دو كشور صورت مي گيرد. معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور ايران نيز در اين ديدار، خاطرنشانکرد: روابط دو كشور بسيار گرم، صميمي، درازمدت و عميق است. عزيزي افزود: موافقتنامه هايي در گذشته امضا شده كه هدف از اين سفر، اجرايي شدن آنها به همراه ديدار با مقامات عاليرتبه سوريه است.


 آمادگي قطربراي انجام رزمايش‌هاي مشترک با ايران 

گروه سياسي: رئيس ستاد نيروهاي مسلح قطر در ديدار ناوگروه دريايي سپاه، از اعلام آمادگي اين کشور براي انجام رزمايش هاي مشترک با ايران در خليج فارس خبر داد. به گزارش مهر، ديروز در سومين روز از حضور ناوگروه رزمي دريايي اعزامي سپاه در قطر، سرلشکرحمدبن علي العطيه در ديدار با فرمانده منطقه چهارم نيروي دريايي سپاه و کارکنان اين ناوگروه در دوحه با ابراز خرسندي از روند تعاملات روبه رشد بين دو کشور، گفت: خوشبختانه با اهتمام و تأکيدات سران دو کشور و بويژه شيخ حمدبن خليفه آل ثاني امير قطر، روابط بين دو کشور همسايه و مسلمان روند صعودي را طي مي کند. وي با تأکيد بر تداوم ديدارهاي متقابل بين مسئولان و فرماندهان نظامي دو کشور، افزود: استمرار اين رفت و آمدها و ديدارهاي متقابل فرماندهان و مسئولين بخش هاي دفاعي و نظامي، زمينه هاي خوب و جديدي را براي توسعه همکاري هاي مشترک ايجاد مي کند.


 بازگشت ناوگروه نيروي دريايي ارتش از سريلانکا  

 گروه سياسي: ناوگروه نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي که به دعوت از نيروي دريايي کشور سريلانکا به اين کشور اعزام شده بود به ايران بازگشت. به گزارش مهر، ناو گروه اعزامي جمهوري اسلامي ايران اروند صبح پنجشنبه در حضور مسئولان نظامي وارد اسکله منطقه يکم نيروي دريايي ارتش شد. ناوشکن الوند به دعوت نيروي دريايي ارتش سريلانکا به اين کشور اعزام و پس از شرکت در شصتمين سالگرد تاسيس نيروي دريايي اين کشور به ايران بازگشت و در اسکله منطقه يکم نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پهلو گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه