جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771


خبر پزشکي


انگيزه پيشرفت
استاد: دكتر احدي دانشجو: زهرا كرمي (قسمت دوم)

روش‌هايي براي كاهش تب


گندم سبوس‌دار فشار خون را كاهش مي‌دهد


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

گرفتگي عضلات يكي از دردهاي شايع

«آخ خ خ خ خ» اين آخ بلند، شروع دست‌كم يك هفته گردن‌كجي يا دولا ماندن يا لنگيدن يا دراز كشيدن در رختخواب است و كج و كوله شدن ناگزيرتان يعني اين‌كه دچار گرفتگي عضلاني در گردن يا كمر يا ساق پا شده‌ايد. دردي طولاني و سخت، چاشني انجام فعاليت‌هاي روزمره‌تان مي‌شود و نمي‌دانيد كه شايد دليل اين درد يك بي‌احتياطي ساده باشد، مثلا بي‌احتياطي در رژيم غذايي!به گزارش جام جم آنلاين درد ناشي از گرفتگي عضلات يكي از دردهاي شايع است كه معمولا در نواحي كمر، پشت ساق پا، گردن و ستون فقرات ايجاد مي‌شود و از زماني آغاز مي‌شود كه بدن شما براي مدتي طولاني در وضعيتي نامناسب قرار مي‌گيرد يا آغاز به فعاليت‌هاي شديد فيزيكي مي‌كنيد.اما بدن‌تان آمادگي لازم را ندارد و پيش از آن خودتان را گرم نكرده‌ايد و به اين ترتيب يكي از عضلات شما در نقاطي مثل گردن يا كمر دچار دردي شديد مي‌شود كه اصطلاحا مي‌گويند تير مي‌كشد و اين درد‌ آن قدر زياد است كه امكان تحرك را تا مدتي از شما مي‌گيرد.اما آنچه گفتيم تنها دلايل گرفتگي عضلات نيست. دكتر منصور رايگاني، مدير گروه طب فيزيكي دانشگاه شهيد بهشتي درباره موارد نادرتر گرفتگي عضلات مي‌گويد: علت آن برخي بيماري‌ها‌ مانند اختلالات الكتروليت، ميوپاتي و نوروپاتي است. همچنين در زنان باردار به خصوص در مراحل آخر بارداري به علت اختلال يوني و كمبود كلسيم ممكن است در ران و ساق پا گرفتگي عضلات ايجاد شود.به طور كلي گرفتگي عضله از ديدگاه علمي وقتي رخ‌مي‌دهد كه عضله‌اي دچار انقباض مي‌شود.اما به شكل اوليه‌اش بر نمي‌گردد. اين كه چرا چنين اتفاقي مي‌افتد به‌دلايلي مربوط است كه در انقباض و انبساط عضلات بدن ما نقش دارند كه از آن جمله مي‌توان به مواد غذايي مختلف در خون اشاره كرد.اين نكته‌اي است كه دكتر رايگاني در گفت‌وگو با فارس هم بر آن تاكيد دارد و هشدار مي‌دهد كه رژيم غذايي هنگامي در گرفتگي عضلات نقش دارد كه در آن مايعات و كلسيم كم مصرف مي‌شود.

اگر‌هاي پرخطر

گرفتگي عضلات معمولا چندان خطرناك نيست اما در اين زمينه هم اگرهايي در مراجع پزشكي وجود دارد.مثلا اگر شما به‌كرات دچار اين مشكل مي‌شويد، اگر حس كنيد ماهيچه‌هاي بازوها يا پاهايتان از قدرت سابق برخوردار نيستند و نمي‌توانيد فعاليت‌هاي پيشين را به راحتي انجام بدهيد.اگر اندام‌هايتان بي‌حس مي‌شود، اگر درد گرفتگي عضلات شدتي غير طبيعي پيدا كند به طوري كه از شدت آن بي‌خواب شويد.اگر تب كرده‌ايد و وزن‌تان بي‌هيچ دليل مشخصي در حال پايين آمدن است، در اين صورت ممكن است گرفتگي عضله يك واكنش عادي ماهيچه‌اي نباشد و در اين صورت بايد بسرعت به پزشك مراجعه كنيد.

چه طور آرام بگيريم؟

حتي اگر مردم دليل گرفتگي عضلات را بدانند و به آنها اطمينان دهيد كه پس از مدتي كوتاه بهبود پيدا مي‌كنند.اما درد ناشي از گرفتگي عضلات آنقدر شديد است كه كلافه‌شان مي‌كند و پي راه چاره براي رفعش مي‌گردند و اينجاست كه از انواع داروها تا كمپرس با آب سرد يا گرم استفاده مي‌كنند.اما مدير گروه طب فيزيكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي مي‌گويد: بهترين راه درمان اين عارضه در هنگام گرفتگي كشش آرام و ممتد است، به طوري كه اگر عضلات پشت ساق پا گرفته شده است؛ فرد بنشيند، پاها را دراز كند و انگشتان پا را به سمت بالا بكشد.


 انگيزه پيشرفت  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: زهرا كرمي (قسمت دوم)

اين نياز را موري به عنوان يكي از معيارهاي شناسايي وضعيت رواني فرد مطرح مي كند و اعتقاد دارد كه از طريق شناسايي نياز به پيشرفت , حصول به وضعيت رواني سهل تر مي شود و به راحتي مي توانيم ديگر نيازهاي رواني را مورد شناسايي قرار داد. يك فهرست جامع از نيازهاي انسان كه موري و ديگران مطرح نمودند توسط واينر در سال 1987 مورد بررسي قرار گرفته است. وي مطرح مي كند كه سه نياز از اهميت بالاتري برخوردار است:

نياز به پيشرفت

نياز به پيوند جويي

نياز به عادت

رويكرد موري تحقيقات فراواني را به وجود اورد و همواره پژوهشگران به دنبال ازمون نظريه هاي او در زمينه نيازها بودند.يكي از اولين افرادي كه در زمينه نيازهاي موري تحقيقات فراواني را صورت داد, ديويد مك كله لند بود.

ب- نظريه مك كله لند:

به دنبال موري, مك كله لند به بيان اين انگيزه پرداخت , اهميت كارهاي مك كله لند عمدتا به خاطر مطالعات نظري و روش شناسي او در باب اين انگيزه است.مك كله لند از همان ابتدا متوجه اين گونه پرسش هاي گسترده بود كه چگونه مي توان انگيزه پيشرفت را در فرد و جامعه نشان داد؟ چگونه انگيزه افراد جامعه در ارزش هاي اجتماعي چيره ان جامعه منعكس شده و چگونه اين ارزش ها به سازه هايي مانند رشد اقتصادي و ساختار سياسي و الگوهاي فرهنگي مربوط شده اند.به پيشنهاد او تفاوت در سطح انگيزه براي پيشرفت تا حدود زيادي مسئول الگوهاي رشد و سقوط اقتصادي بوده است و در مجموع مطالعه منحصر به فردي براي اثبات پيشنهاد خود تلاش كرد. از انجا كه مك كله لند در بيان مفاهيم خودش پيرو الگوي يادگيري ( بيشتر رفتار گرايانه ) است, مفاهيم وي بسيار قرين و نزديك به رفتارگرايان است.هال كه يكي از نظريه پردازان رفتاري است , يادگيري را به معناي كاهش نياز مي دانست, مك كله لند هم موجود زنده را يك موجود در جهت كاهش نياز معرفي مي كند. انگيزه پيشرفت را براين اساس مي توان انگيزه اي گرايشي دانست و با توجه به مفاهيم بالا اين گونه توضيح داد كه لذت بخشي يا تقويت مثبت از موقعيت پيش امده باعث مي شود گرايش افراد در انجام ساير امور مشابه گسترش يابد.

يا به عبارتي فرد از موقعيت پيش امده لذت ( تقويت مثبت ) ببرد.

سپس در جستجوي تكرار اين تقويت ها گرايش به موقعيت هاي ديگري پيدا خواهدكرد كه اورا به ان هدف برساند. مك كله لند مطالعات گسترده اي را در زمينه نياز به پيشرفت انجام داد, او معتقد بود نياز به پيشرفت , سايقي است كه مي تواند رفتار را تقريبا در همه موقعيت ها نيرومند ساخته و هدايت كند و با پژوهشهاي خود, ويژگي هاي افراد داراي نياز به پيشرفت زياد و كم را توصيف كرد.

ج- نظريه سلسله مراتب نيازهاي مازلو:

نياز به يك حالت ناشي از كمبود يا محدوديت در موجود زنده گفته مي شود .

نياز هاي انساني در طبقه بندي مازلو به دو دسته كلي تقسيم شده است:

نيازهاي كمبود يا كاستي و نيازهاي رشد يا بالندگي , مازلو نيازهاي كمبود را نيازهاي اساسي و نيازهاي دسته دوم را فرا نيازها نام گذاري كرده است. نيازهاي اساسي يا نيازهاي كمبود كه در زمان كمبود ارگانيزم برانگيخته مي شود و شامل چهار دسته نياز مي باشد:

نيازهاي جسماني شامل: اب , غذا , خواب, حرارت و ....

نياز به ايمني , داشتن محيطي امن و به دور از تهديد.

نياز به عشق و تعلق , ايجاد روابط متقابل با ديگران و محبت كردن و مورد محبت واقع شدن.

نياز به عزت نفس يا احترام به خود, شامل احساس كسب توفيق و تاييد و شايستگي در خود.

فرا نيازها, نيازهايي هستند كه نيرويشان را از ميل ادمي به رشد و بالندگي كسب مي كنند شامل نيازهاي خودشكوفايي يا تحقق خويشتن مي شود . البته خودشكوفايي را الفرانسوا يك فرايند توصيف مي كند, فرايند شدن و باليدن نه يك حالت , براي رسيدن به بالاترين حد اين نيازها در فرد بايد تمام نيازهاي اساسي به صورت سلسله مراتب, ارضا و بعد از ان به مراتب بالاتر برسد.

ادامه دارد...


 روش‌هايي براي كاهش تب  

كودك گونه‌هايش قرمز شده، بدنش داغ است و مادر سعي دارد با لمس پيشاني او دماي بدنش را حدس بزند. دستمالي مرطوب روي پيشاني او مي‌گذارد و منتظر مي‌ماند تا دماي بدنش كاهش يابد. تب يكي از نشانه‌ها و حالاتي است كه كودكان بارها در زندگي آن را تجربه مي‌كنند.متخصصان اعتقاد دارند تب خودش بيماري نبوده و نشانه‌اي از يك بيماري است كه بايد آن را جدي گرفت.دكتر سارا هاشم‌پور، پزشك عمومي در اين‌باره به جام‌جم مي‌گويد: دماي بيشتر از 37 درجه تب محسوب مي‌شود اما هيچ‌گاه خود تب بيماري نيست. خانواده‌ها به طور معمول براي اندازه‌گيري درجه حرارت بدن كودك در خانه، دماسنج را داخل دهان يا زيربغل او قرار مي‌دهند. البته خوب است بدانند، اين دو روش اندازه‌گيري به اندازه نيم درجه با هم اختلاف خواهند داشت؛ يعني اگر دما را به روش دهاني اندازه گرفتيم بالاي 37.5 درجه تب به حساب مي‌آيد، اما در روشي كه دماسنج زيربغل است دماي بالاي 37 درجه تب است. دكتر هاشم‌پور با اشاره به اين‌كه گاهي استعدادي ژنتيكي در كودك وجود دارد كه پس از تب و افزايش ناگهاني درجه حرارت بدن تشنج ايجاد مي‌شود، مي‌افزايد: بچه‌هاي 22 ماهه بيشتر از همه در معرض تب و تشنج هستند.وي باتاكيد بر اين نكته كه با بروز تب در كودك بايد به پزشك مراجعه شود، مي‌گويد: هرگاه تبي اتفاق بيفتد، نشانه‌اي از بروز بيماري است. گاهي اين بيماري ويروسي است و گاهي باكتريال. اما در هر صورت پزشك مي‌تواند بيماري را تشخيص داده و درمان لازم را شروع كند.

تشنج چيست؟

وي با توضيحي كوتاه در مورد تشنج مي‌گويد: تشنج همراه با تب ممكن است به علل متفاوتي ايجاد شود. در شرايطي نيز اين تشنج به دليل خود تب بروز مي‌كند. به طور معمول در اين شرايط استعدادي ژنتيكي در كودك وجود دارد كه با افزايش ناگهاني درجه حرارت بدن، تشنج ايجاد مي‌شود. اين تشنج ميان 2 تا 4 درصد كودكان و معمولا در تب‌هاي بالاي 39 درجه اتفاق مي‌افتد. بچه‌هايي كه بين 6‌ماه تا 6 سال هستند نيز در معرض اين مشكل قرار دارند.

به چه حالتي تشنج مي‌گوييم؟

دكتر هاشم‌پور در مورد علائم و چگونگي تشنج مي‌گويد: به طور معمول تشنج‌هاي‌ منتشر در 3 مرحله خودش را نشان مي‌دهد. مرحله اول انقباض عضلاني است كه كوتاه مدت (10 تا 30 ثانيه) بوده و طي آن عضلات بدن كودك منقبض مي‌شود. البته ممكن است در اين مرحله عضلات فك هم منقبض شود. به همين دليل اگر مادر بالاي سر فرزندش است، بايد مواظب باشد بچه زبانش را گاز نگيرد. در اين مرحله، ضربان قلب تند شده و مردمك چشم گشاد مي‌شود و ممكن است كودك كمي كبود رنگ هم به نظر برسد. در ابتداي تشنج نيز به دليل انقباض تارهاي صوتي صدايي جيغ مانند به گوش مي‌رسد.دكتر هاشم‌پور با توضيح مرحله دوم يادآور مي‌شود: در مرحله بعدي، عضلات كم‌كم شل مي‌شوند. اين فاز هم كوتاه بوده و 30 تا 60 ثانيه طول مي‌كشد. در اين مرحله مادر متوجه لرزش كودك مي‌شود كه به همين دليل مردم بيشتر تشنج را به اين شكل مي‌شناسند.البته به دليل شل شدن عضلات، گاهي بي‌اختياري ادرار هم رخ مي‌دهد. در اين مرحله چشمان بچه به سمت بالا برگشته و كف از دهانش بيرون مي‌ريزد. در مرحله نهايي نيز كم‌كم تشنج تمام مي‌شود. در اين مرحله بچه اندكي خواب‌آلود بوده و سردرد دارد. البته به ياد داشته باشيم خوب است مادر در اين مرحله مراقب تنفس فرزندش باشد.وي باز هم به والدين توصيه مي‌كند در اين شرايط خونسردي خود را حفظ كرده و بازو را زير سربچه قرار دهند تا ترشحات بيرون بريزد. فقط كافي است دقت كنند محتويات معده وارد دستگاه تنفسي نشود.

روش‌هايي براي كاهش تب

تب بچه‌ها را به چندين روش مختلف مي‌توانيم كاهش دهيم. شايد بهتر باشد مادران هم نكاتي را در اين زمينه بدانند و سعي كنند با در نظر گرفتن اين موارد هرچه زودتر و مطمئن‌تر تب كودك را كاهش دهند.دكتر هاشم‌پور با تاكيد بر استراحت كودكان مي‌افزايد: اگر كودك مي‌تواند راه برود يا بدود، بهتر است در اين روزها به او بيشتر استراحت دهيم چراكه همين استراحت خودش تب را پايين مي‌آورد. در مرحله بعد لازم است كودك مايعات زيادي مصرف كند؛ به خصوص مايعات خنك. دوش آب ولرم هم در چنين شرايطي مي‌تواند به او كمك كند.وي با ذكر نكاتي در رابطه با پاشويه بچه‌ها در زمان تب توضيح مي‌دهد: خانواده‌ها ممكن است به اشتباه تصور كنند، پاشويه با آب يخ يا افزودن الكل به آب بهتر و مفيدتر عمل مي‌كند. درحالي كه اين روش‌ها هر دو اشتباه است. آب يخ مي‌تواند باعث كاهش سريع دماي بدن كودك شود كه خود اين حالت خطرناك است. الكل نيز علاوه بر اين‌كه ممكن است دماي بدن را سريع كاهش دهد، ممكن است به دليل جذب توسط پوست باعث مسموميت شود.وي با ذكر روش صحيح كاهش تب يادآور مي‌شود: بهترين روش اين است كه پارچه‌هاي مرطوب با آب ولرم ـ دمايي بين 29 تا 32 درجه سانتي‌گراد ـ را دور اندام‌هاي بچه و روي پيشاني او گذاشته و وقتي پارچه‌ها تقريباً خشك شدند اين كار را دوباره تكرار كنند. همچنين لازم نيست اتاق كودك خيلي گرم بوده و از پتوهاي كلفت و گرم استفاده شود. بهتر است لباس و پتويي نازك براي بچه آماده باشد، اما مراقب باشيم كه كودك سردش هم نشود.دكتر هاشم‌پور با ذكر اين نكته كه در صورت استفاده از استامينوفن براي كاهش تب بايد 30 دقيقه صبر كرد تا نتيجه مشخص شود، يادآور مي‌شود: وقتي چند روش مختلف همزمان براي كاهش تب انجام شود، ممكن است دماي بدن كودك ناگهان كاهش يافته و مشكلاتي را براي او ايجاد كند.وي يادآور مي‌شود با توجه به بروز تب و تشنج كودك، مراجعه فوري به پزشك را فراموش نكنيد.


 گندم سبوس‌دار فشار خون را كاهش مي‌دهد  

دانشمندان به تازگي اعلام كردند كه غذاهايي كه با گندم سبوس‌دار تهيه مي‌شوند مي‌تواند فشار خون را كاهش دهد. به گزارش باشگاه خبرنگاران ،گروهي از محققان دانشگاه "Aberdeen " اعلام كردند كه غذاهايي كه با گندم سبوس‌دار تهيه مي‌شوند مثل حريره فرني، نان و كيك‌هاي كوچك مي‌توانند براي سلامتي بسيار مفيد باشند. اين تحقيقات روي بيش از 200 داوطلب انجام شده و اين افراد در طي روز 3 بار از غذاهايي كه با گندم سبوس‌دار تهيه مي‌شد، مصرف كردند. فرنك تيس سرپرست اين مطالعات گفت: نتايج اين تحقيقات مي‌تواند تبليغي براي محصولات و غذاهاي اسكاتلندي‌ باشد زيرا آن‌ها در بيشتر غذاهاي خود از گندم سبوس‌دار استفاده مي‌كنند. وي افزود: اين غذاها براي فشار خون بسيار مفيد هستند. بيماري فشار خون بالا باعث افزايش احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي و سكته مي‌شود.


 خبرها از عالم علم 

عوامل بروز سنگ کليه

يک فوق تخصص نفرولوژي با بيان اينکه نوع سنگ کليه نقش مهمي در انتخاب روش درماني دارد، گفت: از تجويزمجموعه‌اي از داروها براي سنگ هاي کلسيمي، جوش شيرين در سنگ هاي اسيد اوريکي و از جراحي به همراه مصرف آنتي بيوتيک در سنگ هاي با منشاءعفوني در درمان اين بيماران استفاده مي شود. دکتر ايرج نجفي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين که سنگ کليه يکي از بيماري‌هاي شايع در دنيا است اظهار داشت: شيوع اين بيماري را نمي توان بر حسب سن وجنس مشخص کرد،اما در افراد چاق بيشتر ديده مي شود. وي افزود: پزشکان در گذشته آب‌هاي سنگين را عامل سنگساز بودن کليه ها مي دانستند اما امروزه اعتقاد بر اين است که در مناطق با آب و هواي گرم وخشک که در آن تعريق زياد و ادرار غليظ است افراد بيشتري به سنگ کليه دچار مي شوند. افراد اين مناطق به دليل نبود آب کافي و خشک بودن منطقه آب کمتري عادتا مي نوشند. رييس بخش نفرولوژي بيمارستان شريعتي اظهار داشت: کساني که يکبار دچار سنگ کليه شده اند بيشتر از بقيه افراد در معرض ابتلاي دوباره به اين بيماري هستند بنابر اين رعايت و پيروي از رژيم هاي غذايي خاص در اين افراد ضروري است. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين نکته که تشکيل سنگ‌هاي کليه 13 عامل مختلف دارد افزود: سنگ‌هاي کليه در کل به چهار نوع سنگ‌هاي کلسيمي، اوريکي، عفوني و سنگ‌هاي سيستئيني تقسيم مي شوند. وي ادامه داد: شايع ترين نوع سنگ‌هاي کليه، سنگ‌هاي کلسيمي است که حدود70درصد سنگ‌هاي ايجاد شده را تشکيل مي دهد. از علل تشکيل اين نوع کليه مي توان به بالا بودن ميزان کلسيم و اسيد اوريک در ادرار اشاره کرد. هم چنين بعضي از بيماري هاي دروني از جمله پرکاري غده پاراتيروئيد مي تواند علل سنگساز شدن کليه ها باشد. دکتر نجفي تصريح کرد: اگر کلسيم ادرار زياد باشد بيمار مي تواند زير نظر پزشک و با مصرف دارو از سنگ آوري دوباره کليه جلو گيري کند. متاسفانه در بعضي از موارد با تشخيص نادرست نوع سنگ ،رژيم هاي غذايي نادرست به بيماران داده مي شود. براي مثال براي پيشگيري از بروز سنگ کليه بسياري از بيماران از مصرف لبنيات صرف نظر مي کنند، اين افرادپس از چند سال دچار پوکي استخوان شديد مي شوند، اين امر درحالي اتفاق مي افتد که حتي بيماران داراي سنگ‌هاي کلسيمي کليه نيز مجاز به مصرف کلسيم معمولي موجود در مواد غذايي از جمله لبنيات هستند. به گفته رييس بخش نفرولوژي بيمارستان شريعتي، بنابراين با توجه به تشخيص نوع سنگ کليه، درمان هم فرق مي کند. به اين منظور افراد مبتلا به سنگ‌هاي اسيداوريکي بايد جوش شيرين مصرف کنند تا ادرار آنها قليايي شود. در مبتلايان به سنگ‌هاي عفوني عمل جراحي تنها راه درمان است تا همه سنگ‌ها بر داشته شود، هم چنين اين افراد پس از عمل بايد تا مدتي آنتي بيوتيک مصرف کنند. دکتر نجفي در خصوص درمان کلي و يک اقدام همگاني در خصوص پيشگيري از سنگ کليه گفت:مردم در رژيم‌هاي غذايي خود بايد از خوردن بيش از حد نمک و گوشت پرهيز کنند. همچنين از مايعات فراوان از جمله روزانه چند ليتر آب بنوشند. اين فوق تخصص نفرولوژي در خصوص جراحي سنگ‌هاي کليه، اظهار كرد: سنگ‌هايي که در قسمت تحتاني کليه هستند يا سنگ‌هايي که عرض کمتر از شش تا هفت ميليمتر دارند نياز به عمل جراحي ندارند.در عوض سنگ‌هايي که در ناحيه لگنچه قرار دارند يا داراي عرضي در حدود شش ميليمتر تا دو سانتي متر هستند، از روش سنگ شکن استفاده ميشود. دکتر نجفي درپايان خاطر نشان کرد: امروزه عمل باز براي سنگ‌هاي کليه منسوخ شده است و لاپاراسکوپي و سنگ شکن کردن از طريق پوست تنها راه هاي جراحي سنگ‌هاي کليه است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه