جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1389/10/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( شنبه) نسخه شماره 3771


کوتاه از اقتصاد

معاون وزير نفت:
قبوض گاز يک ماهه مي‌شود


وزير نيرو: قيمت برق در سال 90 تغيير نمي‌کند

سخنگوي ستاد هدفمند کردن يارانه هاي استان تهران اعلام کرد:
برخورد با هرگونه افزايش قيمت خودسرانه نان


بانک و بيمه


 کوتاه از اقتصاد 

آخرين وضعيت کشتيهاي توقيفي ايران در خارج

مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران با اعلام آخرين وضعيت کشتي‌هاي توقيفي ايران در خارج از کشور خبر برخي رسانه‌هاي خارجي مبني بر توقيف يک فروند کشتي متعلق اين شرکت در هنگ کنگ را تکذيب کرد. محمدحسين داجمر در گفتگو با مهر، درباره خبر برخي رسانه‌هاي خارجي مبني بر توقيف يک فروند کشتي متعلق به کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در هنگ کنگ گفت: اين خبر صحت ندارد.وي با اشاره به آخرين وضعيت سه کشتي توقيفي ايران در سنگاپور، اظهارداشت: اين سه فروند کشتي هنوز آزاد نشده‌اند و فقط برنامه حراج آنها منتفي شده است.مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در عين حال گفت: يک فروند کشتي ايراني پس از توقيف کشتي‌هاي ما در سنگاپور در يکي ديگر از کشورها توقيف شده است که هم اکنون در حال رايزني براي آزاد کردن اين کشتي هستيم.

تعيين تکليف حقوق و مزاياي کارمنداني که تهران را ترک کردند

براساس جديدترين بخشنامه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري، وضغيت حقوق و مزاياي کارمنداني که تهران را ترک کردند، تعيين تکليف شد. به گزارش مهر، رحيم ممبيني معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري به کليه وزارتخانه‌ها، سازمانها، موسسات دولتي و استانداريهاي سراسر کشور بخشنامه جديدي درباره نحوه پرداخت حقوق و مزاياي کارکنان موضوع انتقال از تهران به ديگر شهرها صادر کرده است.در اين بخشنامه آمده است: به منظور ايجاد هماهنگي و تسريع در اجراي مفاد بند دو آئين نامه اعطاي تسهيلات به کارکنان دستگاه‌هاي اجراي متقاضي انتقال از تهران، دستگاه‌هاي اجرايي موظفند اعتبار مربوط به حقوق و مزاياي کارکنان مشمول آئين نامه را برآورد کرده و به اين معاونت اعلام کنند تا براساس قوانين و مقررات به دستگاه‌ مقصد منتقل شود.براساس اين بخشنامه، دستگاه‌هاي مقصد نيز موظفند به محض انتقال و شروع به کار کارکنان مذکور، نسبت به برقراري حقوق و مزايا و ساير پرداختي‌هاي قانوني آنان اقدام کنند تا در فاصله زماني اجراي موارد فوق الذکر و انتقال اعتبار، وقفه اي در پرداخت حقوق و مزاياي متعلقه آنان ايجاد نشود.به گزارش مهر، لطف الله فروزنده معاون رئيس جمهور با اعلام اينکه کارکنان دستگاه‌هاي شامل طرح انتقال از تهران بايد از بين "استعفا، بازخريد و انتقال" يکي را انتخاب کنند، گفته است: اگر تا پايان سالجاري دستگاه‌هاي مشمول 40 درصد ظرفيت خود را از تهران به ديگر شهرها منتقل نکنند بايد پاسخگوي عدم اجراي مصوبه دولت باشند.معاون رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه انتقال نيروي انساني هدف اجراي طرح انتقال از تهران است و نه ساختمانهاي اداري، بيان داشته است: براي تشويق افراد نيز امتيازات خاصي از جمله استفاده از مزاياي طرح مسکن مهر، انتقال فرزندان دانشجوي آنان، انتقال پست شغلي آنها و همچنين افزايش 25 تا 50 درصدي حقوق و مزاياي آنها در نظر گرفته شده است.وي از انتقال قطعي 10 هزار نفر از کارمندان از پايتخت سخن گفته و با بيان اينکه هم اکنون 114 شرکت دولتي از تهران انتقال يافته و 20 شرکت نيز در حال انتقال است، گفته است: تا پايان سالجاري بايد وضعيت انتقال همه شرکتهاي مشمول انتقال مشخص شود.

حداقل دستمزد كارگران با توجه به تورم هدفمندي يارانه‌ها تعيين مي‌شود

عضو شوراي عالي كار با بيان اينكه هدفمندي يارانه‌هاي مبناي حداقل دستمزد قرار خواهد گرفت، گفت: انجمن‌ها و گروه‌هاي كارگري خواستار ارائه سبد كالا مصرفي ارزان به كارگران هستند.ولي الله صالحي در گفت‌وگو با فارس ،در خصوص دستمزد كارگران با توجه به اجراي قانون هدفمندي يارانه ها، گفت: دستمزد ارتباط مستقيم با اجراي اين قانون ندارد.در حال حاضر دستمزد كارگران براساس نرخ تعيين شده سال قبل است و سياست‌هاي آن مستقل از اجراي اين بحث است. وي با بيان اينكه اين موضوع بايد در زمان خود مورد رسيدگي قرار گيرد، خاطرنشان كرد: تعيين حداقل دستمزد كارگران براي سال آينده تابعي از هدفمندي يارانه‌ها خواهد بود. به گفته اين عضو شوراي عالي كار مطمئنا تورم با اجراي قانون افزايش مي‌يابد كه قطعا در تعيين حداقل مزد لحاظ خواهد شد. به گفته صالحي سبد هزينه خانوار در تعيين دستمزد تاثير مستقيم دارد و بايد ارقام آن با واقعيت جامعه همخواني داشته باشد تا كارگران از سطح معيشت خوبي برخوردار باشند. صالحي در خصوص برنامه‌هاي حمايتي اتحاديه‌ها و انجمن‌هاي كارگري در راستاي حمايت از كارگران در فرايند اصلاح قيمت‌ها، اظهار داشت: اجراي اين قانون نياز به همكاري همه اقشار جامعه دارد و اميدواريم كه اين برنامه به خوبي اجرا شود. وي ادامه داد: براي حمايت از اقشار كم درآمد و همچنين كارگران بايد بسته‌هاي حمايتي كالا ديده شود. عضو شوراي عالي كار با بيان اينكه تاكنون اقدام جديي در خصوص ارائه سبد كالا ارزان قيمت براي عرضه به كارگران پيش بيني نشده است، گفت: شوراي‌هاي اسلامي و انجمن‌ها خواستار حمايت دولت از كارگران با توجه به سياست‌هاي حمايتي مصرفي از اقشار كم درآمد هستند.

دارندگان سهميه بنزين 100 توماني، محدوديت زماني براي برداشت ندارند

اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها فرصت مغتنمي است براي دولت تا بتواند مصرف سوخت کشور را مديريت نمايد و بستر اين امر، طراحي و نصب سامانه هوشمند در جايگاه ها، مهيا شده است. به گزارش موج، فريد عامري مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با اعلام اين مطلب گفت: در حال حاضر با توجه به اين که تعدادي از دارندگان کارت سوخت از بنزين دولتي که قبلا با نرخ 100 تومان عرضه مي شد در کارت هاي خود ذخيره دارند، شاهد عرضه بنزين با سه نرخ 100 تومان، 400 تومان و 700 تومان هستيم.وي با بيان اين مطلب که دارندگان سهميه بنزين با قيمت 100 تومان هيچ محدوديتي براي برداشت اين نوع سوخت ندارند، افزود: پس از اتمام ذخاير 100 توماني بنزين سهميه اي براي دارندگان خودرو، شاهد انتقال قيمت پايه بنزين براي صاحبان اين کارت ها از 100 تومان به 400 تومان خواهيم بود.عامري اذعان داشت: متقاضيان خرين بنزين با قيمت 700 تومان هيچ محدوديتي در ميزان خريد اين نوع از بنزين ندارند، اما بنزين با قيمت 400 تومان براي صاحبان خودرو سهميه بندي شده است که سهميه خودروها 60 ليتر و سهميه موتورسيکلت ها 25 ليتر مي باشد.اين مقام مسئول در خصوص تعيين قيمت نفت گاز پس از اجراي قانون هدفمند سازي يارانه ها خاطرنشان کرد: قيمت گازوئيل نيز به صورت پلکاني تعيين شده و اين نرخ ها عبارنتد از 16.5 تومان، 150 تومان و 350 تومان.عامري با تاکيد بر اين که مصرف کنندگان نفت و گازوئيل هيچ محدوديتي براي خريد آزاد اين نوع از سوخت ها ندارند، متذکر شد: تا سال 86 و قبل از اجراي مرحله اول سهميه بندي سوخت، متوسط مصرف سوخت کشور 80 ميليون ليتر بود، اما با اجراي طرح سهميه بندي و بهينه مصرف کردن سوخت توانستيم مصرف بنزين در کشور را با شيب منفي مواجه کنيم.مديرعامل شرکت ملي پخش در پايان ابراز داشت: از ابتداي سال 88 تا انتهاي آذرماه همان سال، ميزان بنزين مصرفي کشور 66 ميليون ليتر بود که اين رقم در دوره مشابه امسال به 63 ميليون ليتر رسيده است و اين امر ناشي از مديريت مصرف و توسعه جايگاه هاي CNG در کشور مي باشد.

افزايش 20 درصدي قيمت نفت

با افزايش قيمت نفت به بيش از 91 دلار در روز گذشته ميزان رشد قيمت نفت طي سه ماه گذشته به 20 درصد رسيد.به گزارش فارس، در پي بارش برف و باران و بروز يخبندان در قاره اروپا و آمريكا كه كاهش ذخيره سوخت آمريكا را در پي داشته است قيمت نفت به بالاترين سطح خود در بيش از دو سال گذشته رسيد. بر اساس اين گزارش قيمت هر بشكه نفت خام برنت درياي شمال در روز گذشته به 94 دلار و 30 سنت رسيد كه بيشترين بهاي قيمت نفت از اكتبر سال 2008 تا كنون به شمار مي‌رود. الجزيره تاكيد كرد كه در سه ماه گذشته قيمت نفت بيش از 20 درصد رشد پيدا كرده است. به دنبال افزايش قيمت جهاني نفت و رشد تقاضاي انرژي در آمريكا ميانگين قيمت هر گالن بنزين در اين كشور به بيش از 3 دلار رسيد . اين براي نخستين بار است كه قيمت هر گالن بنزين در آمريكا در روزهاي كريسمس به بيش از 3 دلار رسيده است . هر گالن برابر است با 3.78 ليتر. قيمت بنزين در بازار آمريكا به شدت تحت تاثير قيمتهاي جهاني نفت بوده است . قيمت نفت سبك آمريكا از 80 دلار در هفته هاي گذشته روز جمعه به بيش از 91 دلار در هر بشكه رسيده است .

احتمال افزايش 30 درصدي نرخ بليت هواپيما
از سال آينده

عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي از احتمال افزايش 30 درصدي نرخ بليت هواپيما به علت افزايش نرخ سوخت در سال آينده خبر داد.علي اکبر اولياء، عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با موج خروج هواپيماهاي توپولف 154 را از ناوگان هوايي ايران مستلزم توسعه روابط بين المللي اعلام کرد و يادآور شد: به علت اعلام مواضع تحريم خروج کليه توپولف ها از ناوگان هوايي ايران تا پايان سال90 امکان پذير خواهد بود.عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان افزايش قيمت بليت هواپيما را موجب توسعه ناوگان عنوان کرد و گفت: با توجه به اين که نرخ بليت در ايران داراي توجيه اقتصادي نمي باشد، به خصوص در پروازهاي خارجي در صورت افزايش نرخ بليت بخش خصوصي اين امکان را خواهد يافت که در عرصه نوسازي ناوگان اقدام کند. وي با تاکيد بر لزوم توسعه بخش حمل ونقل عمومي در کشور اذعان داشت: به منظور توسعه بخش حمل و نقل عمومي دولت بايد ساليانه اولويت ها را در اين بخش شناسايي و بر اساس اولويت ها نسبت به اجراي
پروژه ها در کشور اقدام کند.

معاون وزير کار:

تمام کارگران فصلي سهام عدالت مي گيرند

معاون روابط کار وزارت کار و امور اجتماعي از اعطاي سهام عدالت به همه تمامي کارگران فصلي کشور خبر داد .به گزارش شبکه خبر،نظري جلالي اظهار داشت : برنامه ريزي اوليه براي پرداخت سهام عدالت به کارگران فصلي انجام شده و به زودي اين طرح به صورت کلي اجرا مي شود. وي افزود : پيش از اين نيز پرداخت سهام عدالت به کارگران ساختماني قطعي و اجرايي شده بود . نظري جلالي همچنين از راه اندازي ستاد مزد در کارگروه تخصصي وزارت کار و امور اجتماعي خبر داد و گفت : اين کار گروه تا پايان سال حداقل دستمزد سال 1390 کارگران را مشخص و اعلام مي کند . معاون وزير کار همچنين از پيگيري نهايي اجراي مصوبه هيئت دولت توسط وزارت کار و امور اجتماعي خبر داد و گفت : بر اساس اين مصوبه تمام نيروهاي شرکتي مشغول به کار در دستگاه هاي دولتي بايد مستقيما زير پوشش اداره و دستگاه مذکور قرار گيرند . وي افزود:با حذف شرکت هاي خدماتي از دستگاه هاي دولتي ، نيروهاي شرکتي زير پوشش آنان بايد توسط اداره مذکور جذب شده و طبق قانون کار با آنان قرارداد بسته شود .

بازرسي و برخورد با طلافروشان متخلف از اجراي ماليات ارزش افزوده

رئيس اتحاديه كشوري طلا و جواهر با تأكيد مجدد بر ضرورت اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده توسط تمام طلافروشان به تشريح فرايند برخورد قانوني با متخلفان اين صنف پرداخت.محمد كشتي‌آراي در گفت‌وگو با فارس، در مورد اجراي قانون ماليات برارزش افزوده توسط طلا فروشان، اظهار داشت:‌ تمام طلا فروشان بايد اين قانون را اجرا كنند. وي با بيان اينكه اتحاديه كشوري طلا و جواهر مسئوليت اطلاع‌رساني قانون مذكور را به عهده دارد، افزود:‌ وزارت امور اقتصادي و دارايي با متخلفان برخورد خواهد كرد و البته قبل از هرگونه برخورد آمار متخلفان را به اتحاديه كشوري طلا و جواهر ارائه مي‌دهد. رئيس اتحاديه كشوري طلا و جواهر اضافه كرد:‌ شيوه برخورد با طلا فروشان متخلف به اين صورت است كه اين وزارتخانه از طريق واحدهاي بازرسي خود اجرا و يا عدم اجراي قانون ماليات برارزش افزوده را به اتحاديه گزارش كرده و بعد از اطلاع‌رساني اين اتحاديه به واحدهاي متخلف، وارد عمل (برخورد با متخلفان) خواهد شد.


 معاون وزير نفت:
 قبوض گاز يک ماهه مي‌شود 

معاون وزير نفت با اشاره به برنامه ريزي براي صدور يکماهه قبوض گاز، از شکسته شدن رکورد صادرات گاز به ترکيه خبر داد و گفت: ايران با توجه به وجود سرماي شديد در اروپا آمادگي افزايش 10 تا 15 ميليون متر مکعبي صادرات روزانه گاز به ترکيه را دارد. جواد اوجي در گفتگو با مهر با بيان اينکه از ابتداي سالجاري تاکنون به طور متوسط روزانه بيش از 30 ميليون متر مکعب گاز طبيعي به ترکيه صادر شده است، گفت: حجم صادرات گاز طبيعي ايران به اين همسايه شمالغربي در سال جاري حدود 10 تا 11 ميليون متر مکعب در روز افزايش يافته است.اوجي همچنين درباره کاهش دوره صدور قبوض گاز مشترکان خانگي و تجاري توضيح داد: در حال حاضر قبوض تمامي مشترکان گاز در بخشهاي مختلف کشور 43 يا 30 روزه صادر مي شود.مدير عامل شرکت ملي گاز ايران با اشاره برنامه ريزي براي کاهش دوره صدور قبوض گاز، اظهارداشت: قصد داريم در آينده‌اي نزديک تمامي قبوض گاز مشترکان را به صورت يک ماهه صادر کنيم.معاون وزير نفت همچنين با بيان اينکه هم اکنون بيشتر واحدهاي مسکوني داراي 20 واحد به بالا داراي کنتورهاي مستقل گاز هستند، بيان کرد: با توجه به افزايش تعرفه گاز بخش خانگي درخواستهاي متعددي براي مستقل سازي کنتورهاي گاز انجام شده است.نائب رئيس هيئت مديره شرکت ملي گاز با تاکيد بر اينکه براي نصب 48 ساعته کنتورهاي مستقل گاز آمادگي وجود دارد، گفت: هزينه نصب و راه اندازي کنتورهاي مستقل گازي حدود 38 تا 42 هزار تومان تخمين زده مي شود.اوجي با اعلام اينکه در حال حاضر مصرف ماهانه گاز واحدها و مجتمع هاي داراي کنتور مشترک تقسيم بر تعداد واحدها مي‌شود، يادآور شد: سپس اين متوسط مصرف مطابق با اقليم منطقه و جداول تعريف شده محاسبه خواهد شد.

تفكيك 200هزار كنتور گاز از ابتداي امسال

همچنين،از ابتداي امسال تاكنون حدود 200 هزار مشترك براي جداسازي كنتورهاي گاز مراجعه كرده‌ و كنتور آنان تفكيك شده كه 40 هزار مشترك مربوط به استان تهران بوده‌اند. مجتبي يخ‌بهايي مدير گازرساني شركت ملي گاز ايران، با اعلام خبر بالا اظهار كرد: به‌اين منظور ابتدا نياز است مشتركان لوله‌كشي مستقل براي هر واحد انجام دهند تا پس از تأييد توسط نظام مهندسي با ارائه نقشه، تفكيك كنتور امكان‌پذير شود. وي با تاكيد بر اين‌كه قبوض گاز خانگي در همه استان‌هاي كشور به‌صورت 45 روزه صادر مي‌شود، افزود: روند صدور قبض گاز براي صنايع عمده و نيروگاه‌ها يك ماهه است.

تمهيدات تأمين گاز زمستان براي بخش‌هاي خانگي و نيروگاه‌ها

در همين رابطه،قائم‌مقام شركت ملي گاز گفت: در استان تهران 4 برابر نسبت به سال گذشته گاز در آذرماه تحويل نيروگاهها شده كه دليل آن حساسيت‌هاي مربوط به آلودگي هوا بود تا نيروگاهها سوخت مايع مصرف نكنند و آلودگي كمتري ايجاد شود.مصطفي كشكولي اظهار داشت: همه پيش‌بيني‌ها چه در بخش توليد و بالادست و چه در بخش افزايش ظرفيت پالايشگاهها، خطوط انتقال گاز جديد و تقويت پايداري شبكه‌هاي گازرساني براي تأمين گاز زمستاني انجام شده است. وي افزود: نسبت به سال‌هاي قبل وضعيت پايداري داريم و اميدواريم مشكلي در خصوص تأمين گاز زمستاني نداشته باشيم ضمن اينكه همواره گفته‌ايم يك طرف ماجرا به مديريت مصرف به خصوص مصرف بخش خانگي كه رقم آن در زمستان بسيار بالا است باز مي‌گردد؛ اميدواريم با اقداماتي كه انجام شده و صرفه‌جويي مردم مشكلي نداشته باشيم. قائم‌مقام شركت ملي گاز اضافه كرد: تنها طي 4 يا 5 سال گذشته 13 تا 14 هزار كيلومتر خط انتقال گاز در كشور ايجاد شده و در حال حاضر ظرفيت مازاد براي انتقال گاز در كشور وجود دارد چنانكه به هر ميزان گاز توليد شود ما توان دريافت آن را داريم. وي تصريح كرد: با توجه به حساسيت و وضعيت خاص نيروگاهها در اين فصل سال خوشبختانه 15 درصد بيشتر در 9 ماهه اول سال جاري نسبت به سال گذشته گاز به نيروگاهها تحويل شده كه معادل 4 ميليارد و 100 ميليون متر مكعب است. كشكولي افزود: در آذرماه 58 درصد نسبت به آذرماه سال گذشته گاز بيشتري به نيروگاهها تحويل شده است كه 850 ميليون متر مكعب بيش از سال گذشته بوده است. وي اظهار داشت: در استان تهران نيز 4 برابر نسبت به سال گذشته بيشتر در آذرماه گاز تحويل نيروگاهها شده است كه دليل آن حساسيت‌هاي مربوط به آلودگي هوا بود تا نيروگاهها سوخت مايع مصرف نكنند و آلودگي كمتري ايجاد شود. وي با بيان اينكه صنايع عمده در حال حاضر حدود 75 ميليون متر مكعب در روز مصرف مي‌كنند، گفت: بخش خانگي، تجاري و صنايع غيرعمده در مجموع 345 ميليون متر مكعب در روز مصرف مي‌كنند و در حال حاضر مشكل خاصي نداريم. قائم‌مقام شركت ملي گاز اضافه كرد: 700 ميليون متر مكعب در روز ظرفيت انتقال گاز در شبكه وجود دارد و مجموع گاز شيرين موجود در شبكه طبق برنامه‌اي كه به ما مي‌دهند 540 ميليون متر مكعب در روز است كه واردات هم به آن اضافه مي‌شود. وي با بيان اينكه حدود 510 ميليون متر مكعب در روز نيز گاز در شبكه مصرف مي‌شود، افزود: ميزان گازي كه شركت‌هاي توليدكننده گاز به ما تحويل مي‌دهند طبق برنامه مصوب است و اگر توليد خود را اضافه كنند ما آماده دريافت آن هستيم.


 وزير نيرو: قيمت برق در سال 90 تغيير نمي‌کند 

وزير نيرو با بيان اينکه وزارتخانه متبوعش از هر کيلووات ساعت برق با قيمت جديد 27.9 تومان درآمد کسب مي‌کند، گفت: قيمت برق در سال 90 تغييري نخواهد داشت. مجيد نامجو در گفتگو با مهر گفت: قرار بر اين است که وزارت نيرو از 45 توماني که به طور متوسط براي قيمتهاي جديد هر کيلووات ساعت برق در نظر گرفته شده است، 27.9 تومان درآمد کسب کند که بر اين اساس، رقم نهايي صرف هزينه هاي توليد، نگهداري و هزينه هاي جاري وزارت نيرو مي شود.وزير نيرو افزود: مابه التفاوت رقم پرداختي به وزارت نيرو و نيز متوسط قيمت برق به صندوق هدفمندکردن يارانه ها واريز خواهد شد.وي تصريح کرد: وزارت نيرو تا قبل از نزديک شدن به زمان اعلام قيمتهاي جديد برق، هفته‌اي 50 تا 60 ميليارد تومان از محل قيمت برق مصرفي مردم درآمد داشت اما هر چه به زمان اعلام قيمتها از سوي رئيس جمهور نزديک تر مي شد، رقم کمتري را از مردم وصول مي کرد که نشانگر صرفه جويي آنها و دقت در شيوه مصرفي بود.به گفته نامجو، در هفته هاي نزديک به اعلام قيمت از سوي رييس جمهوري، وصولي وزارت نيرو از مردم بابت قبوض برق، به هفته اي 40 ميليارد تومان رسيد. وي تاکيد کرد: بعيد به نظر مي رسد که قيمت برق در سال 90 تغيير داشته باشد.

نگران تامين برق در سال 90 هستيم

اين در حالي است،هر چند کاهش بارندگي منجر به بروز مشکلاتي براي تامين برق مردم از سوي وزارت نيرو نشد، اما ما نگران تامين برق مورد نياز مصرف کنندگان براي سال 90 هستيم.محمد بهزاد، معاون وزير نيرو با اعلام اين مطلب اظهار داشت: در حال حاضر وزارت نيرو براي تامين برق مردم مشکلي ندارد، زيرا در شرايط فعلي ميزان مصرف برق از سوي مردم کاهش يافته است.وي با اشاره به کاهش بارندگي و افزايش مصرف از آب ورودي رودخانه ها گفت: هر چند عوامل ياد شده در تامين برق مورد نياز امسال مردم خللي وارد نکرد، اما ما نگران تامين برق مورد نياز مشترکان براي سال 90 هستيم.بهزاد افزود: براساس پيش بيني ها در بهمن و اسفند ماه امسال ميزان بارندگي ها به حد قابل توجهي خواهد رسيد و اگر اين امر محقق شود ديگر در تامين برق مردم مشکلي نخواهيم داشت.معاون وزير نيرو در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبني براينکه اگر پيش بيني افزايش بارندگي براي زمستان امسال محقق نشود، وزارت نيرو از چه راهکاري براي تامين برق مورد نياز مردم استفاده خواهد کرد، متذکر شد: اگر بارندگي به اندازه کافي صورت نگيرد، ما بايد از شيوه مديريت توليد برق استفاده نماييم.معاون وزير نيرو خاطر نشان کرد: در شيوه مديريت توليد ما براي بخش هاي مختلف از جمله مصارف خانگي، صنعت و کشاورزي مي توانيم به اندازه نيازشان برق توليد کرده و ذخيره برق کشور را در حد قابل قبولي نگه داريم.


 سخنگوي ستاد هدفمند کردن يارانه هاي استان تهران اعلام کرد:
 برخورد با هرگونه افزايش قيمت خودسرانه نان 

سخنگوي ستاد هدفمند کردن يارانه هاي استان تهران با بيان اينکه تا کنون گزارشي در باره اصلاح قيمت نان برخلاف قيمت هاي جديد نداشته ايم گفت: با هرگونه افزايش قيمت خودسرانه برخورد مي شود. به گزارش مهر، نعمت الله ترکي با بيان اين مطلب افزود: با اصلاح قيمتها، نانوايي هايي آزادپز نيز بايد نان خود را با قيمت هاي جديد عرضه کنند که ما ديروز از نزديک موضوع را بررسي کرديم.وي با بيان اينکه نانوايي هاي آزادپز در اين طرح همکاري کرده اند و قيمتها را کاهش داده اند، گفت: تا امروز نيز به اين نانوايي ها فرصت داده ايم و موضوع را به صورت شفاهي و کتبي به آنها اعلام کرده ايم و قيمتها ي جديد نيز در نانوايي ها نصب شده است.ترکي با بيان اينکه از امروز گروه بازرسي ما آماده است که در صورت مشاهده يا گزارش تخلف آن را بررسي و برخورد کند تصريح کرد: مردم مي توانند با شماره تلفن 1803 و سامانه 124 گزارش تخلفات احتمالي را ارائه کنند.سخنگوي ستاد هدفمند کردن يارانه هاي استان تهران افزود: همه نانوايي ها آرد مورد نياز خود را به يک قيمت واحد مي توانند از اداره غله شرکت بازرگاني دولتي ايران تهيه کنند که اين قيمت براي همه يکسان و 280 تا 300 تومان است.

نان فانتزي 20 درصد ارزان مي‌شود

همچنين،قائم مقام وزير بازرگاني رفتار مردم، توليد و توزيع کنندگان در آغاز اجراي هدفمندي يارانه‌ها را "عادي" عنوان کرد و گفت: براساس توافق با اتحاديه‌ها، قيمت نان فانتزي حدود 20 درصد و ماکاروني بين 7 تا 18 در صد کاهش مي‌يابد. مسعود موحدي با اعلام اينکه قيمت تعيين شده براي هر کيلو گندم 250 تومان و براي آرد 280 تا 300 تومان (براساس ميزان سبوس) است، اظهارداشت: آرد پيش از اين به قيمتهاي 75 ريال و 450 ريال فروخته مي شد.وي با بيان اينکه منابع به دست آمده از اين راه بايد بين متقاضيان دريافت يارانه تقسيم شود، در عين حال گفت: با آغاز نخستين روز طرح هدفمندي در اين بخش ما گزارشهايي مبني بر افزايش کيفيت نان داشتيم.موحدي همچنين خبر داد: براساس توافق با اتحاديه ها و با توجه به نرخ کنوني آرد، قيمت نان‌هاي آزادپز، نان فانتزي حدود 20 درصد و ماکاروني بين 7 تا 18 در صد کاهش مي يابد، ضمن اينکه البته در جايي که افزايش قيمت يک نهاده اثر مستقيم بر توليد از جمله در بخش حمل و نقل داشته باشد، ناچاريم افزايش قيمت خدمات يا محصول را بپذيريم.


 بانک و بيمه 

بسته تشويقي بانک ملي ايران براي حفظ
حساب هاي يارانه اي

سخنگوي بانک ملي ايران اعلام کرد: بانک ملي ايران براي مشترياني که موجودي يارانه خود را در حساب حفظ مي کنند، تسهيلاتي ويژه در نظر گرفته است. به گزارش روابط عمومي با نک ملي،حسين دشتي گفت: افتتاح حساب سپرده سرمايه گذاري کوتاه مدت ويژه چهارماهه با سود ويژه، پيش فروش اقساطي سکه بهار آزادي و بهره مندي از تخفيف اعطايي نسبت به قيمت روز سکه و قرعه کشي براي حساب هاي قرض الحسنه يارانه اي که طي 4 ماه حداقل 400 هزار ريال مانده داشته باشد، از جمله برنامه هاي تشويقي بانک ملي ايران براي مشتريان است. وي از اختصاص 10 هزار فقره تسهيلات فروش اقساطي کالاي با دوام به مبلغ 20 ميليون ريال به قيد قرعه خبر داد و افزود: 20 هزار فقره تسهيلات قرض­الحسنه به مبلغ 10 ميليون ريال به قيد قرعه نيز براي مشترياني که اقدام به حفظ يارانه نقدي در حساب ها کرده اند، در نظر گرفته شده است. دشتي با تشريح اقدامات مختلف اين بانک براي اجراي بهتر طرح هدفمند سازي يارانه ها ابراز داشت: با تدابير خاص صورت گرفته در اين بانک، شاهد عملکرد مطلوب شعب در مراجعات مشتريان بوده ايم. وي افزود: خوشبختانه مردم فهيم کشور از آغاز اجراي طرح هدفمند سازي يارانه ها با آرامش کامل ضمن مراجعه به شعب بانک ملي ايران، خدمات خود را دريافت کرده اند.

بررسي اختصاص سود بالاتر به يارانه نقدي اقشار ضعيف در بانك مركزي

عضو پژوهشكده وزارت اقتصاد اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را زمينه‌ساز قرارگرفتن اقتصاد ايران در مسير صحيح دانست و گفت: هم‌اكنون بانك مركزي در حال بررسي طرحي به منظور اختصاص سود بالاتر به يارانه‌هاي نقدي اقشار ضعيف است.محمد جواد محقق در گفت‌وگو با فارس ‌، در مورد اختصاص سود به يارانه‌هاي مردم، اظهار داشت:‌ سيستمي در فرانسه اجرا شده كه به سپرده‌هاي اقشار آسيب‌پذير سود بالاتري نسبت به متوسط سپرده‌هاي عادي پرداخت شود و ايران نيز درصدد اجراي اين طرح است. وي هدف از اجراي اين طرح در كشور را عدم برداشت يارانه‌ها از حساب‌هاي مردم و كاهش اثرات تورمي عنوان كرد و افزود: با اين امر، منابع يارانه‌ها به توليد تزريق خواهد شد و در عين حال به افراد آسيب‌پذير كمك خواهد كرد. محقق گفت:‌ اين طرح هم‌اكنون در بانك مركزي است و به زودي اعلام خواهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه